TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

DW

Gjykata Kushtetuese e Bavarisë i përmbahet ndalimit të shamisë së kokës për gjykatëset e prokuroret

DW - parë: 44 min

Gjykata Kushtetuese e Bavarisë ka konfirmuar ligjshmërinë e ndalimit nga Bavaria që gjykatëset e prokuroret të mbajnë shami koke. Ajo bëri të ditur më tej se prania e kryqeve në sallat e gjyqit është ...

Spirale dhune? IS-i kërcënon me hakmarrje pas Christchurch

DW - parë: 44 min

Sulmi i përgjakshëm terrorist ndaj dy xhamive në Zelandën e Re mund të shkaktojë një spirale të re dhune. Milicët xhihadistë të të ashtuquajturit "Shteti Islamik" kanë bërë thirrje për hakmarrje.

85 artikuj të ndërlidhur »

Turqi: Kur studentët detyrohen të lënë shkollën

DW - parë: 2 orë

Në pesë vitet e fundit mbi një milionë të rinj i kanë ndërprerë studimet në universitetet turke. Një shkak i rëndësishëm janë vështirësitë ekonomike - dhe kjo megjithë mbështetjen nga shteti.

Schütz: Qeveria aktuale e legjitimuar në mënyrë demokratike

DW - parë: 2 orë

Ambasadorja gjermane në Tiranë Suzanne Schütz u ka bërë thirrje palëve në Shqipëri të zbatojnë pa humbur kohë pesë prioritetet e kërkuara nga BE. Ambasadorja gjermane në Tiranë Suzanne Schütz u ka ...

19 artikuj të ndërlidhur »

Greqi: A do t'i ndërpresë shteti rrogat e priftërinjve?

DW - parë: 3 orë

Rreth 10.000 priftërinj në Greqi paguhen nga shteti dhe kanë status nëpunësi. Kjo do të ndryshojë. Qeveria e kryeministrit Cipras në valën e masave të kursimit synon, që në të ardhmen ata të paguhen ...

3 viktima pas të shtënave në një tramvaj në Utrecht

DW - parë: 19 orë

Në një sulm në qytetin holandez, Utrecht janë vrarë sipas kryebashkiakut, Jan van Zanen tre vetë, nëntë të tjerë janë plagosur. Kryeministri holandez, Mark Rutte i cilësoi të shtënat me paspjë 3 ...

75 artikuj të ndërlidhur »

Gjurma ballkanike e atentatorit të Zelandës së Re

DW - parë: 21 orë

Mbrojtës i vendeve të krishtera? Terroristi djathtist që vrau të paktën 50 vetë në dy xhami të Christchurch me emrat e shkruar në alfabetin cirilik krijonte lidhje me luftërat e dikurshme kundër ...

85 artikuj të ndërlidhur »

Qeveria e Francës pranon "defekte" në siguri në protestat e Parisit

DW - parë: 23 orë

Ministri i Financave dhe ministri i Brendshëm i Francës do t'u përgjigjen këtë javë senatorëve, kur qeveria franceze përballet me kaosin dhe prishjen e rendit të protestave të "jelekverdhëve".

32 artikuj të ndërlidhur »

Nëse nuk jemi vigjilentë, „Shteti Islamik“ mund të rikthehet!

DW - 18.03.2019

Edhe nëse i ashtuquajturi „Shteti Islamik“ e ka humbur tanimë të gjithë territorin e tij, rreziku i terrorizmit xhihadist nuk ka marrë fund mendon, Rainer Hermann i Frankfurter Allgemeinen Zeitung.

4 artikuj të ndërlidhur »

Bashkimi Europian si Bashkimi Sovjetik? Krahasim i pavend

DW - 18.03.2019

Politika e Bashkimit Europian të kujton praktikat e byrosë politike të ish-vendeve komuniste, dëgjohet nga qarqet populiste të djathta pak javë para zgjedhjeve europiane.

7 artikuj të ndërlidhur »

Chemnitz: Kush e vrau Daniel H.?

DW - 18.03.2019

Në verën e vitit të kaluar dy azilkërkues supozohet se kanë vrarë 35 vjeçarin Daniel H. Të hënën (18.03) fillon procesi kundër njërit prej autorëve të dyshuar.

Manfred Weber: Europa e paplotë pa Ballkanin

DW - 17.03.2019

Kandidati i partive popullore europiane, Mafred Weber në një samit në Bukuresht shprehet se Bashkimi Europian nuk do të ishte i plotë pa pasur edhe shtetet e Ballkanit brenda.

10 artikuj të ndërlidhur »

Christchurch: Rritet numri i viktimave në 50 vetë

DW - 17.03.2019

Pas atentatit terrorist djathtist në Zelandën e Re numri i viktimave rritet në 50 vetë. Policia zbuloi një viktimë tjetër në një nga xhamitë e sulmuara.

85 artikuj të ndërlidhur »

Macron dënoi „apokalipsin“ e Parisit

DW - 17.03.2019

Protestat e „jelekëve të verdhë“ u kthyen në trazira të shtunën dhe në përleshje nëpër rrugët e kryeqytetit francez. Presidenti francez, Emmanuel Macron ndërpreu pushimin e fundjavës dhe paralajmëroi ...

32 artikuj të ndërlidhur »