TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Flaka

“Monstra” në duart e Fatime Fetait

Flaka - 23.03.2018

Prokuroria Speciale Publike (PSP) ka filluar të punojë në lëndën e rastit “Monstra”, kurse këtë lëndë do ta udhëheqë prokurorja Fatime Fetai, thonë ekskluzivisht për Gazetën Lajm burime nga PSP.

Celulari gjatë vozitjes më së shumti përdoret në Tetovë dhe Gostivar

Flaka - 23.03.2018

Përdorimi i celularëve gjatë drejtimit të automjetit në Tetovë dhe Gostivar është bërë shprehi për një numër të madh të shoferëve, posaçërisht tek më të rinjtë.

11 raste të reja me fruth në Maqedoni

Flaka - 23.03.2018

Në Klinikën universitare për sëmundje infektive janë regjistruar 11 raste të të infektuarve nga morbili, apo fruthi siç njihet ...

3 artikuj të ndërlidhur »

Xhaferi – Koxias: Maqedonia dhe Greqia kanë bashkëpunim të mirë ekonomik

Flaka - 23.03.2018

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë, z. Talat Xhaferi, sot realizoi takim me ministrin e Punëve të Jashtme të Republikës së Greqisë, z. Nikos Koxijas, i cili qëndron në vizitë zyrtare në ...

31 artikuj të ndërlidhur »

Ali Ahmeti: PSP e ka gabuar adresën

Flaka - 23.03.2018

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim Ali Ahmeti, pas takimit me Ministrin e Jashtëm Grek Nikos Kotzias është pyetur nga gazetarët për hetimet e nisura nga prokuroria speciale për rastin e ...

33 artikuj të ndërlidhur »

Qyteti i Shkupit, urë të re Aerodrom-Gazi Babë

Flaka - 23.03.2018

Qyteti i Shkupit nga muaji shtator do filloj me ndërtimin e një ure të re me gjatësi 120 metra që do të lidh Aerodromin me Gazi Babën, ndërsa projekti poashtu parasheh edhe zgjerimin e bulevardit me ...

9 artikuj të ndërlidhur »

Qeveria propozon model të ri për deponitë

Flaka - 23.03.2018

Shteti propozon një model të ri për zgjidhjen e problemit të deponive. Do të përcaktohen vende për deponitë rajonale dhe në to do të instalohen pajisje që, përveç që do të selektojnë, edhe do të ...

8 artikuj të ndërlidhur »

Gjykata Supreme, ende pa një vendim për Mukovskin e Vasilevskin

Flaka - 23.03.2018

Prokuroria publike me gjasë nuk do ta rikualifikoj veprën për të cilën në fazën e hetimit të dyshuar për “cenim terrorist të rendit kushtetues” ishin pjesëmarrësit në ngjarjet e Kuvendit më 27 prill.

Të mbjellat do ta mbijetojnë borën në pranverë

Flaka - 23.03.2018

Kajsia, kumbulla, bajamet, pjeshkat të cilat në këtë periudhë të vitit kanë lulëzuar, do ta mbijetojnë këtë të ftohtë që përfshiu vendin. Këto fruta janë të qëndrueshme deri në temperatura minus pesë ...

Bujqësi, nis procedura për marrjen e subvencioneve

Flaka - 23.03.2018

Të gjithë bujqit që duan të marrin subvencione, prej sot e deri në fund të muajit maj, do të munden përmes rrugës elektronike të aplikojnë për marrjen e kësaj ndihmë shtetërore për këtë vit.

9 artikuj të ndërlidhur »

Aksident trafiku humb jetën 22 vjeçari nga Kumanova

Flaka - 23.03.2018

Një 22 vjeçar nga fshati Nikushtak i Kumanovës me banim në Çair, ka mbetur i vdekur si pasojë e një aksidenti që ka ndodhur para pak çastesh në qarkoren e Shkupit në dalje të Hasanbegut.

11 artikuj të ndërlidhur »

Zaev: Koha për kompromis të pranueshëm nga të dyja palët

Flaka - 23.03.2018

Për dallim nga Ministri i Jashtëm, Dimitrov i cili bëri të ditura pozicionet e kundërta me Greqinë për emrin, kryeministri Zaev është më optimist për zgjidhjen e kotenstit shumëvjeçar.

Tuberkulozi, numri i të prekurve shënon rënie

Flaka - 23.03.2018

7 pacientë kanë vdekur nga tuberkulozi vitin që lamë pas dhe kjo shifër është dukshëm më e ulët se ajo e vitit 2016, kur tuberkulozi u mori jetën 21 pacientëve.

11 artikuj të ndërlidhur »

Ligji për përdorimin e gjuhëve, Timonie: Respektoni konsensusin, ju presin reformat

Flaka - 23.03.2018

Ambasadori francez, Kristijan Timonie, kërkon që palët të respektojnë shpirtin e konsensusit në këtë fazë kur ende pritet finalizimi i ligjit të gjuhëve.

Rasti “300”, dëshmitarët shpjegojnë procedurat e tenderit

Flaka - 23.03.2018

Ka vazhduar gjykimi për rastin “300” të hapur nga PPS, me dëshmitë e të punësuarve në MPB, të cilët kanë qenë të përfshirë direkt apo indirekt në procedurën e furnizimit të MPB-së me 300 automjete të ...

8 artikuj të ndërlidhur »

Ligji për gjuhët, Ahmeti: Ivanov të hedh firmën

Flaka - 23.03.2018

Lideri i BDI-së, ndërkohë, thotë se politika duhet të jetë në shërbim të ardhmërisë dhe Ivanov nuk duhet të hezitojë ta dekretojë Ligjin për gjuhët, jo vetëm sepse e ka obligim kushtetues, por edhe ...

46 artikuj të ndërlidhur »

Ligji për shqipen, VMRO-DPMNE: Zyrtarizimi pa firmën e Ivanovit, vepër penale

Flaka - 23.03.2018

Ligji për dygjuhësinë të cilin LSDM dhe shumica parlamentare e sollën me dhunë në kuvend, është I dëmshëm, i pa implementueshëm dhe antikushtetues ka këmbënguylur edhe sot VMRO-DPMNE e cila e akuzon ...

Burimi i lumit Vardar, atraksion turistik

Flaka - 23.03.2018

Nxënës të shkollave të ndryshme të Maqedonisë, por edhe vizitorë të tjerë nga brenda dhe jashtë shtetit, vazhdimisht janë duke frekuentuar këtë lokalitet që me plotkuptimin e fjalës paraqet një ...

Zv.ministrja e financave Elezi pjesë e takimit ministror për zbatim të planit 3-6-9 në prag të raportit prej KE-së

Flaka - 23.03.2018

Takim ministror për zbatimin e Planit 3-6-9: Intensifikohet miratimi i vendimeve të reformave në prag të raportit të prillit të Komisionit Europian! Zëvendës Ministri i financave Shiret Elezi mori ...

Lumi Vardar, lumi bardhar…

Flaka - 23.03.2018

Cili ishte emri i vërtet i lumit Vardar në kohën e Ilirëve ? Fakte të reja historike dhe shkencore nxjerrin në pah gjenezën e emërimit të lumit më të gjatë që kalon nga Maqedonia dhe që buron në ...