TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Koha.net

Sot në Shqipëri, vranësira e rritje temperaturash

Koha.net - I sapo botuar

Alternime kthjellimesh dhe vranësirash kalimtare dominojnë në ultësirën perëndimore të Shqipërisë. Por vranësira të shpeshta paraqiten në zonat malore lindore të vendit gjatë paradites.

33 artikuj të ndërlidhur »

Të mirat e boronicave për shëndetin

Koha.net - I sapo botuar

Boronicat janë nga frutat më të shijshme dhe më të shëndetshme që ekzistojnë. Ato rekomandohen të konsumohen sa më shpesh të jetë e mundur pasi kanë efekt të pabesueshëm në organizmin e njeriut.

Dhjetë këshilla për prindërit në Ditën Ndërkombëtare të Shëndetit Oral

Koha.net - parë: 22 min

Sot është dita ndërkombëtare e shëndetit oral. Me këtë rast, dentisti i njohur i fëmijëve, Xheladin Ujkani, nga përvoja e suksesshme gjatë punës me fëmijë, jep disa këshilla për prindërit: Me daljen ...

5 artikuj të ndërlidhur »

Qeveria tërhiqet nga ruajtja e ish-objektit të “Gërmisë” në kryeqytet

Koha.net - parë: 23 min

Qeveria e Kosovës vazhdon që t’i japë vetes të drejtë që të vendosë edhe për ndërhyrjet në monumente. Në kundërshtim me Ligjin për trashëgimi kulturore, në tetor të vitit të kaluar, nëpërmjet ...

Lumturia sot shënon 6 vjetorin e lindjes

Koha.net - parë: 23 min

Bota vërtet ka nevojë për një ditë plot buzëqeshje dhe prandaj Kombet e Bashkuara e shpallën 20 marsin si Ditën Ndërkombëtare të Lumturisë. Dita e Lumturisë u prezantua nga Asambleja e Përgjithshme e ...

2 artikuj të ndërlidhur »

Kosova e gatshme të dëshmojë rritjen kundër Danimarkës

Koha.net - parë: 23 min

Përzgjedhësi i Kosovës në futboll, Bernard Challandes, ka pasur të plotë grupin e lojtarëve në seancën stërvitore të së martës dhe vetëm pas saj ka krijuar një pasqyrë për secilin prej lojtarëve.

56 artikuj të ndërlidhur »

Dita Ndërkombëtare e Frankofonisë

Koha.net - parë: 33 min

Dita Ndërkombëtare e Frankofonisë është më 20 marsi, e që shënohet në të gjitha vendet anëtare në mënyra të ndryshme. Organizata Ndërkombëtare e Frankofonisë (OIF) ka gjithsej 57 vende anëtare të ...

3 artikuj të ndërlidhur »

Presidenti i Kinës për vizitë në Europë me një suitë 500 vetash

Koha.net - parë: 33 min

Presidenti i Kinës, Xi Jinping, gjatë vizitës në Itali, Monako dhe Francë, do të ketë një delegacion prej 500 anëtarëve. Rreth 100 persona do të jenë pjesë e rrethit të ngushtë, mes ministrave, ...

5 artikuj të ndërlidhur »

200 krerë shtetesh në kurorëzimin e perandorit japonez

Koha.net - parë: 33 min

Do të jenë të paktën 195 krerë shtetesh dhe personalitete politike nga vende të ndryshme të botës të pranishëm në ceremoninë e kurorëzimit të perandorit të ri të Japonisë, tetorin e ardhshëm.

2 artikuj të ndërlidhur »

RrGK e shqetësuar me akuzat e KMDLNJ-së për numrin e të mbijetuarve të dhunës seksuale gjatë luftës

Koha.net - parë: 33 min

Rrjeti i Grave të Kosovës (RrGK) ka shprehur shqetësim të thellë në lidhje me deklaratat e bëra nga Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut (KMDLNJ) lidhur me kompensimin e ...

5 artikuj të ndërlidhur »

Ku mbeti liberalizimi i vizave një vit pas ratifikimit të demarkacionit me Malin e Zi

Koha.net - parë: 33 min

Mungesa e vullnetit tek disa shtete të BE-së, dështimi i gjykatave në Kosovë, ideja për ndryshimin e kufijve që mendohet se do të nxiste tensione, zgjedhjet evropiane janë vetëm disa prej arsyeve pse ...

12 artikuj të ndërlidhur »

“Thirrjet e Nënave” nesër dorëzojnë kërkesën për kallëzim penal e monografinë “E vërteta për krimet serbe”

Koha.net - parë: 33 min

Përfaqësueset e Shoqatës “Thirrjet e Nënave” Gjakovë, më datë 21.03.2019, do të dorëzojnë kërkesën për kallëzim penal si dhe librin me titull “E vërteta për krimet serbe, bëhet e ditur përmes një ...

Në Ministrinë e Infrastrukturës “rehatohen” daja i kryeministrit, asamblistë e militantë të AAK-së

Koha.net - parë: 1 orë

Në Ministrinë e Infrastrukturës, që udhëhiqet nga ministri Pal Lekaj, i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, për rreth 1 vit e gjysmë qeverisjeje janë punësuar familjarë të figurave partiake, ...

2 artikuj të ndërlidhur »

Prokuroria në prag të ngritjes së aktakuzës ndaj Ibërdemajt për vrasjen në AKI

Koha.net - parë: 1 orë

Dy javë i ka lënë në dispozicion Prokuroria Themelore e Prishtinës, për t’u dhënë fund hetimeve rreth vrasjes së një punëtori në Agjencinë Kosovare të Inteligjencës (AKI), e cila ka ndodhur në ...

Rritet shkalla e papunësisë në Kosovë për 0.8 për qind

Koha.net - parë: 2 orë

Për 0.8 për qind është rritur niveli i papunësisë në tremujorin e fundit të vitit që kemi lënë pas, krahasuar me tremujorin e fundit të vitit 2017. Të dhënat e Agjencisë së Statistikave të Kosovës ...

12 artikuj të ndërlidhur »

MASHT-i paguan me pagë të njëjtë nga dy persona për një pozitë

Koha.net - parë: 2 orë

Që nga muaji tetor i vitit të kaluar, kur Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë (MASHT) mori vendim për largimin e drejtorëve dhe udhëheqësve të këtij institucioni, MASHT-i është duke paguar ...

3 artikuj të ndërlidhur »

Eksportet e Shqipërisë në Kosovë janë rritur 61.2 për qind

Koha.net - parë: 2 orë

Janë dashur tre muaj që taksa ndaj mallrave të Serbisë e vendosur nga Qeveria e Kosovës të ketë ndikim në Shqipëri. Eksportet e Shqipërisë në Kosovë janë rritur në masën 61.2 për qind në muajin ...

8 artikuj të ndërlidhur »

Mbingarkesa me udhëzime për analizë të vitaminës D lë QKUK-në pa reagensë

Koha.net - parë: 2 orë

E.B. i ishte dashur të kthehej në shtëpi, të premten, pa e kryer analizën e vitaminës D, pasi që në Klinikën e Biokimisë të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës është duke pasur mungesë të ...

6 artikuj të ndërlidhur »

ShSKUK-ja do t’i shpenzojë edhe 750 mijë euro për hemodializë

Koha.net - parë: 2 orë

Shërbimi Spitalor Klinik Universitar (ShSKUK) ka hapur tender për servisim të pajisjeve për hemodializë, ndaras nga tenderi për furnizim me material shpenzues.

9 artikuj të ndërlidhur »

Veliu: Ta bëjmë Kosovën vend normal, ku për t’u punësuar s’duhet ta kesh dajë kryeministrin

Koha.net - parë: 9 orë

Lidhja Demokratike e Kosovës në Podujevë ka shënuar 29 vjetorin e themelimit, në të cilin pos kryetarit të degës dhe nënkryetarit në nivel qendror, Agim Veliu, kanë marrë pjesë edhe përfaqësues të ...

60 artikuj të ndërlidhur »