TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Bota

Somali, vriten rreth 20 militant të al-Shabaab

BalkanWeb - 20.10.2019

Mbi 20 pjestarë të grupit rebel al-Shabaab në Somali u vranë, ndërsa u sekuestrua një sasi e armëve pasi Ushtria Kombëtare e Somalisë (SNA) kreu një operacion ushtarak në rajonin qendror Hiran, thanë ...

“Bota, drejt një epoke të rrezikshme”! Gorbaçov: SHBA-Rusi, urgjent në bisedime për armët bërthamore

BalkanWeb - 19.10.2019

Mihail Gorbaçov, udhëheqësi i fundit sovjetik, paralajmëroi të premten se bota po shkon drejt një epoke të rrezikshme të politikës së militarizuar ndërsa bëri thirrje Moskës dhe Uashingtonit të ulen ...

Gorbaçov flet për një epokë të militarizuar: SHBA e Rusia të bisedojnë për armët bërthamore

Java News

Gorbaçov: SHBA dhe Rusia të ulen urgjentisht në bisedime

SOT
3 artikuj të ndërlidhur »

Australia arreston irakianin e akuzuar për vdekjen e 350 azilkërkuesve

Gazeta Express - 19.10.2019

Policia federale e Australisë njoftoi të shtunën se e ka arrestuar një burrë 43 vjeç nga Iraku për shkak të dyshimeve se e ka organizuar trafikimin e njerëzve dhe shkaktimin e më shumë se 350 ...

Australia arreston irakianin e akuzuar për vdekjen e 350 azilkërkuesve

Botasot

Arrestohet irakiani i akuzuar për vrasjen e 350 azilkërkuesëve

Zeri
3 artikuj të ndërlidhur »

I shpërthen telefoni nën jastëk - Vdes e mitura

Botasot - 19.10.2019

Një e mitur ka vdekur pasi që telefoni i ka shpërthyer nën jastëk. Aula Asetkyzy Abzalbek, nxënëse, e cila ishte 14 vjece ka shkuar për të fjetur në dhomën e saj ku telefonin e kishte futur për t’u ...

Barcelona e dërmuar: Fillon pastrimi pas protestave të dhunshme ku u lënduan 200 njerëz, ndërsa u shkaktuan shumë dëme ...

Telegrafi - 19.10.2019

Forcat e rendit janë bërë gati për protesta të reja gjatë ditës së sotme në Barcelonë të Spanjës, pas një nate të gjatë përplasjesh me protestuesit, që kundërshtonin arrestimin e nëntë separatistëve ...

Barcelona e dërmuar: Fillon pastrimi pas protestave të dhunshme ku u lënduan 200 njerëz, ndërsa u shkaktuan shumë dëme materiale

Botasot
2 artikuj të ndërlidhur »

Zvicër, shqiptari tentoi të vetëvritet në burgun e Lozanës, më pas vdes

Botasot - 19.10.2019

Lausanne, 19 tetor -Në njësinë e kujdesit intensiv për një javë, një i burgosur 36 vjeçar kosovar ka vdekur mbrëme, pas një përpjekje vetëvrasjeje. Ai ishte duke vujatur denimin ne burgun Bois-Mermet ...

Zvicër, vetëvritet shqiptari në burgun e Lozanës

Tetova Sot

Autoritetet e burgut në Zvicër i raportojnë familjes shqiptare për vdekjen e djalit të tyre në burg

Botasot
3 artikuj të ndërlidhur »

Dita kur ushtria amerikane fitoi betejën vendimtare për pavarësi

Zeri - 19.10.2019

Më 19 tetor 1781, ushtria amerikane fitoi betejën vendimtare të luftës për pavarësi. Gjenerali britanik, Lord Charles Cornwallis, u dorëzua në Yorktown të Virxhinias, pasi ushtria e tij u rrethua nga ...

Holandë, ligje të reja për marrjen e licencës si prostitutë e ligjshme

Zeri - 19.10.2019

Qeveria holandeze tha se do të mendojë vendosjen e ligjeve të reja për prostitucionin e ligjshëm. Tashmë do të ndalohen punonjëset e seksit nën moshën 21-vjeçare, si dhe do të duhen licenca të reja ...

Gruaja e “pushtuar” u alivanos nga dhimbjet, prej ekzorcizmit të dhunshëm të një prifti indian

Telegrafi - 19.10.2019

Me besimin se është e “pushtuar nga djalli”, mbi një grua është kryer ekzorcizëm nga një prift në një faltore në Karnataka të Indisë. Derisa ajo përgjërohej e ulur në dysheme dhe provonte të mbrohej, ...