TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Botasot

Banorët dhe qindra turistë bllokohen nga bora e madhe në alpet zvicerane

Botasot - I sapo botuar

Më shumë se 2 mijë njerëz kanë mbetur të bllokuar të hënën në alpet zvicerane, pas reshjeve të mëdha të borës që bllokuan rrugët dhe lidhjet hekurudhore në gjithë rajonin.

2 artikuj të ndërlidhur »

“Kosova është fokusi ku gërshetohen interesat e fuqive botërore”

Botasot - I sapo botuar

Sekretari i Përgjithshëm i AKR-së, Vesel Makolli, ka thënë për “Bota sot” se Ballkani qysh nga kohërat e lashta e deri në këtë shekull, gjithmonë ka qenë pikë strategjike me rendësi, si nga pikëpamja ...

Haradinaj e Shala diskutojnë për ruajtjen e stabilitetit energjetik

Botasot - I sapo botuar

Kryeministri Ramush Haradinaj ka zhvilluar një takim me kryeshefin ekzekutiv të Operatorit të Sistemit, Transmisionit dhe Tregut të Energjisë Elektrike, Ilir Shala.

2 artikuj të ndërlidhur »

Tsipras ka në duar dokumentin për ndryshimin e emrit të Maqedonisë

Botasot - I sapo botuar

Ashtu siç edhe pritej, mbrëmjen e së mërkurës ka mbërritur në Athinë dokumenti zyrtar i qeverisë së Shkupit, ku njoftohet se Parlamenti i Maqedonisë së Veriut ka aprovuar ndryshimin e emrit të vendit.

56 artikuj të ndërlidhur »

Përderisa në Vojvodinë thuhet “Putin shko në shtëpi”, në Kosovën veriore “Ne jemi vëllezër”

Botasot - parë: 21 min

Sikur ndodh thuajse në çdo ngjarje apo aktivitet sportiv që ndërlidhet me ose kundër vendit tonë dhe për ose kundër Serbisë, në veriun e Mitrovicës dhe komunat tjera shfaqen afishe edhe pankarta me ...

12 artikuj të ndërlidhur »

Njoftimi i Colit

Botasot - parë: 21 min

Ku je ,o faqezi?- e pyet Loli Colin në telefon. Jam në shtëpi. Çfarë bën në shtëpi në këtë orë,o dembel Stambolli? Eja!Eja! Se ta tregoj këtu! Nuk është punë telefonash,- dhe Coli e mbylli bisedën ...

Në vizitë te vila e Izet Qazimit, atje ku bëjnë roje kosheret e bletëve

Botasot - parë: 21 min

Jemi në javën e dytë të janarit, në kulmin e dimrit. Bora ka mbuluar male dhe shtigje e reshjet e saj nuk kanë të sosur. Në periferi të Tërnocit, ngjitur shpatit të një mali, gjendet një ndërtesë e ...

Vojvodina kundër Putnit: “Putin shko në shtëpi”, “Putin go home”

Botasot - parë: 21 min

Në disa qytete të Vojvodinës sot herët në mëngjes janë vërejtur pankarta ngjitëse me porosinë e qartë të shkruar në gjuhën angleze “Putin shko në shtëpi”, “Putin go home”, ndërsa në to është ...

2 artikuj të ndërlidhur »

Ti, o Skënderbe!

Botasot - parë: 21 min

Rroke shpatën N’Kala t’Krujës Shembe një lubi Një kulçedër me shtatë koka Një Perandori Korre ëndrra pashallarësh Dhe shekujt me pallë Padishahë dhe jeniçerë I grive palë-palë Përkrenarja me dy brirë ...

Xhaçka tregon për stërvitjet e përbashkëta Kosovë-Shqipëri

Botasot - parë: 22 min

Ministrja e Mbrojtjes e Republikës së Shqipërisë, Olta Xhaçka ka bërë të ditur se gjashtë studentë nga Shqipëria po ndjekin studimet në Qendrën e Studimeve Universitare të FSK-së.

3 artikuj të ndërlidhur »

Misioni Diplomatik i Republikës së Kosovës në Nju Jork : “Kosova gjithmonë, është një vend model në harmonin fetare”

Botasot - parë: 31 min

NEW YORK CITY: Dje, në njërën prej mejdiseve të Misionit Diplomatik të Republikës së Kosovës në Nju Jork, është mbajtur një tryezë mbi temën e bashkëjetesës fetare tradicionale në Kosovë, duke u ...

Korrupsioni, shpërdorimi i pushtetit (detyrës)

Botasot - parë: 31 min

Qurrashët vozitshin biçikleta të lidhura me sixhim dhe visheshin me pantallona me arna, por pasi i hynë të ashtuquajturës “karrierë politike”, filluan të voziten me Mercedes-Benz dhe vishen me ...

HISTORIA/ “Pasi kolegët ikin, bëj seks në zyrë me…”

Botasot - parë: 41 min

Një 31-vjeçare ka nisur një romancë të rrezikshme me një koleg pune i cili është më i vogël se ajo dhe për më tepër ajo është e martuar dhe me fëmijë.

Komisioneri Hahn sot viziton Kosovën

Botasot - parë: 41 min

Komisioneri për Politikë Evropiane të Fqinjësisë dhe Negociata për Zgjerim Johannes Hahn, do të qëndrojë sot në Kosovë. Gjatë vizitës në Kosovës, komisioneri Hahn do të takohet me kryeministrin e ...

26 artikuj të ndërlidhur »

Ndikimi pozitiv i bananes në sistemin nervor

Botasot - parë: 51 min

Bananet kanë fuqi për të lehtësuar shumë dhimbje si dhe për të ju ndihmuar në luftën kundër sëmundjeve. Ato janë të pasura me ushqyes, vitamina A, B6 dhe C dhe përmbajnë minerale fosfor, mangan, ...

Dështimi i parë i ekipit negociator

Botasot - parë: 51 min

Ekipi negociator ka shkelur premtimin e parë të dhënë se të mërkurën do ta votojë platformën për bisedime me Serbinë dhe atë do ta dërgojë në Kuvend. Platforma e dialogut me Serbinë nuk u votua nga ...

23 artikuj të ndërlidhur »

Grevës së kirurgëve i bashkohen edhe ortopedët

Botasot - parë: 1 orë

Ka kaluar një muaj prej kur mjekët kirurgë në Kosovë janë në grevë. Ditën e mërkurë, grevës i janë bashkangjitur edhe ortopedët-kirurgë, si dhe kirurgët e spitalit regjional të Ferizajt.

18 artikuj të ndërlidhur »

Haradinaj: Vizioni i vëllezërve Gërvalla e Kadri Zekës frymëzim i lirisë

Botasot - parë: 1 orë

Kryeministri i vendit Ramush Haradinaj, ka kujtuar 37-vjetorin e rënies së Jusuf e Bardhosh Gërvalla dhe Kadri Zeka. Haradinaj ka vlerësuar se vizioni i tyre ishte frymëzim i të gjitha gjeneratave ...

12 artikuj të ndërlidhur »

Liverpool interesohet për “bomberin” italian, por ka konkurrencën e Napolit

Botasot - parë: 1 orë

Ciro Immobile është një nga sulmuesit më të suksesshëm që ka dalë nga Italia vitet e fundit. Ish-lojtari i Torinos ka qenë golashënuesi më i mirë i Lazio-s në dy sezonet e fundit dhe disa klube ...

3 artikuj të ndërlidhur »

Drejtori i Trustit, Ardian Zalli nuk do të jetë më njeriu më i paguar në Kosovë

Botasot - parë: 1 orë

Drejtori menaxhues i Fondit të Kursimeve Pensionale (Trusti), Ardian Zalli, nga 1 janari 2019 nuk është njeriu më i paguar në Kosovë. Zalli vite me radhë ka marr pagë mujore rreth 5,000 euro.

4 artikuj të ndërlidhur »