TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Portalb

Mbi 300 ankesa për mospagesën e rrogës së 13 kanë arritur në Inspektoratin e Punës

Portalb - parë: 18 orë

Mbi 300 ankesa nga të punësuarit ka pranuar Inspektorati shtetëror i punës nga Viti i Ri e këndej në lidhje me mospagesën e rrogës së 13, ose K-15. Pjesa më e madhe e ankesave janë nga punëtorët e të ...

2 artikuj të ndërlidhur »

Ministri gjerman i bën thirrje Britanisë të gjejë zgjidhje për Brexitin

Portalb - parë: 19 orë

Ministri i Jashtëm gjerman, Heiko Maas i ka bërë thirrje Britanisë që të veprojë në mënyrë serioze dhe të gjejë zgjidhje për Brexitin. Maas ka theksuar përgjegjësinë që ka Britania në këtë proces, ...

37 artikuj të ndërlidhur »

Sela pas takimit me Lëvizjen Anti-Bixhoz: Distanca e kazinove të përcaktohet nga largësia e shtëpive, jo e ...

Portalb - parë: 19 orë

Aleanca për Shqiptarët pajtohet me propozimet e Lëvizjes Anti-Bixhoz në lidhje me propozim-ligjin për lojërat e fatit, por ajo kërkon që të harmonizohet edhe qëndrimi në lidhje me atë që distanca e ...

6 artikuj të ndërlidhur »

Shtatë për qind e ndërmarrjeve në BE kanë përdorur robotë vitin 2018

Portalb - parë: 19 orë

Shtatë për qind e ndërmarrjeve brenda Bashkimit Evropian (BE) që punësojnë së paku dhjetë njerëz gjatë vitit 2018 kanë përdorur robotët industrial ose ata të shërbimeve, tha të hënën zyra e BE-së për ...

2 artikuj të ndërlidhur »

Kur blini taka të larta, kini parasysh këto rregulla që të shpëtoni nga dhimbjet e këmbëve

Portalb - parë: 19 orë

Vajzat që veshin këpucë me taka duken vërtet shumë bukur dhe ky është një fakt i padiskutueshëm. Gjithsesi, nëse vishni përditë taka ndiheni të lodhura dhe nuk jeni shumë rehat.

Departamenti ekologjik i ASH-së: Kërkojmë nga Qeveria që të merret seriozisht me mbrojtjen e ndotjes së ajrit

Portalb - parë: 20 orë

Lidhur me mbrojtjen e ambientit mjedisor janë përpiluar planprograme arsimore, duke filluar që nga shkollat fillore e deri te ato të mesme. Edhe pse këto planprograme ekzistojnë, ato mbetën vetëm në ...

50 artikuj të ndërlidhur »

Kreatori i lajmeve të rrejshme nga Kumanova është i punësuar si ushtar profesionist, konfirmoi ARM

Portalb - parë: 20 orë

Kreatori i lajmeve të rrejshme nga Kumanova Sllagjan “Cago” Bojkovski, i cili përmendet si figura qendrore në hulumtimin e Shërbimin të Holandës për Lajmeve të Rrejshme “ Njuzçekers ”, është i ...

5 artikuj të ndërlidhur »

Shkup, përsëri do të ndahen subvencione për furrat me peleta

Portalb - parë: 20 orë

Qyteti i Shkupit sot ka publikuar shpallje të re publike për kompensimin e një pjese të harxhimeve për qytetarët në zonën e Shkupit që do të furnizohen me furrë me peleta.

3 artikuj të ndërlidhur »

SHBA: Filluan përgatitjet për zgjedhjet e 2020-ës

Portalb - parë: 20 orë

Një numër demokratësh ditët e fundit kanë filluar veprimet përgatitore për zgjedhjet presidenciale të 2020-ës. Pritet që një numër i madh politikanësh demokratë të konkurrojnë përballë presidentit ...

24 artikuj të ndërlidhur »

Pas fjalimit të presidentit Trump, ende jo marrëveshje për rihapjen e qeverisë

Portalb - parë: 20 orë

Në përpjekje për t’i dhënë fund mbylljes së qeverisë së Shteteve të Bashkuara, Presidenti Donald Trump po u ofron demokratëve kompromise rreth politikave të tij të ashpra të emigracionit.

23 artikuj të ndërlidhur »

Ndërmjetësuesi i çështjes së emrit, Nimic e fton Greqinë ta ratifikojë Marrëveshjen e Prespës

Portalb - parë: 20 orë

Ndërmjetësuesi special i Kombeve të Bashkuara në kontestin e emrit, Metju Nimic e fton Greqinë ta ratifikojë Marrëveshjen e Prespës, pasi që pala e Maqedonisë i plotësoi obligimet e saja, transmeton ...

136 artikuj të ndërlidhur »

Ndryshimi stilit të jetesës në mënyrën më të mirë të të ushqyerit

Portalb - parë: 20 orë

Shkenca moderne tani pajtohet se në mesin e të gjithë faktorëve të jetesës, asnjë faktor i vetëm nuk është më i rëndësishëm për shëndetin tonë sesa ushqimi që hamë.

Për arratisjen e Gruevskit nuk do të dëshmojë familja e tij, dëshmi kanë dhënë truprojat

Portalb - parë: 20 orë

Truprojat e ish kryeministrit Nikolla Gruevski kanë dhënë dëshmi në Prokurori, në lidhje me arratisjen e tij në Hungari, ndërkaq gjatë kësaj jave do të dëgjohen edhe dëshmitarë të tjerë, zbuloi ...

12 artikuj të ndërlidhur »

Me zgjidhjen çështjes së emrit do të zhvendoset edhe çështja e kishës, konsideron patriarku bullgar

Portalb - parë: 21 orë

Patriarku i Bullgarisë Neofit pret që zgjidhja e çështjes së emrit të Maqedonisë ta zhvendosë edhe çështjen e kishës së Maqedonisë, transmeton Portalb.mk.

3 artikuj të ndërlidhur »

Serrat për marihuanë si kërpudha dalin në rajonin e Karbincit

Portalb - parë: 21 orë

Serra të reja për kultivimin e kanabisit, janë bërë gati për sezonin e pranverës, mund të shihen në afërsi të objektit të Komunës së Karbincit. Rreth serrave, janë vendosur edhe kamera vëzhguese, por ...

Autobusët e NQP-së do të qarkullojnë sipas orarit të zakonshëm dimëror

Portalb - parë: 21 orë

Nga sot autobusët e Ndërmarrjes së Qarkullimit Publik do të qarkullojnë sipas rendit të zakonshëm dimëror, pavarësisht vazhdimit të pushimit dimëror, për shkak ë cilit në tre javët e kaluara kishte ...

2 artikuj të ndërlidhur »

Reforma në administratën publike dhe përse i kemi aq të nevojshme?

Portalb - parë: 21 orë

Institucionet kërkesave për informacione me karakter publik u qasen me një dyshim të caktuar. Sipas një hulumtimi, 60 përqind nga të anketuarit kanë deklaruar se u janë kërkuar “informacione shtesë” ...

Izraeli konfirmoi sulmin ndaj forcave iraniane në Siri

Portalb - parë: 22 orë

Ushtria izraelite ka konfirmuar më 21 janar se ka sulmuar disa pika të ushtrisë iraniane në Siri, disa orë pasi forcat izraelite kanë kryer sulme ajrore afër Aeroportit Ndërkombëtar të Damaskut.

27 artikuj të ndërlidhur »

Shekerinska: Maqedonia tregoi se e meriton vendin në NATO

Portalb - parë: 22 orë

Disa javë e ndajnë Maqedoninë nga ulja në karrigen në NATO bashkë me vendet tjera anëtare pasi që vendi e ka mbaruar pjesën e saj nga obligimet lidhur me Marrëveshjen e Prespës, porositi ministrja e ...

15 artikuj të ndërlidhur »

Prokurorja Ruskoska: Akuza e “27 Prillit” nuk ka pësuar ndryshime thelbësore

Portalb - parë: 22 orë

“Akuza për rastin e “ 27 Prillit ” nuk ka pësuar ndryshime thelbësore dhe ngelet e njëjta vepër penale”, këtë e tha sot përpara Gjykatës Penale, prokurorja Vilma Ruskovska, njofton Portalb.mk .

27 artikuj të ndërlidhur »