TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Evropaelire

Opozita maqedonase kërkon zgjedhje të parakohshme

Evropaelire - parë: 43 min

Lidhur me vendimin negativ të Bashkimit Evropian për të hapur negociatat e anëtarësimit me Maqedoninë e Veriut, lideri i opozitës maqedonase, Hristijan Mickovski, e ka fajësuar qeverinë e ...

71 artikuj të ndërlidhur »

Protestat paralizojnë Barcelonën

Evropaelire - parë: 4 orë

Dita e pestë e protestave dhe një grevë e përgjithshme, për shkak të burgosjes së udhëheqësve katalanas, e kanë bllokuar qytetin e Barcelonës. Policia tha se mbi gjysmë milioni njerëz janë mbledhur ...

12 artikuj të ndërlidhur »

Gjykata Speciale shpeshton ftesat për intervistime

Evropaelire - parë: 4 orë

Prokuroria e Specializuar për krime të luftës në Kosovë, me seli në Hagë , ka rritur dinamikën e ftesave për intervistim të personave të caktuar, ndonëse nuk e ka bërë të ditur numrin e saktë të ...

8 artikuj të ndërlidhur »

Rama: Mosmarrja e datës, rezultat i mospajtimit të BE-së për arsye të saj

Evropaelire - parë: 5 orë

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, tha të premten se liderët e Bashkimit të sotëm Evropian "e kanë thënë më qartë se asnjëherë tjetër" se mosdhënia e datës së negociatave për anëtarësimin e ...

348 artikuj të ndërlidhur »

Erdogan kërcënon me rinisje të ofensivës anti-kurde, nëse marrëveshja nuk respektohet

Evropaelire - parë: 6 orë

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, tha se Ankaraja do të rinisë operacionin kundër forcave kurde në veri të Sirisë të martën në mbrëmje, nëse ato nuk tërhiqen nga "zona e sigurt" .

98 artikuj të ndërlidhur »

Dhjetëra të vrarë në një xhami në Afganistan

Evropaelire - parë: 7 orë

Së paku 62 njerëz u vranë nga shpërthimet në një xhami në provincën Nangarhar të Afganistanit. Autoritetet thanë se nga sulmi i dyfishtë në qarkun Haska Mena mbetën të plagosur mbi 30 vetë.

17 artikuj të ndërlidhur »

Tridhjetë ditë paraburgim për zyrtarin policor në veri

Evropaelire - parë: 8 orë

Gjykata Themelore në Prishtinë, me kërkesë të Prokurorisë Speciale të Republikës së Kosovës, caktoi masën e paraburgimit prej 30 ditësh kundër të pandehurit R.B.

14 artikuj të ndërlidhur »

LVV dhe LDK zhvendosin takimet në grupet punuese

Evropaelire - parë: 8 orë

Vetëm dy takime, njëri në nivel të liderëve dhe tjetri në nivelin e grupeve punuese,janë zhvilluar deri më tani ndërmjet Lëvizjes Vetëvendosje dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës, që nga shpallja e ...

100 artikuj të ndërlidhur »

Kostelancik: Vitin e ardhshëm, mbase një konferencë për Kosovën dhe Serbinë

Evropaelire - parë: 8 orë

Kosova dhe Serbia duhet ta shfrytëzojnë mundësinë që është krijuar, pas emërimit të Matthew Palmer si i dërguar i Posaçëm i Departamentit të Shtetit për Ballkanin Perëndimor dhe më pas edhe Richard ...

24 artikuj të ndërlidhur »

Refuzimi i Tiranës dhe Shkupit nga BE-ja konsiderohet "gabim i madh"

Evropaelire - parë: 8 orë

Presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk, pranoi se "disa vende anëtare" të bllokut nuk kanë qenë të gatshme të lejojnë fillimin e negociatave të anëtarësimit në BE me Maqedoninë e Veriut dhe ...

348 artikuj të ndërlidhur »

Mallrat evropiane goditen nga tarifa të reja të SHBA-së

Evropaelire - parë: 9 orë

Shumë prodhime nga vendet e Bashkimit Evropian do të bëhen më të shtrenjta për blerësit në Shtetet e Bashkuara. Kjo, pasi SHBA-ja vendosi të premten tarifa ndaj mallrave të BE-së, në vlerë prej 7.5 ...

9 artikuj të ndërlidhur »

Ministri i Jashtëm gjerman paralajmëron për garë të re armësh në botë

Evropaelire - parë: 9 orë

Ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Heiko Maas, paralajmëroi të premten për një garë të re të armëve në botë dhe bëri thirrje për rritjen e bashkëpunimit ndërkombëtar për të zvogëluar, siç tha, ...

6 artikuj të ndërlidhur »

Presidenti çek e akuzon Turqinë për krime lufte

Evropaelire - parë: 10 orë

Presidenti i Çekisë, Millosh Zeman, e akuzoi Turqinë për "bashkim me terroristët" në verilindje të Sirisë dhe për "kryerje të krimeve të luftës". "Presidenti (i Turqisë, Recep Tayyip) Erdogan i quan ...

12 artikuj të ndërlidhur »

Zgjerohen protestat në Katalonjë pas burgosjes së liderëve pro-demokracisë

Evropaelire - parë: 10 orë

Qindra mijëra mbështetës pro-pavarësisë nga gjithë rajoni i Katalonjës, janë mbledhur të premten, teksa sindikatat kanë bërë thirrje për greva të përgjithshme, në ditën e pestë të protestës , që vjen ...

33 artikuj të ndërlidhur »

BE-ja dënon transferimin e dhunshëm të migrantëve në Bosnje

Evropaelire - parë: 10 orë

Bashkimi Evropian e dënoi transferimin e dhunshëm të qindra migrantëve në kampin Vuçjak, pranë qytetit Bihaq të Bosnjës, dhe u bëri thirrje autoriteteve që ta ndalojnë praktikën e tillë.

13 artikuj të ndërlidhur »

Liderët e BE-së pa pajtim lidhur me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Evropaelire - parë: 12 orë

Pas një debati të gjatë, liderët e shteteve anëtare të Bashkimit Evropian kanë dështuar që të arrin pajtim për vendimin lidhur me nisjen e negociatave të anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e ...

348 artikuj të ndërlidhur »

Përleshje të ashpra mes policisë dhe pjesëtarëve të karteleve të drogës në Meksikë

Evropaelire - parë: 12 orë

Një konflikt i ashpër ka shpërthyer në veri të Meksikës, pasi forcat e sigurisë kanë kapur një prej djemve të udhëheqësit meksikan të rrjetit të drogës, Joaquín "El Chapo" Guzmán.

37 artikuj të ndërlidhur »

Kryeministri britanik beson se deputetët do ta miratojnë marrëveshjen për Brexit

Evropaelire - parë: 14 orë

Kryeministri britanik, Boris Johnson do të tentojë të bindë ligjvënësit për të përkrahur marrëveshjen për largimin e Britanisë nga Bashkimi Evropian në votimin që do të zhvillohet të shtunën.

57 artikuj të ndërlidhur »

Kina shënon rritjen më të zbehtë ekonomike në 27 vjet

Evropaelire - parë: 15 orë

Ekonomia kineze, në çerekun e tretë të vitit, ka shënuar rritjen më të zbehtë në 27 vjetët e fundit, teksa ky shtet po përballet me luftën tregtare me Shtetet e Bashkuara.

6 artikuj të ndërlidhur »

Rick Perry do të largohet nga pozita e Sekretarit amerikan për Energji

Evropaelire - parë: 15 orë

Presidenti amerikan, Donald Trump ka thënë se Sekretari amerikan për Energji, Rick Perry, një figurë e rëndësishme në bisedimet e Trumpit me zyrtarë të Ukrainës, do të largohet nga pozita që mban në ...

8 artikuj të ndërlidhur »