TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Evropaelire

A po e merr SHBA-ja rolin udhëheqës në dialogun Kosovë - Serbi?

Evropaelire - parë: 21 orë

Prishtina dhe Beogradi nuk e përjashtojnë mundësinë që Shtetet e Bashkuara të Amerikës të marrin rolin vendimtar në procesin e dialogut për normalizimin e raporteve ndërmjet dy vendeve.

28 artikuj të ndërlidhur »

Rezultati i zgjedhjeve në Stamboll godet Erdoganin

Evropaelire - parë: 21 orë

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, është goditur ashpër nga fitorja e opozitës në Stamboll, e cila ka fituar për së dyti herë zgjedhjet në këtë qytet, rezultat i cili është konsideruar si mesazh ...

96 artikuj të ndërlidhur »

Irani: Plani i SHBA-së për paqe në Lindje të Mesme është i turpshëm

Evropaelire - parë: 23 orë

Zëdhënësi i ministrisë së Jashtme iraniane, Abbas Mousavi, ka thënë të hënën se plani i Shteteve të Bashkuara për paqe në Lindje të Mesme, që pritet të prezantohet në një konferencë ndërkombëtare në ...

12 artikuj të ndërlidhur »

Shpenzime minimale për projektet kapitale

Evropaelire - parë: 23 orë

Qeveria e Republikës së Kosovës ka shpenzuar afër 126 milionë euro për projekte kapitale në gjashtë muajt e parë të këtij viti, nga 770 milionë euro sa janë të dedikuara me buxhetin e këtij viti.

4 artikuj të ndërlidhur »

Rebelët huthi shënjestrojnë një aeroport saudit

Evropaelire - parë: 23 orë

Lëvizja e rebelëve huthi në Jemen ka nisur sulm në një aeroport të civilëve në Arabinë Saudite, duke vrarë një person dhe duke plagosur 21 të tjerë, ka thënë koalicioni i drejtuar nga sauditët, që ...

8 artikuj të ndërlidhur »

SHBA-ja është e gatshme për të rinisur bisedimet me K.Veriore

Evropaelire - 24.06.2019

Shtetet e Bashkuara janë të përgatitura për të rinisur bisedimet me Korenë Veriore pothuajse menjëherë pasi Phenjani të japë shenja se dëshiron të diskutojë denuklearizimin, ka thënë Sekretari ...

13 artikuj të ndërlidhur »

Indi: 14 persona vdesin nga rrëzimi i një tende

Evropaelire - 24.06.2019

Të paktën 14 persona kanë vdekur dhe më shumë se 50 të tjerë janë plagosur, pasi një shi i rrëmbyeshëm dhe erëra të forta kanë shkatërruar një tendë në Rajastan të Indisë.

8 artikuj të ndërlidhur »

Partia e Erdoganit pranon humbjen në Stamboll

Evropaelire - 23.06.2019

Partia turke në pushtet, Partia për Drejtësi dhe Zhvillim ka humbur zgjedhjet lokale në Stamboll. Kandidati i partisë kryesore opozitare, Ekrem Imamoglu ka fituar 54 për qind të votave, teksa janë ...

96 artikuj të ndërlidhur »

Sa ka ndryshuar Qeveria Haradinaj?

Evropaelire - 23.06.2019

Në shtatorin e vitit 2017, kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, mori drejtimin e Qeverisë së Kosovës. Me 61 vota për, një abstenim dhe pa praninë e opozitës, Kuvendi i ...

10 artikuj të ndërlidhur »

Pakistan: Të paktën 9 persona humbin jetën në një aksident trafiku

Evropaelire - 23.06.2019

Zyrtarët në Pakistan thonë se të paktën nëntë persona kanë humbur jetën, përfshirë këtu gra dhe fëmijë, pasimakina me të cilin po udhëtonin ka dalë nga rruga malore dhe ka rënë në një lumë, në ...

4 artikuj të ndërlidhur »

Guterres kërkon që situata në Gjirin Persik të mos përshkallëzohet

Evropaelire - 23.06.2019

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres ka paralajmëruar se është esenciale të shmanget “çdo formë të përshkallëzimit” në Gjirin Persik, teksa tensionet janë rritur, pas ...

2 artikuj të ndërlidhur »

Shkup, dilema mbi efikasitetin e Qeverisë pas riformatimit

Evropaelire - 23.06.2019

Qeveria e Maqedonisë së Veriut në dyvjetorin e mandatit po i nënshtrohet riformatimit të parë apo ndërrimit të jo më shumë se tetë ministrive, si të Bujqësisë, Kulturës, Ekologjisë, të Pushtetit ...

69 artikuj të ndërlidhur »

Pakistan: Arrestohet i dyshuari kryesor për vrasjen e një vajze 10-vjeçare

Evropaelire - 23.06.2019

Autoritetet në Pakistan thanë se kanë arrestuar një person, i cili është i dyshuari kryesor për rrëmbimin dhe vrasjen e një vajze 10-vjeçare në Islamabad.

4 artikuj të ndërlidhur »

Kosova mëson nga përvojat e Turqisë në shëndetësi

Evropaelire - 23.06.2019

Për pesë javë rresht, Kosova dhe Turqia pritet të shkëmbejnë përvojat e tyre në fushën e shëndetësisë. Turqia, vazhdon të shihet si një prej vendeve me prioritet në Kosovë, kur është në pyetje marrja ...

Bolton: Maturia e SHBA-së ndaj Iranit nuk është dobësi

Evropaelire - 23.06.2019

Këshilltari për siguri kombëtare i Shteteve të Bashkuara, John Bolton tha se Irani nuk duhet të “ngatërrojë maturinë e SHBA-së dhe ta marrë atë si dobësi”.

23 artikuj të ndërlidhur »

Në Kiev mbahet Parada e Krenarisë

Evropaelire - 23.06.2019

Mijëra mbështetës të të drejtave të komunitetit LGBT po marshojnë në rrugët e kryeqytetit të Ukrainës, Kiev, nën masa të rrepta të sigurisë. Organizatorët e “Marshit për Barazi” thonë se presin që ...

Basha: Nuk ka zgjedhje pa opozitën

Evropaelire - 23.06.2019

Në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, kreu opozitar nga Partia Demokratike, Lulzim Basha thotë se nuk ka dalje nga kriza politike në Shqipëri “pa u ndëshkuar personat që kanë kapur shtetin me ...

37 artikuj të ndërlidhur »

Kim thotë se ka pranuar një letër nga Trump

Evropaelire - 23.06.2019

Lideri verikorean, Kim Jong Un ka pranuar një letër “të shkëlqyer” nga presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, raporton media shtetërore në Korenë e Veriut.

20 artikuj të ndërlidhur »

Kryeministri i Etiopisë thotë se ka pasur një puç të dështuar ushtarak

Evropaelire - 23.06.2019

Kryeministri i Etiopisë thotë se Qeveria e tij ka arritur që të parandalojë një grushtshtet në një rajon jashtë kryeqytetit, Addis Ababa. Kryeministri Abiy Ahmed tha për transmetuesin publik më 22 ...

19 artikuj të ndërlidhur »

SHBA-ja “ka nisur sulm kibernetik” ndaj Iranit

Evropaelire - 23.06.2019

Mediat në Shtetet e Bashkuara raportojnë se SHBA-ja ka nisur sulm kibernetik ndaj sistemeve kompjuterike të ushtrisë iraniane më 20 qershor, vetëm disa orë pari Irani rrëzoi një dron amerikan .

58 artikuj të ndërlidhur »