TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Evropaelire

Arabia Saudite i heq disa kufizime për gratë

Evropaelire - 20.08.2019

Arabia Saudite ka filluar t'u lejojë grave të udhëtojnë pa leje dhe të ushtrojnë më shumë kontroll mbi çështjet familjare, njoftoi të martën agjencia shtetërore e lajmeve SPA.

15 artikuj të ndërlidhur »

SHBA-ja përsërit se Huawei paraqet rrezik për sigurinë kombëtare

Evropaelire - 20.08.2019

Sekretari amerikan i shtetit, Mike Pompeo, tha se Shtetet e Bashkuara nuk po dërgonin "mesazhe të përziera" sa i përket kompanisë kineze Huawei, dhe se ai nuk beson se përfshirja në një listë të zezë ...

13 artikuj të ndërlidhur »

A po shpërfillet thirrja e Kuint-it?

Evropaelire - 20.08.2019

Autoritetet në Kosovë dhe në Serbi nuk kanë lëvizur nga pozicionet e tyre, të cilat kanë shkaktuar ngecjen e dialogut për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet dy vendeve, pavarësisht ftesës së ...

9 artikuj të ndërlidhur »

Dorëhiqet kryeministri italian

Evropaelire - 20.08.2019

Kryeministri italian, Giuseppe Conte, tha se ai do të dorëhiqet, më vonë të martën, pas një vendimi nga partia në pushtet për të paraqitur një mocion mosbesimi ndaj qeverisë së koalicionit.

46 artikuj të ndërlidhur »

Privatizimi i Telekomit, në 'kohë të gabuar'

Evropaelire - 20.08.2019

Telekomi i Kosovës pritet t’i nënshtrohet privatizimit . Vite më parë, privatizimi i Telekomit kishte dështuar në dy raste. Edhe tani, inicimi i procedurave të privatizimit të Telekomit të Kosovës ...

19 artikuj të ndërlidhur »

Kriza në Kashmir: Pakistani do t'i drejtohet GJND-së

Evropaelire - 20.08.2019

Pakistani tha se do t’i drejtohet Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë (GJND) lidhur me mosmarrëveshjen me Indinë, për rajonin e kontestuar të Kashmirit.

18 artikuj të ndërlidhur »

Prokurorja Speciale merret në pyetje për rastin “Reketi”

Evropaelire - 20.08.2019

Kryeprokurorja Speciale në dorëheqje, Katica Janeva, të martën është paraqitur në Prokurorinë Themelore për krim të organizuar dhe korrupsion, në cilësinë e dëshmitares për rastin e njohur si ...

261 artikuj të ndërlidhur »

Pompeo: IS është fuqizuar në disa rajone

Evropaelire - 20.08.2019

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, pranoi se grupi militant ekstremist Shteti Islamik (IS) po fuqizohet në disa rajone, mirëpo shtoi se kapacitetet e grupit militant për të kryer sulme janë ...

106 artikuj të ndërlidhur »

Ndërkombëtarët po humbin durimin në institucionet e Kosovës

Evropaelire - 20.08.2019

Ka rreth një vit që përfaqësuesit ndërkombëtarë në Kosovës i kanë shpeshtuar kritikat në drejtim të institucioneve të Kosovës, lidhur me fenomenet negative, si nepotizmi, korrupsioni apo për ...

Dështon përpjekja për formimin e qeverisë në Bosnje e Hercegovinë

Evropaelire - 20.08.2019

Takimi në Sarajevë ndërmjet anëtarëve të presidencës trepalëshe, Shefik Xhaferoviq, Zhelko Komshiq dhe Milorad Dodik përfundoi pa një marrëveshje për formimin e kabinetit të ri, sepse Dodiku ishte ...

8 artikuj të ndërlidhur »

Ende nuk dihet nëse cisterna iraniane do të ankorohet në Greqi

Evropaelire - 20.08.2019

Greqia tha se nuk ka pranuar kërkesë për të lejuar arritjen e një cisterne të naftës, e cila është nisur nga porti i Gjibraltarit. Shtetet e Bashkuara e paralajmëruan Greqinë kundër pranimit të ...

18 artikuj të ndërlidhur »

Pritet largimi i masave reciproke ndaj Maqedonisë së Veriut

Evropaelire - 20.08.2019

Zyrtarë të Qeverisë në largim të Kosovës dhe ata të Qeverisë së Maqedonisë së Veriut, janë dakorduar që deri në fund të kësaj jave të heqin barrierat në mes këtyre dy shteteve për disa produkte.

20 artikuj të ndërlidhur »

Migrantëve sirianë u kërkohet të largohen nga Stambolli

Evropaelire - 20.08.2019

Mijëra migrantëve sirianë u është caktuar e marta si ditë e fundit për t’u larguar nga Stambolli, ose do të dëbohen nga qyteti më i madh i Turqisë. Autoritetet u kanë thënë migrantëve të ...

8 artikuj të ndërlidhur »