Teknologji

Njerëzimi gati për shpikjen më të fundit- Telefoni banane!

Top Channel - parë: 7 orë

Një telefon në formë bananeje s’është realisht një telefon i zakonshëm, por një aksesor Bluetooth-i, përmes të cilit mund të bëni telefonata. Sidoqoftë, ky produkt i lezetshëm ka fituar tashmë ...

Zbulohet data se kur do lansohet gjenerata e ardhshme e ‘AirPods’

Zeri - parë: 11 orë

Apple do të lansojë gjeneratën e ardhshme të ‘AirPods’ këtë vjeshtë, duke prezantuar teknologji të re për anulimin e zhurmës. Çmimi, sipas Daily Mail, do jetë 260 dollarë, 60 më shumë sesa gjenerata ...

Hummer mund të kthehet më 2021, por si një model elektrik

Botasot - parë: 12 orë

Dhjetë vjet pasi General Motors (GM) tërhoqi makinën e famshme të terrenit, vjen lajmi se kompania po punon për një pasues të Hummer-it. Sidoqoftë, tendencat po ndryshojnë, kështu që në vend të ...

4 artikuj të ndërlidhur »

Pse nuk duhet kurrë të karikoni celularin tuaj në makinë

Albeu.com - parë: 19 orë

Të gjithëve na ndodh që kur jemi duke udhëtuar me makinë të karikojmë telefonin brenda mjetit me të cilin jemi duke udhëtuar . Por nuk e kemi ditur që ky është një veprim mjaft i gabuar.

Pajisjet që shpenzojnë më së shumti energji në shtëpinë tuaj

Lajmi.net - parë: 20 orë

Të gjithë kemi pasur frikë, të paktën një herë në jetën tonë, të kontrollojmë faturën e energjisë. Shpesh, vlera mund të jetë shumë më e lartë se sa presim, prandaj duhet të gjejmë gjithmonë një ...

E pabesueshme! Shpiket roboti që zgjidh Kubin e Rubikut me një dorë

Java News - parë: 17 orë

Gati roboti që di të zgjidhë Kubin e Rubikut dhe e bën atë me një dorë. Quhet Dactyl dhe nuk është thjesht një kuriozitet, por është një hap i rëndësishëm drejt makinave të shkathëta si dhe në ...

6 artikuj të ndërlidhur »

Studentët nga Tetova kanë krijuar një aplikacion që lehtëson transportin

Portalb - parë: 18 orë

Aplikacioni NOTaxi – Transport Solution e bën më të lehtë për të gjithë që posedojnë një telefon mënyrën e arritjes deri tek informatat për linjat e autobusëve, gjetjen e mjeteve të transportit si ...

Bateria revolucionare e makinave elektrike, iu mundëson të ecin 2400 km me një të ngarkuar

Botasot - parë: 12 orë

Kjo mund të tingëllojë si një fantazi fantastiko-shkencore. Por nuk është kështu. Të premten e kaluar, shpikësi i baterisë që do iu mundësojë veturave elektrike të ecin 2400 km pa pasur nevojë ta ...

Krijimi i proteinave në laborator ofron mundësi të shumta

VOA - parë: 9 orë

Një shprehje e vjetër thotë “Natyra është e pamposhtur”. Por në një laborator në Universitetin e Nju Jorkut, shkencëtarët po përpiqen të kopjojnë një prej aktiviteteve bazë të natyrës, ndërtimin e ...

CEO i bankës më të madhe në botë thotë se Libra është një ide e mirë që nuk ka për tu bërë kurrë realitet

PC World - parë: 11 orë

CEO i JPMorgan, Jamie Dimon, tha se kriptomonedha ende e pa lançuar e Facebook, Libra, është një ide e mirë por që nuk ka për tu bërë kurrë realitet. Komentet e tij ai i dha gjatë një fjalimi në ...

NASA dërgon për herë të parë në hapësirë një ekuipazh femrash

Albeu.com - 20.10.2019

Astronautet e NASA-s Christina Koch dhe Xhesika Meir lanë Stacionin Ndërkombëtar Hapësinor në orën 12:38 pasditen e sotme për të filluar udhëtimin e parë në hapësirë ndonjëherë vetëm me femra .

5 artikuj të ndërlidhur »

FOTOT: Libani në flakë, pas taksës për… Whatsapp-in

Gazeta Tema - 19.10.2019

Ka mjaftuar një vendim i mëtejshëm i qeverisë për të çuar në një revoltë masive qytetarët e Libanit kundër qeverisë për kushtet e vështira të jetesës dhe çmimeve të larta.

6 artikuj të ndërlidhur »

Ekspozimi ndaj dritës së kaltër të ekraneve përshpejton plakjen

Gazeta Express - 19.10.2019

Ekspozimi më i madh ndaj dritës së kaltër të emetuar nga ekranet e telefonave dhe kompjuterëve përshpejton plakjen, kanë sugjeruar studimet. Një studim i Universitetit Shtetëror Oregon mbi mizat e ...

4 artikuj të ndërlidhur »

Hooked, një aplikacion i krijimit të literaturës dhe filmave me celularë

VOA - 19.10.2019

Një kompani teknologjike po ofron letërsi dhe filma të shkurtër të krijuar posaçërisht për pajisjet celulare. Ato tashmë kanë 50 milion abonentë mujorë.

Volkswageni dhe Europa Juglindore - histori e gjatë

DW - 19.10.2019

Për shkak të sulmit ushtarak turk në Siri Volkswagen-i ka ngrirë planet për një fabrikë automjetesh me vlerë 1.4 miliardë euro në Turqi. Bullgaria dhe Rumania shpresojnë tani të fitojnë kontratën.

5 artikuj të ndërlidhur »

Mos e përdorni më telefonin për alarm, pasi ta lexoni do ta kuptoni

Botasot - 19.10.2019

Shumë pak prej nesh mund të kenë një orë të cilën e mbajnë si alarm për t’u zgjuar. Shumica zgjedhin që alarm të mbajnë telefonin, fundja këtu ke mundësi të vësh edhe një muzikë të cilën e pëlqen.

5 artikuj të ndërlidhur »

Prezantohet smartphone Realme X2 Pro

Botasot - 19.10.2019

Kompania Realme e ka tërhequr vëmendjen këtë vit me serinë e pajisjeve të lira, ndërsa tani e ka prezantuar smartphonin e vet të parë i cili me të vërtetë radhitet në krye të smartphoneve.

NASA: Pesë asteroidë pranë tokës, me shpejtësi 85.000 km/orë

Top Channel - 19.10.2019

Pesë asteroidë pritet të kalojnë sot shumë pranë tokës, sipas NASA-s. Më i madhi do të jetë 91 metra i gjerë, dhe shpejtësia më e shpejtë do të jetë 85 mijë km/orë.

6 artikuj të ndërlidhur »

15 vjeçari nga Kosova që u bë milioner nga interneti

Botasot - 19.10.2019

Engjëll Berisha është një sipërmarrës i anijeve që fitoi më shumë se 1 milion dollarë në shitje derisa ishte vetëm 15 vjeç. Pa pasur nevojë të bënte një investim paraprak për inventarin e dyqaneve, ...

4 artikuj të ndërlidhur »

OnePlus 8 Pro do të sjellë ndryshime në kamerën selfie

Zhurnal - 19.10.2019

Një raport i ri thotë se OnePlus do të zëvendësojë kamerën selfie “pop-up” përdorur në OnePlus 7 Pro dhe 7T Pro me një kamër hole-punch në modelin e ardhshëm OnePlus 8 Pro.

Më të rejatMarketingContact