TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Alsat

Çavusoglu: Maqedonia në NATO pa vonesa të mëtejshme

Alsat - 17.01.2019

Ministri i Punëve të Jshtme në Turqi, Mevlut Çavusoglu ka realizur një takim me homologun e tij të Maqedonisë Nikolla Dimitrov, i cili gjendet për një vizitë pune në Ankara.

13 artikuj të ndërlidhur »

Çavusoglu: Zona e sigurisë e rëndësishme në luftën kundër terrorit

Alsat - 17.01.2019

Ministri i jashtëm i Turqisë Mevlüt Çavuşoğlu tha se zona e sigurisë në Siri është e rëndësishme për stabilitetin, kthimin e sirianëve dhe luftën kundër terrorit dhe se vendi i tij do të vazhdojë ...

3 artikuj të ndërlidhur »

Erdogan i shqetësuar për ardhmërinë e Bosnje- Hercegovinës

Alsat - 17.01.2019

Marrëveshja e Dejtonit detyrimisht duhet të rishikohet meqenëse është bërë e qartë se nuk arriti të sjellë zgjidhje për ardhmërinë e Bosnje- Hercegovinës, theksoi në Ankara presidenti i Republikës së ...

4 artikuj të ndërlidhur »

Tobacco Atlas: Maqedonia, vend i 4-të më duhanpirës në botë

Alsat - 17.01.2019

Maqedonia është një prej 4 vendeve më duhanpirëse në botë me 40% të popullsisë së rritur, që e konsumon, ndërkohë që për meshkujt kjo normë ngjitet në 51%.

5 artikuj të ndërlidhur »

Thaçi: “Vrasja e Zekës dhe vëllezërve Gërvalla, goditje e rëndë për lëvizjen”

Alsat - 17.01.2019

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka kujtuar në 37 vjetorin e vrasjes veprimtarët Kadri Zeka dhe vëllezërit Jusuf e Bardhosh Gërvalla. “Nga dora e shërbimeve sekrete serbe, para 37 vjetësh në ...

52 artikuj të ndërlidhur »

Nota verbale të cilën MPJ e Maqedonisë e dërgoi në Athinë

Alsat - 17.01.2019

Fqinjët përveç se raportojnë, ata kanë edhe deklaratë interpretuese, i tha dje kryeministri grek Aleksis Cipras liderit të Demokracisë së Re, Kirjakos Micotakis, gjatë debatit në Parlamentin grek në ...

50 artikuj të ndërlidhur »

Një politikan në Suedi dënohet për fyerje ndaj myslimanëve

Alsat - 17.01.2019

Një politikan në qytetin Södertälje të Suedisë, njëherësh anëtar i Demokratëve të Suedisë, parti e ekstremit të djathtë, është dënuar me 40 ditë burgim për ofendim ndaj Islamit dhe myslimanëve ...

“Air Albania” shqetësim në parlamentin e Holandës

Alsat - 17.01.2019

Air Albania dhe aeroporti i Vlorës janë në qendër të vëmendjes së deputetëve holandezë si shqetësim për mënyrën e zhvillimit të tenderave të tyre. Një letër me 9 pyetje i është drejtuar ministrit të ...

2 artikuj të ndërlidhur »

Ligue 1, Monako me rekord negativ

Alsat - 17.01.2019

Skuadra e Monaco-s, as në ndeshjen e 19-të sezonale në terren vendas nuk ka arritur të shënojë fitore. Këta mbrëmjen e kaluar me Nica u ndanë më barazimin 1:1.

Murgeshat “Rock and Roll” do të performojnë për Papën

Alsat - 17.01.2019

Me miliona shikime në “Youtube” dhe hit në “Spotify” dhe “iTunes”, një grup murgeshash të reja rokere do të bëjnë performancën më të madhe të jetës së tyre, javën e ardhshme.

5 artikuj të ndërlidhur »

Rënie e ndjeshme e eksporteve të armëve në Gjermani

Alsat - 17.01.2019

Eksportet gjermane të armëve ranë me pothuajse një të katërtën në 2018 krahasuar me vitin e kaluar, sipas një deklarate nga Ministria e Ekonomisë, e cila iu përgjigj kërkesës së një ligjvënësi.

18 artikuj të ndërlidhur »

Remenski: Kërkesa e opozitës për zgjedhje të parakohshme do të shqyrtohet në organet e partisë

Alsat - 17.01.2019

“Kërkesa e opozitës për zgjedhje të parakohshme parlamentare bashkë me ato presidencialet do të shqyrtohet nga organet e partisë”, njoftoi deputetja Frosina Remenski, sipas së cilës për momentin ...

14 artikuj të ndërlidhur »

Google vendos masa të ashpra për aplikacionet që përdorin SMS dhe regjistrin e telefonatave

Alsat - 17.01.2019

Google thotë se vetëm “një aplikacion i cili është përzgjedhur si i preferuar nga përdoruesit për të kryer thirrje dhe dërguar mesazhe duhet të ketë akses në SMS dhe regjistrin e thirrjeve.

11 artikuj të ndërlidhur »

Pasi Cipras mori votëbesimin, vëmendja për Marrëveshjen e Prespës tek POTAMI

Alsat - 17.01.2019

Pasi Qeveria “Cipras” morri votëbesimin nga Kuvendi grek, tani është e hapur rruga për ratifikimin e marrëveshjes së Prespës. Vëmendje e posaçme i kushtohet partisë POTAMI.

50 artikuj të ndërlidhur »

MasterCard do tju mbrojë nga tarifimi pas periudhës “free trial”

Alsat - 17.01.2019

MasterCard tha se politika e re kërkon nga tregtarët të marrin autorizim nga përdoruesi përpara se të tarifojë ata pas një periudhe prove. Të gjithë e kemi bërë gabimin të përdornim një shërbim free ...

Thaçi: Nuk ka marrëveshje të nënshkruar me Serbinë

Alsat - 17.01.2019

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi në një përgjigje për Radion Evropa e Lirë ka deklaruar se nuk ekziston asnjë marrëveshje e nënshkruar me Serbinë, siç përflitet në deklaratat e disa politikanëve në ...

23 artikuj të ndërlidhur »

Remenski: LSDM-ja akoma nuk ka biseduar për kandidatin presidencial (video)

Alsat - 17.01.2019

Koalicioni qeveritarë LSDM-BDI akoma është në fazën e konsultimeve dhe analizave lidhur me atë se si do të del në zgjedhjet e ardhshme presidenciale. Ndërsa në LSDM akoma nuk është hapur as tema e ...

13 artikuj të ndërlidhur »

Ristoska: Nevojitet mekanizëm që do të kontrolloj punën e PSP-së

Alsat - 17.01.2019

Prokurorja e Prokurorisë Speciale Publike, Lençe Ristoska në një intervistë për Deutsche Welle tha se rrethana tjera janë arsyeja për rënien e besimit të qytetarëve në PSP.

8 artikuj të ndërlidhur »

Sfidë e re në rrjetet sociale

Alsat - 17.01.2019

Rrjetet sociale përsëri kanë marrë vëmëndjen tonë. Një sfidë e re ka përfshirë shumë yje të Hollywood e titulluar “10 year challenge”. Personazhet publikojnë dy foto; një aktuale dhe një të shkrepur ...

Hoteli në Tokio heq nga puna 200 robotë, në vend të tyre punëson njerëz

Alsat - 17.01.2019

Jo efiçentë, të ngadaltë dhe të paaftë për t’ju përgjigjur kërkesave të klientelës. Të paktën gjysma e punonjësve të hotelit ‘Henn-na’ në Tokio do pushohen nga puna.

12 artikuj të ndërlidhur »