shqip.TIME.mk - Bota https://sh.time.mk/ shqip.TIME.mkhttps://sh.time.mk/images/LOGO.pnghttps://sh.time.mk/ mk Sat, 21 Sep 2019 23:20:36 +0000 600 SHBA forcon sanksionet ndaj Iranit, mënjanon veprimet ushtarake | VOA https://sh.time.mk/c/92cb4fbb1b/shba-forcon-sanksionet-ndaj-iranit-menjanon-veprimet-ushtarake.html SHBA forcon sanksionet ndaj Iranit, mënjanon veprimet ushtarake - VOA - 20:39 21/09 Sat, 21 Sep 2019 18:39:44 +0000 VOA - 20:39 21/09
Presidenti Donald Trump ka njoftuar sanksione të reja ndaj bankës kombëtare të Iranit, duke i quajtur ato si sanksionet më të ashpra të vendosura ndaj një vendi.
VOA: Arabia Saudite: Irani do marrë përgjigjen e duhur
Koha.net: SHBA-ja e ndihmon ushtarakisht Arabinë Saudite kundër kërcënimeve të Iranit
SOT: Sulmet e rafinerive/ Trump miraton shtimin e trupave në Arabi, Emiratet e Bashkuara
85 artikuj të ndërlidhur »
]]>
Bota
Ministri i Jashtëm i Ukrainës: Trump nuk i ka bërë presion Zelenskiy-t | VOA https://sh.time.mk/c/584b9633fb/ministri-i-jashtem-i-ukraines-trump-nuk-i-ka-bere-presion-zelenskiy-t.html Ministri i Jashtëm i Ukrainës: Trump nuk i ka bërë presion Zelenskiy-t - VOA - 21:29 21/09 Sat, 21 Sep 2019 19:29:43 +0000 VOA - 21:29 21/09
Presidenti amerikan Donald Trump tha të shtunën se ai nuk ka thënë ndonjë gjë të gabuar gjatë një bisede telefonike që ka patur me presidentin e ri të Ukrainës.
Botasot: Trump thotë se ai kishte thirrje ‘krejtësisht të shkëlqyera’ me udhëheqësin e Ukrainës
Evropaelire: Biden kërkon që Trump të publikojë bisedën me presidentin ukrainas
Gazeta Express: Trump i bëri presion Ukrainës për ta hetuar djalin e Biden-it
29 artikuj të ndërlidhur »
]]>
Bota
Eskalojnë protestat në Hong Kong, djegin flamurin kinez në përleshjet me policinë | Botasot https://sh.time.mk/c/a57c273cda/eskalojne-protestat-ne-hong-kong-djegin-flamurin-kinez-ne-perleshjet-me-policine.html Eskalojnë protestat në Hong Kong, djegin flamurin kinez në përleshjet me policinë - Botasot - 16:09 21/09 Sat, 21 Sep 2019 14:09:37 +0000 Botasot - 16:09 21/09
Protestuesit në Hong Kong dogjën një flamur kinez dhe policia gjuajti llak piper të shtunën në përleshjet e reja për ankesat kundër qeverisë, shkruan AFP.
VOA: Vazhdojnë protestat në Hong Kong
Evropaelire: Përplasje e policisë dhe protestuesve në Hong Kong
Gazeta Express: Vazhdojnë protestat në Hong Kong, policia hedh gaz lotsjellës
14 artikuj të ndërlidhur »
]]>
Bota
Në Egjipt kërkohet shkarkimi i presidentit Abdul Fattah al-Sisi | Koha.net https://sh.time.mk/c/3851994142/ne-egjipt-kerkohet-shkarkimi-i-presidentit-abdul-fattah-al-sisi.html Në Egjipt kërkohet shkarkimi i presidentit Abdul Fattah al-Sisi - Koha.net - 20:19 21/09 Sat, 21 Sep 2019 18:19:39 +0000 Koha.net - 20:19 21/09
Gaz lotsjellës është gjuajtur për të shpërndarë demonstruesit në Egjipt, në disa nga protestat e para qëkur presidenti Abdul Fattah al-Sisi mori pushtetin në 2014-n.
ABC News: Protesta kundër presidentit Al Sisi në Egjipt
Top Channel: Plasin demostratat sërish në Egjipt, policia gaz lotsjellës kundër protestuesve
Gazeta Express: Demostratat në Egjipt: Policia gaz lotsjellës kundër protestuesve
9 artikuj të ndërlidhur »
]]>
Bota
UNICEF: 29 mln bebe kanë lindur në zona konflikti në 2018 | SOT https://sh.time.mk/c/29570dbbf2/unicef-29-mln-bebe-kane-lindur-ne-zona-konflikti-ne-2018.html UNICEF: 29 mln bebe kanë lindur në zona konflikti në 2018 - SOT - 20:39 21/09 Sat, 21 Sep 2019 18:39:51 +0000 SOT - 20:39 21/09
Agjencia e fëmijëve në OKB, UNICEF tha dje se 29 milionë bebe kanë lindur vitin që shkoi në zona të prekura nga konfliktet, dhe bëri thirrje për mbështetje ndaj prindërve që janë të detyruar të ...
Zeri: Më shumë se 29 milionë fëmijë kanë lindur në zona të konfliktit më 2018
Evropaelire: Më shumë se 29 milionë fëmijë kanë lindur në zona të konfliktit më 2018
Koha.net: Më shumë se 29 milionë fëmijë kanë lindur në zona të konfliktit gjatë 2018-s
11 artikuj të ndërlidhur »
]]>
Bota
Itali, Salvini propozon zgjedhje të drejtpërdrejta për kreun e shtetit | Gazeta Express https://sh.time.mk/c/a48d8bb8bc/itali-salvini-propozon-zgjedhje-te-drejtperdrejta-per-kreun-e-shtetit.html Itali, Salvini propozon zgjedhje të drejtpërdrejta për kreun e shtetit - Gazeta Express - 20:09 21/09 Sat, 21 Sep 2019 18:09:31 +0000 Gazeta Express - 20:09 21/09
Lideri i Ligës së Veriut, Matteo Salvini deklaroi dje se presidenti Italian duhet të zgjidhet drejtpërdrejt nga populli. Presidenti, i cili vepron si mbrojtës i Kushtetutës dhe si gjyqtar i sistemit ...
SOT: Politika distensive i dha fund tabloidit të krizës qeveritare italiane!
Botasot: Salvini propozon zgjedhje të drejtpërdrejta për kreun e shtetit
SOT: Itali, Salvini propozon zgjedhje të drejtpërdrejta për kreun e shtetit
5 artikuj të ndërlidhur »
]]>
Bota
Kolapsi i civilizimit, një teori e re që po njeh sukses | Top Channel https://sh.time.mk/r/NONE/f026645e64/kolapsi-i-civilizimit-nje-teori-e-re-qe-po-njeh-sukses.html Kolapsi i civilizimit, një teori e re që po njeh sukses - Top Channel - 22:19 21/09 Sat, 21 Sep 2019 20:19:40 +0000 Top Channel - 22:19 21/09
Shkencë në ngjizje apo mbijetesë pas plagësh? Kolapsologjia, një teori që parashikon kolapsin e civilizimit industrial, ka jo pak sukses në letra por mbetet margjinale në botën shkencore.
]]>
Bota
“Froni i Shpatave” kërkon rekorde të reja në “Emmy” | Top Channel https://sh.time.mk/r/NONE/21fca62f29/froni-i-shpatave-kerkon-rekorde-te-reja-ne-emmy.html “Froni i Shpatave” kërkon rekorde të reja në “Emmy” - Top Channel - 22:19 21/09 Sat, 21 Sep 2019 20:19:40 +0000 Top Channel - 22:19 21/09
Sezoni final i Fronit të Shpatave ka ndarë fansat por jo çmimet “Emmy”. Plot 32 kandidatura për mini-sezonin e fundit të sagës fantazi, që ka thyer rekordin për sa i takon numrit të nominimeve në një ...
]]>
Bota
Dështon sulmi te Zona 51 | Top Channel https://sh.time.mk/c/46d05efd32/deshton-sulmi-te-zona-51.html Dështon sulmi te Zona 51 - Top Channel - 22:09 21/09 Sat, 21 Sep 2019 20:09:41 +0000 Top Channel - 22:09 21/09
Frika se mijëra njerëz mund të sulmonin Zonën 51, rezultoi e pabazë. Vetëm pak njerëz mbërritën në bazën ushtarake sekrete amerikane, në ditën e paralajmëruar në rrjetet sociale.
Top Channel: Entuziastët e alienëve mblidhen vërtet te “Zona 51”
Botasot: Dështon sulmi te Zona 51
]]>
Bota
4 të vdekur pasi autobusi me turistët kinezë përplaset | Botasot https://sh.time.mk/c/f130a6ebfc/4-te-vdekur-pasi-autobusi-me-turistet-kineze-perplaset.html 4 të vdekur pasi autobusi me turistët kinezë përplaset - Botasot - 16:09 21/09 Sat, 21 Sep 2019 14:09:37 +0000 Botasot - 16:09 21/09
Një autobus me turistë u rrëzua në një autostradë duke përshkuar peizazhin me shkëmb të kuq të Jutës jugore, duke vrarë katër persona nga Kina dhe duke plagosur dhjetëra të tjerë, shkruan AP.
Evropaelire: Autobusi me turistë përplaset në Utah, 4 persona humbin jetën
Telegrafi: Autobusi që transportonte turistë kinezë pësoi aksident, katër të vdekur dhe shumë të lënduar
Gazeta Express: Përplaset autobusi, 4 të vdekur 5 të tjerë të lënduar rëndë
15 artikuj të ndërlidhur »
]]>
Bota