TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Medial

Politikan finlandez i ekstremit të djathtë gris Kuranin

Medial - I sapo botuar

Në kohën kur në Finlandë po mbahen zgjedhjet për Parlamentin Evropian (PE), lideri i një partie të së djathtës ekstreme u përpoq të tërheqë votuesit islamofob, ashtu që në mënyrë publike grisi një ...

Thaçi përuron pllakat “Bazë e UÇK”-së në shtëpitë e Hasan Tahirit dhe Idriz Nurakut

Medial - parë: 23 min

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, sot ka marrë pjesë në përurimin e pllakave “Bazë e UÇK”-së në shtëpitë e Hasan Tahirit dhe Idriz Nurakut në Plluzhinë të Skenderajt.

4 artikuj të ndërlidhur »

Teknologjia e fundit: Pajisja që iu mundëson komunikimin në 40 gjuhë të huaja

Medial - parë: 23 min

Teknologjia e avancuar ‘Translaty’, po ndryshon mënyrën se si njerëzit nga vende të ndryshme komunikojnë me njëri-tjetrin. Kjo pajisje ju lejon të komunikoni me pothuajse çdo njeri në të gjithë ...

3 artikuj të ndërlidhur »

Kurti në 20 vjetorin e masakrës së Tusuzit: Kujtimet janë të freskëta dhe plagët e hapura

Medial - parë: 33 min

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, me rastin e 20 vjetorit të masakrës në lagjen Tusuz të Prizrenit, ka thënë se kujtimet janë të freskëta, sepse plagët janë të hapura.

21 artikuj të ndërlidhur »

Pse sovjetikët e humbën garën për “pushtimin” e Hënës

Medial - parë: 33 min

Nga Asif Siddiqi Rreth dy javë përpara se “Apollo 11” të nisej për misionin e tij në Hënë, astronauti i “Apollo 8” Frank Borman, ndodhej në Moskë në një vizitë kortezie në emër të NASA-s.

3 artikuj të ndërlidhur »

Xhemaili: Në Konviktin “Seniq” ka energji elektrike

Medial - parë: 42 min

Shkup, 26 maj 2019 (MEDIAL) – Drejtori i Konviktit “Tome Stefanovski Seniq”, Lulzim Xhemaili, sot përmes një njoftimi i përgënjeshtroi akuzat e VMRO-DPMNE-së se objekti ende nuk ka energji elektrike.

4 artikuj të ndërlidhur »

Kryetarët e Odave Ekonomike të rajonit pajtohen për bashkëpunim ekonomik

Medial - parë: 43 min

TIRANË, 26 maj /MEDIAL/ Kryetarët e Odave Ekonomike të Ballkanit Perëndimor, në një takim të zhvilluar të shtunën në Prishtinë, diskutuan idetë konkrete për nxitjen e bashkëpunimit rajonal dhe që ...

11 artikuj të ndërlidhur »

“Paska folur me gojen e perdalë…”, demokrati i kthehet Malajt

Medial - parë: 43 min

Kryetari i Këshilltarëve Bashkiak të PD, Kreshnik Çollaku i përgjigjet ish-gardistit kandidat për Bashkinë e Matit, Agron Malajt, i cili reagoi sot publikisht për akuzuat e kryetarit të PD-së Lulzim ...

5 artikuj të ndërlidhur »

Një autobus i vendit tonë ka ngecur nën një urë në Plovdiv

Medial - parë: 53 min

Shkup, 26 maj 2019 (MEDIAL) – Një autobus nga Maqedonia e Veriut është përplasur në një urë në Pllovdiv pasi që shoferi nuk e ka parë shenjën që tregon lartësinë maksimale të mjeteve të transportit ...

8 artikuj të ndërlidhur »

Foto/ “Born to Ride”, 300 motoristë “pushtojnë” Korçën

Medial - parë: 53 min

TIRANË, 26 maj /MEDIAL/ 300 motoristë nga Shqipëria, Kosova dhe Maqedonia, u bënë pjesë e edicionit të parë të “Born to Ride”, një iniciativë e Riders Legend Korça.

SOFT NEWS – Një 108-vjeçare nuk mungon në asnjë votim që prej vitit 1946

Medial - parë: 53 min

PERUXHIA, 26 maj /MEDIAL-ANSA/ – Luisa Zappitelli, lindur në vitin 1911, që për pak mbush 108 vjeç, ka marrë pjesë në zgjedhjet europiane duke thyer rekordin e saj personal, me pjesëmarrje të ...

2 artikuj të ndërlidhur »

Vuçiq: Serbia i ka mbrojtur interesat në Kosovë, serbët i dominojnë të gjitha institucionet e veriut

Medial - parë: 1 orë

Kuvendi i Serbisë nesër mban seancën në të cilën presidenti Aleksandar Vuçiq do ta paraqesë raportin rreth Kosovës Në seancë nuk do të jetë një pjesë e opozitës e cila edhe më tej e bojkoton punën e ...

40 artikuj të ndërlidhur »

UNAMA akuzon talebanët për torturë ndaj të burgosurve

Medial - parë: 1 orë

Misioni i Kombeve të Bashkuara për Ndihmë të Afganistanit (UNAMA) të dielën ka shprehur shqetësim të madh se talebanët janë duke torturuar të burgosur, raporton Anadolu Agency (AA).

3 artikuj të ndërlidhur »

Carovska: Kompensimin për fëmijën e tretë do të marrin vetëm familjet me të ardhura totale prej 12.000 denarësh

Medial - parë: 1 orë

Shkup, 26 maj 2019 (MEDIAL) – Shteti për herë të parë tregon gatishmërinë për t’u kujdesur për qytetarët më të varfër. Tani, ndihma për fëmijën e tretë do të merret vetëm nga ata që kanë pak të ...

8 artikuj të ndërlidhur »

Carovska: Vendimet që do të marrë kryeministri janë mbi bazën e asaj që kemi bërë ne si ministra

Medial - parë: 1 orë

Shkup, 26 maj 2019 (MEDIAL) – Unë besoj në ndryshim, ndryshimet gjithmonë sjellin gjëra të mira, por besoj edhe në vendimet e kryeministrit dhe jam e sigurt se do t’i bëjë ato në bazë të angazhimit ...

8 artikuj të ndërlidhur »

Fatos Jusufi vuan nga leukemia, kërkon ndihmën tuaj

Medial - parë: 1 orë

Fatos Jusufi nga Prishtina ka nevojë për ndihmë. Ai është diagnostifkuar me Leukemi Acute Mieloide (AML), e cila nuk mund të kurohet në Kosovë. Familjarët e Fatosit thonë se shuma e kërkuar për ...

2 artikuj të ndërlidhur »

Harmonizimi me direktivat e BE, synohet ulja me 50% e aksidenteve rrugore

Medial - parë: 1 orë

TIRANË, 26 maj /MEDIAL/- Stafi i Drejtorisë së Përgjithshme të Shërbimit të Transportit Rrugor (DPSHTRR) mori pjesë në takimin e IV-të shkencor ndërkombëtar, “Siguria Rrugore dhe Përdoruesit e Rrugës ...

Këshilltarja e Haradinajt: Serbia synon defunksionalizimin e Kosovës përmes Dodik Republikës

Medial - parë: 2 orë

Këshilltarja e kryeministrit, Meliza Haradinaj-Stublla, pas deklarimit të Marko GJuriqit se Ramush Haradinaj ka shkatërruar të gjitha marrëveshjet Kosovë-Serbi, i është kundërpërgjigjur duke thënë se ...

27 artikuj të ndërlidhur »

Fier, shkrumbohet shtëpia, shkak shkëndija në sobën elektrike

Medial - parë: 2 orë

Shkëndija në një sobë elektrike shkrumboi një banesë në qytetin e Fierit, në lagjen “15 Tetori”. Mësohet se nga flakët nuk pasur dëme në njerëz por banesa është djegur thuajse plotësisht, duke ...

10 artikuj të ndërlidhur »

Trump: Nuk më shqetësojnë testet e Koresë së Veriut

Medial - parë: 2 orë

Presidenti Donald Trump është përplasur me këshilltarin e tij për sigurinë kombëtare lidhur me Korenë e Veriut. Ndërsa Xhon Bolton ka shprehur shqetësimin për testet e armatimeve të bëra nga Peniani, ...

21 artikuj të ndërlidhur »