TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Respublica

Gabime dhe gënjeshtra, Zuckerberg detyrohet t’i pranojë

Respublica - parë: 9 orë

Në vazhdën e skandalit me keqpërdorimin e të dhënave të përdoruesve të Facebook nga kompania Cambridge Analytica, CEO i Facebook, Mark Zuckerberg pranoi se " janë bërë gabime" nga kompania e tij në ...

55 artikuj të ndërlidhur »

Rudi Xhuliani: Nuk ka ndikim rus në Shqipëri

Respublica - parë: 10 orë

Rudi Xhuliani, ish-kryebashkiaku i Nju Jorkut i ardhur në Shqipëri për konferencën vjetore të muxhahedinëve, me deklaratat e tij duket se do t’i vërë kapak një prej debateve të hapura së fundmi në ...

2 artikuj të ndërlidhur »

PD-në e dëmton vetëm mosveprimi

Respublica - parë: 11 orë

Ka dy taktika opozitarizmi brenda Partisë Demokratike dhe në media kundër Lulzim Bashës. Të dyja i mëshojnë më shumë fjalës dhe kultivimit të perceptimit sesa ndonjë aksioni politik të mirëfilltë.

3 artikuj të ndërlidhur »

A i ka mbjellë vërtet 100 mijë pemë Bashkia e Tiranës?

Respublica - parë: 11 orë

Që prej muajit shtator të vitit të kaluar Bashkia e Tiranës ka nisur një fushatë intensive për gjelbërimin e kryeqytetit. Objektivi ishte mbjellja e 100 mijë pemëve deri sot më 21 Mars, datë që ...

11 artikuj të ndërlidhur »

Zhbllokohet Kosova, zhgënjehet ambasadori amerikan

Respublica - parë: 11 orë

Me minimumin e nevojshëm, prej 80 votash Kuvendi i Kosovës miratoi demarkacionin pas katër herë ndërprerjesh të seancës për shkak të gazit lotsjellës të hedhur në sallë nga deputetët e Lëvizjes ...

341 artikuj të ndërlidhur »

Kundër FMN-së për ofertat e pakërkuara

Respublica - parë: 12 orë

Një nga sugjerimet e misionit të FMN-së që përmbylli të martën misionin dy javor në Tiranë ishte eleminimi i një praktike që i mundëson qeverisë të pranojë oferta të pakërkuara nga privatët për ...

28 artikuj të ndërlidhur »

Argalisje politike me Prokurorinë

Respublica - parë: 13 orë

Këtë të mërkurë qarkulloi një letër që ministri i Brendshëm, Fatmir Xhafaj i ka dërguar Prokurorisë për të thirrur si dëshmitarë Sali Berishën dhe Lulzim Bashën nisur nga deklaratat e tyre për 613 ...

Inceneratorët, zv.ministrja e Mjedisit: "E kemi kusht nga BE, deri në 2023"

Respublica - parë: 14 orë

Qeveria e justifikon vendosjen masive të inceneratorëve me një kusht të Unionit Evropian për vendet kandidate për në BE. Sipas Komisionit Evropian vendet duhet të arrijnë që të mos mbajnë në ...

3 artikuj të ndërlidhur »

Rusët pa viza në Shqipëri për sezonin turistik

Respublica - parë: 15 orë

Për të fovorizuar turizmin, qeveria vendosi që listës së vendeve, shtetasit e të cilave hyjnë pa viza në Republikën e Shqipërisë, t’i shtohen edhe Rusia, Arabia Saudite, Bjellorusia, Gjeorgjia, ...

2 artikuj të ndërlidhur »

Izraeli pranon se ka bombarduar Sirinë në 2007 (Video)

Respublica - parë: 16 orë

Izraeli ka pranuar publikisht për herë të parë se ka shkatërruar një reaktor bërthamor në Siri në një sulm ajror të kryer në vitin 2007. Ministri i Informacionit të izraelit tha se mesazhi në këtë ...

15 artikuj të ndërlidhur »

Zhurma pa kuptim e kërcënimeve gjeopolitike ndaj Shqipërisë

Respublica - parë: 18 orë

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, ka përsëritur së fundmi tezën e tij, se anëtarësimi i Shqipërisë në BE, është në interes të stabilitetit të vetë Europës. Në një intervistë për “ Politico ”, z.

Kreu i Emergjencave: Të shpallet Gjendja e Jashtëzakonshme në Shkodër. Zv.kryeministrja: Nuk është e nevojshme

Respublica - parë: 18 orë

Zëvendëskryeministrja Senida Mesi deklaron se qeveria nuk do të shpallë emergjencën civile për Shkodrën, por do të shtojë forcat dhe ndihmat. Ky qëndrim i zyrtares së lartë me origjinë nga Shkodra ...

49 artikuj të ndërlidhur »

“Kjo krizë mund të çojë në shkatërrimin e Facebook”

Respublica - parë: 21 orë

Një nga mnentorët e Mark Zuckerberg dhe investitor i hershëm në Facebook, Roger McNamee thotë se kriza e tanishme e kompanisë, me skandalin e Cambridge Analytica, mund të çojë në shaktërrim të plotë.

55 artikuj të ndërlidhur »

Dita Kombëtare e kujtesës, 20 shkurti apo 26 shkurti?

Respublica - parë: 21 orë

Uran Butka Këto ditë është folur dhe diskutuar në media për Ditën e Kujtesës së krimeve të regjimit totalitar komunist në Shqipëri, madje në disa raste është edhe spekuluar politikisht e ...

Shokët e Mirela Kumbaros në Turqi/Beton në sitin e famshëm të Göbekli Tepe

Respublica - parë: 22 orë

Gazeta turke “ Hurriyet” raporton për dëmtime në sitin e njohur të Goblekli Tepe, i konsideruar tempulli më i vjetër në botë. Sipas gazetës në fjalë, ndërhyrjet në këtë zonë po bëhen në mënyrë të ...

Dakordësia për detin dhe marrëveshja Simitis- Hollbruk- Çiller

Respublica - 20.03.2018

Tani që presidenti shqiptar, Ilir Meta lëshoi autorizimin për nisjen e negociatave për kufirin detar me Greqinë, nënshkrimi i marrveshjes duket të jetë një formalitet.

3 artikuj të ndërlidhur »

Skandali i të dhënave, Parlamenti britanik thërret Mark Zuckerberg

Respublica - 20.03.2018

Komiteti për Dixhitalizimin, Kulturën, Median dhe Sportin në Parlamentin britanik, ka thirrur për dëshmi, drejtuesin dhe themeluesin e Facebook, Mark Zuckerberg.

55 artikuj të ndërlidhur »

FMN-Qeverisë: Stop propozimeve nga privatë

Respublica - 20.03.2018

Misioni i Fondit Monetar Ndërkombëtar dhe vlerësimet për ecurinë e ekonomisë dhe politikave të qeverisë pas vizitës dyjavore në Tiranë. Ky raport diktohet nga marrëveshja që zhvillohet me ato vende ...

28 artikuj të ndërlidhur »

Biznesi: Punësimi përmes Zyrave të Punës, proces i dështuar

Respublica - 20.03.2018

Punësimi i individëve në moshë madhore që marrin ndihmë ekonomike, përmes ndërmjetësimit të zyrave të punës te bizneset private, ka qenë një nga nismat prioritare të qeverisë Rama.

Gjukanoviç, sërish në garë për president

Respublica - 20.03.2018

Milo Gjukanoviç do të kandidojë sërish për president të Malit të Zi. Ai ka njoftuar dje se do të marrë pjesë në votimet e muajit të ardhshëm. Lëvizja e tij është thuajse e paprecedentë në Ballkan.

7 artikuj të ndërlidhur »