TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

RTSH

Departamenti Amerikan i Shtetit: Mbështesim fuqimisht hapjen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

RTSH - 17.10.2019

Drejtori i Zyrës për Evropën Jugore dhe Lindore në Departamentin e Shtetit të SHBA, David Kostelancik, shprehet se SHBA-ja mbështet hapjen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë.

24 artikuj të ndërlidhur »

Aksident në Berat, zetori bie në kanalin kullues, humb jetën shoferi

RTSH - 17.10.2019

Vetëm pak minuta më parë, një ngjarje tragjike ka ndodhur në fshatin Pashalli tek Ura Vajgurore. Një 60-vjeçar ka gjetur vdekjen e menjëhershme për shkak të një aksidenti.

11 artikuj të ndërlidhur »

Presidenti i PE apel të fortë për hapjen e negociatave, Presidentja Komisionit Evropian: “Nuk shoh shpresë në horizont”

RTSH - 17.10.2019

Mbështetja për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut për hapjen e negociatave vijon në Bruksel, në përpjekje për të bindur Franca deri në minutën e fundit.

30 artikuj të ndërlidhur »

Sekretarja e Përgjithshme e Këshillit të Bashkëpunimit Rajonal, Bregu: Integrimi në BE është për qytetarët, jo për ...

RTSH - 17.10.2019

“Ndërsa presim vendimin zyrtar të Samitit të BE për hapjen e negociatave të pranimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut sot, për ne në Këshillin e Bashkëpunimit Rajonal (RCC) dhe për të gjithë ...

Shkodër, operacioni anti-informalitet, bllokohet për herë të dytë punishtja e turshive dhe e salcave

RTSH - 17.10.2019

Një punishte që prodhonte produkte ushqimore të ndryshme është bllokuar në lagjen “Skënderbeg”, në zonën industriale ish-Fermentimi, në kuadër të aksionit anti-informalitet, ndërsa është shpallur në ...

7 artikuj të ndërlidhur »

Rudina Hajdari mbetet në krye të grupit Demokrat, kreu i Kuvendit Ruçi: Duhet të unifikoni qëndrimin

RTSH - 17.10.2019

Rudina Hajdari do të vijojë që të jetë në krye të grupit Demokrat. Kryetari i Kuvendit të Republikës së Shqipërisë, Gramoz Ruçi, u shpreh se nuk e njeh Korab Litën si kryetar të grupit Demokrat, por ...

24 artikuj të ndërlidhur »

Kryeministri i Estonisë, Jüri Ratas: Vendi im mbështet fuqimisht hapjen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e ...

RTSH - 17.10.2019

Kryeministri i Estonisë, Jüri Ratas, i është bashkur zërave pro hapjes së negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut për anëtarësim në Bashkimin Evropain.

Kreu i qeverisë Rama me kryeministrat e PSE: “Vendimi pozitiv, i rëndësishëm edhe për BE-në”

RTSH - 17.10.2019

Kryeministri Edi Rama, në një postim të pak minutave më parë në FB, ka shpërndar fotografi përkrah kryeministrave të Partive Socialiste Europiane. Mbi takimin e tij, së bashku me kreun e qeverisë së ...

Kuvendi ka miratuar në seancën e sotme projektligjin për Korporatën e Investimeve

RTSH - 17.10.2019

Kuvendi ka miratuar në seancën e sotme projektligjin për Korporatën e Investimeve me 77 vota pro, ndërsa 19 deputetë votuan kundër, 3 abstenuan. Drafti i miratuar sot pësoi ndryshime duke reflektuar ...

Britania e Madhe arrin marrëveshje me BE-në për Brexit

RTSH - 17.10.2019

Britania e Madhe dhe Bashkimi Evropian ka arritur një marrëveshje para takimit të lidërve në Bruksel. Presidenti në largim i Komisionit Evropian, Jean Claude Juncker, njoftoi për arritjen e ...

57 artikuj të ndërlidhur »

Berisha kundër Ramës : Po përzë shqiptarët dhe të rinjtë nga Shqipëria!

RTSH - 17.10.2019

Ish presidenti dhe ish kryeministri shqiptar Sali Berisha, një prej protagonistëve kryesorë të proçeseve integruese të Shqipërisë, ka reaguar sot me ashpërsi ndaj kryeministrit Edi Rama, duke e ...

222 artikuj të ndërlidhur »

Negociatat, kuadri ligjor i vendimit

RTSH - 17.10.2019

Liderët e vendeve anëtare të Bashkimit Evropian do të duhet të vendosin sipas një kornize ligjore të shfaqur në konkluzionet e vetë atyre të qershorit, por dhe një serie dokumentesh të mëparshëm.

348 artikuj të ndërlidhur »

INSTAT: Në shtator eksportët e mallrave ranë me 5.5% në krahasim me një vit më parë

RTSH - 17.10.2019

Të dhënat e Institutit të Statistikave tregojnë se eksportet e mallrave shqiptare kanë rënë ndjeshëm në Shtator. Sipas INSTAT në fund të muajit të kaluar eksportet e mallrave arritën vlerën e 25 ...

10 artikuj të ndërlidhur »

Pampuri: PD do të caktojë pensionin minimal 250 mijë lekë

RTSH - 17.10.2019

Ish deputetja demokrate Orjola Pampuri në një dalje për mediat nga selia e PD tha se “qeveria lajmëroi dje se buxheti i shtetit nuk ka para për të shpërblyer pensionistët në fund të vitit, por, nga ...

Vlorë, finalizohet operacioni “Vjeshta”, ndalohen 7 persona, 3 në kërkim

RTSH - 17.10.2019

7 persona të gjithë të rinj nga mosha 22-37 vjeç janë ndaluar nga policia e Vlorës, të akuzuar për “Kultivim të bimëve narkotike”, por edhe veprave të tjera penale si “Prodhimi dhe shitja e ...

11 artikuj të ndërlidhur »

Formula 1, Valtteri Bottas nuk ka hequr dorë nga titulli

RTSH - 17.10.2019

Valtteri Bottas nuk ka hequr dorë nga titulli, por, sikundër e pohon edhe vetë, duhet të jetë “shumë, shumë me fat” që ta arrijë Lewis Hamilton. Tanimë kanë mbetur vetëm dy, sepse, pas fitores së ...

Lihet në fuqi dënimi për Kelmend Balilin

RTSH - 17.10.2019

Është lënë në fuqi vendimi i Shkallës së Parë për Kelmend Balilin. Balili është dënuar me 14 vite burgim, ndërsa për shkak të gjykimit të shkurtuar dënimi ulet në 10 vite heqje lirie.

Vajzat e Miss Globe: Me Shqipërinë dashurohesh

RTSH - 17.10.2019

Me aq sa kanë parë dhe janë entuziazmuar prej Shqipërisë. Thjesht duke parë Kavajën e Durrësin antik me plazhet, antikitetin e tij të bollshëm apo duke shijuar ushqimet në pika agroturistike rreth e ...

2 artikuj të ndërlidhur »

Vizita në Monako, presidenti Meta shoqërohet nga pretendenti i fronit mbretëror

RTSH - 17.10.2019

Presidenti Ilir Meta i cili ka vizituar ditët e fundit Principatën e Monakos, ka shprehur kënaqësinë e tij që në delegacionin shqiptar ishin të pranishëm dhe pretendenti për fronin mbretëror shqiptar ...

Marquez “I pangopur” me fitore, por Dovizioso paralajmëron: Në Motegi jemi më të fortë

RTSH - 17.10.2019

Marc Marquez, përpara Çmimit të Madh të Japonisë, kujton edhe njëherë festën që i bëri skuadra për titullin e tij botëror në Moto GP. “Po, ishte një festë e bukur.