TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Lajm

Putin: Maqedonia me forcë shtyhet në NATO

Lajm - parë: 23 orë

Qeveria: Aleanca është qëllim strategjik, jo presion Në periudhë kohore prej më shumë se katër vjetëve, presidenti rus, Vlladimir Putin, për herë të dytë do ta vizitojë Serbinë.

31 artikuj të ndërlidhur »

Fletarrest ndërkombëtar për sulmuesin e Ziadin Selës

Lajm - parë: 23 orë

Nikolla Vojminovski, i dënuar me 13 vite e gjysmë burg për sulmin e deputetit Ziadin Sela, gjykata i caktoi masën e “paraburgimit” ndërsa kur nuk i gjet në shtëpi gjatë kontrollit nga ana e policisë, ...

58 artikuj të ndërlidhur »

Maksuti: Akuzat e Ivanovit dhe VMRO-së, të pabaza, ‘impiçment’ për Ivanovin

Lajm - parë: 24 orë

Akuzat e presidentit, Gjorge Ivanov, dhe ato të VMRO-DPMNE-së në adresë të kryeparlamentarit, Talat Xhaferi, janë juridikisht të pabaza. Shpallja e Ligjit për përdorimin e gjuhëve pa dekretimin e ...

23 artikuj të ndërlidhur »

Bullgaria dëshiron të blejë nga SHBA 8 avionë luftarakë F-16

Lajm - parë: 24 orë

Kuvendi i Bullgarisë ka miratuar sot mbajtjen e bisedimeve me Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) lidhur me blerjen e tetë avionëve të ri luftarakë të tipit F-16 Block 70, për nevojat e forcave ...

2 artikuj të ndërlidhur »

Lëvizja e Mickoskit pas disfatës, kërkon zgjedhje të parakohshme

Lajm - parë: 24 orë

Lideri i partisë më të madhe opozitare maqedonase VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickovski, me anë të një komunikate sot ka kërkuar zgjedhje të parakohshme parlamentare, për t’i dhënë fund, sipas tij, ...

43 artikuj të ndërlidhur »

Me indinjatë

Lajm - 16.01.2019

Ky shtet është i NIKOLLAVE, këta të plaçkitin , të vrasin, tentojnë me rrahje deri në vdekje shqiptarin ta heqin nga faqja e dheut dhe IKIN kur të duan.

58 artikuj të ndërlidhur »

Çnjerëzore! Indianët budistë sulmojnë me bomba zjarri elefantët, arsyeja qesharake

Lajm - 16.01.2019

Fotot tregojnë dy elefantët që kalojnë një rrugë duke ikur nga një grup njerëzish që po lëshojnë në drejtim të tyre “raketa” flakëruese. Incidenti ndodhi në fshatin Bishnupur, një vendbanim i largët ...

Arsim Sinani gati të kalojë në Lëvizjen BESA të Bilall Kasamit? (FOTO)

Lajm - 16.01.2019

Analisti i pavarur deri më tani, Arsim Sinani është gati të radhitet në Lëvizjen BESA të Bilall Kasamit. Ai është edhe koordinator i takimeve mes Bilall Kasamit me krerët politik të Shqipërisë, ku ...

23 artikuj të ndërlidhur »

Refugjatja saudite e zhvendosur në Kanada fillon të hajë mish derri dhe t’i zbulojë këmbët

Lajm - 16.01.2019

Adoleshenjta saudite, të cilës iu dha azil nga Kanadaja, duket se po e shfrytëzon lirinë larg familjes pasi është parë duke ngrënë mish derri dhe duke shkuar në kafene me një fustan të shkurtër.

Ish ministri i jashtëm grek Kotzias: Shqipëria dhe Maqedonia po e sjellin ndikimin turk në ballkan

Lajm - 16.01.2019

Vijon në parlamentin grek debati maratonë, i cili i paraprin në mesnatë votëbesimit te kërkuar nga kryeministri grek Aleksis Tsipras për qeverinë e tij pas daljes nga koalicioni i partisë ‘Grekët e ...

100 artikuj të ndërlidhur »

Putin nesër rikonfirmon qëndrimin rus rreth Kosovës

Lajm - 16.01.2019

Në bisedimet në Beograd të enjten, presidenti rus, Vladimir Putin dhe ai serb, Aleksandar Vuçiq do të diskutojnë edhe rreth çështjes së Kosovës, u ka thënë gazetarëve këshilltari i Kremlinit, Yuri ...

17 artikuj të ndërlidhur »

Miliarderi nga Zvicra investoi në Maqedoni, por qeveritarët i kërkuan ryshfet! Flet miku i tij shqiptar! (Video)

Lajm - 16.01.2019

Një rrëfim të ri sjell Gazeta Lajm nga diaspora, e që flet për praktikat korruptive të qeverisë së kaluar në Maqedoni. Biznesmeni Adem Sulejmani me prejardhje nga Gostivari, e që tani zhvillon biznes ...

3 artikuj të ndërlidhur »

LDK: Ahmeti ose kryetar,ose anëtar i ekipit

Lajm - 16.01.2019

Grupi i Asamblistëve të LDK-së mbajtën konferencë për media gjatë të cilës adresuan kritika të shumta ndaj kryetarit aktual të kryeqytetit, Shpend Ahmeti.

39 artikuj të ndërlidhur »

Dorëzohet Behgjet Pacolli, i kërkon Haradinajt ta heq taksën ndaj Serbisë

Lajm - 16.01.2019

Janë shtuar zërat për largimin e taksës 100% ndaj produkteve të Serbisë dhe Bosnjës. Kosova s’mund të refuzojë kërkesën e SHBA-së, ka thënë Zëvendëskryeministri i Kosovës, njëherësh ministër i ...

114 artikuj të ndërlidhur »

Kim Mehmeti: Maqedonia drejt NATO-s me shumë probleme, në Ballkan ende s’janë definuar hartat shtetërore (VIDEO)

Lajm - 16.01.2019

“Edhe Maqedonia shkon në NATO me shumë probleme. Ne banorët e Maqedonisë edhe një gjë nuk e kemi të qartë se në Ballkan ende nuk janë definuar hartat shtetërore dhe sipas meje do të ketë edhe një ...

2 artikuj të ndërlidhur »

Mickoski: Nevojiten zgjedhje të parakohshme parlamentare

Lajm - 16.01.2019

Lideri i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski, tha se nevojiten zgjedhje të parakohshme parlamentare në të cilat, siç tha, njerëzit do të vendosin nëse janë për një Maqedoni të Veriut të poshtëruar ose ...

43 artikuj të ndërlidhur »

Ilir Meta mesazh Talat Xhaferit

Lajm - 16.01.2019

Pas zyrtarizmit të gjuhës shqipe në Maqedoni, Presidenti i vendit Ilir Meta i ka dërguar një mesazh urimi kryetarit të Parlamentit të Maqedonisë, Talat Xhaferit.

50 artikuj të ndërlidhur »

Mes dhimbjesh e lotësh, varroset 51 vjeçarja nga Istogu që vdiq nga injeksioni

Lajm - 16.01.2019

Është varrosur në fshatin Vrellë të Istogut, 51 vjeçarja që vdiq nga pakujdesia e mjekut në Istog.Miq dhe familjarë i kanë bërë nderimet e fundit të ndjerës.Telegrami sot, mësoi se pasi gjendja e ...

Dy ushtarë amerikanë të vdekur nga sulmi i ISIS-it në Siri

Lajm - 16.01.2019

Raportohet se dy ushtarë amerikanë kanë humbur jetën nga një sulm vetëvrasës në Siri. Përgjegjësinë për sulmin e kanë marrë militantët e ISIS-it. Në këtë sulm ka pasur viktima edhe në mesin e ...

6 artikuj të ndërlidhur »

I ngec koka në ashensorin difektoz, vdes 5-vjeçarja

Lajm - 16.01.2019

Një vajzë pesëvjeçare, Alexys Broën, vdiq pasi koka e saj mbeti e bllokuar në ashensorin difektoz të shtëpisë së saj, kjo për shkak te neglizhencës së kompanive përgjegjëse për mirëmbajtjen e tij.