TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Koha.net

Shkencëtarët izraelitë rindërtojnë pamjen fizike të kushëririt të largët të njeriut

Koha.net - 20.09.2019

Jerusalem, 20 shtator – Tashmë e dimë se si ka qenë Njeriu i Neandertalit, por falë ADN-së, shkencëtarët izraelitë kanë arritur t’i japin trup e fytyrë një tjetri prej ish-kushërinjve tanë, ...

9 artikuj të ndërlidhur »

Rritet numri i azilkërkuesve nga Siria dhe Iraku në Kosovë

Koha.net - 20.09.2019

Silueta e dy fëmijëve emigrantë në Idomeni të Greqisë, reflekton në një mur ku shkruan:“Lejoni ta kalojnë kufirin”. Të ikur nga lufta dhe zonat e konfliktit, një numër i madh i refugjatëve vijnë në ...

13 artikuj të ndërlidhur »

Mercedes-AMG duke përgatitur GT e ri super sportiv e hibrid

Koha.net - 20.09.2019

Mercedes- AMG është duke përgatitur gjeneratën e dytë të modelit super sportiv GT, i cili do të dal në treg në 2021-ën, por tani do të ofrohet si hibride e me më shumë fuqi.

Qarkullimi i trenave kthehet pas lirimit të makinistit që po mbahej në paraburgim

Koha.net - 20.09.2019

Për disa orë, në tërë vendin është ndalur qarkullimi i trenave. Ky vendim erdhi nga Sindikata e Pavarur e Hekurudhave Trainkos, të cilët grevën e bënë deri në lirimin e kolegut të tyre, i cili dy ...

Thaçi takon pjesëtarët e FSK-së që po trajnohen në Gardën Kombëtare të Iowa-s

Koha.net - 20.09.2019

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi i cili gjendet në Iowa të SHBA-së, ka vizituar Gardën Kombëtare të shtetit Iowa, ku është pritur nga Gjeneralmajori Benjamin Corell dhe ka takuar ...

16 artikuj të ndërlidhur »

Kepi i Rodonit, xhevahir i natyrës, detit dhe historisë shqiptare

Koha.net - 20.09.2019

Tiranë, 20 shtator - Janë ende të paktë turistët që e njohin dhe shkojnë në Kepin e Rodonit, një vend që ndodhet përgjatë bregdetit shqiptar të Adriatikut, vetëm një orë larg kryeqytetit, Tiranës.

Ka vdekur në mërgim ish-presidenti i Tunizisë

Koha.net - 20.09.2019

Tunizi, 20 shtator – Ka vdekur dje në Jeddah të Arabisë Saudite, ku jetonte në mërgim bashkë me familjen, ish-presidenti tunizian Zine el Abidine Ben Ali.

19 artikuj të ndërlidhur »

Përmbyllen trajnimet për zyrtarët komunalë për procedurat e trajtimit të ndërtimeve pa leje

Koha.net - 20.09.2019

Në Prishtinë u mbajt punëtoria e fundit, nga gjithsej gjashtë, të zhvilluara në rajone të ndryshme të Kosovës dhe që kanë mbuluar të gjitha komunat. Përmes një njoftimi për media nga MMPH, thuhet se ...

Përdorimi i dronëve në bujqësinë e Ganës

Koha.net - 20.09.2019

Fermerët e vegjël në Ganë po përdorin dronët për të vëzhguar të mbjellat, në përpjekje për të rritur rendimentin dhe të ardhurat. Kooperativat e fermerëve po përqafojnë teknologjinë si një hap drejt ...

4 artikuj të ndërlidhur »

Tymi i cigares ndikon negativisht në rritjen e bimëve në shtëpi

Koha.net - 20.09.2019

Tymi i cigares është i dëmshëm jo vetëm për ata që e thithin atë, por dhe për të tjerët përreth. Ashtu si për njerëzit, ky tym ndikon negativisht dhe në gjallesat e tjera që bashkëjetojnë në një ...

Pentagoni përgatit planin e përgjigjeve të mundshme ndaj Iranit

Koha.net - 20.09.2019

Zyrtarët e Pantagonit do t’ia paraqesin presidentit amerikan, Donald Trump, një gamë të gjerë opsionesh ushtarake se si t’i përgjigjet SHBA-ja një sulmi ndaj industrisë së naftës në Arabinë Saudite.

88 artikuj të ndërlidhur »

Jepen sinjale se do të ketë një Brexit me marrëveshje

Koha.net - 20.09.2019

Sekretari britanik për Brexit-in, Stephen Barclay, do të zhvillojë bisedime me kryenegociatorin e Bashkimit Evropian, Michel Barnier. Takimi do të zhvillohet pasi presidenti në largim i Komisionit ...

19 artikuj të ndërlidhur »

Zidane duket i cenueshëm pas debaklit nga Parisi

Koha.net - 20.09.2019

Nuk ishte parashikuar të ndodhte kështu. Rikthimi i Zinedine Zidanet te Real Madridi në mars, nëntë muaj pas largimit të tij, ishte supozuar të sinjalizonte fundin e rënies alarmante të skuadrës, ...

58 artikuj të ndërlidhur »

Vetura godet një biçiklist 30-vjeçar në Shtime, vdes në QKUK

Koha.net - 20.09.2019

Dje në Shtime ka ndodhur një aksident i rëndë me ç’rast një biçiklist ka mbetur i lënduar rëndë, megjithatë, kur është sjellë në Prishtinë për t’u trajtuar në QKUK, ka vdekur.

11 artikuj të ndërlidhur »

Prishtina kërkon kualifikimin në Poloni

Koha.net - 20.09.2019

Kampionia e Kosovës në basketboll, Sigal Prishtina, ka udhëtuar për në Varshavë me një qëllim, ta mposhtë Legian dhe të kalojë në raundin e dytë eliminator të Ligës së Kampionëve.

Rexhep Hoxha, klasiku i përhershëm i letërsisë për fëmijë

Koha.net - 20.09.2019

Prishtinë, 20 shtator – Vdekja e tij nuk e ka privuar nga epitetet që i fitoi falë krijimtarisë së gjatë letrare. Ai vazhdon të konsiderohet si klasiku i letërsisë shqipe për fëmijë, me vjershat e ...

Lajmërohet Elez Blakaj - “Kush i shërben drejtësisë do të jem i gatshëm ta përkrah”

Koha.net - 20.09.2019

Pasi u përmend thuajse çdo ditë emri i tij nga partitë politike në këtë parafushatë, Prokurori Elez Blakaj, i cili tashmë gjendet në Amerikë, është lajmëruar përmes një postimi në Facebook.

15 artikuj të ndërlidhur »

Banorët e Veternikut në kryeqytet paralajmërojnë protestë më 22 shtator

Koha.net - 20.09.2019

Banorët e lagjes së Veternikut në kryeqytet kanë paralajmëruar për datën 22 shtator protestë për shkak të kanalizimit të hapur, i cili kalon pranë kësaj lagjeje dhe që kundërmon rëndë.

Zmbrapset Serbia, ndeshja zhvendoset nga Zveçani në Beograd

Koha.net - 20.09.2019

Reagimi i Federatës së Futbollit të Kosovës (FFK) dhe ftesa e saj drejtuar institucioneve të vendit për të parandaluar zhvillimin e ndeshjes së Kupës së Serbisë në Zveçan ndërmjet klubit ilegal ...

7 artikuj të ndërlidhur »

Kundërshtohet plani për rrënimin e shtatë objekteve publike

Koha.net - 20.09.2019

Komuna e Ferizajt ka planifikuar që gjatë vjetëve të ardhshëm t’i rrënojë shtatë institucione publike në rrugën “Ramadan Rexhepi” me qëllim të ndërtimit të parkut të qytetit.

11 artikuj të ndërlidhur »