TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Lajm

BREGZIT/ RUZHIN: Maqedonia nuk duhet të lejoj vakum të raporteve tregtare me Britaninë

Lajm - parë: 9 orë

Parlamenti britanikë mbrëm hodhi poshtë marrëveshjen e Brexit të negociuar nga kryeministrja Theresa May, kurse sonte kryeministra britanike fitoi betejën e mocionit të mosbesimit.

222 artikuj të ndërlidhur »

Mitsotakis: Ata të cilët votuan “për” i hapen rrugën identitetit dhe gjuhës maqedonase

Lajm - parë: 9 orë

Ata të cilët votuan “për” i kanë hapur rrugë identitetit dhe gjuhës maqedonase, siç parashikohet me marrëveshjen e Prespës, tha kryetari i partisë opozitare Demokracia e Re, Kyriakos Mitsotakis.

3 artikuj të ndërlidhur »

Indi, gjendet trupi i njërit prej 15 minatorëve që zhdukën në minierë para 35 dite

Lajm - parë: 9 orë

Zhytësit e marinës së Indisë kanë gjetur trupin e një prej 15 minatorëve që u zhdukën në një minierë të thëngjillit të përmbytur në një cep të largët të vendit më shumë se një muaj më parë, thanë ...

SHBA nuk arrin pajtueshmëri me Rusinë për ruajtjen e Paktit për Armë Bërthamore

Lajm - parë: 9 orë

Shtetet e Bashkuara kanë kundërshtuar një propozim rus për ruajtjen e Traktatit për Armë Bërthamore, me arsyetimin se ky pakt nuk mund të verifikohet në mënyrë adekuate.

13 artikuj të ndërlidhur »

Erdogan: Jemi në kontakt me Britaninë që raportet ekonomike të mos ndikohen nga Brexit

Lajm - parë: 9 orë

Turqia është në kontakt të vazhdueshëm me Britaninë në mënyrë që marrëdhëniet ekonomike mes dy vendeve të mos ndikohen nga procesi i largimit të vendit nga Bashkimi Evropian (Brexit), tha presidenti ...

222 artikuj të ndërlidhur »

Luana arrin 1.4 milion ndjekës, zbulon mesazhin inspirues që merr çdo ditë

Lajm - parë: 9 orë

Këngëtarja dhe moderatorja e njohur nga Shqipria, Luana Vjollca është një nga personazhet më të përfolura të mediave roze. Luana gjithashtu është njëra ndër fytyrat e showbizit më të ndjekura në ...

8 artikuj të ndërlidhur »

Vazhdon gjykimi për rastin “Monstra”, seancë e re edhe për lëndën “Transportuesi”

Lajm - parë: 9 orë

Në Gjykatën Penale në Shkup sot do të vazhdojë gjykimi për rastet e PSP-së “Monstra” dhe “Transportuesi”. Rasti “Monstra” i cili ka të bëjë me vrasjen e pesëfishtë në Liqenin e Smillkovës më 12 prill ...

15 artikuj të ndërlidhur »

Kuvend, sot do të zhvillohet seancë e dy komisioneve

Lajm - parë: 9 orë

Në Kuvendin e Maqedonisë sot seancë do të mbajnë Komisioni Legjislativ dhe Komisioni për Kulturë. Në agjendën e Komisionit Legjislativ, janë propozim ligjet për ndryshimin dhe plotësimin e ligjeve ...

11 artikuj të ndërlidhur »

Komuna Qendër do t’i prish të gjitha terasat e kafeneve të ndërtuar në mënyrë ilegale në rrugën Leninova

Lajm - parë: 9 orë

Të gjitha terasat dimërore të kafeneve dhe restoranteve në rrugën “Aminta Treti” (Leninova) do të shkatërrohen sepse janë ndërtuar në mënyrë ilegale. Komuna Qendër u ka dorëzuar shkrim pronarëve të ...

2 artikuj të ndërlidhur »

Tomson: Maqedonia është aleat i rëndësishëm i SHBA-së, pa koment ndaj propagandës së Putinit

Lajm - parë: 9 orë

Maqedonia është aleat i rëndësishëm i SHBA-së dhe kjo administratë vazhdon të mbështesë hyrjen e vendit në NATO dhe implementimin e Marrëveshjes së Prespës me Greqinë .

5 artikuj të ndërlidhur »

Artan Grubi bëri shqiponjën në televizionin maqedonas

Lajm - parë: 18 orë

Deputeti i BDI-së Artan Grubi, e ka bërë me duar shqiponjën gjatë një debati të ashpër për gjuhën shqipe që pati me udhëheqësin e njëvemisioni në televionin maqedonas TV 24.

7 artikuj të ndërlidhur »

Australian Open, kualifikohen Federer e Nadal

Lajm - parë: 19 orë

Rafael Nadal avancon në raundin e tretë të grand slamit të parë të vitit, Australian Open. Numri 2 në botë imponua 3-0 me sete, (6-3, 6-2, 6.2) australianit Matthew Ebden.

4 artikuj të ndërlidhur »

Spanja për dy minuta shkeli Maqedoninë

Lajm - parë: 19 orë

Në ndeshjen e javës së 4-të të grupit B në botërorin e hendbollit 2019, Spanja në Munich shkatërroi Maqedoninë me rezultat 32:21 (13:12). kampionët actual të Europës vuajtën në fillim të ndeshjes, ...

Mbijeton Qeveria greke; i hapet rrugë zbatimit të marrëveshjes me Maqedoninë

Lajm - parë: 20 orë

Kryeministri i Greqisë, Alexis Tsipras, dhe qeveria e tij i mbijetuan votës së mosbesimit të mërkurën. Një gjë e tillë i hap rrugë Parlamentit grek që të ratifikojë marrëveshjen me Maqedoninë për ...

100 artikuj të ndërlidhur »

Ronaldo theu Milanin, ia solli Juventusit Superkupën, ndërsa vetës trofeun e parë si bardhezi

Lajm - parë: 20 orë

Juventusi vijon dominimin absolut në futbollin italian, teksa në Jeddah të Arabisë Saudite fitoi edhe Superkupën Italiane të vitit 2018, duke mposhtur në finale Milanin me rezultatin minimal 1-0.

87 artikuj të ndërlidhur »

Shkëndija fitoi derbin miqësor kundër Renovës

Lajm - parë: 20 orë

Shkëndija mund 2:1 Renovën në takimin kontrollues të luajtur në terrenin me bar sintetik te Qendra Sportive në Tetovë. Golit të Mbellës kuqezinjtë i’u përgjigjën me autogol nga Abdulla dhe super ...

5 artikuj të ndërlidhur »

Haradinaj i përgjigjet Putinit: Rusia destabilizon Ballkanin

Lajm - parë: 21 orë

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, i është përgjigjur presidentit rus Vladimir Putin që për mediat serbe tha se SHBA-ja është faktor destabilizues në Ballkan.

37 artikuj të ndërlidhur »

Edhe Memli Krasniqi përkrah SHBA’së, thotë se duhet të shqyrtohet heqja e taksës

Lajm - parë: 21 orë

Shefi i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, ka folur për kërkesën e Shteteve të Bashkuara ndaj Qeverisë së Kosovës, për heqjen e taksës prej 100 për qind ndaj ...

114 artikuj të ndërlidhur »

Partitë opozitare shqiptare në Maqedoni të gatshme për mejdan

Lajm - parë: 21 orë

Është i mundur bojkot i zgjedhjeve presidenciale në rast se kryeministri Zoran Zaev refuzon të mbahen edhe zgjedhje të parakohshme parlamentare bashkë me ato presidenciale.

43 artikuj të ndërlidhur »

MPJ e Maqedonisë notë verbale ambasadorit grek në Shkup për miratimin e ndryshimeve kushtetuese

Lajm - parë: 21 orë

MPJ e Maqedonisë i ka dërguar notë verbale Greqisë për ta informuar se Maqedonia e ka miratuar marrevëshjen e re (Marrëveshjen e Prespes) në Kuvend. Me këtë Maqedonia informoi palën greke se i ka ...

14 artikuj të ndërlidhur »