TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Koha.net

Dhjetëra specie të reja të fosileve të kafshëve gjenden në Kinë

Koha.net - parë: 18 orë

Mijëra fosile tregojnë detaje mahnitëse të organizmave të detit, të cilat janë gjetur së fundi në Kinë. Ato përfaqësojnë një sërë speciesh që kanë jetuar deri në 518 milionë vjet më parë, gjatë një ...

4 artikuj të ndërlidhur »

Mustafa kujton ish-deputetin Alimusaj në 9-vjetorin e vdekjes

Koha.net - parë: 18 orë

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, ka përkujtuar ish-deputetin e LDK-së Nimon Alimusaj, në 9-vjetorin e vdekjes së tij, transmeton Koha.net.

5 artikuj të ndërlidhur »

Qendra e Prishtinës dizajnohet të ketë më pak parkingje dhe lëvizje automjetesh

Koha.net - parë: 18 orë

Komuna e Prishtinës, përmes Planit të mobilitetit, ka projektuar rritjen e tarifave për parkingjet brenda qytetit, kufizime të qasjes së automjeteve në qendër të qytetit, si dhe zvogëlimin e ...

SHBA-ja ndihmon Mozambikun e shkatërruar nga cikloni

Koha.net - parë: 18 orë

Pentagoni ka thënë se presidenti amerikan, Donald Trump ka urdhëruar ushtrinë amerikane që t’i ndihmojë shtetit afrikan, Mozambik, i cili është shkatërruar nga një ciklon që ka përfshirë këtë vend ...

26 artikuj të ndërlidhur »

Mbi 170 mijë qytetarë lëshuan Kosovën gjatë pesë vjetëve të shkuar

Koha.net - parë: 18 orë

Migrimi i qytetarëve të Kosovës nëpër vende të ndryshme, kryesisht ato evropiane, pavarësisht perceptimit se ka shënuar rritje, sipas të dhënave zyrtare ka shënuar rënie.

8 artikuj të ndërlidhur »

Mjalti mund të zbusë simptomat e alergjisë pranverore

Koha.net - parë: 18 orë

Kur zgjaten ditët dhe koha përmirësohet, simptomat e tmerrshme të alergjive pranverore janë të pamëshirshme ndaj nesh. Nëse vuani nga alergjitë pranverore, me siguri keni provuar çdo gjë deri tani ...

10 artikuj të ndërlidhur »

Bullgarët të gatshëm për ndeshjen e vështirë me Kosovën

Koha.net - parë: 18 orë

Bullgaria ia ka dalë të fitojë vetëm një pikë në ndeshjen hapëse të saj në eliminatoret për “Euro 2020” dhe atë me ndihmë të madhe të arbitrit. Të premten Bullgaria luajti 1:1 me Malin e Zi në Sofje, ...

33 artikuj të ndërlidhur »

Autobusët Podujevë-Prishtinë sot në grevë, kërkojnë largimin e taksistëve ilegalë

Koha.net - parë: 18 orë

Nga sot, Shoqata e Transportuesve të Llapit do të mbajë grevë. Ata tash e sa kohë kanë bërë thirrje për largimin e taksive ilegalë, pasi që sipas tyre po pengojnë procesin e punës së autobusëve.

6 artikuj të ndërlidhur »

DKA-ja e Prizrenit kërkon përgjegjësi nga drejtorët e shkollave për zëvendësimin e orëve të humbura

Koha.net - parë: 18 orë

Drejtoria e Arsimit në Komunën e Prizrenit ka bërë të ditur se do të insistojë në zbatimin e vendimit të ministrit të Arsimit për kompensimin e orëve të humbura gjatë grevës së mësimdhënësve, shkruan ...

Dënim me kusht me 3 muaj burgim e 300 euro gjobë për rrafshim monumenti

Koha.net - parë: 18 orë

Për Gjykatën Themelore të Pejës, rrënimi i një monumenti nuk “kushton” më shumë se 3 muaj burgim me kusht e 300 euro gjobë, po ashtu me kusht. Ky është dënimi që kjo Gjykatë ka shqiptuar për ...

Sipas raportit të Muellerit, Trumpi nuk kishte komplot me Rusinë

Koha.net - parë: 19 orë

Kampanja e presidentit të SHBA-ve, Donald Trump, nuk komplotoi me Rusinë gjatë zgjedhjeve të 2006-ës, thuhet në raportin e Këshilltarit Special, Robert Mueller, i cili iu paraqit të dielën Kongresit.

61 artikuj të ndërlidhur »

Kosova kërkon suksesin ndaj Bullgarisë për të dëshmuar rritjen

Koha.net - parë: 19 orë

Sfidat e vërteta për Kosovën nisin të hënën mbrëma (sonte). Përfaqësuesja e Kosovës në futboll përballet me Bullgarinë në ndeshjen e parë të “Dardanëve” në eliminatoret për kampionat evropian.

256 artikuj të ndërlidhur »

20 vjet nga masakra serbe në Celinë, Brestoc e Fortesë të Rahovecit

Koha.net - parë: 19 orë

Sot bëhen 20 vjet kur forcat kriminele serbe vranë shumë civilë të pafajshëm shqiptarë. Nga dora e kriminele serbe u vranë 75 civilë në Celinë, 69 në Fortesë, 49 në Brestoc të Rahovecit, ku ranë edhe ...

24 artikuj të ndërlidhur »

Sot nxehtë, nga nesër zbresin temperaturat

Koha.net - parë: 19 orë

Masat e ngrohta ajrore do të mbesin edhe ditën e hënë mbi rajon, duke kushtëzuar mot të ngrohtë dhe me diell. Nga dita e martë një front i ftohtë do të kaloj mbi vendin tonë, duke sjellë masa të ...

7 artikuj të ndërlidhur »

Shpëtimi vjen nga SPFP-ja e Kosovës

Koha.net - parë: 19 orë

Ishte pikërisht PDK-ja ajo e cila e shkatërroi gjigantin financiar Postë-Telekomin dhe e rropi deri në asht. Tash si duket këmbët e Ramushit do t’i mbeten arushës dhe AAK-së së tij me punësimin e ...

Dialogu i dështuar nën mandatin e Mogherinit

Koha.net - parë: 19 orë

Arritja e marrëveshjes gjithëpërfshirëse dhe ligjërisht të detyrueshme mes Kosovës dhe Serbisë, nën mandatin e Federica Mogherinit, nuk duket në horizont.

Avokati i Popullit nis hetime për drejtorët e larguar në MASHT

Koha.net - parë: 20 orë

Rast për hetime ka hapur Institucioni i Avokatit të Popullit (IAP) për rregulloren për Organizimin e Brendshëm dhe Sistematizimin e Vendeve të Punës në Ministrinë e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë ...

MTI-ja “forcohet” me kuadro nga Nisma

Koha.net - parë: 20 orë

Në Ministrinë e Tregtisë dhe Industrisë vazhdojnë punësimet e personave me lidhje politike e familjare me partinë që udhëheq këtë ministri. Pas punësimit të djalit e dhëndrit të liderit të Nismës ...

Marsi i kthesës së madhe

Koha.net - parë: 21 orë

Bashkësia ndërkombëtare nuk kishte lënë gjë pa provuar për ta ndalur agresionin e Slobodan Milosheviqit mbi popullin e Kosovës, pos ndërhyrjes ushtarake, e cila ndodhi më 24 mars.

Rama ashpërson gjuhën ndaj opozitës dhe mediave

Koha.net - parë: 21 orë

Ngjarja më e rëndësishme e javës që lamë pas në Shqipëri ka qenë kongresi zgjedhor i Partisë Socialiste për vetë kohën kur ai mbahej, kur Shqipëria po kalon një krizë politike, pas djegies së ...

8 artikuj të ndërlidhur »