TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Flaka

Ligji për gjuhët, Maksuti: Ivanov po shkel kushtetutën

Flaka - 23.03.2018

Presidenti Ivanov nuk e dekretoi Ligjin për përdorimin e gjuhëve as pas miratimit të këtij ligji për herë të dytë, edhe pse Kushtetuta e detyron që ta nënshkruajë.

46 artikuj të ndërlidhur »

“Maqedonasve nuk do t’u pëlqejë rezultati i censusit të 2020”

Flaka - 23.03.2018

Përgatitjet për censusin e popullsisë në Maqedoni kanë rinisur mes vorbullës së hetimeve për abuzimin me regjistrimin e popullsisë në vitin 2011. Kreu i ri i Zyrës Shtetërore të Statistikave, Apostol ...

12 artikuj të ndërlidhur »

E godet ishemia, ish-ministri i mbrojtjes në spital

Flaka - 23.03.2018

Ish-ministri i mbrojtjes Luan Hajdaraga ka pësuar një ishemi në tru, gjatë kohës që ndodhej në Maqedoni. Zoti Hajdaraga ka marrë në urgjencë ndihmën e parë, për t’u nisur më pas drejt Prrenjasit ku e ...

18 artikuj të ndërlidhur »

Familja në festë, hajnat u vjedhin 250 mijë denarë

Flaka - 23.03.2018

Vjedhje prej 3.300 euro, pistoletë dhe një push për gjah janë raportuar mbrëmë rreth orës 01.25 minuta në Stacionin Policor në Kavadar, përcjell FLAKA.

Llazarevski: E gjithë bota e ndëgjoi detonimin e “bombave” në Maqedoni

Flaka - 23.03.2018

Gjorgji Llazarevski dhe Zvonko Kostovski, punonjës të DSK-së të cilët zbuluan skandalin e përgjimit në Maqedoni, morën sot “Çmimi për lirinë e fjalës” në Prishtinë, njoftoi A1on, përcjell FLAKA.

4 artikuj të ndërlidhur »

Shkollat private më pak nxënës dhe më shumë profesorë

Flaka - 23.03.2018

Shkollat e mesme, sipas të dhënave të krahasueshme, janë ato që në Maqedoni bëjnë diferencën mes shkollimit në institucionet e arsimit publik dhe privat.

2 artikuj të ndërlidhur »

Opozita greke: S’do zgjidhet çështja e emrit

Flaka - 23.03.2018

Është vlerësim personal se çështja për emrin është vështirë të zgjidhet, ndërsa me këtë edhe vështirë se marrëveshje eventuale do të mbërrinte deri te Parlamenti grek, deklaroi nënkryetari i ...

Dallim i madh mes pagave në Maqedoni

Flaka - 23.03.2018

Varësisht prej sektorëve, ndryshon pagan ë Maqedoni, përcjell FLAKA. Njerëzit që paguhen më pak janë ata që janë të angazhuar në prodhimin e këpucëve dhe veshjeve.

14 artikuj të ndërlidhur »

Milloshoski nuk ka intervenuar për lustrim të Axhiev, vetëm ka pyetur se si të arrijë deri te drejtësia

Flaka - 23.03.2018

Antonio Miloshoski i VMRO-DPMNE tha se akuzat nga PSP në të cilën ishte pjesë dhe ai dhe se ka ndikuar në lustrimin e një gjyqtari nga Kërçova është politike, por pasi iu lëshua video-inçizim prej ...

Zaev do ta burgos Zoran Verushevskin, ja kush e thotë

Flaka - 23.03.2018

Gazetari kontravers Milenko Nedellkovski, emisioni i të cilit emitohet në YouTube, në profilin e tij në FB, dje paralajmëroi, siç ai thotë disa ekskluzivitete.

Si përgjigjet Zaev ndaj mesazheve kërcënuese të Rusisë?

Flaka - 23.03.2018

Kryeministri i Maqedonisë Zoran Zaev iu përgjigj Moskës se Maqedonia, pas pavarësisë, është e vendosur rreptësisht për anëtarësimin në NATO. Ky anëtarësim mbështetet nga shumcia e qytetarëve të ...

9 artikuj të ndërlidhur »

Aksident: Vetura përfundon në Parlamentin e Maqedonisë | FOTO

Flaka - 23.03.2018

Në qendër të Shkupit, një veturë me regjistrim të Shkupit pasi ka humbur kontrollë ka goditur rrethojnë e Kuvendit të Maqedonisë, përcjell FLAKA. Për fat të mirë nuk ka persona të lënduar pos dëmit ...

Pamje të rënda: Vrasja e Angel Petkovskit, rasti “Maturanti” i ndodhur më 2014 në Gjorgje Petrov

Flaka - 23.03.2018

Për herë të parë pas 4 vjetëve publikohen disa nga pamjet e rastit “Maturanti”, në të cilin mbeti i vrarë Angel Petkovski. Këto janë momentet e fundit të jetës së 18 vjeçarit .

As një pagë e gjysëm nuk mjafton për ta mbijetuar muajin në Maqedoni

Flaka - 23.03.2018

Shtetasit e Maqedonisë mezi nxjerrin muajin deri në fund. Problem ka qenë edhe muajin më të shkurt të vitit, shkurtin, ta mbijetojnë. Kjo pasi është rritur vlera e shtuar e shportës së konsumit, për ...

14 artikuj të ndërlidhur »

Ivanov do ta bllokojë edhe zgjidhjen e kontestit të emrit, ja pse?

Flaka - 23.03.2018

Nëse Athina dhe Shkupi arrijnë një pozicion për të rënë dakord për një zgjidhje për mosmarrëveshjen dhe duhet të nënshkruajnë të ashtuquajturat marrëveshje ndërkombëtare, mund të bëhet vetëm nga ...

46 artikuj të ndërlidhur »

Gratë në Maqedoni e kanë më të vështirë të gjejnë punë, dhe puna e tyre nuk paguhet si e burrave

Flaka - 23.03.2018

Gratë në Maqedoni e kanë më të vështirë të gjejnë punë dhe puna e tyre nuk paguhet si e burrave, edhe kur ata kanë më shumë kualifikime sesa ato. Një studim i Bankës Botërore tregon se gratë mbeten ...

2 artikuj të ndërlidhur »

A do të shkojë në falimentim kompania “Internacional foot bazar” e dyshuar për importin e mishit të dyshuar

Flaka - 23.03.2018

Për dy javë, gjykata do të vendosë nëse do të iniciojë falimentimin për firmën “Internacional foot bazar” për të cilën TV 24 tashmë ka njoftuar se Policia Financiare është duke hetuar shitjen e ...

Mickoski Kocijasit: Jemi të shqetësuar për hapa të caktuara në shoqërinë greke që irritojnë

Flaka - 23.03.2018

Kreu i VMRO-DPMNE Hristijan Mickoski u takua sot me ministrin e Punëve të Jashtme të Republikës së Greqisë, Nikos Kacias, përcjell FLAKA. Siç njofton VMRO-DPMNE, Mickoski theksoi se VMRO-DPMNE është ...

3 artikuj të ndërlidhur »

Nevojitet më shumë kontroll mbi shpenzimin e fondeve buxhetore

Flaka - 23.03.2018

Asnjë ligj nuk mund të garantojë se nuk do të ketë abuzime në procedurat e prokurimit publik, por një ligj i mirë dhe vullnet politik mund të zvogëlojnë abuzimet, thonë njohësit e problematikës.

Tsipras: Kemi dy kushte për zgjidhjen e çështjes së emrit

Flaka - 23.03.2018

“Për Greqinë ka dy kushte kyçr rreth kompromisit për emrin – njëri është pranimi i emrit me përcaktim gjeografik, ndërsa i dyti është që zgjidhja të jetë e qëndrueshme”, ka thënë kryeministri grek ...

17 artikuj të ndërlidhur »