TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Java News

SHBA miraton ligjin që shmang mbylljen e Qeverisë Federale

Java News - 20.09.2019

Me 301 vota pro dhe 123 kundër, Dhoma e Përfaqsuesëve në SHBA, ka aprovuar një ligj afatshkurtër për të shmangur një mbyllje (shutdown) më 30 shtator, i cili është një bllok në aktivitetet e ...

“400 kryevepra arti në kryeqytet”/ Tirana nën ngjyrat e edicionit të 3-të i Bienales Ndërkombëtare

Java News - 20.09.2019

Nëse ju pëlqen arti, mos e humbni mundësinë ta shikoni Tiranën nën magjinë e akuarelit. Pas dy edicioneve shumë të suksesshme të viteve të kaluara, rikthehet në Tiranë Bienalja e tretë Ndërkombëtare ...

6 artikuj të ndërlidhur »

Ulet përdorimi i parasë cash në Shqipëri

Java News - 20.09.2019

Rritja e konsumatorëve drejt pagesave jo cash ka rritur interesimin e biznesit për pajisjet që mundësojnë shitje me kartë. Numri i bizneseve që pranojnë pagesa me kartë po rritet.

3 artikuj të ndërlidhur »

I dënuar në Itali për drogë e grup kriminal, 54-vjeçari arrestohet në Yrshek

Java News - 20.09.2019

Nje person i cili fshihej ne zonen e Yrshekut ne Tiranë eshte arrestuar pasi ishte në kërkim ndërkombëtar. Finalizohet operacioni policor i koduar “Yrsheku” nga DVP Tiranë në bashkëpunim me Interpol ...

6 artikuj të ndërlidhur »

“Ndryshim kursi”/ “The Economist”: NATO dislokohet në Kuçovë, tani ‘syri’ i Rajonit

Java News - 20.09.2019

Dikur pjesë e Traktatit të Varshavës, Shqipëria së shpejti do të presë një bazë ajrore të NATO-s. Vetëm pëllumbat i përdorin tani për tani avionët F 21 të bazës së vjetër ushtarake në Kuçovë.

9 artikuj të ndërlidhur »

Dënimi i Tahirit/ Reagon ambasadori i BE-së: Si një ish-prokuror do të shikoj dosjen, pastaj…

Java News - 20.09.2019

Ambasadori i BE Luigi Soreca nuk ka dhënë një koment sot kur u pyet nga mediat për vendimin e gjykatës së Krimeve të Rënda që e dënoi të enjten ish ministrin Saimir Tahiri me 3 vjet shërbim prove.

508 artikuj të ndërlidhur »

BE jep mbi 14,5 mln euro, Soreca: Censusi është baza për negociatat

Java News - 20.09.2019

Bashkimi Europian ka dhënë 14.5 mln euro për të bërë të bërë cencusin e popullsisë dhe të banesave në Shqipëri për vitin 2020. Duke vënë në dukje faktin se censusi 2011, kishte paqartësi, ambasadori ...

9 artikuj të ndërlidhur »

Një takim pas telefonatës… Si u plagos 16-vjeçari në Shkodër

Java News - 20.09.2019

Zbardhet plagosja e ndodhur mbrëmjen e djeshme në qytetin e Shkodrës në lagjen “Vasil Shanto”. Burime policore bëjnë me dije se është arrestuar një adoleshent ndërsa është shpallur në kërkim një ...

14 artikuj të ndërlidhur »

Zëri i Amerikës: Vendimi, një ‘fitore si e Pirros’ për Tahirin dhe shuplakë për Prokurorinë

Java News - 20.09.2019

Në Shqipëri, Gjykata e Krimeve të Rënda vendosi të dënojë mbrëmjen e së enjtes, me 5 vite burgim ish ministrin e Brendshëm Saimir Tahiri. Duke qenë se ai kishte pranuar më parë gjykimin e shkurtuar, ...

508 artikuj të ndërlidhur »

Firmoset marrëveshaj me Pulian: Trajnim mjekëve shqiptarë në spitalet e njohura

Java News - 20.09.2019

Arrihet marrëveshja për trajnimin e mjekëve dhe specializantëve shqiptarë në spitalet më të mira italiane. Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, e shoqëruar nga ekipi i ...

4 artikuj të ndërlidhur »

Rama bën lëvizjen e radhës, mbledh në Velipojë drejtuesit e veriut

Java News - 20.09.2019

Kreu i qeverisë Edi Rama mbledh sot në një takim Këshillin Koordinues për Rajonin e Veriut. Në mbledhje do të marrin pjesë ministri i Bredshëm Sandër Lleshaj i cili është njëhkohësisht edhe ...

31 artikuj të ndërlidhur »

Drogë dhe armë nga Holanda drejt Italisë, arrestohen 7 shqiptarë

Java News - 20.09.2019

Skuadra e prokurorëve pas një hetimi kompleks, frutat e para të së cilës tashmë ishin mbledhur në Shtator 2018, pra pikërisht një vit më parë, kanë kryer disa arrestime, si masë paraprake, falë një ...

3 artikuj të ndërlidhur »

Xhaçka: Akademia e FA do të akreditohet si institucion i arsimit të lartë

Java News - 20.09.2019

Këshilli i Ministrave pritet të miratojë së shpejti statusin e veçantë për Akademinë e Forcave të Armatosura, duke i hapur kështu rrugën ndryshimit rrënjësor të sistemit arsimor ushtarak në vendin ...

11 artikuj të ndërlidhur »

Skulptori i njohur: Miqësia ime me Kristaq Ramën (dhe një foto e Edit me flokë të gjata)

Java News - 20.09.2019

Memorie.al. sjell dëshminë e rrallë të skulptorit të njohur, Agim Rada, në emisionin RREFIM në Tv Scan, lidhur me miqësinë e hershme me mikun dhe kolegun e tij, Kristaq Rama, për të cilin flet me ...

10 artikuj të ndërlidhur »

Vidhnin biçikleta dhe vegla, tre të arrestuar në Korçë

Java News - 20.09.2019

Policia e Korçës ka finalizuar me sukses operacionin policor i koduar “Biçikleta” duke vënë në pranga 3 persona, të cilët dyshohen se në bashkëpunim mes tyre kanë vjedhur në dhjetë banesa të ndryshme ...

5 artikuj të ndërlidhur »

SHBA tronditet sërish, një i vdekur dhe tetë të plagosur në Uashington

Java News - 20.09.2019

Të paktën një person ka vdekur dhe tetë të tjerë janë plagosur gjatë dy të sulmeve me armë në Washington. E para ka ndodhur në Columbia Heights, në pjesën veri-perëndimore të qytetit, e dyta ka ...

11 artikuj të ndërlidhur »

Rama publikon albumin: Tirana, e para në rajon me park edukativ

Java News - 20.09.2019

Një park publik edukativ shumë shpejt do t’i shtohet kryeqytetit, ku fëmijët do të mësojnë sjelljen në rrugë, si dhe rregullat e qarkullimit. Ky park do të bëhet e mundur në sajë të një projekti ...

4 artikuj të ndërlidhur »

Gjonaj, me gratë e dënuara: Kriteret për të përfituar nga amnistia

Java News - 20.09.2019

Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj ka zhvilluar sot një interpelancë me gratë, të cilat vuajnë dënimin në IEVP “Ali Demi” në kryeqytet. Ky projektligj ka si prioritet gratë, ndërsa Gjonaj dha ...

9 artikuj të ndërlidhur »

“Smart Screenshot”, Google sjell versionin e ri

Java News - 20.09.2019

Google prezanton versionin e ri “Smart Screenshot”, që është një risi në mënyrën e kërkimit elektronik. Ai zëvendëson “Edit & Share Screenshots” dhe kërkimin manual, si gjetja e të dhënave duke ...

Anketa tronditëse në Gjermani: Azilantët po shfaqin probleme psikike

Java News - 20.09.2019

Psikologët gjermanë kanë biseduar me refugjatët që qëndrojnë në qendrat e pritjes në Lajpcig, Gjermani. Më shumë se gjysma e tyre shfaq shenja të destabilizimit psikik.

3 artikuj të ndërlidhur »