TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Idividi

Agjencitë botërore për marrëveshjen midis Maqedonisë dhe Greqisë

Idividi - 18.06.2018

Shkup, 17 qershor 2018 (MIA) Frans Pres: Greqia dhe Maqedonia nënshkruan marrëveshje historike për t'i dhënë fund kontestit për emrin Greqia dhe Maqedonia e nënshkruan marrëveshjen preliminare ...

107 artikuj të ndërlidhur »

Filloi marshi protestues i VMRO-DPMNE kundër marrëveshjes midis Maqedonisë dhe Greqisë

Idividi - 18.06.2018

Manastir, 17 qershor 2018 (MIA) - Në Manastir në vijim është marshi i opozitës VMRO-DPMNE kundër nënshkrimit të marrëveshjes me Greqinë për zgjidhjen e çështjes shumëvjeçare për emrin.

92 artikuj të ndërlidhur »

Ahmeti: Ëndrra jonë po realizohet

Idividi - 18.06.2018

Tetovë, 17 qershor 2018 (MIA) - Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, ka përshëndetur nënshkrimin e sotëm të marrëveshjes për zgjidhjen e çështjes së emrit midis Maqedonisë dhe ...

Lëvizja BESA: E përshëndesim marrëveshjen Maqedoni-Greqi

Idividi - 18.06.2018

Shkup, 17 qershor 2018 (MIA) - Lëvizja BESA pas nënshkrimit të marrëveshjes ndërmjet Republikës së Maqedonisë dhe Republikës së Greqisë, përmes një kumtese për media përgëzon kryeministrat Zaev dhe ...

8 artikuj të ndërlidhur »

Për mediat shqiptare nënshkruhet marrëveshje historike

Idividi - 18.06.2018

Tiranë, 17 qershor 2018 (MIA) - Nënshkruhet marrëveshja historike, me të cilën i jepet fund kontestit shumëvjeçar të emrit, ndërsa me të cilën Maqedonia tani quhet Republika e Maqedonisë së Veriut, ...

107 artikuj të ndërlidhur »

Mediat bullgare për marrëveshjen midis Maqedonsë dhe Greqisë

Idividi - 18.06.2018

Shkup, 17 qershor 2018 (MIA) - Ministrat e Punëve të Jashtme të Greqisë dhe Maqedonisë e nënshkruan marrëveshjen me të cilën Ish- Republika Jugosllave e Maqedonisë tani do të quhet "Republika e ...

107 artikuj të ndërlidhur »

Takim i deputetëve të Maqedonisë dhe të Greqisë në Prespë

Idividi - 18.06.2018

Athinë, 17 qershor 2018 (MIA) - Deputetët e Maqedonisë që morën pjesë në nënshkrimin e marrëveshjes midis Maqedonisë dhe Greqisë në Pasarades kanë realizuar takim me kolegët e tyre grekë të SYRIZA-s, ...

Hristian Mickoski: VMRO-DPMNE nuk do ta mbështesë ndryshimin e Kushtetutës, me qëllim ndryshimin e emrit kushtetues

Idividi - 18.06.2018

Manastir, 17 qershor 2018 (MIA) - VMRO-DPMNE do të kundërshtojë me të gjitha mjetet demokratike dhe juridike të kapitullimit të cilin sot na e servuan dhe të gjitha përpjekjet për të degraduar ...

92 artikuj të ndërlidhur »

Tusk në turne evropian para Samitit të BE-së

Idividi - 18.06.2018

Bruksel, 18 qershor 2018 (MIA) - Kryetari i Këshillit Evropian, Donald Turk, do t'i vizitojë shtetet kyçe në BE në ditët e ardhshme që të tentojë të gjejë kompromis për krizën migruese.

3 artikuj të ndërlidhur »

Policia italiane arrestoi 104 mafiozë

Idividi - 18.06.2018

Romë, 18 qershor 2018 (MIA) - Policia italiane zbatoi operacion masiv në rajonin e qytetit Bari, me ç'rast janë arrestuar 104 persona me akuzë për lidhshmëri me mafian, lajmëroi televizioni italian ...

Merkel nën presion për refugjatët

Idividi - 18.06.2018

Vjenë, 18 qershor (MIA) - Kancelarja gjermane Angela Merkel, nën presion të ministrit të Punëve të Brendshme Horst Zehover dhe kancelarit austriak Sebastian Kurc, e pranoi pjesëmarrjen në Samitin e ...

2 artikuj të ndërlidhur »

Mej: Të sigurohet Parlamenti të mos e bllokojë Brekzitin

Idividi - 18.06.2018

Londër, 17 qershor 2018 (MIA) - Kryeministrja britanike Thereza Mej sot tha se është e rëndësishme të sigurohet Parlamenti i vendit të mos mund ta bllokojë Brekzitin, dhe me atë u ndal në mbrojtje të ...

Merkel dëshiron edhe një Samit para 28 qershorit

Idividi - 18.06.2018

Bruksel, 17 qershor 2018 (MIA) - Mediat gjermane raportojnë se kancelarja Angela Merkel planifikon të propozojë të mbahet Samit paraprak i BE-së para datës së planifikuar më 28 dhe 29 qershor, për të ...

37 artikuj të ndërlidhur »

Emigrantët nga "Akuarius" arritën në Valencia

Idividi - 18.06.2018

Valencia, 17 qershor 2018 (MIA) - Gjashtëqind e tridhjetë emigrantët që shpëtuan në anijen "Akuarius", të cilët shkaktuan mosmarrëveshje në politikën evropiane të emigrantëve, filluan të arrijnë në ...

Nga zjarri shkatërrohet një ndërtesë e Universitetit në Glasgou

Idividi - 18.06.2018

Glasgou, 16 qershor 2018 (MIA) - Një zjarr i madh i cili kishte shpërthyer në Shkollën e Artit në kuadër të Kompleksit të Universitetit në Glasgou e shkatërroi një ndërtesë, të ndërtuar në vitin 1909 ...

Përsëri rriten tensionet në BE për shkak të emigrantëve, konsideron "Gardian"

Idividi - 18.06.2018

Londër, 16 qershor 2018 (MIA) - Tre vite pas fillimit të krizës së emigrantëve në Evropë përsëri rriten tensionet midis anëtarëve të Bashkimit Evropian për atë se si të reagohet ndaj emigrimit ...

Stoltenberg në takim me Angela Merkelin

Idividi - 18.06.2018

Bruksel, 15 qershor 2018 (MIA) - Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, sot do të takohet me kancelaren gjermane Angela Merkel, informojnë nga pres shërbimi i Aleancës.

8 artikuj të ndërlidhur »

BE-ja arriti marrëveshje për përdorim më të madh të energjive ripërtëritëse

Idividi - 18.06.2018

Bruksel, 15 qershor 2018 (MIA) - Deri në vitin 2030 në BE, 32 për qind nga energjia, e cila konsumohet, do të duhet të prodhohet nga burime ripërtëritëse, që paraqet qëllim më ambicioz se ai i ...

Aktivisti opozitar rus Aleksej Navalni doli nga burgu

Idividi - 18.06.2018

Moskë, 15 qershor 2018 (MIA) - Aktivisti opozitar rus dhe themelues i "Fondit për luftë kundër korrupsionit" Aleksej Navalni doli nga burgu. Navalni, i cili u dënua në 30 ditë burg për organizimin e ...

Rritet besimi i qytetarëve evropianë në BE

Idividi - 18.06.2018

Bruksel, 15 qershor 2018 (MIA) - Hulumtimi i fundit i mendimit publik të qytetarëve evropianë tregon rritje të besimit në Bashkimin Evropian, si dhe optimizëm të rritur për ekonominë, këto janë pjesë ...