TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Flaka

Tabaku: Dorëheqja e Qatos, PD do sjellë prova

Flaka - 19.09.2019

“Partia Demokratike do të sjellë që nesër prova për skandalin që detyroi Sonila Qaton të largohet”, u shpreh sot ish-deputetja e PD-së, Jorida Tabaku në reagimin e saj pas dorëheqjes së drejtoreshës ...

43 artikuj të ndërlidhur »

Francë, vidhen xhevahirë në vlerë 2 milionë euro nga një kështjellë

Flaka - 19.09.2019

Prokurorja Beatrice Angelelli-Lamotte tha se policia është vënë në kërkim të hajdutëve që kishin grabitur gjatë natës së kaluar në kështjellën Chateau de Vaux le Vicomte në juglindje të Parisit.

9 artikuj të ndërlidhur »

“Vrasjet e Rohingya-ve krijojnë klimë frike në Bangladesh”

Flaka - 19.09.2019

Në më pak se një muaj, policia ka vrarë tetë refugjatë përfshirë dy të enjten në qytetin jugor Cox’s Bazar që strehon 1.2 milion refugjatë Rohingya. Aktivistët e të drejtave të njeriut kanë shprehur ...

Irani kërcënon me luftë të përgjithshme nëse sulmohet

Flaka - 19.09.2019

Ministri i Jashtëm iranian, Mohammad Javad Zarif, paralajmëroi se çdo sulm ushtarak amerikan ose saudit në Iran do të rezultojë me një “luftë të përgjithshme”.

87 artikuj të ndërlidhur »

Daka: Për KQZ-në vëzhgimi i zgjedhjeve është i domosdoshëm

Flaka - 19.09.2019

Kryetarja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Valdete Daka, ka pritur në takim Kryesuesen e Vëzhguesve të Misionit Vëzhgues të Zgjedhjeve të Bashkimit Evropian, Viola von Cramon – Taubadel.

27 artikuj të ndërlidhur »

Kurti: Do të angazhohemi që shteti ynë të jetë shtet social

Flaka - 19.09.2019

I nominuari i Lëvizjes Vetëvendosje për Kryeministër, Albin Kurti, ka zhvilluar një takim me qytetarë të Prishtinës këtë mbrëmje. Ai ka thënë se Qeveria me të në krye do të mendoj për qeverisjen e ...

45 artikuj të ndërlidhur »

Grubi për VOA: Vetingu, i domosdoshëm në politikë dhe drejtësi

Flaka - 19.09.2019

BDI këmbëngul për procesin e vetingut, që e cilëson si të patjetërsueshëm si në politikë ashtu edhe në drejtësi. Kryetari i Komisionit për Çështje Evropiane, Artan Grubi, në intervistën për Zërin e ...

10 artikuj të ndërlidhur »

Zvogëlimi i ndotjes së ajrit në Tetovë, 25 mln den. subvencione për filtra për mobilieritë

Flaka - 19.09.2019

Ministria e Ekologjisë ndan subvencione për vendosje të filtrave në ndërmarrjet për prodhimin e mobileve që ngrohjen e sigurojnë nga mbetjet e materialeve me të cilat punojnë.

10 artikuj të ndërlidhur »

Nxënësit e shkollave të mesme konfirmojnë ekzistimin e dhunës në mes veti

Flaka - 19.09.2019

Dhuna verbale është forma më e shpeshtë e dhunës ndërmjet moshatarëve në shkollat, ndërsa pas saj vijnë dhuna përmes rrjeteve sociale dhe dhuna fizike.

25 artikuj të ndërlidhur »

Rritja e pagave të punonjësve në arsim, SAShK: Presim zgjidhje, ose radikalizojmë veprimet

Flaka - 19.09.2019

Fundjava do të sjellë takimin e shumëpritur mes MASh dhe SAShK-ut. Rritja e pagave për 25 për qind në sektorin e arsimit fillor, të mesëm, sipëror dhe punonjësve shkencorë, do jenë temat e debatit, ...

4 artikuj të ndërlidhur »

LD propozon një njësi zgjedhore, Trajanov: Fund monopolit të partive të mëdha. LSDM: Pro propozimit, presim konsensus

Flaka - 19.09.2019

Vetëm disa ditë pas ngritjes së iniciativës së 12 deputetëve në Kuvend për riorganizimin e njësive nga gjashtë në një njësi zgjedhore, edhe Lidhja Demokratike dorëzoi në Kuvend propozim ligj për ...

13 artikuj të ndërlidhur »

Mobiliteti urban, komunat të painformuara për dobitë

Flaka - 19.09.2019

Komunat janë të panjoftuara rreth dobive që i sjell ambienti i implemitimit të mobilitetit urban. Në kuadër të javës së mobilitetit në Shkup, u organizua konferencë në të cilën përfaqësues të ...

Osmani nga Berlini: Bundestagu do të japë dritë jeshile për RMV-në

Flaka - 19.09.2019

Në pritje të Samitit të tetorit të Këshillit të BE-së, zëvendëskryeministri për eurointegrime, Bujar Osmani, vazhdon turneun në vendet kryesore evropiane.

114 artikuj të ndërlidhur »

Fondet europiane, Itala: Të mos përfundojnë në xhepat e mashtruesve. Angellovska: Prioritet parandalimi i mashtrimeve

Flaka - 19.09.2019

Bashkimi Europian vazhdon me ndihmesën financiare për vendet kandidate për anëtarësim në Union, e që nga viti 2014 deri në 2020-ën do të arrijë shifrën 12 miliard euro.

10 artikuj të ndërlidhur »

Kumanovës dhe Likovës ju shtua edhe një neurolog specialist

Flaka - 19.09.2019

Të mërkurën në Kliniken Univerzitare te Neurologjise ne Shkup prane Komisionit Specialist ne perberje : Prof.Dr.Saso Stojcev – Kryetar Komisioni Prof.Dr.Anita Arsovska – Anetare Prof.Dr.Dijana ...

Më tepër pije të falsifikuara alkoolike në tregun e BE-së vijnë nga Maqedonia e Veriut

Flaka - 19.09.2019

Shërbimet doganore në Bashkimin Evropian kanë parandaluar hyrjen e prodhimeve të falsifikuara dhe të rrezikshme në tregun evropian në vlerë prej 740 milionë euro gjatë vitit 2008, bëri të ditur sot ...

Qytetarët t’i zëvendësojnë kartelat e skaduara për transportin publik

Flaka - 19.09.2019

Qytetarët, shfrytëzues të transportit publik, pronarë të kartelave të personalizuara elektronike “Skopska” të cilave iu ka skaduar afati i vlefshmërisë, prej katër viteve që nga dhënia, duhet ta ...

5 artikuj të ndërlidhur »

Kosovarët rrehen mes veti para një kazinoje në Shkup

Flaka - 19.09.2019

Mbrëmë (18.09.2019) 24 vjeçari me iniciale Sh.S. nga Kosova, ka njoftuar policinë e Shkupit se rreth orës 22 e 40 minuta është sulmuar nga një shtetas tjetër i Kosovës, me iniciale D.N..

Arifi: E shkëlqyeshme të takosh gjyshër me nipërit dhe mbesat në parkun e ri

Flaka - 19.09.2019

“E shkëlqyeshme të takosh gjyshër me nipërit dhe mbesat në parkun e ri të bllokut banesorë 82. Pas përfundimit të punimeve në hapësirat e shkollës “KIRILI DHE METODIJ” duke krijuar kënde të reja të ...

Reagim i Dimitrovit për vendimet e Komisionit

Flaka - 19.09.2019

Lidhur me vendimet e Komisionit të ankesave pranë Këshillit për etikë në mediume, ka reaguar ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Maqedonisë së Veriut, Nikolla Dimitrov, ku në shtojcë janë ...