TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Idividi

"Prese": Vjena negocion për vendosjen e emigrantëve ilegalë në Ballkan

Idividi - 18.06.2018

Vjenë, 15 qershor 2018 (MIA) - Qeveria austriake negocion me vendet e Ballkanit Perëndimor për hapjen e qendrave për dëbimin e emigrantëve ilegalë, shkruan gazeta vjeneze "Prese".

Papa bën thirrje në përgjigje globale për krizën e emigrantëve

Idividi - 18.06.2018

Romë, 14 qershor 2018 (MIA) - Papa Françesku bën thirrje në përgjigje multinacionale të migrimit ilegal, sepse problemi shpesh i "tejkalon mundësitë dhe resurset" në shtete të ndara.

Britania e Madhe shënon një vjet nga zjarri në Kullën Grenfel

Idividi - 18.06.2018

Londër, 14 qershor 2018 (MIA) - Me 72 sekonda heshtje (nga një për secilën viktimë), shalle të gjelbërta dhe lëshim të pëllumbave, Britania e sot bëri homazh për të vdekurit në zjarrin në Kullën ...

Të paktën tre të vdekur dhe mbi 200 të lënduar në tërmetin në Japoni

Idividi - 18.06.2018

Tokio, 18 qershor 2018 (MIA) - Të paktën tre persona kanë humbur jetën, prej të cilëve një vajzë nëntëvjeçare, dhe më shumë se 200 persona janë lënduar në një tërmet të fuqishëm që e dridhi qytetin ...

23 artikuj të ndërlidhur »

Tërmet mesatar në Guatemalë

Idividi - 18.06.2018

Uashington, 18 qershor 2018 (MIA) - Tërmet me një intensitet prej 5,6 ballë sipas shkallës së Rihterit mbrëmë e ka dridhur Guatemalën, kumtoi Instituti Gjeofizik i SHBA-së.

Damask: Aeroplanë të koalicionit ndërkombëtar sulmuan pozita të Armatës siriane

Idividi - 18.06.2018

Damask, 18 qershor 2018 (MIA) - Aeroplanë të koalicionit antixhihadist ndërkombëtar, i udhëhequr nga SHBA-ja, sulmuan pozita të armatës siriane në pjesën lindore të Sirisë, njoftuan mediat shtetërore ...

Ivan Duke fitoi në zgjedhjet presidenciale në Kolumbi

Idividi - 18.06.2018

Bogotë, 18 qershor 2018 (MIA) - Kandidati i së djathtes, Ivan Duke fitoi në zgjedhjet presidenciale në Kolumbi, duke e fituar kundërshtarin e së majtës, Gustavo Petro.

7 artikuj të ndërlidhur »

Armata izraelite sulmoi nëntë objekte të Hamasit në Gazë

Idividi - 18.06.2018

Tel-Aviv, 18 qershor 2018 (MIA) - Izraeli në mëngjesin e sotëm ka bombarduar nëntë "objekte ushtarake" të grupit Hamas në pjesën veriore të rripit të Gazës si përgjigje të sulmeve palestineze me ...

2 artikuj të ndërlidhur »

Termet i fuqishëm në ishullin japonez Honshu

Idividi - 18.06.2018

Tokio, 17 qershor 2018 (MIA) - Tërmet me intensitet prej shtatë ballësh sipas shkallës së Rihterit e goditi sot zonën e qytetit Shibukava në prefekturën Guma, në pjesën qendrore të ishullit më të ...

Luftëra intensive zhvillohen në afërsi të objekteve të naftës në Libinë verilindore

Idividi - 18.06.2018

Bengazi, 17 qershor 2018 (MIA) - Armata kombëtare libiane e vetëshpallur (AKL), e cila është nën komandën e Kalifatit Haftar - figurës më me ndikim në historinë e Libisë lindore, sot shpalli ...

Dhjetë të vdekur në një shpërthim në Afganistan

Idividi - 18.06.2018

Kabul, 17 qershor 2018 (MIA) - Të paktën dhjetë persona janë vrarë, ndërsa 30 janë plagosur në një shpërthim para zyrës qeveritare në provincën afgane Nangarhar, kumtuan autoritete.

3 artikuj të ndërlidhur »

Kryeministri japonez konfirmoi se po përgatitet takim me liderin e Koresë së Veriut, Kim Xhong-Un

Idividi - 18.06.2018

Tokio, 16 qershor 2018 (MIA) - Kryeministri japonez Shinzo Abe i bëri thirrje liderit të Koresë së Veriut, Kim Xhong Un për të kapërcyer mosbesimin reciprok dhe konfirmoi se po përgatitet një takim ...

19 artikuj të ndërlidhur »

Ushtarët afganë dhe talebanët të përqafuar bëjnë "selfie" gjatë armëpushimit me rastin e festës së Bajramit

Idividi - 18.06.2018

Kabul, 16 qershor 2018 (MIA) - Dhjetëra luftëtarë të paarmatosur talebanë sot hynë në kryeqytetin afgan duke iu falënderuar armëpushimit me rastin e festës myslimane Fitër Bajrami, e cila e shënon ...

3 artikuj të ndërlidhur »

Taktikë e re në Gazë - balona me bombë

Idividi - 18.06.2018

Gazë, 15 qershor 2018 (MIA) - Njësitë izraelite për çminim shkatërruan mjet shpërthyes në afërsi të Gazës, i cili i ngjitur për një balon ka fluturuar mbi një autostradë, kumtoi policia izraelite.

2 artikuj të ndërlidhur »

Demokratët në SHBA do të zgjedhin kandidat për president të shtetit në korrik të vitit 2020

Idividi - 18.06.2018

Uashington, 16 qershor 2018 (MIA) - Partia Demokratike e SHBA-së e caktoi për nga mesi i korrikut 2020 kongresin partiak në të cilin do të nominohen kandidatët për zgjedhjet presidencial në këtë vit.

Anketë: Për 80 për qind të francezëve Trampi është agresiv, i rrezikshëm dhe racist

Idividi - 18.06.2018

Paris, 15 qershor 2018 (MIA) - Edhe pse Samiti i paradokohshëm në Singapor me liderin koreanoverior Kim Xhong-un kontribuoi për përmirësimin e imazhit të presidentit të SHBA-së, Donald Tramp, në sytë ...

Fiter Bajrami në botë

Idividi - 18.06.2018

Riad, 15 qershor 2018 (MIA) - 15 qershori shënon ditën e parë të Fiter Bajramit e bota muslimane përgatitet për kremtime. Mijëra besimtarëve iu drejtuan këtë mëngjes xhamive në emiratet e bashkuara ...

2 artikuj të ndërlidhur »

"Bazfid": Në Samitin e G-7 Trampi ka deklaruar se Krimeja është ruse

Idividi - 18.06.2018

Uashington, 15 qershor 2018 (MIA) - Zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë, Sara Sanders, mbrëmë refuzoi ta komentojë informacionin që u paraqit në disa media amerikane se Donald Tramp ka deklaruar se ...

Pompeo: Sanksionet drejt Phenianit do të ndërpriten pas denuklearizimit

Idividi - 18.06.2018

Pekin, 14 qershor 2018 (MIA) - SHBA-ja, Kina dhe Koreja Jugore janë unike në qëndrimin se sanksionet drejt Koresë Veriore do të ndërpriten pasi vendi plotësisht të lirohet nga arma bërthamore, ...

Zyrtarisht hapet KB 2018 në Rusi

Idividi - 18.06.2018

Moskë, 14 qershor 2018 (MIA) - Me ceremoni solemne në stadiumin "Luzhniki" në Moskë pasdite zyrtarisht është hapur Kampionati botëror në fudboll. Këngëtari i njohur Robi Uiliams, i cili ishte figura ...