TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Tetova Sot

Historia e shqiptarit që U arratis me not nga rregjimi komunist në vitin 1986

Tetova Sot - 19.05.2019

Liqeni i Pogradecit shfaqet i plotë e i madhërishëm menjëherë sapo del mbi Qafën e Thanës. Pranë, në makinë kam edhe një burrë të fortë, zeshkan, flokë e mjekërbardh, i cili drithërohet menjëherë ...

Ata që ecin shpejt jetojnë më gjatë, thotë një studim i ri

Tetova Sot - 19.05.2019

Ata që ecin shpejt jetojnë më gjatë, thotë një studim i ri. Studiuesit nga Universiteti i Leicesterit kanë analizuar të dhënat e 474.919 personave me moshën mesatare prej 52 vjeç në “UK Biobank” mes ...

3 artikuj të ndërlidhur »

Tetovë, ndërtohet pa respektuar kriteret minimale të sigurisë

Tetova Sot - 19.05.2019

Pa shkallë emergjence në raste zjarri, pa rrjet hidrantësh dhe pa aparate kundër zjarrit! Kjo është gjendja e shumicës së pallateve të banimit në Tetovë.

4 artikuj të ndërlidhur »

Kafja ul rrezikun e infarkteve në zemër

Tetova Sot - 19.05.2019

Çdokush mund ta reduktojë rrezikun e sulmeve në zemër apo infarktit thjesht duke pirë një filxhan kafe më shumë në ditë, sipas një studimi të ri. Studimi thotë se me çdo filxhan kafe, pija ul ...

2 artikuj të ndërlidhur »

Ky është momenti i përplasjes fizike mes zyrtarëve të LDK-së në Mitrovicë

Tetova Sot - 19.05.2019

Një përplasje fizike mes pjesëtarëve e zyrtarëve të Lidhjes Demokratike të Kosovës ka ndodhur para pak çastesh në nëndegën e qendrës në Mitrovicë. Klan Kosova ka siguruar dhe momentin kur nisin ...

61 artikuj të ndërlidhur »

Drejtuesit e Teatrit Shqiptar me premtim të ri për përfundimin e punimeve

Tetova Sot - 19.05.2019

Pas një sërë shkeljesh të premtimit për rikonstruksionin e teatrit shqiptar, drejtuesit e këtij institucioni me premtim të ri, se brenda dy javësh do të përfundojnë punimet ndërtimore.

3 artikuj të ndërlidhur »

Kaq persona votuan deri në ora 3 në komunat veriore të Kosovës

Tetova Sot - 19.05.2019

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve përmes një konference për medie ka pa paraqitur shifrat e qytetarëve të cilët kanë marrë pjesë në zgjedhjet e katër komunave veriore deri në ora 15:00, shkruan Gazeta ...

LSDM-ja, e gatshme për diskutime mbi Kodin Zgjedhor

Tetova Sot - 19.05.2019

Pas propozimeve të paralajmëruara nga Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve për ndryshime në Kodin Zgjedhor, partitë politike nuk janë në një vijë sa i takon rishikimit eventual të tij.

3 artikuj të ndërlidhur »

Shoferi gati u shtyp nga vetura e tij, derisa po e afronte një barkë në breg (Video)

Tetova Sot - 19.05.2019

Veturën me të cilën po e afronte barkën në një breg të Port Moody të Kanadasë, nisi t’i rrëshqiste teposhtë dhe përfundoi në ujë. Në përpjekje që ta ndalonte veturën, shoferi kërceu menjëherë, ku ...

3 artikuj të ndërlidhur »

VMRO, “miell” para kuvendit për Bogoevskin

Tetova Sot - 19.05.2019

VMRO-DPMNE para Kuvendit la një kilogram mielli për deputetin Pavle Bogoevski. Opozita tashmë një javë kërkon dorëheqjen e Bogoevskit, pasi që u publikua një bisedë ku dëgjohet se si pjesëmarrësi i ...

30 artikuj të ndërlidhur »

Finalja e “Eurovision 2019” u shoqërua me protesta

Tetova Sot - 19.05.2019

Festivali i këngës “Eurovision” në Izrael përfundoi pa incidente serioze, edhe pse një turmë hebrenjsh u përleshën me policinë në Jerusalem, ndërsa përkrahësit e çështjes palestineze po bënin thirrje ...

38 artikuj të ndërlidhur »

Tito: Serbët në 50 vite nuk do të dinë kush janë, pas 100 viteve nuk do të ekzistojnë! Unë i kam shkatërruar!

Tetova Sot - 19.05.2019

Ish-kryetari i Jugosllavisë Josip Broz Tito në ish-republikat e dikurshme as që përmendet, ndërkohë që ndër serbët edhe më tutje publikojnë lavde për meritat e tij, shkruan “Alo”.

5 artikuj të ndërlidhur »

VMRO-DPMNE: Zëvendës kancelari i Austrisë dha dorëheqje, ndërsa Bogoevskit nuk i trembet syri

Tetova Sot - 19.05.2019

Austria dhe cilado anëtare e BE-së janë vite dritë përpara nesh. Përgjegjësia politike është një tipar i çdo politikani në Evropë, por jo edhe në Maqedoni, thuhet në kumtesën e Qendrës për komunikime ...

7 artikuj të ndërlidhur »

Bekteshi: Nuk është detyra ime që të propozojë se kush të zëvendësohet gjatë rikonstruimit

Tetova Sot - 19.05.2019

Nuk është detyra ime të bëj analiza dhe t’i propozoj mandatarit se kush duhet të zëvendësohet, dhe kush jo, tha ministri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi, i cili u pyet se nëse do të përfshihet edhe ai ...

9 artikuj të ndërlidhur »

Angjushev: Nuk është puna ime të propozojë kush do të ndërrohet me rikonstruimin

Tetova Sot - 19.05.2019

Nuk është puna ime të bëjë analiza dhe t’i propozojë kryeministrit kush do të ndërrohet e kush jo, thotë zv/kryeministri për çështje ekonomikeKoço Angjushev i pyetur nëse pret të përfshihet me ...

9 artikuj të ndërlidhur »

Zgjedhjet e parakohshme në Austri mbahen në muajin shtator

Tetova Sot - 19.05.2019

Presidenti i Austrisë, Alexandër Van Belen, bëri të ditur se pas bisedimeve me kancelarin me Sebastian Kurz për mbajtjen e zgjedhjeve të jashtëzakonshme në fillim të shtatorit.

75 artikuj të ndërlidhur »

Bekteshi:Qytetarët në dispozicion 30 milion denarë për efikasitet energjetik

Tetova Sot - 19.05.2019

“Sipas programit për promovimin e burimeve të ripërtëritshme të energjisë dhe nxitjen e efikasitetit energjetik në familje për vitin 2019 edhe këtë vit vazhdojmë me realizimin e masave të ...

8 artikuj të ndërlidhur »

Zviceranja me pension 1.800 franga jeton në Gjilan, kërkon partner për jetë

Tetova Sot - 19.05.2019

Pensionsitja zvicerane Elisabeth Küchler (76), ka një pension prej 1800 frangash. “Isha e vetëdijshme se kjo nuk do të më mjafton për të jetuar në Zvicër dhe aspak nuk kisha disponim të shkoja në ...

MPB: Nga 20 maji kandidatët për policë do të trajnohen që të rregullojnë komunikacionin në Shkup

Tetova Sot - 19.05.2019

Kandidatët për policë sipas planit të përgatitur paraprak, dhe si pjesë e kursit për trajnim bazë për policë, e cila për momentin po zhvillohet në Qendrën për trajnim në Idrizovë, nga nesër do të ...

“Shpërthen” Hashim Thaçi: Serbia vrau mbi 13 mijë civilë, 160 në Burgun e Dubravës, e askush s’u dënua

Tetova Sot - 19.05.2019

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka përkujtuar 20 vjetorin e masakrës që ka ndodhur në Burgun e Dubravës. Sipas Thaçit vrasja e 160 të burgosurve dhe plagosja e mbi 300 prej tyre, tregon më së miri ...

35 artikuj të ndërlidhur »