TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

VOA

Vuçiç: Perëndimi mbështetë fuqishëm pavarësinë e Kosovës

VOA - parë: 5 orë

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, tha të mërkurën se fuqitë perëndimore nuk duan të flasin se kujt i takon Kosova dhe e trajtojnë atë çështje të mbyllur.

2 artikuj të ndërlidhur »

Vazhdon gjendja e vështirë nga përmbytjet në Nënshkodër

VOA - parë: 13 orë

Edhe të mërkurën vazhdoi përkeqësimi i situatës në zonën e Nënshkodrës dhe periferinë e qytetit ku, sipas zyrtarëve vendorë, janë përmbytur më shumë se 5 mijë hektarë tokë dhe rreth 500 banesa janë ...

Kosovë: Ratifikohet marrëveshja për kufirin me Malin e Zi

VOA - parë: 13 orë

Me 80 vota për dhe 11 kundër Parlamenti i Kosovës ratifikoi marrëveshjen për shënimin e kufirit me Malin e Zi. Marrëveshja u votua nga partitë në pushtet dhe Lidhja Demokratike e Kosovës në opozitë ...

341 artikuj të ndërlidhur »

Protestë në Shkup për rastin "Almiri"

VOA - parë: 13 orë

Protestues nga Shkupi dhe zona të tjera të Maqedonisë shprehën të mërkurën pakënaqësinë e tyre para ndërtesës së qeverisë, pas vendimit të Prokurorisë shtetërore për rikualifikimin e akuzës në rastin ...

88 artikuj të ndërlidhur »

Rivlerësimi, nisin dëgjesat publike

VOA - parë: 14 orë

Në Shqipëri nisën sot dëgjesat publike me drejtuesit më të lartë të sistemit gjyqësor, në kuadër të procesit të rivlerësimit të tyre. Komisioni i Pavarur i Kualifikimit zhvilloi seancën për Gjyqtarin ...

24 artikuj të ndërlidhur »

Jepen dënimet për grupin e Lazaratit që vrau oficerin e forcave speciale

VOA - parë: 14 orë

Gjykata e Krimeve të Rënda dha sot dy burgime për jetë dhe 150 vite burg për 11 të akuzuarit e ngjarjes ne Lazarat te Gjirokastres ku mbeti i vrarë efektivi i forcave speciale RENEA-s, Ibrahim Basha, ...

10 artikuj të ndërlidhur »

Boko Haram liron 91 nga 110 vajzat që rrëmbeu muajin e kaluar

VOA - parë: 15 orë

Ministri i Informacionit në Nigeri tha se militantë të grupit Boko Haram liruan 91 prej 110 vajzave që ata rrëmbyen në qytetin verilindor të Dapçit muajin e kaluar.

7 artikuj të ndërlidhur »

Izraeli pranon përgjegjësinë për një sulm ajror në Siri

VOA - parë: 15 orë

Ushtira izraelite pranoi të mërkurën përgjegjësinë për një sulm ajror të vitit 2007, që shkatërroi një objekt në Siri, i cili mendohet se ishte reaktor bërthamor.

15 artikuj të ndërlidhur »

Shtëpia e Bardhë mbron telefonatën e presidentit Trump me homologun e tij Putin

VOA - parë: 16 orë

Shtëpia e Bardhë i ka dalë në mbrojtje bisedës telefonike që Presidenti amerikan Donald Trump zhvilloi dje me presidentit rus Vladimir Putin për ta përgëzuar për fitoren e tij në zgjedhje.

46 artikuj të ndërlidhur »

Republikanët të shqetësuar pas një jave kaotike në Uashington

VOA - parë: 16 orë

Presidentin Donald Trump vazhdojnë ta ndjekin probleme politike. Gjatë ditëve të fundit, presidenti ka intensifikuar kritikat kundër procesit hetimor që po zhvillon Prokurori i Posaçëm Robert Mueller ...

2 artikuj të ndërlidhur »

Teksas: Vritet i dyshuari për paketat-bombë

VOA - parë: 19 orë

Policia në Ostin të Teksasit tha se një person i dyshuar për një seri shpërthimesh vdekjeprurëse me pako-bombë ka vdekur, pas aktivizimit prej tij të një mjeti shpërthyes brenda makinës ku ndodhej në ...

20 artikuj të ndërlidhur »

Gaz lotsjellës në parlamentin e Kosovës

VOA - parë: 20 orë

Gazi lotsjellës u rikthye në parlamentin e Kosovës. Deputetët e lëvizjes Vetëvendosje e hodhën atë të mërkurën për të penguar votimin e projektligjit për ratifikimin e marrëveshjes për shënimin e ...

341 artikuj të ndërlidhur »

Shqipëri: FMN vlerëson ecurinë dhe rreziqet e ekonomisë shqiptare

VOA - parë: 24 orë

Fondi Monetar Ndërkombëtar deklaroi të martën se “Shqipëria po gëzon një prej rritjeve më të shpejta ekonomike në rajon. Mjedisi makroekonomik dhe politik është i qëndrueshëm”.

28 artikuj të ndërlidhur »

Shtyhet për të mërkurën votimi i marrëveshjes për kufirin me Malin e Zi

VOA - 21.03.2018

Parlamenti i Kosovës diskutoi për më shumë se tetë orë të martën në një seancë të jashtëzakonshme, për ratifikimin e marrëveshjes për shënimin e kufirit me Malin e Zi, më shumë se dy vjet e gjysmë ...

341 artikuj të ndërlidhur »

Përgatitjet për zgjedhjet presidenciale në Mal të Zi

VOA - 20.03.2018

Në zgjedhjet presidenciale që do të mbahen në Mal të Zi, më 15 prill, do të garojnë sipas të gjitha gjasave shtatë kandidatë. Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve ka miratuar deri të martën kadidaturat ...

7 artikuj të ndërlidhur »

Ambasadori Murati: Me Greqinë nuk mund të bisedohet për kufirin detar

VOA - 20.03.2018

Zëri i Amerikës: Zoti Murati! Ju sapo keni botuar në një libër studimin tuaj shumëvjeçar me titull “Çështja e paqenë e detit - Një intrigë diplomatike greke apo shqiptare?”.

Kritika të ashpra ndaj Facebook-ut

VOA - 20.03.2018

Udhëheqës të Kongresit dhe politikanë të tjerë në Shtetet e Bashkuara dhe Evropë po bëjnë presion mbi Facebook-un për t'iu përgjigjur pyetjeve rreth pohimeve të reja se si gjiganti i rrjeteve sociale ...

55 artikuj të ndërlidhur »

Trump uron presidentin rus, dy udhëheqësit dakord për bisedime

VOA - 20.03.2018

Presidenti Donald Trump uroi presidentin rus Vladimir Putin për rizgjedhjen e tij gjatë një telefonate të martën dhe dy udhëheqësit ranë dakord të zhvillojnë bisedime së shpejti.

46 artikuj të ndërlidhur »

Shkodër, nisin evakuimet nga përmbytjet

VOA - 20.03.2018

Vazhdon të përkeqësohet situata në zonat e përmbytura në Bashkitë e Shkodrës dhe Vau Dejës. Deri tani janë të përmbytura më shumë se 4500 hektarë tokë bujqësore, dhe më shumë se 200 banesa të ...

Trump: Dëshiroj të takohem me Presidentin Putin

VOA - 20.03.2018

Presidenti Donald Trump thotë se dëshiron të takohet me Presidentin e Rusisë Vladimir Putin në "një të ardhme jo shumë të largët" për të diskutuar mbi "garën e armatimeve" midis Rusisë dhe SHBA.

46 artikuj të ndërlidhur »