TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Medial

Albanologjia në Itali – traditë mbi njëshekullore që nisi me arbëreshët

Medial - I sapo botuar

Prishtinë, 23 tetor – Interesimet shkencore për shqipen në Itali kishin filluar në gjysmën e dytë të shekullit të nëntëmbëdhjetë. Kur arbëreshi Dhimitër Kamarda në vitet ’60 kishte botuar një ...

2 artikuj të ndërlidhur »

Koxias: Qeveria e minon Marrëveshjen e Prespës

Medial - parë: 18 min

Ky material nuk mund të deponohet, botohet, transmetohet, kopjohet dhe sërish të distribuohet në çfarëdolloj forme, pa leje me shkrim nga Agjencia Informative Mediatike.

Ngriten 113 aktakuza dhe ndalohen 20 persona

Medial - parë: 18 min

11:49 | 23 Tetor 2019 Prokurori i Shtetit njofton se gjatë 24 orëve të fundit nga prokuroritë themelore janë 113 aktakuza kundër 132 personave, për vepra të ndryshme penale.

15 artikuj të ndërlidhur »

Gjykata e Strasburgut: Punëdhënësi ka të drejtë të instalojë kamera

Medial - parë: 18 min

Lexime: 4 Një vendim i fundit i Gjykatës së Strasburgut i jep të drejtë punëdhënësve që të instalojë kamera të fshehta nëse mendon se vartësit e tij po e vjedhin, pa qenë e nevojshme që t’i ...

Për 24 orë ngriten aktakuza ndaj 132 persona

Medial - parë: 28 min

Gjatë 24 orëve të fundit nga prokuroritë themelore të Kosovës janë ngritur 113 aktakuza kundër 132 personave, për vepra të ndryshme penale. Po ashtu, me urdhër të prokurorit të shtetit janë ndaluar ...

15 artikuj të ndërlidhur »

Huawei ka shitur 200 milionë smartfonë që nga fillimi i 2019

Medial - parë: 28 min

Huawei kaloi një 2019 sfiduese për shkak të sanksioneve Amerikane të cilat po ndikojnë në shitjen e smartfonëve por edhe në industrinë e telekomunikacionit.

3 artikuj të ndërlidhur »

LSDM: Pagat rriten, ajo mesatare në gusht është rritur për 3,8 për qind

Medial - parë: 38 min

Shkup, 23 tetor 2019 Paga mesatare në gusht 2019 u rrit për 3.8 përqind krahasuar me të njëjtin muaj të vitit të kaluar dhe tani është 25.127 denarë. Kjo është i fundit në një seri treguesish ...

15 artikuj të ndërlidhur »

Ambasadori austriak: Keqardhje për “JO-në”, Evropa s’është e plotë pa Ballkanin Perëndimor

Medial - parë: 38 min

Ambasadori i Austrisë, Christian Steiner nga Shkodra është shprehur se pa Ballkanin Evropa është e paplotë dhe shpreh shprehë keqardhjen për shtyrjen e negociatave.

5 artikuj të ndërlidhur »

Pa energji elektrike nesër dhe pasnesër disa pjesë të Qendrës, Gjorçe Petrovit, Zelenikovës dhe Butelit

Medial - parë: 48 min

Shkup, 23 tetor 2019 (MEDIAL) – Për shkak të ndërhyrjeve teknike në rrjetin e elektrodistribuimit nesër pa energji elektrike do të jenë disa pjesë të Qendrës, Gjorçe Petrovit, Zelenikovës dhe Butelit.

2 artikuj të ndërlidhur »

Kurti urohet me letra dhe telefonata nga liderët e rajonit, për fitoren në zgjedhjet e 6 tetorit (FOTO)

Medial - parë: 48 min

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti, ka pranuar urime të shumta me rastin e fitorës në zgjedhjet e 6 tetorit. Kurti prezantoi letrat e liderëve të rajonit të cilët e uruan atë.

166 artikuj të ndërlidhur »

Greqia shton kushtet për Shqipërinë: Minoriteti, deti, parrullat…

Medial - parë: 48 min

Kryeministri i Greqisë Kiriakos Micotakis ka deklaruar mbrëmjen e së martës nga Selaniku se është pro celjes së negociatave me Shqipërinë, pa harruar kushtet e Athinës zyrtare të cilat mesa duket ...

Gjenden 39 persona të vdekur brenda një kontenieri në Britani

Medial - parë: 48 min

Lexime: 3 Trupat e 39 personave janë gjetur në një kontenier kamionësh në Essex në Britaninë e madhe. Një 25 vjecar është arrestuar pasi dyshohet për vrasje.

21 artikuj të ndërlidhur »

Hapet Panairi i Agrobiznesit dhe Ushqimit “Agrokos”

Medial - parë: 58 min

10:54 | 23 Tetor 2019 Sot është bërë hapja e Panairit Ndërkombëtar të Agrobiznesit dhe Ushqimit ‘Agrokos’. Panairi që do të zgjasë tri ditë në ambientin e sallës ‘1 Tetori’ në Prishtinë ka mbledhur ...

10 artikuj të ndërlidhur »

“Shtegtimi i shqipes në Europë” nëpër 20 shtete

Medial - parë: 1 orë

Prishtinë, 23 tetor – Me 28 intervista të përmbledhura në një libër, studiuesja Mimoza Hasani-Pllana ka tentuar të sjellë një mozaik për shqipen në Evropë, përkatësisht në 20 shtete evropiane.

2 artikuj të ndërlidhur »

Le Poen: Dinakëria e Francës në Ballkan

Medial - parë: 1 orë

Paris, 23 tetor 2019 (MEDIAL) – Në një koment editorial për gazetën prestigjioze franceze “Le Poen”, gazetari Luk de Baroshe e quan “dinakëri” bllokadën franceze të Maqedonisë së Veriut dhe të ...

2 artikuj të ndërlidhur »

Haradinaj: Rezoluta për vëllëzërit Bytyqi, lajm i mirë për dëshmimin e krimeve të pushtetit serb

Medial - parë: 1 orë

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj, ka komentuar miratimin e rezolutës nga Senati i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për ndriçmin e vrasjes së vëllezërve Bytyqi.

31 artikuj të ndërlidhur »

PD: Prokuroria po mbron 3 kriminelët e Ramës në bashki

Medial - parë: 1 orë

PD akuzon prokurorinë se nuk po zbaton ligjin, duke zvarritur çështjet dhe duke mos i dhënë opozitës informacionin e kërkuar për procedurën e ndjekur nga organi i akuzës, siç e parashikon ligji në ...

8 artikuj të ndërlidhur »

Huawei tregon se kur do të debutojë telefoni me ekran që paloset

Medial - parë: 1 orë

Telefoni i shumëpritur i Huawei, Mate X, më në fund do të dalë në shitje muajin e ardhshëm. Mate X është një telefon me procesor Kirin 980 dhe modem 5G Balong 5000.

6 artikuj të ndërlidhur »

Urim nga Mickoski me rastin e Ditës së Luftës Revolucionare Maqedonase

Medial - parë: 1 orë

Shkup, 23 tetor 2019 (MEDIAL) – Lideri i VMRO-DPMNE-së Hristian Mickoski uroi qytetarët me rastin e 23 Tetorit – Ditës së Luftës Revolucionare Maqedonase.

31 artikuj të ndërlidhur »

Dita e Luftës Revolucionare Maqedonase

Medial - parë: 1 orë

Shkup, 23 tetor 2019 (MEDIAL) – Në vend sot shënohet 23 Tetori – Dita e Luftës Revolucionare Maqedonase. Me këtë rast, delegacioni qeveritar i kryesuar nga zëvendësministri i Kulturës Vlladimir ...

5 artikuj të ndërlidhur »