TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Idividi

Arrestohet në BeH Zdravko Mamiq

Idividi - 18.06.2018

Sarajevë, 14 qershor 2018 (MIA) - Njeriu i parë i klubit futbollistik të Zagrebit, Dinamo, Zdravko Mamiq është arrestuar në BeH pas urdhërarrestit të shpallur në Kroaci, ku është dënuar me 6,5 vite ...

Hapet segmenti i parafundit i autostradës Prishtinë - Shkup

Idividi - 18.06.2018

Prishtinë, 14 qershor 2018 (MIA) - Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, sot e përurori segmentit e tretë të autpostradës Prishtinë - Shkup, të gjatë 11 kilometra, deri në fshatin ...

Vuçiq: Kontesti për emrin e Maqedonisë dhe problemi me Kosovën nuk janë njëjtë

Idividi - 18.06.2018

Beograd, 14 qershor 2018 (MIA) - Zgjidhja e kontestit për emrin e një shteti, siç është rasti me Maqedoninë, nuk mund të krahasohet me problemin me Kosovën, deklaroi sot në Krushevc, presidenti serb, ...

Turqia i propozon Rusisë prodhim të përbashkët të sistemeve raketore S-500

Idividi - 18.06.2018

Ankara, 14 qershor 2018 (MIA) - Turqia i ka propozuar Rusisë prodhim të përbashkët të sistemeve raketore antibalistike S-500, kumtoi presidenti turk Rexhep Taip Erdogan, duke e konfirmuar qëllimin e ...

Han: I dukshëm impuls i ri në dialogun Prishtinë-Beograd

Idividi - 18.06.2018

Bruksel, 14 qershor 2018 (MIA) - Eurokomisari për zgjerim dhe politikë fqinjësore Johanes Han vlerësoi se në dialogun ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës është i dukshëm impuls i ri, dhe pse për ...

Sondazh: Erdogani me siguri do të luftojë për mandatin e ri në rrethin e dytë

Idividi - 18.06.2018

Ankara, 14 korrik 2018 (MIA) - Anketat më të reja të mendimit publik në Turqi në vigjilje të zgjedhjeve të parakohshme presidenciale dhe parlamentare të caktuara për më 24 qershor, tregojnë se shefi ...

Haradinaj: Me serbët në Qeveri kemi probleme dhe vështirësi

Idividi - 18.06.2018

Prishtinë, 14 qershor 2018 (MIA) - Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj në seancën e sotme të Kuvendit, deklaroi se koalicioni qeveritar ka probleme me partinë e serbëve, e cila participon në ...

Lloj i ri rrallë i breshkës është gjetur në rrjetat e peshkatarëve shqiptarë

Idividi - 18.06.2018

Tiranë, 14 maj 2018 (MIA) - Një breshkë e rrallë me një peshë afro 40 kg ka rënë në rrjetat e peshkatarëve mëngjesin e sotëm në brigjet e Orikumit. Breshka është e llojit Kareta, ka një moshë afro ...

Konferencë shkencore për Marrëveshjen për fqinjësi të mirë me Bullgarinë

Idividi - 18.06.2018

Shkup, 18 qershor 2018 (MIA) - Konferencë shkencore me temë "Marrëveshja për miqësi, fqinjësi të mirë dhe bashkëpunim me Republikën e Bullgarisë dhe perspektivat për integrim euroatlantik të ...

4 artikuj të ndërlidhur »

Raportuesit postmonitorues të APKE-së për vizitë në Shkup

Idividi - 18.06.2018

Shkup, 18 qershor 2018 (MIA) - Prej sot e deri të mërkurën në Shkup do të qëndrojë një delegacion i Asamblesë Parlamentare i Këshillit të Evropës për dialog postmonitoring me Republikën e Maqedonisë.

Ministri Dimitrov në konferencë në Sofje

Idividi - 18.06.2018

Shkup, 18 qershor 2018 (MIA) - Ministri i Punëve të Jashtme Nikolla Dimitrov sot në Sofje do të marrë pjesë në Konferencën e komisioneve për çështje evropiane të parlamenteve kombëtare të ...

7 artikuj të ndërlidhur »

Fushatë publike për mbrojtjen e pyjeve nga zjarret

Idividi - 18.06.2018

Shkup, 18 qershor 2018 (MIA) - Me moton "T'i mbrojmë pyjet nga zjarret", NP Pyjet e Maqedonisë dhe Lidhja zjarrfikëse e Maqedonisë sot e fillojnë fushatën për veprim parandalues para sezonit vijues ...

5 artikuj të ndërlidhur »

Debat publik për Strategjinë e Planit veprues për të dhëna të hapura

Idividi - 18.06.2018

Shkup, 18 qershor 2018 (MIA) - Ministri i Shoqërisë Informatike dhe Administratës Damjan Mançevski sot organizon debat publik për Strategjinë dhe Planin veprues për të dhëna të hapura.

8 artikuj të ndërlidhur »

Panel diskutim për përdorimin e karburanteve alternative

Idividi - 18.06.2018

Shkup, 18 qershor 2018 (MIA) - Panel diskutim për përdorimin e karburanteve alternative në Maqedoni sot do të mbahet në Fakultetin e Makinerisë në Shkup.

Fillon regjistrimi në shkollat e mesme

Idividi - 18.06.2018

Shkup, 18 qershor 2018 (MIA) - Në shkollat e mesme shtetërore të vendit sot dhe nesër do të realizohet afati i parë i nxënësve dhe regjistrimi për vitin shkollor 2018/2019 në afatin e qershorit.

15 artikuj të ndërlidhur »

Seanca të katër komisioneve parlamentare

Idividi - 18.06.2018

Shkup, 18 qershor 2018 (MIA) - Në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë sot seanca do të mbajnë komisionet për çështje ekonomike, për bujqësi, pylltari dhe ekonomi të ujërave, për çështje evropiane dhe ...

Cipras: Atmosfera ishte shumë e mirë, pothuaj si në dasëm

Idividi - 18.06.2018

Athinë, 18 qershor 2018 (MIA) - Klima ishte shumë e mirë në drekën me Zaevin, pothuaj si në dasëm, ishte komenti i Aleksis Ciprasit, sipas mediave greke, lidhur me drekën e dy kryeministrave që dje u ...

Para Kuvendit në mëngjes është qetë, komunikacioni është normalizuar

Idividi - 18.06.2018

Shkup, 18 qershor 2018 (MIA) - Para Kuvendit të Republikës së Maqedonisë është qetë pas protestave të mbrëmshme të dhunshme ku janë lënduar shtatë policë dhe janë arrestuar 25 protestues.

91 artikuj të ndërlidhur »

Fillon zbatimi i Marrëveshjes me Greqinë

Idividi - 18.06.2018

Shkup, 18 qershor 2018 (MIA) - Pas firmosjes së Marrëveshjes midis Maqedonisë dhe Greqisë për t'i dhënë fund kontestit 27-vjeçar për emrin, prej sot fillojnë hapat për implementimin e saj.

107 artikuj të ndërlidhur »

Takim i Komisionit për Marrëveshjen për mbrojtjen e komuniteteve në Maqedoni dhe Kroaci

Idividi - 18.06.2018

Shkup, 18 qershor 2018 (MIA) - Në Shkup sot do të mbahet takimi i tretë i Komisionit të Përzier Ndërqeveritar (KPN) pr zbatimin e Marrëveshjes për mbrojtjen e komunitetit të Maqedonisë në Republikën ...