TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Flaka

Vërtoku vend-burimi i lumit Vardar

Flaka - 23.03.2018

Lumi Vardar ose Vardari, (maqedonisht Вардар, greqisht Αξιός = Aksiós (ose Βαρδάρης), latinisht Axius), është lumi më i madh dhe më i gjatë në Maqedoni, buron pranë fshatit Vërtok afër Gostivarit në ...

Për një familje në Maqedoni pa 500 euro nuk kalon muaj

Flaka - 23.03.2018

Një familjeje katër anëtarëshe në Maqedoni në shkurt i është nevojitur 32.383 denarë për nevojat kryesore mujore, tregojnë të dhënat e Shportës minimale sindikale.

14 artikuj të ndërlidhur »

Kocias shpalos kushtet e Greqisë, ja njëra nga ata

Flaka - 23.03.2018

Ministri i jashtëm i Maqedonisë, Nikolla Dimitrov, në konferencën e përbashkët për shtyp me homologun e tij grek, Nikos Kocias, tha se detyra e tyre nuk është e lehtë dhe se bëhet fjalë për një ...

34 artikuj të ndërlidhur »

Ivanovi nuk ndërron mendje: Nuk e dekretoj Ligjin për gjuhët

Flaka - 23.03.2018

Presidenti Gjorgje Ivanov mbetet në qëndrimet e tij për ligjin për përdorimin e gjuhëve dhe për nënshkrimin e dekretit për shpalljen e tij, kanë thënë për MIA nga kabineti I presidentit.

46 artikuj të ndërlidhur »

Maqedoni, po lind edhe një television i ri nacional

Flaka - 23.03.2018

Po lind edhe një television i ri nacional në etrin e Maqedonisë. Fjala është për 1Tv e cila do të emiton program në gjuhën maqedonase, shkruan Flaka Programi i televizionit paralajmërohet të fillon ...

Milenko i hidhrohet Tv Kanal 5, tregon që ia ka bllokuar llogarinë VMRO-DPMNE-së

Flaka - 23.03.2018

Televizioni Kanal5 ia ka bllokuar llogarinë VMRO-DPMNE, për një borxh prej 200 mijë eurove. Televizioni ka vepruar duke ia bllokuar llogarinë partisë më të madhe opozitare, pasi që ka pritur ti ...

Ja agjendja e Nikos Koxias sot në Maqedoni

Flaka - 23.03.2018

Ministri i Punëve të Jashtme të Greqisë Nikos Koxias sot do të ketë takime me kolegun e tij nga Maqedonia Nikolla Dimitrov, me kryeministrin Zoran Zaev, me zëvendëskryeministrin Bujar Osmani, me ...

31 artikuj të ndërlidhur »

Sot vranësira dhe reshje bore

Flaka - 23.03.2018

Moti në Maqedoni do të jetë me vranësira dhe reshje të përkohshme të shiut në pjesët jugore ndërsa në pjesën veriore reshje bore. Temperatura e mëngjesit do të lëvizë prej minus 5 deri 3 gradë, ...

36 artikuj të ndërlidhur »

EDITORIAL | Ngjarje të improvizuara si paranojë e zhvillimeve politike

Flaka - 23.03.2018

Në Republikën e Maqedonisë tashmë është bërë praktikë që ngjarjeve të ndjeshme politike tu paraprinë ngjarje paralele të kurdisura me skenare dhe improvizime të paramenduara.