TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

PC World

AKEP pritet të ndryshojë modelin e kostove për rrjetet celulare

PC World - parë: 3 orë

Autoriteti i Komunikimeve Elektronike dhe Postare (AKEP) në vend pritet që të ndryshojë modelin e kostove për rrjetet celulare në një përpjekje për të gjetur atë më të përshtatshmin si dhe duke u ...

2 artikuj të ndërlidhur »

Gjenerata e 10-të e procesorëve Intel sjell një model unik për laptopët

PC World - parë: 3 orë

Ajo që i bën procesorët e gjeneratës të 10-të të Intel atraktivë për tu blerë është padyshim arkitektura e re e kompanisë 10-nanometër e cila është rezultat i një udhëtimi të gjatë drejt tkurrjes së ...

2 artikuj të ndërlidhur »

Rumania mund të përjashtojë Huawei nga ndërtimi i rrjetit 5G

PC World - parë: 4 orë

Rumania mund ta përjashtojë kompaninë kineze Huawei nga rrjeti i saj i ardhshëm 5G, sipas një deklarate të përbashkët të nënshkruar në Uashington nga presidenti rumun, Klaus Iohannis, dhe homologu i ...

13 artikuj të ndërlidhur »

22 qytete Amerikane goditen në një sulm të koordinuar me ransomware

PC World - parë: 18 orë

Qytetet Amerikane vazhdojnë të goditen nga sulme me ransomware. Të Premten e kaluar 23 qyteza të Teksasit janë godit nga një sulm i koordinuar me ransomware i cili është orkestruar nga një aktor i ...

2 artikuj të ndërlidhur »

Xiaomi humbet terren ndërsa konkurrenca shtohet në Kinë

PC World - parë: 19 orë

Apple i Kinës, Xiaomi raportoi një rritje me 15% të të ardhurave në tre mujorin e fundit por nuk arriti dot pritshmëritë ndërsa më pak njerëz blenë telefonë në Kinë dhe Huawei vijoi të zgjerohej.

13 artikuj të ndërlidhur »

Dell përditëson laptopët me procesorët e gjeneratës së 10-të Intel

PC World - parë: 20 orë

Intel prezantoi gjeneratën e 10 të procesorëve për laptopët ultra-portativë dhe natyrisht me këtë lajm duhet të vijnë edhe prezantime laptopësh të rinj gjithashtu.

Privatizimi i Telekomit, në ‘kohë të gabuar’

PC World - parë: 23 orë

Telekomi i Kosovës pritet t’i nënshtrohet privatizimit. Vite më parë, privatizimi i Telekomit kishte dështuar në dy raste. Edhe tani, inicimi i procedurave të privatizimit të Telekomit të Kosovës nga ...

20 artikuj të ndërlidhur »

Google lançon versionin e aplikacionit të kërkimit për përdoruesit me akses të kufizuar në internet

PC World - 21.08.2019

Google Go, versioni “i lehtë” i aplikacionit të kërkimit Google, u lançua ditën e sotme tek të gjithë përdoruesit Android në mbarë botën. Fillimisht u lançua në 2017-ën pas disa muajsh testime dhe ...

Pompeo: Qëndrimi Amerikan ndaj Huawei është i qartë

PC World - 21.08.2019

Sekretari Amerikan Mike Pompeo tha ditën e Marte se Shtetet e Bashkuara nuk kanë dërguar mesazhe të përziera lidhur me qëndrimin e saj ndaj Huawei dhe nuk beson se sanksionet Amerikane ndaj gjigantit ...

13 artikuj të ndërlidhur »

YouTube tërheq funksionin e mesazheve direkte

PC World - 21.08.2019

Funksioni i mesazheve direkt në platformën popullore të videove YouTube nuk rezultoi aq i volitshëm sa shpërndarja e videove, veçanërisht në platformat mobile.

2 artikuj të ndërlidhur »

Kriptomonedha e Facebook nën hetim nga autoritetet Evropiane

PC World - 21.08.2019

Kriptomonedha e propozuar nga Facebook Libra do të përballet me një hetim nga autoritetet e Bashkimit Evropian raportoi Bloomberg ditën e Marte. Komisioni Evropian aktualisht po heton sjellje ...

2 artikuj të ndërlidhur »

Shfletuesi Microsoft Edge i bazuar në Chrome një hap më pranë zyrtarizimit

PC World - 20.08.2019

Ditën e sotme Microsoft lançoi betan e parë publike të shfletuesit Edge bazuar në Chromium për Windows dhe Mac. Kanali i ri beta, i cili do të sjellë nga një përditësim çdo gjashtë javë, do tu ...

2 artikuj të ndërlidhur »

Prezantohet çipi kompjuterik më i madh në botë

PC World - 20.08.2019

Një startup nga Kalifornia prezantoi atë që mund të jetë çipi kompjuterik më i madh në botë. Wafer Scale Engine, dizajnuar nga Cerebras Systems është më i madh sesa një iPad standard.

4 artikuj të ndërlidhur »

Faturimi dixhital, tatimet shpjegojnë çfarë do të bëhet me faturat kur nuk ka internet

PC World - 20.08.2019

Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve ka sqaruar se, disa detaje teknike që lidhen me procesin e ri të faturimit dixhital, teksa një paketë e re ligjore për jetësimin e këtij sistemi është lëshuar për ...

3 artikuj të ndërlidhur »

Fiket pas 25 vitesh ueb-kamera më e vjetër në botë

PC World - 20.08.2019

Ueb-kamera më e vjetër në botë do të fiket pas 25 vitesh. The Fogcam u vu në funksion në 1994 në Kampusin Universitar të San Franciskos. Që atëherë thuajse ka regjistruar video pa ndërprerje me ...

3 artikuj të ndërlidhur »

Samsung Space Gaming 32-inç zë pak hapësirë për një monitor lojërash

PC World - 20.08.2019

Monitorët gjigantë të lojërave kanë një problem: zënë pjesën më të madhe të hapësirës së tavolinës duke shumë pak vend për altoparlantët dhe pjesë të tjera periferike.

2 artikuj të ndërlidhur »