TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Pasojat e tërmetit në Haiti

Evropaelire - 17.01.2010

Tërmeti që ka goditur Haitin më 12 janar , thuhet të ketë lënë dhjetëra mijëra të vdekur. Të mbijetuarit – shumica prej tyre në nevojë të madhe për ujë të pastër, ushqim apo ndihmë mjekësore – presin ndihmën e premtuar ndërkombëtare.

Haiti ne kaos, ne kryeqytet mbizoteron paniku

Albeu.com - 17.01.2010

Kaos total ne Haiti ku ka gdhire dita e peste pas termetit katastrofik qe deri tani ka shkaktuar 50 mije te vdekur zyrtarisht edhe pse kjo shifer mund te jete 4 here me e madhe.

Klinton mbërriti në Haiti për të parë dëmet

Ina - 17.01.2010

Sekretarja amerikane e Shtetit Hillari Klinton mbërriti në Haiti për të inspektuar dëmet nga tërmeti i së martës. Pas bisedimeve me presidentin Rene Preval, Klinton u tha haitianëve se Shtetet e Bashkuara do të sigurojnë që vendi i tyre të ...

Haiti: Gjendet trupi i kreut të misionit të OKB-së

Evropaelire - 17.01.2010

Kombet e Bashkuara e kanë konfirmuar vdekjen e kreut të misionit të saj në Haiti. Organizata tha se trupi i pajetë i Hedi Annabi është gjetur nën rrënojat e selisë së misionit të OKB-së në Port-o-Prins, e cila u shemb nga tërmeti.

Klinton: Haiti do të dalë më i fortë nga katastrofa

Evropaelire - 17.01.2010

Sekretarja amerikane e Shtetit, Hillari Klinton, mbërriti në Haiti për të inspektuar dëmet nga tërmeti i së martës. Pas bisedimeve me presidentin Rene Preval, Klinton u tha haitianëve se Shtetet e Bashkuara do të sigurojnë që vendi i tyre ...

Haiti, gjendet trupi i kreut të misionit të OKB-së

Alsat - 17.01.2010

Kombet e Bashkuara e kanë konfirmuar vdekjen e kreut të misionit të saj në Haiti. Organizata tha se trupi i pajetë i Hedi Annabi është gjetur nën rrënojat e selisë së misionit të OKB-së në Port-o-Prins, e cila u shemb nga tërmeti.

Haiti, pas 7 ore germimesh, nxirren te gjalle dy persona

Albeu.com - 17.01.2010

Punëtorët britanikë të shpëtimit i kanë liruar dy viktima të tjera nga rrënojat e tërmetit në Port au Prince, kryeqyteti i Haitit. Një ekip shpëtimi nga Ndërhyrja e Shpejtë në Mbretërinë e Bashkuar ka përdorur mjete të ... ...

Afganistani ndihmon viktimat në Haiti

Evropaelire - 17.01.2010

Përkundër problemeve të veta, Afganistani u ka dërguar ndihmë financiare viktimave nga tërmeti në Haiti. Deklarata e zyrës së presidentit tha se 200 mijë dollarë në ndihma do të dërgohen sa më shpejt të jetë e mundur në këtë vend.

Ban Ki-mun do diskutojë operacionet e ndihmave në Haiti

Evropaelire - 17.01.2010

Sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara Ban Ki-mun ka fluturuar në Haiti për të diskutuar se si të koordinohen ndihmat ndërkombëtare që janë nisur në këtë vend të goditur nga tërmeti.

Haiti, ja pamjet para dhe pas termetit (FOTO LAJM)

Albeu.com - 17.01.2010

Dëmi i shkaktuar nga tërmeti i fuqishëm në kryeqytetin e Haitit, Port-au-Prince, shihet më mirë në këto fotografi të filmuara para dhe pas tërmetit. Shikoni, se si dukej ky qytet, para dhe pas tërmetit ...

Akasaka: Haiti do e marr veten përfundimisht

Ina - 17.01.2010

Beqir Sina/INA Tërmeti apokaliptik në Haiti - Intervistë ekskluzive për agjencinë e lajmeve INA me nën/sekretarin e Përgjithshëm për Komunikim dhe Informacionet Publike pranë Organizatës së Kombeve të Bashkuara, zotin, Kiyo Akasaka.

10 mijë trupa amerikane vendosin rendin në Haiti

Alsat - 17.01.2010

Sekretarja shtetërore amerikane Hillari Klinton ka vizituar Haitin, ku është takuar me kryetarin Rene Prevall dhe prej tw cilit ka kërkuar shpalljen e gjendjes së jashtëzanoshme për të mundur forcat amerikane tw përballen me bandat e ...

Ish presidentët Bush e Klinton kanë ngritur fondin "Clinton Bush Haiti Fund"

VOA - 17.01.2010

Presidenti amerikan Barak Obama ftoi në Shtëpinë e Bardhë ish presidentët George W. Bush dhe Bill Klinton për të diskutuar rreth misionit të tyre të përbashkët në ndihmë të popullit të Haitit.

OKB: Gjendja në Haiti nga më të vështirat

Telegrafi - 17.01.2010

OKB në Gjenevë thotë se tërmeti në Haiti është tragjedia më e madhe me të cilën është konfrontuar organizata, sa i përket logjistikës si rezultat i shkatërrimit të plotë të qeverisë lokale dhe kombëtare.

Konfirmohet vdekja e shefit të misionit të OKB

Koha.net - 17.01.2010

New York, 17 janar – Shefi i misionit të OKB-së në Haiti, tuniziani Hedi Annabi ka vdekur në tërmetin i cili e goditi këtë vend, njoftoi sekretari i përgjithshëm i OKB-së Ban Ki Moon.

Clinton: Haiti do të dalë më i fortë nga katastrofa

Koha.net - 17.01.2010

Part-au-Prince, 17 janar - Sekretarja amerikane e Shtetit, Hillary Clinton mbërriti në Haiti për të inspektuar dëmet nga tërmeti i së martës. Pas bisedimeve me presidentin Rene Preval, Clinton u tha haitianëve se Shtetet e Bashkuara do të ...

Nxirret nga rrënojat, lajmëroi me sms

Koha.net - 17.01.2010

Port-au-Prince, 17 janar - Skuadrat e ndihmës së shpejtë që kanë mbërritur në Haiti nga e gjithë bota, po shpëtojnë jetë të vyera njerëzish nën rrënoja.

Haiti, gjendet trupi i kreut të misionit të OKB-së

Yll Press - 17.01.2010

Organizata tha se trupi i pajetë i Hedi Annabi është gjetur nën rrënojat e selisë së misionit të OKB-së në Port-o-Prins, e cila u shemb nga tërmeti. Kombet e Bashkuara e kanë konfirmuar vdekjen e kreut të misionit të saj në Haiti.

Ndihmat arrijnë në disa pjesë të Haitit

BBC - 16.01.2010

Ndihmat për viktimat e tërmetit të Haitit kanë arritur në disa pjesë kryeqytetit, Port-au-Prince ndërsa OKB dhe Oxfam arrijnë të depërtojnë tek të mbjetuarit.

Ja tragjedia ne Haiti (FOTO LAJM)

Albeu.com - 16.01.2010

Ndërsa numri i të vdekurve nga tërmeti i fuqishëm në kryeqytetin e Haitit, Port-au-Prince ka tejkaluar shifrën prej 50 000 personave, agjensitë e lajmeve vazhdojnë të dërgojnë fotografi nga kjo tragjedi. Ja disa prej tyre ...

SHBA kryesojnë përpjekjet për ndihma humanitare në Haiti

Alsat - 16.01.2010

Pas tërmetit katastrofal që goditi Haitin , Shtetet e Bashkuara të Amerikës kryesojnë përpjekjet për ndihma humanitare. Qeveria haitiane i ka kaluar Shteteve të Bashkuara të Amerikës kontrollin e aeroportit në kryeqytetin Port-au-Prince.

Haiti plackiten depot e OKB se, 300 mije te pastrehe

Albeu.com - 16.01.2010

Organizata Botërore për Ushqim bëri të ditur se depot e saj në kryeqytetin e Haitit janë plaçkitur pas tërmetit të së martës. Agjencia e Kombeve të Bashkuara tha se nuk e di se sa ka mbetur nga 15 mijë tonë ushqim, që kishte para tërmetit.

Hillari Klinton, e para zyrtare e larte qe do vizitoje Haitin e shkaterruar

Albeu.com - 16.01.2010

Hillari Klinton sekretarja amerikane e Shtetit, ka pohuar në një njoftim për shtyp, se diten e shtunë do të ndërmarrë një vizite ne shtetin e Haitit për të parë nga afër dëmet e tërmetit katastrofik.

Klinton do të vizitojë Haitin

Alsat - 16.01.2010

Sekretarja amerikane e Shtetit Hillari Klinton do të arrijë sot për një vizitë në Porto-Princ, ku do të takohet me presidentin e Haitit Rene Preval dhe për të parë nga afër përpjekjet e shpëtimit pas tërmetit katastrofal të së martës, i ...

Haiti: Ushtria e SHBA-ve e mori kontrollin në aeroport

Evropaelire - 16.01.2010

Ushtria e Shteteve të Bashkuara e ka marrë kontrollin e përkohshëm në aeroportin e kryeqytetit të Haitit, vend ky që është goditur nga tërmeti shkatërrues.

Prishtinë: 50 mijë euro ndihmë për Haitin

Evropaelire - 16.01.2010

Qeveria e Kosovës ka ndarë 50 mijë euro ndihmë për Haitin, i cili këtë javë u godit nga një tërmet shkatërrues. Vendimi u bë i ditur në mbledhjen e sotme të qeverisë.

Haiti, viktimat mund te jene 200 mije

Albeu.com - 16.01.2010

Bilanci i viktimave te termetit ne Haiti mund te arrije ne 200 mije te vdekur. Lajmin e ka bere te ditur ministri haitjan i Shendetesise, Antoine Bien Aime.

Haiti, arratisen 6 mije te burgosur

Albeu.com - 16.01.2010

Rreth 6 mije te denuar jane arratisur nga burgjet haitiane, pjeserisht te shkaterruara nga termeti dhe te lena pa mbikeqyrje. Nga 6 mije te arratisurit, 4 mije ishin te burgosur ne Port au Princ, pjesa me e madhe e te cileve te denuar me ...

Haiti, te mbijetuarit bllokade me kufoma

Albeu.com - 16.01.2010

Banoret e mbijetuar te Haitit kane krijuar sot postoblloqe me kufomat ne Port-au- Prince ne shenje proteste per vonesen e ekipeve te shpetimit pas katastrofes se ndodhur 48 ore me pare ku mbeten te vdekur dhjetera mijera persona.

OKB: Gjendja në Haiti mund të destabilizohet nëse ndihma nuk vjen shpejt

Alsat - 16.01.2010

Në Haiti, tri ditë pas tërmetit të rëndë, zemërimi dhe dëshpërimi i njerëzve kërcënojnë të kthehen në revolta. Të mbijetuarit ngadalë po humbasin durimin, tha zëdhënësi i misionit paqeruajtës të OKB-së, Wimhurts: "Njerëzve mund t'u ...

OKB: Qyteti Leogane në Haiti, më i godituri

Evropaelire - 16.01.2010

Kombet e Bashkuara thonë se qyteti Leogane, që është në perëndim të kryeqytetit Porto-o-Prens, “është sipërfaqja më së shumti e goditur” nga tërmeti shkatërrues në Haiti.

Haiti: Gjendet nje foshnje 18 muajshe, e gjalle nen rrenoja

Albeu.com - 16.01.2010

Winnie, është vetëm 18 muajshe dhe ka arritur të nxirret e gjallë nga rrënojat e tërmetit që ka goditur Haitin. Fëmija kishte tre ditë që gjendej nën gërmadha në Port-au-Prince.

Sejdiu e ngushëllon presidentin e Haitit

Evropaelire - 16.01.2010

Presidenti i Kosovës, Fatmir Sejdiu, i ka dërguar një telegram ngushëllimi presidentit të Haitit, Rene Garcia Preval, në të cilin thuhet se lajmi për “tragjedinë e ka prekur në shpirt mbarë popullin e Kosovës”.

Haiti: Vazhdojnë operacionet masive të shpëtimit

Evropaelire - 16.01.2010

Ndihmat ndërkombëtare po vazhdojnë të arrijnë në Haiti, derisa po bëhen edhe përpjekje për gjetjen e personave, që mund të jenë nën gërmadhat e ndërtesave.

Haiti, 58 persona te nxjerre nga germadhat

Alsat - 16.01.2010

Gjate nates skuadrat e shpetimit kane arritur te nxjerrin 58 persona qe ndodheshin nen germadhat e ndertesave te shkaterruara nga termeti ne Haiti.

Haitianët presin ndihmat, ndërkohë që situata bëhet më emergjente

VOA - 16.01.2010

Haitianët kaluan të tretën natë nën qiell të hapur në rrugët e kryeqytetit Port-o-Princ, në pritje të ndihmës së premtuar që po mbërrin nga pak në përgjigje të tëmetit.

Presidenti Obama premton mbështetje të plotë për Haitin

VOA - 16.01.2010

Presidenti Obama po premton mbështetje të plotë për rimëkembjen e menjëhershme dhe rindërtimin afatgjatë të Haitit pas termetit që goditi atë vend të martën.

Sekretarja amerikane e Shtetit Hillari Klinton do të vizitojë Haitin

VOA - 16.01.2010

Sekretarja amerikane e Shtetit Hillari Klinton do të shkojë sot në Port-o-Princ për tu takuar me presidentit e Haitit Rene Preval, dhe për të parë nga afër përpjekjet e shpëtimit pas tërmetit.

Sekretarja Clinton do të vizitojë Haitin

Telegrafi - 16.01.2010

Sekretarja amerikane e Shtetit, Hillary Clinton do të shkojë sot në Port-o-Princ për tu takuar me presidentit e Haitit Rene Preval, dhe për të parë nga afër përpjekjet e shpëtimit pas tërmetit.

Bilanci i viktimave në Haiti mund të arrijë në 200 000

Koha.net - 16.01.2010

Port-au-Prince, 16 janar – Bilanci i viktimave të tërmetit shkatërrues në Haiti mund të arrijë në 200 000, deklaroi sot ministri i Punëve të Brendshme të këtij vendi Paul Antoine Bien-Ame.

Gisele dhuron 1.5 milionë për viktimat në Haiti

Telegrafi - 16.01.2010

Gisele Bündchen raportohet se ka dhuruar 1.5 milionë dollarë për viktimat e tërmetit në Haiti. Supermodelja është ylli i fundit që ofron mbështetje financiare për viktimat e katastrofës së fundit natyrale, që ka tronditur pjesën më të ...

Haiti: Ushtria e SHBA-ve e mori kontrollin në aeroport

Telegrafi - 16.01.2010

Ushtria e Shteteve të Bashkuara e ka marrë kontrollin e përkohshëm në aeroportin e kryeqytetit të Haitit, vend ky që është goditur nga tërmeti shkatërrues.

Rriten shqetësimet për sigurinë në Haiti

Koha.net - 16.01.2010

Port-au-Prince, 16 janar – Janë rritur shqetësimet për sigurinë pas tërmetit në Haiti, pasi që problemet e shpërndarjes vazhdojnë të pengojnë të mbijetuarit t’i marrin ato.

FSK e gatshme për të ndihmuar në Haiti

Telegrafi - 16.01.2010

Qeveria e Republikës së Kosovës ka akorduar një ndihmë prej 50 mijë euro për Haitin pas tërmetit shkatërrues që ka ndodhë në këtë vend. Kryeministri Hashim Thaçi, në mbledhjen e Qeverisë, të shtunën, po ashtu ka propozuar që nëse ka nevojë ...

Haiti, 58 persona shpëtohen nga gërmadhat

Koha.net - 16.01.2010

Port-au-Prence, 16 janar - Gjatë natës skuadrat e shpëtimit kanë arritur të shpëtojnë 58 persona që ndodheshin nën gërmadhat e ndërtesave të shkatërruara nga tërmeti në Haiti.

Leogane, qyteti më i prekur nga tërmeti

Koha.net - 16.01.2010

Gjenevë, Washington, 16 janar - Nga 80 deri në 90 për qind e ndërtesave të qytetit të Leoganes, në Haiti, janë shkatërruar nga tërmeti. Lajmin e kanë bërë të ditur zyrtarë të OKB-së në Gjenevë të Zvicrës, të cilët kanë saktësuar se qyteti ...

Rrjetet sociale dhe uebi ofrojnë litarin e shpëtimit në Haiti

Koha.net - 16.01.2010

Port-au-Prince, 16 janar – Rrënimi i kanaleve tradicionale të komunikimit në Haiti ka theksuar përsëri rolin e medies sociale dhe internetit në fatkeqësi.

Sejdiu ngushëllon Prevalin dhe Ban Ki-moon-in

Telegrafi - 16.01.2010

Presidenti i Republikës së Kosovës, Fatmir Sejdiu, me rastin e tragjedisë së shkaktuar nga tërmeti i fundit në Republikën e Haitit u ka dërguar telegrame ngushëllimi, René Garcia Préval, president i Republikës së Haitit dhe Ban Ki-moonit, ...

Sejdiu ngushëlloi presidentin e Haitit dhe Ban Ki Moonin

Koha.net - 16.01.2010

Prishtinë, 16 janar - Presidenti i Kosovës, Fatmir Sejdiu i ka dërguar një telegram ngushëllimi presidentit të Haitit, Rene Garcia Preval, në të cilën thuhet se lajmi për “tragjedinë e ka prekur në shpirt mbarë popullin e Kosovës”.

Obama, Clinton dhe Bush themeluan Fondin për ndihmë Haitit

Koha.net - 16.01.2010

Washington, 16 janar – Me kënaqësi mund të ju njoftoj se presidentët George W. Bush dhe Bill Clinton "janë kthyer në punë" dh janë pajtuar të udhëheqin grumbullimin e donacioneve për ndihmë Haitit të dëmtuar rëndë nga tërmeti me anë të ...

Themelohet fondi “Clinton Bush Haiti Fund”

Telegrafi - 16.01.2010

Presidenti amerikan Barack Obama ftoi në Shtëpinë e Bardhë ish presidentët George W. Bush dhe Bill Clinton për të diskutuar rreth misionit të tyre të përbashkët në ndihmë të popullit të Haitit.

Dhembja po kthehet në zemërim në Haiti

BBC - 15.01.2010

Të mbijetuar të tërmetit që shkatërroi kryeqytetin haitian, Port Au Prince, kanë kaluar natën e tretë me radhë jashtë në mes trupave të vdekur që mbushin rrugët.

Haiti në kaos, pret ndihmë nga bota

BBC - 15.01.2010

Gjendja katastrofale në Haiti, ndërsa të mbijetuarit qëndrojnë nëpër rrugë krah për krah me kufomat e viktimave të tërmetit, mbulon faqe të tëra në shtypin britanik.

Tërmeti pati fuqinë e 35 bombave bërthamore

Fakti - 15.01.2010

Sipas sizmologut amerikan, Mason Tërmeti pati fuqinë e 35 bombave bërthamore Tërmeti i fuqishëm që goditi të martën Haitin ka qenë i barabartë me 35 bomba atomike, bën të ditur sizmologu i njohur amerikan, Roxher Mason.

Përpjekjet e ndihmës për Haitin hasin vështirësi

BBC - 15.01.2010

Të mbijetuarit e tërmetit që shkatërroi kryeqytetin haitian, Port Au Prince, kanë kaluar një tjetër natë në mes të trupave të vdekur që mbushin rrugët.

Bush e Klinton ndihmojnë Obaman

Evropaelire - 15.01.2010

Presidenti amerikan Barak Obama kërkoi ndihmën dhe bashkëpunimin e dy ish presidnetëve amerikane, Bill Klinton dhe Xhorxh Bush. Të dy ish presidentët kanë rënë dakord të drejtojnë përpjekjet për mbledhjen e fondeve në sektorin privat, në ...

Bush e Klinton ndihmojnë Obaman

Alsat - 15.01.2010

Presidenti amerikan Barak Obama kërkoi ndihmën dhe bashkëpunimin e dy ish presidentëve amerikanë, Bill Klinton dhe Xhorxh Bush. Të dy ish presidentët kanë rënë dakord të drejtojnë përpjekjet për mbledhjen e fondeve në sektorin privat, në ...

Një grua shpëton nga gërmadhat në Haiti pasi ka dërguar SMS deri te MPJ-ja kanadeze

Idividi - 15.01.2010

Otavë, 14 janar (MIA) - Kanadezja, e cila ishte e ngujuar nën gërmadhat e një ndërtese në tërmeti katastrofal në Haiti, është shpëtuar pasi ka dërguar SMS mesazh nga celulari i saj deri te Ministria kanadeze e Punëve të Jashtme.

Në tërmetin në Haiti jetën e kanë humbur 45 deri 50 mijë persona, njoftoi Kryqi i Kuq

Idividi - 15.01.2010

Port-o-Prens, 14 janar (MIA) - Numri i vitimave gjatë tërmetit të pardjeshëm në Haiti është midis 45 dhe 50 mijë, njoftoi sot një përfaqësues i degës lokale të Komitetit ndërkombëtar të Kryqit të Kuq në Port-o-Prens.

Ban Ki-mun: Në tërmetin në Haiti jetën e kanë humbur 22 anëtarë të misionit

Idividi - 15.01.2010

Nju-Jork, 14 janar (MIA) - Sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara Ban Ki-mun deklaroi sot se deri tani u konfirmua vdekja e 22 anëtarëve të misionit të Organizatës botërore në Haiti, të cilët kanë humbur jetën në tërmetin, që e ...

Rreth 7.000 viktima nga tërmeti në Haiti të varrosur në një varreze masive

Idividi - 15.01.2010

Port-o-Prens, 15 janar (MIA) - Rreth 7.000 viktima të tërmetit katastrofik që të martën e goditi Haitin janë varrosur në një varr masiv, kumtoi presidenti i vendit Rene Prevall.

Presidenti Ivanov dërgoi telegramë ngushëllimi deri te kolegu i tij nga Haiti

Idividi - 15.01.2010

Shkup, 14 janar (MIA) - Presidenti i Republikës së Maqedonisë Gjorge Ivanov dërgoi letër ngushëllimi deri te presidenti i Haitit, Rene Garsia Prevall me rastin e tërmetit katastrofal që e goditi këtë vend karib.

Apel i Kryqit të Kuq të Maqedonisë për donacione për të pësuarit në Shqipëri dhe Haiti

Idividi - 15.01.2010

Shkup, 14 janar (MIA) - Kryqi i Kuq i Republikës së Maqedonisë apeloi që qytetarët, organizatat dhe kompanitë të donojnë mjete për ndihmë për të pësuarit nga vërshimet në Shqipëri dhe tërmeti katastrofal në Haiti.

Në Haiti, dhembja po kthehet në zemërim

Alsat - 15.01.2010

Kufomat po shtohen dhe era e rëndë po mbush qytetin Të mbijetuar të tërmetit që shkatërroi kryeqytetin haitian, Port Au Prince, kanë kaluar natën e tretë me radhë jashtë në mes trupave të vdekur që mbushin rrugët.

Haiti, dhembja po kthehet ne zemerim

Albeu.com - 15.01.2010

Të mbijetuar të tërmetit që shkatërroi kryeqytetin haitian, Port Au Prince, kanë kaluar natën e tretë me radhë jashtë në mes trupave të vdekur që mbushin rrugët.

SHBA-ja ndërmer kontrollin mbi Haitin pas tërmetit katastrofik

Idividi - 15.01.2010

Uashington, 15 janar (MIA) - Presidenti Barak Obama dhe SHBA-ja e ndërmarin kontrollin mbi Haitin, pas tërmetit katastrofik që e goditi shtetin karib të martën.

Premtohen 268.5 milionë dollarë ndihma për Haitin

Ina - 15.01.2010

Rreth 3.5 milionë llogaritet numri i banorëve që jetojnë në zonat e goditura nga tërmeti në Haiti. Burimet e Kombeve të Bashkuara thonë se rreth 300 mijë njerëz janë të pastrehë derisa një në çdo 10 shtëpi në Porto Prins është shkatërruar.

Premtohen 268.5 milionë dollarë ndihma për Haitin

Evropaelire - 15.01.2010

Rreth 3.5 milionë llogaritet numri i banorëve që jetojnë në zonat e goditura nga tërmeti në Haiti. Burimet e Kombeve të Bashkuara thonë se rreth 300 mijë njerëz janë të pastrehë derisa një në çdo 10 shtëpi në Porto Prins është shkatërruar.

Rreth 7.000 viktima nga tërmeti në Haiti, në një varreze masive

Alsat - 15.01.2010

Rreth 7.000 viktima të tërmetit katastrofik që të martën e goditi Haitin janë varrosur në një varr masiv, kumtoi presidenti i vendit Rene Prevall.

Obama dhe Sarkozi te vendosur per rindertimin e Haitit

Albeu.com - 15.01.2010

Presidenti amerikan Barak Obama dhe ai francez Nikolas Sarkozi, së bashku me Brazilin, Kanadanë dhe vendet e interesuara drejtpërsëdrejti kanë vendosur të punojnë për përgatitjen e një konference ndërkombëtare për rindërtimin dhe ...

Haiti: Plaçkiten depot e OKB-së, 300 mijë të pastrehë

Evropaelire - 15.01.2010

Organizata Botërore për Ushqim tha se depot e saj në kryeqytetin e Haitit janë plaçkitur pas tërmetit të së martës. Agjencia e Kombeve të Bashkuara tha se nuk e di se sa ka mbetur nga 15 mijë tonë ushqim që kishte para tërmetit.

Haiti: Frustrim me vonesat e ndihmave

Evropaelire - 15.01.2010

Në Haiti, që është goditur nga tërmeti shkatërrues, po rritet frustrimi lidhur me vonesat në shpërndarjen e ndihmave. Nga ana tjetër, infrastruktura e dëmtuar po i pengon përpjekjet ndërkombëtare.

Ministra dhe politikanë mes të vdekurve në tërmetin në Haiti

Idividi - 15.01.2010

Berlin, 15 janar (MIA) - Në mesin e viktimave nga tërmeti në Haiti ka anëtarë të Qeverisë dhe politikanë, deklaroi ambasadori i Haitit në Gjermani, Zhan-Rober Sazhe.

Aeroplanë amerikanë do fluturojnë mbi Kubë nga Haiti

Evropaelire - 15.01.2010

Shtetet e Bashkuara thanë se Kuba i ka dhënë leje të rrallë për të shfrytëzuar hapësirën ajrore kubaneze për fluturimin e aeroplanëve amerikanë në operacionet e ndihmave dhe evakuimit të popullsisë nga Haiti.

KB do kërkojnë 550 milionë dollarë ndihma për Haitin

Evropaelire - 15.01.2010

Agjencitë e OKB-së do të bëjnë apel emergjent për grumbullimin e rreth 550 milionë dollarëve për të mbijetuarit nga tërmeti në Haiti. Kombet e Bashkuara thanë se po e shqyrtojnë mundësinë që stadiumi kombëtar në Port-o-Prens të shndërrohet ...

Obama: Shkatërrimi në Haiti është i jashtëzakonshëm

Evropaelire - 15.01.2010

Presidenti amerikan Barak Obama tha se shkatërrimi i shkaktuar nga tërmeti në Haiti është i “jashtëzakonshëm”. Obama i bëri këto komente në një deklaratë të shkurtë në Shtëpinë e Bardhë.

Në Haiti plaçkiten depot e OKB së, 300 mijë të pastrehë

Alsat - 15.01.2010

Organizata Botërore për Ushqim bëri të ditur se depot e saj në kryeqytetin e Haitit janë plaçkitur pas tërmetit të së martës.Agjencia e Kombeve të Bashkuara tha se nuk e di se sa ka mbetur nga 15 mijë tonë ushqim, që kishte para tërmetit.

Shtetet e Bashkuara shtojnë angazhimin e tyre për Haitin

VOA - 15.01.2010

Qeveria amerikane po shton angazhimin e saj për Haitin, ndërsa vala e parë e 5 mijë trupave amerikane filloi të mbërrijë për të ndihmuar me sigurinë dhe shpërndarjen e ndihmave pas tërmetit të fuqishëm të së martës.

Bush e Clinton ndihmojnë Obaman

Telegrafi - 15.01.2010

Presidenti amerikan Barack Obama kërkoi ndihmën dhe bashkëpunimin e dy ish presidentëve amerikanw, Bill Clinton dhe George Bush. Të dy ish presidentët kanë rënë dakord të drejtojnë përpjekjet për mbledhjen e fondeve në sektorin privat, në ...

SHBA marrin një rol drejtues në ndihmën për Haitin

Botasot - 15.01.2010

SHBA kanë marrë një rol drejtues në ndihmën ndërkombëtare për viktimat e tërmetit në Haiti. Ushtarë dhe anije të shërbimit bregdetar kanë mbërritur ndërkohë në këtë shtet të Karaibeve.

Ushtarët e OKB-së në Haiti përgatisin varreza masive

Botasot - 15.01.2010

Ushtarë brazilianë të trupës së paqes së OKB-së në Haiti kanë nisur të përgatisin varrosjen e viktimave të tërmetit në varreza masive. Në këtë mënyrë duhet penguar përhapja e epidemive në kryeqytetin e shkatërruar rëndë Port-au-Prince.

Kryqi i Kuq: Rreth 50 mijë të vdekur në Haiti

Koha.net - 15.01.2010

Panama, 15 janar – Kryqi i Kuq Ndërkombëtar bën të ditur se rreth 40-50 mijë persona kanë humbur jetën nga tërmeti i së martës në Haiti, ndërkohë që të prekur janë rreth 3 milionë njerëz.

Dhembja po kthehet në zemërim në Haiti

Botasot - 15.01.2010

Por ndërsa orët kalojnë, kufomat po shtohen dhe era e rëndë po mbush qytetin. Shumë vetë deri më tani kanë treguar durim, por gjenda po ndryshon. Shtrirja e dëmeve është e pamundur të llogaritet.

7.000 viktima nga tërmeti në Haiti të varrosur në një varreze masive

Yll Press - 15.01.2010

Tani më kemi varrosur 7.000 pesona në një varr masiv", tha Preval në aeroportin Port-o-Prens, ku e priti presidentin e Republikës Domenikane, Leon Fernandes - shefi i parë i huaj në shtet, i cili e vizitoi Haitin pas tërmetit prej shtatë ...

Obama dhe Sarkozi të vendosur për rindërtimin e Haitit

Koha.net - 15.01.2010

Paris,15 janar – Presidenti amerikan Barak Obama dhe ai francez Nikolas Sarkozi, së bashku me Brazilin, Kanadanë dhe vendet e interesuara drejtpërsëdrejti kanë vendosur të punojnë për përgatitjen e një konference ndërkombëtare për ...

Armstrong, 250 mijë dollarë për viktimat e tërmetit në Haiti

Koha.net - 15.01.2010

Çiklisti amerikan Lance Armstrong ka ndarë 250 mijë dollarë për viktimat e tërmetit në Haiti, njoftoi agjencia AP të enjten. Shteti në Karaibe është goditur nga një tërmet shtatë ballësh të mërkurën, ku dyshohet të kenë humbur jetën afro ...

OKB premton 268.5 milionë dollarë ndihma për Haitin

Botasot - 15.01.2010

Rreth 3.5 milionë llogaritet numri i banorëve që jetojnë në zonat e goditura nga tërmeti në Haiti. Burimet e Kombeve të Bashkuara thonë se rreth 300 mijë njerëz janë të pastrehë derisa një në çdo 10 shtëpi në Porto Prins është shkatërruar.

Plaçkiten depot e OKB-së në Haiti, 300 mijë të pastrehë

Botasot - 15.01.2010

Organizata Botërore për Ushqim tha se depot e saj në kryeqytetin e Haitit janë plaçkitur pas tërmetit të së martës. Agjencia e Kombeve të Bashkuara tha se nuk e di se sa ka mbetur nga 15 mijë tonë ushqim që kishte para tërmetit.

Bush e Klinton pranojnë të ndihmojnë Obamën

Botasot - 15.01.2010

Uashington, 15 janar - Presidenti amerikan, Barak Obama, kërkoi ndihmën dhe bashkëpunimin e dy ish presidentëve amerikanë, Bill Klinton dhe Xhorxh Bush.Të dy ish presidentët kanë rënë dakord të drejtojnë përpjekjet për mbledhjen e fondeve ...

Dhembja po kthehet në zemërim në Haiti

Telegrafi - 15.01.2010

Të mbijetuar të tërmetit që shkatërroi kryeqytetin haitian, Port Au Prince, kanë kaluar natën e tretë me radhë jashtë në mes trupave të vdekur që mbushin rrugët.

Rreth 7.000 viktima nga tërmeti në Haiti të varrosur në një varreze masive

Koha.net - 15.01.2010

Port-o-Prens, 15 janar - Rreth 7.000 viktima të tërmetit katastrofik që të martën e goditi Haitin janë varrosur në një varr masiv, kumtoi presidenti i vendit Rene Prevall.

Rrugët e Haitit janë kthyer në morgje të improvizuara

Koha.net - 15.01.2010

Port au Prince, 15 janar - Të mbijetuar të tërmetit që shkatërroi kryeqytetin haitian, Port Au Prince, kanë kaluar natën e tretë me radhë jashtë në mes trupave të vdekur që mbushin rrugët.

Obama dhe Sarkozi të vendosur për rindërtimin e Haitit

Yll Press - 15.01.2010

Paris – Presidenti amerikan Barak Obama dhe ai francez Nikolas Sarkozi, së bashku me Brazilin, Kanadanë dhe vendet e interesuara drejtpërsëdrejti kanë vendosur të punojnë për përgatitjen e një konference ndërkombëtare për rindërtimin dhe ...

Hyseni ngushëllon homologen e tij në Haiti

Koha.net - 15.01.2010

Prishtinë, 15 janar - Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Skender Hyseni i ka dërguar një letër ngushëllimi dhe solidariteti, me rastin e tërmetit shkatërrues që ka goditur Haitin, ministres së Punëve të Jashtme dhe Kulteve të Haitit, ...

Haiti i shkatërruar rrezikohet nga trazirat sociale

Koha.net - 15.01.2010

Haiti, 15 janar – Punëtorët e ekipeve të shpërndarjes së ushqimit, ujit dhe furnizimeve tjera të nevojshme kanë kërkuar të premten më shumë siguri, pasi numri i njerëzve që kërkojnë ndihmë po rritet në mënyrë të jashtëzakonshme.

Shqipëria jep 30 mijë euro ndihmë për Haitin

Koha.net - 15.01.2010

Tiranë, 15 janar - Shqipëria do të japë 30 mijë euro për Haitin. Shuma e dhënë është bërë publike nga qeveria shqiptare, e cila përfshihet në listën e atyre vendeve që janë solidarizuar me vendin ishullor, që u godit nga një tërmet i rëndë.

Haiti goditet nga një tërmet i fuqishëm

Fakti - 14.01.2010

Haiti goditet nga një tërmet i fuqishëm Mijëra njerëz nën rrënoja Tërmeti ishte me magnitudë 7.0 ballë i shkallës richter, dhe kishte epiqendrën në brendësi të tokës ku ishte vetëm 16 kilometra larg kryeqytetit Port-au-Prince.

Shtypi për tërmetin në Haiti

BBC - 14.01.2010

Gazetat britanike në faqe të para sjellin pamje të dhimbshme nga tërmeti në Haiti dhe tituj që sugjerojnë se numri i viktimave mund të kaloj 100 000. E përditshmja The Times e quan Haitin 'vendi më i pafat në botë'.

SHBA dërgon trupa të ushtrisë në Haiti

BBC - 14.01.2010

SHBA-ja njoftoi dërgimin e mijëra trupave në Haiti për të ndihmuar operacionet e shpëtimit, pas tërmetit të ditës së martë. Deri në 3500 ushtarë të forcave ajrore do të dërgohen në zonë.

Historia e mjerimeve të Haitit

BBC - 14.01.2010

Haiti ka përjetuar shumë trazira politike, varfëri dhe katastrofa natyrore. Ka ndodhur shpesh në të kaluarën e vendit, që sa herë duket sikur situata përmirësohet vendin e godet një katastrofë tjetër.

Ndihmat ndërkombëtare janë nisur drejt Haitit

Evropaelire - 14.01.2010

Ndihmat ndërkombëtare kanë filluar të mbërrijnë në Haiti, ku dhjetra mijë njerëz druhet se kanë vdekur nga tërmeti i fuqishëm i së martës. Shtetet e Bashkuara, Franca dhe Britznaia janë ndër vendet që dërguan ekipe të shpëtimit dhe ...

Termeti ne Haiti, ja momenti i termetit (VIDEO)

Albeu.com - 14.01.2010

Numri i të vdekurve nga tërmeti shumë i fuqishëm në kryeqytetin e Haitit Port-au-Prince mund të tejkalojë shifrën prej 100 000 personave, tha të mërkurën kryeministri i Haitit Jean-Max Belleriveje.

Ndihma humanitare për Haitin nga të gjitha anët

Alsat - 14.01.2010

Dyshohet për 50 deri 150 mijë të vdekur nga tërmeti Pas tërmetit katastrofal në Haiti në kryeqytetin e shkatërruar në masë të madhe kanë mbërritur ekipet e para shpëtimtare të SHBA-ve, Norvegjisë dhe Islandës.

Presidenti i Haitit ka vlerësuar se në tërmetin ka 30.000 deri në 50.000 të vdekur (CRG)

Idividi - 14.01.2010

Port-o-Prens, 14 janar (MIA) - Presidenti i Haitit Rene Preval deklaroi se është e mundur në tërmetin të ketë mes 30.000 dhe 50.000 të vdekur. Prevall për gazetarët e televizionit amerikan CNN ka deklaruar se nuk dihet saktësisht sa ka të ...

Haiti: Bilanci mund të shkojë në 100 mijë viktima

Ina - 14.01.2010

Bilanci i të vdekurve nga tërmeti në Haiti mund të shkojë në rreth 100 mijë, ndërkohë që shumë vende kanë filluar të dërgojnë ndihmat e para. Presidenti Barak Obama premtoi ndihmën maksimale të Shteteve të Bashkuara.

Haiti goditët sërish nga tërmeti

Alsat - 14.01.2010

Nga tërmeti i djeshëm dyshohet se kanë humbur jetën 100 mijë qytetarë Instituti sizmik amerikan, të enjten ka regjistruar një tërmet në Haiti, i cili vije pas tërmetit shkatërrues që e goditi dje këtë vend.

Bill Klinton: Të ndihmojmë Haitin

Evropaelire - 14.01.2010

"Washington Post" Shkruan: Bill Klinton, president i 42-të i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, njëherit i dërguar special i Kombeve të Bashkuara për Haitin.

OKB-ja koordinon ndihmën ndërkombëtare për Haitin

DW - 14.01.2010

Pas tërmetit katastrofal në Haiti njerëzit janë tërësisht të varur prej ndihmës ndërkombëtare. Ata kërcënohen nga uria, mungesa e ujit dhe epidemitë. Kombet e Bashkuara po bashkërendojnë ndihmën për Haitin.

Haiti: 200 pjesëtarë të OKB-së të zhdukur

Evropaelire - 14.01.2010

Deri në 200 pjesëtarë të Kombeve të Bashkuara në Haiti llogariten të zhdukur, tha Elizabeth Birs, zëdhënësja Kombeve të Bashkuara. “50 deri në 100 paqeruajtës besohet se janë ende në rrënojat e ndërtesës.

Tërmeti në Haiti ka pasur fuqi të 35 bombave atomike

Idividi - 14.01.2010

Nju-Jork, 14 janar (MIA) - Lëkundja që e ka goditur të martën Haitin është krijuar në 250 vitet e kaluara në zonë me aktivitet të madh sizmik. Me intensitet prej shtatë ballësh sipas Rihterit, ka qenë i barabartë me 35 bomba atomike.

Klinton: SHBA-ja afatgjatë do ta ndihmojnë Haitin

Idividi - 14.01.2010

Uashington, 14 janar (MIA) - Dhjetëra mijë njerëz e humbën jetën dhe dhjetëra mijë ndërtesa janë rënuar gjatë tërmetit që e goditi Haitin, deklaroi sekretarja amerikane e Shtetit, Hilari Klinton.

Mijëra trupa amerikane drejt Haitit

Evropaelire - 14.01.2010

Shtetet e Bashkuara do të dërgojnë mijëra trupa në Haiti për të asistuar operacionet humanitare pas tërmetit shkatërrues të së martës. 3500 ushtarë do të dërgohen në Haiti, 100 nga të cilët do të arrijnë në vendin e ngjarjes gjatë ditës së ...

Haiti, termeti pati fuqine e 35 bombave berthamore

Albeu.com - 14.01.2010

Tërmeti i fuqishëm që goditi të martën Haitin ka qenë i barabartë me 35 bomba atomike, bën të ditur sizmologu i njohur amerikan, Roxher Mason. Lëkundja prej 7,0 ballësh që ndodhi në një zonë me aktivitet të lartë sizmik, është e ... ...

Ndihmat nuk po mbërrijnë në Haiti

Evropaelire - 14.01.2010

Angazhimi i bashkësisë ndërkombëtare, pas tragjedisë së shkaktuar nga tërmeti i së martës në Haiti, po rritet. Megjithatë ndihmat humanitare dhe ekipet e shpëtimit nuk po munden të arrijnë në terren për shkak të infrastrukturës së ...

Konfirmohet vdekja e 18 anëtarëve të misionit të KB-ve në Haiti /video/

Alsat - 14.01.2010

Sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Ban Ki-Mun, ka thënë të enjten se është konfirmuar vdekja e 18 anëtarëve të misionit të kësaj organizate në Haiti, në tërmetin katastrofal .

Druhet për mijëra të vdekur prej tërmetit në Haiti

Telegrafi - 14.01.2010

Si pasojë e një tërmeti të rëndë të fuqisë 7 ballë në Haiti dyshohet se kanë humbur jetën mijëra vetë. Vetëm në kryeqytetin Port-au-Prince dyshohet të gjenden nën gërmadhat e shtëpive të rrëzuara qindra vetë.

Shkatërrimi i paimagjinueshëm në Haiti, thotë presidenti

Telegrafi - 14.01.2010

Presidenti i Haitit, Rene Preval, ka thënë se shkatërrimi i shkaktuar nga tërmeti i së martës është i paimagjinueshëm, dhe ai ka frikë se mijëra vetë kanë vdekur.

Ndihmat ndërkombëtare janë nisur drejt Haitit

Botasot - 14.01.2010

Ndihmat ndërkombëtare kanë filluar të mbërrijnë në Haiti, ku dhjetra mijë njerëz druhet se kanë vdekur nga tërmeti i fuqishëm i së martës. Shtetet e Bashkuara, Franca dhe Britznaia janë ndër vendet që dërguan ekipe të shpëtimit dhe ...

Pse kaq shkatërrimtar tërmeti i Haitit? Shkencëtarët gjermanë përgjigjen

Botasot - 14.01.2010

Tërmetet e fundit në Haiti kanë ndodhur shumë kohë më parë Ekspertët e stacionit seizmologjik Bensberg pranë Këlnit po vlerësojnë aktualisht të gjitha rezultatet e matjeve. Në Haiti ka pasur herë pas here tërmete.

Sërish tërmet në Haiti

Botasot - 14.01.2010

Lekundjet kane qene me nje magnitude 4.7 balle te shkalles Richter. Epiqendra e termetit ndodhet ne nje zone rreth 50 kilometer nga kryeqyteti Port-au-Prince, ne nje thellesi prej 10 kilometrash.

Zhduken 200 pjesëtarë të OKB-së në tërmetin në Haiti

Botasot - 14.01.2010

Deri në 200 pjesëtarë të Kombeve të Bashkuara në Haiti llogariten të zhdukur, tha Elizabeth Birs, zëdhënësja Kombeve të Bashkuara. “50 deri në 100 paqeruajtës besohet se janë ende në rrënojat e ndërtesës.

Ekipe të ndihmave arrijnë në Haiti

Telegrafi - 14.01.2010

Përpjekjet ndërkombëtare dhe ekipe të shpëtimit kanë filluar të arrijnë në Haiti në kërkim të mijëra viktimave të tërmetit shkatërrues të së martës dhe për t'u sjellë ndihmë të mbijetuarve.

200 pjesëtarë të OKB-së të zhdukur në Haiti

Koha.net - 14.01.2010

Deri në 200 pjesëtarë të Kombeve të Bashkuara në Haiti llogariten të zhdukur, tha Elizabeth Birs, zëdhënësja Kombeve të Bashkuara. “50 deri në 100 paqeruajtës besohet se janë ende në rrënojat e ndërtesës.

Përshkrimi i gazetarit të VOA në aeroportin Port-au-Prince

VOA - 14.01.2010

Ndërsa ekipet e shpëtimit fillojnë të ndihmojnë viktimat e tërmetit në Haiti, korrespondenti Brian Wagner shkoi në Port-au-Prince dje për të mbuluar ngjarjen për Zërin e Amerikës.

Shtetet e Bashkuara në ndihmë të Haitit

VOA - 14.01.2010

Administrata Obama ka premtuar një përpjekje të koordinuar dhe të shpejtë për të ndihmuar Haitin pas tërmetit të fuqishëm në afërsi të kryeqytetit Port-au-Prince që la shumë njerëz të pastrehë dhe në nevojë për ndihma urgjente.

Bota mobilizohet në ndihmë të viktimave të tërmetit në Haiti

VOA - 14.01.2010

Donatorë nga e gjithë bota po dërgojnë ekipe kërkim-shpëtimi, mjekë dhe furnizime ushqimore emergjente në Haiti, ku shumë nga trupat e viktimave kanë mbetur rrugëve të qytetit Port-o-Prins, pas tërmetit masiv të së martës.

Mijëra trupa amerikane vendosen në Haiti

Botasot - 14.01.2010

Shtetet e Bashkuara do të dërgojnë mijëra trupa në Haiti për të asistuar operacionet humanitare pas tërmetit shkatërrues të së martës. 3500 ushtarë do të dërgohen në Haiti, 100 nga të cilët do të arrijnë në vendin e ngjarjes gjatë ditës së ...

Luftë kundër kohës në Haiti

Koha.net - 14.01.2010

Port-au-Prince, 14 janar – SHBA-të njoftuan se do të dërgojnë 3500 ushtarë dhe 2200 marinsa në Haiti për të ndihmuar në përpjekjet e shpëtimit pas tërmetit shkatërrues.

Bill Klinton: Të ndihmojmë Haitin

Botasot - 14.01.2010

Ndërsa po i shkruaj këto rreshta, ende nuk e dimë shkallën e dëmeve nga tërmeti, që të martën goditi brigjet e Haitit. Por, vlerësimet e para thonë se rreth 3 milionë njerëz, pothuaj një e treta e popullsisë së Haitit, kanë nevojë për ...

Yjet dërgojnë ndihma në Haiti

Koha.net - 14.01.2010

New York, 14 janar – Oprah Winfrey, Paris Hilton, Ben Stiller, Bred Pitt dhe Angelina Jolie janë disa prej personaliteteve të njohura, të cilët i janë bashkuar apeleve për ndihmë për të mbijetuarit në Haiti.

Meta ngushëllon homologen e tij në Haiti

Koha.net - 14.01.2010

Tiranë, 14 janar – Zëvendsëkryeministri dhe Ministri i Punëve të Jashtme të Shqipërisë, Ilir Meta i ka shprehur ngushëllimet më të sinqerta homologes së tij të Haitit, Marie-Michele Rey për viktimat e tërmetit katastrofik që goditi Haitin.

SHBA dërgon trupa të ushtrisë në Haiti

Botasot - 14.01.2010

Deri në 3500 ushtarë të forcave ajrore do të dërgohen në zonë. SHBA njoftoi dërgimin edhe të një avioni transportuese dhe anijeve, njëra prej të cilave mund të transportojë dymijë marinsa.

Haiti, tërmeti me fuqinë e 35 bombave bërthamore

Koha.net - 14.01.2010

New York, 14 janar - Tërmeti i fuqishëm që goditi të martën Haitin ka qenë i barabartë me 35 bomba atomike, bëri të ditur sizmologu i njohur amerikan, Roger Mason.

Kaos në Haiti: Filluan plaçkitjet dhe të shtënat

Koha.net - 14.01.2010

Porto o Prens, 14 janar – Rrugët r kryeqytetit të Haitit të enjten janë shndërruar në arenë plaçkitjesh dhe të shtënash, ka njoftuar zëdhënësi i organizatës joqeveritare braziliane "Viva Rio" Valmir Facini.

Një tërmet shkatërrues ka goditur Haitin

BBC - 13.01.2010

Një karrige ende qëndron në këmbë: kryeqyteti i Haitit, Port-au-Prince, ka përjetuar tërmetin më të rëndë në dy shekuj. Një nga shtetet më të varfër të botës, i shkatëruar si nga trazirat politike ashtu edhe nga katastrofat natyrore, ka ...

Viktima të shumta nga tërmeti në Haiti

BBC - 13.01.2010

Në Haiti janë raportuar vdekjet e para ku një tërmet i fuqishëm goditi gjatë natës. Kina, Jordania dhe Brazili thonë se disa nga ushtarët e tyre paqeruajtës janë vrarë.

Ekipe të ndihmave arrijnë në Haiti

BBC - 13.01.2010

Përpjekjet ndërkombëtare dhe ekipe të shpëtimit kanë filluar të arrijnë në Haiti në kërkim të mijëra viktimave të tërmetit shkatërrues të së martës dhe për t'u sjellë ndihmë të mbijetuarve.

Haiti u godit nga tërmeti i fuqishëm

Evropaelire - 13.01.2010

Përpjekjet ndërkombëtare për ta ndihmuar Haitin po vazhdojnë, pasi ka shqetësime se qindra njerëz mund ta kenë humbur jetën nga tërmeti i fuqishëm me intensitet 7 shkallë të Rihterit.

Tërmet me një intensitet prej shtatë ballëve sipas Rihterit e goditi Haitin

Idividi - 13.01.2010

Uashington, 13 janar (MIA) - Një tërmet i fuqishëm me intensitet prej shtatë ballëve sipas Shkallës së Rihterit e goditi ishullin Haiti. Nën kanosje për cunami janë shtetet karibiane Haiti, Kuba, Republika Dominikane dhe Bahamet, kumtoi ...

Tërmet i fuqishëm në Haiti, mijëra të vdekur /video/

Alsat - 13.01.2010

Një tërmet me fuqi prej shtatë ballëve, sipas Shkallës së Rihterit, të mërkurën në mëngjes goditi Haitin. Kryeqyteti Port-o-Prens është thuajse i shkatërruar, ndërsa pritet bilanc prej disa mijëra të vdekurve.

Haiti në kaos pas tërmetit të fuqishëm

Alsat - 13.01.2010

Ndrtesa, hotele, spitale të rrënuara dhe një numër i madh i të vdekurve është fotografia e tmerrshme që agjencitë botërore transmetojnë nga Port-o-Prens, kryeqyteti i Haitit, pas tërmetit të fuqishëm që të mërkurën në mëngjes e goditi ...

Tërmet i rëndë në Haiti - Bashkësia ndërkombëtare premton ndihmë

DW - 13.01.2010

Haiti, shteti më i varfër i Amerikës, të martën (12.1.) u trondit nga një tërmet i fuqishëm. Të dhëna të sakta mbi viktimat apo përmasat e dëmeve ende nuk ka, edhe pasi lidhjet në vendin e varfër janë ende të kufizuara.

Qindra të vdekur nga tërmeti në Haiti

Ina - 13.01.2010

Si pasojë e një tërmeti të rëndë në Haiti dyshohet se kanë jetën humbur qindra vetë. Sipas njoftimeve të korrespondentëve, shkatërrime të mëdha ka në kryeqytetin Port-au-Prince dhe në pjesë të tjera të vendit.

Termet ne Haiti, nen rrenoja mijera njerez

Albeu.com - 13.01.2010

Tragjedi me permasa te paparashikuara ne Haiti ku gjate oreve te para te mengjesit, nje termet me magnitute 7 balle i shkalles Rihter ka tronditur vendin.

Tërmeti në Haiti

Evropaelire - 13.01.2010

Dhjetëra mijëra njerëz thuhet të kenë vdekur nga tërmeti i fuqishëm që ka goditur Haitin ditën e martë, më 12 janar. Tërmeti i fuqishëm prej 7 shkallë Rihter, ishte më i rëndi në 200 vjetët e fundit.

Haiti: Deri 3 milionë njerëz të prekur nga tërmeti

Evropaelire - 13.01.2010

Kryqi i Kuq Ndërkombëtar tha se deri tre milionë njerëz mund të jenë prekur nga tërmeti i fuqishëm që goditi Haitin. Kryqi i Kuq dhe agjencitë humanitare të Kombeve të Bashkuara thanë se përpiqen ta vlerësojnë shkallën e dëmeve dhe ...

Haiti: Deri 2 milionë njerëz të prekur nga tërmeti /video/

Alsat - 13.01.2010

Një tërmet me manjitudë 7 shkatërroi të martën në mbrëmje ishullin e Haitit. Lëkundja, më e forta e regjistruar ndonjëherë në 200 vjetët e fundit, u shoqërua edhe me dhjetëra lëkundje më të vogla.

Qendra e Port-o-Prens pothuajse tërësisht është shkatërruar nga tërmeti

Idividi - 13.01.2010

Port-o-Prens, 13 janar (MIA) - Supozohet se mijëra njerëz janë viktima të tërmetit katastrofal që ndodhi mbrëmë në Haiti, kurse sipas raporteve të mediave amerikane, qendra e kryeqytetit Port-o-Prens pothuajse plotësisht është shkatërruar.

Mes personave të vrarë në Haiti ka edhe pjesëtarë të forcave paqëruajtëse

Idividi - 13.01.2010

Port-o-Prens (MIA) - Tetë kinezë pjesëtarë të forcave paqëruajtëse janë nën rënoja, kurse dhjetë të tjerë supozohen të zhdukuar në tërmetin e fuqishëm prej shtatë ballësh sipas Rihterit që e goditi Haitin.

Obama: Amerika do te ndihmoje Haitin

Albeu.com - 13.01.2010

Presidenti i Shba Barak Obama në një konference për shtyp ka deklaruar se Amerika do të mbështese me ndihma Haitin si dhe po kordinon punët për të evidentuar numrin e shtetasve amerikane që ndodhen atje.

Ndihma gjermane për Haitin

DW - 13.01.2010

Qeveria gjermane ndan një milionë euro ndihma emergjente tërmetin në Haiti. Ndërsa ministri i Jashtëm Westerwelle bëri të ditur se do të krijojë një shtab krize për koordinimin e ndihmave të tjera.

Ban: Haitit do t'i duhen ndihma të mëdha

Evropaelire - 13.01.2010

Sekretari i përgjithshëm i OKB-së, Ban Ki-Mun tha se në Haiti do të nevoiten përpjekje të mëdha humanitare pas tërmetit të fuqishëm që goditi afërsinë e kryeqytetit Port-o-Prince.

Obama: SHBA do ndihmojë viktimat nga tërmeti në Haiti

Evropaelire - 13.01.2010

Presidenti Barak Obama tha se Shtetet e Bashkuara do t’i ndihmojnë në çdo mënyrë viktimat nga tërmeti katastrofik që goditi Haitin. “E kam udhëzuar administratën time që të përgjigjet me veprime të menjëhershme, të koordinuara dhe agresive ...

Pse kaq shkatërrimtar tërmeti i Haitit? Shkencëtarët gjermanë përgjigjen

DW - 13.01.2010

Tërmeti i rëndë në Haiti është regjistruar prej shumë qendrave seizmologjike në Gjermani. Ai kishte një forcë prej 7,0 ballësh dhe u shoqërua nga disa lëkundje pasuese.

Haiti, OKB: E prekur një e treta e banorëve

Lajm - 13.01.2010

Nga 3 deri ne 3.5 milione banore te Haitit, me shume se nje e treta eshte prekur ne nje menyre apo ne tjetren nga termeti vdekjeprures. Lajmin e ka bere te ditur nensekretari i OKB-se per ceshtjet humanitare, John Holmes.

Haiti goditet nga një tërmet shkatërrimtar prej 7 ballësh

VOA - 13.01.2010

Në Haiti njerëzit kanë filluar të gërmojnë nën rrënoja në Port-au-Prince, ku mendohet se mijëra vetë kanë gjetur vdekjen nga tërmeti i fuqishëm që shkatërroi pjesën më të madhe të kryeqytetit.

Mijëra të vdekur nga tërmeti në Haiti

Botasot - 13.01.2010

Një termet i fuqishëm ka goditur Haitin në afërsi të kryeqytetit Porto Princ, duke shkaktuar shkatërrime në rajonin e varfër. Sipas ekspertëve, ky është termeti më i fuqishëm që ka goditur atë zonë në 200 vjet.

Tërmet i fuqishëm godet Haitin, shumë të vdekur

Koha.net - 13.01.2010

Port-au-Prince, 13 janar – Një tërmet me magnitudë 7.0 goditi jugun e kryeqytetit haitian Port-au-Prince, duke ngjallur frikën për qindra të vrarë në gjithë vendin e Karaibeve.

Tërmet prej shtatë ballëve sipas Rihterit e goditi Haitin

Yll Press - 13.01.2010

Ekziston rreziku nga paraqitja e valëve lokale të cilat mund të godasin deri në qindra kilometra nga epiqendra e tërmetit", thuhet në kumtesë. Epiqendra sipas kumtesës së parë është regjistruar në det, por më vonë është precizuar se është ...

“Qindra të vdekur” nga tërmeti në Haiti

Telegrafi - 13.01.2010

Rreth 9 orë pasi një tërmet i fuqishëm goditi Haitin ende nuk është i qartë numri i viktimave apo shkalla e dëmeve. Ekziston frika se mijëra vetë mund të kenë vdekur nën gërmadha të ndërtesave të rrëzuara nga tërmeti që ishte 7 ballë ...

Kryqi i Kuq: Rreth 3 milionë njerëz të prekur nga tërmeti në Haiti

Koha.net - 13.01.2010

Gjenevë, 13 janar – Tërmeti shkatërrues në Haiti ka lënë afërsisht 3 milionë njerëz në nevojë urgjente për ndihma humanitare, deklaroi një zyrtar i Kryqit të Kuq të mërkurën, pas zotimit nga grupet humanitare dhe qeveritë për të dërguar ...

Fillojnë ndihmat humanitare për Haitin

Telegrafi - 13.01.2010

Pas tërmetit katastrofal në Haiti shumë shtete paralajmëruan ndihma të shpejta dhe të mëdha për shtetin e Karaibeve, por në vend puna ecën ngadalë. Spanja bashkërendon ndihmën e Bashkimit Evropian për viktimat e tërmetit.

Ferri në Haiti, së paku 100 000 viktima ?

Koha.net - 13.01.2010

Port-au-Prince, 13 janar – Numri i të vdekurve nga tërmeti shumë i fuqishëm në kryeqytetin e Haitit Port-au-Prince mund të tejkalojë shifrën prej 100 000 personave, tha të mërkurën kryeministri i Haitit Jean-Max Belleriveje.