TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Koha.net

“Autostrada Biennale” zbërthen revolucionin me dilemat e artit bashkëkohor

Koha.net - parë: 12 orë

Prizren, 22 korrik – Disa persona ia kanë mësyrë që të bëjnë një vepër unike. Tentimi i tyre është që ta kthejnë ylberin në qiell. Misioni për ta realizuar këtë synim paraqitet në një lartësi ...

Kida: Vera për mua është gjumë e koncerte

Koha.net - parë: 12 orë

Kamera e Edicionit Veror në Dhërmi jo vetën që sjell vende piktoreske që pëlqehen nga turistë, persona që punojnë dhe që u shërbejnë vizitorëve me produket të përgatitura nga vetë ata, por edhe ...

2 artikuj të ndërlidhur »

Partia e presidentit Zelensky fiton zgjedhjet parlamentare në Ukrainë

Koha.net - parë: 12 orë

Partia e presidentit të Ukrainës, Volodimir Zelensky, ka fituar shumicën në zgjedhjet e parakohshme parlamentare, duke shënuar kështu konsolidimin e fuqisë së tij politike.

35 artikuj të ndërlidhur »

Platforma online “Libra me zë”, platformë për të gjithë

Koha.net - parë: 12 orë

“Platforma online për regjistrim të librave “libra me zë” është realizuar nga një grup vullnetarësh, të cilët do të lexojnë dhe incizojnë librat, të cilat do të plasohen në uebfaqe.

4 artikuj të ndërlidhur »

Kancelari britanik thotë se dorëhiqet nëse Boris Johnson zgjidhet kryeministër

Koha.net - parë: 12 orë

Kancelari britanik, Philip Hammond, ka paralajmëruar dorëheqjen nga pozita nëse Boris Johnson zgjidhjet kryeministër i Mbretërisë së Bashkuar. Ai shtoi se Brexit-i pa marrëveshje, të cilin si opsion ...

18 artikuj të ndërlidhur »

Hapet në Tuz ekspozita e artistit të njohur Gjelosh Gjokaj

Koha.net - parë: 12 orë

Tuz, 22 korrik - Në Tuz të Malësisë së Madhe është hapur ekspozita retrospektive e piktorit të njohur Gjelosh Gjokaj, me origjinë nga kjo anë. Me këtë rast, në praninë e publikut, u ekspozuan një ...

3 artikuj të ndërlidhur »

Sonte në “Puls” debatohet për luftën kundër drogave

Koha.net - parë: 12 orë

1. Sa është numri i përdoruesve të varur nga substancat narkotike në Kosovë? 2. Cila janë substancat narkotike në tregun e Kosovës? 3. Cilat mosha janë përdoruesit më të mëdhenj të narkotikëve? 4.

Beteja 14-vjeçare për trashëgiminë e pronës

Koha.net - parë: 12 orë

Ka 14 vjet që Afërdita Statovci nga fshati Sllatinë e Komunës së Fushë-Kosovës, kërkon drejtësi për kthimin në shtëpinë e saj. Në moshën 10-vjeçare, pas vdekjes së babait të saj, në vitin 1988, ...

6 artikuj të ndërlidhur »

Gati dorezat që prekin botën virtuale

Koha.net - parë: 12 orë

Seul, 22 korrik – Doreza të lehta që lejojnë prekjen e objekteve të botës virtuale. ”Në sajë të një rrjeti sensorësh, ato janë në gjendje të rindërtojnë ndijimet e sakta që do të kishit në botën ...

3 artikuj të ndërlidhur »

Zeneli nuk zmbrapset nga presioni serb, shkon në Beograd

Koha.net - parë: 12 orë

Serbët po e quajnë "provokatori i radhës" dhe "lojtari i radhës që feston me shqiponjë dykrenore pas Shaqirit". Xherdan Shaqiri dhe klubi i tij Liverpool kishin rënë në presionin e mediave serbe para ...

3 artikuj të ndërlidhur »

Sulmohen në stacion të trenit në Hong Kong protestuesit anti-qeveritarë

Koha.net - parë: 12 orë

Dhjetëra persona të maskuar dhe të armatosur me shkopinj kanë sulmuar dhjetëra persona në një stacion treni në lagjen Hong Kong të Yuen Long. Videot dhe fotot e postuara në rrjetet sociale tregojnë ...

28 artikuj të ndërlidhur »

Kontrata punësimi në kundërshtim me ligjet dhe konkurset në Podujevë

Koha.net - parë: 12 orë

Në kundërshtim me Ligjin për shërbyesit civilë dhe konkurset e saj ka lidhur kontrata Komuna e Podujevës gjatë vitit të kaluar. Zyra Kombëtare e Auditimit (ZKA) ka gjetur plotë dallavere në këto ...

Kryeqyteti prej gjashtë vjetësh pa zgjedhje në bashkësitë lokale

Koha.net - parë: 12 orë

Ka gjashtë vjet që kryetarëve të bashkësive lokale në Prishtinë u ka skaduar mandati. Pavarësisht kësaj, ata vazhdojnë të punojnë në baza vullnetare, ndonëse jo me orar të plotë.

Diplomati i lartë amerikan viziton Shkupin dhe Athinën

Koha.net - parë: 12 orë

Ndihmës sekretari amerikan i Shtetit, Philip Reeker, viziton Greqinë dhe Maqedoninë e Veriut, njoftoi Departamenti amerikan i Shtetit. Ai do të qëndrojë në Shkup dhe Athinë më 21 deri më 27 korrik, ...

9 artikuj të ndërlidhur »

Protestë “qesharake” me moton “Të qeshim me zë të lartë”

Koha.net - parë: 12 orë

Me rastin e gjobës së shqiptuar ndaj qytetares së Prishtinës Aida Gashi për të qeshurat e saj, grupi “Të Qeshim së Bashku” organizon një protestë “qesharake”, me moto “të qeshim me zë të lartë, ...

13 artikuj të ndërlidhur »

Institucionet e harrojnë përvjetorin e Podrimjes, Gjakova e kujton me poezi

Koha.net - parë: 12 orë

Prishtinë, 21 korrik – Shtatëvjetori i vdekjes së poetit Ali Podrimja ka kaluar krejtësisht në heshtje në Prishtinë. Asnjë aktivitet nuk është mbajtur në kryeqytet, përderisa në qytetin e lindjes, në ...

7 artikuj të ndërlidhur »

LEKsione DipLLomatike

Koha.net - parë: 13 orë

Edhe pse shkalla e servilizmit nuk ma merr mendja të ketë qenë ndonjëherë më e lartë në historinë e shënuar dardane, prapë një numër i konsiderueshëm rebelësh nuk pajtohen me këtë lloj gjendjeje të ...

Deri në 32 gradë moti sot në Kosovë

Koha.net - parë: 13 orë

Gjatë kësaj jave pritet të mbajë mot i nxehtë dhe kryesisht me diell. Vala e të nxehtit afrikan që po depërton mbi kontinentin evropian, pritet të prek edhe rajonin tonë, por më shumë në pjesën e ...

37 artikuj të ndërlidhur »

Haradinaj dorëzon dorëheqjen tek Thaçi

Koha.net - parë: 13 orë

Kryeministri në dorëheqje, Ramush Haradinaj, sot pritet të dorëzojë edhe formalisht dorëheqjen tek presidenti i vendit, Hashim Thaçi. Haradinaj njoftoi për dorëheqjen gjatë mbledhjes së qeverisë të ...

248 artikuj të ndërlidhur »

Krijohet mozaiku “më i madh në botë” me 50 mijë imazhe të zbritjes së “Apollo 11” në Hënë

Koha.net - parë: 13 orë

Është krijuar fotografia “më e madhe” në botë në formë mozaiku. Në fakt, kjo fotografi është bërë në vitin 1969 nga Neil Armstrongu kur Buzz Aldrin shkeli në sipërfaqen e Hënës.

15 artikuj të ndërlidhur »