TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Mapo

Papa Françesku mban meshën e Pashkëve: Të ndërtojmë “ura”, jo “mure”

Mapo - 21.04.2019

VATIKAN – Përpara kaq shumë vuajtjeve të kohës sonë, Zoti të mos na gjejë indiferentë dhe të ftohtë, por të na bëjë ndërtues urash dhe jo muresh, tha sot papa Françesku në mesazhin “Urbi et Orbi”, me ...

174 artikuj të ndërlidhur »

Sri Lanka, përgjaken Pashkët, 156 të vrarë nga sulmet në kisha/FOTO

Mapo - 21.04.2019

Gjashtë shpërthime të njëpasnjëshme ndodhën të dielën e Pashkëve në të paktën tre kisha dhe tre hotele në Sri Lanka. Njëri prej sulmeve ndodhi në kryeqytetin Colombo dhe të tjerët në hotele të ...

28 artikuj të ndërlidhur »

Partia e re/ Ironia e ish-ministrit: Selia, godina e Kryeministrisë

Mapo - 21.04.2019

Krijimi i partisë së re “Binda Demokratike” ka ngjallur mjaft reagime, mes tyre edhe ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani. Me anë të një statusi në rrjetet sociale, përmes ironisë, ai na tregon ...

Autorja e “50 hijeve”: Shqiptarët, gangsterë dhe skllavë seksi

Mapo - 21.04.2019

Kur EL James nxori në treg “The Mister”, libri i saj i dytë pas Fifty Shade, mund të ketë qenë e përgatitur për disa komente të këqija. Por ndoshta nuk e priste që se një ndër kritikët e saj do ishte ...

11 artikuj të ndërlidhur »

Kosovë, familjarët e xhihadistëve kthehen nga Siria

Mapo - 21.04.2019

Dhjetëra gra dhe fëmijë, të afërm të xhihadistëve nga Kosova që kanë luftuar në Siri, u kthyen në Prishtinë të shtunën nën masa të rrepta sigurie. “ Operacioni i planifikuar i rikthimit të disa ...

41 artikuj të ndërlidhur »

Bie në humnerë me kamion, vdes 36-vjeçari në Malin e Tomorit

Mapo - 21.04.2019

Edhe pse pa licenca firmat e nxjerrjes së gurit në Malin e Tomorit vijojnë punën. Një aksident i rëndë ka ndodhur sot në Malin e Tomorit, pikërisht në zonën e shpatit të malit, ku ndodhen edhe ...

14 artikuj të ndërlidhur »

Edhe sa kohë do të qëndrojë kancelare Angela Merkel?

Mapo - 21.04.2019

Largim i parakohshëm i Merkelit? Për këtë po flitet shumë. Në fokus është vendosur kryetarja e re e CDU-së, Annegret Kramp-Karrenbauer. Po si do të futej ajo në zyrën e kancelares? Në fillim të ...

9 artikuj të ndërlidhur »

Mesha e Pashkëve, Imzot Frendo: E keqja duhet zhdukur

Mapo - 21.04.2019

Mesazhi “Mos kërkoni të gjallin ndër të vdekurit” kanë një domethënie të madhe edhe në ditët e sotme. Nga mesha e pashkëve në katedralen e “Shën Palit” në Tiranë, Arqipeshkvi mitropolit i Tiranë – ...

174 artikuj të ndërlidhur »

Fsheh 40 mijë euro në furrë, e dashura ia djeg duke gatuar

Mapo - 21.04.2019

40 mijë euro u shkrumbuan në një furrë kuzhine. Burri i fshehu paratë aty, por e dashura, e cila nuk i vuri re, i gatoi së bashku me strudelin që kishte përgatitur.

Kampion me Juventus/ Ronaldo “shuan” zërat, vendos për të ardhmen

Mapo - 21.04.2019

I ka harruar lotët ndaj Ajax, Cristiano Ronaldo. Sot ai festoi kampionatin e parë në Serie A, fitues si shpesh herë i ka ndodhur në karrierën e tij. Ndeshja në Champions dhe disa video që qarkullonin ...

Kush e kryqëzon Jezusin ditën e Pashkës!

Mapo - 21.04.2019

Të shkrihesh gazit, këta edhe Pashkët na i urojnë si ateista! Bëhen më katolikë se Papa, dhe urojnë përpara Kishës! Pa lidhje me mesazhet e krishtera! Nuk dinë të heshtin edhe sot, duke u lutur që Ai ...

Britney Spears në spital psikiatrik, kundër dëshirës së saj

Mapo - 21.04.2019

Këngëtarja Britney Spears raportohet se po mbahet në një spital psikiatrik kundër dëshirës së saj. Një burim tha për Daily Star Online se ylli i muzikës është shtruar në spital jashtë vullnetit të ...

10 artikuj të ndërlidhur »

Divorci i Adele, ylli i pop-it “betejë” për pasurinë 145 mln paund

Mapo - 21.04.2019

Adele dhe Simon Konecki njoftuan ndarjen e tyre pas 3 vitesh martesë të shtunën. Këngëtarja dhe bashkëshorti i saj raportohet se e kanë marrë këtë vendimin paa Krishtlindjeve.

14 artikuj të ndërlidhur »

Ipeshkvi i Lezhës: Pushtetarët krijojnë probleme për të tjerët

Mapo - 21.04.2019

Duke ndezur qirinjtë e lutjes, që simbolizojnë dritën e përjetshme, besimtarët e Krishterë të Lezhës, ashtu si në të gjithë botën kanë nisur mbrëmjen e së shtunës festimet e Pashkëve.

Basha te Kisha e Laçit: Ditë shprese në rrugën tonë të bashkimit

Mapo - 21.04.2019

Kryedemokrati Lulzim Basha ka zgjedhur ta festojë ndryshe këtë të diel të Pashkëve. Ai ka zgjedhur të vizitojë Kishën e Shën Ndout në Laç, një nga vendet e shenjta te besimtarëve të krishterë dhe jo ...

174 artikuj të ndërlidhur »

Ish-zv/kryeministrja Ledina Mandija çon në gjyq Edi Ramën

Mapo - 21.04.2019

Ish-zv/kryeministrja teknike Ledina Mandia ka paditur kryeministrin duke kërkuar rikthimin e saj në Avokaturën e Shtetit. Sipas ekstraktit të depozitimit të padisë në Gjykatën Administrative, kërkesa ...

Festa e Pashkëve, ja kuptimi i simbolikës së vezës së kuqe

Mapo - 21.04.2019

Kur i referohemi festës së Pashkëve nuk mund të mos na shkojnë në mendje vezët e kuqe, buka e ëmbël, flaka e shenjtë, dhe mishi i qengjit. Vezët janë simbol i jetës, ndërsa ngjyra e kuqe simbolizon ...

174 artikuj të ndërlidhur »

“Kam mbështetje”/ Një pornostare kandidate për eurodeputete

Mapo - 21.04.2019

Mes kandidatëve për zgjedhjet në Parlamentin Europian është edhe pornostarja Anna Ciriani. Ajo do kandidojë për “Popolari per l’Italia”, në jug të Italisë, ku thotë se ka shumë mbështetje.

7 artikuj të ndërlidhur »

“Klientët” bastisin argjendarinë për 30 sekonda (VIDEO)

Mapo - 21.04.2019

Në pamje të parë, ata duken si dy klientë të zakonshëm, por brenda pak sekondave duke përdorur vetëm çekiçë, thyejnë xhamin e banakut. Siç shihet edhe në video, hajdutët mbushin çantën me unaza dhe ...

2 artikuj të ndërlidhur »

Maqedonia e Veriut sot zgjedh Presidentin e ri

Mapo - 21.04.2019

Qytetarët e Maqedonisë së Veriut sot votojnë për presidentin e ri. Mbi 1.8 milionë votues do të përzgjedhin mes tre kandidatëve: Stevo Pendarovski – kandidati i LSDM dhe i përbashkët me partitë e ...

244 artikuj të ndërlidhur »