TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Zgjidhja e ngërçit: O votim i përbashkët, o pako

InfoGlobi - 09.11.2014

Zgjidhja e ngërçit politik mund te zgjidhet vetëm nëse palët merren vesh që në pako të votohen, në kundërtën ngërçi si I tillë do të vazhdojë. Shkruan: Mr.Blerim Burjani Po që se subjektet politike ...

PDK me ftesë vetëm për AAK dhe LDK

InfoGlobi - 09.11.2014

PDK do të kërkojë takim me liderët e këtyre dy partive me orjentim të djathtë në përpjekje të arritjes së një marrëveshje për dalje nga kriza. Atë që nuk po arrinë ta bëjë presidentja Atifete ...

Kosovë, zgjedhja e kreut të Kuvendit nuk zgjidh ngërçin politik

AlbanianScreen - 09.11.2014

Prishtinë - Vendimi i bllokut opozitar në Kosovë për t'u tërhequr nga posti i kryetarit të Kuvendit, edhe pse vlerësohet nga analistët si hapi më i logjikshëm, nuk zgjidh ngërçin politik.

Tërheqja e bllokut nuk e zgjidh ngërçin politik

Gazeta Start - 08.11.2014

Në mungesë të një mekanizmi tjetër ligjor dhe kushtetues që të bëj një hap para, drejt zhbllokimit të krizës politike, vendimi i liderëve të partive të koalicionit pas zgjedhor, për heqje dorë nga ...

Kuçi për kryeparlamentar?

Albeu.com - 08.11.2014

Blloku ka deklaruar publikisht se nuk do të kandidojë askënd për kryetar të Kuvendit dhe se këtë ia ka lënë në dorë Partisë Demokratike të Kosovës. Pas kësaj, PDK-ja ka vendosur që këtë herë të mos ...

PDK favorizon Kuçin për kryeparlamentar

ikub - 08.11.2014

Blloku opozitar deklaroi ditën e djeshme tërheqjen nga posti i Krytarit të Kuvendit të Kosovës, duke i lënë të lirë rrugën Partisë Demokratike të Kosovës.

Shqelmat e fundit të PDK-së!

Portalb - 08.11.2014

Faik Krasniqi Dhelprës iu kallke bishti, e thoshte – ”ishalla jam në ëndërr”. Pavarësisht se koalicioni LVAN është shumicë parlamentare në Kuvendin e Kosovës, ata reflektuan duke hequr dorë nga posti ...

Tërheqja e bllokut nuk e zgjidh ngërçin politik

Evropaelire - 08.11.2014

Në mungesë të një mekanizmi tjetër ligjor dhe kushtetues që të bëj një hap para, drejt zhbllokimit të krizës politike, vendimi i liderëve të partive të koalicionit pas zgjedhor, për heqje dorë nga ...

PDK këmbëngul, s’ka seancë pa marrëveshje

Lajmi.net - 08.11.2014

Heqja dorë e partive të Bllokut LDK-AAK-Nisma dhe Vetëvendosje nga synimi për postin e kryeparlamentarit, nga analistët politikë shihet si një hap drejt zgjidhjes së ngërçit dhe si shpëtim nga ...

Matoshi: PDK-ja don qeverinë

Albeu.com - 08.11.2014

Analisti politik Halil Matoshi mendon se Partia Demokratike e Kosovës nuk e lakmon shumë postin e kryeparalmentarit, por do të formojë qeverinë ose të ketë partnerë bashkëqeverisës.

PDK-së i intereson qeveria e jo kryeparlamenatri

Lajmi.net - 08.11.2014

Analisti i çështjeve politike, Halil Matoshi, vlerëson se heqja dorë e liderëve të partive të koalicionit pas zgjedhor nga pretendimi për postin e kryetarit të Kuvendit të Kosovës, nuk do ta joshë ...

Matoshi: PDK e interesuar për Qeveri e jo për Kryeparlamentarin

Portalb - 08.11.2014

Lajme lidhur me temën Metin Islami, i njohur si Komandant “Talibani” u dorëzohet autoriteteve të Maqedonisë Jablanoviq: Jo me Vetëvendosjen! Hoxhaj: Dialogu me Serbinë përfundon për 3-5 vjet Për ...

Ato që nuk i thotë PDK, ka kush i thotë për të! Ai është Bardhyl Meta

Lajmi.net - 08.11.2014

Ish kandidati për deputet i LDK-së, Bardhyl Meta, i cili në zgjedhjet e 8 qershorit nuk arriti të marrë besimin e elektoratit të kësaj partie për t’u bërë deputet, pavarësisht ndihmës së madhe që i ...

Tërheqja e bllokut nuk e zgjidh ngërçin politik

Zhurnal - 08.11.2014

Në mungesë të një mekanizmi tjetër ligjor dhe kushtetues që të bëj një hap para, drejt zhbllokimit të krizës politike, vendimi i liderëve të partive të koalicionit pas zgjedhor, për heqje dorë nga ...

PDK favorizon Kuçin për kryeparlamentar

Telegrafi - 08.11.2014

Pas lëshimit pe të Bllokut që PDK-së t’i takojë kryetari i Kuvendit, duket se krerët e kësaj partie kanë vendosur të mos shkojnë me të njëjtin kandidat për të parin e Kuvendit- pra Arsim Bajramin.

Krasniqi: Është gabim të thuhet se kanë hequr dorë nga posti që s’iu ka takuar kurrë

Koha.net - 08.11.2014

Akti i partive të Bllokut për të hequr dorë nga synimi për postin e kryeparlamentarit, nga analistët politikë shihet si një hap drejt zgjidhjes së ngërçit politik.

Doli sheh mundësinë që Kuvendi e Qeveria edhe më tej të mbesin të bllokuara

Koha.net - 08.11.2014

Dren Doli nga Instituti për Studime Juridike e Politike, ka bindjen se edhe pas zgjedhjes së kryetarit të Kuvendit, është legjitime që Partia Demokratike e Kosovës, si parti me më së shumti vota të ...

PDK-së dhe Thaçit i intereson Qeveria e jo kryeparlametari, thotë Matoshi

Koha.net - 08.11.2014

Analisti i çështjeve politike, Halil Matoshi, vlerëson se heqja dorë e liderëve të partive të koalicionit pas zgjedhor nga pretendimi për postin e kryetarit të Kuvendit të Kosovës, nuk do ta joshë ...

Ngërçi po mbetet ngërç: Çka pastaj!?

Telegrafi - 08.11.2014

Në mungesë të një mekanizmi tjetër ligjor dhe kushtetues që të bëj një hap para drejt zhbllokimit të krizës politike, vendimi i liderëve të partive të koalicionit pas zgjedhor për heqje dorë nga ...

Kandidaturat për Kryetar Kuvendi në Kosovë, Hajredin Kuçi më shumë shanse se Arsim Bajrami

Respublica - 08.11.2014

Gazeta “Blic” shkruan se ka mësuar që Thaçi dhe Veseli janë duke u hamendur që për postin e Kryetarit të Kuvendit të nominojnë Hajredin Kuçin i cili do të duhej të jetë më i pranueshëm sesa Arsim ...

Kosovë, edhe 5 muaj pas zgjedhjeve pritjet dhe paqartësitë vazhdojnë

Shqiptarja - 08.11.2014

PRISHTINË - Duket se Kosova ende pesë muaj pas zgjedhjeve të 8 qershorit vazhdon të mbetet në ngërçin politik dhe paqartësinë për krijimin e institucioneve qeveritare.

Shqelmat e fundit të PDK-së!

Tetova Sot - 08.11.2014

Faik KRASNIQI : Dhelprës iu kallke bishti, e thoshte – ”ishalla jam në ëndërr”. Pavarësisht se koalicioni LVAN është shumicë parlamentare në Kuvendin e Kosovës, ata reflektuan duke hequr dorë nga ...

Ku gaboi PDK, sipas Bashotës, që mbeti e vetmuar

Kosova Live - 08.11.2014

Kryetari i Komunës së Klinës, Sokol Bashota, në mbledhjen e fundit të Këshillit të Përgjithshëm të Partisë Demokratike të Kosovës, ka thënë se PDK duhet të analizojë sjelljen e vet se përse dështoi ...

PDK ndërron kandidatin për kryeparlamentar

Kosova Live - 08.11.2014

Pas lëshimit pe të Bllokut LVAN që PDK-së t’i takojë kryetari i Kuvendit, duket se krerët e kësaj partie kanë vendosur të mos shkojnë me të njëjtin kandidat për të parin e Kuvendit, Arsim Bajramin.

Tërheqja e bllokut nuk e zgjidh ngërçin politik

Kosova Live - 08.11.2014

Në mungesë të një mekanizmi tjetër ligjor dhe kushtetues që të bëj një hap para, drejt zhbllokimit të krizës politike, vendimi i liderëve të partive të koalicionit pas zgjedhor, për heqje dorë nga ...

Zgjidhja fillon nga respektimi i vendimit të Kushtetueses

Evropaelire - 07.11.2014

Partitë politike të përfaqësuara në Kuvendin e Kosovës po e përmbyllin edhe javën e cilësuar si vendimtare pa lëvizur nga pozicionet e tyre fillestare rreth formimit të institucioneve të reja.

PDK nuk thërret seancë pa marrëveshje me Bllok-un

Lajmi.net - 07.11.2014

Edhe pse Blloku paszgjedhor LVAN doli me deklaratën se do të tërhiqet nga pozita e kryeparlamentarit sikur presidentja t’ua siguronte atyre krijimin e qeverisë, PDK thotë se duhet të ketë marrëveshje ...

Thaçi kërkon maturi politike

Lajmi.net - 07.11.2014

Kryetari i PDK-së, Hashim Thaçi, shprehët optimist, duke thënë se krizës politike i ka ardhur fundi. Përmes një postimi në profilin e tij Facebook, Thaçi ka thënë se në këtë fazë nevojitet një maturi ...

Muhaxhiri: Edhe Thaçit i takon të bëhet pjesë e zgjidhjes së ngërçit

Lajmi.net - 07.11.2014

Për analistin Artan Muhaxhiri, heqja dorë e VLAN-it nga posti i kreut të Kuvendit është vetëm fillimi i zgjidhjes së ngërçit politik. Megjithatë, ai ka thënë se nevojiten edhe shumë përpjekje të ...

PDK paralajmëron bllokimin e formimit të institucioneve. LDK: Jetike formimi i tyre

ikub - 07.11.2014

Pasi blloku opozitar ka bërë të ditur tërheqjen nga posti i Kryetarit të Parlamentit të Kosovës, kreu i PDK-së ka reaguar duke u shprehur se më në fund ngërçi po zgjidhet.

Kosovë, Thaçi kërcënon me zgjedhje të jashtëzakonshme

Portalb - 07.11.2014

Lajme lidhur me temën Kosovë: Zgjedhjet e reja, me pikëpytje të mëdha Jacobson ju flet shqip liderëve: Mos e dhini punën (VIDEO) Për rivarrimin e Isa Boletinit qeveria ndan 50 mijë euro Kosovë, ...

PDK nuk thërret seancë pa marrëveshje me LVAN-in!?

Telegrafi - 07.11.2014

Edhe pse blloku LVAN doli me deklaratën se do të tërhiqet nga pozita e kryeparlamentarit, pasi presidentja t’ua sigurojë atyre krijimin e qeverisë, PDK thotë se duhet të ketë marrëveshje para seancës.

Thaçi nuk heq dorë nga Qeveria, kërcënon me zgjedhje të jashtëzakonshme

Telegrafi - 07.11.2014

Zhvillimet e fundit politike tregojnë se jemi në fazën përmbyllëse të tejkalimit të ngërçit politik “të krijuar në mënyrë arbitrare nga veprimet e nxituara dhe antikushtetuese të bllokut opozitar”, ...

Thaçi: Erdhi dita të ulemi për zgjidhje ose për të caktuar datën e zgjedhjeve

Ora news - 07.11.2014

Tiranë - Kryeministri i Kosovës Hashim Thaçi ka reaguar menjëherë pas tërheqjes së Bllokut nga posti i kryetarit të Parlamentit të Kosovës, ka deklaruar se më në fund ngërçi po zgjidhet dhe para ...

Thaçi përsërit, ose zgjidhje të përbashkët ose zgjedhje të jashtëzakonshme

Koha.net - 07.11.2014

Kreu i PDK-së Hashim Thaçi, deklaratat e VLAN-it se heq dorë nga posti i kryeparlametarit, i ka cilësuar si zhvillime që tregojnë se vendi ndodhet në fazën përmbyllëse të tejkalimit të ngërçit ...

Thaçi: Jemi në fazën përmbyllëse të ngërçit politik

BalkanWeb - 07.11.2014

KOSOVE- Kreu i PDK-së Hashim Thaçi thekson se ngërçi politik i krijuar në Kosovë është në fazën përmbyllëse. Në një status në “facebook” Thaçi shprehet se situate u krijua nga blloku opozitar.

Thaçi: Marrëveshje ose zgjedhje

Yll Press - 07.11.2014

Në profilin e tij në “Facebook”, Thaçi ka shkruar se, opsioni i parë është se duhet të ulën të gjithë liderët bashkërisht për të gjetur zgjidhjen më të mirë për vendin dhe qytetarët.

Muhaxhiri: Edhe Thaçit i takon të bëhet pjesë e zgjidhjes së ngërçit

Koha.net - 07.11.2014

Për analistin Artan Muhaxhiri, heqja dorë e VLAN-it nga posti i kreut të Kuvendit, është vetëm fillimi i zgjidhjes së ngërçit politik në vend. Megjithatë, ai ka thënë se nevojiten edhe shumë ...

“Topi tash në anën e PDK-së”

Telegrafi - 07.11.2014

Gazetari Adriatik Kelmendi, vlerëson se pas heqjes dorë të bllokut LVAN nga posti i kryetarit të Kuvendit, qytetarët s’kanë pse të dënohen me pritje të mëtutjeshme.

Abdixhiku: U desh që Jacobson të flasë shqip për të nisur dalja nga ngërçi

Koha.net - 07.11.2014

Lumir Abdixhiku, ka thënë me heqjen dorë nga kryeparlamentari, Blloku LVAN më në fund bën atë çfarë është dashtë të bëjë tash e dy muaj; të heqë dorë pra nga spikeri i Parlamentit në këmbim të ...

Abdixhiku: Çdo bllokim tjetër i PDK-së, nuk do të ketë përkrahje ndërkombëtare

Telegrafi - 07.11.2014

Me heqjen dorë nga kryeparlamentari, Blloku LVAN më në fund bën atë çfarë është dashtë të bëjë tash e dy muaj: të heqë dorë pra nga spikeri i Parlamentit në këmbim të Qeverisë, ka shkruar analisti ...

A është PDK e gatshme për seancë?

Telegrafi - 07.11.2014

Rexhep Hoti nga PDK, në emisionin Debat të RTK-së, shmang temën e thirrjes së seancës së kuvendit të Kosovës. Ai akuzon Arben Gashin e LDK-së dhe partinë e tij për bllokadë, ndërsa tërë kohën thirret ...

Presidente, boll më. Mandato koalicionin LVAN!

Tetova Sot - 07.11.2014

Faik Krasniqi: Presidentja Jahjaga duhet ta dëshmojë para qytetarëve të Kosovës, se është në shërbim të interesave të tyre dhe shtetit të Kosovës, e jo në shërbim të PDK-së dhe Hashim Thaçit.

Thaçi: Po e tejkalojmë ngërçit politik

InfoGlobi - 07.11.2014

Kryeministri në detyrë, Hashim Thaçi ka deklaruar se zhvillimet e fundit politike tregojnë se jemi në fazën përmbyllëse të tejkalimit të ngërçit politik të krijuar në mënyrë arbitrare nga veprimet e ...

Thaçi: Të ulemi bashkë dhe ta caktojmë datën e zgjedhjeve

Tetova Sot - 07.11.2014

Pas vendimit të Bllokut VLAN që të heqë dorë nga pozita e kryeparlamentarit në mënyrë që të qeverisë me vendin, ka reaguar kreu i PDK-së, Hashim Thaçi.

Thaçi fton opozitën: Bisedime për qeveri ose zgjedhje

Vision Plus - 07.11.2014

Menjëherë pas vendimit të opozitës në Kosovë për të hequr dorë nga kreu i kuvendit, ka ardhur reagimi i kryeministrit të Kosovës Hashim Thaçi. Në një postim në Facebook, kreu i PDK-së propozon dy ...

Thaçi pas vendimit të Bllokut: Ka vetëm dy opsione, të ulemi për zgjidhje ose për zgjedhje

Gazeta Tema - 07.11.2014

Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi ka reaguar menjëherë pas tërheqjes së Bllokut nga posti i kryetarit të Parlamentit të Kosovës. Thaçi ka thënë se nuk mund të ketë zgjidhje të improvizuar dhe as ...

Kryeministri Thaçi, paralajmëron Bllokimin e formimit të institucioneve

Shqiptarja - 07.11.2014

Nëse deri më tani në rolin e bllokuesit të formimit të institucioneve ka qenë Blloku LDK-VV-AAK-Nisma, tashmë këtë rol duket se do ta marrë PDK-ja. Në deklaratën e dhënë pas paralajmërimit të Bllokut ...

Thaçi: S’ka më kohë për eksperimente amatoreske politike

Kosova Live - 07.11.2014

Pas konfirmimit të bllokut opozitar paszgjedhor se është tërhequr nga pozita e kryaparlamentarit, nuk ka vonuar shumë dhe është lajmëruar me deklarata kryeministri në detyrë, Hashim Thaçi, i cili ka ...

Blloku LVAN i dha fund ngërçit politik

Kosova Live - 07.11.2014

Drejtori ekzekutiv i institutit Riinvest, Lumir Abdixhiku, ka thëne se blloku LVAN është dashur ta marr këtë vendim para dy muajve. Ai përmes një postimi në rrjetin social Facebook, ka thënë se me ...

Hashim Thaçi të ikë në shtëpi

Albeu.com - 06.11.2014

Sekretari organizativ i AAK-së, Blerim Kuçi është shprehur se blloku duhet ta formojë qeverinë e re. Sipas tij, derisa VLAN-i e ka shumicën parlamentare në Kuvend , atëherë e ka të drejtën të ngrejë ...

Kriza politike në Kosovë, PDK kërcënon me zgjedhje

Panorama - 06.11.2014

Partitë politike në Kosovë po zhvillojnë takime të shpeshta këto ditë, për të vendosur se çfarë do të ndodhë me vendin nëse do të shkojë në zgjedhje të reja apo a do të ulen me “kundërshtarët” ...

Shantazhi si zgjidhje

Gazeta Tema - 06.11.2014

Nga Imer Mushkolaj* Pasi ka zvarritur dhe penguar për pesë muaj krijimin e institucioneve, PDK-ja së fundi po kërcënon me zgjedhje të reja, nëse Blloku nuk pranon t’ia mundësojë që edhe më tej të ...

Thaçi kërkon bashkëpunim me LDK-në

Gazeta Start - 05.11.2014

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Hashim Thaçi ka dhënë shenja se në partinë e tij pritet të merret ndonjë vendim që mund të shënojë kthesë në procesin e kapërcimit të krizës aktuale politike.

Zgjidhja është te Blloku

Lajmi.net - 05.11.2014

Sekretari Organizativ i AAK-së, Blerim Kuçi ka thënë se ai pret që PDK-ja dhe 36 deputetët e koalicionit të saj, të lirojnë rrugë sepse sipas tij, vetëm me shumicën parlamentare të bllokut, mund të ...

Thaçi: Çdo “marrëveshje” pa PDK-në çon në bllokadë të re

Alsat - 05.11.2014

Mbledhja e Këshillit Drejtues të Partisë Demokratike të Kosovës e thirrur nga kryetari i saj, Hashim Thaçi, jep sinjal se në partinë më të madhe në vend mund të merret ndonjë vendim që mund të ...

Thaçi: Çdo marrëveshje pa pdk-në çon në bllokadë të re

Zhurnal - 05.11.2014

Mbledhja e Këshillit Drejtues të Partisë Demokratike të Kosovës e thirrur nga kryetari i saj, Hashim Thaçi, jep sinjal se në partinë më të madhe në vend mund të merret ndonjë vendim që mund të ...

PDK-ja nuk mund ta përçaj bllokun

Lajm - 05.11.2014

Në selinë e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, po mbahet takimi ndërmjet liderëve të Bllokut. Nga ky takim, pritet të dilet me propozime konkrete për daljen nga kriza.

Kosovë, ngërçi politik: Mustafa në krye të vendit?

ikub - 05.11.2014

Për t’i dhënë fund ngërçit disa mujor, lideri i LDK-së ka vendosur të marrë drejtimin e qeverisë së re të shtetit të Kosovës. Mediat kosovare kanë bërë të ditur se brenda partisë së LDK-së pritet që ...

Thaçi mobilizon partinë për zgjedhje të reja (video)

Lajmi.net - 05.11.2014

Hashim Thaçi përmend mundësinë e zgjedhjeve të reja të jashtëzakonshme, në rast se nuk ka zgjidhje në mes të liderëve politikë, për të kaluar krizën. Ai u ka bërë thirrje kryetarëve të degëve që të ...

Thaçi paralajmëron zgjedhje të jashtëzakonshme

Albeu.com - 05.11.2014

Kryeministri Hashim Thaçi, duke folur përpara simpantizantëve të partisë së tij, tha se nëse blloku do të ketë po të njëjtën qasje bllokuese, Kosova mund të shkojë në zgjedhje të reja.

Thaçi kërcënon me zgjedhje nëse vazhdojnë ‘teket’ e Bllokut

Ina - 05.11.2014

Lideri i PDK’së, Hashim Thaçi ka thënë se nëse vazhdojnë teket e Bllokut atëherë e vetmja zgjidhje do të mbeten zgjedhjet e jashtëzakonshme. Megjithëkëtë, para se të mbahen zgjedhjet, ai ka thënë se ...

Kuçi e fton Bllokun të përballet në zgjedhje (video)

Lajmi.net - 05.11.2014

Nënkryetari i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Hajredin Kuçi ka thënë se janë të gatshëm që të nënshkruajnë një marrëveshje me partitë e bllokut LDK-AAK-Nisma për një qeverisje të përbashkët.

Thaçi: Nëse nuk reflekton Blloku, shkojmë në zgjedhje

Zhurnal - 05.11.2014

Kreu i PDK-së, Hashim Thaçi, në takimin me Këshillin e partisë tha se institucionet e vendit mund të krijohen duke respektuar vullnetin e qytetarëve, vullnet ky i shprehur edhe në zgjedhjet e 8 ...

Nuk dorëzohet PDK-ja

Albeu.com - 05.11.2014

Nënkryetari i PDK-së, Kadri Veseli është shprehur se PDK-ja është partia aktuale në pushtet dhe se kjo parti do ta mbajë akoma më tej pushtetin. “U tha në këtë mbledhje të mos dorëzohet fitorja.

Po shkojmë në zgjedhje të jashtëzakonshme, kush fiton ia paftë hajrin

Albeu.com - 05.11.2014

Nënkryetari i Partisë Demokratiuke të Kosovës, Hajredin Kuçi ka theksuar se Kosova po shkon në zgjedhje të jashtëzakonshme. Ai tha se AAK-ja, NISMA dhe Vetëvendosje nuk arritën të fitojnë në ...

Kuçi: Po shkojmë në zgjedhje, kush fiton ia paftë hairin

Almakos - 05.11.2014

Nënkryetari i PDK-së, Hajredin Kuçi, para Këshillit Drejtues të partisë ka thënë se në opozitë PDK-në nuk mund ta çojnë tre apo katër burra që janë mbledh, por vetëm qytetarët e vendit.

7 pikat e PDK-së për daljen nga ngërçi

Lajmi.net - 05.11.2014

Këshilli Drejtues i Partisë Demokratike të Kosovës, në mbledhjen që ka mbajtur sot, ka nxjerrë një deklaratë për tejkalimin e gjendjes politike në vend, e cila është paraqitur në 7 pika.

PDK: Shkojmë në zgjedhje të reja

ikub - 05.11.2014

Hajredin Kuçi, nënkryetar i Partisë Demokratike të Kosovës, ka deklaruar se nëse LDK, AAK, Nisma dhe Vetëvendosja nuk i fituan zgjedhjet në 8 qershor, atëherë sipas tij nuk do ti fitojnë as tani.

Kuçi: PDK-ja ta dijë se zgjidhja është te Blloku

Telegrafi - 05.11.2014

Sekretari organizativ i AAK-së, Blerim Kuçi, ka thënë se zgjidhja për tejkalimin e ngërçit politik është te blloku LDK-AAK-Nisma dhe VV. Sipas tij, në një republikë parlamentare siç është Kosova, ata ...

Thaçi: Çdo “marrëveshje” pa PDK-në çon në bllokadë të re

Telegrafi - 05.11.2014

Mbledhja e Këshillit Drejtues të Partisë Demokratike të Kosovës e thirrur nga kryetari i saj, Hashim Thaçi, jep sinjal se në partinë më të madhe në vend mund të merret ndonjë vendim që mund të ...

Thaçi: Nëse nuk reflekton Blloku, shkojmë në zgjedhje

Telegrafi - 05.11.2014

Kreu i PDK-së, Hashim Thaçi, në takimin me Këshillin e partisë tha se institucionet e vendit mund të krijohen duke respektuar vullnetin e qytetarëve, vullnet ky i shprehur edhe në zgjedhjet e 8 ...

Kuçi: Po shkojmë në zgjedhje, kush fiton ia paftë hairin

Koha.net - 05.11.2014

Nënkryetari i PDK-së, Hajredin Kuçi, ka thënë atë që parititë politike si LDK, AAK, Nisma e Vetëvendosje, nuk kanë arritur ta fitojnë me zgjedhjet e 8 qershorit, nuk mund ta fitojnë as një ditë pas ...

Kuçi: Shkojmë në zgjedhje të jashtëzakonshme

Telegrafi - 05.11.2014

Nënkryetari i PDK-së, Hajredin Kuçi, ka thënë se “atë që partitë politike si: LDK, AAK, Nisma e Vetëvendosje, nuk kanë arritur ta fitojnë me zgjedhjet e 8 qershorit, nuk mund ta fitojnë as një ditë ...

Veseli: PDK nuk e dorëzon fitoren

Telegrafi - 05.11.2014

Zëvendëskryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, deklaroi në Këshillin Drejtues të partisë së tij, se PDK nuk mund të lëviz nga vullneti i qytetarëve.

7 pikat që PDK-ja i sheh për daljen nga ngërçi [video]

Koha.net - 05.11.2014

Këshilli Drejtues i Partisë Demokratike të Kosovës, në mbledhjen që ka mbajtur sot, ka nxjerrë një deklaratë për tejkalimin e gjendjes politike në vend, e cila përthekohet në 7 pika.

PDK edhe zyrtarisht: Ose marrëveshje, ose zgjedhje të jashtëzakonshme

Telegrafi - 05.11.2014

Në mbledhjen e Këshillit Drejtues të Partisë Demokratike të Kosovës, të drejtuar nga kryetari Hashim Thaçi, u diskutua për situatën aktuale politike në Kosovë dhe tejkalimin e gjendjes pas zgjedhjeve ...

PDK deklaron: Ose marrëveshje, ose zgjedhje të jashtëzakonshme

BalkanWeb - 05.11.2014

PRISHTINE- Në mbledhjen e Këshillit Drejtues të Partisë Demokratike të Kosovës, të drejtuar nga kryetari Hashim Thaçi, u diskutua për situatën aktuale politike në Kosovë dhe tejkalimin e gjendjes pas ...

Thaçi kërcënon me zgjedhje

InfoGlobi - 05.11.2014

Lideri i Partisë Demokratike të Kosovës, Hashim Thaçi, ka kërcënuar me zgjedhje të jashtëzakonshme nëse vazhdojnë teket e Bllokut. Ai ka thënë se është më mirë të gjendet një zgjidhje duke biseduar ...

Thaçi urdhëron partinë: Bëhuni gati për zgjedhje

Gazeta Tema - 05.11.2014

Kreu i Partisë Demokratike të Kosovës, Hashim Thaçi duke parë izolimin që ka pësuar dhe se askush nuk po dëshiron të bashkëpunoj me të, tashmë ka marrë një vendim.

Thaçi: Nëse Blloku nuk reflekton, shkojmë në zgjedhje

Express - 05.11.2014

Në një taim me Këshillin e Parisë, kreu i PDK-së Hashim Thaçi tha se institucionet e vendit mund të krijohen duke respektuar vullnetin e qytetarëve, vullnet ky i shprehur edhe në zgjedhjet e 8 ...

Kriza politike, PDK: Shkojmë në zgjedhje të jashtëzakonshme

Shqiptarja - 05.11.2014

PRISHTINE - Nënkryetari i PDK-së, Hajredin Kuçi, ka thënë se “atë që partitë politike si: LDK, AAK, Nisma e Vetëvendosje, nuk kanë arritur ta fitojnë me zgjedhjet e 8 qershorit, nuk mund ta fitojnë ...

PDK edhe zyrtarisht: Ose marrëveshje, ose zgjedhje të jashtëzakonshme

Express - 05.11.2014

Në mbledhjen e Këshillit Drejtues të Partisë Demokratike të Kosovës, të drejtuar nga kryetari Hashim Thaçi, u diskutua për situatën aktuale politike në Kosovë dhe tejkalimin e gjendjes pas zgjedhjeve ...

Dorëzohet PDK – kërkon zgjedhje të reja

InfoGlobi - 05.11.2014

Partia Demokratike e Kosovës, ka kërkuar një marrëveshje me partitë politike për të gjetur një zgjidhje për tejkalimin e bllokadës politike. Në një deklaratë thuhet se në të kundërtën, kjo parti ka ...

PDK kërkon zgjedhje të reja

Tetova Sot - 05.11.2014

PDK ka lëshuar një deklaratë përmes të cilës ka kërkuar një marrëveshje me partitë politike për të gjetur një zgjidhje për tejkalimin e bllokadës politike.

Thaçi: S’ka qeveri pa PDK-në. Nëse s’ka marrëveshje, zgjedhje

Gazeta Idea - 05.11.2014

Kosovë- Partia Demokratike e Kosovës ka shprehur qëndrimin e saj të ri për krizën politike që ka mbërthyer vendin. Këshilli Drejtues i PDK-së ka rënë dakort unanimisht që nëse për një kohë të ...

PDK të shkojë në shtëpi derisa të mbushet mend

Kosova Live - 05.11.2014

Sekretari organizativ i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Blerim Kuçi, ka thënë se në një republikë parlamentare siç është Kosova, ata që e kanë shumicën në Kuvend e kanë të drejtën për ...

Kosovë, ngërçi politik: Mustafa në krye të vendit?

Albnews - 05.11.2014

Për të shmangur zhvillimin e zgjedhjeve të jashtëzakonshme, partitë po përpiqen të marrin në dorë situatën. Ngërçi politik në Kosovë vazhdon që pas 8 qershorit, datë kur u mbajtën zgjedhjet ...

Thaçi: Me këtë qasje Blloku po e dërgon vendin në zgjedhje

Kosova Live - 05.11.2014

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës(PDK),Hashim Thaçi vlerëson se blloku LDK-AAK-Nisma dhe Vetëvendosje janë bllokuesit kryesor të cilët e kanë krijuar krizën politike në vend.

PDK e bindur se vendi po shkon drejtë zgjedhjeve

Kosova Live - 05.11.2014

Përfaqësuesit e Partisë Demokratike të Kosovës (PDK) janë shprehur të bindur se përfundimisht vendi është në rrugën e zgjedhjeve dhe sipas tyre fajtori kryesor për këtë është blloku VLAN pasi siç ...

Mustafaj kryeministër? Ja çfarë thotë Thaçi

Gazeta Start - 04.11.2014

Kryeministri në detyrë Hashim Thaçi, ka ftuar sërish liderët e partive tjera që të reflektojnë për daljen nga ngërçi politik. Kreu PDK-së tha se mënyra e vetme e daljes nga kjo situatë politike është ...

Institucionet nuk formohen pa PDK-në

Lajmi.net - 04.11.2014

Pa Partinë Demokratike të Kosovës nuk do të mund të formohen institucionet. Kështu ka thënë anëtari i Kryesisë së PDK-së, Idriz Vehapi. Vehapi, i cili njëherësh është edhe kryetar i Komunës së ...

PDK dhe vlan nuk ndryshojnë qëndrime

Zhurnal - 04.11.2014

Dy blloqet më të mëdha politike në Kuvendin e Kosovës as sot nuk kanë dalë me ndonjë opsion të ri për tejkalimin e krizës institucionale. Partia Demokratike e Kosovës dhe lideri i saj Hashim Thaçi u ...

Thaçi e lë të hapur mundësinë që Mustafa të bëhet kryeministër i vendit (Video)

Lajmi.net - 04.11.2014

Lideri i Partisë Demokratike të Kosovës, Hashim Thaçi, aktualisht kryeministër, ka ftuar liderët e partive tjera që të reflektojnë për të bërë të mundur tejkalimin e ngërçit politikë dhe ndërtimin e ...

Ngërçi politik, Thaçi: Nesër merret vendimi

ikub - 04.11.2014

Pas zhvillimit të mbledhjes së Këshillit Drejtues, PDK do vendosë nesër për masat që do merren në kuadër të zgjidhjes së ngërçit politik. Këtë lajm e ka bërë të ditur kreu i Partisë Demokratike të ...

Ose politikanët të humbin pak, ose populli të humbë shumë - Adriatik Kelmendi

Ina - 04.11.2014

Presidentja Jahjaga e ka në dorë zhbllokimin e situatës, duke u bazuar në rezultatin zgjedhor, fuqinë e numrave në Parlament dhe dy aktgjykimet e Kushtetueses: t’i garantojë edhe publikisht LVAN-it ...

Isa kryeministër? Ja çfarë thotë Thaçi

Albeu.com - 04.11.2014

Kryeministri Hashim Thaçi ka ftuar edhe njëherë liderët politikë që të reflektojnë dhe të ulen në tryezë për të folur rreth ngërçit politik dhe të gjendet një zgjidhje.

Isa Mustafa kryeministër? - Ja çka thotë Thaçi

Alsat - 04.11.2014

Kreu i PDK-së, Hashim Thaçi, njëherit kryeministër në detyrë ka ftuar sërish liderët e partive tjera që të reflektojnë karshi ngërçit politik Lideri i PDK-së, Hashim Thaçi, thotë se partia e tij, për ...

PDK-ja mbledh Shtabin Zgjedhor, përgatitet për zgjedhje të jashtëzakonshme

Lajmi.net - 04.11.2014

Partia Demokratike e Kosovës (PDK), por edhe Lëvizja Vetëvendosje, dy parti që në vazhdimësi kanë përsëritur se janë të gatshme edhe për zgjedhje të jashtëzakonshme, në rast se nuk gjendet zgjidhja ...

Thaçi: PDK duhet të përfshihet edhe në rishqyrtimin e marrëveshjes së LVAN-it (video)

Lajmi.net - 04.11.2014

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Hashim Thaçi thotë se ridizajnimi i marrëveshjes bllokut LDK-AAK-Nisma dhe VV, nuk mund të bëhet pa përfshirjen e partisë fituese.

Thaçi bën çmos për koalicion me LDK-në

Albeu.com - 04.11.2014

Kryeministri aktual, Hashim Thaçi, pas një mbledhje në PDK ka dalë përpara gazetarëve. Thaçi iu ka bërë thirrje partive opozitare që të bashkëpunojnë me Partinë Demokratike të Kosovës për një ...

Thaçi: Të reflektohet për zgjidhjen e ngërçit

ikub - 04.11.2014

Thaçi tha se partia e tij do të marrë nesër një vendim për hapat e mëtejshëm, duke shtuar se vetëm me marrëveshje mund të tejkalohet ngërçi disa mujor që ka mbërthyer Kosovën.

LDK mohon marrëveshjen me PDK-në

BalkanWeb - 04.11.2014

Lidhja Demokratike e Kosovës ka hedhur poshtë zërat se si forcë politike do t’i bashkohet koalicionit me PDK-në. Kështu, anëtari i LDK, Bajram Gecaj në një intervistë për Gazetën Blic ka kundërshtuar ...

Vehapi: Pa PDK-në nuk mund të formohen institucionet

Telegrafi - 04.11.2014

Anëtari i Kryesisë së PDK-së, Indriz Vehapi, ka thënë se pret nga liderët e bllokut të reflektojnë për tejkalimin e bllokadës politike. Ai ka përsëritur kërkesën e këtij subjekti politik për ...

Koalicioni PDK-LDK? Heshtë Thaçi (Video)

Telegrafi - 04.11.2014

Zërave të fundit për një koalicion të mundshëm rreth PDK-së dhe LDK-së veç janë duke u shtuar. Por, kryeministri në largim, njëherësh kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Hashim Thaçi, nuk ka ...

PDK, nesër me vendim karshi ngërçit politik

Telegrafi - 04.11.2014

Partia Demokratike e Kosovës do të vendosë nesër pas mbledhjes së Këshillit Drejtues se si do të veprojë karshi ngërçit politik të krijuar tash e pesë muaj.

Thaçi nuk përjashton marrëveshjen me LDK-në

Koha.net - 04.11.2014

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Hashim Thaçi, nuk e ka përjashtuar mundësinë e krijimit të një koalicioni mes partisë së tij dhe LDK-së, raporton “Koha Ditore”.

Isa kryeministër? Ja çfarë thotë Thaçi

Telegrafi - 04.11.2014

Kreu i PDK-së, Hashim Thaçi, njëherit kryeministër në detyrë ka ftuar sërish liderët e partive tjera që të reflektojnë karshi ngërçit politik për të bërë të mundur krijimin e institucioneve të vendit ...

Kriza në Kosovë, PDK dhe VLAN nuk ndryshojnë qëndrime

Mapo - 04.11.2014

Dy blloqet më të mëdha politike në Kuvendin e Kosovës as dje nuk kanë dalë me ndonjë opsion të ri për tejkalimin e krizës institucionale. Partia Demokratike e Kosovës dhe lideri i saj Hashim Thaçi u ...

Mustafa Kryeministër?Thaçi nuk mohon, kërkon marrëveshje

Ora news - 04.11.2014

Kreu i Partisë Demokratike të Kosovës, Hashim Thaçi, njëherësh dhe Kryeministër në detyrë ka ftuar sërish liderët e partive politike që të reflektojnë lidhur me ngërçin politik për të bërë të mundur ...

Pretendimet e reja të LAN-it dërgojnë në bllokadë të re

Koha.net - 04.11.2014

Kryesia e PDK-së është mbledhur sërish për diskutime të brendshme në lidhje me ngërçin politik dhe tejkalimin e kësaj situate. Kryetari i PDK-së, Hashim Thaçi, ka thënë se pretendimet e reja të ...

Thaçi: Nuk ka institucione pa PDK-në

Telegrafi - 04.11.2014

Kryesia e Partisë Demokratike të Kosovës ka përfunduar mbledhjennë të cilën ka diskutuar për situatën në vend dhe përgatitjet për mbledhjen e nesërme të Këshillit Drejtues, në të cilën do të merren ...

PDK nesër me qëndrim

InfoGlobi - 04.11.2014

Partia Demokratike e Kosovës do të vendos nesër pas mbledhjes së Këshillit Drejtues se si do të vepro karshi ngërçit politik të krijuar tash e pesë muaj.

Thaçi: Mund të bëjmë koalicion me LDK-në

InfoGlobi - 04.11.2014

Lideri i Partisë Demokratike të Kosovës, Hashim Thaçi, nuk e ka mohuar mundësinë e krijimit të një koalicioni të përbashkët mes subjektit të tij politik dhe atij të Lidhjes Demokratike të Kosovës, ku ...

PDK, nesër me vendim karshi ngërçit politik

Tetova Sot - 04.11.2014

Partia Demokratike e Kosovës do të vendosë nesër pas mbledhjes së Këshillit Drejtues se si do të veprojë karshi ngërçit politik të krijuar tash e pesë muaj.

Isa Mustafa kryeministër? Ja çka thotë Thaçi

Tetova Sot - 04.11.2014

Kreu i PDK-së, Hashim Thaçi, njëherit kryeministër në detyrë ka ftuar sërish liderët e partive tjera që të reflektojnë karshi ngërçit politik Lideri i PDK-së, Hashim Thaçi, thotë se partia e tij, për ...

PDK, koalicion me LDK?

Vision Plus - 04.11.2014

Partia Demokratike e Kosovës ka lënë të hapur mundësinë për një koalicion me lidhjen demokratike që do ti jepte fund krizës në Kosovë. Kryeministri në detyrë, njëherësh kreu i PDK-së Hashim Thaçi nuk ...

Kryeministri Hashim Thaçi:Të reflektohet për zgjidhjen e ngërçit

Shqiptarja - 04.11.2014

PRISHTINË - Lideri i Partisë Demokratike të Kosovës, Hashim Thaçi ende në postin e kryeministrit iu ka bërë thirrje për të disatën herë krerëve të tjerë politikë të reflektojnë, në mënyrë që të ...

PDK diskuton ngërçi politik

InfoGlobi - 04.11.2014

Ka filluar mbledhjen, Kryesia e Partisë Demokratike të Kosovës, ku temë diskutimi është ngërçi politik në vend. Kryeministri në detyrë, Hashim Thaçi ka deklaruar se vetëm me marrëveshje të përbashkët ...

Kosovë, sërish koalicion i madh

Vision Plus - 04.11.2014

Lidhja Demokratike e Kosovës konfirmon mbështetjen për koalicionin paszgjedhor të krijuar prej tyre, AAK-së, Nismës dhe Vetëvendosjes, pavarësisht zërave se mund të bashkëpunojë me PDK-në.

Thaçi e lë të hapur mundësinë që Mustafa të bëhet kryeministër

Kosova Live - 04.11.2014

Kryeministri në largim, njëherësh kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Hashim Thaçi, i ka ftuar edhe njëherë liderët e partive tjera politike që të reflektojnë në mënyrë që të kalohet ngërçi i ...

Pa PDK-në s’ka asnjë lëvizje për tejkalim të ngërçit

Kosova Live - 04.11.2014

Asnjë ridizajnim marrëveshjesh, apo tendencë e re për tejkalim të ngërçit nuk mund të ketë, pa angazhim dhe komunikim të drejtpërdrejtë me forcën fituese të zgjedhjeve të 8 qershorit , ka thënë të ...

PDK e gatshme edhe për Qeveri Teknike, vetëm që të dilet nga situata e krijuar

Lajmi.net - 03.11.2014

Partia Demokratike e Kosovës (PDK) ka mbetur në pritje të lëvizjeve të koalicionit LVAN (LDK-VV-AAK-Nisma), ndërsa vetë është e përgatitur për tre skenarë të mundshëm të daljes nga ngërçi politik i ...

S’tejkalohet ngërçi pa pjesëmarrjen e PDK-së, thotë Thaçi

Lajmi.net - 03.11.2014

Pas takimit të kryesisë së PDK-së, kryetari i kësaj partie, Hashim Thaçi tha se ndërmjet partive duhet të ketë dialog në mënyrë që sa më parë të themelohen institucionet, por edhe shtoi se pa ...

Hashim Thaçi i thotë bllokut: ejani te presidentja ta zgjidhim ngërçin politik

Zhurnal - 03.11.2014

Vetëm pak orë pasi Blloku LVAN mbajti një takim ku rikonfirmoi se nuk kanë lëvizur për asnjë milimetër nga pozicioni i tyre, të njëjtën gjë e ka bërë edhe PDK-ja.

PDK dhe VLAN nuk ndryshojnë qëndrime

Evropaelire - 03.11.2014

Dy blloqet më të mëdha politike në Kuvendin e Kosovës as sot nuk kanë dalë me ndonjë opsion të ri për tejkalimin e krizës institucionale. Partia Demokratike e Kosovës dhe lideri i saj Hashim Thaçi u ...

Sondazhet: Nisma s’e kalon pragun, Blloku bie, PDK rritet

Lajmi.net - 03.11.2014

Dy sondazhe të brendshme të Partisë Demokratike të Kosovës dhe Lëvizjes Vetëvendosje i kanë krijuar rehati PDK-së, ndërsa, në anën tjetër, e kanë nxitur Albin Kurtin t’iu kthehet degëve të partisë ...

Thaçi: Ngërçi politik zgjidhet vetëm me dialog

ikub - 03.11.2014

Thaçi pas një takimi me anëtarët e Partisë Demokratike të Kosovës tha se institucionet mund të ndërtohen vetëm sipas vullnetit të votuesve. “Biseduam për hapat e mëtejshme rreth ndërtimit të ...

Ekskluzive: PDK rritet, Nisma s’e kalon pragun, rënie të Bllok-ut

Albtime - 03.11.2014

Dy sondazhe të brendshme të Partisë Demokratike të Kosovës dhe Lëvizjes Vetëvendosje të cilat i ka pa Indeksonline i kanë krijuar komoditet PDK-së, ndërsa e kanë nxitur Albin Kurtin t’iu kthehet ...

Gecaj mohon arritjen e marrëveshjes mes PDK-së dhe LDK-së

Lajmi.net - 03.11.2014

Anëtari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Bajram Gecaj ka mohuar një koalicion të mundshëm PDK-LDK. Bajram Gecaj ka thënë për Gazetën Blic se kjo nuk është e vërtetë.

Ose politikanët të humbin pak, ose populli të humbë shumë

Mapo - 03.11.2014

Presidentja Jahjaga e ka në dorë zhbllokimin e situatës, duke u bazuar në rezultatin zgjedhor, fuqinë e numrave në Parlament dhe dy aktgjykimet e Kushtetueses: t’i garantojë edhe publikisht LVAN-it ...

Thaçi: Ngërçi politik zgjidhet vetëm me dialog ndërpartiak

Telegrafi - 03.11.2014

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Hashim Thaçi, u ka bërë thirrje edhe njëherë liderëve të partive parlamentare që të reflektojnë në përputhje me vendimin e Gjykatës Kushtetuese.

Thaçi: S’ka dalje nga bllokimi pa PDK-në

Koha.net - 03.11.2014

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Hashim Thaçi, pa mbledhjes së rregullt të kryesisë së PDK-së, ka thënë se kanë diskutuar për zhvillimet e fundit, për hapat e mëtutjeshëm që PDK do t’i merr për ...

Thaçi: Ngërçi politik zgjidhet vetëm me dialog ndërpartiak

BalkanWeb - 03.11.2014

PRISHTINE - Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Hashim Thaçi, u ka bërë thirrje edhe njëherë liderëve të partive parlamentare që të reflektojnë në përputhje me vendimin e Gjykatës Kushtetuese.

Thaçi: Bashkëpunimi politik, mundësi për tejkalim të ngërçit

Ora news - 03.11.2014

Kryeministri në detyrë, Hashim Thaçi deklaroi se bashkëpunimi politik ndërmjet liderëve të partive politike është e vetmja zgjidhje për tejkalim të ngërçit politik në vend.

PDK rritet, Nisma s'e kalon pragun, rënie të Bllok-ut

Yll Press - 03.11.2014

Kjo i ka krijuar komoditet PDK-së dhe AKR të cilat të cilat tashmë kanë bërë përgatitjet për një fushatë parazgjedhore intensive e cila pothuajse fare nuk do të merret me BLLOK-un, pasi ato ...

LDK mohon marrëveshjen me PDK-në

Telegrafi - 03.11.2014

Lidhja Demokratike e Kosovës ka demantuar shkrimet e medieve shqiptare për një koalicion PDK- LDK. Anëtari i kësaj partie, Bajram Gecaj, ka thënë për Gazetën Blic se kjo nuk është e vërtetë.

Thaçi: Dialogu ndërpartiak, zgjidhja e ngërçit

InfoGlobi - 03.11.2014

Kreu i Partisë Demokratike të Kosovës, Hashim Thaçi, edhe një herë u ka bërë thirrje liderëve të partive parlamentare që të reflektojnë në përputhje me vendimin e Gjykatës Kushtetuese, dhe me ...

Thaçi: Bashkëpunim për të dalë nga kriza, PDK fituese e zgjedhjeve

Shqiptarja - 03.11.2014

Kryeministri i Kosovë, Hashim Thaçi deklaroi se bashkëpunimi politik ndërmjet liderëve të partive politike është e vetmja zgjidhje për tejkalim të ngërçit politik në vend.

Thaçi: Dialog ndërpartiak për zgjidhjen e krizës

Vision Plus - 03.11.2014

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, kryeministri ne detyre Hashim Thaçi u ka bërë edhe njëherë thirrje liderëve të partive parlamentare që të reflektojnë në përputhje me vendimin e Gjykatës ...

Thaçi: Dialogu partiak e vetmja rrugë për tejkalimin e ngërçit

Kosova Live - 03.11.2014

E vetmja rrugë për tejkalimin e këtij ngërçit politik në vend është dialogu ndërpartiak me liderët dhe partitë e interesuara në mënyrë që t’i ndërtojnë sa më shpejtë që të jetë e mundur institucionet ...