TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ekonomi

Kuvendi kalon marrëveshjen për sigurime sociale me Zvicrën

Zeri - 19.10.2018

Dy marrëveshje shumë të rëndësishme që lidhen me fushën e sigurimeve sociale janë miratuar në seancën e sotme të Kuvendit të Kosovës në të cilën pas një kohe të gjatë ka marrë pjesë edhe opozita.

Fundvit befasues në Petrol Company

Telegrafi - 19.10.2018

Kompania më e njohur në vend për cilësi të derivateve dhe çmime më të lira në treg Petrol Company vjen me ofertën e radhës për klientët e saj besnikë si dhe për të gjithë ata që mendojnë t’i ...

Bizneset ulin kërkesën për kredi, më e lehtë për individët të marrin hua konsumi dhe për blerje banese

Medial - 19.10.2018

Bazuar në perceptimet e bankave tregtare, standardet e kreditimit për bizneset mbetën thuajse të pandryshuara në tremujorin e tretë të vitit 2018, pavarësisht një përqasjeje më të kujdesshme ndaj ...

Nis panairi i Tekstilit, Lëkurës dhe Modës; Ministrja Qato: Përjashtimi nga TVSH i sektorit fason do të përmirësojë ...

Medial - 19.10.2018

Expocity Albania hapi ditën e parë të panairit mbi Tekstilin, Lëkurën dhe Modën. Për dy ditë kryefjala e këtij panairi do të jetë Industria Tekstile, Lëkura dhe Moda.

Çfarë do të thotë të jesh prodhues në Kosovë? (Video)

Telegrafi - 19.10.2018

Klubi i Prodhuesve të Kosovës (KPK), ka realizuar një video në cilën tregohet se çka do të thotë të jesh prodhues në Kosovë? Në këtë material flasin prodhues të fuqishëm dhe tregojnë se çka i duhet ...

Starbaks shet më shumë se 80 dyqane në Evropë

Idividi - 19.10.2018

Sietëll, 19 tetor 2018 (MIA) - "Starbaks" do të ristrukturojë biznesin e saj në Evropë pas disa vitesh shitje të dobët. Kompania me seli në Sietëll do të shesë 83 dyqane që i posedon në Francë, ...

Starbaks shet më shumë se 80 dyqane në Evropë

Medial
2 artikuj të ndërlidhur »

Familjet shqiptare të prirura për kursim, vetëm 17% te të ardhurave shtesë i çojnë në konsum

Medial - 19.10.2018

Afërisht 20 për qind e çdo të ardhure të shtuar në familjet shqiptare shkon në konsum. Një studim i ekspertëve Elona Dushku, Ola Çami në Bankën së Shqipërisë në lidhje me përgjigjen e konsumit të ...

Let’s Dance – “Lëvizja e mirësisë” në komunitet

Telegrafi - 19.10.2018

Nga: L.Baleta-Vullnetare për Fondacionin Aksioni për Nëna dhe Fëmijë Në vitin 2015, një profesioniste e re nga bota e medias dhe e marketingut kuptoi se kishte ardhur koha të bënte diçka për ...

Mashtrimi prej 55 mld euro i taksave në Europë; të përfshira bankat dhe fondet e investimeve

Medial - 19.10.2018

Më shumë se 55 miliardë euro do të zbriten nga organet tatimore në disa vende evropiane, nëpërmjet një mekanizmi gjigand të evazionit fiskal, që është i lidhur me shitjen e aksioneve të disa ...

“55 mld euro të fshehura”: Zbulohet mekanizimi gjigant i evazionit fiskal

Gazeta Tema
2 artikuj të ndërlidhur »

Në 9 qarqe punësimi në bujqësi zë 60-86 % të totalit të të punësuarve

Durres Lajm - 19.10.2018

Numri i të punësuarve sipas Rajoneve nxjerr në pah situatën e trishtë ku në 9 qarqe të vendit punësimi në bujqësi zë 60-86 për qind të totalit të punësimit.