TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Njëri nga sulmuesit në Paris ka kaluar nëpër Maqedoni

Portalb - 15.11.2015

Lajme lidhur me temën Dikush i veshur me të zeza u shfaq në sallën e koncerteve para të shtënave (Video) Prokurori i Parisit: E dimë kush i ka financuar sulmuesit Ja momenti kur policia franceze ...

Këshilli i Sigurimit: Tela me gjëmba nëse eskalon situata me refugjatët

Portalb - 15.11.2015

Lajme lidhur me temën Këshilli i Sigurimit: Tela me gjëmba nëse eskalon situata me refugjatët Edhe Ivanov paralajmëroi konvokimin e Këshillit të sigurimit Orav do t’ia dorëzojë raportin për përparim ...

Juncker: Nuk do të rishikohet politika për refugjatë

LajmiFundit - 15.11.2015

Presidenti i Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker, ka thënë se nuk ka nevojë për rishikim të politikës për refugjatë, pas sulmeve terroriste në Paris.

Juncker: Nuk do të rishikohet politika për refugjatë

Lajmi.net - 15.11.2015

Presidenti i Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker, ka thënë se nuk ka nevojë për rishikim të politikës për refugjatë, pas sulmeve terroriste në Paris.

Bashkë me refugjatët, vjen dhe terrorizmi

Top Channel - 15.11.2015

Vala e sulmeve terroriste në zemër të Europës i hap rrugë një tjetër debati; xhihadistë të kamufluar në radhët e mijëra refugjatëve që depërtojne kontinentin çdo ...

Poloni: Shqiptarët bëhen terroristë në protestën anti-refugjatë

Lajmi.net - 15.11.2015

Gjatë një proteste në Poloni kundër refugjatëve sirianë në një nga banerët që protestuesit mbanin në dorë vërehet edhe flamuri shqiptar dhe disa figura terroristësh nën të.

Bashkë me refugjatët, vjen dhe terrorizmi

Lajmi.net - 15.11.2015

Vala e sulmeve terroriste në zemër të Europës i hap rrugë një tjetër debati; xhihadistë të kamufluar në radhët e mijëra refugjatëve që depërtojnë kontinentin çdo ditë.

Refugjatët në Tabanoc shprehen të frikësuar nga sulmet në Paris

Zhurnal - 15.11.2015

Refugjatët në Tabanoc shprehen të frikësuar nga sulmet në Paris Publikuar 15.11.2015 në 16:19 nga B.R. | 27 i lexuar Shkup, 15 nëntor - Refugjatët, të cilët mbërrijnë në vendkalimin kufitar Tabanoc ...

A do të ballafaqohet Kosova me fluks të refugjatëve (Video)

Portalb - 15.11.2015

Lajme lidhur me temën Këshilli i Sigurimit: Tela me gjëmba nëse eskalon situata me refugjatët De Maiziere: Mos e lidhni sulmin në Paris me krizën e emigrantëve Pas ngjarjes së Parisit, Polonia nuk ...

Poloni: Shqiptarët bëhen terroristë në protestën anti-refugjatë

Mapo - 15.11.2015

Poloni: Shqiptarët bëhen terroristë në protestën anti-refugjatë Postuar më: 15 Nëntor 2015 11:13 Gjatë një proteste në Poloni kundër refugjatëve sirianë në një nga banerët që protestuesit mbanin në ...

Juncker: Nuk do të rishikohet politika për refugjatë

Botasot - 15.11.2015

Presidenti i Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker, ka thënë se nuk ka nevojë për rishikim të politikës për refugjatë, pas sulmeve terroriste në Paris.

Poloni, shqiptarët konsiderohen terroristë në protestën anti-refugjatë

BalkanWeb - 15.11.2015

POLONI – Gjatë një proteste në Poloni kundër refugjatëve sirianë në një nga banerët që protestuesit mbanin në dorë vërehet edhe flamuri shqiptar dhe disa figura terroristësh nën të.

Juncker: Nuk do të rishikohet politika për refugjatë

Telegrafi - 15.11.2015

Presidenti i Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker, ka thënë se nuk ka nevojë për rishikim të politikës për refugjatë, pas sulmeve terroriste në Paris.

Bashkë me refugjatët, vjen dhe terrorizmi në Evropë (Video)

Telegrafi - 15.11.2015

Vala e sulmeve terroriste në zemër të Europës i hap rrugë një tjetër debati; xhihadistë të kamufluar në radhët e mijëra refugjatëve që depërtojne kontinentin çdo ditë.

Refugjatët në Tabanoc shprehen të frikësuar nga sulmet në Paris

Yll Press - 15.11.2015

Refugjatët e anketuar nga Radio Evropa e Lirë thonë se janë të frikësuar pasi mendojnë se situata tani do të jetë shumë më e vështirë për ta. Refugjatët, të cilët mbërrijnë në vendkalimin kufitar ...

Bashkë me refugjatët, vjen dhe terrorizmi

Koha.net - 15.11.2015

Vala e sulmeve terroriste në zemër të Europës i hap rrugë një tjetër debati; xhihadistë të kamufluar në radhët e mijëra refugjatëve që depërtojnë kontinentin çdo ditë.

Refugjatët të frikësuar nga sulmet në Paris

Botasot - 15.11.2015

Refugjatët, të cilët mbërrijnë në vendkalimin kufitar Tabanoc në kufirin midis Maqedonisë dhe Serbisë janë të frikësuar nga sulmet e ndodhura në Paris.

Refugjatët në Maqedoni të frikësuar nga sulmet në Paris

Koha.net - 15.11.2015

Refugjatët, të cilët mbërrijnë në vendkalimin kufitar Tabanoc në kufirin midis Maqedonisë dhe Serbisë janë të frikësuar nga sulmet e ndodhura në Paris.

Refugjatët në Preshevë, të frikësuar nga sulmet në Paris: Çfarë të bëjnë!?

Telegrafi - 15.11.2015

Refugjatët të cilët mbërrijnë në vendkalimin kufitar Tabanoc në kufirin midis Maqedonisë dhe Luginës së Preshevës, janë të frikësuar nga sulmet e ndodhura në Paris.

A do të ballafaqohet Kosova me fluks të refugjatëve (Video)

Telegrafi - 15.11.2015

Kriza e refugjatëve nga Lindja e Mesme ende nuk e ka prekur Kosovën. Mirëpo, Kosova nuk po qëndron indiferente kundrejt kësaj krize dhe po përgatitet për ndonjë fluks të mundshëm të refugjatëve.

A do të ballafaqohet Kosova me fluks të refugjatëve (Video)

Botasot - 15.11.2015

Kriza e refugjatëve nga Lindja e Mesme ende nuk e ka prekur Kosovën. Mirëpo, Kosova nuk po qëndron indiferente kundrejt kësaj krize dhe po përgatitet për ndonjë fluks të mundshëm të refugjatëve.

Të vrarë se janë parizienë

BalkanWeb - 15.11.2015

NGA: Judah Grunstein Tronditja nuk është më pak e thellë, për shkak se është e njohur – si ajo parandjenja e njohjes së ëndrrës së tmerrshme, që e ke parë disa herë.

Rritja e sigurisë, Nikollovski: Maqedonia nuk është drejtpërdrejt e kërcënuar

Botasot - 15.11.2015

Vendimi i Këshillit të Sigurimit për zhdukjen e vendkalimeve të paligjshme të refugjatëve nga Greqia është masë normale dhe parandaluese. Ky është vlerësimi i gjeneralit të pensionuar Ilija ...

Poloni, shqiptarët cilësohen si terroristë në protestën kundër refugjatëve

Java News - 15.11.2015

Gjatë një proteste në Poloni kundër refugjatëve sirianë në një nga banerët që protestuesit mbanin në dorë vërehet edhe flamuri shqiptar dhe disa figura terroristësh nën të.

FOTO: Protestuesit në Poloni me pankarta ku terroristët paraqiten me… flamurin shqiptar (!?)

Gazeta Dita - 15.11.2015

Në Poloni u zhvillua një protestë kundër refugjatëve sirianë në përgjegjësi, por midis turmës së protestuesve kishte edhe pankarta kundër shqiptarëve.

FOTO/ Protesta antirefugjatë: Shqiptarët portretizohen si terroristë

Gazeta Tema - 15.11.2015

Në Poloni është organizuar një protestë kundër refugjatëve pas ngjarjes së Parisit. Zyrtarët polakë kanë dalë kundër BE-së për kuotat e refugjatëve. Ata deklaruan se nuk do të pranojnë më refugjatë.

Nis samiti G20, terrorizmi në plan të parë

Java News - 15.11.2015

Krahas autoriteteve greke, edhe ato serbe konfirmojnë se kamikazi i identifikuar me inicialet A.A, që hodhi veten në erë jashtë stadiumit “Stade de France”, ka hyrë në Evropë si një azilkërkues.

Juncker: Nuk do ndryshojmë politikat ndaj refugjatëve, ekstremistët i detyruan të vijnë në Europë

Gazeta Tema - 15.11.2015

Presidenti i Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker, ka deklaruar se BE nuk ka ndër mend të rishikojë apo ndryshojë politikat ndaj refugjatëve, pas sulmeve terroriste të kryera në Paris.

“Ata që kryen sulmin në Paris janë të njëjtët që detyrojnë njerëzit të ikin”

Gazeta Dita - 15.11.2015

A janë emigrantët nga Siria shkaku u sulmit terrorist në Paris? Ekstremistët e djathtë mendojnë se “po” dhe ata si Jean-Marie Le Pen në Francë mendojnë se kjo ka ardhur për shkak të politikave ...

G-20: Luftë terrorizmit të ISIS

Vision Plus - 15.11.2015

Krerët e 20 shteteve më të industrializuara të botës kanë rënë dakord për rritjen e masave të sigurisë dhe kontrolleve në pikat kufitare dhe aeroporte.

Refugjatët në Tabanoc shprehen të frikësuar nga sulmet në Paris

Tetova Sot - 15.11.2015

Refugjatët, të cilët mbërrijnë në vendkalimin kufitar Tabanoc në kufirin midis Maqedonisë dhe Serbisë janë të frikësuar nga sulmet e ndodhura në Paris.

Juncker: Nuk do të rishikohet politika për refugjatë

InfoGlobi - 15.11.2015

Presidenti i Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker, ka thënë se nuk ka nevojë për rishikim të politikës për refugjatë, pas sulmeve terroriste në Paris.

Të vrarë se janë parizienë

Gazeta Tema - 15.11.2015

Tronditja nuk është më pak e thellë, për shkak se është e njohur – si ajo parandjenja e njohjes së ëndrrës së tmerrshme, që e ke parë disa herë. Edhe një herë, telefonata nga “hiçi”, alarmi se ...

Bashkë me refugjatët, vjen dhe terrorizmi

Kosova Live - 15.11.2015

Sulmet terroriste në Evropë i ka hapur rrugë një debati tjetër atë nëse xhihadistë të kamufluar në radhët e mijëra refugjatëve që depërtojnë kontinentin çdo ditë.

Refugjatët në Preshevë të frikësuar nga sulmet në Paris

Kosova Live - 15.11.2015

Refugjatët të cilët mbërrijnë në vendkalimin kufitar Tabanoc në kufirin midis Maqedonisë dhe Luginës së Preshevës, janë të frikësuar nga sulmet e ndodhura në Paris.

Ivanov mbledh Këshillin e Sigurimit, do të ndryshojë strategjia ndaj refugjatëve

Shqipmedia - 14.11.2015

Shkup – Për shkak të ngjarjeve të fundit me krizën e refugjatëve, presidenti Ivanov, pas vizitës së sotme të vijës kufitare jugore, paralajmëroi se sonte do ta konvokojë Këshillin e sigurisë.

Marsh në Shkup: Refugjatët janë vetë viktimë e terrorizmit

Portalb - 14.11.2015

Lajme lidhur me temën Filmohet para sulmit një prej atentatorëve të Parisit (Video) Kërcënohet Tirana, Nishani mobilizon forcat e shtetit ISIS merr përgjegjësinë për sulmin në Paris, e quan atë vetëm ...

Edhe Ivanov paralajmëroi konvokimin e Këshillit të sigurimit

Portalb - 14.11.2015

Lajme lidhur me temën Video me inskenimet e sulmeve në Paris Marsh në Shkup: Refugjatët janë vetë viktimë e terrorizmit Filmohet para sulmit një prej atentatorëve të Parisit (Video) Kërcënohet ...

Terroristi i vdekur, refugjat lufte që kaloi nga Greqia

ikub - 14.11.2015

Mediat në Francë janë duke raportuar së fundmi se një nga terroristët e vdekur, pranë të cilit u gjet dhe pasaporta siriane, rezulton që të ketë mbërritur në Europë si refugjat lufte.

Ivanov mbledh Këshillin e Sigurimit, do të ndryshojë strategjia ndaj refugjatëve

Zhurnal - 14.11.2015

Ivanov mbledh Këshillin e Sigurimit, do të ndryshojë strategjia ndaj refugjatëve Publikuar 14.11.2015 në 18:32 nga B.M | 186 i lexuar Shkup, 14 nëntor - Për shkak të ngjarjeve të fundit me krizën e ...

Ngjarjet e Parisit të mos ndërlidhen me refugjatët

Zhurnal - 14.11.2015

Ngjarjet e Parisit të mos ndërlidhen me refugjatët Publikuar 14.11.2015 në 19:08 nga D.R. | 1 i lexuar Gostivar, 14 nëntor – Sot në Shkup qytetarë dhe aktivistë të organizatave organizuan një marsh ...

Pacolli: Evropa t`i hapë dyert për refugjatët nga Lindja

Botasot - 14.11.2015

Rrahim Pacolli, kryesues i delegacionit për dialogun në Bruksel ka thënë se Evropa duhet të mendojë mirë që të hapë dyert për refugjatët e Lindjes dhe Magrebit.

Disa qytetarë fajësojnë refugjatët për sulmin terrorist në Francë

Botasot - 14.11.2015

E gjithë Franca është tmerruar nga sulmi që ndodhi mbrëmë që la të vdekur 127 persona dhe rreth 200 të tjerë janë lënduar. Për këtë sulm, që ISIS thotë se mban përgjegjësinë, disa qytetarë kanë ...

Partia e Merkelit: Mos ngatërroni terrorizmin me refugjatët

Botasot - 14.11.2015

Kur s’kanë kaluar 24 orë nga sulmet barbare në Paris, Gjermania ka filluar një debat mbi politikat e refugjatëve. Nga partia e kancelares gjermane, Angela Merkel, (CDU), 61, kanë theksuar se sulmet e ...

Shqiptarët cilësohen si terroristë, në protestën kundër refugjatëve në Poloni

Botasot - 14.11.2015

Gjatë një proteste në Poloni kundër refugjatëve sirianë në një nga banerët që protestuesit mbanin në dorë vërehet edhe flamuri shqiptar dhe disa figura terroristësh nën të.

Pse përdhoset flamuri shqiptar, në protestën e polakëve kundër refugjatëve?

Telegrafi - 14.11.2015

Gjatë një proteste në Poloni kundër refugjatëve sirianë, më 14 shtator 2015, në një nga banerët që protestuesit mbanin në dorë vërehet edhe flamuri shqiptar.

Marsh protestues në Shkup, “Refugjatët pa kufij” (Video)

Tetova Sot - 14.11.2015

Ngjarjet në Paris nuk mund të lidhen me refugjatët, apelojnë sot protestuesit që marshonin në Shkup në një marshim tradicional të refugjatëve, transmeton TetovaSot.

Presidenti Ivanov do ta konvokojë Këshillin e sigurisë

Republika - 14.11.2015

­ Për shkak të ngjarjeve të fundit me krizën e refugjatëve, presidenti Ivanov, pas vizitës së sotme të vijës kufitare jugore, paralajmëroi se sonte do ta konvokojë Këshillin e sigurisë.

Kosova po përgatitet për pranimin e refugjatëve

Lajmi.net - 13.11.2015

Ministria e Punëve të Brendshme është në vlugun e përgatitjeve për menaxhimin e ndonjë fluksi të mundshëm të refugjatëve sirianë. Sekretari i përgjithshëm i kësaj ministrie Driton Gashi është emëruar ...

Kosova po bëhet gati për refugjatë

Zhurnal - 13.11.2015

Kosova po bëhet gati për refugjatë Publikuar 13.11.2015 në 09:40 nga B.R. | 27 i lexuar Ministria e Punëve të Brendshme është në vlugun e përgatitjeve për menaxhimin e ndonjë fluksi të mundshëm të ...

Cipras: Është dyfytyrësi vetëm të shtiremi të shqetësuar për krizën e refugjatëve

Idividi - 13.11.2015

Athinë, 12 nëntor 2015 (MIA) - Të gjithë ne kemi përgjegjësi të madhe që të përballemi me çështjen për fluksin e migrimit dhe të refugjatëve dhe kjo ndoshta është çështja më e rëndësishme në kohën e ...

Refugjatët në Gjevgjelija në rresht për dy drejt BE-së

DW - 13.11.2015

Imazhet nga kufiri maqedonas u bënë simbol i krizës. Dhjetra-mijëra refugjatë u ndeshën me policinë kufitare, që reagoi me gaz lotsjellës e shkopinj gome.

Orban, xheloz ndaj Turqisë: BE-ja s’duhet t’i japë 3 miliardë euro

Portalb - 13.11.2015

Lajme lidhur me temën Trazirat politike në Europë (FOTO) SHBA ndërmerr në Siri operacion kundër “xhihadistit John” Erdogan: Samiti G20 në Turqi do të jetë më efektivi deri më tani BE krijon fondin ...

Valë e re e refugjatëve në Preshevë, për katër ditë kanë mbërritur rreth 10,000 persona

Portalb - 13.11.2015

Lajme lidhur me temën Mbyten edhe 18 migrantë në brigjet e detit Egje Përplasje e dhunshme në Francë, refugjatët përleshen me policinë (Video) Plani kanadez për marrjen e 25 mijë sirianëve do të ...

Organizatat kriminale shqiptare bëjnë transferimin e refugjatëve përmes Adriatikut

ikub - 13.11.2015

Mediat në Itali shkruajnë se pas Mesdheut dhe Ballkan tani është vënë në shënjestër rruga e Adriatikut për refugjatët që duan të mbërrijnë në vendet e BE-së.

Kosova po përgatitet për pranimin e refugjatëve

Telegrafi - 13.11.2015

Ministria e Punëve të Brendshme është në vlugun e përgatitjeve për menaxhimin e ndonjë fluksi të mundshëm të refugjatëve sirianë. Sekretari i përgjithshëm i kësaj ministrie Driton Gashi është emëruar ...

“Ortek refugjatësh”

ABC News - 13.11.2015

Çështja e refugjatëve po polarizon politikën gjermane. Dhe nxitësi kryesor i këtij polarizimi është Volfgang Shojble, ministri gjerman i Financave. Ai shkaktoi reagime t shumta me deklaratat e një ...

Skafistët shqiptarë do të riaktivizohen

ABC News - 13.11.2015

Pas itenerarit mesdhetar dhe ballkanik për refugjatët, tashmë është shfaqur edhe ai adriatik. Mediat italiane shkruajnë duke cituar burime të inteligjencës se organizata kriminale, kryesisht ...

Kosova po përgatitet për refugjatë

InfoGlobi - 13.11.2015

Ministria e Punëve të Brendshme është në vlugun e përgatitjeve për menaxhimin e ndonjë fluksi të mundshëm të refugjatëve sirianë. Sekretari i përgjithshëm i kësaj ministrie Driton Gashi është emëruar ...

Kosova po përgatitet për pranimin e refugjatëve

Java News - 13.11.2015

Ministria e Punëve të Brendshme është në vlugun e përgatitjeve për menaxhimin e ndonjë fluksi të mundshëm të refugjatëve sirianë. Sekretari i përgjithshëm i kësaj ministrie Driton Gashi është emëruar ...

HARTA/ Si u çmontua plani i Europës për refugjatët

Gazeta Tema - 13.11.2015

Plani i Europës për pritjen e refugjatëve nuk po ecën më së mir, madje mund të thuhet se është pranë një dështimi. Por cilat ishin shtetet që i vunë shkopinj nën rrota Bashkimit Europian? Suedia Prej ...

Diplomati italian Filipo Grandi është Komisari i lartë i ri i KB-së për refugjatë - UNHCR

Idividi - 12.11.2015

Nju-Jork, 12 nëntor 2015 (MIA) - Sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Ban Ki-mun, e emëroi diplomatin italian Filipo Grandi për Komisar të lartë të KB-së për refugjatë, i cili do të ketë ...

Gjermania vitin e ardhshëm mund të ketë 14,3 miliardë euro shpenzime për refugjatët

Idividi - 12.11.2015

Berlin, 11 nëntor 2015 (MIA) - Është e mundur që Gjermania vitin e ardhshëm të ketë shpenzime prej 14,3 miliardë euro për pranim dhe integrim të refugjatëve, por shteti është i aftë të ndërmerr ...

Sllovenia nuk planifikon dukshëm ta rrisë fluksin e refugjatëve

Idividi - 12.11.2015

Lubjanë, 11 nëntor 2015 (MIA) - Sllovenia nuk planifikon "dukshëm ta zvogëlojë" fluksin e refugjatëve në vend, edhe pse në mëngjes filloi të ngritë rrethojë nga teli me gjemba në disa pjesë të ...

A po e ndryshon Gjermania kursin ndaj pranimit të refugjatëve

Idividi - 12.11.2015

Berlin, 11 nëntor 2015 (MIA) - Gjermania do të fillojë deportimin e refugjatëve nga Siria në pajtim me rregullat e BE-së, të cilat parashohin që azilantët të kthehen në vendin e parë-anëtar të BE-së ...

Ndihmë italiane për UNHCR-në dedikuar për refugjatët

Idividi - 12.11.2015

Shkup, 11 nëntor 29015 (MIA) - Qeveria italiane miratoi kompensim të veçantë në para në vlerë prej 250.000 euro për UNHCR-në, me qëllim që t'i mbështesë përpjekjet e Republikës së Maqedonisë në ...

Fluksi i refugjatëve, Meta: Shqipëria, gati të luajë rolin e saj

Top Channel - 12.11.2015

Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta, duke folur në një konferencë mbi të drejtat e emigrantëve nga vendet e luftës, ka deklaruar se Shqipëria është e gatshme të luajë rolin e saj në përballimin e kësaj ...

Kriza e refugjatëve, Meta: Shqipëria në gatishmëri

ikub - 12.11.2015

I pranishëm në një konferencë mbi të drejtat e emigrantëve nga vendet e luftës, kryetari i Kuvendit, Ilir Meta, deklaroi se Shqipëria është e gatshme të luajë rolin e saj në përballimin e sfidës.

Fluksi i refugjatëve, Meta: Shqipëria, gati të luajë rolin e saj

LajmiFundit - 12.11.2015

Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta, duke folur në një konferencë mbi të drejtat e emigrantëve nga vendet e luftës, ka deklaruar se Shqipëria është e gatshme të luajë rolin e saj në përballimin e kësaj ...

Serbi, në 24 orë mbërrijnë 9 000 emigrantë

ikub - 12.11.2015

Në më pak se 24 orë mbi 9 000 emigrantë kanë mbërritur në Serbi nga Maqedonia. Refugjatët fillimisht regjistrohen në Preshevë dhe më pas marrin autobusë për të vijuar rrugën drejt qytetit kufitar ...

Erjavec: Fluksi i refugjatëve nuk do të ndërpritet gjatë dimrit

Idividi - 12.11.2015

Vjenë, 12 nëntor 2015 (MIA) - Ministri slloven i Punëve të Jashtme, Karl Erjavec deklaroi sot në një intervistë për "Prese"-n vjeneze se fluksi i refugjatëve nuk do të ndërpritet gjatë dimrit dhe ...

Bashkimi Evropian, Maqedonisë: Pranoni 20 mijë refugjatë

Lajmi.net - 12.11.2015

Përkundër që presidenti maqedonas Gjorge Ivanov në Bruksel u shpreh i vendosur se Maqedonia nuk do të pranojë refugjatë edhe për një kohë të gjatë, autoritetet kufitare në Maqedoni thonë se BE-ja ...

Fluks emigrantësh në Preshevë: 8 mijë emigrantë për 48 orë

Lajmi.net - 12.11.2015

Rreth 8,000 refugjatë kanë arritur në qendrën e pranimit në Preshevë në jug të Serbisë nga Miratovci në kufi me Maqedoninë në 48 orët e fundit. Shifrat i ka konfirmuar koordinatori i Zyrës për të ...

Orban: Kriza e refugjatëve është pjesë e komplotit të majtë

Idividi - 12.11.2015

Cyrih, 12 nëntor 2015 (MIA) - Vala e refugjatëve që arriti në Evropë nga Lindja e Afërt dhe nga Afrika mund të jetë pjesë e komplotit të majtë që "kontinenti i vjetër" të mbushet me votues të cilët ...

Refugjatët vullnetarisht braktisin Holandën

Lajmi.net - 12.11.2015

Numri më i madh i refugjatëve në Holandë vijnë nga Siria, Afganistani, Eritrea dhe Etiopia. Numri i refugjatëve të cilët vullnetarisht e kanë braktisur Holandën, krahasuar me të dhënat e vitit 2011, ...

Orban kundër idesë që BE të ndihmojë Turqinë në krizën e refugjatëve

Portalb - 12.11.2015

Lajme lidhur me temën Rusia e gatshme për tubacionin e “Rrjedhës Turke” Raporti i Progresit, Hahn: ndajmë mundësi dhe sfida të përbashkëta me Turqinë Mbreti i Arabisë, 18 milionë dollarë për dy javë ...

Orban kundër idesë që BE të ndihmojë Turqinë në krizën e refugjatëve

Lajmi.net - 12.11.2015

Kryeministri hungarez Viktor Orban u shpreh kundër idesë që Bashkimi Evropian (BE) të ndihmojë me tre miliardë euro Republikën e Turqisë, e cila ka strehuar më shumë se dy milionë refugjatë dhe është ...

Nga Maqedonia në Serbi kanë hyrë 8 mijë refugjatë !

Zhurnal - 12.11.2015

Nga Maqedonia në Serbi kanë hyrë 8 mijë refugjatë ! Publikuar 12.11.2015 në 20:58 nga D.R. | 14 i lexuar Shkup, 12 nentor - Në 48 orët e fundit, rreth 8,000 refugjatë kanë arritur në qendrën e ...

Refugjatët, Maqedonia "senduiç"

Zhurnal - 12.11.2015

Refugjatët, Maqedonia "senduiç" Publikuar 12.11.2015 në 23:08 nga D.R. | 41 i lexuar Shkup, 12 nentor - Fluksi i refugjatëve që arrijnë çdo ditë në kampin e pranimit në afërsi të Gjevgjelisë nuk ka ...

Fluksi i refugjatëve, Meta: Shqipëria, gati të luajë rolin e saj

Mapo - 12.11.2015

Fluksi i refugjatëve, Meta: Shqipëria, gati të luajë rolin e saj Postuar më: 12 Nëntor 2015 10:29 Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta, duke folur në një konferencë mbi të drejtat e emigrantëve nga vendet ...

Mbi 9000 mijë emigrantë hynë në Serbi brenda një dite

Ora news - 12.11.2015

Mijëra emigrantë kanë mbërritur në Serbi vetëm gjatë orëve të fundit, pasi lanë pas Maqedoninë të mërkurën e 11 nëntorit. Agjensia e Refugjatëve e Kombeve të Bashkuara bën me dije se procesi i ...

Konferenca për të drejtat ndërkombëtare

ABC News - 12.11.2015

Në një tyrezë për trajtimin e emigrantëve,kryetari I kuvendit Ilir Meta foli për rëndësinë që ka edhe roli I shqipërisë për të përballuar këtë fenomen.

Kriza e refugjatëve, Shojble: Europa përpara ortekut

ABC News - 12.11.2015

Kriza e refugjatëve, për ministrin gjerman të financave Volfgang Shojble, është si një ortek që mund të gllabërojë nga momenti në moment Europën. Deklaratën zgjodhi ta bënte nga Qendra për Politikat ...

​BE i bën presion Maqedonisë për të pranuar 20 mijë refugjatë

Botasot - 12.11.2015

Përkundër që presidenti maqedonas Geroge Ivanov në Bruksel u shpreh i vendosur se Maqedonia nuk do të pranojë refugjatë edhe për një kohë të gjatë, autoritetet kufitare në Maqedoni thonë se BE-ja ...

BE i kërkon Maqedonisë t’i pranojë 20 mijë refugjatë

Koha.net - 12.11.2015

Përkundër që presidenti maqedonas Geroge Ivanov në Bruksel u shpreh i vendosur se Maqedonia nuk do të pranojë refugjatë edhe për një kohë të gjatë, autoritetet kufitare në Maqedoni thonë se BE-ja ...

Për 48 orë 8,000 refugjatë në Preshevë

Botasot - 12.11.2015

Rreth 8,000 refugjatë kanë arritur në qendrën e pranimit në Preshevë në jug të Serbisë nga Miratovci në kufi me Maqedoninë në 48 orët e fundit. Shifrat i ka konfirmuar koordinatori i Zyrës për të ...

Meta: Shqipëria gati të luajë rolin e vet për migrantët

Koha.net - 12.11.2015

Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta, duke folur në një konferencë mbi të drejtat e emigrantëve nga vendet e luftës, ka deklaruar se Shqipëria është e gatshme të luajë rolin e saj në përballimin e kësaj ...

Në Preshevë, brenda 48, orëve 8 mijë refugjatë

Koha.net - 12.11.2015

Rreth 8,000 refugjatë kanë arritur në qendrën e pranimit në Preshevë në jug të Serbisë nga Miratovci në kufi me Maqedoninë në 48 orët e fundit. Shifrat i ka konfirmuar koordinatori i Zyrës për të ...

Mijëra refugjatë çdo ditë mbërrijnë në Gjevgjeli

Botasot - 12.11.2015

Fluksi i refugjatëve që arrijnë çdo ditë në kampin e pranimit në afërsi të Gjevgjelisë nuk ka të ndalur. Cdo ditë në kampin e pranimit mbërrijnë qindra persona, të cilët pas një ndalimi të shkurtës ...

Kriza refugjatëve, Meta: Shqipëria e gatshme të luajë rolin e saj

Java News - 12.11.2015

Nga konferenca mbi të drejtat e emigrantëve nga vendet e luftës, Kryetari i Kuvendit ka deklaruar se Shqipëria është e gatshme të luajë rolin e saj në përballimin e emigrantëve sirianë, duke ardhur ...

Fluksi i refugjatëve, Meta: Shqipëria, gati të luajë rolin e saj

Gazeta Tema - 12.11.2015

Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta, duke folur në një konferencë mbi të drejtat e emigrantëve nga vendet e luftës, ka deklaruar se Shqipëria është e gatshme të luajë rolin e saj në përballimin e kësaj ...

Pritja e refugjatëve nga lindja

Vision Plus - 12.11.2015

“Shqipëria ka vendin e saj në përballimin e fluksit të emigrantëve nga Siria dhe vendet e tjera të përfshira në konflikt”. Deklarata vjen nga kryetari i Kuvendit Ilir Meta, në një Konferencën për ...

Në Preshevë, brenda 48 orëve 8 mijë refugjatë

Java News - 12.11.2015

Rreth 8,000 refugjatë kanë arritur në qendrën e pranimit në Preshevë në jug të Serbisë nga Miratovci në kufi me Maqedoninë në 48 orët e fundit. Shifrat i ka konfirmuar koordinatori i Zyrës për të ...

Preshevë: Tetë mijë refugjatë në 48 orë

InfoGlobi - 12.11.2015

Rreth 8 000 refugjatë kanë arritur në qendrën e pranimit në Preshevë në jug të Serbisë nga Miratovci, në kufi me Maqedoninë, në 48 orët e fundit. Shifrat i ka konfirmuar koordinatori i Zyrës për të ...

Orban kundër idesë që BE të ndihmojë Turqinë në krizën e refugjatëve

Tetova Sot - 12.11.2015

Kryeministri hungarez Viktor Orban u shpreh kundër idesë që Bashkimi Evropian (BE) të ndihmojë me tre miliardë euro Republikën e Turqisë, e cila ka strehuar më shumë se dy milionë refugjatë dhe është ...

BE i bën presion Maqedonisë për të pranuar 20 mijë refugjatë

Republika - 12.11.2015

Bashkimi Evropian me presion të vazhdueshëm është duke bërë përpjekje për të detyruar qeverinë dhe presidentin Gjorge Ivanov të ndryshojnë pozicionin e tyre dhe të bien dakord për të pranuar rreth 20 ...

Fluks i madh refugjatësh në Preshevë

Kosova Live - 12.11.2015

Fluksi i refugjatëve afro-aziatikë drejt Evropës po vazhdon me intensitet të shtuar. Vetëm gjatë 48 orëve të fundit rreth 8 mijë refugjatë kanë arritur nga Maqedonia në qendrën e pranimit në Preshevë ...

Rreth 1.000 refugjatë në Slloveni gjatë natës

Idividi - 11.11.2015

Lubjanë, 11 nëntor 2015 (MIA) - Një anije me 1.067 refugjatë nën shoqërimin e policisë kroate, mbërriti herët në mëngjes rreth orës 01.00 në vendkalimin kufitar Dobovë, kumtuan autoritetet ...

BE para shpërbërjes?

Shqipmedia - 11.11.2015

Ministri i jashtëm i Luksemburgut, Jean Asselborn ka frikë se BE mund të shpërbëhet prej krizës së refugjatëve. Kjo frikë ka bazë, por ai bën një diagnozë të gabuar të fakteve, mendon Christoph ...

Mijëra refugjatë në kufirin Greqi - Maqedoni

Zhurnal - 11.11.2015

Mijëra refugjatë në kufirin Greqi - Maqedoni Publikuar 11.11.2015 në 14:31 nga D.R. | 121 i lexuar Shkup, 11 nëntor - Mijëra refugjatë kanë mbërritur në fshatin Idomeni, në kufirin midis Greqisë dhe ...

Plani kanadez për marrjen e 25 mijë sirianëve do të diskutohet brenda javës

Portalb - 11.11.2015

Lajme lidhur me temën Maqedoni, lëshohen 4.444 vërtetime të reja për shtrimin e kërkesës për azil Kanadezja mahnit botën me statusin për Qeverinë: Ministrin e transportit e kemi astronaut! Kriza e ...

Çekia nuk pranon refugjatë me sëmundje ngjitëse dhe të kaluar kriminale

Lajmi.net - 11.11.2015

Senati çek ka miratuar amendamentet e reja ligjore në kuadër të Ligjit për Azil që detyron refugjatët dhe emigrantët që hyjnë në Çeki t’i nënshtrohen ekzaminimeve mjekësore për ta vërtetuar se nuk ...

Përplasje e dhunshme në Francë, refugjatët përleshen me policinë (Video)

Portalb - 11.11.2015

Lajme lidhur me temën Plani kanadez për marrjen e 25 mijë sirianëve do të diskutohet brenda javës BE: Shqyrtohet ndërtimi i kampeve për migrantët në Ballkan Trazira në qendrën pritëse të ...

Gjermania parashihet të shpenzojë 21.1 miliardë euro për refugjatët në vitin 2015

Botasot - 11.11.2015

Instituti gjerman për hulumtime ekonomike “Ifo” ka thënë se deri në fund të këtij viti, Gjermania pritet të shpenzojë rreth 21.1 miliardë euro për nevojat e emigrantëve që hyjnë në vend.

Gjermani, Ministria e Brendshme mbyll kufirin për refugjatët sirianë pa dijeninë e Angela Merkel

ABC News - 11.11.2015

Mjaft me refugjatët sirianë. Kjo duhej të ishte fjala e fundit e Angela Merkel për sa i përket refugjatëve të cilët prej muajsh mbërrijnë në Europë. Por me sa duket Merkel dhe delegati i saj i ...

Gjermania parashihet të shpenzojë 21.1 miliardë euro për refugjatët në vitin 2015

Telegrafi - 11.11.2015

Instituti gjerman për hulumtime ekonomike “Ifo” ka thënë se deri në fund të këtij viti, Gjermania pritet të shpenzojë rreth 21.1 miliardë euro për nevojat e emigrantëve që hyjnë në vend.

Turqi, mbyten 14 refugjatë, shtatë prej tyre fëmijë

Botasot - 11.11.2015

Të paktën 14 refugjatë, mes të cilëve shtatë fëmijë, u mbytën në brigjet perëndimore të Turqisë gjatë fundosjes së varkës së tyre që drejtohej për në ishullin grek të Lesbos.

Përplasje e dhunshme në Francë, refugjatët përleshen me policinë (Video)

Telegrafi - 11.11.2015

Një përleshje masive ka ndodhur në një kamp refugjatësh në qytezën e Kalais në Francë. Pas disa përplasjeve që kishin ndodhur të dielën mbrëma, refugjatët janë përplasur sërish mbrëmjen e së martës.

​Çekia nuk do të pranojë refugjatë me sëmundje ngjitëse dhe të kaluar kriminale

Botasot - 11.11.2015

Senati çek ka miratuar amendamentet e reja ligjore në kuadër të Ligjit për Azil që detyron refugjatët dhe emigrantët që hyjnë në Çeki t’i nënshtrohen ekzaminimeve mjekësore për ta vërtetuar se nuk ...

BE para shpërbërjes?

InfoGlobi - 11.11.2015

Ministri i jashtëm i Luksemburgut, Jean Asselborn ka frikë se BE mund të shpërbëhet prej krizës së refugjatëve. Kjo frikë ka bazë, por ai bën një diagnozë të gabuar të fakteve, mendon Christoph ...

VIDEO/ Përplasje e dhunshme në Kalais, refugjatët përleshen me policinë

Gazeta Tema - 11.11.2015

Një përleshje masive ka ndodhur në një kamp refugjatësh në qytezën e Kalais në Francë. Pas disa përplasjeve që kishin ndodhur të djelën mbrëma, refugjatët janë përplasur sërish mbrëmjen e së martës.

Francë, përleshje e dhunshme midis policisë dhe emigrantëve (VIDEO)

Java News - 11.11.2015

Një përleshje masive ka ndodhur në një kamp refugjatësh në qytezën e Kalais në Francë midis emigrantëve dhe forcave të rendit. Pas disa përplasjeve që kishin ndodhur të djelën mbrëma midis ...

Beckham viziton një kamp refugjatësh

Top Channel - 10.11.2015

Ai momentalisht po udhëton në mbarë botën për një dokumentar të ri të “BBC”, por duket se aventura e David Beckham nuk ka qenë aq e bukur për të, pasi ditën e diel, ai ka vizituar një kamp ...

Gjermania kishte informacione se drejt saj po vinin “300 mijë refugjatë nga Kosova”

Lajm - 10.11.2015

Autoritetet gjermane njoftoheshin gjatë shkurtit se deri në fund të vitit Kosovën "mund ta braktisnin deri në 300 mijë veta, që është një e gjashta e popullatës" Qeveria Federale e Gjermanisë ka qenë ...

Gjermania kishte informacione se drejt saj po vinin “300 mijë refugjatë nga Kosova”

Lajmi.net - 10.11.2015

Autoritetet gjermane njoftoheshin gjatë shkurtit se deri në fund të vitit Kosovën "mund ta braktisnin deri në 300 mijë veta, që është një e gjashta e popullatës".

BE: Përpjekje këmbëngulëse për ndarjen e refugjatëve

DW - 10.11.2015

BE nuk është në gjendje të marrë vendime të reja për kufizimin e krizës së refugjatëve. Ai është i detyruar edhe më tej t'i nxisë për veprim shtetet anëtare, në mënyrë që t'u përmbahen të paktën ...

BE para shpërbërjes?

DW - 10.11.2015

Ministri i jashtëm i Luksemburgut, Jean Asselborn ka frikë se BE mund të shpërbëhet prej krizës së refugjatëve. Kjo frikë ka bazë, por ai bën një diagnozë të gabuar të fakteve, mendon Christoph ...

Shojble: Gjermania nuk ka kapacitet për pranimin e më shumë refugjatëve

Idividi - 10.11.2015

Berlin, 9 nëntor 2015 (MIA) - Ministri gjerman i Financave Volfgang Shojble vlerëson se vendi i tij i afrohet pikës në të cilën nuk do të mundet të sigurojë vendosje për fluksin e vazhdueshëm të ...

Berlini i ulë standardet arsimore për shkak të refugjatëve

Idividi - 10.11.2015

Berlin, 9 nëntor 2015 (MIA) - Për shkak të numrit të madh të refugjatëve, Gjermania po mendon t'i ulë standardet në arsim, në mëynrë që t'u ndihmojë azilantëve më lehtë të gjejnë punë dhe të ...

Dimri kërcënon refugjatët

Top Channel - 10.11.2015

Me afrimin e dimrit, Bashkimi Europian paralajmëron mbi rrezikun e një katastrofe humanitare për dhjetëra mijëra refugjatë. Vendet e bllokut janë nën presionin të mbajnë premtimet e bëra, në një kohë ...

Dimri kërcënon refugjatët

Lajm - 10.11.2015

Me afrimin e dimrit, Bashkimi Europian paralajmëron mbi rrezikun e një katastrofe humanitare për dhjetëra mijëra refugjatë. Vendet e bllokut janë nën presionin të mbajnë premtimet e bëra, në një kohë ...

Qeveria gjermane: Gati në rast se Ballkani mbyll kufijtë për emigrantët

SOT - 10.11.2015

Media gjermane vazhdon t’i kushtojë rëndësi fluksit të refugjatëve. “Qeveria gjermane po përgatitet në rast se Ballkani vendos t’i mbyllë kufijtë e tyre.

Kriza e refugjatëve, Asselborn: Mund të çojë në shpërbërjen e BE

Top Channel - 10.11.2015

“Pesha e krizës së emigrantëve mund të jetë tepër e madhe për shpatullat e Bashkimit Europian. BE-ja rrezikon ...

Kriza e refugjatëve, Asselborn: Mund të çojë në shpërbërjen e BE

Zhurnal - 10.11.2015

Kriza e refugjatëve, Asselborn: Mund të çojë në shpërbërjen e BE Publikuar 10.11.2015 në 14:59 nga D.R. | 1 i lexuar “Pesha e krizës së emigrantëve mund të jetë tepër e madhe për shpatullat e ...

Komiteti i Helsinkit: Policia nuk po sillet mirë me refugjatët

Zhurnal - 10.11.2015

Komiteti i Helsinkit: Policia nuk po sillet mirë me refugjatët Publikuar 10.11.2015 në 16:14 nga H.N. | 54 i lexuar Shkup, 10 nëntor- Numri i zyrtarëve policor prezent në kampin në Gjevgjeli është ...

Kriza e refugjatëve, Asselborn: Mund të çojë në shpërbërjen e BE

Portalb - 10.11.2015

Lajme lidhur me temën Tetovë, Eurohuman mbledhë ushqimi dhe veshmbathje për refugjatë Kriza e re e refugjatëve në Evropë do të arrijë nga Afrika Ishulli Lesbos, një varrezë ku deti nxjerr çdo ditë ...

Shërbimi i Emigracionit në Finlandë fshin informacionet e qendrave të refugjatëve

Lajmi.net - 10.11.2015

Shërbimi i Emigracionit në Finlandë i ka fshirë detajet e qendrave për pranimin e refugjatëve nga uebsajti i saj për qëllime sigurie, si dhe për t’iu mundësuar punëtorëve në këto qendra të punojnë pa ...

Mijëra refugjatë në kufirin greko-maqedonas; Frontex jep shifra të paprecedenta

Top Channel - 10.11.2015

Mijëra refugjatë kanë mbërritur në fshatin Idomeni, në kufirin midis Greqisë dhe ish-Republikës Jugosllave të Maqedonisë, 86 km në veri të Selanikut, pasi ka përfunduar greva dyditore e marinarëve ...

BE: Përpjekje këmbëngulëse për ndarjen e refugjatëve

Botasot - 10.11.2015

BE nuk është në gjendje të marrë vendime të reja për kufizimin e krizës së refugjatëve. Ai është i detyruar edhe më tej t'i nxisë për veprim shtetet anëtare, në mënyrë që t'u përmbahen të paktën ...

Gjermania po bëhet gati, në rast se Ballkani i mbyll kufijtë për emigrantët

Telegrafi - 10.11.2015

Qeveria gjermane është duke u përgatitur në rast se Ballkani vendos t’i mbyllë kufijtë e tyre. Mbyllja e kufijve do të shkaktojë panik dhe kaos në mesin e refugjatëve dhe rritjen e numrit të kalimeve ...

BE para shpërbërjes?

Botasot - 10.11.2015

Ministri i jashtëm i Luksemburgut, Jean Asselborn ka frikë se BE mund të shpërbëhet prej krizës së refugjatëve. Kjo frikë ka bazë, por ai bën një diagnozë të gabuar të fakteve, mendon Christoph ...

Gjermania po bëhet gati për mbylljen e kufijve të Ballkanit

BalkanWeb - 10.11.2015

Qeveria gjermane është duke u përgatitur për mundësinë që vendet e Ballkanit së shpejti t’i mbyllin kufijtë e tyre. Efekti do të ketë panik dhe kaos në mesin e refugjatëve dhe rritjen e numrit të ...

BE para shpërbërjes?

BalkanWeb - 10.11.2015

Ministri i jashtëm i Luksemburgut, Jean Asselborn ka frikë se BE mund të shpërbëhet prej krizës së refugjatëve. Kjo frikë ka bazë, por ai bën një diagnozë të gabuar të fakteve, mendon Christoph ...

Fundjavën e kaluar në Gjermani hynë 13 mijë refugjatë

Koha.net - 10.11.2015

Berlin, 10 nëntor - Njoftohet se në fundjavën e kaluar në Gjermani kanë hyrë 13 mijë refugjatë. Sipas deklaratës së Policisë Federale theksohet se refugjatët intensivisht kanë hyrë nga qyteti Passau, ...

“Kriza e refugjatëve mund të çojë në shpërbërjen e BE-së”!

Telegrafi - 10.11.2015

“Pesha e krizës së emigrantëve mund të jetë tepër e madhe për shpatullat e Bashkimit Europian. BE-ja rrezikon shpërbërjen”. Kështu deklaroi ministri i Jashtëm i Luksemburgut, Jean Asselborn, në një ...

Mediat gjermane: Sllovenia drejt mbylljes së kufijeve për refugjatët

ABC News - 10.11.2015

Edhe Sllovenia mund të rrethojë me gardh kufirin e saj jugor, për të ndalur dyndjen e emigrantëve nga Lindja e Mesme. Lajmi bëhet i ditur nga e përditshmja gjermane Bild, e cila u referohet burimeve ...

Beckham viziton një kamp refugjatësh

Ora news - 10.11.2015

Ish-futbollisti David Beckham, që është njëkohësisht edhe ambasador i “UNICEF”-it, momentalisht po udhëton në mbarë botën për një dokumentar të ri të “BBC”.

Beckham viziton një kamp refugjatësh (Foto)

Botasot - 10.11.2015

Ish-futbollisti David Beckham, që është njëkohësisht edhe ambasador i UNICEF-it, momentalisht po udhëton në mbarë botën për një dokumentar të ri të “BBC”.

Shërbimi i Emigracionit në Finlandë fshin informacionet e qendrave të refugjatëve

Botasot - 10.11.2015

Shërbimi i Emigracionit në Finlandë i ka fshirë detajet e qendrave për pranimin e refugjatëve nga uebsajti i saj për qëllime sigurie, si dhe për t’iu mundësuar punëtorëve në këto qendra të punojnë pa ...

Shërbimi i Emigracionit në Finlandë, për çështje sigurie fshin informacionet e qendrave të refugjatëve

Telegrafi - 10.11.2015

Shërbimi i Emigracionit në Finlandë i ka fshirë detajet e qendrave për pranimin e refugjatëve nga ueb-sajti i saj, për qëllime sigurie si dhe për t’iu mundësuar punëtorëve në këto qendra të punojnë ...

BE para shpërbërjes?

Gazeta Tema - 10.11.2015

Ministri i jashtëm i Luksemburgut, Jean Asselborn ka frikë se BE mund të shpërbëhet prej krizës së refugjatëve. Kjo frikë ka bazë, por ai bën një diagnozë të gabuar të fakteve, mendon Christoph ...

BE para shpërbërjes?

Gazeta Dita - 10.11.2015

Jean Asselborn ka vënë alarmin. Egoizmi nacional i zë vendin ndjesisë së komunitetit, mbyllja në vetvete e kufijve të hapur, nacionalizmi vlerave njerëzore.

Gjermania po bëhet gati për mbylljen e kufijve të Ballkanit

Kosova Live - 10.11.2015

Qeveria gjermane është duke u përgatitur për mundësinë që vendet e Ballkanit së shpejti t’i mbyllin kufijtë e tyre ndërsa ky efekt do të ketë panik dhe kaos në mesin e refugjatëve dhe rritjen e ...

SHBA-ja do të hap qendra të reja për refugjatë në Irak dhe Liban

Idividi - 09.11.2015

Uashington, 7 nëntor 2015 (MIA) - Administrata amerikane do të hap qendra të reja për regjistrimin dhe kontrollin e refugjatëve nga Siria para dërgimit të tyre në territorin e SHBA-së.

Opozita gjermane kundër masave qeveritare për refugjatë

Idividi - 09.11.2015

Berlin, 6 nëntor 2015 (MIA) - Opozita gjermane ashpër e kritikon marrëveshjen e partnerëve qeveritarë të kolacionit për kontroll të fluksit të refugjatëve dhe vlerëson se ai nuk përmban "aksion ...

Shojble: Mundësitë e Gjermanisë janë të kufizuara lidhur me refugjatët

Idividi - 09.11.2015

Berlin, 9 nëntor 2015 (MIA) - Gjermania duhet këshillit t'i dërgojë porosi se e ka arritur limitin e kapacitetit të saj që t'u japë ndihmë migrantëve të cilët vijnë në Evropë, deklaroi ministri ...

Cipras: Greqia nuk është e fuqishme vetë ta zgjidh krizën e refugjatëve

Idividi - 09.11.2015

Athinë, 6 nëntor 2015 (MIA) - Për zgjidhjen e krizës së refugjatëve në Greqi nevojitet bashkëpunim midis shtetit, autoriteteve lokale dhe kishës, deklaroi kryeministri grek, Aleksis Cipras në seancën ...

Më shumë se 10 mijë refugjat presin hyrje në Maqedoni

Zhurnal - 09.11.2015

Më shumë se 10 mijë refugjat presin hyrje në Maqedoni Publikuar 09.11.2015 në 14:35 nga B.R. | 54 i lexuar Shkup, 9 nëntor – Më shumë se 10 mijë refugjatë janë të bllokuar në afërsi të Idomeni, në ...

Mbi 10 mijë refugjatë presin të hyjnë në Maqedoni

Lajm - 09.11.2015

tofo: arkiv Më shumë se 10 mijë refugjatë janë ngatërruar në Idomeni, kufirin Greqi-Maqedoni, transmeton gazeta "Lajm". Një pjesë e madhe e fëmijëve, po përballen me probleme shëndetësore për shkak ...

Die Welt: Mbyllja e kufijve ballkanikë do shkaktonte kaos dhe panik

Botasot - 09.11.2015

Rritja e madhe e fluksit të refugjatëve, bile edhe anketat e fundit që nxjerrin rreth 50% të refugjatëve sirianë në Jordani, Turqi dhe Liban, të cilët, dëshirojnë largimin për në BE, ka mbledhur ...

Ministri i jashtëm i Luksemburgut: Fati i Ballkanit varet nga Suedia dhe Gjermania

Botasot - 09.11.2015

Jean Asselborn, ministri i jashtëm i shtetit të vogël europian, Luksemburg, ka bërë deklaratë të fortë sa i përket të ardhmes së kontinetit plak, në rast të mos gjetjes së krizës së fluksit të ...

Ministri i Jashtëm i Luksemburgut: Prishja e marrëveshjes së Shengenit, çështje muajsh

ABC News - 09.11.2015

Prishja e marrëveshjes Shengen është çështje muajsh dhe Bashkimi Europian mund të shpërbëhet, duke e çuar kontinentin në luftë. Paralajmërimi vjen nga ministri i jashtëm luksemburgas Zhan Asselborn.

Gjermania kishte informacione se drejt saj po vinin “300 mijë refugjatë nga Kosova”

Telegrafi - 09.11.2015

Autoritetet gjermane njoftoheshin gjatë shkurtit se deri në fund të vitit Kosovën "mund ta braktisnin deri në 300 mijë veta, që është një e gjashta e popullatës" Qeveria Federale e Gjermanisë ka qenë ...

Shroder: Merkel kishte zemër, por jo plan

Botasot - 09.11.2015

Ish kancelari gjerman, Gerhard Schroder (SPD) ka bërë një prononcim në lidhje me fluksin e refugjatëve dhe pranimin e tyre në Gjermani. “Ne na duhet një zgjidhje në lidhje me refugjatët, por ...

Shansi i fundit për Europën?

InfoGlobi - 09.11.2015

Harold James Bashkimi Europian po përballet me një grup vërtetë tmerrues krizash. Pas krizës të tejzgjatur të euros dhe borxhit sovran që polarizoi dhe radikalizoi kontinentin, duke krijuar një çarje ...

Më shumë se 10.000 refugjatë presin për të hyrë në Maqedoni

Tetova Sot - 09.11.2015

Më shumë se 10.000 refugjatë janë të bllokuar pranë Idomenit, në kufirin greko-maqedonas. Shumë fëmijë janë duke vuajtur nga probleme shëndetësore për shkak të motit të ftohtë, dhe disa prej tyre ...