TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

DW

Të Gjelbrit: Më shumë se 90% për Baerbock dhe Habeck

DW - parë: 7 orë

Të Gjelbrit gjermanë kanë një vit të suksesshëm politik. Ata rikonfirmuan në kongresin e tyre dy kryetarët, Baerbock dhe Habeck dhe synojnë të ngjiten në pushtet në Gjermani.

3 artikuj të ndërlidhur »

Vuçiq është dërguar në spital për shkak të problemeve me zemrën

DW - parë: 15 orë

Presidenti serb, Vuçiq është dërguar në spital për shkak të problemeve me zemrën. Njoftimi vjen nga zyra presidenciale në Beograd Presidenti serb, Vuçiq është dërguar në spital për shkak të ...

41 artikuj të ndërlidhur »

Tiranë: Ringritja e Gjykatës Kushtetuese thellon krizën

DW - parë: 17 orë

Në Tiranë ngritja e Gjykatës Kushtetuese ka sjellë përplasje të reja mes presidentit Meta dhe mazhorancës socialiste. Të dyja palët bëjnë akuza të ndërsjellta për shkelje të Kushtetutës.

157 artikuj të ndërlidhur »

Koment për punën tonë: Sa dhunë duhet të tregojmë?

DW - parë: 19 orë

Deutsche Welle është besnike realitetit. Edhe kur ai është i tmerrshëm. Po ku e vendosim ne kufirin? Kur duhet të tregojmë përmbajtje dhune e kur jo. Kryeredaktorja, Ines Pohl me disa parime bazë të ...

Bundestagu e kthen në detyrim mbrojtjen e klimës

DW - parë: 19 orë

Për një kohë të gjatë, Gjermania ka luftuar për objektiva konkrete kursimesh për emetimet e gazrave serë. Tani Bundestagu miratoi Ligjin për Mbrojtjen e Klimës të Qeverisë Federale.

4 artikuj të ndërlidhur »

Ish-ambasadorja ndjehej e kërcënuar nga Trump

DW - parë: 19 orë

Ish-ambasadorja amerikane në Ukrainë, Marie Yovanovitch dha dëshminë e saj para Dhomës së Përfaqësuesve. Ajo tha, se është ndjerë e kërcënuar nga presidenti Trump.

23 artikuj të ndërlidhur »

Moldavi: Fundi i kursit të reformave

DW - 15.11.2019

Në Republikën e Moldavisë është rrëzuar qeveria reformatore e Maia Sandu. Presidenti prorus Igor Dodon e ka instaluar në pushtet një skeptikë të BE. Një lajm i keq për Evropën.

Pengesa për azilkërkuesit: Industria gjermane kritikon zyrat e të huajve

DW - 15.11.2019

Industria gjermane kërkon nga zyrat e të huajve më shumë lehtësime për punësimin e refugjatëve. Pjesërisht zyrat e të huajve e interpretojnë ashpër ligjin, kritikon DIHK.

Peter Beyer – Mes Evropës, Ballkanit dhe SHBA

DW - 15.11.2019

Raportuesi i parlamentit gjerman për Ballkanin Perëndimor, Peter Beyer, u zgjodh të enjten raportues i Këshillit të Evropës për Kosovën. Po kush është Beyer? "Është e qartë, për ne ky është një lajm ...

9 artikuj të ndërlidhur »