TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ABC News

Taulant Balla: Gati të shpallim 61 kandidatët tanë për bashkitë

ABC News - parë: 10 orë

Pas mbledhjes së Kryesisë së PS-së, Taulant Balla ka deklaruar se shumë shpejt do të shpallin 61 kandidatët socialistë për zgjedhjet bashkiake të vendit.

25 artikuj të ndërlidhur »

Holandë, panik nga të shtënat në një tramvaj, disa të plagosur

ABC News - parë: 10 orë

Një person i armatosur ka hapur zjarr në një tramvaj në Holandë në qytetin e Utrekt, duke lënë të plagosur disa persona. Ngjarja ndodhi paraditen e sotme, teksa tramvaji udhëtonte në qendër të ...

70 artikuj të ndërlidhur »

Zgjedhjet lokale, KQZ apel partive politike: Sot afati i fundit…

ABC News - parë: 10 orë

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve i ka bërë apel partive politike që të dorëzojnë brenda ditës së sotme kandidaturat për komisionerë të nivelit të dytë. Zëdhënësja e KQZ, Drilona Hoxha bën me dije se ...

41 artikuj të ndërlidhur »

Protestat, qeveria franceze: Diçka nuk funksionoi tek masat e sigurisë

ABC News - parë: 11 orë

Presidenti francez Makron premtoi se ajo që ndodhi të shtunën nuk do të përsëritet më. Gjatë protestës së jelekëve të verdhë u plaçkitën dhe u shkatërruan rreth 80 dyqane, ndërsa iu vu zjarri dhe një ...

26 artikuj të ndërlidhur »

Konferenca e Kryetarëve: Të enjten seancë në Kuvend

ABC News - parë: 11 orë

Seanca e radhës e Kuvendit të Shqipërisë do të mbahet te enjten në orën 10.00. Kjo është vendosur nga Konferenca e Kryetareve e mbledhur paraditen e sotme.

40 artikuj të ndërlidhur »

Vuçiç pritet t’i drejtohet kombit pas protestave kundër tij

ABC News - parë: 11 orë

Pas protestave të radhës në Serbi kundër presidentit Aleksandër Vuçiç, kreu i shtetit pritet t’i drejtohet qytetarëve me një fjalim. Ndërkohë, në vend ka pasur dhe arrestime pasi një grup ...

40 artikuj të ndërlidhur »

Arta Marku në Durrës: Qytetarët s’kanë besim te Prokuroria

ABC News - parë: 11 orë

Kryeprokurorja Arta Marku shpreh keqardhje që qytetarët denoncojnë më parë në media se sa në organin e akuzës, duke treguar se nuk kanë besim sa duhet te Prokuroria.

21 artikuj të ndërlidhur »

Vlorë, kapet ish-shefi i policisë

ABC News - parë: 11 orë

Policia e Vlorës ka kapur Renato Avdulin i shpallur në kërkim policor nga Prokuroria e Krimeve të Rënda si i implikuar në trafikun e drogës me grupin kriminal të Taulant Haxhiraj.

9 artikuj të ndërlidhur »

PS mbledh Kryesinë, diskutohet për Kongresin Kombëtar të 23 Marsit

ABC News - parë: 12 orë

Partia Socialiste ka mbledhur mëngjesin e sotëm kryesinë, në prag të kongresit kombëtar të 23 marsit. Burime të ABC News bëjnë me dije se temë e mbledhjes është pikërisht kongresi i së shtunës në ...

29 artikuj të ndërlidhur »

Përplasen dy makina në Derven, plagosen rëndë drejtuesit

ABC News - parë: 12 orë

Dy persona kanë mbetur të plagosur pas përplasjes së dy mjeteve. Drejtuesit e dy makinave u plagosen pasi u përplasen me njëri-tjetrin. Aksidenti rrugor ndodhi ne superstradën Fushë Krujë – Milot, në ...

8 artikuj të ndërlidhur »

Zelanda e Re ndryshon ligjin e armëve

ABC News - parë: 12 orë

Pas masakrës në dy xhami të Christchurchit, qeveria e Zelandës së Re ka mbështetur në parim ndryshimet në ligjin e armëve, propozim i bërë nga kryeministrja Jacinda Ardern.

195 artikuj të ndërlidhur »

Më 20 Mars Haga pritet të vendosë për Karaxhiç

ABC News - parë: 13 orë

Gjykata e Hagës pritet te vendose më 20 mars lidhur me kërkesën për apelim nga ana e ish-liderit të serbëve të Bosnjës, Radovan Karaxhiç, i dënuar në 2016 me 40 vjet burg për gjenocid dhe mizori të ...

8 artikuj të ndërlidhur »

Bashkimi Europian si Bashkimi Sovjetik?

ABC News - parë: 13 orë

Politika e Bashkimit Europian të kujton praktikat e byrosë politike të ish-vendeve komuniste, dëgjohet nga qarqet populiste të djathta pak javë para zgjedhjeve europiane.

7 artikuj të ndërlidhur »

Përmbytje në Indonezi, shkon në 77 numri i viktimave

ABC News - parë: 13 orë

Ka shkuar në 70 numri i viktimave si pasojë e përmbytjeve që kanë përfshirë provincën lindore të Indonezisë, Papua. Sipas autoriteteve, 47 persona raportohen të zhdukur, ndërsa dhjetëra të tjera të ...

17 artikuj të ndërlidhur »

Sulmi në Zelandën e Re shton kritikat ndaj presidentit Trump

ABC News - parë: 13 orë

Shtëpia e Bardhë të dielën hodhi poshtë çdo përpjekje për ta lidhur Presidentin Donald Trump me supremacistin e bardhë të akuzuar për vrasjen e 50 personave në dy xhami të Zelandës së Re.

195 artikuj të ndërlidhur »

Protesta e opozitës në Serbi, manifestuesit “ngujojnë” në Presidencë Vuçiç

ABC News - parë: 24 orë

Protesta e opozitës serbe u përshkallëzua gjatë së dielës, kur qindra manifestues mbajtën të rrethuar Presidencën, duke bërë që të mos dalë dot Kreu i Shtetit Aleksandër Vuçiç.

40 artikuj të ndërlidhur »

Manfred Weber: Europa e paplotë pa Ballkanin

ABC News - parë: 24 orë

Kandidati i partive popullore europiane, Mafred Weber në një samit në Bukuresht shprehet se Bashkimi Europian nuk do të ishte i plotë pa pasur edhe shtetet e Ballkanit brenda.

10 artikuj të ndërlidhur »

Krimea, 5 vjet më pas

ABC News - 17.03.2019

Sevastopoli, kryeqendra e Krimesë, ofron sot një pamje të qetë. Banorët thonë se ndihen më të sigurtë qëkurse janë bërë pjesë e federatës ruse. Në gadishullin që ishte pjesë përbërëse e territorit të ...

26 artikuj të ndërlidhur »

Humbi këmbët, pasi u tortura nga prindërit

ABC News - 17.03.2019

Një vogëlush, i cili ishte rrahur mizorisht nga prindërit kur ishte pak më shumë se një muaj, tani ka hedhur hapat e tij të parë falë “këmbëve të reja” të protezave.

6 artikuj të ndërlidhur »

Alergjitë nga polenet/ Mjekët: Të prekur të gjitha moshat

ABC News - 17.03.2019

Në periudhën e pranverës për shkak të poleneve ka një numër shumë të lartë të personave që shfaqin probleme alergjike. “Pacientët që janë sensibël nga polenet.