TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Kosova Live

Oficeri i FSK-së, instruktor në Akademinë Ushtarake Mbretërore

Kosova Live - parë: 24 min

Bazuar në marrëveshjen ndërmjet Ministrisë së Mbrojtjes të Republikës së Kosovës dhe Ministrisë së Mbrojtjes të Mbretërisë së Bashkuar, Forca e Sigurisë e Kosovës(FSK) do të dërgojë oficerin, kapiten ...

5 artikuj të ndërlidhur »

Amazon largon librat me “mjekime” të rrezikshme të autizmit

Kosova Live - parë: 24 min

Librat që premtojnë kurë për autizmin përmes terapive të rrezikshme janë tërhequr nga Amazon. Tërheqjet erdhën pas një raporti në revistën Wired që theksoi se si Amazon po shiste dhjetra tituj që ...

3 artikuj të ndërlidhur »

Kërpudhat mund t’i ulin problemet e kujtesës

Kosova Live - parë: 14 orë

Konsumimi i kërpudhave më shumë se dy herë në javë mund të parandalojë problemet e kujtesës dhe të gjuhës të cilat ndodhin gjatë moshës 60 vjeçare, sugjeron kërkimi nga Singapori.

6 artikuj të ndërlidhur »

“The Great British Bake Off” do të sjellë fëmijë në garë

Kosova Live - parë: 15 orë

Gara më e madhe gatimit e të gjitha kohërave, Great British Bake Off, më në fund është duke sjellë të rinj në këtë garë. Ajo do të quhet Junior Bake Off dhe është caktuar të transmetohet më vonë ...

Kosova bëhet me aplikacion për monitorimin e cilësisë së ajrit

Kosova Live - parë: 15 orë

Zyra e BE-së së bashku me Ministrinë e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor (MMPH) do të lansojnë një aplikacion mobil për monitorimin e cilësisë së ajrit në rajonet kryesore të Kosovës.

10 artikuj të ndërlidhur »

Zakonet e përditshme që i dëmtojnë sytë tuaj

Kosova Live - parë: 16 orë

Këtu janë disa zakone të cilat ju duhet ‘i ndaloni sa më shpejtë që është e mundur në mënyrë që të parandaloni dëmtimin e syve. Ekspozimi ndaj rrezeve ultra vjollce mund të dëmtojë retinën dhe së ...

Fansat padisin Robson dhe Safechuck për linçim të Jackson

Kosova Live - parë: 18 orë

Tri grupe të fansave të Micheal Jackson në Francë janë duke paditur viktimat e supozuara për “njollosjen e kujtimit” duke marrë pjesë në dokumentarin “Leaving Neverland”.

8 artikuj të ndërlidhur »

Lansohet projekti ‘Ruje, mos e gjuj’

Kosova Live - parë: 19 orë

‘Green Art Center’, ka nënshkruar sot memorandum mirëkuptimi me Ministrinë e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, me komunën e Vushtrrisë dhe me ‘Coca Cola HBC Kosova’ për projektin ‘Ruje, mos e ...

7 artikuj të ndërlidhur »

Facebook ka larguar 1.5 milionë video të sulmit në Zelandë të Re

Kosova Live - parë: 20 orë

Korporata e Facebook ka thënë se ka larguar 1.5 milion video të sulmit në xhami në Zelandë të Re gjatë 24 orëve të para pas sulmit. Kompania tha se gjithashtu po largon edhe të gjitha versionet e ...

87 artikuj të ndërlidhur »

Verërat e Kosovës promovohen në Panairin “ProWein 2019, Gjermani

Kosova Live - parë: 21 orë

Sekretari i Përgjithshëm i Ministrisë së Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Kapllan Halimi, së bashku me drejtorin e Departamentit të Vreshtarisë dhe Verëtarisë, Bekim Hoxha, po marrin pjesë ...

5 artikuj të ndërlidhur »

Ndihma e ShBA-së e nevojshme në të gjitha periudhat

Kosova Live - parë: 21 orë

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, ka pritur sot në takim ndihmës Sekretaren për Çështje Ndërkombëtare të Narkotikëve dhe Zbatimit të Ligjit(INL) të ShBA-së, Kirsten Madison, e ...

29 artikuj të ndërlidhur »

Haradinaj: Zhvillimi i vendit duhet të burojë nga vetëdija jonë

Kosova Live - parë: 23 orë

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, ka marrë pjesë në konferencën e projektit të Ambasadës Britanike për Rekrutimin e Pozitave të Larta Drejtuese në Shërbimin Civil dhe ...

24 artikuj të ndërlidhur »

Promovimi i alkoolit nga të famshmit i vë adoleshentët në rrezik

Kosova Live - parë: 23 orë

Një studim i ri pohon se promovimi i alkoholit nga figurat e famshme përfshirë David Beckham, Mila Kunis dhe Ryan Reynolds mund të shtojë rrezikun e abuzimit me alkohol te adoleshentët.

Të ndalet praktika, kush ka pushtetin t’i punësojë njerëzit e vet

Kosova Live - parë: 23 orë

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, sot, në konferencën e projektit të Ambasadës Britanike për Rekrutimin e Pozitave të Larta Drejtuese, ka thënë se institucionet e shtetit ...

32 artikuj të ndërlidhur »

Dick Dale: “Mbreti i Rokut Sërf” vdes në moshën 81-vjeçare

Kosova Live - parë: 23 orë

Kitaristi amerikan i rokut Dick Dale ka vdekur në moshën 81-vjeçare. Dale njihet për krijimin e një stili në muzikë të ndërlidhur me kulturën e sërfit, të etiketuar si rok sërfi.

3 artikuj të ndërlidhur »

Ushqimet kryesore për shëndetin e syve

Kosova Live - parë: 24 orë

Njerëzit shpesh besojnë se shikimi i përkeqësuar është një rezultat i pashmangshëm i plakjes apo tendosjes së syve. Në të vërtet, një stil jete i shëndetshëm mund ta zvogëlojë dukshëm rrezikun e ...

“Forrest Gump” do të riprodhohet në Bollywood

Kosova Live - 18.03.2019

Një riprodhim i filmit klasik “Forrest Gump”, i cili ka fituar edhe çmimin Oscar, është në realizim e sipër në Bollywood. “Lal Singh Chadha” do të ketë si protagonist Aamir Khaan i cili do të jetë ...

Tesla lanson Modelin Y

Kosova Live - 17.03.2019

Tesla ka lansuar veturën e saj më të fundit, Modelin Y, automjeti i tij i dytë në treg në masë. Makina u zbulua në një ngjarje në Los Anxhelos. Shefi ekzekutiv Elon Musk tha se modeli standard me ...

Një nga këshilltarët më të afërt të Zuckerberg jep dorëheqje

Kosova Live - 17.03.2019

Zyrtari kryesor i Facebook-ut, Chris Cox është duke e lënë kompaninë pas më shumë se një dekade. Cox dha lajmin të enjten në një shënim dërguar punëtorëve, raporton New York Times.

2 artikuj të ndërlidhur »

Apple iu përgjigjet ankesave të Spotify

Kosova Live - 17.03.2019

Apple iu ka përgjigjur kërkesave të Spotify se politikat e dyqaneve të aplikacioneve i dhanë një “avantazh të padrejtë”. Spotify bëri komentet e veta pasi paraqiti një ankesë zyrtare anti-trust ...

3 artikuj të ndërlidhur »