TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

VOA

Banka Botërore sjell një studim mbi punësimin në Ballkanin Perëndimor

VOA - parë: 8 orë

Banka Botërore bëri të ditur se tregu i punës në Ballkanin Perëndimor vazhdon të përmirësohet, por me një ritëm më të ngadaltë se një vit më parë dhe pavarësisht rritjes më të fortë ekonomike në ...

12 artikuj të ndërlidhur »

Trump dhe Bolsonaro bisedojnë për forcimin e lidhjeve mes SHBA-ve dhe Brazilit

VOA - parë: 11 orë

Presidenti Trump priti të martën në Shtëpinë e Bardhë presidentin brazilian Jair Bolsonaro. Ai tha pas takimit, se Shtetet e Bashkuara kanë sot me Brazilin një aleancë që nuk e kanë patur kurrë më ...

12 artikuj të ndërlidhur »

Mes parashutistëve që luftojnë me zjarret në Idaho

VOA - parë: 12 orë

Ata quhen parashutistët e zjarrit ose “Smokejumpers” dhe nisur nga vetë emri, puna e tyre është shumë e rrezikshme. Ata hidhen me parashutë në zonat ku ka vatra zjarri dhe detyra e tyre është t’i ...

Demokratët dhe kujdesi shëndetësor për të gjithë

VOA - parë: 12 orë

Kujdesi shëndetësor në Amerikë pritet të jetë përsëri një çështje thellësisht përçarëse në zgjedhjet presidenciale të vitit 2020. Demokratët kërkojnë më shumë përfshirje të qeverisë ndërsa ...

SHBA vendosin sanksione të reja ndaj Venezuelës

VOA - parë: 13 orë

Departamenti amerikan i Thesarit njoftoi se ka vënë sanksione ndaj kompanisë shtetërore të minierës së arit të Venezuelës dhe presidentit të saj, për shkak të bashkëpunimit me regjimin e Presidentit ...

17 artikuj të ndërlidhur »

Kosnett: Udhëheqësit e Kosovës të marrin përgjegjësinë për zbatimin e ligjit

VOA - parë: 13 orë

Agjencia Amerikane për Zhvillim Ndërkombëtar mbështeti fillimin e punës së njësisë kundër mashtrimeve,në kuadër të zyrës kombëtare të auditorit në Kosovë.

14 artikuj të ndërlidhur »

Tiranë: OSBE bën thirrje për dialog dhe zgjedhje vendore

VOA - parë: 14 orë

OSBE në Shqipëri u bëri sërish thirrje partive politike të marrin pjesë në zgjedhjet vendore të qershorit dhe të regjistrojnë kandidaturat për komisionerë zgjedhorë.

31 artikuj të ndërlidhur »

Shqipëri, hapet gara për Prokurorin e Përgjithshëm

VOA - parë: 14 orë

Në Shqipëri, Këshilli i Lartë i Prokurorisë hapi sot garën për zgjedhjen e Prokurorit të Përgjithshëm, i cili do duhet të pasojë drejtuesen aktuale Arta Marku e zgjedhur në dhjetor të 2017 me një ...

28 artikuj të ndërlidhur »

Rusia do të njohë emrin e ri të Maqedonisë së Veriut

VOA - parë: 15 orë

Federata Ruse njoftoi se do ta njohë emrin e ri të Republikës së Maqedonisë së Veriut, konfirmoi ambasadori rus në Shkup Sergej Bazdnikin, i cili i dorëzuar kryeministrit maqedonas Zoran Zaev një ...

22 artikuj të ndërlidhur »

Vazhdojnë paqartësitë rreth Brexit-it

VOA - parë: 17 orë

Zëdhënësi i Komisioni Europian tha në një konferencë shtypi të martën se ndërsa 29 marsi po afron, Parlamenti britanik nuk ka rënë ende dakord për kushtet e largimit, pasi kanë hedhur poshtë dy herë ...

41 artikuj të ndërlidhur »

Fushata e Zonjës së Parë kundër bullizmit në internet dhe Presidenti

VOA - parë: 17 orë

Zonja e Parë Melania Trump mblodhi në Shtëpinë e Bardhë një grup pune me përfaqësues të agjencive të ndryshme qeveritare që drejtojnë programe rinore për të adresuar çështje që ajo trajton në ...

7 artikuj të ndërlidhur »

Studentët, protesta për veprim ndaj ndryshimeve klimatike

VOA - parë: 17 orë

Në çdo brez, të rinjtë udhëheqin lëvizjet për ndryshime sociale – që nga adoleshentët afrikano-amerikanë të cilët organizuan protesta në vitet 1960 për t’i dhënë fund ndasive raciale në hapësirat ...

63 artikuj të ndërlidhur »

Pentagoni ofron ndihmë për ndërtimin e murit

VOA - parë: 17 orë

Departamenti amerikan i Mbrojtjes i ka ofruar Kongresit një listë projektesh ndërtimi që ky departament mund të shkurtojë me synimin për të ndihmuar në ndërtimin e një muri në kufirin mes Shteteve të ...

2 artikuj të ndërlidhur »

Platforma raciste e sulmuesit të xhamive në Zelandën e Re

VOA - parë: 18 orë

Kryeministrja e Zelandës së Re tha sot se shërbimet e zbulimit dhe ato të sigurisë po shqyrtojnë informata të mëtejshme pas sulmit vdekjeprurës me armë ndaj dy xhamive.

88 artikuj të ndërlidhur »

Alika: dokumenti i Statusit të Gruas i OKB-së, një udhërrëfyes për eliminimin e dhunës ndaj grave në Shqipëri

VOA - 18.03.2019

Në Sesionin e 63 të OKB-së të Komisionit të Statusit të Gruas, Shqipëria merr pjesë me një delegacion, në mesin e të cilit është Arjola Alika, përfaqësuese e BSPSH-Bashkimit të Sindikatave të ...

Franca shpall ndalimin e protestave pas trazirave

VOA - 18.03.2019

Kryeministri i Francës shpalli të hënën ndalimin e protestave të jelekëve të verdhë në bulevardin Champs-Elysees të Parisit dhe në dy qytete të tjera, pas trazirave të së shtunës gjatë të cilave u ...

22 artikuj të ndërlidhur »

Uashingtoni i kërkon Prishtinës përkushtim në luftën kundër krimit dhe korrupsionit

VOA - 18.03.2019

Gjatë vizitës në Kosovë, Ndihmës Sekretarja e Shtetit Kirsten D. Madison dorëzoi një ndihmë prej miliona dollarësh për Agjencinë e Kosovës për Forenzikë, ndërsa bëri thirrje që Kosova të tregojë ...

25 artikuj të ndërlidhur »

20 vjetori i nënshkrimit të marrëveshjes së Rambujesë

VOA - 18.03.2019

Njëzet vjet më parë, në Paris u nënshkrua marrëveshja e Rambujesë, për t’i dhënë fund luftës në Kosovë. Por, pala serbe refuzoi nënshkrimin dhe kjo çoi në bombardimet e NATO-s dhe çlirimin e Kosovës.

32 artikuj të ndërlidhur »

Çfarë dihet pas rrëzimit të avionit Boeing 737 MAX dhe çfarë pritet

VOA - 18.03.2019

Më shumë se 300 avionë pasagjerësh Boeing 737 MAX 8 dhe MAX 9 janë nxjerrë jashtë qarkullimit në mbarë botën pas dy aksidenteve fatale të pesë muajve të fundit në Etiopi dhe Indonezi si pasojë e të ...

8 artikuj të ndërlidhur »

Trump thotë se po e fajësojnë pa të drejtë lidhur me masakrën në Zelandën e Re

VOA - 18.03.2019

Presidenti Donald Trump thotë se po e fajësojnë pa të drejtë lidhur me masakrën që ndodhi në xhaminë e Zelandës së Re. Zoti Trump shkroi një tweet të hënën, ku thonte se “media po punon jashtë orarit ...

71 artikuj të ndërlidhur »