TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Evropaelire

Senatori Romney kritikon Trumpin për tërheqje të trupave nga veriu i Sirisë

Evropaelire - parë: 16 orë

Senatori republikan, Mitt Romney, i cili ka qenë kandidat presidencial më 2012, ka kritikuar vendimin e presidentit amerikan, Donald Trump për të braktisuar aleatët kurdë në Siri, duke thënë në Senat ...

7 artikuj të ndërlidhur »

Tatimet dhe taksat doganore diktojnë projeksionet për buxhetin

Evropaelire - parë: 16 orë

Të hyrat nga tatimet dhe taksat përbëjnë shtyllën kryesore prej së cilës varet qëndrueshmëria financiare e një shteti, që njëherësh është burimi kryesor i mbushjes edhe të buxhetit të Kosovës.

7 artikuj të ndërlidhur »

Krerët e BE-së po diskutojnë për Shqipërinë dhe Maqedoninë e V.

Evropaelire - 17.10.2019

Krerët e shteteve dhe qeverive të vendeve të Bashkimit Evropian (BE) po diskutojnë për hapjen ose jo të negociatave të pranimit me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë.

351 artikuj të ndërlidhur »

Jared Kushner pritet të vizitojë Izraelin

Evropaelire - 17.10.2019

Një zyrtar amerikan i ka thënë agjencisë Reuters se Jared Kushner, këshilltar i lartë për Lindjen e Mesme i presidentit Donald Trump, do të vizitojë Izraelin në fund të muajit.

4 artikuj të ndërlidhur »

Turqia pajtohet të pezullojë ofensivën në Siri

Evropaelire - 17.10.2019

Shtetet e Bashkuara dhe Turqia janë pajtuar që të pezullohet ofensiva turke në veri të Sirisë. Lajmin e bëri të ditur, nënpresidenti amerikan Mike Pence, i cili tha se marrëveshja u arrit pas pesë ...

98 artikuj të ndërlidhur »

Senatorët amerikanë përgatisin projektligj për sanksione ndaj Turqisë

Evropaelire - 17.10.2019

Senatorët amerikanë paraqiten të enjten një projektligj që parasheh sanksione të gjera ndaj Turqisë, për ofensivën e saj në Siri. Projekt-ligji i përgatitur nga Senati - që udhëheqet nga republikanët ...

6 artikuj të ndërlidhur »

Katalonja sërish planifikon votim për pavarësi nga Spanja

Evropaelire - 17.10.2019

Katalonja duhet të mbajë një votim të ri për pavarësi nga Spanja, brenda dy viteve, tha kreu i qeverisë së rajonit. Kjo deklaratë paraqet edhe një sfidë të re për Madridin, pas disa ditëve të ...

33 artikuj të ndërlidhur »

Kriza në Siri: Pence dhe Pompeo takojnë Erdoganin

Evropaelire - 17.10.2019

Delegacioni i lartë amerikan i kryesuar nga nënpresidenti, Mike Pence, po takohet me presidentin e Turqisë, Reccep Tayyip Erdogan, në përpjekje për të siguruar një armëpushim në Siri.

98 artikuj të ndërlidhur »

Prokuroria dhe Policia janë të pranishëm në Qendrën për Numërim dhe Rezultate

Evropaelire - 17.10.2019

Prokurorët e Shtetit dhe Policia e Kosovës kanë shkuar brenda objektit të Qendrës për Numërim dhe Rezultate, pas thirrjes publike që u kishte bërë këtyre institucioneve, kryetarja e Komisionit ...

145 artikuj të ndërlidhur »

Rinumërimet vonojnë shpalljen e rezultatit final të zgjedhjeve

Evropaelire - 17.10.2019

Përmbyllja e procesit të zgjedhjeve të jashtëzakonshme të mbajtura më 6 tetor në Kosovë, që nënkupton shpalljen e rezultatit përfundimtar dhe certifikimin e tij, sipas zyrtarëve të Komisionit Qendror ...

145 artikuj të ndërlidhur »

Kina shpreson për arritjen e shpejt të një marrëveshjeje tregtare me SHBA-në

Evropaelire - 17.10.2019

Kina shpreson të arrijë një marrëveshje tregtare me SHBA-në e cila do të zbatohet në faza. Ministria e Tregtisë e Kinës, tha se lufta tregtare mes dy vendeve nuk ka pasur fitues, dhe se një anulim i ...

8 artikuj të ndërlidhur »

Akademia Suedeze mbron vendimin për shkrimtarin Peter Handke

Evropaelire - 17.10.2019

Akademia Suedeze ka mbrojtur vendimin e saj, për dhënien e çmimit Nobel në Letërsi, shkrimtarit austriak, Peter Handke, duke shtuar se ai bëri deklarata proaktive, por nuk e mbështeti gjakderdhjen.

37 artikuj të ndërlidhur »

Maqedonia e Veriut ende shpreson në marrjen e datës nga BE-ja

Evropaelire - 17.10.2019

Krerët shtetërorë të Maqedonisë së Veriut, kryeministri Zoran Zaev, i shoqëruar nga zv. kryeministri për çështje të Integrimeve, Bujar Osmani, dhe shefi i diplomacisë Nikolla Dimitrov, mbeten të ...

351 artikuj të ndërlidhur »

Dhuna në Afganistan ka shënuar përshkallëzim, fajtor kryesisht talibanët

Evropaelire - 17.10.2019

Kombet e Bashkuara thanë se një numër "i pashëmbullt" civilësh u vranë ose u plagosën në Afganistan, nga korriku deri në shtator, duke e quajtur dhunën "krejtësisht të papranueshme".

6 artikuj të ndërlidhur »

Këshilli i Evropës i bën thirrje Bosnjës të zhvendosë një kamp migrantësh

Evropaelire - 17.10.2019

Komisionerja për të drejtat e njeriut e Këshillit të Evropës, Dunja Mijatoviq, i kërkoi Bosnjës të enjten, të zhvendosë një kamp të mbipopulluar migrantësh, duke thënë se ai ishte jo-sanitar dhe i ...

13 artikuj të ndërlidhur »

Lëvizja Vetëvendosje: Vuçiqi nuk është në pozitë që t’i komentojë simbolet

Evropaelire - 17.10.2019

Lëvizja Vetëvendosje, përmes një deklarate, e ka porositur presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, që duhet ta dijë se “Kosova është demokraci, në të cilën askush askujt nuk ia imponon identitetin ...

112 artikuj të ndërlidhur »

VV i përgjigjet Vuçiqit: Nuk je në pozicion për të komentuar simbolet

Evropaelire - 17.10.2019

Lëvizja Vetëvendosje e ka porositur presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq se ai duhet ta dijë se “Kosova është një demorakci në të cilën askush nuk imponon identitete ose simbole të askujt, aq më ...

112 artikuj të ndërlidhur »

Brexit-i do të ndodhë me marrëveshje?

Evropaelire - 17.10.2019

Britania e Madhe dhe Bashkimi Evropian janë pajtuar për një marrëveshje të të re për Brexit-in. Marrëveshja mes dy delegacioneve është arritur para se të mbahet një takim i nivelit të lartë të ...

57 artikuj të ndërlidhur »

Delegacioni amerikan niset drejt Turqisë në kërkim të armëpushimit

Evropaelire - 17.10.2019

Nënpresidenti amerikan, Mike Pence dhe Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo do të vizitojnë të enjten Turqinë, me qëllim të sigurimit të një armëpushimi për operacionin turk në verilindje të ...

98 artikuj të ndërlidhur »

Prokuroria mban sekret laboratorin që do të ekzaminojë zarfet nga Serbia

Evropaelire - 17.10.2019

Mostrat e zarfeve me votat nga Serbia, sipas Prokurorisë së Kosovës, kanë përfunduar për ekzaminim në një prej laboratorëve të një shteti evropian , por nuk tregohet se në cilin vend.

16 artikuj të ndërlidhur »