TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Evropaelire

Haradinaj mirëpret çdo këshillë nga Hahn për taksën

Evropaelire - I sapo botuar

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj ka thënë se mirëpret çdo këshillë që vjen nga Komisionari për Zgjerim i Bashkimit Evropian, Johannes Hahn, lidhur me taksën ndaj importeve të Serbisë dhe ...

35 artikuj të ndërlidhur »

HRW për Kosovën: Përparim i ngadalshëm në mbrojtjen e të drejtave të njeriut

Evropaelire - I sapo botuar

Organizata ndërkombëtare për të drejtat e njeriut Human Rights Watch vlerëson se përparimi në mbrojtjen e të drejtave të njeriut në Kosovë, gjatë vitit të kaluar, ka qenë i ngadalshëm.

Kremlini hedh poshtë pretendimet se Trump është agjent rus

Evropaelire - parë: 49 min

Zyrtarë të lartë rusë kanë hedhur poshtë pretendimet se presidenti amerikan, Donald Trump mund të ketë punuar për interesat e Moskës, duke i cilësuar këto deklarata si “absurde” dhe “të çmendura”.

15 artikuj të ndërlidhur »

Johannes Hahn viziton Kosovën

Evropaelire - parë: 1 orë

Komisionari për Zgjerim i Bashkimit Evropian, Johannes Hahn do të qëndrojë të enjten në Kosovë. Hahn është paralajmëruar se do të zhvillojë një takim me kryeministrinë e Kosovës Ramush Haradinaj.

35 artikuj të ndërlidhur »

SHBA nuk arrin pajtueshmëri me Rusinë për ruajtjen e Paktit për Armë Bërthamore

Evropaelire - parë: 2 orë

Shtetet e Bashkuara kanë kundërshtuar një propozim rus për ruajtjen e Traktatit për Armë Bërthamore, me arsyetimin se ky pakt nuk mund të verifikohet në mënyrë adekuate.

13 artikuj të ndërlidhur »

Gjykata në Beograd liron të dyshuarit e sulmit në Ambasadën e SHBA-së

Evropaelire - parë: 2 orë

Një gjykatë në Serbi ka liruar të dyshuarit për sulmin e vitit 2008 në Ambasadën e Shteteve të Bashkuara në Beograd. Gjykata e Apelit në Beograd ka thënë më 16 janar se ka përmbysur dënimin e ...

5 artikuj të ndërlidhur »

Senati nuk miraton legjislacionin për vazhdim të sanksioneve ndaj kompanive ruse

Evropaelire - parë: 2 orë

Senati amerikan ka kundërshtuar të mërkurën legjislacionin për të vazhduar aplikimin e sanksioneve në kompanitë e lidhura me manjatin rus, Oleg Deripaska, duke përfshirë kompaninë e aluminit, Rusal, ...

6 artikuj të ndërlidhur »

Grevës së kirurgëve i bashkohen edhe ortopedët

Evropaelire - parë: 2 orë

Ka kaluar një muaj prej kur mjekët kirurgë në Kosovë janë në grevë. Ditën e mërkurë, grevës i janë bashkangjitur edhe ortopedët-kirurgë, si dhe kirurgët e spitalit regjional të Ferizajt.

15 artikuj të ndërlidhur »

Mbijeton Qeveria greke; i hapet rrugë zbatimit të marrëveshjes me Maqedoninë

Evropaelire - parë: 12 orë

Kryeministri i Greqisë, Alexis Tsipras, dhe qeveria e tij i mbijetuan votës së mosbesimit të mërkurën. Një gjë e tillë i hap rrugë Parlamentit grek që të ratifikojë marrëveshjen me Maqedoninë për ...

59 artikuj të ndërlidhur »

Mustafa: LDK-ja nuk bëhet pjesë e qeverisjes aktuale

Evropaelire - parë: 13 orë

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa ka thënë se partia që udhëheqë me asnjë kusht nuk do të bëhet pjesë e qeverisjes aktuale. Përmes një postimi në Facebook, Mustafa u deklarua ...

32 artikuj të ndërlidhur »

Pence: Shteti Islamik është mundur

Evropaelire - parë: 15 orë

Nënpresidenti amerikan, Mike Pence tha se “Shteti Islamik është shpërbërë” dhe rrjeti i militantëve “është mundur”. Ai i bëri këto komente në Departamentin e Shtetit disa orë pasi Ushtria amerikane ...

27 artikuj të ndërlidhur »

Çekia përkujton Jan Palachun

Evropaelire - parë: 15 orë

Çekia shënoi të mërkuren 50 vjetorin e ditës kur studenti, Jan Palach, i vuri flakën vetes në qendër të Pragës, si një akt i revoltës ndaj invasionit sovjetik të vitit 1968.

3 artikuj të ndërlidhur »

Kuvendi i Shqipërisë voton ndryshimet në Qeveri nën tensione

Evropaelire - parë: 16 orë

Kuvendi i Shqipërisë është mbledhur në një seancë të jashtëzakonshme pasditen e së mërkurës për të votuar dekretet për emërim dhe shkarkim të presidentit Ilir Meta mbi ndryshimet e fundit të ...

66 artikuj të ndërlidhur »

Partitë qeverisëse nuk e mirëpresin idenë e LDK-së

Evropaelire - parë: 16 orë

Lidhja Demokratike e Kosovës, kërkon një marrëveshje politike, për rikonfigurimin e tërësishëm të qeverisë dhe të strukturës së dialogut me Serbinë , kanë deklaruar zyrtarët e kësaj partie, e cila ...

29 artikuj të ndërlidhur »

OKB dërgon 75 vëzhgues në Jemen

Evropaelire - parë: 16 orë

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara, në mënyrë unanime miratoi rezolutën për dërgimin e 75 vëzhguesve në qytetin Hodeidah të Jemenit për të vëzhguar armëpushimin dhe zhvendosjen e forcave ...

7 artikuj të ndërlidhur »

Mariah Carey paditë ish-ndihmësen, i kërkon 3 milion dollarë dëmshpërblim

Evropaelire - parë: 17 orë

Këngëtarja Mariah Carey e paditi ish-ndihmësen e saj për shkeljen e një marrëveshje, neglizhencë dhe vjedhje, raporton Reuters. Sipas dokumenteve të paraqitura në Gjykatën Supreme të Shtetit të Nju ...

8 artikuj të ndërlidhur »

Siri: Sulmohet konvoji i ushtarëve amerikanë, katër të vrarë

Evropaelire - parë: 18 orë

Katër ushtarë amerikanë u vranë dhe tre të tjerë u plagosën pas një shpërthimi gjatë një kontrolli rutinor në veri të Sirisë. Lajmin e ka bërë të ditur zëdhënësi i koalicionit të forcave të ...

27 artikuj të ndërlidhur »

Analistët ftojnë Qeverinë t’i shqyrtojë thirrjet ndërkombëtare për taksën

Evropaelire - parë: 18 orë

Autoritetet e Kosovës duhet t’i marrin seriozisht kërkesat dhe thirrjet e shteteve perëndimore që ndërlidhen me taksën doganore ndaj Serbisë dhe Bosnjë e Hercegovinës, thonë analistët politikë në ...

122 artikuj të ndërlidhur »

Temperaturat e tokës po rriten në rajonet e akullta

Evropaelire - parë: 19 orë

Temperaturat e tokës në rajonet e akullta nëpër botë janë rritur me një mesatare prej 0.3 gradë Celsius përgjatë nje dekade, thonë shkencëtarët. Një studim i botuar në revistën online "Nature ...

33 artikuj të ndërlidhur »

Pse ka frikë nga zyrtarizmi i gjuhës shqipe në Maqedoni?

Evropaelire - parë: 19 orë

Shqetësimet dhe frika e shprehur nga zyrtarizmi i gjuhës shqipe në opinionin maqedonas, sipas analistëve rrënjët i ka tek opinioni i krijuar se shqiptarët nuk do të ndalojnë me kërkesat për avancimin ...

62 artikuj të ndërlidhur »