Ekonomi

Promovimi i kompanive jashtë vendit, eksportuesit: Mbështetje financiare nga shteti

Flaka - parë: 4 orë

Klubi i eksportuesve pranë Odës Ekonomike do të kërkojë nga Qeveria që të ndryshohet pjesëmarrja e kompanive nëpër promovimet dhe saemet e ndryshme në vend dhe jashtë.

MBPZhR dhe UNDP bashkëpunojnë për përkrahjen e grave fermere

Lajmi.net - parë: 9 orë

Ministrja e ka njoftuar atë për investimet e MBPZhR-së që do të realizohen gjatë këtij viti në kuadër të Programit për Bujqësi dhe Zhvillim Rural, si dhe për gjitha projektet tjera që për qëllim kanë ...

8 artikuj të ndërlidhur »

Dyshime për abuzime me arkat fiskale, fillojnë hetimet ndaj ATK-së

Gazeta Express - parë: 12 orë

Autoriteti Kosovar i Konkurrencës ka bërë të ditur se ka filluar hetimet në Administratën Tatimore të Kosovës, për moszbatim të udhëzimit administrativ për shfrytëzimin e pajisjeve elektronike dhe ...

Haradinaj: Qeveria do vazhdojë të jetë krah i prodhuesve vendorë

Telegrafi - parë: 11 orë

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka njoftuar se Qeveria e Kosovës ka ndërmarrë hapa të mëdhenj në krijimin e një klime të favorshme në të bërit biznes dhe do vazhdojë të jetë krah i ...

Rreth 23 milionë euro nga buxheti i Kosovës u ndanë për OJQ-të në vitin 2018, kjo është lista e plotë (Dokument)

Telegrafi - parë: 11 orë

Shumë organizata që bëjnë monitorimin e shpenzimeve të parasë publike kanë kritikuar me vite të tëra institucionet për mënyrën e shpenzimit të parasë.

Komisionin e Ekonomisë cakton afat tjetër për projektligjin e korporatës së investimeve

RTSH - parë: 10 orë

Grupi demokrat në Komisionin e Ekonomisë është kundër projektligjit për krijimin e korporatës së investimeve shqiptare. Sipas argumentimeve të bëra nga nën-kryetari i komisionit, Arben Elezi ky ...

FMN: Vendet në rajonin e CESEE do të humbasin 12% të fuqisë punëtore deri 2050

Botasot - parë: 10 orë

Vendet e Evropës Qendrore, Lindore dhe Juglindore (CESEE) mund të përballen me rënie të fuqishme të fuqisë punëtore gjatë 30 vjetëve të ardhshëm, paralajmëroi sot Tao Jang, zëvendësdrejtori i ...

52 mijë shqiptarë morën leje qëndrimi në vendet e BE-së, të 14-tët në botë

Medial - parë: 9 orë

Rreth 52 mijë leje qëndrimi për herë të parë janë dhënë për Shqiptarët në vendet e Bashkimit Europian në vitin 2017. Eurostat ka publikuar sot të dhënat mbi lëvizjen e njerëzve në vendet anëtare, ku ...

Nis ndërtimin e shtëpive për dy familje skamnore në Gjakovë

Botasot - parë: 9 orë

Petrol Company sot zyrtarisht ka filluar ndërtimin e dy shtëpive për dy familje në nevojë në komunën e Gjakovës, ku edhe iu është bërë thirrje të gjithë qytetarët që të furnizohen në Petrol Company, ...

AKB dhe DMPP me misionarë të përbashkët ekonomik në shtatë shtete

Telegrafi - parë: 9 orë

Aleanca Kosovare e Bizneseve (AKB) dhe Dhoma Kombëtare e Tregtisë, kanë nënshkruar marrëveshjen e bashkëpunimit me Misionin Diplomatik për Paqe dhe Prosperitet (DMPP) me qëllim të ngritjes së ...

Këto janë zbritjet e javës në Gentli Shoes

Telegrafi - parë: 8 orë

Rrjeti i dyqaneve të këpucëve në Kosovë, ka filluar me zbritjen sezonale javën e kaluar. Ja disa nga produktet e javës të cilat mund t’i gjeni me super çmim tek Gentli Shoes: Kenova Kenova është një ...

ANALIZË: Ndërtimi i banesave “po ngec” – “bum” ndërtimor në ndërtimet e ulëta!

Portalb - parë: 9 orë

Në maj janë lëshuar 222 leje për ndërtim për ndërtimin e objekteve, me ç’rast në 61,3% të objekteve investitorë janë persona fizikë, ndërsa në 38,7% investitorët janë subjekte juridike, gjegjësisht ...

Bursa të Kolegjit CITY, Fakultetit Ndërkombëtar të Universitetit Sheffield për studentë nga Kosova

Telegrafi - parë: 7 orë

Bachelors – Master – MBA Ekzekutive – PhD Janë shpallur bursa për studentët nga Kosova, duke u dhënë mundësi kandidatëve potencial të aplikojnë dhe të marrin bursa universitare ose master në Kolegjin ...

Ftesë për aplikim – Ofertim për shtypin e materialeve të ndryshme

Gazeta Express - parë: 6 orë

Të nderuar, IPKO Telecommunications fton të interesuarit për aplikim/ofertim konkurues për “shtypin e materialeve të ndryshme për IPKO”. Dokumentacioni me kushtet e përgjithshme për aplikim/ofertim ...

Mbi 23 mijë shqiptarëve ju refuzua kalimi në kufi në 2018-n, pjesa më e madhe nga Greqia

Medial - parë: 54 min

23,400 shqiptarëve “iu mbyllën dyert” e kufirit për të kaluar në një nga vendet e Bashkimit Europian, gjatë 2018-s. Pjesa më e madhe këtyre refuzimeve ishin nga kufiri me Greqinë, tregojnë të dhënat ...

Situata blozë e tatimeve dhe një mbledhje kuadri pa vlerë

Respublica - parë: 3 orë

Kryeministri iu rikthye takimeve publike me administratën, ku natyrisht ai është shembullori dhe vartësit që çalojnë, pa anashkaluar gjithmonë edhe faktorët e jashtëm për dështimet.

Informaliteti, pas kulaçit vjen kërbaçi, Rama rikthen kërcënimet për ndëshkime të rrepta për bizneset

Medial - parë: 5 orë

Në fund të vitit 2015 (tetor-dhjetor), Ministria e Financave nisi një aksion të rreptë antiinformalitet, që krijoi një gjendje terrori tek bizneset, ku “viktimë” rabë subjektet e vogla.

Infrastruktura lokale, Ministria e Transportit dhe Lidhjeve apel komunave: Konkurroni për mjete nga Banka Botërore

Flaka - parë: 4 orë

Ministria e Transportit u apelon komunave të shfrytëzojnë mjetet nga Banka Botërore për ndërtimin e infrastrukturës lokale. Në fazën përfundimtare është edhe miratimi i 70 milionë eurove nga Banka ...

Londra si mbretëria e financave të botës, po vihet në rrezik

Telegrafi - parë: 14 orë

Londra është një prej qendrave financiare më të rëndësishme të botës, krenohet me qiellgërvishtësit e saj të vjetër dhe me ata të rinj që janë në ndërtim e sipër.

Administrata Tatimore: Regjistroni veprimtaritë ekonomike dhe deklaroni të punësuarit

Telegrafi - parë: 14 orë

Administrata Tatimore e Kosovës (ATK) rikujton të gjithë personat të cilët merren me aktivitete afariste, se në bazë të legjislacionit tatimor janë të detyruar të regjistrohen, pajisen me Numër Unik ...

Më të rejatMarketingContact