TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Evropaelire

Australia po shqyrton raportet me Turqinë shkaku i deklaratave të Erdoganit

Evropaelire - parë: 17 min

Kryeministri i Australisë, Scott Morrison ka dënuar deklaratat e bëra nga presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan pas masakrës në Zelandë të Re, duke paralajmëruar se vendi i tij do të konsiderojë ...

5 artikuj të ndërlidhur »

Me ndihmën e mjekëve të huaj, në Kosovë po realizohen operacione të ndërlikuara

Evropaelire - parë: 57 min

Më gjithë mungesat e shumta, nisur nga stafi, barnat dhe materialit shpenzues, në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës janë kryer operacione të rralla, që kualifikohen ndër më të vështirat .

8 artikuj të ndërlidhur »

SHBA-ja kërkon nga Britania të zbatojë referendumin për Brexit-in

Evropaelire - parë: 57 min

Këshilltari për Siguri Kombëtare i Shteteve të Bashkuara, John Bolton akuzoi institucionet politike të Britanisë së Madhe për dështim në zbatimin e rezultateve të referendumit të vitit 2016 për ...

45 artikuj të ndërlidhur »

Trump: Brazili mund të jetë aleat i NATO-s

Evropaelire - parë: 13 orë

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump foli të martën për mundësinë që Brazili të jetë aleat i NATO-s. Presidenti Trump priti në Shtëpinë e Bardhë presidentin e Brazilit, Jair Bolsonaro.

12 artikuj të ndërlidhur »

BE-ja për protestat në Ballkan: Ndryshimet bëhen përmes proceseve demokratike

Evropaelire - parë: 14 orë

Komisionari për zgjerim i Bashkimit Evropian, Johanes Han, deklaroi të martën në Bruksel se mbështet plotësisht të drejtën e protestave dhe lirinë e shprehjes në Ballkanin Perendimor, mirëpo tha se e ...

15 artikuj të ndërlidhur »

Skepticizëm për një marrëveshje Kosovë-Serbi brenda vitit 2019

Evropaelire - parë: 15 orë

Autoritetet e Kosovës dhe ato të Serbisë, vazhdojnë të deklarojnë vullnetin e tyre për dialog ndërmjet dy vendeve, si një proces që do të mundësonte arritjen e një marrëveshjeje gjithëpërfshirëse , ...

7 artikuj të ndërlidhur »

SHBA-ja dhe Rusia diskutojnë për situatën në Venezuelë

Evropaelire - parë: 15 orë

Bisedimet ndërmjet Shteteve të Bashkuara dhe Rusisë për situatën në Venezuelë ishin pozitive dhe thelbësore megjithëse të dyja palët mbajnë qëndrimet të ndara sa i përket legjitimitetit të ...

17 artikuj të ndërlidhur »

Kosnett: Qytetarët meritojnë transparencë dhe llogaridhënie nga udhëheqësit

Evropaelire - parë: 16 orë

Në Zyrën e Auditimit të Kosovës, prej sot ka nisur të funksionojë njësia e re për luftimin e mashtrimeve. Ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Prishtinë, Philip Kosnett, që ishte i pranishëm në këtë ...

14 artikuj të ndërlidhur »

Conte: Italia do të bëhet pjesë e projektit kinez “Rruga e Mëndafshit”

Evropaelire - parë: 16 orë

Kryeministri i Italisë, Giuseppe Conte u zotua se Italia do t’i bashkohet iniciativës kineze që njihet si “Rruga e Mëndafshit”, pavarësisht kundërshtimeve dhe dyshimeve të SHBA-së si dhe anëtarëve të ...

4 artikuj të ndërlidhur »

Kuvendit i 'mungojnë' deputetët

Evropaelire - parë: 17 orë

Ngjashëm me vitin paraprak, edhe në pjesën e parë të vitit 2019, vendimmarrja në Kuvendin e Kosovës vazhdon të jetë problematike si pasojë e mungesës së kuorumit, thonë përfaqësuesit e Institutit ...

5 artikuj të ndërlidhur »

BB: Shkalla e papunësisë në Kosovë është 29 për qind

Evropaelire - parë: 17 orë

Në raportin “Trendet e Tregut të Punës në Ballkanin Perëndimor 2019” të Bankës Botërore dhe Institutit të Vjenës për Studime Ekonomike Ndërkombëtare, thuhet se papunësia në Ballkanin Perëndimor ka ...

12 artikuj të ndërlidhur »

Dorëhiqet presidenti i Kazakistanit, Nursultan Nazarbaev

Evropaelire - parë: 18 orë

Presidenti i Kazakistanit, Nursultan Nazarbaev, ka dhënë dorëheqje pas afro 30 vjetëve në detyrë, por do të vazhdojë të kryesojë partinë në pushtet si dhe do të mbajë postin e tij si kryetar i ...

12 artikuj të ndërlidhur »

Prokurorët nuk po gjejnë ndërlidhje mes sulmuesit dhe viktimave në Utreht

Evropaelire - parë: 18 orë

Prokurorët holandezë të cilët po intervistojnë shtetasin turk, i dyshuar për të shtënat në një tramvaj në qytetin Utreht të Holandës, thanë se ende nuk kanë gjetur ndonjë ndërlidhje ndërmjet tij dhe ...

89 artikuj të ndërlidhur »

Maqedonia e Veriut në qershor pret datën për bisedime me BE-në

Evropaelire - parë: 18 orë

Drejtuesit e Qeverisë së Maqedonisë së Veriut presin që në qershor vendi të merr datën për nisjen e bisedimeve për anëtarësim në Bashkimin Evropian, ndërsa paraprakisht premtojnë përmbushjen e ...

14 artikuj të ndërlidhur »

Flitet për 20 mijë dhunime gjatë luftës, por statusi i viktimës u njihet 301 personave

Evropaelire - parë: 19 orë

Komisioni qeveritar për njohjen dhe verifikimin e statusit të personave të dhunuar gjatë konfliktit të fundit në Kosovë [1998-‘99], deri më tani ka pranuar mbi 968 aplikacione nga persona që ...

8 artikuj të ndërlidhur »

Forcat e SHBA-së mbërrijnë në Berlin për stërvitjen e NATO-s

Evropaelire - parë: 19 orë

Qindra ushtarë amerikanë kanë filluar të mbërrijnë në Gjermani në kuadër të një strategjie të re për vendosjen e shpejtë të forcave ushtarake të NATO-s në Evropën Lindore në rast të agresionit rus ...

15 artikuj të ndërlidhur »

Ligjvënësit britanikë nuk mund të votojnë të njëjtën marrëveshje të Brexit-it

Evropaelire - parë: 20 orë

Kryesuesi i parlamentit britanik hodhi poshtë mundësinë që të hidhet në votim para ligjëvënësve një marrëveshje e njëjtë e Brexit-it. Kreu i parlamentit britanik, John Bercow, tha se marrëveshje e ...

45 artikuj të ndërlidhur »

Talibanët marrin peng dhjetëra forca afgane të sigurisë

Evropaelire - parë: 21 orë

Ministria e Mbrojtjes e Afganistanit tha se militantët talibanë kanë marrë peng 58 ushtarë afganë, pas disa ditësh luftime. Trupat u sulmuan nga militantët në qarkun Bala Marghab të provincës Bagdis, ...

3 artikuj të ndërlidhur »

Kryeministrja e Zelandës së Re: Sulmuesi është “pa emër”

Evropaelire - parë: 21 orë

Kryeministrja e Zelandës së Re, Jacinda Ardern, u zotua se nuk do ta thotë kurrë emrin e sulmuesit të xhamive në qytetin Kristçërç. “Ai kërkoi shumë gjëra me aktin e tij të terrorizmit dhe njëra prej ...

86 artikuj të ndërlidhur »

Tre të ndaluar për sulmin në Holandë

Evropaelire - parë: 23 orë

Policia e Holandës tha se ka arrestuar personin e tretë nën dyshimet për përfshirje në një sulm në tramvaj, të hënën në qytetin Utreht. Tre vetë mbetën të vdekur nga të shtënat, ndërsa pesë të tjerë ...

89 artikuj të ndërlidhur »