TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Alsat

Raport, gjendje e mjerueshme në burgjet e vendit

Alsat - parë: 5 orë

Në burgjet e Maqedonisë së Veriut lulëzon krimi dhe korrupsioni, mes të burgosurve dhe të punësuarve. Institucioni Avokati i Popullit, thotë se përveç burgjeve, edhe në shtëpitë përmirësuese gjendja ...

10 artikuj të ndërlidhur »

Biznesmenët kërkojnë ndihmë te Presidenti i vendit

Alsat - parë: 5 orë

Kreu i shtetit gjatë takimit me komunitetin e biznesit është zotuar se do të angazhohet për zhvillim ekonomik. Ai është i gatshëm, siç thotë, të korrigjojë të gjitha gabimet e politikanëve në 30 ...

28 artikuj të ndërlidhur »

VMRO-ja dërgon propozimin për Prokurorinë Publike në ambasadat e huaja

Alsat - parë: 5 orë

VMRO-DPMNE-ja propozimin e vet për Ligjin për Prokurori Publike do t’ia dërgojë ambasadave të huaja. Burime nga grupi i cili ka hartuar propozimin e opozitës për Prokurorinë Publike thonë se në ...

39 artikuj të ndërlidhur »

“Reket”, Pendarovski sheh përzierje politike

Alsat - parë: 5 orë

Kreu i shtetit beson se rasti “Reket” kap shumë shtresa në vend, duke përfshirë edhe atë politik. Pendarovski, në fjalimin e tij në Odën Ekonomike, nuk ka specifikuar saktësisht se çfarë mendon ai.

28 artikuj të ndërlidhur »

Komiteti i Helsinkit: Vitin e kaluar janë dyfishuar veprat e urrejtjes

Alsat - parë: 5 orë

Në vitin 2018 ka pasur dy herë më shumë krime të nxituara nga urrejtja se në vitin 2017, pjesa më e madhe e të cilave në baza etnike. Një nga arsyet që ka ndikuar në shtimin e këtyre incidenteve ...

10 artikuj të ndërlidhur »

Të rinjtë s’duan të punojnë, industria e duhanit drejt zhdukjes

Alsat - parë: 5 orë

Industrisë së duhanit në vend i kërcënohet shuarja e plotë. Prodhuesit e duhanit ankohen se tek të rinjtë nuk ka interesim për kultivimin e duhanit. Pragu i moshës së personave që kultivojnë këtë ...

9 artikuj të ndërlidhur »

Miratohet nevoja për Ligjin për arsim fillor

Alsat - parë: 6 orë

Komisioni juridik-ligjvënës ka miratuar nevojën për Propozim Ligjin për arsim fillor dhe Propozim ligjin për mësimdhënësit dhe bashkëpunëtorët profesionist në arsimin fillor dhe të mesëm.

6 artikuj të ndërlidhur »

Partitë me qëndrime të ndryshme për ligjin për Prokurorinë Publike

Alsat - parë: 6 orë

LSDM-ja kërkon nga VMRO-DPMNE-ja të tregojë përgjegjësi politike dhe ta mbështes propozim-Ligjin për Prokurorinë Publike. Socialdemokratët vlerësojnë se inkuadrimi i Prokurorisë Speciale në kuadër të ...

39 artikuj të ndërlidhur »

Raporti i celularit të Katica Janevës në duart e Vilma Ruskoskës

Alsat - parë: 6 orë

Katica Janeva për momentin nuk është nën hetim, pasi që prokuroria nuk posedon dëshmi të mjaftueshme, mirëpo ditën që u arrestuan Boki 13 dhe Kiçeec, Prokurorja Vilma Ruskoska ka lëshuar urdhëresë ...

61 artikuj të ndërlidhur »

Mbaron ekspertiza e telefonit të Katica Janevës

Alsat - parë: 6 orë

Ekspertiza e telefonit celular të prokurores speciale publik Katica Janeva ka përfunduar, thonë nga Zyra e Prokurorisë për gazetën Vecer . Sipas Prokurorisë, ekspertiza tashmë ka përfunduar, por në ...

61 artikuj të ndërlidhur »

Zgjedhjet e parakohshme në Kosovë me 8 shtator

Alsat - parë: 6 orë

Zgjedhjet e parakohshme në Kosovë do mbahen 8 shtator. Mediat kosovare citojnë burime nga Presidenca për datën e zgjedhjeve. Sipas burimeve të RTK-së, Presidenti kosovar, Hashim Thaçi ka vendosur që, ...

14 artikuj të ndërlidhur »

Merr detyrën Besnik Emini, komandanti i parë shqiptar

Alsat - parë: 6 orë

Besnik Emini merr detyrën komandant i brigadës së parë të makinerisë këmbësore në komandën e përbashkët operative në shtabin e përgjithshëm të Ushtrisë së Maqedonisë së Veriut.

10 artikuj të ndërlidhur »

Vulin: Dorëheqja e Haradinajt, një farsë

Alsat - parë: 7 orë

Dorëheqja e Ramush Haradinajt, për shkak të një thirrjeje nga Gjykata Speciale për t’u dëgjuar si i dyshuar, është një farsë dhe një mënyrë për të vonuar dhe ndërprerë dialogun, por edhe për t’i vënë ...

248 artikuj të ndërlidhur »

Shtrenjtohet nafta në tregun botëror

Alsat - parë: 7 orë

Çmimet e naftës në tregun botëror janë rritur me më shumë se dy për qind sot për shkak të shqetësimit se konfiskimi i një tankeri britanik nga Irani javën e kaluar mund të shkaktojë një ndërprerje në ...

5 artikuj të ndërlidhur »

BDI: Partitë politike nuk mund të bisedojnë për pasardhësin e Janevës

Alsat - parë: 7 orë

Nuk është punë e Qeverisë apo Kuvendit që të caktojnë kreun e prokurorisë së re për ndjekje të krimit të organizuar dhe korrupsionit të lartë që duhet të zëvendësohet nga PSP-ja, mirëpo e Këshillit ...

61 artikuj të ndërlidhur »

Vdes shefi i Agjencisë Ndërkombëtare për Energji Bërthamore

Alsat - parë: 7 orë

Shefi i Agjencisë Ndërkombëtare për Energji Bërthamore, Yukiya Amano, ka vdekur më 22 korrik. “Sekretariati i Agjencisë Ndërkombëtare për Energji Bërthamore me keqardhje informon për vdekjen e ...

8 artikuj të ndërlidhur »

Ofendoi Erdoganin, gjykata dënon me një vit burgim aktoren e famshme turke (FOTO)

Alsat - parë: 7 orë

Gjykata e Apelit në Turqi ka miratuar dy ditë më parë dënimin me 11 muaj e 20 ditë burg për këngëtaren dhe aktoren turke, Zuhal Olcay , për fyerjen publike që i bëri Presidentit të vendit, Recep ...

10 artikuj të ndërlidhur »

Këngëtarja e famshme, Mariah Carey zbulon me sa meshkuj ka fjetur

Alsat - parë: 7 orë

Mariah Carey konsiderohet një tërheqëse fatale për meshkujt. Por duket sikur kjo nuk është kështu, pasi diva preferon cilësinë dhe jo sasinë. Këngëtarja kohët e fundit zbuloi se ajo kishte pesë ...

Zbuloni nëse e keni “gjakun e artë”

Alsat - parë: 8 orë

Më pak se 50 njerëz në botë kanë “gjak të artë”, pasi shkencëtarët e mbledhur rreth dr. Thierry Peyer, drejtor i Laboratorit Kombëtar të Imunologjisë në Paris, po e quajnë atë si llojin më të rrallë ...

Verifikoni mos keni një të tillë: Kjo kartëmonedhë prej 5 euro vlen sa 500

Alsat - parë: 8 orë

Në mesin e kartëmonedhave euro që aktualisht janë në qarkullim, ekzistojnë disa mostra që për shkak se gjenden rrallë janë shndërruar në subjekt të koleksionistëve të parave.

11 artikuj të ndërlidhur »