TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

VOA

Hetimi në Kongres, Presidenti Trump del në mbrojtje të avokatit të tij Rudy Giuliani

VOA - parë: 10 orë

Presidenti Donald Trump vazhdon të luftojë hetimin e demokratëve për shkarkimin e tij. Sipas gazetës “The Washington Post”, tashmë ambasadori amerikan në Bashkimin Evropian ka vendosur të dëshmojë në ...

8 artikuj të ndërlidhur »

Uashington, një studio ofron seanca të shkurtra gjumi

VOA - parë: 10 orë

Për disa njerëz është e pamundur që bëjnë tetë orë gjumë. Por ndoshta një sy gjumë i shpejtë është i mundur. Studimet e reja sugjerojnë se gjumi i shkurtër mund të ulë rrezikun nga sëmundjet ...

Tiranë: Dhoma Amerikane e Tregtisë organizon "Kthim në Punë"

VOA - parë: 10 orë

Dhoma Amerikane e Tregtisë në Shqipëri çeli këto ditë një ekspozitë fotografike me pamje nga veprimtaria e amerikanëve që jetuan dhe punuan në Shqipëri pas luftës së parë botërore.

2 artikuj të ndërlidhur »

Hunter Biden në mbrojtje të punës së tij në Ukrainë dhe Kinë

VOA - parë: 10 orë

Hunter Biden, djali i ish-nënpresidentit amerikan Joe Biden, të dielën mbrojti punën e tij në Ukrainë dhe Kinë pas thirrjeve të Presidentit Donald Trump që të dy vendet të hetojnë marrëdhëniet e tij ...

8 artikuj të ndërlidhur »

Një imam shqiptar, kapelan në policinë e Nju Jorkut

VOA - parë: 11 orë

Imam Tahir Kukaj i qendrës Islamo-Kulturore në Staten Island të Nju Jorkut, ka tani një detyrë të re. Ai shërben edhe si kapelani mysliman i policisë së Nju Jorkut.

11 artikuj të ndërlidhur »

Gjendja e shkollave në tre qarqet veriore të Shqipërisë

VOA - parë: 11 orë

Rrethet e largëta malore në veri të Shqipërisë vazhdojnë të përballen me nivelin e lartë të varfërisë dhe largimin e banorëve drejt emigracionit, apo zonave të tjera të vendit.

Tiranë, Dhoma Amerikane e Tregtisë organizon takimin "Kthim në Punë"

VOA - parë: 11 orë

Në Tiranë, Dhoma Amerikane e Tregtisë organizoi takimin sezonal “Kthim në Punë”. Pjesë e takimit ishte edhe një ekspozitë fotografike me vullnetarë amerikanë të shoqatave humanitare, që u vendosën në ...

2 artikuj të ndërlidhur »

Jeta e shqiptarëve në komunën e Medvegjës

VOA - parë: 11 orë

Medvegja është një nga tri komunat e banuara me shqiptarë në jug të Serbisë. Shqiptarët atje, të mbetur të paktë në numër, ankohen për trajtim jo të barabartë nga shteti serb, ndërsa thonë se presin ...

5 artikuj të ndërlidhur »

SHBA tërheqin të gjitha trupat e mbetura nga Siria veriore

VOA - parë: 11 orë

Shtetet e Bashkuara po tërheqin të gjitha trupat e mbetura nga Siria veriore, pasi Presidenti Donald Trump tha të dielën se ishte një veprim "shumë i zgjuar ...

2 artikuj të ndërlidhur »

Ulen protestat në Hong Kong

VOA - parë: 15 orë

Grupet pro-demokracisë në Hong Kong ulën intensitetin e demonstratave gjatë fundjavës, pasi zyrtarët e qeverisë gjithnjë e më shumë po i kategorizojnë protestat si një kërcënim për sigurinë publike ...

5 artikuj të ndërlidhur »

Zgjedhjet parlamentare në Poloni

VOA - parë: 15 orë

Polonia po zhvillon sot (të dielën) zgjedhjet parlamentare për 460 anëtarë në dhomën e ulët të parlamentit dhe 100 në Senat për një mandat katër vjeçar.

Ndërpritet verifikimi i votave nga Serbia – zyrtarët ankohen për alergji

VOA - parë: 16 orë

Në Kosovë, autoritetet ndërprenë të dielën procesin e verifikimit të votave të dërguara me postë nga Serbia, pasi që një numër i zyrtarëve që ishin në kontakt me zarfet e hapura shfaqën shenja ...

192 artikuj të ndërlidhur »

SHBA përshëndet FIFA-n për ndëshkimin e një zyrtari afgan

VOA - 12.10.2019

Shtetet e Bashkuara kanë përshëndetur FIFA-n, organi drejtues botëror i futbollit, për ndëshkimin me një ndalim pesë-vjeçar për një ish zyrtar të lartë të Federatës Afgane të Futbollit (FAF) i cili ...

2 artikuj të ndërlidhur »

Bar-restoranti i parë amerikan që shërben marijuanë

VOA - 12.10.2019

Në Los Anxhelos është hapur lokali i parë në Shtetet e Bashkuara që shërben marijuanë. Korrespondentja e Zërit të Amerikës Angelina Bagdasaryan vizitoi këtë biznes të ri dhe përgatiti materialin në ...

5 artikuj të ndërlidhur »

Presidenti Trump sfidon hetimet; çfarë hapësire ofron Kushtetuta?

VOA - 12.10.2019

Presidenti Donald Trump dhe demokratët në Dhomën e Përfaqësuesve janë mbërthyer në një betejë kushtetuese lidhur me procesin për shkarkimin e mundshëm të presidentit.

3 artikuj të ndërlidhur »

Fermerët shqiptarë në vështirësi; nuk shiten prodhimet

VOA - 12.10.2019

Në shumë zona në Shqipëri fermerët po vihen në vështirësi për shkak se prodhimi nuk gjen treg, si brenda dhe jashtë vendit. Disa qindra fermerë në zonën e Fierit, Beratit dhe Lushnjës që merren me ...

2 artikuj të ndërlidhur »

“Dekriminalizimi” në Shqipëri, Fenomeni që vazhdon të prodhojë debate

VOA - 12.10.2019

Rreth 4 vite më parë Kuvendi i Shqipërisë miratoi ligjin e njohur si ligji i “dekriminalizimit” që kishte si qëllim largimin e funksionarëve publik me të shkuar kriminale nga parlamenti dhe disa ...

9 artikuj të ndërlidhur »

NYT: Rudy Giuliani nën hetim

VOA - 12.10.2019

Rudy Giuliani, avokati personal i Presidentit Donald Trump, po hetohet nga prokurorët federal në Nju Jork për shkelje të mundshme të ligjit të lobimit.

8 artikuj të ndërlidhur »

100 mijë të shpërngulur nga operacionet turke në Siri

VOA - 12.10.2019

Programi Botëror i Ushqimit thotë se më shumë se 100,000 njerëz janë shpërngulur deri tani nga pushtimi turk në veri të Sirisë. Agjensia tha që të zhvendosurit janë nga qytetet Ras al-Ayn dhe Tal ...

11 artikuj të ndërlidhur »

Zjarret në Kaliforni

VOA - 12.10.2019

Zjarret në pjesën veriore të qytetit Los Angeles në Kaliforni janë zgjeruar në një territor prej më shumë se 28 kilometrash katërorë. Autoritetet thonë se një pjesë e zjarreve janë vënë nën kontroll.

3 artikuj të ndërlidhur »