TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Alsat

Itali, marrëveshje PD-5 Yjet për qeverinë e re

Alsat - parë: 17 min

Është zhvilluar sot një raund i ri negociatash politike për formimin e qeverisë së re italiane. Kryetari i dhomës së deputetëve Roberto Fico, i emëruar nga Presidenti i Republikës si kryenegociator ...

9 artikuj të ndërlidhur »

Server: Mos anëtarësim sjell tensione në vend

Alsat - parë: 37 min

Maqedonia duhet që sa më parë të zbatojë ligjin për përdorimin e gjuhëve, për shkak se moszbatimi i të njëjtit do të ishte një burim tensioni për vendin.

9 artikuj të ndërlidhur »

Sheqerinska: NATO-ja të konfirmojë progresin

Alsat - parë: 47 min

Ministrja e mbrojtjes pret që në Samitin e ardhshëm të NATO-s të konfirmohen përpjekjet e Maqedonisë për anëtarësim në Aleancë. Sipas Sheqerinskës, Maqedonia ka treguar se është partner i besueshëm i ...

9 artikuj të ndërlidhur »

Han: Emri mund të zgjidhet brenda 15 ditësh, Zaev i rezervuar

Alsat - parë: 47 min

Komisionari për zgjerim Johanes Han u shpreh sot optimist se kontesti mes Maqedonisë dhe Greqisë për emrin mund të zgjidhet në 15 ditët e ardhshme. Këto komente Han i bërë në fjalimin e tij para ...

10 artikuj të ndërlidhur »

Pakistan, 7 të vdekur e 15 të plagosur nga tri shpërthime kamikaze

Alsat - parë: 1 orë

Shtatë persona të personelit të sigurisë kanë vdekur dhe 15 të tjerë janë plagosur rëndë si pasojë e 3 bombave që kanë shpërthyer pranë kampit ushtarak “Frontier Corps”, në zonën Mian Gundi të ...

2 artikuj të ndërlidhur »

Presidenti çeçen: Nëse Trump dhe Merkel vijnë këtu, do t’i arrestojmë!

Alsat - parë: 2 orë

Nëse Angela Merkel ose Donald Trump vizitojnë ndonjëherë Republikën ruse të Çeçenisë, ata do të arrestohen dhe të gjitha llogaritë e tyre në territorin çeçen do të ngrihen, thotë lideri lokal Ramzan ...

5 artikuj të ndërlidhur »

Kosvë, nisin hetimet ndaj policëve që arrestuan Gjuriçin

Alsat - parë: 3 orë

Të gjithë policët që kanë marrë pjesë në aksionin e arrestimit të drejtorit të Zyrës Serbe për Kosovën, Marko Gjuriç, më 26 mars në veri të Mitrovicës do t’i nënshtrohen një hetimi nga Inspektorati i ...

31 artikuj të ndërlidhur »

Tusk nga Tirana fillon turin ballkanik

Alsat - parë: 3 orë

Presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk nga Tirana tha se ajo që ka bërë Shqipëria deri tani, është e mjaftueshme për hapjen e negociatave për anëtarësim në BE.

77 artikuj të ndërlidhur »

Mijallkov e Thaçi në gjykatë për mashtrime zgjedhore

Alsat - parë: 3 orë

Sasho Mijallkov dhe Menduh Thaçi u takuan në gjykatë. Sot filloi gjykimi për rastin Titanik 2 për parregullsi në zgjedhje. Në bankën e të akuzuarve u ulën edhe ish anëtarët e KSHZ-së të ...

24 artikuj të ndërlidhur »

Kërkohet transparencë për furnizimet publike

Alsat - parë: 3 orë

Një firmë e vetme ka fituar 89 tenderë për të realizuar punë ose për të furnizuar me pajisje të ndryshme shkollat e mesme në Maqedoni, gjatë periudhës 2013-2016.

3 artikuj të ndërlidhur »

Energji efikase, kredi e grande për qytetarët

Alsat - parë: 4 orë

Banka Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH) përmes linjës kreditore prej tetë milionë euro do të financojë projekte për efikasitet energjetik në amvisëri.

2 artikuj të ndërlidhur »

Zejtarët të pakënaqur me masat e marra nga Qeveria

Alsat - parë: 4 orë

Në vendin tonë nuk ka hidraulikë, punëtorë parketi, elektricistë, njerëz që riparojnë orë mekanike. Dhe vështirë se edhe do të ketë. Ekonomia gri dhe procedurat e mëdha burokratike ngadalë i ...

3 artikuj të ndërlidhur »

Han: Emri mund të zgjidhet brenda 15 ditësh

Alsat - parë: 4 orë

Komisionari për zgjerim Johanes Han u shpreh sot optimist se kontesti mes Maqedonisë dhe Greqisë për emrin mund të zgjidhet në 15 ditët e ardhshme. Këto komente Han i bërë në fjalimin e tij para ...

10 artikuj të ndërlidhur »

Strugë, tensione mes ASH-së dhe Merkos

Alsat - parë: 4 orë

Incident dhe përplasje verbale në Komunën e Strugës, mes Ramiz Merkos dhe përfaqësuesve të Aleancës për Shqiptarët, për shkak të dëbimit të ASH-së nga zyra e cila ndodhej në ndërtesën e Komunës, për ...

11 artikuj të ndërlidhur »

Kuvendi shqyrton Raportin e Progresit, Zaev paralajmëron plane reformuese

Alsat - parë: 5 orë

Komisioni për çështje Evropiane, shqyrtoi raportin e progresit për Maqedoninë. Kryeministri Zoran Zaev, theksoi se pas rekomandimit të pakushtëzuar, vijojnë hapa konkret për vendin duke paralajmëruar ...

8 artikuj të ndërlidhur »

Përveç optimizmit, Shkupi e Athina nuk tregojnë më shumë

Alsat - parë: 5 orë

Ministrja e Mbrojtjes, Radmilla Shekerinska pret që në Samitin e radhës të NATOs të verifikohen ndryshimet dhe përpjekjet e Maqedonisë për anëtarësim në Aleancë.

3 artikuj të ndërlidhur »

Vetëvritet aktori i “O sa mirë”

Alsat - parë: 5 orë

Aktori i serialit “O sa mirë”, Art Kurti, është gjetur pa shenja jete në një veturë në rrugën Gjakovë – Goden, bëjnë të ditur mediat kosovare. Viktima është gjetur i vdekur me një plumb në kokë dhe ...

86 artikuj të ndërlidhur »

Përfundoi marrja në pyetje e të dyshuarve për vrasjen e Naip Rexhepit

Alsat - parë: 5 orë

Ka përfunduar marrja në pyetje e 12 personave, të dyshuar për përfshirje në incidentin e 5 prillit afër selisë së BDI-së në Reçicë të Vogël, i cili përfundoi me vrasjen e Naip Rexhepit nga Kumanova ...

7 artikuj të ndërlidhur »

VMRO-ja propozon shfuqizimin e akcizës së dizelit

Alsat - parë: 5 orë

Grupi i deputetëve të VMRO-DPMNE-së do të propozojë ulje, gjegjësisht shfuqizim të akcizës shtesë të dizelit prej 3.5 denarë, të cilën që nga 1 janari këtë vit e miratoi qeveria.

7 artikuj të ndërlidhur »

Shkup, reparti i gjinekologjisë pa inkubator të mjaftueshëm

Alsat - parë: 5 orë

Ky është reparti intensiv i Klinikës Gjinekologjike në Shkup, ku gjenden foshnjat e porsalindura me rrezikshmëri nga e gjithë Maqedonia. Standardet kërkojnë që inkubatorët të kenë të paktën nëntë ...

9 artikuj të ndërlidhur »