TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

VOA

SHBA tërhiqen nga Këshilli i OKB-së për të drejtat e njeriut

VOA - parë: 29 min

Shtetet e Bashkuara u tërhoqën të martën nga Këshilli i Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut, duke e akuzuar atë për një "paragjykim kronik kundër Izraelit", një veprim që aktivistët ...

9 artikuj të ndërlidhur »

Kriza e fëmijëve në kufirin SHBA - Meksikë

VOA - parë: 5 orë

Zërat dhe fytyrat e fëmijëve nga Amerika Qendrore të ndarë nga prindërit e tyre në kufirin mes Shteteve të Bashkuara dhe Meksikës, janë duke i dhënë tani një element njerëzor debatit lidhur me ...

28 artikuj të ndërlidhur »

Kosova dhe dhuna seksuale në konflikte

VOA - parë: 6 orë

Në Ditën Ndërkombëtare për eliminimin e dhunës seksuale në konflikte, në Kosovë filloi një fushatë që synon të rrisë ndërgjegjësimin mbi dhunën seksuale dhe zbatimin e skemave të pensioneve për të ...

18 artikuj të ndërlidhur »

Tiranë: Ekspozitë me dosjet e Sigurimit në jug

VOA - parë: 6 orë

Autoriteti për Informim mbi Dokumentet e ish-Sigurimit të Shtetit publikoi sot dhjetëra dosje me mijëra dokumente arkivore të përndjekjes së Sigurimit në jug të Shqipërisë për shumë figura të asaj ...

2 artikuj të ndërlidhur »

Debati për Teatrin, sherr në Komisionin e Medias

VOA - parë: 7 orë

Në Shqipëri, mbledhja e Komisionit parlamentar per Edukimin dhe Mjetet e informimit publik, në të cilën do të diskutohej rreth çështjes së debatueshme të Teatrit Kombëtar, u shoqërua me tensione të ...

103 artikuj të ndërlidhur »

Raporti: Civilët në SHBA kanë më shumë armë se ata në çdo vend tjetër

VOA - parë: 7 orë

Një raport i ri tregon se civilët në Shtetet e Bashkuara kanë më shumë armë se ata në çdo vend tjetër, duke zotëruar gati 40 për qind të 857 milion armëve në duart e tyre.

16 artikuj të ndërlidhur »

Presidenti Trump dhe "Forca e Hapësirës"

VOA - parë: 8 orë

Presidenti Donald Trump tha se i ka dhënë një orjentim Pentagonit që të krijojë një "Forcë të hapësirës", si krahu i gjashtë i shërbimit të forcave ushtarake të vendit.

13 artikuj të ndërlidhur »

Presidenti kinez Xi takohet me udhëheqësin koreanoverior Kim Jong Un

VOA - parë: 8 orë

Presidenti kinez Xi Jinping i tha të martën kreut të Koresë së Veriut Kim Jong Un se ai shpreson që Peniani dhe Uashingtoni të mund të zbatojnë plotësisht rezultatin e samitit të javës ku Kim Jong Un ...

19 artikuj të ndërlidhur »

Strategjia e Presidentit Trump për zgjedhjet e Kongresit në nëntor

VOA - parë: 8 orë

Presidenti Donald Trump pritet ta vërë theksin tek forcimi i ekonomisë dhe përpjekjet diplomatike me Korenë e Veriut, gjatë fushatës për të mbështetur republikanët në zgjedhjet e kongresit të këtij ...

2 artikuj të ndërlidhur »

Ashpërsohet debati mbi çështjen e imigracionit

VOA - parë: 9 orë

Presidenti Donald Trump po këmbëngul në politikën e tij të "tolerancës zero" për imigracionin e paligjshëm, një lëvizje që ka bërë që të paktën 2,000 fëmijë pa dokumente të ndahen nga prindërit e ...

28 artikuj të ndërlidhur »

Shkup, marrëveshja për emrin hyn në procedurë parlamentare

VOA - parë: 9 orë

Marrëveshja midis qeverive të Greqisë dhe Maqedonisë për ndryshimin e emrit të ish republikës jugosllave ka hyrë në procedurë parlamentare dhe Shkupi pritet ta ratifikojë atë para samitit të ...

107 artikuj të ndërlidhur »

Kostoja marramendëse e Kupës së Botës në Rusi

VOA - parë: 9 orë

Kupa Botërore e Futbollit në Rusi është më e kushtueshmja e organizuar ndonjëherë, me një çmim që llogaritet zyrtarisht tek rreth 15 miliardë dollarë.

Çarmatimi bërthamor i Koresë së Veriut

VOA - parë: 9 orë

Zyrtarët ushtarakë amerikanë dhe ata koreano-jugor kanë rënë dakord të anulojnë manovrat ushtarake të caktuara për muajin gusht. Zëdhënësi i Ministrisë së Mbojtjes së Koresë së Jugut tha të martën se ...

Tarifat e reja dhe ndikimi tek marrëdhëniet SHBA-Kinë

VOA - parë: 11 orë

Kina thotë se do të kundërpërgjigjet, në se Shtetet e Bashkuara vazhdojnë të vendosin tarifa të reja ndaj mallrave kineze. Presidenti Donald Trump njoftoi të hënën se i ka kërkuar përfaqësuesve ...

21 artikuj të ndërlidhur »

Bisedimet Kosovë - Serbi, vazhdojnë të dielën

VOA - parë: 13 orë

Shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, ka ftuar presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi dhe atë të Serbisë, Aleksandër Vuçiç, që të takohen të dielën më 24 maj në ...

Krerët e bashkësive fetarë, thirrje për hapjen e negociatave me Shqipërinë

VOA - 18.06.2018

Në një letër të përbashkët drejtuar sot Kancelares Angela Merkel dhe Presidentit Emmanuel Macron, krerët e bashkësive fetare në Shqipëri, bëjnë apel për një vendim pozitiv për hapjen e negociatave të ...

25 artikuj të ndërlidhur »

SHBA -Turqi, patrullime të pavarura në Manbij të Sirisë

VOA - 18.06.2018

Shtetet e Bashkuara kanë filluar “patrullime të koordinuara, por të pavarura” me Turqinë, pranë qytetit verior të Sirisë, Manbij, sipas një njoftimi të Pentagonit.

Policia greke godet rrjetin shqiptaro grek të drogës

VOA - 18.06.2018

Policia greke tha se një sasi me mbi 200 kg marijuanë u sekuestrua në afërsi të Kozanit prej sektorit të antidrogës së Kosturit në Greqinë Veriore, qytetit fqinj me Korçën.

2 artikuj të ndërlidhur »

Rinia shqiptare proteston; kërkojnë zbatimin e ligjit për ta

VOA - 18.06.2018

Në Tiranë, organizata të studentëve dhe gjimnazistëve protestuan para ministrisë së arsimit, duke kërkuar miratimin e Kartës së Rinisë. Protestuesit pohuan se ky premtim 10-vjeçar nuk është ...

5 artikuj të ndërlidhur »

Kryqi i Kuq: Migrantët që kalojnë nëpër Ballkan në nevoja të mëdha për ndihmë

VOA - 18.06.2018

Në një deklaratë të Federatës Ndërkombëtare të Kryqit të Kuq dhe Gjysmëhënës së Kuqe (IFRC) thuhet se mijëra imigrantë që kalojnë nëpër Ballkan "kanë nevoja të skajshme për shërbime dhe mbështetje ...

2 artikuj të ndërlidhur »