TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Çka i ndodhë trupit gjatë agjërimit?

Lajmi.net - 20.05.2018

Trupi përdor kohën e agjërimit për të hequr kolesterolin e keq nga venat e zemrës dhe gjakut. Gjatë kohës së agjërimit lukthi pastron veten nga papastërtitë e grumbulluara.

A prishet agjërimi nëse harron dhe konsumon diçka?

Lajmi.net - 20.05.2018

Ka nisur muaji i shenjtë për muslimanët, Ramazani, e ndërkohë dilema e shumë besimtarëve ose thjesht kureshtarëve është se çfarë e prish agjërimin. Më poshtë një një listim i veprimeve që nuk e ...

Ja sa orë agjërojnë myslimanët e këtyre shteteve

Flaka - 20.05.2018

Para pak ditësh kemi hyrë në muajin e shenjtë të Ramazanit sipas besimit islam dhe në vendin tonë një ditë agjërimi zgjat rreth 17 orë. 17 orë nuk janë pak – por nëse krahasohet me një shtet tjetër, ...

Këto gjëra e prishin agjërimin tuaj

Tetova Sot - 20.05.2018

Disa nga gjërat që e prishin agjërimin janë ngrënia, pirja, marrëdhëniet intime, nëse bëhen me qëllim. Po ashtu, vjellja me qëllim, edhe nëse është në sasi të vogël, e prishë agjërimin.

Goga tregon rastet kur agjërimi mund të jetë joproduktiv

Ina - 19.05.2018

Imami Enes Goga është i ftuar në emisionin Tête-à-Tête me Berat Buzhalën në T7. “Objektivi kryesor i Ramazanit është që çdo agjërues të provojë nëpërmjet agjërimit të tij të arrij të prekë ...

Ky është shteti që iftari hahet pas 21 orësh agjërim

Ina - 19.05.2018

Para 3 ditësh kemi hyrë në muajin e shenjtë të Ramazanit sipas besimit islam dhe në vendin tonë një ditë agjërimi zgjat rreth 17 orë. 17 orë nuk janë pak – por nëse krahasohet me një shtet tjetër, ...

Ky është shteti ku iftari hahet pas 21 orësh agjërim

Lajmi.net - 19.05.2018

Para 3 ditësh kemi hyrë në muajin e shenjtë të Ramazanit sipas besimit islam dhe në vendin tonë një ditë agjërimi zgjat rreth 17 orë. 17 orë nuk janë pak – por nëse krahasohet me një shtet tjetër, ...

Gjërat që nuk i dini për Ramazanin

Lajmi.net - 19.05.2018

E përditshmja britanike Metro ka postuar një shkrim për fillimin e muajit Ramazan duke treguar se janë 10 gjërat që nuk i din bota për Ramazanin. 1. Ramazani është muaji i nëntë i kalendarit hënor ...

10 gjërat që nuk i dini për Ramazanin

Gazeta Express - 19.05.2018

E përditshmja britanike Metro ka postuar një shkrim për fillimin e muajit Ramazan duke treguar se janë 10 gjërat që nuk i din bota për ...

Doktori këshillon që mos të pini çaj në syfyr (VIDEO)

Tetova Sot - 19.05.2018

Shumë njerëz në gjithë botën agjërojnë muajin e shenjt të Ramazanit. Në Kosovë agjerohet rreth 18 orë.Por si duhet të ushqehemi në syfyr dhe iftar si dhe a duhet të përdoret çaji i rusit?Shikojeni ...

Agjërimi shëron këto 4 sëmundje

Antpress - 19.05.2018

Ndonëse miliona njerëz anë e mbanë botës e kanë vëzhguar me sukses pastrimi shpirtëror të Ramazanit për mijëra vjet, tani shkencëtarët më eminentë të botës tregojnë vazhdimisht edhe për efektet ...

Familjet kosovare në Siri presin edhe një Ramazan nën rrënojat e luftës dhe terrorit

Antpress - 19.05.2018

Tashmë muaji i bekuar i Ramazanit është afruar dhe po troket në dyert e besimtarëve mysliman, të cilët me dashamirësi e presin këtë mysafir të dashur.

A lejohet seksi gjatë muajit të Ramazanit?

SOT - 18.05.2018

Marrëdhënia seksuale gjatë ditëve në Ramazan nuk është i lejuar për burrat dhe gratë të cilët janë të detyruar të agjërojnë gjatë ditës. Të bësh seks sipas islamit është një mëkat.

A e prishni agjërimin nëse vëni makijazh gjatë Ramazanit

Ina - 18.05.2018

Ramazani është muaji i shenjtë ku myslimanët e privojnë veten nga ‘kënaqësitë’ ditore si konsumimi i ushqimit, pijeve dhe kryerja e marrëdhënieve seksuale gjatë ditës.

Kryetari i Strugës për shkak të Ramazanit, nuk lejon të futet ushqim në objektin e Komunës

Lajmi.net - 18.05.2018

Strugë, 16 maj - Kryetari i komunës së Strugës, Ramiz Merko, ka dhënë urdhër deri te të gjithë të punësuarit në administratën e komunës, me çka ndalon të marrin ushqim dhe pije në të gjitha zyrat e ...

Imami Goga tregon rastet kur agjërimi mund të jetë joproduktiv

Lajmi.net - 18.05.2018

Imami Enes Goga ka folur për muajin e Ramazanit. Goga në T7 ka treguar se si agjërimi mund të jetë joproduktiv. “Objektivi kryesor i Ramazanit është që çdo agjërues të provojë nëpërmjet agjërimit të ...

Çfarë preferohet të hani për iftar dhe syfyr?

Lajmi.net - 18.05.2018

Gjatë kohës së iftarit dhe syfyrit në muajin Ramazan, familjet myslimane mblidhen për ta shijuar një shujtë të jashtëzakonshme. Pas së gjithave, nuk ka mënyrë më të mirë sesa të fillohet agjërimi apo ...

Agjërimi në fe të ndryshme dhe përgjigja për pyetjen a bën dëm ai

Telegrafi - 18.05.2018

Periudha e Ramazanit këtë vit ka nisur në 16 maj. Në muajin e shenjtë të fesë islame, që kujton zbulimin e Kur’anit, agjërohet përditë, nga agimi deri në muzg.

Kur duhet të bëni seks gjatë Ramazanit

Gazeta Express - 18.05.2018

Marrëdhënia seksuale gjatë ditëve në Ramazan nuk është i lejuar për burrat dhe gratë të cilët janë të detyruar të agjërojnë gjatë ditës. Të bësh seks sipas islamit është një ...

A e prishni agjërimin nëse vëni grim gjatë Ramazanit

Gazeta Express - 18.05.2018

​Ramazani është muaji i shenjtë ku myslimanët e privojnë veten nga ‘kënaqësitë’ ditore si konsumimi i ushqimit, pijeve dhe kryerja e marrëdhënieve seksuale gjatë ...

A mund të bashkëjetojnë religjioni dhe shkenca, flet Goga

Gazeta Express - 18.05.2018

Imami Enes Goga është i ftuar në emisionin Tête-à-Tête me Berat Buzhalën në ...

A e prishni agjërimin nëse vëni makijazh gjatë Ramazanit

Telegrafi - 18.05.2018

Ramazani është muaji i shenjtë ku myslimanët e privojnë veten nga ‘kënaqësitë’ ditore si konsumimi i ushqimit, pijeve dhe kryerja e marrëdhënieve seksuale gjatë ditës.

Muajit i Ramazanit: Këshillat e mjekëve, ushqimet dhe kujdesi shëndetësor gjatë agjërimit

Mapo - 18.05.2018

Rekomandohet ngrënia ngadalë dhe në sasi të përshtatshme me nevojat e gjithsecilit. Vaktet e rënduara me ushqim të tepërt shkaktojë urth dhe siklet Gjatë Muajit të Ramazanit mjekët apelojnë për më ...

Çfarë është Ramazani dhe përse myslimanët duhet ta respektojnë?

ABC News - 18.05.2018

Duke iu referuar kalendarit tonë, Gregorian, nga 16 maji dhe deri më 14 qershor 2018 është Ramazani, një periudhë e shenjtë për myslimanët, me rrënjë të lashta dhe rituale shumë të veçanta.

Ja arsyeja pse nuk lejohen marrëdhëniet intime gjatë Ramazanit

Java News - 18.05.2018

Marrëdhënia seksuale gjatë ditëve në Ramazan nuk është i lejuar për burrat dhe gratë të cilët janë të detyruar të agjërojnë gjatë ditës. Të bësh seks sipas islamit është një mëkat Përmbahuni nga ...

Agjërimi shëron këto 4 sëmundje

Tetova Sot - 18.05.2018

Ndonëse miliona njerëz anë e mbanë botës e kanë vëzhguar me sukses pastrimi shpirtëror të Ramazanit për mijëra vjet, tani shkencëtarët më eminentë të botës tregojnë vazhdimisht edhe për efektet ...

A e prishni agjërimin nëse vëni grim gjatë Ramazanit

Tetova Sot - 18.05.2018

Ramazani është muaji i shenjtë ku myslimanët e privojnë veten nga ‘kënaqësitë’ ditore si konsumimi i ushqimit, pijeve dhe kryerja e marrëdhënieve seksuale gjatë ditës.

A e prishni agjërimin nëse vini makijazh gjatë Ramazanit?!

Durres Lajm - 18.05.2018

Ramazani është muaji i shenjtë ku myslimanët e privojnë veten nga ‘kënaqësitë’ ditore si konsumimi i ushqimit, pijeve dhe kryerja e marrëdhënieve seksuale gjatë ditës.

Shiko se çfarë thotë për Ramazanin ky parlamentar kanadez (VIDEO)

Tetova Sot - 18.05.2018

Shiko se çfarë thotë për Ramazanin ky parlamentar kanadez ...

Ramazani bëhet problem në Gjermani

Antpress - 18.05.2018

Agjërimi është një nga pesë shtyllat e fesë islame. Me disa përjashtime të vogla, agjërimi vlen për të gjithë myslimanët që kanë arritur përafërsisht moshën 14 vjeçare, mosha e zgjedhjes së një ...

Ramazani bëhet problem për shkollat në Gjermani

Lajmi.net - 17.05.2018

Për myslimanët besimtarë ka filluar muaji i agjërimit, Ramazani. Kësaj urdhërese i përmbahen gjithë e më shumë fëmijë. Për shkollat një problem gjithnjë e më serioz.

Muaji I Ramazani bëhet problem për shkollat në Gjermani: Nxënësit humbin ndjenjat

LajmiFundit - 17.05.2018

Për myslimanët besimtarë ka filluar muaji i agjërimit, Ramazani. Kësaj urdhërese i përmbahen gjithnjë e më shumë edhe fëmijë duke paraqitur një problem gjithnjë e më serioz në shkolla.

Ramazani bëhet problem për shkollat në Gjermani

Ina - 17.05.2018

Për myslimanët besimtarë ka filluar muaji i agjërimit, Ramazani.Kësaj urdhërese i përmbahen gjithë e më shumë fëmijë. Për shkollat një problem gjithnjë e më serioz.

A duhet të heqim dorë nga stërvitja gjatë Muajit të Ramazanit?

SOT - 17.05.2018

Të gjithë myslimanët që agjërojnë, nuk hanë e nuk pinë nga agimi deri në perëndim. Qëllimi i agjërimit është t’iu mësojë njerëzve durimin, disiplinë dhe modestinë.

Politikani që e agjëron Ramazanin, fans i kësaj këngëtare shqiptare

Ina - 17.05.2018

Ai sot u deklarua se është agjërues i rregullt i Muajit të Shenjtë të Ramazanit. Është ky politikani Selim Pacolli, i cili duket se është fans i njërës prej këngëtarëve me zërin potent të saj, ...

Merko ndalon ushqimin në objektin komunal gjatë Ramazanit

Zhurnal - 17.05.2018

Merko ndalon ushqimin në objektin komunal gjatë Ramazanit Strugë, 16 maj – Kryetari i komunës së Strugës Ramiz Merko ka dhënë urdhër deri të punësuarit e administratës komunale me të cilën ndalohet ...

Ramazani në Kupën e Botës, si do të veprojnë futbollistët myslimanë?

Ina - 17.05.2018

Për më shumë se 1 miliard myslimanë, dita e sotme shënon nisjen e muajit të shenjtë të Ramazanit. Ky është fillimi i një muaji agjërimi, ku besimtarët heqin dorë nga ushqimi dhe pijet mes agimit dhe ...

Agjërimi shëron këto 4 sëmundje

Lajmi.net - 17.05.2018

Ndonëse miliona njerëz anë e mbanë botës e kanë vëzhguar me sukses pastrimi shpirtëror të Ramazanit për mijëra vjet, tani shkencëtarët më eminentë të botës tregojnë vazhdimisht edhe për efektet ...

Hulumtim: Shërim përmes agjërimit!

Lajm - 17.05.2018

Biologu dhe shkencëtari Japonez Joshinori Ohsumi, është fitues i çmimit Nobel për mjekësi në vitin 2016. Skencëtari në fjalë e ka dëshmuar shkencërisht dobinë e agjërimit lidhje me shëndetin e ...

Ramazani në kupën e Botës, si do të veprojnë futbollistët muslimanë?

InfoSport - 17.05.2018

Për më shumë se 1 miliard muslimanë, dita e djeshme shënoi nisjen e muajit të shenjtë të Ramazanit. Ky është fillimi i një muaji agjërimi, ku besimtarët heqin dorë nga ushqimi dhe pijet mes agimit ...

Agjërimi shëron këto 4 sëmundje

Mapo - 17.05.2018

Ndonëse miliona njerëz anë e mbanë botës e kanë vëzhguar me sukses pastrimi shpirtëror të Ramazanit për mijëra vjet, tani shkencëtarët më eminentë të botës tregojnë vazhdimisht edhe për efektet ...

Doktorët gjermanë: Fëmijët nuk duhet të agjërojnë gjatë Ramazanit

Gazeta Express - 17.05.2018

Doktorët gjermanë janë duke i këshilluar prindërit myslimanë të mos i lejojnë fëmijët të agjërojnë gjatë muajit të ...

10 rregullat se si duhet të sillen ata që nuk agjerojnë

Gazeta Express - 17.05.2018

Në botë ka 7 miliardë njerëz. Dhe një 22% e plotë e tyre, që i bie rreth 1.6 miliardë, po agjërojnë nga lindja e diellit deri në perëndim të diellit. Çdo ditë.

Agjërimi shëron këto 4 sëmundje

Gazeta Express - 17.05.2018

Ndonëse miliona njerëz anë e mbanë botës e kanë vëzhguar me sukses pastrimi shpirtëror të Ramazanit për mijëra vjet, tani shkencëtarët më eminentë të botës tregojnë vazhdimisht edhe për efektet ...

Çka i ndodhë trupit gjatë agjërimit?

Gazeta Express - 17.05.2018

Trupi përdor kohën e agjërimit për të hequr kolesterolin e keq nga venat e zemrës dhe ...

A prishet Ramazani nëse harron dhe ha bukë? Kjo është përgjigja

BalkanWeb - 17.05.2018

Çfarë nuk e prish agjërimin? 1. Të ngrënët, të pirët dhe marrëdhëniet seksuale me harresë: Profeti (alejhi selam)thotë: “Kush harron gjatë agjërimit dhe ha ose pi diçka, le ta vazhdojë agjërimin ...

Çfarë përjeton trupi gjatë agjërimit: Flet nutricionisti Agron Rexhepi (Video)

Telegrafi - 17.05.2018

Agjërimi i muajit të Ramazanit, respektivisht abstenimi nga ushqimet dhe pijet, sjellë me vete një mori efektesh pozitive shëndetësore. Nutricionisti, doktor Agron Rexhepi ka sqaruar për Telegrafin ...

10 rregullat se si duhet të sillen ata që nuk agjerojnë

Mapo - 17.05.2018

Në botë ka 7 miliardë njerëz. Dhe një 22% e plotë e tyre, që i bie rreth 1.6 miliardë, po agjërojnë nga lindja e diellit deri në perëndim të diellit. Çdo ditë.

Ramazani bëhet problem për shkollat në Gjermani

Durres Lajm - 17.05.2018

Për myslimanët besimtarë ka filluar muaji i agjërimit, Ramazani. Kësaj urdhërese i përmbahen gjithmonë e më shumë fëmijë. Për shkollat një problem gjithnjë e më serioz.

Çka i ndodhë trupit gjatë agjërimit? (VIDEO)

Tetova Sot - 17.05.2018

Trupi përdor kohën e agjërimit për të hequr kolesterolin e keq nga venat e zemrës dhe gjakut. Gjatë kohës së agjërimit lukthi pastron veten nga papastërtitë e grumbulluara.

Agjërime spirituale

Bota.al - 17.05.2018

Nga Rossella Tercatin “Si është e mundur të rrish pa ushqim dhe ujë për 25 orë?” Kur më ndodh të shpjegoj se ku konsiston Yom Kippur, Dita e Shlyerjes, më solemnia e traditës hebraike, ajo që e ...

VIP-at shqiptarë që agjerojnë muajin e Ramazanit

SOT - 16.05.2018

Mes tyre, ndonëse për ne tingëllon pak e çuditshme, ka edhe shumë personazhe publikë. Siç janë këngëtarët për shembull, të cilët megjithëse kanë muajt më të ngjeshur të punës me koncerte, përsëri nuk ...

ASH-ja të gjithë besimtarëve ua uron muajin e shenjtë të Ramazanit

Zhurnal - 16.05.2018

ASH-ja të gjithë besimtarëve ua uron muajin e shenjtë të Ramazanit Sofje, 16 maj - Aleanca për Shqiptarët (ASH), ka uruar besimtarët musliman me rastin e muajt të shenjtë të Ramazanit.

Dita e parë e Ramazanit, ja kush nuk mund të agjërojë

LajmiFundit - 16.05.2018

Në vendin tonë sot ka nisur dita e parë e Muajit të Shenjtë të Ramazanit gjatë të cilit agjërojnë myslimanët. Ndonëse është obligim agjërimi, megjithatë, janë disa kategori të njerëzve që janë të ...

Merko ndërmerrë masa për Ramazan në komunën e Strugës, reagojnë maqedonasit

Ina - 16.05.2018

Kryetari i komunës së Strugës, Ramiz Merko, ka shpallur urdhëresë zyrtare me të cilën ndalon ushqimin dhe pijet në zyrat e komunës deri sa zgjatë muaji i Ramazanit.

Erdogan bën syfyrin e parë në aeroplan, ua uron Ramazanin edhe “vëllezërve në Jerusalem”! (Video)

Ina - 16.05.2018

Rexhep Taip Erdogani ka bë syfyrin e parë në këtë Ramazan në aeroplan. Ai uron Ramazanin dhe nuk i harron vëllezërit në Jerusalem! ...

Filloi Muaji i shenjtë i Ramazanit

Zhurnal - 16.05.2018

Filloi Muaji i shenjtë i Ramazanit Shkup, 16 maj - Sot është dita e parë e muajit të madhërishëm të Ramazanit, muajit të mëshirës, të faljes, të bereqetit dhe të mirësisë.

Yjet urojnë muajin e shenjtë të Ramazanit

Zhurnal - 16.05.2018

Yjet urojnë muajin e shenjtë të Ramazanit Duke filluar që nga sot (e mërkurë), të gjithë besimtarët myslimanë do të kenë mundësinë e agjërimit për një muaj të tërë me rastin e muajit e shenjtë të ...

Ramazani dhe fitnesi: Si t’i mirëmbani muskujt dhe forcën

Portalb - 16.05.2018

Peshëngritja mund të jetë e vështirë gjatë muajit të shenjtë të Ramazanit, e veçanërisht tani që Ramazani është në periudhën e hershme të stinës së verës.

Kryeministri kanadez ua uron besimtarëve myslimanë Ramazanin (Video)

Zhurnal - 16.05.2018

Kryeministri kanadez ua uron besimtarëve myslimanë Ramazanin (Video) Kryeministri kanadez, Justin Trudeau, përmes një video-mesazhi ka uruar myslimanët në mbarë botën për fillimin e muajit të ...

Ramazani bëhet problem për shkollat në Gjermani

Zhurnal - 16.05.2018

Ramazani bëhet problem për shkollat në Gjermani Agjërimi është një nga pesë shtyllat e fesë islame. Me disa përjashtime të vogla, agjërimi vlen për të gjithë myslimanët që kanë arritur përafërsisht ...

Kryeministri kanadez ua uron besimtarëve myslimanë Ramazanin (Video)

Lajmi.net - 16.05.2018

Kryeministri kanadez, Justin Trudeau, përmes një video-mesazhi ka uruar myslimanët në mbarë botën për fillimin e muajit të Ramazanit. Urimin e tij ai e ka nisur me përshëndetjen “selamun aleykum”, ...

Për besimtarët myslimanë fillon muaji i shenjtë i Ramazanit

Alsat - 16.05.2018

Besimtarët myslimanë kanë nisur sot ditën e parë të agjërimit të muajit të shenjtë të Ramazanit. Ndërkohë, mbrëmë besimtarët kudo që janë, përfshirë ata në vendet e Ballkanit falën namazin e teravisë ...

Urim nga kryetari i Kuvendit të RM-së Xhaferi me rastin e muajit të shenjtë të Ramazanit

Idividi - 16.05.2018

Shkup, 16 maj 2018 (MIA) - Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë Talat Xhaferi dërgoi urim deri te pjesëtarë të konfesionit islam gjegjësisht deri te të gjithë që prej sot e fillojnë muajin ...

Kështu uron Dafina Zeqiri për muajin e Ramazanit

Zhurnal - 16.05.2018

Kështu uron Dafina Zeqiri për muajin e Ramazanit Sonte për të gjithë besimtarët myslimanë është natë e rëndësishme pasi që nga nesër ata që kanë bërë nijetin do të zgjohen duke agjëruar.

Dita e parë e Ramazanit, kush është i liruar nga agjërimi

Lajmi.net - 16.05.2018

Në vendin tonë sot ka nisur dita e parë e Muajit të Shenjtë të Ramazanit gjatë të cilit agjërojnë myslimanët. Ndonëse është obligim agjërimi, megjithatë, janë disa kategori të njerëzve që janë të ...

Kreu i BDI-së, Ali Ahmeti uron besimtarët musliman për muajn e shenjtë të Ramazanit

Zhurnal - 16.05.2018

Kreu i BDI-së, Ali Ahmeti uron besimtarët musliman për muajn e shenjtë të Ramazanit Tetovë, 16 maj - Lideri i BDI-së, Ali Ahmeti ka uruar gjithë myslimanët për fillimin e muajit të shenjtë të ...

Ushqimi gjatë muajit të Ramazanit, çfarë duhet të shmangni dhe çfarë të konsumoni

LajmiFundit - 16.05.2018

Ka nisur sot agjërimi për besimtarët myslimanë në të gjithë botën, por ushqimi gjatë muajit të Ramazanit dallon nga ushqimi që konsumohet në përditshmëri.

« Ramazani 2018 » Intervistë e kreut të BFI-së, Sulejman ef.Rexhepi (Video)

Zhurnal - 16.05.2018

« Ramazani 2018 » Intervistë e kreut të BFI-së, Sulejman ef.Rexhepi (Video) Shkup, 16 maj - Kryetari i Bashkësisë Fetare Islame në Republikën e Maqedonisë (BFI), haxhi.Sulejman ef.Rexhepi në një ...

Taravari e bën këtë gjest për Ramazan

Ina - 16.05.2018

Administrata komunale e Gostivarit gjatë muajit të agjërimit të Ramazanit me punë do të fillojë një orë e gjysmë më vonë. Vendimi i pushteti lokal është publikuar në hyrje të ndërtesës dhe në faqen e ...

Thaçi uron muslimanët për agjërim të lehtë

Zhurnal - 16.05.2018

Thaçi uron muslimanët për agjërim të lehtë Tetovë, 16 maj - Menduh Thaçi, kryetar i Partisë Demokratike Shqiptare, përmes një kumtese për mediat ka uruar muajin e shenjtë të Ramazanit të gjithë ...

Merko për respekt të Ramazanit, nuk lejon të futet ushqim në hapsirat e Komunës

Zhurnal - 16.05.2018

Merko për respekt të Ramazanit, nuk lejon të futet ushqim në hapsirat e Komunës Strugë, 16 maj - Kryetari i komunës së Strugës, Ramiz Merko, ka dhënë urdhër deri te të gjithë të punësuarit në ...

Ramazani bëhet problem për shkollat në Gjermani

DW - 16.05.2018

Për myslimanët besimtarë ka filluar muaji i agjërimit, Ramazani.Kësaj urdhërese i përmbahen gjithë e më shumë fëmijë. Për shkollat një problem gjithnjë e më serioz.

Njihuni me dobitë e agjërimit!

SOT - 16.05.2018

Agjërimi është një mënyrë e mirë për të eleminuar toksinat dhe helmet nga trupi, redukton sheqerin dhe yndyrën në gjak, gjithashtu krijon shprehi të të ushqyerit të shëndetshëm dhe rritë imunitetin.

Këta janë VIP-at shqiptarë që agjerojnë muajin e Ramazanit

Mapo - 16.05.2018

Mund të duken njerëzit më të pabesueshëm për të ndjekur një regjim të fortë, siç është agjërimi gjatë muajit të shenjtë të Ramazanit, por gjatë këtij muaji besimtarë të çfarëdo profesioni qofshin i ...

Ramazani bëhet problem për shkollat në Gjermani

Telegrafi - 16.05.2018

​ Për myslimanët besimtarë ka filluar muaji i agjërimit, Ramazani.Kësaj urdhërese i përmbahen gjithë e më shumë fëmijë. Për shkollat një problem gjithnjë e më serioz.

Mënyra si të ushqeheni si duhet dhe të ndjeheni mirë gjatë Ramazanit

BalkanWeb - 16.05.2018

Ka ardhur edhe një herë: 1.84 miliardë myslimanë gjithandej botës mirëpresin muajin e shenjtë të Ramazanit, dita e parë e së cilit sivjet është më 16 maj.

Si duhet të silleni me ata që agjërojnë

Mapo - 16.05.2018

Janë 7 miliardë njerëz në botë dhe 22 % e tyre, 1.6 miliardë, po agjërojnë nga lindja e diellit deri në perëndim. Çdo ditë. Për një muaj të tërë. Është Ramazani, muaji më i shenjtë i kalendarit ...

Këta janë VIP-at shqiptarë që agjerojnë muajin e Ramazanit

Gazeta Express - 16.05.2018

Mund të duken njerëzit më të pabesueshëm për të ndjekur një regjim të fortë, siç është agjërimi gjatë muajit të shenjtë të Ramazanit, por gjatë këtij muaji besimtarë të çfarëdo profesioni qofshin i ...

A mund të ushtroni gjatë agjërimit

Koha.net - 16.05.2018

Me fillimin e muajit të Ramazanit të gjithë ata që i duan ushtrimet fizike, dhe kanë vendosur të agjërojnë kanë shtruar pyetjen nëse duhet të vazhdojnë ushtrimet edhe gjatë këtij muaji të shenjtë për ...

Muaji i shenjtë i Ramazanit, njihuni me VIP-at shqiptarë që agjërojnë (Foto)

BalkanWeb - 16.05.2018

TIRANE – Muaji i shënjtë i Ramazanit nis sot dhe janë të shumtë besimtarët që agjërojnë. Mes tyre ka edhe shumë personazhe publikë, të cilët edhe pse janë shumë të ngarkuar me punë janë shumë strikt ...

Yjet urojnë muajin e shenjtë të Ramazanit

Telegrafi - 16.05.2018

Duke filluar që nga sot (e mërkurë), të gjithë besimtarët myslimanë do të kenë mundësinë e agjërimit për një muaj të tërë me rastin e muajit e shenjtë të Ramazanit.

Arsyeja pse ndryshon data e fillimit të Ramazanit

Koha.net - 16.05.2018

Sot në Kosovë ka filluar muaji i Ramazanit, apo muaji ku besimtarët myslimanë nga lindja e deri në perëndim të diellit heqin dorë nga ushqimi dhe pija.

Politikani që e agjëron Ramazanin, fans i kësaj këngëtare shqiptare

Gazeta Express - 16.05.2018

Ai sot u deklarua se është agjërues i rregullt i Muajit të Shenjtë të ...

Këta janë VIP-at shqiptarë që kanë nisur sot agjërimin

Mapo - 16.05.2018

Sot ka nisur muaji i shenjtë i Ramazanit për të gjithë besimtarët myslimanë. Të shumtë kanë qenë ata që janë zgjuar në agim, kanë bërë fa;jen e radhës dhe kanë ngrënë mëngjesin, duke nisur agjërimin.

Mbi fetvanë e pakërkuar të myftiut të Tiranës për të mos u marrë me politikë

Mapo - 16.05.2018

Nga Ilir Nikolla Edhe pse nuk jam mysliman, prej thuajse 3 dekadash e kam bërë zakon që mbaj një ditë agjërimi gjatë muajit të ramazanit, si shenjë të vlerësimit të përpjekjes së shqiptarëve për të ...

Ramazani dhe fitnesi: Si t’i mirëmbani muskujt dhe forcën

Telegrafi - 16.05.2018

Peshëngritja mund të jetë e vështirë gjatë muajit të shenjtë të Ramazanit, e veçanërisht tani që Ramazani është në periudhën e hershme të stinës së verës.

Doktorët gjermanë: Fëmijët nuk duhet të agjërojnë gjatë Ramazanit

Telegrafi - 16.05.2018

Doktorët gjermanë janë duke i këshilluar prindërit myslimanë të mos i lejojnë fëmijët të agjërojnë gjatë muajit të Ramazanit. Shoqata Profesionale e Pediatërve ka thënë se prindërit duhet t’iu ...

Nënkryetari i KMSH: Në muajin e Ramazanit njeriu afrohet me zotin, efektet pozitive që ka agjërimi

BalkanWeb - 16.05.2018

TIRANE – Gjatë ditës së sotme ka nisur muaji i madhërueshëm i Ramazanit, ndërsa nënkryetari i Komunitetit Mysliman të Shqipërisë, Bujar Spahiu ka folur më shumë për agjërimin.

Këta janë VIP-at shqiptarë që agjerojnë muajin e Ramazanit!

Alb Portali - 16.05.2018

Mund të duken njerëzit më të pabesueshëm për të ndjekur një regjim të fortë, siç është agjërimi gjatë muajit të shenjtë të Ramazanit, por gjatë këtij muaji besimtarë të çfarëdo profesioni qofshin i ...

Mënyra si të ushqeheni si duhet dhe të ndjeheni mirë gjatë Ramazanit

Alb Portali - 16.05.2018

Ka ardhur edhe një herë: 1.84 miliardë myslimanë gjithandej botës mirëpresin muajin e shenjtë të Ramazanit, dita e parë e së cilit sivjet është më 16 maj.

Dita e parë e agjërimit të muajit të shenjtë të Ramazanit

Tetova Sot - 16.05.2018

Sot është dita e parë e muajit të madhërishëm të Ramazanit, muajit të mëshirës, të faljes, të bereqetit dhe të mirësisë. Ramazani është muaji në të cilin Allahu i Gjithëmëshirshëm e filloi zbritjen e ...

Urim nga kryetari i Kuvendit të RM-së Xhaferi me rastin e muajit të shenjtë të Ramazanit

Flaka - 16.05.2018

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë Talat Xhaferi dërgoi urim deri te pjesëtarë të konfesionit islam gjegjësisht deri te të gjithë që prej sot e fillojnë muajin e shenjtë të Ramazanit, ...

Aleanca për Shqiptarët të gjithë besimtarëve ua uron muajin e shenjtë të Ramazanit

Alb Portali - 16.05.2018

Muaji i Ramazanit pa dyshim se është muaji në të cilën njerëzimi mendon, frymon dhe vepron ndryshe sepse mirësia , sinqeriteti, qetësia shpirtërore pushton çdo hapësirë dhe kjo ndodhë falë ...

Ahmeti: Ju uroj fillimin e muajit të shenjtë të Ramazanit dhe agjërim të lehtë e të pranueshëm

Alb Portali - 16.05.2018

Lideri i BDI-së, Ali Ahmeti ka uruar gjithë myslimanët për fillimin e muajit të shenjtë të Ramazanit. “Të dashur besimtar, ju uroj fillimin e muajit të shenjtë të Ramazanit dhe agjërim të lehtë e të ...

Këta janë VIP-at shqiptarë që agjërojnë muajin e Ramazanit

Durres Lajm - 16.05.2018

Mund të duken njerëzit më të pabesueshëm për të ndjekur një regjim të fortë, siç është agjërimi gjatë muajit të shenjtë të Ramazanit, por gjatë këtij muaji besimtarë të çfarëdo profesioni qofshin i ...

Fillon muaji i Ramazanit

Alb Portali - 16.05.2018

Duke filluar nga orët e hershme të mëngjesit të ditës së mërkurë, nis edhe zyrtarisht muaji i shenjtë i Ramazanit, Për fillimin e tij, kanë uruar sot edhe drejtuesit e bashkësisë islame, derisa edhe ...

FRI uron Ramazanin, muajin e frymëzimit!

Alb Portali - 16.05.2018

Forumi Rinor Islam uron besimtarët myslimanë me rastin e fillimit të muajit të bekuar Ramazan. Ramazani, mbi të gjitha tregon një akt të papërsëritshëm mirënjohjeje ndaj Dhuruesit më të madh të çdo ...

Nis muaji i Ramazanit, këta janë VIP-at shqiptarë që agjërojnë

Java News - 16.05.2018

Muaji i shënjtë i Ramazanit nis sot dhe janë të shumtë besimtarët që agjërojnë. Mes tyre ka edhe shumë personazhe publikë, të cilët edhe pse janë shumë të ngarkuar me punë janë shumë strikt ndaj ...

Arsyeja pse ndryshon data e fillimit të Ramazanit

Alb Portali - 16.05.2018

Sot ka filluar muaji i Ramazanit, apo muaji ku besimtarët myslimanë nga lindja e deri në perëndim të diellit heqin dorë nga ushqimi dhe pija. Data e fillimit të Ramazanit për çdo vit shkon prapa për ...

Këta janë VIP-at shqiptarë që kanë nisur sot agjërimin (FOTO)

Tetova Sot - 16.05.2018

Sot ka nisur muaji i shenjtë i Ramazanit për të gjithë besimtarët myslimanë. Të shumtë kanë qenë ata që janë zgjuar në agim, kanë bërë faljen e radhës dhe kanë ngrënë mëngjesin, duke nisur agjërimin.

Për besimtarët myslimanë fillon muaji i shenjtë i Ramazanit

Tetova Sot - 16.05.2018

Besimtarët myslimanë kanë nisur sot ditën e parë të agjërimit të muajit të shenjtë të Ramazanit. Ndërkohë, mbrëmë besimtarët kudo që janë, përfshirë ata në vendet e Ballkanit falën namazin e teravisë ...

Urim nga kryetari i Kuvendit të RM-së Xhaferi me rastin e muajit të shenjtë të Ramazanit

Tetova Sot - 16.05.2018

ryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë Talat Xhaferi dërgoi urim deri te pjesëtarë të konfesionit islam gjegjësisht deri te të gjithë që prej sot e fillojnë muajin e shenjtë të Ramazanit, ...

Dita e parë e Ramazanit, kush është i liruar nga agjërimi

Alb Portali - 16.05.2018

Ndonëse është obligim agjërimi, megjithatë, janë disa kategori të njerëzve që janë të liruar nga kryerja e këtij obligimi. Të moshuarit, të sëmurët fizikisht dhe ata mendorë janë të liruar nga ...

Ahmeti: Ju uroj fillimin e muajit të shenjtë të Ramazanit dhe agjërim të lehtë e të pranueshëm

Tetova Sot - 16.05.2018

Lideri i BDI-së, Ali Ahmeti ka uruar gjithë myslimanët për fillimin e muajit të shenjtë të Ramazanit. “Të dashur besimtar, ju uroj fillimin e muajit të shenjtë të Ramazanit dhe agjërim të lehtë e të ...

Erdogan bën syfyrin e parë në aeroplan, ua uron Ramazanin edhe “vëllezërve në Jerusalem”! (Video)

Tetova Sot - 16.05.2018

Rexhep Taip Erdogani ka bë syfyrin e parë në këtë Ramazan në aeroplan. Ai uron Ramazanin dhe nuk i harron vëllezërit në Jerusalem! ...

Kryeministri i Kanadez u drejtohet muslimanëve për Ramazan si asnjë politikan tjetër! (Video)

Tetova Sot - 16.05.2018

Kryeministri Kanadez Justin Trudeau njihet si politikani me i afert dhe i dashur per momentin. Ai ka vendosur qe myslimanet qe jetojne ne Kanada ti nderoj me nje dedikim, ku ua uron Ramazanin dhe u ...

Ramazani bëhet problem për shkollat në Gjermani, presion nga prindërit myslimanë

Gazeta Tema - 16.05.2018

Për myslimanët besimtarë ka filluar muaji i agjërimit, Ramazani.Kësaj urdhërese i përmbahen gjithë e më shumë fëmijë. Për shkollat një problem gjithnjë e më ...

Ramiz Merko bën veprën e madhe për Ramazan (FOTO)

Alb Portali - 16.05.2018

Kryetari i komunës së Strugës Ramiz Merko ka bërë një vepër që deri tani rrallëkush ka aplikuar një gjë të tillë. Ai ka dhënë urdhër deri të punësuarit e administratës komunale me të cilën ndalohet ...

FRI uron Ramazanin, muajin e frymëzimit!

Tetova Sot - 16.05.2018

Forumi Rinor Islam uron besimtarët myslimanë me rastin e fillimit të muajit të bekuar Ramazan. Ramazani, mbi të gjitha tregon një akt të papërsëritshëm mirënjohjeje ndaj Dhuruesit më të madh të çdo ...

Si duhet të silleni me ata që agjërojnë

Durres Lajm - 16.05.2018

Ekzistojnë 7 miliardë njerëz në botë. Dhe 22 % e tyre, 1.6 miliardë, po agjërojnë nga lindja e diellit deri në perëndim. Çdo ditë për një muaj të tërë pasi është Ramazani, muaji më i shenjtë i ...

7 Vepra që duhet ti bëj muslimani në Ramazan!

Alb Portali - 16.05.2018

Këtë hadith e qartëson edhe transmetimi tjetër, në të cilin thuhet: “ Për çdo vepër (të mirë) që bën biri i Ademit, shpërblimi për të i shumëfishohet nga 10 deri në 700 herë, përveç agjërimit.

Kush janë ramazanlinjtë e politikës? (VIDEO)

Tetova Sot - 16.05.2018

Shumica e politikanëve kosovarë nuk agjërojnë Ka vite që nënkryetari i Prishtinës, Selim Pacolli, agjëron Ramazanin. Ani pse i duhet të lëvizë e të mbikëqyrë punët kohë pas kohe, këtë nuk e sheh si ...

Ramazani – shtatë dobitë e agjërimit

Tetova Sot - 16.05.2018

Agjërimi gjatë muajit të bekuar të Ramazanit sjell më vete shumë dobi. Në këtë artikull do të nënvizoj vetëm shtatë prej tyre për të dhënë një aromë të bukurive të Ramazanit.

Muaji i Ramazanit: 8 gjërat që duhet t’i dini për këtë muaj të shenjtë

Antpress - 16.05.2018

Çdo vit për Ramazan, miliona myslimanë në të gjithë botën agjërojnë për 30 ditë nga mëngjesi në mbrëmje. Por ky muaj është shumë më tepër se thjesht agjërim.

Ahmeti: Ju uroj fillimin e muajit të shenjtë të Ramazanit dhe agjërim të lehtë e të pranueshëm

Antpress - 16.05.2018

Lideri i BDI-së, Ali Ahmeti ka uruar gjithë myslimanët për fillimin e muajit të shenjtë të Ramazanit. “Të dashur besimtar, ju uroj fillimin e muajit të shenjtë të Ramazanit dhe agjërim të lehtë e të ...

Lajm i mirë për agjëruesit në Maqedoni, temperatura të freskëta gjatë Ramazanit (Foto)

Antpress - 16.05.2018

Lajm i mirë për agjëruesit në Maqedoni, temperatura të freskëta gjatë Ramazanit Nesër fillon muaji i bekuar për muslimanët, muaji i Ramazanit. Një nga vështirësitë më të mëdha gjatë këtij muaji për ...

10 rregullat se si duhet të sillen ata që nuk agjërojnë

Antpress - 16.05.2018

Në botë ka 7 miliardë njerëz. Dhe një 22% e plotë e tyre, që i bie rreth 1.6 miliardë, po agjërojnë nga lindja e diellit deri në perëndim të diellit. Çdo ditë.

Këta janë VIP-at shqiptarë që agjerojnë muajin e Ramazanit

Antpress - 16.05.2018

Mund të duken njerëzit më të pabesueshëm për të ndjekur një regjim të fortë, siç është agjërimi gjatë muajit të shenjtë të Ramazanit, por gjatë këtij muaji besimtarë të çfarëdo profesioni qofshin i ...

Merko ndalon pijet dhe ushqimin në komunën e Strugës gjatë Ramazanit (Dokument)

Antpress - 16.05.2018

Kryetari i komunës së Strugës, Ramiz Merko, ka shpallur urdhëresë zyrtare me të cilën ndalon ushqimin dhe pijet në zyrat e komunës deri sa zgjatë muaji i Ramazanit, shkruan Gazeta Lajm.

Në këtë shtet agjërohet 10 orë‏, ndërsa në tjetrin 22 orë

Antpress - 16.05.2018

Sot është dita e parë e muajit mysliman të Ramazanit në të cilin besimtarët myslimanët agjërojnë nga mëngjesi i hershëm deri në perëndim të diellit. Si çdo vit, këtë herë në pjesë të ndryshme të ...

Diabeti dhe Agjërimi, disa informacione që duhet të keni

Bota.al - 16.05.2018

Kur keni diabet, ju mund të pyesni se si agjërimi do të ndikojë në diabetin tuaj. Ka shumë keqinformime rreth diabetit dhe Ramazanit. Këtë intervistë e bëmë për pacientët tanë të Endomedicës dhe juve ...

Vendet ku agjërimi do të zgjasë deri në 22 orë

Ina - 15.05.2018

Myslimanët që jetojnë në qytetin Kiruna, në veri të Suedisë, do të agjërojnë rreth 20 deri në 22 orë gjatë Ramazanit këtë vit. Sipas kalendarit të Kryesisë së Çështjeve Fetare (Dijanet), myslimanët ...

Muaji i Ramazanit: Cilat ushqime dhe pije duhen shmangur?

SOT - 15.05.2018

Ushqimi i besimtarëve gjatë muajit të agjërimit dallon nga ushqimi i përditshëm, prandaj është e nevojshme t’i kushtoni kujdes këshillave të mjekëve dhe të nutricionistëve, në mënyrë që organizmi të ...

Muaji i Ramazanit: 8 gjërat që duhet t’i dini për këtë muaj të shenjtë

Lajmi.net - 15.05.2018

Çdo vit për Ramazan, miliona myslimanë në të gjithë botën agjërojnë për 30 ditë nga mëngjesi në mbrëmje. Por ky muaj është shumë më tepër se thjesht agjërim.

Mesazhi i Reis ul Ulemasë H. Sulejman ef. Rexhepi me rastin e Muajit të Ramazanit, 2018

Idividi - 15.05.2018

Shkup, 15 maj 2018 Mesazh i Reisul Ulemasë H. Sulejman ef. Rexhepi me rastin e Muajit të Ramazanit, 2018 “Muaji i Ramazanit është ai, në të cilin ka zbritur Kurani, që është udhërrëfyes për njerëzit, ...

Rexhepi: Muaji i Ramazanit, muaji i dritës

Ina - 15.05.2018

“Me një kënaqësi të veçantë po ju lajmëroj se, nga dita e nesërme, për një muaj rresht do të jemi duke agjëruar, duke u lutur e kryer ibadete që e përforcojnë besimin tonë, që e shtojnë ...

Rexhepi: Muaji i Ramazanit, muaj i dritës

Zhurnal - 15.05.2018

Rexhepi: Muaji i Ramazanit, muaj i dritës Shkup, 15 maj - K​ryetari i Bashkësisë Islame në Republikën e Maqedonisë, Sulejman ef.Rexhepi me rastin e fillimit të muajt të bekuar të Ramaznit, ka uruar ...

Kur duhet të bëni seks gjatë Ramazanit

Lajmi.net - 20.05.2018

Marrëdhënia seksuale gjatë ditëve në Ramazan nuk është i lejuar për burrat dhe gratë të cilët janë të detyruar të agjërojnë gjatë ditës. Të bësh seks sipas islamit është një mëkat.

Ramazani, Presidenti Meta uron besimtarët myslimanë

SOT - 15.05.2018

Me rastin e nisjes së muajit të Ramazanit, kreu i shtetit shqiptar Ilir Meta ka uruar të gjithë besimtarët myslimanë. Presidenti uron për të gjithë agjëruesit një muaj të lehtë, duke e konsideruar ...

Ambasadori O’Connell uron kosovarët për muajin e Ramazanit

Lajmi.net - 15.05.2018

Ambasadori i Britanisë së Madhe në Kosovë, Ruiri O’Connell ka uruar të gjithë besimtarët myslimanë në Kosovë, me rastin e fillimit të muajit të shenjtë të Ramazanit, njofton Klan Kosova.

Nesër nis muaji i Ramazanit, uron kreu i Komunitetit Mysliman

LajmiFundit - 15.05.2018

Praktikanët e besimit mysliman nisin të mërkurën muajin e agjërimit, privimit me vetëdije nga ngrënia dhe pirja prej agimit deri në perëndim të diellit.

Nesër fillon muaji i Ramazanit për besimtarët myslimanë

SOT - 15.05.2018

Komuniteti Mysliman i Shqipërisë njofton të gjithë besimtarët se Muaji i Ramazanit fillon ditën e mërkurë, më 16 maj dhe mbaron më 14 qershor 2018. Kryetari i Komunitetit Mysliman të Shqipërisë, ...

Rexhepi: Muaji i Ramazanit, muaj i dritës

Alsat - 15.05.2018

“Me një kënaqësi të veçantë po ju lajmëroj se, nga dita e nesërme, për një muaj rresht do të jemi duke agjëruar, duke u lutur e kryer ibadete që e përforcojnë besimin tonë, që e shtojnë ...

Ivanov uron besimtarët muslimanë me rastin e fillimit të muajit të bekuar të Ramazanit

Zhurnal - 15.05.2018

Ivanov uron besimtarët muslimanë me rastin e fillimit të muajit të bekuar të Ramazanit Shkup, 15 maj - Presidenti Gjorge Ivanov me rastin e fillimit të muajit të bekuar të Ramazanit, dërgoi urime ...

Mesazhi i Naim Tërnaves për fillimin muajit të Ramazanit

Lajmi.net - 15.05.2018

Myftiu i Bashkësisë Islame të Kosovës, Naim Tërnava në mesazhin e tij për Ramazanin uroi besimtarët myslimanë për agjërimin. “Duke treguar edhe vlerën dhe rëndësinë e agjërimit, dhe obligimin e ...

« Muaji i Ramazanit » Sonte Teravia e parë, të mërkurën dita e parë e agjërimit

Zhurnal - 15.05.2018

« Muaji i Ramazanit » Sonte Teravia e parë, të mërkurën dita e parë e agjërimit Shkup, 15 maj – Nga Bashkësia Islame njoftuan se të mërkurën, me 16 Maj, është dita e parë e muajit të Ramazanit.

Gëzuar Muaji i Ramazanit

Portalb - 15.05.2018

“Muaji i Ramazanit është ai, në të cilin ka zbritur Kurani, që është udhërrëfyes për njerëzit, plot me shenja të qarta për rrugën e drejtë dhe dallues (i së mirës nga e keqja).

Ivanov ua uron besimtarëve musliman fillimin e Muajit të Ramazanit

Portalb - 15.05.2018

Presidenti i Maqedonisë, Gjorge Ivanov me rastin e fillimit të Muajit të Ramazanit, ka dërguar telegram urimi deri te kryetari i Bashkësisë Fetare Islame, haxhi Sulejman efendi Rexhepi, deri te ...

Kryetari Taravari uron besimtarët muajin e shenjtë të Ramazanit

Zhurnal - 15.05.2018

Kryetari Taravari uron besimtarët muajin e shenjtë të Ramazanit Gostivar, 15 maj - Kryetari i Komunës së Gostivarit, Arben Taravari përmes një postimi në Facebook ka uruar besimtarët musliman për ...

Presidenti u uron agjërim të lehtë besimtarëve islamë

Lajmi.net - 15.05.2018

Presidenti i Vendit, Hashim Thaçi, përmes një postimi në llogarinë e tij në Facebook, ka thënë se muaji i Ramazanit e forcon moralin dhe rrit devotshmërinë e besimtarëve.

Urim nga Ivanov me rastin e fillimit të muajit të bekuar të Ramazanit

Idividi - 15.05.2018

Shkup, 15 maj 2018 (MIA) - Presidenti Gjerge Ivanov me rastin e fillimit të muajit të bekuar të Ramazanit, dërgoi urime deri te kryetari i Bashkësisë fetare islame, Reis-ul-ulema Haxhi Sulejman ...

Haradinaj uron myslimanët për muajin e Ramazanit

Lajmi.net - 15.05.2018

Kryeministri i vendit Ramush Haradinaj ka uruar gjithë myslimanët me rastin e fillimit të muajit të shenjtë të Ramazanit. “Me rastin e fillimit të muajit të Ramazanit, besimtarëve të fesë islame, u ...

Veseli uron muajin e Ramazanit

Lajmi.net - 15.05.2018

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, njëherësh lider i PDK-së, Kadri Veseli, ka uruar fillimin e muajit të shenjtë të ramazanit për të gjithë besimtarët e fesë islame në Kosovë.

Fillon muaji i Ramazanit (VIDEO)

Ina - 15.05.2018

Duke filluar nga orët e hershme të mëngjesit të ditës së mërkurë, nis edhe zyrtarisht muaji i shenjtë i Ramazanit, njofton Klan Kosova. Për fillimin e tij, kanë uruar sot edhe drejtuesit e bashkësisë ...

Filloi Muaji i shenjtë i Ramazanit

Idividi - 15.05.2018

Shkup, 16 maj 2018 (MIA) - Sot është dita e parë e muajit të madhërishëm të Ramazanit, muajit të mëshirës, të faljes, të bereqetit dhe të mirësisë. Ramazani është muaji në të cilin Allahu i ...

Tahiri: Ramazani na përkujton rëndësinë e vlerave njerëzore – tolerancën dhe respektin

Lajmi.net - 15.05.2018

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri përmes një statusi në rrjetin social Facebook, ka uruar besimtarët myslimanë në natën e nisjes së Muajit të Shenjtë të Ramadanit.

Lladrovci uron besimtarët myslimanë: Agjërim të lehtë dhe u qoftë i pranueshëm

Lajmi.net - 15.05.2018

Kryetari i komunës së Drenasit, Ramiz Lladrovci, ka uruar të gjithë besimtarët myslimanë, me rastin e fillimit të muajit të shenjtë të Ramazanit Lladrovci ka theksuar se “muaji i shenjtë i Ramazanit, ...

10 fakte mbi muajin e Ramazanit

LajmiFundit - 15.05.2018

Çdo vit për Ramazan, miliona myslimanë në të gjithë botën agjërojnë për 30 ditë nga mëngjesi në mbrëmje. Por ky muaj është shumë më tepër se thjesht agjërim.

Gjithçka që duhet të dini rreth muajit të Ramazanit, nga agjërimi tek zekati

SOT - 15.05.2018

Agjërimi i muajit të Ramazanit konsiston në privimin me vetëdije nga ngrënia dhe pirja prej agimit deri në perëndim të diellit. Sipas besimit islam: Myslimani e agjëron këtë muaj sepse është urdhër i ...

Vendet ku agjërimi gjatë Ramazanit do të zgjasë deri në 22 orë

BalkanWeb - 15.05.2018

Myslimanët që jetojnë në qytetin Kiruna, në veri të Suedisë, do të agjërojnë rreth 20 deri në 22 orë gjatë Ramazanit këtë vit. Sipas kalendarit të Kryesisë së Çështjeve Fetare (Dijanet), myslimanët ...

Agjërimi gjatë Ramazanit, në disa vende do të zgjasë deri në 22 orë

Telegrafi - 15.05.2018

Myslimanët që jetojnë në qytetin Kiruna, në veri të Suedisë, do të agjërojnë rreth 20 deri në 22 orë gjatë Ramazanit këtë vit. Sipas kalendarit të Kryesisë së Çështjeve Fetare (Dijanet), myslimanët ...

Haradinaj uron besimtarët për fillimin e muajit të Ramazanit

Koha.net - 15.05.2018

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj i ka uruar besimtarët myslimanë me rastin e fillimit të muajit të Ramazanit. Urimi i Haradinajt: Me rastin e fillimit të muajit të Ramazanit, besimtarëve të ...

​Haradinaj uron besimtarët për fillimin e muajit të Ramazanit

Telegrafi - 15.05.2018

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj i ka uruar besimtarët myslimanë me rastin e fillimit të muajit të Ramazanit. Urimi i Haradinajt: Me rastin e fillimit të muajit të Ramazanit, besimtarëve të ...

Nesër fillon muaji i Ramazanit për besimtarët myslimanë. Mesazhi i Bruçaj

BalkanWeb - 15.05.2018

Komuniteti Mysliman i Shqipërisë njofton të gjithë besimtarët se Muaji i Ramazanit fillon ditën e mërkurë, më 16 maj dhe mbaron më 14 qershor 2018. Kryetari i Komunitetit Mysliman të Shqipërisë, ...

Bruçaj uron Ramazanin

RTSH - 15.05.2018

Të mërkurën besimtarët myslymanë shqiptarë i bashkohen mbarë botës myslymane që nis Muajin e Madhëruar të Ramazanit, një nga ngjarjet më të rëndësishme të kalendarit të fesë myslymane.

Tërnava uron besimtarët myslimanë për Muajin e Ramazanit, thotë se ky muaj është “shkollë humanizmi”

Telegrafi - 15.05.2018

Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosvës (BIK), Naim Tërnava ka uruar të gjithë besimtarët myslimanë si në Kosovë po ashtu edhe në diasporë, për hyrjen e muajit të madhërishëm të Ramazanit.

Tërnava uron Ramazanin: Agjërimi është shkollë humanizmi

Koha.net - 15.05.2018

Myftiu i Bashkësisë Islame të Kosovës (BIK), Naim Tërnava ka mbajtur një konferencë për media me rastin e fillimit të muajit të Ramazanit. Tërnava ka uruar të gjithë besimtarët për fillimin e këtij ...

Nis nesër Muaji i Ramazanit, kreu i Myftinisë së Tiranës: Politika të mos turbullojë shenjtërinë

Mapo - 15.05.2018

Do të nisë nesër, muaji i Ramazanit, i shumëpritur për të gjithë besimtarët myslimanë. Gjatë këtij muaji besimtarët do të agjërojnë duke hequr dorë nga ushqimi dhe uji prej agimit të diellit e deri ...

Ja kur duhet të bëni seks gjatë Ramazanit

Mapo - 19.05.2018

Marrëdhënia seksuale gjatë ditëve në Ramazan nuk është i lejuar për burrat dhe gratë të cilët janë të detyruar të agjërojnë gjatë ditës. Të bësh seks sipas islamit është një mëkat.

Meta uron besimtarët myslimanë: Agjërim të lehtë

ABC News - 15.05.2018

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka uruar të gjithë besimtarët myslimanë që nisin nesër Muajin e Ramazanit. Përmes një postimi në rrjetet sociale Presidenti shprehet se “ ky Muaj i madhërishëm, që ...

Vendet ku agjërimi do të zgjasë deri në 22 orë

Alb Portali - 15.05.2018

Myslimanët që jetojnë në qytetin Kiruna, në veri të Suedisë, do të agjërojnë rreth 20 deri në 22 orë gjatë Ramazanit këtë vit. Sipas kalendarit të Kryesisë së Çështjeve Fetare (Dijanet), myslimanët ...

Agjërimi/ Në Suedi, Norvegji e Islandë zgjat 22 orë në ditë

Java News - 15.05.2018

Myslimanët që jetojnë në qytetin Kiruna, në veri të Suedisë, do të agjërojnë rreth 20 deri në 22 orë gjatë Ramazanit këtë vit.Sipas kalendarit të Kryesisë së Çështjeve Fetare (Dijanet), myslimanët në ...

Muaji i Ramazanit: 8 gjërat që duhet t’i dini për këtë muaj të shenjtë

Tetova Sot - 15.05.2018

Çdo vit për Ramazan, miliona myslimanë në të gjithë botën agjërojnë për 30 ditë nga mëngjesi në mbrëmje. Por ky muaj është shumë më tepër se thjesht agjërim.

Kjo është arsyeja pse nuk lejohen marrëdhëniet seksuale gjatë ramazanit

Alb Portali - 15.05.2018

Përmbahuni nga marrëdhëniet martesore apo marrëdhëniet seksuale. Gjatë agjërimit të gjitha orekset e mishit duhet të i shmangni duke përfshirë kështu edhe mendimet e papastra të intimitetit.

Ivanov uron besimtarët muslimanë me rastin e fillimit të muajit të bekuar të Ramazanit

Flaka - 15.05.2018

Presidenti Gjerge Ivanov me rastin e fillimit të muajit të bekuar të Ramazanit, dërgoi urime deri te kryetari i Bashkësisë fetare islame, Reis-ul-ulema Haxhi Sulejman efendi Rexhepi, deri te anëtarët ...

Thaçi uron muslimanët për agjërim të lehtë

Tetova Sot - 15.05.2018

Të nderuar besimtarë të fesë islame, Me rastin e fillimit të muajit të bekuar të Ramazanit, më lejoni që në emrin tim personal dhe në emër të Partisë Demokratike Shqiptare t’ju uroj shëndet dhe ...

Kjo është arsyeja pse nuk lejohen marrëdhienet seksuale gjatë ramazanit

Tetova Sot - 15.05.2018

Marrëdhënia seksuale gjatë ditëve në Ramazan nuk është i lejuar për burrat dhe gratë të cilët janë të detyruar të agjërojnë gjatë ditës. Të bësh seks sipas islamit është një mëkat Përmbahuni nga ...

Presidenti Meta uron besimtarët myslimanë për Muajin e Ramazanit

Java News - 15.05.2018

Presidenti Ilir Meta ka uruar të gjithë besimtarët myslimanë për Muajin e Bekuar të Ramazanit. “Agjërim të lehtë dhe të shëndetshëm, mbarësi dhe begati në familjet tuaja! Zoti ju ndihmoftë për ta ...

Gjithçka që duhet të dini rreth muajit të Ramazanit, çfarë e prish agjërimin

Tetova Sot - 15.05.2018

Agjërimi i muajit të Ramazanit konsiston në privimin me vetëdije nga ngrënia dhe pirja prej agimit deri në perëndim të diellit. Sipas besimit islam: Myslimani e agjëron këtë muaj sepse është urdhër i ...

Nesër nis Ramazani, në këtë orë është syfyri dhe iftari

Tetova Sot - 15.05.2018

do vit për muajin e shenjtë të Ramazanit, miliona myslimanë në të gjithë botën agjërojnë për 30 ditë nga mëngjesi në mbrëmje. Por, ky muaj është shumë më tepër se thejsht agjërim.

Lajm i mirë për agjëruesit në Maqedoni, temperatura të freskëta gjatë Ramazanit (Foto)

Tetova Sot - 15.05.2018

Nesër fillon muaji i bekuar për muslimanët, muaji i Ramazanit. Një nga vështirësitë më të mëdha gjatë këtij muaji për agjëruesit mund të jenë temperaturat e larta, e posaçërisht kur është dita e ...

Nesër nis muaji i shenjtë i Ramazanit

Durres Lajm - 15.05.2018

Foto: xhamia e Durrësit Komuniteti Mysliman i Shqipërisë njofton të gjithë besimtarët se muaji i Madhëruar i Ramazanit fillon ditën e mërkurë, më 16 maj 2018.

Ambasadori O’Connell uron kosovarët për muajin e Ramazanit

Tetova Sot - 15.05.2018

Ambasadori i Britanisë së Madhe në Kosovë, Ruiri O’Connell ka uruar të gjithë besimtarët myslimanë në Kosovë, me rastin e fillimit të muajit të shenjtë të Ramazanit, njofton Klan Kosova.

Kreu i KMSH urim për muajin e Ramazanit

Java News - 15.05.2018

Praktikanët e besimit musliman nisin të mërkurën muajin e agjërimit, privimit me vetëdije nga ushqimi prej agimit deri në perëndim të diellit. Muaji i agjërimit mbyllet në 14 qershor.

Menduh Thaçit uron për muajin e bekuar të Ramazanit

Alb Portali - 15.05.2018

Të nderuar besimtarë të fesë islame, Me rastin e fillimit të muajit të bekuar të Ramazanit, më lejoni që në emrin tim personal dhe në emër të Partisë Demokratike Shqiptare t’ju uroj shëndet dhe ...

Demagogjia e Tërnavës me rastin e URIMIT TË MUAJIT TË RAMAZANIT

Alb Portali - 15.05.2018

Shkruan: Musli Verbani (Imam) Edhe pse Ramazani është shkencë në vete si e tillë duhet të studiohet dhe të veprohet dhe që prej tij të përfitohet ne të gjitha aspektet.

Aleanca për Shqiptarët të gjithë besimtarëve ua uron muajin e shenjtë të Ramazanit

Tetova Sot - 15.05.2018

Muaji i Ramazanit pa dyshim se është muaji në të cilën njerëzimi mendon, frymon dhe vepron ndryshe sepse mirësia , sinqeriteti, qetësia shpirtërore pushton çdo hapësirë dhe kjo ndodhë falë ...

Ja çfarë i ndodh trupit tuaj nëse agjëroni vetëm 3 ditë

Alb Portali - 15.05.2018

Edhe pse agjërimi është kritikuar nga mjekët e dietave, studimi i ri tregon se trupi i uritur nxit prodhimin e qelizave të reja të bardha të gjakut të cilat i luftojnë infektimet, transmeton ...

Mënyra si duhet të ushqeheni që të ndjeheni mirë gjatë Ramazanit

Tetova Sot - 15.05.2018

Ka ardhur edhe një herë: 1.84 miliardë myslimanë gjithandej botës mirëpresin muajin e shenjtë të Ramazanit, dita e parë e së cilit sivjet është më 16 mars.

BIK: Agjërimi i Ramazanit fillon më 16 maj

Almakos - 14.05.2018

Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës (BIK), përmes një komunikate për media ka njofton besimtarët dhe gjithë opinionin e gjerë se Muaji i Madhëruar i Ramazanit fillon ditën e mërkurë më 16 maj 2018.

BIK: Muaji i Ramazanit fillon më 16 maj

Lajmi.net - 14.05.2018

Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës (BIK), përmes një komunikate për media ka njofton besimtarët dhe gjithë opinionin e gjerë se Muaji i Madhëruar i Ramazanit fillon ditën e mërkurë më 16 maj 2018.

Agjërimi, çfarë preferohet të hani për iftar dhe syfyr?

Lajm - 14.05.2018

Ushqimi i besimtarëve gjatë muajit të agjërimit dallon nga ushqimi i përditshëm, prandaj është e nevojshme t’i kushtoni kujdes këshillave të mjekëve dhe të nutricionistëve, në mënyrë që organizmi të ...

Agjërimi, çfarë preferohet të hani për iftar dhe syfyr?

Almakos - 14.05.2018

Ushqimi i besimtarëve gjatë muajit të agjërimit dallon nga ushqimi i përditshëm, prandaj është e nevojshme t’i kushtoni kujdes këshillave të mjekëve dhe të nutricionistëve, në mënyrë që organizmi të ...

Dietologia: Si duhet të ushqeheni gjatë muajit të Ramazanit?

Portalb - 14.05.2018

Ajshe Leka Muaji Ramazan është muaj i agjërimit për të gjithë besimtarët myslimanë. Gjatë kësaj periudhe, përpos disa ndalesave të caktuara, sipas rregullave të agjërimit bëhet edhe braktisja e ...

Dietologia: Si duhet të ushqeheni gjatë muajit të Ramazanit ?

Ina - 14.05.2018

Muaji Ramazan është muaj i agjërimit për të gjithë besimtarët myslimanë. Gjatë kësaj periudhe, përpos disa ndalesave të caktuara, sipas rregullave të agjërimit bëhet edhe braktisja e ushqimit dhe ...

Muslimanët në Suedi do të agjërojnë nga 20 deri në 22 orë në ditë

Portalb - 14.05.2018

Muslimanët që jetojnë në qytetin Kiruna, në veri të Suedisë, do të agjërojnë rreth 20 deri në 22 orë gjatë Ramazanit këtë vit, raporton Anadolu Agency (AA).

Këto fakte interesante nuk i keni ditur mbi Ramazanin

Ina - 14.05.2018

Çdo vit për Ramazan, që nis ditën e nesërme, miliona myslimanë në të gjithë botën agjërojnë për 30 ditë nga mëngjesi në mbrëmje. Por, ky muaj është shumë më tepër se thjesht agjërim.

Ushqimet që duhet të hani për Ramazan

SOT - 14.05.2018

Muaji i Ramazanit fillon të mërkurën e ardhshme do të fillon, për këtë shumë besimtarë myslimanë në gjithë botën e kanë për obligim të agjërojnë. Mirëpo, gjatë kësaj kohe, vlen të theksojmë se janë ...

Muaji i Ramazanit

Portalb - 14.05.2018

Elmedin Memishi Jemi në prag të fillimit të muajt të shenjtë të Ramazanit. Ky muaj është i veçantë për muslimanët e gjithë botës dhe është i dalluar nga 11 muajt e tjerë të vitit.

Muaji i Ramazanit: Nesër Teravia e parë, të mërkurën dita e parë e agjërimit

Zhurnal - 14.05.2018

Muaji i Ramazanit: Nesër Teravia e parë, të mërkurën dita e parë e agjërimit Shkup, 14 maj – Nga Bashkësia Islame njoftuan se të mërkurën, me 16 Maj, është dita e parë e muajit të Ramazanit.

Muaji i Ramazanit: Nesër Teravia e parë, të mërkurën dita e parë e agjërimit

Lajm - 14.05.2018

Nga Bashkësia Islame njoftuan se të mërkurën, me 16 Maj, është dita e parë e muajit të Ramazanit. Kjo do të thotë se të martën do të falet teravia e parë.

Vendet ku agjërimi do të zgjasë deri në 22 orë

Lajmi.net - 14.05.2018

Myslimanët që jetojnë në qytetin Kiruna, në veri të Suedisë, do të agjërojnë rreth 20 deri në 22 orë gjatë Ramazanit këtë vit. Sipas kalendarit të Kryesisë së Çështjeve Fetare (Dijanet), myslimanët ...

Ramazani: Çfarë preferohet të hani për iftar dhe syfyr?

Gazeta Express - 14.05.2018

Ushqimi i besimtarëve gjatë muajit të agjërimit dallon nga ushqimi i përditshëm, prandaj është e nevojshme t’i kushtoni kujdes këshillave të mjekëve dhe të nutricionistëve, në mënyrë që organizmi të ...

Agjërimi i Ramazanit fillon më 16 maj

Koha.net - 14.05.2018

Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës, njofton besimtarët dhe gjithë opinionin e gjerë se Muaji i Madhëruar i Ramazanit fillon ditën e mërkurë, më 16 maj 2018.

BIK: Muaji i Ramazanit fillon më 16 maj

Telegrafi - 14.05.2018

Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës (BIK), përmes një komunikate për media ka njofton besimtarët dhe gjithë opinionin e gjerë se Muaji i Madhëruar i Ramazanit fillon ditën e mërkurë më 16 maj 2018.

Në Suedi, Norvegji e Islandë, agjërimi do të zgjasë deri në 22 orë në ditë

Koha.net - 14.05.2018

Myslimanët që jetojnë në qytetin Kiruna, në veri të Suedisë, do të agjërojnë rreth 20 deri në 22 orë gjatë Ramazanit këtë vit. Sipas kalendarit të Kryesisë së Çështjeve Fetare (Dijanet), myslimanët ...

Agjërimi, çfarë preferohet të hani për iftar dhe syfyr?

Tetova Sot - 14.05.2018

Ushqimi i besimtarëve gjatë muajit të agjërimit dallon nga ushqimi i përditshëm, prandaj është e nevojshme t’i kushtoni kujdes këshillave të mjekëve dhe të nutricionistëve, në mënyrë që organizmi të ...

Këto fakte interesante nuk i keni ditur mbi Ramazanin

Alb Portali - 14.05.2018

Çdo vit për Ramazan, që nis ditën e nesërme, miliona myslimanë në të gjithë botën agjërojnë për 30 ditë nga mëngjesi në mbrëmje. Por, ky muaj është shumë më tepër se thjesht agjërim.

UBISHZ uron me rastin e fillimit të muajit të Ramazanit

Alb Portali - 14.05.2018

Unioni i Bashkësive Islame Shqiptare në Zvicër, njofton besimtarët myslimanë se dita e parë e muajit të bekuar të Ramazanit është ditën e mërkurë, 16.05.2018, ndërsa namazi i parë i taravisë falet në ...

UBISHZ: Urimi me rastin e fillimit të muajit të Ramazanit

Tetova Sot - 14.05.2018

Të nderuara motra, të dashur vëllezër! Unioni i Bashkësive Islame Shqiptare në Zvicër njofton besimtarët muslimanë se dita e parë e muajit të bekuar të Ramazanit është ditën e mërkurë , më 16.05.2018 ...

Muaji i Ramazanit: Nesër Teravia e parë, të mërkurën dita e parë e agjërimit

Flaka - 14.05.2018

Nga Bashkësia Islame njoftuan se të mërkurën, me 16 Maj, është dita e parë e muajit të Ramazanit. Kjo do të thotë se të martën do të falet teravia e parë.

Muaji i Ramazanit: Nesër Teravia e parë, të mërkurën dita e parë e agjërimit

Tetova Sot - 14.05.2018

Nga Bashkësia Islame njoftuan se të mërkurën, me 16 Maj, është dita e parë e muajit të Ramazanit. Kjo do të thotë se të martën do të falet teravia e parë.

Vendet ku agjërimi do të zgjasë deri në 22 orë

Tetova Sot - 14.05.2018

Myslimanët që jetojnë në qytetin Kiruna, në veri të Suedisë, do të agjërojnë rreth 20 deri në 22 orë gjatë Ramazanit këtë vit. Sipas kalendarit të Kryesisë së Çështjeve Fetare (Dijanet), myslimanët ...

Agjërimi i Ramazanit fillon më 16 maj

Kosova Live - 14.05.2018

Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës njofton besimtarët dhe gjithë opinionin e gjerë se Muaji i Madhëruar i Ramazanit fillon ditën e mërkurë më 16 maj 2018.

Muslimanët në Suedi do të agjërojnë nga 20 deri në 22 orë në ditë

Antpress - 14.05.2018

Muslimanët që jetojnë në qytetin Kiruna, në veri të Suedisë, do të agjërojnë rreth 20 deri në 22 orë gjatë Ramazanit këtë vit, raporton Anadolu Agency (AA).

Muaji i Ramazanit: Nesër Teravia e parë, të mërkurën dita e parë e agjërimit

Antpress - 14.05.2018

Nga Bashkësia Islame njoftuan se të mërkurën, me 16 Maj, është dita e parë e muajit të Ramazanit. Kjo do të thotë se të martën do të falet teravia e parë.