TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Srebrenica: Batalioni holandez, fajtorë ose viktima

Lajm - 12.07.2015

Srebrenica dhe krimi që ka ndodhur para 20 vitesh është një nga temat e vështira në Holandë, ushtarët holandezë i etiketojnë qyqarë ndërkaq një Qeveri ka rënë për shkak të kësaj.

A po e ndryshon kujtimi i Srebrenicës, Serbinë?

Lajm - 12.07.2015

Mero Baze Nga mënyra sesi mediat në Ballkan reaguan ndaj lajmit se kryeministri serb Vuçiç u qëllua me gurë në Srebrenicë, mund të kuptosh se çfarë ndjen Ballkani për Srebrenicën.

Presidentja kroate nderon Srebrenicën- bënë homazhe me shami (Foto)

Almakos - 12.07.2015

Presidentja e Kroacisë, Kolinda Grabar-Kitaroviq, ka marrë pjesë sot në komemoracionin e 20 vjetorit të masakrës së Srebrenicës. Ajo u është drejtuar të pranishmeve me këto fjalë: Me pikëllim të ...

Përgjegjësit kryesorë për genocidin e Srebrenicës (FOTO LAJM)

Albeu.com - 12.07.2015

Gjithsej njëzet persona janë akuzuar nga Tribunali Penal Ndërkombëtar për ish-Jugosllavinë (ICTY) për krimet e kryera në Srebrenicë në korrik 1995. Të gjithë janë arrestuar dhe janë transferuar në ...

Pse nuk e vizituan Srebrenicën liderët shqiptarë?

Lajmi.net - 12.07.2015

Në 20-vjetorin e përkujtimit të masakrës së Srebrenicës, nuk ka qenë i pranishëm asnjë nga krerët e shtetit shqiptar. Asnjëri nga liderët shqiptarë nuk ka qenë i pranishëm në 20 vjetorin e ...

Srebrenica, mësim dhe mesazh që nuk harrohet

Shqipmedia - 12.07.2015

“Kur ndodh tragjedi e këtyre përmasave më nuk ka të pafajshëm. Secili prej nesh është fajtor që ekziston bota në të cilën është e mundur Srebrenica…” Alija Izetbegoviq “Ruajuni dhunës sepse ajo e ...

A po e ndryshon kujtimi i Srebrenicës, Serbinë?

Shqipmedia - 12.07.2015

Shkruan: Mero Baze Nga mënyra sesi mediat në Ballkan reaguan ndaj lajmit se kryeministri serb Vuçiç u qëllua me gurë në Srebrenicë, mund të kuptosh se çfarë ndjen Ballkani për Srebrenicën.

Bosnjë: Izetbegoviç e dënoi sulmin kundër Vuçiçit

LajmiFundit - 12.07.2015

Anëtari boshnjak i presidencës së Bosnjë Hercegovinës, Bakir Izetbegoviq, e ka dënuar sulmin e djeshëm kundër kryeministrit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, në Potoçari, dhe ka theksuar se është i ...

Gjest i madh i presidentes kroate: Vendos shami derisa bënë homazhe në Srebrenicë (Foto)

Lajm - 12.07.2015

Presidentja e Kroacisë, Kolinda Grabar-Kitaroviq, ka marrë pjesë sot në komemoracionin e 20 vjetorit të masakrës së Srebrenicës. Ajo u është drejtuar të pranishmeve me këto fjalë: Me pikëllim të ...

Bosnjë: Izetbegoviq e dënoi sulmin kundër Vuçiqit

Zhurnal - 12.07.2015

Sarajevë, 12 korrik- Anëtari boshnjak i presidencës së Bosnjë Hercegovinës, Bakir Izetbegoviq, e ka dënuar sulmin e djeshëm kundër kryeministrit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, në Potoçari, dhe ka ...

Pse asnjë lider shqiptar nuk shkoi në Srebrenicë?

Almakos - 12.07.2015

Në 20-vjetorin e përkujtimit të masakrës së Srebrenicës, nuk ka qenë i pranishëm asnjë nga krerët e shtetit shqiptar. Tirana zyrtare nuk ka bërë asnjë koment lidhur me këtë çështje.

Përgjegjësit dhe të akuzuarit kryesorë për masakrën e Srebrenices

Lajm - 12.07.2015

Gjithsej njëzet persona janë akuzuar nga Tribunali Penal Ndërkombëtar për ish-Jugosllavinë (ICTY) për krimet e kryera në Srebrenicë në korrik 1995. Të gjithë janë arrestuar dhe janë transferuar në ...

Clinton: Po të kishte ardhur Vuçiq pak më vonë…

Lajmi.net - 12.07.2015

Ish-presidenti i Shteteve të Bashkuara, Bill Clinton, është shumë i bindur se nuk do të kishte ardhur deri të incidenti në Potoqarime, nëse kryeministri i Serbisë, Aleksandër Vuçiq “do të vinte pak ...

Pamje ekskluzive: Ja si e tërhoqi zvarrë sigurimi Vuçiqin në Srebrenicë (Video)

Lajm - 12.07.2015

Gjatë përkujtimit të 20 vjetori të gjenocidit të Srebrenicës mori pjesë edhe Kryeministri Aleksander Vuçiq, të cilin e gjuajtën me gurë familjarët e viktimave.

Clinton: Vuçiq erdhi pak herët…

Lajm - 12.07.2015

Ish-presidenti i Shteteve të Bashkuara, Bill Clinton, është shumë i bindur se nuk do të kishte ardhur deri të incidenti në Potoqarime, nëse kryeministri i Serbisë, Aleksandër Vuçiq “do të vinte pak ...

Ja si e tërhoqi zvarrë sigurimi Vuçiqin në Srebrenicë (Video)

Portalb - 12.07.2015

Lajme lidhur me temën Kryetari i Srebrenicës: Do ta thërras dhe t’i kërkojë falje personalisht Vuçiqit Vuçiq: Dora ime ndaj boshnjakëve vazhdon të jetë e shtrirë Jahjaga: Drejtësi për viktimat e ...

Clinton: Vuçiq erdhi pak herët…

Almakos - 12.07.2015

Ish-presidenti i Shteteve të Bashkuara, Bill Clinton, është shumë i bindur se nuk do të kishte ardhur deri të incidenti në Potoqarime, nëse kryeministri i Serbisë, Aleksandër Vuçiq “do të vinte pak ...

Pamje ekskluzive: Ja si e tërhoqi zvarrë sigurimi Vuçiqin në Srebrenicë (Video)

Almakos - 12.07.2015

Gjatë përkujtimit të 20 vjetori të gjenocidit të Srebrenicës mori pjesë edhe Kryeministri Aleksander Vuçiq, të cilin e gjuajtën me gurë familjarët e viktimave.

Kështu u ekzekutuan myslimanët në Srebrenicë (Video/Pamje të rënda)

Almakos - 12.07.2015

Në një video e cila po qarkullon nëpër rrjetet sociale shihen disa pjesëtarë të njësisë “Scorpion”, duke ekzekutuar disa, kryesisht të rinj myslimanë në Srebrenicë.

Kështu u ekzekutuan myslimanët në Srebrenicë

Zhurnal - 12.07.2015

Beograd, 12 korrik -Në një video e cila po qarkullon nëpër rrjetet sociale shihen disa pjesëtarë të njësisë “Scorpion”, duke ekzekutuar disa, kryesisht të rinj myslimanë në Srebrenicë.

Pse asnjë lider shqiptar nuk shkoi në Srebrenicë?

Botasot - 12.07.2015

Në 20-vjetorin e përkujtimit të masakrës së Srebrenicës, nuk ka qenë i pranishëm asnjë nga krerët e shtetit shqiptar. Tirana zyrtare nuk ka bërë asnjë koment lidhur me këtë çështje.

Pse asnjë lider shqiptar nuk shkoi në Srebrenicë?

Telegrafi - 12.07.2015

Në 20-vjetorin e përkujtimit të masakrës së Srebrenicës, nuk ka qenë i pranishëm asnjë nga krerët e shtetit shqiptar. Tirana zyrtare nuk ka bërë asnjë koment lidhur me këtë çështje.

Çfarë na mëson Srebrenica?!

Botasot - 12.07.2015

Srebrenicë, 11 korrik 1995. Ndërsa, shumica e njerëzve anekënd botës kredheshin në plazhe, në Bosnje kishte nisur lufta. Në këtë qytet u shënua masakra e konsideruar më e rënda pas Luftës së Dytë ...

Masakra e Srebrenicës, hija që ndjek Bosnjën edhe pas 20 vitesh

Telegrafi - 12.07.2015

Masakra ishte më e madhja në Evropë që nga përfundimi i Luftës së Dytë Botërore, dhe ekshumimet janë një kujtim i gjallë se derisa dhuna brutale e «Shtetit Islamik» dhe «Boko Haramit» dominojnë së ...

Masakra e Srebrenicës, hija që ndjek Bosnjën edhe pas 20 vitesh

Botasot - 12.07.2015

Masakra ishte më e madhja në Evropë që nga përfundimi i Luftës së Dytë Botërore, dhe ekshumimet janë një kujtim i gjallë se derisa dhuna brutale e «Shtetit Islamik» dhe «Boko Haramit» dominojnë së ...

Angelina Jolie: Srebrenica, shenjë e thellë në shpirtin tim

BalkanWeb - 12.07.2015

Aktorja e njohur Angelina Jolie ka folur ne 20-vjetorin e masakrës së Srebrenicës. Ambasadorja e posaçme e UNHCR-së, ka thënë se s’do ta harrojë kurrë vizitën fabrikës në Potoçare, ku mijëra djem dhe ...

Bosnjë: Izetbegoviq e dënoi sulmin kundër Vuçiqit

Botasot - 12.07.2015

Anëtari boshnjak i presidencës së Bosnjë Hercegovinës, Bakir Izetbegoviq, e ka dënuar sulmin e djeshëm kundër kryeministrit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, në Potoçari, dhe ka theksuar se është i ...

Pamje të rënda: Kështu ishin ekzekutuar myslimanët në Srebrenicë! (Video,+18)

Telegrafi - 12.07.2015

Në një video e cila po qarkullon nëpër rrjetet sociale shihen disa pjesëtarë të njësisë “Scorpion”, duke ekzekutuar disa, kryesisht të rinj myslimanë në Srebrenicë.

E vërteta e padurueshme e Srebrenicës

Ora news - 12.07.2015

Para 20 vitesh është kryer në Srebrenicë krimi më i madh pas Luftës së Dytë Botërore. Viktimat dhe familjarët e gjenocidit po instrumentalizohen politikisht, ndërsa kriminelët nuk e pranojnë fajin.

Kështu u ekzekutuan myslimanët në Srebrenicë (Video/Pamje të rënda)

Botasot - 12.07.2015

Në një video e cila po qarkullon nëpër rrjetet sociale shihen disa pjesëtarë të njësisë “Scorpion”, duke ekzekutuar disa, kryesisht të rinj myslimanë në Srebrenicë.

E vërteta e padurueshme e Srebrenicës

Panorama - 12.07.2015

BENJAMIN PARGAN Edhe 20-vjetori i gjenocid it në Srebrenicë po përshkohet me lojëra cinike në skenën e madhe politike, të të ashtuquajturës bashkësi ndërkombëtare.

Eurodeputeja kroate thotë se Serbia duhet të pranoj gjenocidin në Srebrenicë

Koha.net - 12.07.2015

Dubravka Shuica, përfaqësuesja kroate në Parlamentin Evropian, e cila kohët e fundit porosit se duhet haptazi të luftohet kundër çdo relativizimi të gjenocidit në Srebrenicë, tha se boshnjakët që u ...

Pamje ekskluzive: Ja si e tërhoqi zvarrë sigurimi Vuçiqin në Srebrenicë (Video)

Telegrafi - 12.07.2015

Gjatë përkujtimit të 20 vjetori të gjenocidit të Srebrenicës mori pjesë edhe Kryeministri Aleksander Vuçiq, të cilin e gjuajtën me gurë familjarët e viktimave.

Pamje ekskluzive: Ja si e tërhoqi zvarrë sigurimi Vuçiqin në Srebrenicë (Video)

Botasot - 12.07.2015

Gjatë përkujtimit të 20 vjetori të gjenocidit të Srebrenicës mori pjesë edhe Kryeministri Aleksander Vuçiq, të cilin e gjuajtën me gurë familjarët e viktimave.

Clinton: Vuçiq erdhi pak herët…

Telegrafi - 12.07.2015

Ish-presidenti i Shteteve të Bashkuara, Bill Clinton, është shumë i bindur se nuk do të kishte ardhur deri të incidenti në Potoqarime, nëse kryeministri i Serbisë, Aleksandër Vuçiq “do të vinte pak ...

Clinton: Vuçiq erdhi pak herët

Botasot - 12.07.2015

Ish-presidenti i Shteteve të Bashkuara, Bill Clinton, është shumë i bindur se nuk do të kishte ardhur deri të incidenti në Potoqarime, nëse kryeministri i Serbisë, Aleksandër Vuçiq “do të vinte pak ...

Masakra e Srebrenicës, vetoja ruse dhe Angelina Joli

Botasot - 12.07.2015

Për masakrën e Srebernicës është shkruar dhe është foluar shumë deri më sot .Unë për fillim të këtij shkrimi shkëputa mendimin e aktorës së famshme Ahgelina Jolie dhënë në një intervistë kohë më ...

Kim Mehmeti e ka një ide pse s’kishte asnjë shqiptar në Srebrenicë

Mapo - 12.07.2015

Kim Mehmeti e ka një ide pse s’kishte asnjë shqiptar në Srebrenicë Postuar më: 12 Korrik 2015 16:20 Nga Kim Mehmeti Lexova diku se përfaqësuesit e lartë të BE-së, e kanë dënuar aktin e dhunës mbi ...

Bosnje, Presidenca dënon sulmin kundër kryeministrit serb në Srebrenicë

BalkanWeb - 12.07.2015

SARAJEVË- Anëtari boshnjak i presidencës së Bosnje-Hercegovinës, Bakir Izetbegoviç dënoi sulmin e djeshëm kundër kryeministrit të Serbisë, Aleksandar Vuçiç, në Potcari, dhe theksoi se është i sigurt ...

Clinton: Po të kishte ardhur Vuçiq pak më vonë…

Yll Press - 12.07.2015

Ai ka deklaruar se i vjen keq për incidentin e ndodhur, por ka pranuar se deri tek ky incident nuk do të kishte ardhur, nëse Vuçiq do të vinte pasi të kishin filluar lutjet ose thjesht nëse do të ...

Dëshmitarët boshnjakë e holandezë kujtojnë gjenocidin në Srebrenicë

Tetova Sot - 12.07.2015

Srebrenica ka hyrë në histori si skena e masakrës më të rëndë të kryer në Evropë pas Luftës II Botërore. Mbi 8000 djem e burra myslimanë u vranë nga forcat serbe të Bosnjes.

Serbia notë proteste Bosnjës

Tetova Sot - 12.07.2015

Ministria e Punëve të Jashtme e Serbisë i ka dërguar notë proteste Bosnjës dhe Hercegovinës për shkak të sulmit ndaj kryeministrit të Serbisë sot në Potoqari në Srebrenicë.

Hija e masakrës së Srebrenicës ndjek Bosnjën edhe pas 20 vitesh

Gazeta Tema - 12.07.2015

Nga Dan BILEFSKY Masakra ishte më e madhja në Evropë që nga përfundimi i Luftës së Dytë Botërore, dhe ekshumimet janë një kujtim i gjallë se derisa dhuna brutale e «Shtetit Islamik» dhe «Boko ...

Si e kujtojnë viktimat boshnjake dhe soditësit holandez masakrën e Srebenicës

Gazeta Tema - 12.07.2015

Srebrenica ka hyrë në histori si skena e masakrës më të rëndë të kryer në Evropë pas Luftës II Botërore. Mbi 8000 djem e burra myslimanë u vranë nga forcat serbe të Bosnjes.

Si nuk doli një deputet…

Gazeta Dita - 12.07.2015

Dërguar me sms në numrin e redaksisë Përshëndetje DITA! Në nderim të viktimave të Srebrenicës, propozuesi në Kuvend ishte një kriminel. Saliu jo vetëm në Shqipëri ka bërë krime, por kontribuoi për ...

Srebrenica, hija që ndjek Bosnjën edhe pas 20 vitesh

Java News - 12.07.2015

Masakra ishte më e madhja në Evropë që nga përfundimi i Luftës së Dytë Botërore, dhe ekshumimet janë një kujtim i gjallë se derisa dhuna brutale e «Shtetit Islamik» dhe «Boko Haramit» dominojnë së ...

Hija e masakrës së Srebrenicës ndjek Bosnjën edhe pas 20 vitesh

Shqiptarja - 12.07.2015

Në kohën kur Evropa po përgatitet për shënimin e 20-vjetorit të masakrimit të më shumë se 8 mijë burrave e djemve myslimanë në qytetin boshnjak të Srebrenicës, ende po zbulohen eshtra të viktimave – ...

Si e tërhoqi zvarrë sigurimi Vucicin dje në Srebrenicë (VIDEO)

Shkupi24 - 12.07.2015

Gjatë përkujtimit të 20 vjetori të gjenocidit të Srebrenicës mori pjesë edhe Kryeministri Aleksander Vucic, të cilin e gjuajtën me gurë familjarët e viktimave.

Këta janë përgjegjësit kryesorë për masakrën e Srebrenices (FOTO)

Tetova Sot - 12.07.2015

Gjithsej njëzet persona janë akuzuar nga Tribunali Penal Ndërkombëtar për ish-Jugosllavinë (ICTY) për krimet e kryera në Srebrenicë në korrik 1995. Të gjithë janë arrestuar dhe janë transferuar në ...

Kështu u ekzekutuan myslimanët në Srebrenicë (Video/Pamje të rënda)

Tetova Sot - 12.07.2015

Në një video e cila po qarkullon nëpër rrjetet sociale shihen disa pjesëtarë të njësisë “Scorpion”, duke ekzekutuar disa, kryesisht të rinj myslimanë në Srebrenicë.

Izetbegovic: Vucic erdhi në Srebrenicë me qëllime të mira

Kosova Live - 12.07.2015

Anëtari boshnjak i presidencës së Bosnjë Hercegovinës, Bakir Izetbegovic, e ka dënuar sulmin e djeshëm kundër kryeministrit të Serbisë, Aleksandar Vucic, në Potoçari, i cili sipas tij, kishte shkuar ...

Pse asnjë lider shqiptar nuk shkoi në Srebrenicë?

Shprehja - 12.07.2015

Në 20-vjetorin e përkujtimit të masakrës së Srebrenicës, nuk ka qenë i pranishëm asnjë nga krerët e shtetit shqiptar. Tirana zyrtare nuk ka bërë asnjë koment lidhur me këtë çështje.

Clinton: Vuçiq erdhi pak herët…

Shprehja - 12.07.2015

Ish-presidenti i Shteteve të Bashkuara, Bill Clinton, është shumë i bindur se nuk do të kishte ardhur deri të incidenti në Potoqarime, nëse kryeministri i Serbisë, Aleksandër Vuçiq “do të vinte pak ...

Hoxhaj për ndalimin e Thaçit, Bosnja ende peng i Serbisë

Lajm - 11.07.2015

Ish ministri i Jashtëm i Kosovës, Enver Hoxhaj, ka reaguar ndaj shtetit të Bosnjës pas ndalimit të Zëvendëskryeministrit Thaçi për të marrë pjesë në përvjetorin e Srebrenicës.

Çfarë na mëson Srebrenica?!

Albeu.com - 11.07.2015

Dionis Xhafa Srebrenicë, 11 korrik 1995. Ndërsa, shumica e njerëzve anekënd botës kredheshin në plazhe, në Bosnje kishte nisur lufta. Në këtë qytet u shënua masakra e konsideruar më e rënda pas ...

Masakra e Srebrenicës shënon sot 20 vjetorin

Lajmi.net - 11.07.2015

Sot bëhen 20 vjet nga kryerja e masakrës së Srebrenicës e cilësuar si më mizorja e Europës e kryer pas Luftës së Dytë Botërore. Tragjedia që u mori jetën 8300 personave, ishte një ndër pjesët më të ...

E vërteta e padurueshme e Srebrenicës

DW - 11.07.2015

Para 20 vitesh është kryer në Srebrenicë krimi më i madh pas Luftës së Dytë Botërore. Viktimat dhe familjarët e gjenocidit po instrumentalizohen politikisht, ndërsa kriminelët nuk e pranojnë fajin.

Gjorgje Ivanov merr pjesë në përkujtimin e Srebrenicës

Albeu.com - 11.07.2015

Presidenti i Maqedonisë, Gjorgje Ivanov , do të jetë sot në Bosnje Hercegovinë, ku do të marr pjesë në përkujtimin e 20 vjetorit të masakrës së Srebrenicës.

Sot shënohet 20 vjetori i masakrës që tronditi botën

Lajm - 11.07.2015

20 vjet më parë, mes 11 dhe 18 korrikut, gjatë luftës në Bosnje e Hercegovinë, u krye masakra e Srebrenicës. Tragjedia që u mori jetën 8300 personave, ishte një ndër pjesët më të errëta të historisë ...

20-vjetori i masakrës, "Mos harroni Srebrenicën" (FOTO LAJM)

Albeu.com - 11.07.2015

20 vjet më parë, midis datave 11 dhe 18 korrik 1995, Srebrenica dhe mbarë bota do të përjetonin masakrën më të madhe që pas Luftës së Dytë Botërore. 8300 personau vranë dhe u masakruan nga forcat ...

Vuçiq pajtohet me britanikët

Lajmi.net - 11.07.2015

Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka zhvilluar një bisedë telefonike me ministrin e Jashtëm të Britanisë së Madhe, Philip Hammond, për herë të parë pasi ky shtet përpiloi rezolutë për dënimin ...

Shënohet 20-vjetori i masakrës së Srebrenicës

LajmiFundit - 11.07.2015

Dhjetëra mijëra njerëz pritet të tubohen sot në pjesën lindore të Bosnjë Hercegovinës, për t’i nderuar 8 mijë burrat dhe djemt myslimanë, të masakruar nga trupat serbe të Bosnjës, në Srebrenicë para ...

Çfarë na mëson Srebrenica?!

Portalb - 11.07.2015

Dionis Xhafa Srebrenicë, 11 korrik 1995. Ndërsa, shumica e njerëzve anekënd botës kredheshin në plazhe, në Bosnje kishte nisur lufta. Në këtë qytet u shënua masakra e konsideruar më e rënda pas ...

Përkujtohet ngjarja e Srebrenicës në Bosnjë, i pranishëm në ceremoni ish presidenti amerikan Klinton, mungon Thaçi

SOT - 11.07.2015

Ka nisur ceremonia përkujtimore për ngjarjen e Srebrenicës në Bosnjë. I pranishëm në këtë ceremoni është ish-presidenti amerikan Bill klinton. Ndërsa, zv/kryeministri i Kosovës Hashim Thaçi nuk është ...

Vuçiq pritet me brohoritje dhe fishkëllima në Srebrenicë, Clinton dhe Albright duartrokiten (Foto)

Portalb - 11.07.2015

Lajme lidhur me temën John Kerry: Viktimat e Srebrenicës duhet ti kujtojmë çdo ditë ​Kuvendi i Shqipërisë, një minutë heshtje për Srebrenicën Mijëra qytetarë të Sarajevës përcollën 136 viktimat e ...

Grubi lutet për viktimat e masakrës së Srebrenicës

Zhurnal - 11.07.2015

Shkup, 11 korrik- Deputeti i BDI-së, Artan Grubi përmes një postimi në profilin e tij në Facebook lutet për viktimat e pafajshme të masakrës së Srebrenicës, transmeton zhurnal.mk Sipas tij, ...

Merita Maksuti: Srebrenica është ndërgjegjja e botës, gjenocidi nuk duhet të harrohet

Portalb - 11.07.2015

Lajme lidhur me temën Vuçiq pritet me brohoritje dhe fishkëllima në Srebrenicë, Clinton dhe Albright duartrokiten (Foto) John Kerry: Viktimat e Srebrenicës duhet ti kujtojmë çdo ditë ​Kuvendi i ...

Një nënë nga Srebrenica i jep lule dhe e përqafon Vuçiqin

Lajm - 11.07.2015

Kryeministri serb Aleksandar Vuçiq, në mëngjesin e 20 vjetorit të masakrës së Srebrenisës, ka shkuar në Qendrën Përkujtimorë të Potoçarit, shkruan Tanjug, transmeton Klan Kosova.

Një nënë nga Srebrenica i jep lule dhe e përqafon Vuçiqin

Lajmi.net - 11.07.2015

Kryeministri serb Aleksandar Vuçiq, në mëngjesin e 20 vjetorit të masakrës së Srebrenisës, ka shkuar në Qendrën Përkujtimorë të Potoçarit, shkruan Tanjug.

Hoxhaj reagon për ndalimin e Thaçit

Zhurnal - 11.07.2015

Prishtinë, 11 korrik -Ish ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Enver Hoxhaj, ka reaguar ndaj shtetit të Bosnjës pas ndalimit të zëvendëskryeministrit Hashim Thaçi për të marrë pjesë në ...

Një nënë nga srebrenica i jep lule dhe e përqafon vuçiqin

Zhurnal - 11.07.2015

Kryeministri serb Aleksandar Vuçiq, në mëngjesin e 20 vjetorit të masakrës së Srebrenisës, ka shkuar në Qendrën Përkujtimorë të Potoçarit, shkruan Tanjug, Vuçiq në Sallën Memoriale të Srebrenicës, në ...

Ja si e kujton thaçi srebrenicën

Zhurnal - 11.07.2015

Prishtinë, 11 korrik- Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Hashim Thaci ndonëse u pengua të shkoj në Bosnjë, ai në një mënyrë tjetër ka kujtuar sot 20 vjetorin e Masakrës së Srebrenicës.

Vuçiq pritet me fishkëllima në Srebrenicë, Clinton dhe Albright duartrokiten (Foto)

Lajm - 11.07.2015

Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq para pak çastesh ka arritur në Srebrenicë. Ai posa ka arritur nuk është pritur aq mirë nga turma që janë prezent në vendin ku 20 vite më parë u bë krimi ...

Srebrenica, të rinjtë e Beogradit sfidojnë urdhrin e policisë

Top Channel - 11.07.2015

Aktivistët e shoqërisë civile protestuan në Beograd kundër urdhër-ndalimit të një aktiviteti në kujtim të viktimave të masakrës së ...

Vuçiq pritet me fishkëllima në Srebrenicë, Clinton dhe Albright duartrokiten (Foto)

Almakos - 11.07.2015

Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq para pak çastesh ka arritur në Srebrenicë. Ai posa ka arritur nuk është pritur aq mirë nga turma që janë prezent në vendin ku 20 vite më parë u bë krimi ...

20-vjetori i masakrës së Serbrenicës, Vuçiç i pranishëm në ceremoni, Thaçi nuk lejohet

ikub - 11.07.2015

Bosnja përkujton sot 20 vjetorin e masakrës së Srebrenicës, masakra më e rëndë në Europë që nga Lufta e Dytë Botërore. Në ceremoni kanë marrë pjesë personalitete të shumë vendeve të tjera, mes të ...

Ai: familjet e viktimave të gjenocidit në Srebrenicë presin drejtësi

Zhurnal - 11.07.2015

Londër, 11 korrik -Familjet e viktimave të gjenocidit në Srebrenicë ende presin drejtësi, pa të cilën pajtimi afatgjatë nuk është i mundur, tha sot organizata për të drejtat e njeriut, Amnesty ...

AI: Familjarët e viktimave të Srebrenicës presin ende drejtësi

LajmiFundit - 11.07.2015

Familjet e viktimave të gjenocidit në Srebrenicë ende presin drejtësi, pa të cilën pajtimi afatgjatë nuk është i mundur, tha sot organizata për të drejtat e njeriut, Amnesty International, me seli në ...

Clinton përshëndet Vuçiqin për pjesëmarrjen e tij në Srebrenicë

Lajmi.net - 11.07.2015

Ish-Presidenti amerikan Bill Clinton i cili është duke qëndruar në Srebrenicë për të nderuar viktimat në përvjetorin e 20 të Masakrës së Srebrenicës, ka falënderuar kryeministrin serb Aleksandar ...

Vuçiq goditet në fytyr (Video)

Lajmi.net - 11.07.2015

(Plotësim) Kryeministri serb, Aleksandar Vuçiq është lënduar lehtë gjatë sulmit me gurë në Srebrenicë, raporton Blici serb. Kryeministri serb u gjuajt me gurë nga turma e njerëzve të cilët ishin ...

Sulmohet Vuçiq në Srebrenicë!

Lajm - 11.07.2015

Në tubimin komemorativ për 20 vjetorin e Masakrës së Srebrenicës ka ndodhur një incident. Në orën 12 e 50 në Potoçar të Bosnje dhe Hercegovinës është sulmuar kolona me automjete ku ndodhej ...

Kaos në Srebrenicë: sulmohet aleksandar Vuçic ! (video+foto)

Zhurnal - 11.07.2015

Srebrenicë, 11 korrik - Rreth orës 12:50 në Potocari ku po mbahet 20 vjetori i masakrës së Srebrenicës, është sulmuar kryeministri serb Aleksander Vuçic.

Kaos në Srebrenicë: Sulmohet Aleksandar Vuçic (VIDEO)

Portalb - 11.07.2015

Lajme lidhur me temën Merita Maksuti: Srebrenica është ndërgjegjja e botës, gjenocidi nuk duhet të harrohet Vuçiq pritet me brohoritje dhe fishkëllima në Srebrenicë, Clinton dhe Albright duartrokiten ...

Vuçiq qëllohet me gurë në Srebrenicë

DW - 11.07.2015

Demonstrues të zemëruar e detyrojnë Vuçiqin të largohet nga Srebrenica. Para ceremonisë ai e kishte dënuar masakrën e Srebrenicës si një "krim monstruoz". Por atje qëllohet me gurë.

Masakra në Srebrenicë, pas dy dekadash kryeministri serb flet me reskpekt për viktimat (VIDEO-FOTO)

SOT - 11.07.2015

Kryeminsitri i Serbisë Aleksandër Vuçic ka shpehu ngushëllime dhe respekt për viktimat e luftës në Srebrenicë. Në librin e kujtimeve, ai nënshkroi dhe kërkoi të mos përsëritet më ajo çka ka ndodhur ...

Clinton në Srebrenicë: Ky duhet të jetë vendi i shenjtë i unitetit (VIDEO)

Albeu.com - 11.07.2015

Në varrezat e Potuçarës mbërritën një numër i madh personalitetesh botërore ku spikasin ish- presidenti i SHBa-së, Bill Clinton , ish-Sekretarja e Shtetit, Ollbright, Kryeministri turk Ahmet ...

Obama: Vetëm duke dënuar autorët e gjenocidt në Srebrenicë, mund të sigurojmë drejtësinë

Portalb - 11.07.2015

Lajme lidhur me temën Kaos në Srebrenicë: Sulmohet Aleksandar Vuçic (VIDEO) Merita Maksuti: Srebrenica është ndërgjegjja e botës, gjenocidi nuk duhet të harrohet Vuçiq pritet me brohoritje dhe ...

Clinton në Srebrenicë: Ky duhet të jetë vendi i shenjtë i unitetit

SOT - 11.07.2015

Ish-presidenti i SHBA-së Bill Clinton gjatë 20 vjetorit të masakrës së Srebrenicës të Bosnjës ka falenderuar kryeministrin serb për guximin e treguar për të marrë pjesë.

Momenti kur kryeministri serb sulmohet në Srebrenicë (VIDEO)

Lajm - 11.07.2015

Kryeministri serb Aleksandar Vuçiq, gjatë pjesëmarrjes në nderimet për viktimat e masakrës së Srebrenicës në Bosnje, është sulmuar nga turma e qytetarëve të grumbulluar në rrugën në të cilën ...

BE: Në Srebrenicë janë shkruar faqet më të errëta të kaluarës së afërt evropiane

Portalb - 11.07.2015

Lajme lidhur me temën Obama: Vetëm duke dënuar autorët e gjenocidt në Srebrenicë, mund të sigurojmë drejtësinë Kaos në Srebrenicë: Sulmohet Aleksandar Vuçic (VIDEO) Merita Maksuti: Srebrenica është ...

Srebrenicë: Shënohet 20-vjetori i masakrës

Evropaelire - 11.07.2015

Dhjetëra mijëra vetë janë tubuar sot në Srebrenicë në Bosnjë Hercegovinë, për ta shënuar 20-vjetorin e masakrës më mizore të vrasjeve masive në Evropë, që prej Holokaustit.

Ish-ushtarët e traumatizuar

Lajm - 11.07.2015

​Në 20 vjetorin e masakrimit në Srebrenicë, nga serbët të 8 mijë meshkujve boshnjakë ushtarët paqeruajtës holandezë me detyrë në atë zonë gjatë luftës së Bosnjës nuk janë çliruar dot ende nga ndjenja ...

Clinton: Ndërhyrjet në Bosnjë dhe Kosovë, vendimet më të rëndësishme

Top Channel - 11.07.2015

Në përkujtimin e masakrës së Srebrenicës, nuk ka munguar reagimi i Bill Clinton, që në vitet e luftës ballkanike ishte President i Shteteve të ...

Vuçiq u godit me gurë në fytyrë

Lajm - 11.07.2015

Kryeministri serb Aleksandar Vuçiq në ditën e 20 vjetorit të masakrës së Srebrenicës, gjatë parakalimit të tij në rrugët e fshatit, është sulmuar duke u goditur me një gurë në fytyrë.

Obama: Srebrenica, masakra më e rëndë në gjysmëshekulli

Top Channel - 11.07.2015

Presidenti amerikan Barack Obama e ka kujtuar genocidin e Srebrenicës duke e cilësuar si masakrën më të madhe në Evropë në gjysmëshekullin e ...

Ushtarët holandezë që shërbyen në Srebrenicë: një pjesë të traumatizuar, një pjesë ka vrarë veten

Portalb - 11.07.2015

Lajme lidhur me temën BE: Në Srebrenicë janë shkruar faqet më të errëta të kaluarës së afërt evropiane Obama: Vetëm duke dënuar autorët e gjenocidt në Srebrenicë, mund të sigurojmë drejtësinë Kaos në ...

Artan Grubi lutet për viktimat e Srebrenicës

Albeu.com - 11.07.2015

Deputeti i BDI-së, Artan Grubi , përmes një postimi në profilin e tij në Facebook, ka bërë një lutje publike për viktimat e masakrës së Srebrenicës. Sipas tij, shqiptarët më shumë se gjithë të tjerët ...

“Srebrenica”, Obama: Masakra më e rëndë në gjysmëshekull

ikub - 11.07.2015

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Barack Obama, ka përkujtuar gjenocidin e Srebrenicës që e ka cilësuar si më të rëndën masakër të ndodhur në Europë gjatë gjysmëshekullit të fundit.

Vuçiq u godit me gurë në fytyrë (VIDEO)

Portalb - 11.07.2015

Lajme lidhur me temën Ushtarët holandezë që shërbyen në Srebrenicë: një pjesë të traumatizuar, një pjesë ka vrarë veten BE: Në Srebrenicë janë shkruar faqet më të errëta të kaluarës së afërt ...

20 vjet më pas, drejtësia ende mungon për Srebrenicën

Portalb - 11.07.2015

Lajme lidhur me temën Vuçiq u godit me gurë në fytyrë (VIDEO) Ushtarët holandezë që shërbyen në Srebrenicë: një pjesë të traumatizuar, një pjesë ka vrarë veten BE: Në Srebrenicë janë shkruar faqet më ...

20 vjet nga masakra e Srebrenicës, përkujtohen 8 mijë viktimat. Turma përzë kryeministrin serb

Top Channel - 11.07.2015

Mijëra vetë janë mbledhur në varrezën e Bosnje Hercegovinës për të shënuar 20-vjetorin e masakrës së Srebrenicës, ku 8 mijë burra e djem myslimano-boshnjakë u vranë nga trupat paraushtarake serbe, me ...

Obama: Drejtësia vjen vetëm me dënuim të autorëve të gjenocidt në Srebrenicë

Lajm - 11.07.2015

Me këtë 11 korrik, së bashku me njerëz e të gjitha besimeve dhe nacionaliteteve e kujtojmë gjenocidin e Srebrenicës, shprehim keqardhje për vrasjen e mbi 8.000 njerëzve dhe nderojmë të gjithë ata të ...

Srebrenica, eshtrat që ende nxjerrin tym

Zhurnal - 11.07.2015

Mira Tuci - “Njëzet vjet më pas, këtu në Srebrenicë, gjenden sërish trupa, të cilët ende po digjen. 136 varre do mbushen sot. Ne folëm me të afërmit të cilët na rrëfyen së trishtimi nuk kalon derisa ...

Përvjetori i Srebrenicës zgjon interes të madh të mediave ndërkombëtare

Lajmi.net - 11.07.2015

Për përvjetorin e masakrës së Serbrenicës po shkruajnë edhe shumë media botërore. Njëra ndër ta është agjencia e lajmeve CNN e cila në fokus të veçantë e kishte fjalimin e Presidentit Bill Clinton ...

Matoshi: Reaksioni ne Srebrenicë ndaj Vucic është emotiv por njerëzor!

Lajm - 11.07.2015

Analisti kosovar, Halil Matosshi thotë se, reaksioni në Srebrenicë ndaj kryeministrit serbe është emotive por njërëzor. “Aprovimi i Rezolutës së sponsorizueme nga Perendimi për gjenocid në Srebrenicë ...

Obama: Srebrenica, masakra më e madhe në gjysmëshekulli

Albeu.com - 11.07.2015

Për Obamën, Srebrenica mbetet masakra më e rëndë në gjysmëshekulli. Presidenti amerikan Barack Obama , e ka kujtuar genocidin e Srebrenicës, duke e cilësuar si masakrën më të madhe në Europë në ...

Angelina Jolie: Srebrenica më ka lënë shenjë të thellë në shpirt

Lajm - 11.07.2015

Aktorja e famshme dhe ambasadore e posaçme e UNHCR-së, Angelina Jolie Pitt, me rastin e 20-vjetorit të gjenocidit në Srebrenicë, ka thënë se kurrë s’do ta harrojë vizitën fabrikës në Potoçare, ku ...

Pas sulmit që iu bë Vuçiqit në Srebrenicë, Qeveria e Serbisë me mbledhje të jashtëzakonshme

Lajm - 11.07.2015

Pas sulmit që i është bërë delegacionit serb në krye me Kryeministrin Aleksandar Vuçiq kur ai i kishte përfunduar homazhet në Srebrenicë, në 20 vjetorin e Masakrës së Srebrenicës, Qeveria e Serbisë ...

Mbledhje urgjente e Qeverisë së Serbisë, pas sulmit ndaj Vuçiqit

Lajmi.net - 11.07.2015

Pas sulmit që i është bërë delegacionit serb në krye me Kryeministrin Aleksandar Vuçiq kur ai i kishte përfunduar homazhet në Srebrenicë, në 20 vjetorin e Masakrës së Srebrenicës, Qeveria e Serbisë ...

Davutoglu: Në Srebenicë është vrarë edhe njerëzimi, dhe jo vetëm boshnjakët

Lajmi.net - 11.07.2015

Kryeministri i Turqisë, Ahmet Davetollgu sot në ceremoninë përkujtimore me rastin e 20-vjetorit të gjenocidit në Srebrenicë para të pranishmëve tha se është e nevojshme të tregohet solidariteti me ...

FOTO. 1992-1995 Nga masakrat e në Bijeljina tek varret masive të Srebrenisës

ikub - 11.07.2015

20 vite më parë do të ndodhte ajo që sot njihet edhe si masakra më e madhenë historinë botërore pas Luftës së dytë Botërore. Forcat ushtarake dhe paarauhstarake serbe masakruan mbi 8 mijë boshnjakë ...

Pacolli: viktimat e Srebrenicës po nderohen duke u rivarrosur për ramazan

Zhurnal - 11.07.2015

Prishtinë, 11 korrik- Lideri i AKR-së, Behgjet Pacolli ka thënë se përkujtimet e sotme të tragjedisë së Srebrenicës, që thuajse e gjithë bota donte ta quante gjenocid, janë diçka me vlerë ...

Mbledhje urgjente e Qeverisë së Serbisë, pas sulmit ndaj Vuçiqit

Portalb - 11.07.2015

Lajme lidhur me temën Cilat ishin porositë e Merkel-it për Serbinë? Daçiq akuzon britanikët: Ditë ters për Serbinë Merkel: Integrimi i Serbisë në BE varet nga dialogu me Kosovën Vuçiq: Ndryshimet në ...

20-vjetori i masakrës së Srebrenicës përmes 20 fotove (FOTO LAJM)

Albeu.com - 11.07.2015

Sot Bosnje-Herecogovina, por edhe e mbarë bota, përkujton 20-vjetorin e masakrës çnjerëzore të Srebrenicës, ku u vranë e masakruan nga trupat serbe mbi 8000 burra e djem myslimanë të kësaj zone.

Vuçiq sulmohet me gurë në Srebrenicë [video]

Almakos - 11.07.2015

Kryeministri serb, Aleksandar Vuçiq, është dëbuar nga ceremonia për shënimin e 20 vjetorit të masakrës së Srebrenicës të shtunën nga një turmë të cilët hodhën gurë e shishe në drejtim të tij.

Clinton: Ndërhyrjet në Kosovë e Bosnjë, vendimet më të rëndësishme

Almakos - 11.07.2015

Në përkujtimin e masakrës së Srebrenicës, nuk ka munguar reagimi i Bill Clinton, që në vitet e luftës ballkanike ishte President i Shteteve të Bashkuara.

Jahjaga: Për masakrën e Srebenicës të vihet drejtësia

Lajmi.net - 11.07.2015

Presidentja e Republikës së Kosovës Atifetja Jahjgaa, me rastin e 20-vjetorit të gjenocidit në Srebrenicë ka përkujtuar 8 mijë djem e burra të vrarë të vrasësit gjatë luftës në Bosnjë dhe Hercegovinë.

Obama: Duke dënuar autorët e gjenocidit, mund të sigurojmë drejtësinë

Almakos - 11.07.2015

Me këtë 11 korrik, së bashku me njerëz e të gjitha besimeve dhe nacionaliteteve e kujtojmë gjenocidin e Srebrenicës, shprehim keqardhje për vrasjen e mbi 8.000 njerëzve dhe nderojmë të gjithë ata të ...

Erdogan: Ne imagjinojmë një botë ku fëmijët nuk vdesin

Portalb - 11.07.2015

Lajme lidhur me temën 20 vjet më pas, drejtësia ende mungon për Srebrenicën Vuçiq u godit me gurë në fytyrë (VIDEO) Ushtarët holandezë që shërbyen në Srebrenicë: një pjesë të traumatizuar, një pjesë ...

Ahmeti përkujton 20 vjetorin e gjenocidit në Srebrenicë

Zhurnal - 11.07.2015

Tetovë, 11 korrik - Lideri i BDI-së Ali Ahmeti ka përkujtuar sot 20 vjetorin e gjenocidit serb mbi muslimanët në Srebrenicë të Bosnjës që paraqet krimin më të madh në Evropën e pas luftës së dytë ...

Davutoglu: Në Srebenicë është vrarë edhe njerëzimi, dhe jo vetëm boshnjakët

Portalb - 11.07.2015

Lajme lidhur me temën Erdogan: Ne imagjinojmë një botë ku fëmijët nuk vdesin 20 vjet më pas, drejtësia ende mungon për Srebrenicën Vuçiq u godit me gurë në fytyrë (VIDEO) Ushtarët holandezë që ...

Ahmeti përkujton 20 vjetorin e gjenocidit në Srebrenicë

Lajm - 11.07.2015

Lideri i BDI-së Ali Ahmeti ka përkujtuar sot 20 vjetorin e gjenocidit serb mbi muslimanët në Srebrenicë të Bosnjës që paraqet krimin më të madh në Evropën e pas luftës së dytë botërore.

Clinton: Ndërhyrjet në Bosnje dhe Kosovë, vendimet më të rëndësishme (VIDEO)

Albeu.com - 11.07.2015

Në përkujtimin e masakrës së Srebrenicës, nuk ka munguar reagimi i ish presidentit të SHBA-ve, Bill Clinton . "Ato që kam bërë si President i SHBA në Bosnjë dhe më pas në Kosovë kanë qenë nga ...

Ahmeti përkujton Srebrenicën: Nuk jetohet në hasmëri të përjetshme

Albeu.com - 11.07.2015

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti , ka përkujtuar sot 20-vjetorin e genocidit serb mbi popullatën në Srebrenicë, çka përbën edhe krimin më të madh në Evropën e pas Luftës së ...

Srebrenica tregoi se refuzon të falë atë që bëri Serbia (VIDEO)

Lajm - 11.07.2015

Mijëra boshnjakë ishin mbedhur në varreza në Bosnje Hercegovinë për të shënuar 20 vjetorin e masakrës së Srebrenicës. Mbi 8.000 muslimanë boshnjakë, burra dhe djem u vranë nga forcat serbe kur ...

Përfundon varrimi i viktimave të gjenocidit në Srebrenicë (Foto)

Lajmi.net - 11.07.2015

Në Qendrën Memoriale Potoçari - Srebrenica ka përfunduar varrimi i të mbeturave mortore të 136 viktimave të gjenocidit të Srebrenicës. Kështu anëtarët e familjeve të viktimave pas 20 vitesh u dhanë ...

Angelina Jolie fjalë prekëse për Srebrenicën: Ai vend i ftohtë, i zbrazët e i shkretuar lë ndjenjë të tmerrshme, ...

SOT - 11.07.2015

Aktorja me famë botërore, Angelina Jolie, i është bashkuar sot numrit të madh të njerëzve, që kanë përkujtuar gjenocidin në Srebrenicë. Në disa fjalë prekëse, Jolie ka sjellë në kujtesë vizitën e saj ...

Përfundoi varrimi i viktimave të gjenocidit në Srebrenicë (Foto)

Lajm - 11.07.2015

Në Qendrën Memoriale Potoçari - Srebrenica ka përfunduar varrimi i të mbeturave mortore të 136 viktimave të gjenocidit të Srebrenicës. Kështu anëtarët e familjeve të viktimave pas 20 vitesh u dhanë ...

Jahjaga: Drejtësi për viktimat e Srebreniës

Portalb - 11.07.2015

Lajme lidhur me temën Davutoglu: Në Srebenicë është vrarë edhe njerëzimi, dhe jo vetëm boshnjakët Erdogan: Ne imagjinojmë një botë ku fëmijët nuk vdesin 20 vjet më pas, drejtësia ende mungon për ...

Jahjaga për Srebrenicën: Nuk ka falje pa dalë para drejtësisë autorët

Albeu.com - 11.07.2015

Presidentja Atifete Jahjaga, ka përkujtuar 20-vjetorin e genocidit në Srebrenicë me një deklaratë në të cilën ka thënë se "kujtojmë me respekt dhe nder 8 mijë djem e burra të vrarë brutalisht në ...

Përfundon varrimi i viktimave të genocidit në Srebrenicë

LajmiFundit - 11.07.2015

Në Qendrën Memoriale Potoçari – Srebrenica, ka përfunduar varrimi i të mbeturave mortore të 136 viktimave të gjenocidit të Srebrenicës. Kështu, anëtarët e familjeve të viktimave, pas 20 vitesh u ...

Angelina Jolie: Srebrenica, shenjë e thellë në shpirtin tim

Almakos - 11.07.2015

Aktorja e famshme dhe ambasadore e posaçme e UNHCR-së, Angelina Jolie, me rastin e 20-vjetorit të gjenocidit në Srebrenicë, ka thënë se kurrë s’do ta harrojë vizitën fabrikës në Potoçare, ku mijëra ...

Ja momenti më prekës i Srebrenicës, nëna boshnjake i vendos Vuçiçit në xhaketë simbolin e gjenocidit: Të arrihet ...

SOT - 11.07.2015

Kryeministri i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, ka mbërritur në Potoçari pranë Srebrenicës, për të marrë pjesë në ceremoninë përkujtimore me rastin e 20-vjetorit të gjenocidit, prej ku është pritur nënat e ...

Erdogan: Ne imagjinojmë një botë ku fëmijët nuk vdesin

Almakos - 11.07.2015

Presidenti i Republikës së Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan me anë të një telegrami drejtuar Bosnje dhe Hercegovinës shkruan se gjenocidi i Srebrenicës është ngjarja më e turpshme e historisë së kohës ...

Davutoglu: Në Srebenicë është vrarë edhe njerëzimi, dhe jo vetëm boshnjakët

Almakos - 11.07.2015

Kryeministri i Turqisë, Ahmet Davetollgu sot në ceremoninë përkujtimore me rastin e 20-vjetorit të gjenocidit në Srebrenicë para të pranishmëve tha se është e nevojshme të tregohet solidariteti me ...

Kryetari i Srebrenicës: Do ta thërras dhe t’i kërkojë falje personalisht Vuçiqit

Portalb - 11.07.2015

Lajme lidhur me temën Vuçiq: Dora ime ndaj boshnjakëve vazhdon të jetë e shtrirë Jahjaga: Drejtësi për viktimat e Srebreniës Davutoglu: Në Srebenicë është vrarë edhe njerëzimi, dhe jo vetëm ...

Momenti vendimtar i gjenocidit të Srebrenicës

Lajm - 11.07.2015

Në verën e vitit 1995, gjenerali Rupert Smith, komandant i forcave mbrojtëse të OKB-së në Bosnjë, filloi të paralajmërojë se serbët e Bosnjës së shpejti do të tentojnë t’i rikthejnë zonat e ...

Merita Maksuti: Srebrenica është ndërgjegjja e botës, gjenocidi nuk duhet të harrohet

Almakos - 11.07.2015

Merita Maksuti është arkitekte nga Tetova. Për nga përkatësia shqiptare, por një pjesë të madhe të jetës së saj e ka kaluar në Bosnje dhe Hercegovinë.

Kryetari i Srebrenicës: Do e thërras Vuçiqin për t’i kërkuar falje

Lajmi.net - 11.07.2015

Kryetari i Komunës së Srebrenicës, Qamil Durakoviq është shprehur i indinjuar me incidentin që ka ndodhur në Potoçari ku u sulmua kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq.

Serbia, notë proteste Bosnjës

Lajmi.net - 11.07.2015

Ministria e Punëve të Jashtme e Serbisë i ka dërguar notë proteste Bosnjës dhe Hercegovinës për shkak të sulmit ndaj kryeministrit të Serbisë, sot, në Potoqari në Srebrenicë.

Përmbledhje për atë që i ndodhi Vuçiqit sot në Srebrenicë [video]

Lajm - 11.07.2015

Kryeministri serb, Aleksandar Vuçiq, dhe delegacioni i tij janë sulmuar me gurë dhe me objekte të tjera gjatë vizitës së tyre në kompleksin përkujtimor të Srebrenicës.

Durakoviq: I kërkoj falje Vuçiq-it

Albeu.com - 11.07.2015

Kryetari i komunës së Srebrenicës, Qamil Durakoviq , i ka kërkuar falje Kryeministrit të Serbisë, Aleksander Vuçiq. Kryetari i komunës së Srebrenicës, Qamil Durakoviq , ka thënë se ndjehet ...

Sulmi në Srebrenicë, Serbia notë proteste Bosnjës: Vuçiç u përul para viktimave, bëri një hap më tej në marrëdhëniet e ...

SOT - 11.07.2015

Ministria e Punëve të Jashtme e Serbisë i ka dërguar notë proteste Bosnjës dhe Hercegovinës për shkak të sulmit ndaj kryeministrit të Serbisë sot në Potoçari në Srebrenicë.

A e meritonte Vuçiq gurin kokës?!

Albeu.com - 11.07.2015

Koment nga Albeu.com Kryeministri serb , Aleksandër Vuçiq, aq i debatuar nëse është progresist apo akoma mbetet nacionalist, gjithsesi e hodhi një hap përpara sot, teksa përkujtoi të vrarët në ...

Po liderët shqiptarë pse nuk ishin në Srebrenicë?!

Albeu.com - 11.07.2015

Srebrenica u përkujtua sot nga liderë lokalë, rajonalë dhe botërorë. Në 20-vjetorin e përkujtimit të Srebrenicës, nuk ka qenë i pranishëm asnjë lider shqiptar.

Bota përkujtoi sot Srebrenicën! Pse liderët shqiptarë nuk iu bashkuan kësaj dhimbjeje?

SOT - 11.07.2015

Srebrenica u përkujtua sot nga liderë lokalë, rajonalë dhe botërorë. Në 20-vjetorin e përkujtimit të Srebrenicës, nuk ka qenë i pranishëm asnjë lider shqiptar.

Pasi e hëngri Vuçiqi gurin kokës, Serbia notë proteste Bosnjës

Lajm - 11.07.2015

Ministria e Punëve të Jashtme të Republikës së Serbisë, i ka dërguar një notë proteste Ministrisë së Punëve të Jashtme të Bosnjës dhe Hercegovinës, për shkak të sulmeve ndaj kryeministrit serb ...

Serbia i dërgon notë protestë Bosnjës “Ishte tentativë për vrasjen e Vuçiçit”

LajmiFundit - 11.07.2015

Ministria e Punëve të Jashtme e Serbisë i ka dërguar notë proteste Ministrisë së Jashtme të Bosnje Hercegovinës për shkak të sulmit ndaj kryeministrit Vuçiç.

Erdogan: Ne imagjinojmë një botë ku fëmijët nuk vdesin

Lajm - 11.07.2015

Presidenti i Republikës së Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan me anë të një telegrami drejtuar Bosnje dhe Hercegovinës shkruan se gjenocidi i Srebrenicës është ngjarja më e turpshme e historisë së kohës ...

Sot shënohet 20 vjetori i masakrës që tronditi botën

Telegrafi - 11.07.2015

Njëzet vite më parë, mes 11 dhe 18 korrikut, gjatë luftës në Bosnje e Hercegovinë, u krye masakra e Srebrenicës. Tragjedia që u mori jetën 8300 personave, ishte një ndër pjesët më të errëta të ...

Sot shënohet 20 vjetori i masakrës që tronditi botën

Botasot - 11.07.2015

​20 vjet më parë, mes 11 dhe 18 korrikut, gjatë luftës në Bosnje e Hercegovinë, u krye masakra e Srebrenicës. Tragjedia që u mori jetën 8300 personave, ishte një ndër pjesët më të errëta të historisë ...

Hoxhaj reagon për ndalimin e Thaçit

Botasot - 11.07.2015

Ish ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Enver Hoxhaj, ka reaguar ndaj shtetit të Bosnjës pas ndalimit të zëvendëskryeministrit Hashim Thaçi për të marrë pjesë në përvjetorin e Srebrenicës.

20 vjetori i masakrës së Srebrenicës

Koha.net - 11.07.2015

20 vjet më parë, mes 11 dhe 18 korrikut, gjatë luftës në Bosnje e Hercegovinë, u krye masakra e Srebrenicës. Tragjedia që u mori jetën 8300 personave, ishte një ndër pjesët më të errëta të historisë ...

Momenti vendimtar i gjenocidit të Srebrenicës

Koha.net - 11.07.2015

Shkruan: Christiane Amanpour Në verën e vitit 1995, gjenerali Rupert Smith, komandant i forcave mbrojtëse të OKB-së në Bosnjë, filloi të paralajmërojë se serbët e Bosnjës së shpejti do të tentojnë ...

Momenti vendimtar i gjenocidit të Srebrenicës

Telegrafi - 11.07.2015

Në verën e vitit 1995, gjenerali Rupert Smith, komandant i forcave mbrojtëse të OKB-së në Bosnjë, filloi të paralajmërojë se serbët e Bosnjës së shpejti do të tentojnë t’i rikthejnë zonat e ...

AI: 20 vjet më pas, drejtësia ende mungon për Srebrenicën

Koha.net - 11.07.2015

Mijëra familjeve të viktimave të gjenocidit të Srebrenicës vazhdon t’u mohohet drejtësia, e vërteta dhe kompensimet, tha Amnesty International të shtunën, në 20 vjetorin e fillimit të masakrës ku ...

E vërteta e padurueshme e Srebrenicës

Botasot - 11.07.2015

Para 20 vitesh është kryer në Srebrenicë krimi më i madh pas Luftës së Dytë Botërore. Viktimat dhe familjarët e gjenocidit po instrumentalizohen politikisht, ndërsa kriminelët nuk e pranojnë fajin.

20 vjetori i masakrës së Srebrenicës

ABC News - 11.07.2015

Një marshim ku morën pjesë me mijëra persopna kreu të njëjtën rrugë që 20 vjet më parë bënë ata që po arratiseshin nga masakra e Srebrenicës në Bosnje.

Vuçiq pritet me fishkëllima në Srebrenicë, Clinton dhe Albright duartrokiten (Foto)

Telegrafi - 11.07.2015

Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq para pak çastesh ka arritur në Srebrenicë. Ai posa ka arritur nuk është pritur aq mirë nga turma që janë prezent në vendin ku 20 vite më parë u bë krimi ...

Vuçiq pritet me fishkëllima në Srebrenicë, Clinton dhe Albright duartrokiten (Foto)

Botasot - 11.07.2015

Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq para pak çastesh ka arritur në Srebrenicë. Ai posa ka arritur nuk është pritur aq mirë nga turma që janë prezent në vendin ku 20 vite më parë u bë krimi ...

Hashim Thaçi: Nuk më lejuan të shkoj në Bosnjë

ABC News - 11.07.2015

Zëvendëskryeministri dhe ministri i jashtëm Hashim Thaçi nuk është lejuar që të udhëtojë për në Srebrenicë. Thaci ka konfirmuar lajmin në një postim në Facebook.

Bosnja kujton 20-vjetorin e masakrës së Srebrenicës, të pranishëm Vuçiç dhe Bill Klinton

Panorama - 11.07.2015

Bosnja shënon sot 20 vjetorin e masakrës së Srebrenicës, masakra më e rëndë në Europë që nga Lufta e Dytë Botërore. I pranishëm në ceremoni ishte edhe kryeministri i Serbisë Aleksandër Vuçiç, i cili ...

Vuçiq në Srebrenicë pritet me fishkëllima

Koha.net - 11.07.2015

Bosnja shënon sot 20 vjetorin e masakrës së Srebrenicës, masakra më e rëndë në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore. I pranishëm në ceremoni është edhe kryeministri i Serbisë Aleksandër Vuçiq, i cili ...

Ja si e kujton Thaçi Srebrenicën (Foto)

Botasot - 11.07.2015

Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Hashim Thaci ndonëse u pengua të shkoj në Bosnjë, ai në një mënyrë tjetër ka kujtuar sot 20 vjetorin e Masakrës së Srebrenicës.

20 vjet nga masakra e Srebrenicës

ABC News - 11.07.2015

20 vjet më parë në Srebrenicë, zonë në atë kohë nën tutelën e Organizatës së Kombeve të Bashkuara, u konsumua masakra më e egër në Europë që nga koha e nazismit.

AI: Familjet e viktimave të gjenocidit në Srebrenicë presin drejtësi

Botasot - 11.07.2015

Familjet e viktimave të gjenocidit në Srebrenicë ende presin drejtësi, pa të cilën pajtimi afatgjatë nuk është i mundur, tha sot organizata për të drejtat e njeriut, Amnesty International, me seli në ...

Bill Clinton bën homazhe në Srebrenicë (Foto)

Botasot - 11.07.2015

Srebrenica sot shënon 20 vjetorin e një krimi të dhunshëm ndaj popullsisë myslimane, nga forcat serbe në Bosnjë dhe për të nderuar viktimat e masakrës, në homazhe po merr pjesë edhe ish presidenti i ...

AI: Familjet e viktimave të gjenocidit në Srebrenicë presin drejtësi

BalkanWeb - 11.07.2015

BOSNJE- Familjet e viktimave të gjenocidit në Srebrenicë ende presin drejtësi, pa të cilën pajtimi afatgjatë nuk është i mundur, tha sot organizata për të drejtat e njeriut, Amnesty International, me ...

Vuçiq sulmohet në Srebrenicë (Video)

Botasot - 11.07.2015

Në tubimin komemorativ për 20 vjetorin e Masakrës së Srebrenicës ka ndodhur një incident. Në orën 12 e 50 në Potoçar të Bosnje dhe Hercegovinës është sulmuar kolona me automjete ku ndodhej ...

Vuçiq sulmohet me gurë në Srebrenicë [video]

Koha.net - 11.07.2015

Kryeministri serb, Aleksandar Vuçiq, është dëbuar nga ceremonia për shënimin e 20 vjetorit të masakrës së Srebrenicës të shtunën nga një turmë të cilët hodhën gurë e shishe në drejtim të tij.

Incident në Srebrenicë, sulmohet Aleksandër Vuçiq! (Video)

Telegrafi - 11.07.2015

Rreth orës 12:50 në Potocari ku po mbahet 20 vjetori i masakrës së Srebrenicës, është sulmuar kryeministri serb Aleksander Vuçiq. Vuçiq ishte duke lëshuar lule në një pllakë përkujtimore kur u sulmua ...

20-vjetori i masakrës së Srebrenicës, Vuçiç i pranishëm në ceremoni, Thaçi nuk lejohet të kalojë

BalkanWeb - 11.07.2015

BOSNJË- Bosnja shënon sot 20 vjetorin e masakrës së Srebrenicës, masakra më e rëndë në Europë që nga Lufta e Dytë Botërore. I pranishëm në ceremoni është edhe kryeministri i Serbisë Aleksandër Vuçiç, ...

Pacolli: Viktimat e Srebrenicës po nderohen duke u rivarrosur për Ramazan

Telegrafi - 11.07.2015

Lideri i AKR-së, Behgjet Pacolli ka thënë se përkujtimet e sotme të tragjedisë së Srebrenicës, që thuajse e gjithë bota donte ta quante gjenocid, janë diçka me vlerë jashtëzakonisht emocionale, por ...

Pacolli: Viktimat e Srebrenicës po nderohen duke u rivarrosur për Ramazan

Botasot - 11.07.2015

Lideri i AKR-së, Behgjet Pacolli ka thënë se përkujtimet e sotme të tragjedisë së Srebrenicës, që thuajse e gjithë bota donte ta quante gjenocid, janë diçka me vlerë jashtëzakonisht emocionale, por ...

Angelina Jolie: Srebrenica më ka lënë shenjë të thellë në shpirt

Botasot - 11.07.2015

Aktorja e famshme dhe ambasadore e posaçme e UNHCR-së, Angelina Jolie Pitt, me rastin e 20-vjetorit të gjenocidit në Srebrenicë, ka thënë se kurrë s’do ta harrojë vizitën fabrikës në Potoçare, ku ...

Përkujtohet 20-vjetori i masakrës së Srebrenicës, të pranishëm personalitete botërore

Ora news - 11.07.2015

Bosnja përkujton mizorinë më të madhe të Europës, pas holokaustit, atë të 11 korrikut 1995, ku 8 mijë djem dhe burra myslimanë u ekzekutuan nga ushtria serbe.

Angelina: Srebrenica, shenjë e thellë në shpirtin tim

Koha.net - 11.07.2015

Aktorja e famshme dhe ambasadore e posaçme e UNHCR-së, Angelina Jolie, me rastin e 20-vjetorit të gjenocidit në Srebrenicë, ka thënë se kurrë s’do ta harrojë vizitën fabrikës në Potoçare, ku mijëra ...

Momenti i arritjes së Bill Clinton dhe Madeleine Albright në Srebrenicë (Video)

Telegrafi - 11.07.2015

Ish presidenti amerikan Bill Clinton dhe ish sekretarja e shtetit amerikan Madeleine Albright, i kanë nderuar me pjesëmarrjen e tyre viktimat e masakrës së Srebrenicës, raporton Tanjug.

Momenti i arritjes së Bill Clinton dhe Madeleine Albright në Srebrenicë (Video)

Botasot - 11.07.2015

Ish presidenti amerikan Bill Clinton dhe ish sekretarja e shtetit amerikan Madeleine Albright, i kanë nderuar me pjesëmarrjen e tyre viktimat e masakrës së Srebrenicës.

Fotolajm: Vucic i tërbuar, ikën nga sulmuesit

Botasot - 11.07.2015

Kryeministri serb Aleksandër Vucic është sulmuar sot me gurë në Srebrenicë, gjatë takimit të shumë liderëve botëror për të nderuar viktimat e masakrës së Srebrenicës, 20 vite me parë, nga regjimi ...

Serbia e quan “tentim vrasje” sulmin ndaj Vuçiqit në Srebrenicë [video]

Koha.net - 11.07.2015

Ministri i brendshëm i Serbisë, incidentin e sotëm në Srebrenicë në të cilin u përfshi kryeministri serb e quajti “tentim vrasje”. Në ceremoninë e shënimit të 20 vjetorit të masakrës së Srebrenicës, ...

Clinton: Ndërhyrja në Bosnje dhe në Kosovë, ishin vendime të rëndësishme

Telegrafi - 11.07.2015

Në përkujtimin e masakrës së Srebrenicës, nuk ka munguar reagimi i Bill Clinton, që në vitet e luftës ballkanike ishte President i Shteteve të Bashkuara.

Dëshmitarët kujtojnë masakrën e Srebrenicës

VOA - 11.07.2015

Srebrenica ka hyrë në histori si skena e masakrës më të rëndë të kryer në Evropë pas Luftës II Botërore. Mbi 8000 djem e burra myslimanë u vranë nga forcat serbe të Bosnjes.

20 vjetori i masakrës së Srebrenicës

VOA - 11.07.2015

Dhjetëra mijëra njerëz u mblodhën sot në Srebrenicë në Bosnjë-Hercegovinë për të shënuar 20 vjetorin e masakrës më të rendë në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore.

Pas sulmit ndaj Vuçiqit në Srebrenicë, Qeveria e Serbisë me mbledhje të jashtëzakonshme

Botasot - 11.07.2015

Pas sulmit që i është bërë delegacionit serb në krye me Kryeministrin Aleksandar Vuçiq kur ai i kishte përfunduar homazhet në Srebrenicë, në 20 vjetorin e Masakrës së Srebrenicës, Qeveria e Serbisë ...

Ish-ushtarët e traumatizuar

Yll Press - 11.07.2015

Ish-ushtarët holandezë janë mbyllur në vetvete dhe ende vazhdojnë të marrin mbështetje psikologjike meqë zgjohen me makthe. Disa prej tyre nuk kanë arritur t’ia dalin mbanë krizës dhe kanë kryer ...

Clinton: Ndërhyrjet në Kosovë e Bosnjë, vendimet më të rëndësishme

Koha.net - 11.07.2015

Në përkujtimin e masakrës së Srebrenicës, nuk ka munguar reagimi i Bill Clinton, që në vitet e luftës ballkanike ishte President i Shteteve të Bashkuara.

Jahjaga: Viktimat e Srebrenicës kërkojnë drejtësi

Botasot - 11.07.2015

Deklaratë e Atifete Jahjaga me rastin e 20-vjetorit të gjenocidit në Srebrenicë Sot përkujjtojmë me respekt dhe nder 8 mijë djem e burra të vrarë brutalisht në Srebrenicë të Bosnje e Hercegovinës, në ...

Jahjaga: Kosova sot është me familjet e viktimave të gjenocidit në Srebrenicë

Koha.net - 11.07.2015

Presidentja Atifete Jahjaga, ka përkujtuar 20-vjetorin e gjenocidit në Srebrenicë, me një deklaratë në të cilën ka thënë se “kujtojmë me respekt dhe nder 8 mijë djem e burra të vrarë brutalisht në ...

Ministri serb i Mbrojtjes: Sulmi ndaj Vuçiqit, tentim për vrasje! (Video)

Telegrafi - 11.07.2015

Pushteti i Serbisë, incidentin e sotëm në Srebrenicë në të cilin u përfshi kryeministri serb Aleksandar Vuçiq, e quajti “tentim vrasje”. Në ceremoninë e shënimit të 20 vjetorit të masakrës së ...

Ministri serb i Mbrojtjes: Sulmi ndaj Vuçiqit, tentim për vrasje! (Video)

Botasot - 11.07.2015

Pushteti i Serbisë, incidentin e sotëm në Srebrenicë në të cilin u përfshi kryeministri serb Aleksandar Vuçiq, e quajti “tentim vrasje”. Në ceremoninë e shënimit të 20 vjetorit të masakrës së ...

Clinton: Ndërhyrjet në Bosnjë dhe Kosovë, vendimet më të rëndësishme

Botasot - 11.07.2015

Në përkujtimin e masakrës së Srebrenicës, nuk ka munguar reagimi i Bill Clinton, që në vitet e luftës ballkanike ishte President i Shteteve të Bashkuara.

Ministri serb i Mbrojtjes: Sulmi ndaj Vuçiçit, tentativë për vrasje!

BalkanWeb - 11.07.2015

Pushteti i Serbisë, incidentin e sotëm në Srebrenicë në të cilin u përfshi kryeministri serb Aleksandar Vuçiç, e quajti “tentativë vrasje”. Në ceremoninë e shënimit të 20 vjetorit të masakrës së ...

Klinton në Srebrenicë: Ndërhyrja në Kosovë dhe Bosnje ishte e rëndësishme

Panorama - 11.07.2015

Në përkujtimin e masakrës së Srebrenicës, ish-Presidenti amerikan, Bill Klinton ka thënë se ndërhyrja e SHBA-ve dhe NATO-së në Bosnje dhe Kosovë ka qenë e rëndësishme.

Srebrenica tregoi se refuzon të falë atë që bëri Serbia (VIDEO)

Botasot - 11.07.2015

Mijëra boshnjakë ishin mbedhur në varreza në Bosnje Hercegovinë për të shënuar 20 vjetorin e masakrës së Srebrenicës. Mbi 8.000 muslimanë boshnjakë, burra dhe djem u vranë nga forcat serbe kur ...

Ahmeti përkujton 20 vjetorin e gjenocidit në Srebrenicë

Botasot - 11.07.2015

Lideri i BDI-së Ali Ahmeti ka përkujtuar sot 20 vjetorin e gjenocidit serb mbi muslimanët në Srebrenicë të Bosnjës që paraqet krimin më të madh në Evropën e pas luftës së dytë botërore.

Momenti prekës, nënat e Srebrenicës presin dhe falenderojnë Vuçiç

Mapo - 11.07.2015

Momenti prekës, nënat e Srebrenicës presin dhe falenderojnë Vuçiç Postuar më: 11 Korrik 2015 17:13 Kryeministri i Serbisë Aleksandar Vuçiç ka mbëritur në Potoçari pranë Srebrenicës, për të marrë ...

Përfundon varrimi i viktimave të gjenocidit në Srebrenicë

Telegrafi - 11.07.2015

Në Qendrën Memoriale Potoçari - Srebrenica, ka përfunduar varrimi i të mbeturave mortore të 136 viktimave të gjenocidit të Srebrenicës. Kështu, anëtarët e familjeve të viktimave, pas 20 vitesh u ...

Clinton: Punët e mia më të rëndësishme, Srebrenica dhe Kosova

Mapo - 11.07.2015

Clinton: Punët e mia më të rëndësishme, Srebrenica dhe Kosova Postuar më: 11 Korrik 2015 17:54 Dhjetëra mijëra njerëz u mblodhën sot në Srebrenicë në Bosnjë-Hercegovinë për të shënuar 20 vjetorin e ...

Kryetari i Srebrenicës: Do ta thërras Vuçiqin dhe do t’i kërkojë falje

Telegrafi - 11.07.2015

Kryetari i Komunës së Srebrenicës, Qamil Durakoviq, është shprehur i indinjuar me incidentin që ka ndodhur në Potoçari ku u sulmua kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq.

Plagët e boshnjakëve s’do të shërohen deri sa drejtësia nuk vihet në vend

Koha.net - 11.07.2015

Partia e Drejtësisë, me rastin e 20-vjetorit të masakrës së Srebrenicës, solidarizohet me popullin boshnjak duke kërkuar drejtësi dhe përgjegjësi nga ata që shkaktuan masakrën e Srebrenicës, si ...

Përmbledhje për atë që i ndodhi Vuçiqit sot në Srebrenicë [video]

Koha.net - 11.07.2015

Kryeministri serb, Aleksandar Vuçiq, dhe delegacioni i tij janë sulmuar me gurë dhe me objekte të tjera gjatë vizitës së tyre në kompleksin përkujtimor të Srebrenicës.

​Serbia notë proteste Bosnjës

Botasot - 11.07.2015

Ministria e Punëve të Jashtme e Serbisë i ka dërguar notë proteste Bosnjës dhe Hercegovinës për shkak të sulmit ndaj kryeministrit të Serbisë sot në Potoqari në Srebrenicë.

Jahjaga: Kosova sot është me Srebrenicën

BalkanWeb - 11.07.2015

PRISHTINE- Presidentja Atifete Jahjaga ka lëshuar një deklaratë në lidhje me 20 vjetorin e gjenocidit në Srebrenicë. “Sot përkujtojmë me respekt dhe nder 8 mijë djem e burra të vrarë brutalisht në ...

Dëshmitarët boshnjakë e holandezë kujtojnë gjenocidin në Srebrenicë

Koha.net - 11.07.2015

Srebrenica ka hyrë në histori si skena e masakrës më të rëndë të kryer në Evropë pas Luftës II Botërore. Mbi 8000 djem e burra myslimanë u vranë nga forcat serbe të Bosnjes.

Serbia notë proteste, Bosnje Hercegovina dënon sulmin ndaj Vuçiç

Ora news - 11.07.2015

Ministria e Punëve të Jashtme e Serbisë i ka dërguar notë proteste Bosnjës dhe Hercegovinës për sulmin ndaj kryeministrit Vucic. “Kryeministri i Serbisë Aleksandër Vuçic me prezencën e tij ka treguar ...

Tronditëse: Dëshmitarët kujtojnë gjenocidin në Srebrenicë

Telegrafi - 11.07.2015

Srebrenica ka hyrë në histori si skena e masakrës më të rëndë të kryer në Evropë pas Luftës së Dytë Botërore. Mbi 8000 djem e burra myslimanë u vranë nga forcat serbe të Bosnjës.

Dëshmitarët boshnjakë e holandezë kujtojnë gjenocidin në Srebrenicë

Botasot - 11.07.2015

Srebrenica ka hyrë në histori si skena e masakrës më të rëndë të kryer në Evropë pas Luftës II Botërore. Mbi 8000 djem e burra myslimanë u vranë nga forcat serbe të Bosnjes.

​Srebrenica: Batalioni holandez, fajtorë ose viktima

Botasot - 11.07.2015

Srebrenica dhe krimi që ka ndodhur para 20 vitesh është një nga temat e vështira në Holandë, ushtarët holandezë i etiketojnë qyqarë ndërkaq një Qeveri ka rënë për shkak të kësaj.

Thaçit nuk i lejohet shkuarja në Srebrenicë

InfoGlobi - 11.07.2015

Zëvendëskryeministrit dhe ministrit të Jashtëm të Kosovës, Hashim Thaçit, nuk i është lejuar që të udhëtojë për në Srebrenicë. Ai këtë fakt e ka treguar vet në një postim në Facebook.

Izet Haxhia: Berisha është bashkëfajtor për Srebrenicën

Java News - 11.07.2015

Lidhur me fjalimin që mbajti dje në parlament nga ish-Kryeministri Berisha për masakrën e Srebrenicës, ka reaguar me indinjatë nga Turqia edhe ish-truproja e tij, Izet Haxhia.

Për Srebrenicën – me lot e dashuri!

Gazeta Tema - 11.07.2015

Nga Enver Robelli Kur të shkoni në Srebrenicë nuk mund t’i ndalni lotët. Në hyrje të qytetit, në Potoçari, sytë tuaj do të ndalen para fushës me varre.

FOTOT/ Mos Harro! 20 vjet nga masakra e tmerrshme

Gazeta Tema - 11.07.2015

Ajo është konsideruar si masakra me tmerrshme ndaj popullsisë civile, që prej nazismit. Sot mbushen plot 20 vjet nga masakra e Srebrenicës. Brenda pak ditësh rreth tetë mijë djem e burra boshnjakë ...

Sot shënohet 20 vjetori i masakrës që tronditi botën

Tetova Sot - 11.07.2015

20 vjet më parë, mes 11 dhe 18 korrikut, gjatë luftës në Bosnje e Hercegovinë, u krye masakra e Srebrenicës. Tragjedia që u mori jetën 8300 personave, ishte një ndër pjesët më të errëta të historisë ...

Plaga 20 vjeçare që shkakton ende dhimbje

Gazeta Dita - 11.07.2015

Lokaliteti boshnjak i Srebrenicës përkujton sot përvjetorin e 20-të të gjenocidit të kryer në korrik të 1995-ës nga trupat serbo-boshnjake nën mandatin e gjeneralit Ratko Mladic, një masakër që i ...

Sot shënohet 20 vjetori i masakrës që tronditi botën

Shkupi24 - 11.07.2015

20 vjet më parë, mes 11 dhe 18 korrikut, gjatë luftës në Bosnje e Hercegovinë, u krye masakra e Srebrenicës. Tragjedia që u mori jetën 8300 personave, ishte një ndër pjesët më të errëta të historisë ...

Srebrenica ndodhte edhe në Kosovë, përkujtohen masakrat

Java News - 11.07.2015

Masakra e Srebrenicës e para 20 viteve përkujtohet edhe në Kosovë, ku po ashtu bënë masakra, spastrim etnik e gjenocid forcat serbe të Slobodan Milosheviçit, i cili pas ndërhyrjes shpëtimtare të ...

20-vjetori i masakrës së Serbrenicës, Vuçiç lë shënim në librin e kujtimeve, pasi më parë kishte bërë thirrje publike ...

Respublica - 11.07.2015

Bosnja shënon sot 20 vjetorin e masakrës së Srebrenicës, masakra më e rëndë në Europë që nga Lufta e Dytë Botërore. Në korrik 1995, forcat serbe të Bosnjës vranë mbi 8 mijë burra dhe djem myslimanë ...

FOTO – SHBA e njeh zyrtarisht gjenocidin në Srebrenicë

Shkupi24 - 11.07.2015

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë miratuar një rezolutë e cila e konsideron gjenocid masakrën e Srebrenicës, e cila u krye nga Serbia në vitin 1995.

Bill Clinton në Srebrenicë (FOTO)

Tetova Sot - 11.07.2015

Srebrenica sot shënon 20 vjetorin e një krimi të dhunshëm ndaj popullsisë myslimane, nga forcat serbe në Bosnjë dhe për të nderuar viktimat e masakrës, në homazhe po merr pjesë edhe ish presidenti i ...

Një nënë nga Srebrenica i jep lule dhe e përqafon Vuçiqin

Tetova Sot - 11.07.2015

Kryeministri serb Aleksandar Vuçiq, në mëngjesin e 20 vjetorit të masakrës së Srebrenisës, ka shkuar në Qendrën Përkujtimorë të Potoçarit, shkruan Tanjug, Vuçiq në Sallën Memoriale të Srebrenicës, në ...

Vuçiç mbërrin në Potoçari, e falenderojnë nënat e Srebrenicës

Gazeta Dita - 11.07.2015

Kryeministri i Serbisë Aleksandar Vuçiç ka mbëritur në Potoçari pranë Srebrenicës, për të marrë pjesë në ceremoninë përkujtimore me rastin e 20-vjetorit të gjenocodit në Srebrenicë, ku e kanë pritur ...

Një ndalesë e detyrueshme në Srebrenicë

Gazeta Dita - 11.07.2015

Atë mëngjes të 10 korrikut 2009 isha nisur qysh herët nga Vjena dhe kisha marrë rrugën e gjatë për Vlorë. Me vete kisha dhe djalin 11-vjeçar i cili sapo kishte mbaruar shkollën.

Ivanov në komemoracionin me rastin e 20 vjetorit nga masakra në Srebrenicë

Tetova Sot - 11.07.2015

Presidenti i Republikës së Maqedonisë, Gjorgje Ivanov sot do të qëndrojë për vizitë në Bosnjë e Hercegovinë, ku do të marrë pjesë në komemoracionin me rastin e 20 vjetorit nga masakra në Srebrenicë.

Përkujtohet masakra e Srebrenicës, u vranë mbi 8 mijë persona

Durres Lajm - 11.07.2015

Mbi tetë mijë burra dhe djem myslimanë u vraën nga ushtria serbe gjatë konfliktit të vitit 1995 në Srebrenicë. Në 20-vjetorin e kësaj masakre, sot u mbodhën mijëra persona në Serbrenicë në një ...

Incident në Srebrenicë: Plagoset Aleksandar Vuçiçi (VIDEO)

Shkupi24 - 11.07.2015

Në tubimin komemorativ për 20 vjetorin e Masakrës së Srebrenicës ka ndodhur një incident. Në orën 12 e 50 në Potoçar të Bosnje dhe Hercegovinës është sulmuar kolona me automjete ku ndodhej ...

Angelina Jolie: Srebrenica më ka lënë shenjë të thellë në shpirt

Tetova Sot - 11.07.2015

Aktorja e famshme dhe ambasadore e posaçme e UNHCR-së, Angelina Jolie Pitt, me rastin e 20-vjetorit të gjenocidit në Srebrenicë, ka thënë se kurrë s’do ta harrojë vizitën fabrikës në Potoçare, ku ...

Clinton: Ndërhyrjet në Bosnjë dhe Kosovë, vendimet më të rëndësishme

Gazeta Dita - 11.07.2015

Në përkujtimin e masakrës së Srebrenicës, nuk ka munguar reagimi i Bill Clinton, që në vitet e luftës ballkanike ishte President i Shteteve të Bashkuara.

Obama: Srebrenica, masakra më e rëndë në gjysmëshekulli

Gazeta Dita - 11.07.2015

Presidenti amerikan Barack Obama e ka kujtuar genocidin e Srebrenicës duke e cilësuar si masakrën më të madhe në Evropë në gjysmëshekullin e fundit. “Duhet ta përkujtojmë këtë tragjedi, por edhe të ...

Obama: Gjenocidi në Srebrenicë është masakra më e keqe e gjysmëshekullit

Tetova Sot - 11.07.2015

Tragjedia në Srebrenicë duhet të mbahet mend dhe mësimet prej saj – janë mësuar. Duhet të shikojmë ngjarjet në Srebrenicë me sy hapur, për të kujtuar tragjedinë dhe për të nxjerrë një mësim prej saj, ...

Mesazhi i Presidentit Erdogan për Srebrenicën

Gazeta Dita - 11.07.2015

Presidenti Recep Tayyip Erdogan popullit të Bosnje-Hercegovinës i dërgoi një mesazh me rastin e 20-vjetorit të masakrës së Srebrenicës. Presidenti Recep Tayyip Erdogan popullit të Bosnje-Hercegovinës ...

Obama: Srebrenica, masakra më e rëndë në 50 vitet e fundit!

Java News - 11.07.2015

Presidenti amerikan Barack Obama e ka kujtuar gjenocidin e Srebrenicës, duke e cilësuar si masakrën më të madhe në Europë në gjysmëshekullin e fundit.

SHENIM/Srebrenica flet arabisht

Java News - 11.07.2015

Kishte shumë njerëz sot në memorialin e viktimave të Srebrenicës, për të përkujtuar një ndër masakrat më të përgjashkme të Europës së pasluftës. Më shumë se 8000 civilë boshnjakë u vranë mizorisht ...

‘Srebrenicë’, edhe Ivanovi ishte afër incidentit të Vuçiçit

Tetova Sot - 11.07.2015

Delegacioni i Maqedonisë, i kryesuar nga presidenti Gjorge Ivanov, i cili të shtunën mori pjesë në përkujtimin e 20 vjetorit të gjenocidit në Srebrenicë, ishte afër incidentit, ku objektivi kryesor i ...

Merita Maksuti: Srebrenica është ndërgjegjja e botës, gjenocidi nuk duhet të harrohet

Tetova Sot - 11.07.2015

Merita Maksuti është arkitekte nga Tetova. Për nga përkatësia shqiptare, por një pjesë të madhe të jetës së saj e ka kaluar në Bosnje dhe Hercegovinë.

Ahmeti përkujton 20 vjetorin e gjenocidit në Srebrenicë

Tetova Sot - 11.07.2015

Lideri i BDI-së Ali Ahmeti ka përkujtuar sot 20 vjetorin e gjenocidit serb mbi muslimanët në Srebrenicë të Bosnjës që paraqet krimin më të madh në Evropën e pas luftës së dytë botërore.

Nis me Srebrenicën për të kaluar te Selenica. E paqartë cilin “ironizon” këshilltari i Edi Ramës, Ilir Metën apo Sali ...

Respublica - 11.07.2015

Fate Velaj ka gjetur një mënyrë për të vënë në dukje injorancën që ai konstaton te deputetët e Parlamentit shqiptar, injorancë e cila vihet mirë në dukje përmes sugjerimit nga vetë Velaj, i leximit ...

Angelina Jolie: Srebrenica, shenjë e thellë në shpirtin tim

Gazeta Tema - 11.07.2015

​ Aktorja e famshme Angelina Jolie, njëherësh dhe ambasadore e posaçme e UNHCR-së, ka folur në 20 vjetorin e masakrës së Srebrenicës. Ajo ka thënë se s’do ta harrojë kurrë vizitën fabrikës në ...

Angelina Jolie: Srebrenica më ka lënë shenjë të thellë në shpirt

Java News - 11.07.2015

Aktorja e famshme dhe ambasadore e posaçme e UNHCR-së, Angelina Jolie Pitt, me rastin e 20-vjetorit të gjenocidit në Srebrenicë, ka thënë se kurrë s’do ta harrojë vizitën fabrikës në Potoçare, ku ...

Srebrenicë: Sulmohet Vuçiq (VIDEO)

InfoGlobi - 11.07.2015

Kryeministri serb, Aleksandar Vucic është lënduar lehtë gjatë sulmit me gurë në Srebrenicë, raporton Blici serb. Kryeministri serb u gjuajt me gurë nga turma e njerëzve të cilët ishin mbledhur për të ...

A po e ndryshon kujtimi i Srebrenicës, Serbinë?

Gazeta Tema - 11.07.2015

Nga Mero Baze Nga mënyra sesi mediat në Ballkan reaguan ndaj lajmit se kryeministri serb Vuçiç u qëllua me gurë në Srebrenicë, mund të kuptosh se çfarë ndjen Ballkani për Srebrenicën.

20 vjetori i masakrës së Srebrenicës

InfoGlobi - 11.07.2015

Dhjetëra mijëra njerëz u mblodhën sot në Srebrenicë në Bosnjë-Hercegovinë për të shënuar 20 vjetorin e masakrës më të rendë në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore.

Beogradi notë proteste Sarajevës: Gati na vratë kryeministrin!

Java News - 11.07.2015

Ministria e Punëve të Jashtme të Serbisë i ka dërguar notë proteste Ministrisë së Punëve të Jashtme të Bosnjës dhe Hercegovinës për shkak të sulmit në Srebrenicë ndaj kryeministrit serb, Aleksandar ...

Masakra e Srebrenicës, vetoja ruse dhe Angelina Joli

Tetova Sot - 11.07.2015

Nga Skënder MULLIQI Për masakrën e Srebernicës është shkruar dhe është foluar shumë deri më sot .Unë për fillim të këtij shkrimi shkëputa mendimin e aktorës së famshme Ahgelina Jolie dhënë në një ...

Përkujtohet 20-vjetori i masakrës së Srebrenicës

Kosova Live - 11.07.2015

Kanë kaluar 20 vite nga masakra e Srebrenicës e cila ndodhi në mes 11-18 korrik gjatë luftës në Bosnje e Hercegovinë. Masakra llogaritët të jetë një nga ngjarjet më makabre në historinë më të re të ...

Një nënë nga Srebrenica i jep lule dhe e përqafon Vuçiqin

Shprehja - 11.07.2015

Kryeministri serb Aleksandar Vuçiq, në mëngjesin e 20 vjetorit të masakrës së Srebrenisës, ka shkuar në Qendrën Përkujtimorë të Potoçarit, shkruan Tanjug, Vuçiq në Sallën Memoriale të Srebrenicës, në ...

Ushtarët holandezë që shërbyen në Srebrenicë: një pjesë të traumatizuar, një pjesë ka vrarë veten

Shprehja - 11.07.2015

Ushtarët paqeruajtës holandezë që u bënë bashkëfajtorë të gjenocidit në Serbrenicë në vitin 1995, nuk janë çliruar dot ende nga ndjenja e fajësisë dhe brejtja e ndërgjegjes.

Vucic sulmohet me gurë në Srebrenicë (video)

Kosova Live - 11.07.2015

Kryeministri serb, Aleksandar Vucic, është dëbuar nga ceremonia për shënimin e 20 vjetorit të masakrës së Srebrenicës të shtunën nga një turmë të cilët hodhën gurë e shishe në drejtim të tij.

Reagimi i Qeverisë së Serbisë për incidentin në Srebrenicë

Kosova Live - 11.07.2015

Pas sulmit me gurë të kryeministrit serb, Aleksandar Vucic në Srebrenicë, ka ardhur edhe reagimi i parë zyrtarë nga Serbia, me ç’rast ministri i Punëve të Jashtme të Serbië, ka thënë se Kombet e ...

Clinton: Ndërhyrja në Bosnje dhe Kosovë vendimet më të rëndësishme të tij

Kosova Live - 11.07.2015

Në 20 vjetorin e masakrës së Srebrenicës nuk ka munguar as reagimi i ish-presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Bill Clinton, duke thënë se ajo që ka bërë si president i Amerikës në Bosnjë ...

Ahmeti përkujton 20 vjetorin e gjenocidit në Srebrenicë

Republika - 11.07.2015

Lideri i BDI-së Ali Ahmeti ka përkujtuar sot 20 vjetorin e gjenocidit serb mbi muslimanët në Srebrenicë të Bosnjës që paraqet krimin më të madh në Evropën e pas luftës së dytë botërore.

U shënua 20-vjetori i masakrës në Srebrenicë

Kosova Live - 11.07.2015

Dhjetëra mijëra vetë janë tubuar të shtunën në Srebrenicë në Bosnjë-Hercegovinë, për ta shënuar 20-vjetorin e masakrës më mizore të vrasjeve masive në Evropë, që prej Holokaustit.

Përfundon varrimi i 136 viktimave të gjenocidit në Srebrenicë

Kosova Live - 11.07.2015

Në Qendrën Memoriale Potoçari – Srebrenica ka përfunduar varrimi i të mbeturave mortore të 136 viktimave të gjenocidit të Srebrenicës. Familjarë të shumtë të viktimave 20 vjet pas i dhanë lamtumirën ...

Vizitoni online vendin muze të Srebrenicës

Lajmi.net - 10.07.2015

Njihet si një prej masakrave më të mëdha në botë. Aty janë vrarë 8372 njerëz, shumica prej tyre nga religjioni mysliman. Kjo masakër është kryer nga forcat paraushtarake dhe ushtarake të Serbisë.

Gjenocidi serb, ja çfarë ndodhi 20 vjet më parë në Srebrenicë (Foto+18)

Lajm - 10.07.2015

Gjenocidi në Srebrenicë ka ndodhur më 11 korrik të vitit 1995, ku përfshiu vrasjen masive e planifikuar në një numër të madh burrash dhe te rinjsh boshnjakë nga mosha 12 deri në 77 vjeç.

Në përvjetorin e Srebrenicës të mos harrohet gjenocidi në Kosovë!

Lajm - 10.07.2015

BARDHYL MAHMUTI Njëzet vjet pas vrasjes së mbi 8000 civilëve në Srebrenicë të Bosnjës, Rusia e Putinit përdori veton në Këshillin e Sigurimit dhe pengoi miratimin e rezolutës së propozuar nga ...

Braçe akuzon Berishën që ngriti në këmbë Kuvendin për Srebrenicën

LajmiFundit - 10.07.2015

Deputeti socialist Erjon Braçe në facebook ka komentuar propozimin e Sali Berishës për të mbajtur një minutë heshtje për nder të viktimave të Srebrenicës.

Gjenocidi i Srebrenicës, ja si u përkujtua në Prizren (FOTO LAJM)

Albeu.com - 10.07.2015

Në nder të 20-vjetorit të masakrës së Srebrenicës, në Prizren është organizuar një marsh . Pjesë e këtij marshi përkujtimor për ngjarjen e tmerrshme që kishte tronditur gjithë globin, ishin rreth 300 ...

Serbia anulon të gjitha aktivitetet për Srebrenicën

Zhurnal - 10.07.2015

Beograd, 10 korrik- Ministria e Brendshme e Serbisë ka ndaluar të gjitha aktivitetet e paralajmëruara për nesër në Beograd, me rastin e 20-vjetorit të masakrës së Srebrenicës.

Ndalohen aktivitetet për Srebrenicën të parapara të mbahen në Beograd

Lajmi.net - 10.07.2015

Ministria e Brendshme e Serbisë ka ndaluar të gjitha aktivitetet e paralajmëruara për nesër në Beograd, me rastin e 20-vjetorit të masakrës së Srebrenicës.

Keri: Viktimat e Srebrenicës dhe të gjithë viktimat e luftës duhet t'i përkujtojmë çdo ditë

Idividi - 10.07.2015

Uashington, 10 korrik 2015 (MIA) - Pasi të mërkurën Këshilli i Sigurimit të KB-së nuk e refuzoi rezolutën britanike për Srebrenicën, sekretari amerikan i shtetit, Xhon Keri sot porositi se viktimat e ...

Pse i anuloi Serbia të gjitha aktivitetet për Srebrenicën?

Lajm - 10.07.2015

Ministria e Brendshme e Serbisë ka ndaluar të gjitha aktivitetet e paralajmëruara për nesër në Beograd, me rastin e 20-vjetorit të masakrës së Srebrenicës.

Kjo është paraqitja e fundit e gazetarit nga Srebrenica (Video)

Lajm - 10.07.2015

Në videon më poshtë mund të përcillni paraqitjen e fundit të gazetarit të Radio Televizionit të Bosnje Hercegovinës, Nihad Nino Qatiq, i cili për çdo ditë ka informuar opinionin për tmerret e ...

Stefanoviq: Situata në Srebrenicë e komplikuar, në Beograd ndalohen tubime para Kuvendit

Idividi - 10.07.2015

Beograd, 10 korrik 2015 (MIA) - Ministri serb i Punëve të Brendshme Nebojsha Stefanoviq sot deklaroi se kryeministrit Aleksandar Vuçiq i është kumtuar se, sipas vlerësimeve, situata e sigurisë në ...

John Kerry: Viktimat e Srebrenicës duhet ti kujtojmë çdo ditë

Portalb - 10.07.2015

Lajme lidhur me temën ​Kuvendi i Shqipërisë, një minutë heshtje për Srebrenicën Mijëra qytetarë të Sarajevës përcollën 136 viktimat e gjenocidit të Srebrenicës Clinton udhëheq delegacionin e SHBA-së ...

Ivanov nesër do të marr pjesë në përkujtimin e masakrës në Srebrenicë

Zhurnal - 10.07.2015

Shkup, 10 korrik - Kryetari Gjorgje Ivanov, nesër do të vizitoj Bosnjën dhe Hercegovinën ku do të marr pjesë në përkujtimin e 20 vjetorit të krimeve në Srebrenicë.

Protesta për Serbrenicën në Beograd

Lajmi.net - 10.07.2015

Organizata joqeveritare “Gratë në të zeza” kanë mbajtur një performancë para ndërtesës së Presidencës në Beograd në përkujtim të masakrës së Srebrenicës.

SHBA-të i bëjnë thirrje Vuçiqit të përballët me Srebrenicën

Lajmi.net - 10.07.2015

Samantha Power ambasadore e SHBA-së në OKB shprehu shpresën se kryeministri Aleksandër Vuçiq vetëm në Srebrenicë do të përballet me të vërtetën rreth gjenocidit dhe do të pranojë si të tillë.

Beograd, autoritetet ndalojnë tubimet për masakrën e Srebrenicës

Top Channel - 10.07.2015

Autoritetet në Beograd kanë ndaluar tubimet për përkujtimin e masakrës së Srebrenicës, pasi grupet e ekstremit të djathtë kërcënuan se do të sabotonin ...

Nikoliç i shkruan Mbretëreshës Elizabetë: e pavërtetë të përshkruash srebrenicën si genocid

Zhurnal - 10.07.2015

Presidenti i Serbisë Tomislav Nikoliç Beograd, 10 Korrik - Në një letër të bërë publike nga mediat serbe, Nikoliq i bëri thirrje Mbretëreshës Elizabetë të përdorë autoritetin e saj për të bindur ...

Republika Srpska pengon Thaçin të marrë pjesë në përvjetorin e Srebrenicës

Lajmi.net - 10.07.2015

Përkundër ftesës zyrtare dhe vizës së rregullt të lëshuar nga autoritetet e Bosnjës e Hercegovinës, zëvendëskryeminsitrit të Kosovës, Hashim Thaqi në momentet e fundit nuk iu lejua të udhëtoj për të ...

Srebrenica, Hashim Thaci nuk lejohet të udhëtojë në Bosnje

LajmiFundit - 10.07.2015

Ministri i Jashtem e zv.kryeministri i Kosoves, Hashim Thaci nuk eshte lejuar te udhetoje ne Bosnje per perkujtimet e Srebrenices. Vete Thaci njoftoi ngjarjen ne FB.

Hashim Thaçi: Nuk më lejuan të shkoj në Bosnje - më thanë se jam 'person i padeshirueshëm'

Lajm - 10.07.2015

Zëvendëskryeministri Hashim Thaçi nuk është lejuar që të udhëtoi për në Srebrenicë. Ai këtë fakt e ka treguar vetë në një postim në Facebook. Thaçi ka thënë se edhe përkundër ftese së lëshuar nga ...

Hashim Thaçi nuk është lejuar të shkojë në Srebrenicë

Top Channel - 10.07.2015

Zëvendëskryeministrit dhe ministrit të Jashtëm të Kosovës, Hashim Thaçit, nuk i është lejuar që të udhëtojë për në ...

Thaçi nuk shkon në Srebrenicë, ja pse

Albeu.com - 10.07.2015

Ministri i Jashtëm Hashim Thaçi nuk shkon dot në Srebrenicë, edhe përkundër faktit se ai kishte insistuar se do ta vizitojë qytetin e masakrës së madhe të ushtrisë serbe mbi popullsinë civile.

Republika Srbska ia ndalon Thaçit vizitën në Srebrenicë

Lajm - 10.07.2015

Zëvendëskryeministri Hashim Thaçi i cili përmes llogarisë së tij në Twitter bëri të ditur se do të marrë pjesë në përkujtimin e masakrës së Srebrenicës, tani ka njoftuar se një gjë e tillë nuk do të ...

Rusia dhe gjenocidi serb në Srebrenicë

Botasot - 10.07.2015

Me rastin e 20-vjetorit të masakrës serbe mbi popullatën civile boshnjake në Srebrenicë të Bosjnjës, Britania e Madhe kishte paraqitur një projekt-rezolutë në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të ...

Viktimat e Srebrenicës nderohen në Sarajevë para ceremonisë së varrimit

Telegrafi - 10.07.2015

Më shumë se 2,000 njerëz morën pjesë në një ceremoni në Sarajevë për të nderuar viktimat nga Srebrenica, eshtrat e të cilëve do të prehen ditën e shtunë, me rastin e 20 vjetorit të gjenocidit.

Viktimat e Srebrenicës nderohen në Sarajevë para ceremonisë së varrimit

Botasot - 10.07.2015

Më shumë se 2,000 njerëz morën pjesë në një ceremoni në Sarajevë për të nderuar viktimat nga Srebrenica, eshtrat e të cilëve do të prehen ditën e shtunë, me rastin e 20 vjetorit të gjenocidit.

Gjenocidi i Srebrenicës u përkujtua me marsh në Prizren (Foto)

Telegrafi - 10.07.2015

Në Prizren sot është organizuar një marsh qytetarë për nder të 20 vjetorit të masakrës së Srebrenicës. Rreth 300 qytetarë ishin pjesë e këtij marshi në përkujtim të ngjarjes së tmerrshme që kishte ...

Braçe akuzon Berishën që ngriti në këmbë Kuvendin për Srebrenicën

Koha.net - 10.07.2015

Deputeti socialist Erjon Braçe në facebook ka komentuar propozimin e Sali Berishës për të mbajtur një minutë heshtje për nder të viktimave të Srebrenicës.

Gjenocidi i Srebrenicës u përkujtua me marsh në Prizren

Botasot - 10.07.2015

Në Prizren është organizuar një marsh qytetarë për nder të 20 vjetorit të masakrës së Srebrenicës. Rreth 300 qytetarë ishin pjesë e këtij marshi në përkujtim të ngjarjes së tmerrshme që kishte ...

Serbia anulon të gjitha aktivitetet për Srebrenicën

Botasot - 10.07.2015

Ministria e Brendshme e Serbisë ka ndaluar të gjitha aktivitetet e paralajmëruara për nesër në Beograd, me rastin e 20-vjetorit të masakrës së Srebrenicës.

Serbia ndalon tubimet për Srebrenicën

VOA - 10.07.2015

Autoritetet serbe vendosen të premten të ndalojnë të gjitha veprimtaritë që lidheshin me 20 vjetorin e masakrës së Srebrenicës Ministria serbe e punëve të brendshme vendosi të ndalojë të veprimtaritë ...

Serbia ndalon tubimet për Srebrenicën para Kuvendit të Serbisë

Koha.net - 10.07.2015

Beograd, 10 korrik - Policia serbe ndaloi mbajtjen e organizimit "Shtatë mijë", e cila me rastin e shënimit të 20 vjetorit të gjenocidit të Srebrenicës ishte parashikuar të mbahej nesër para ...

Serbia ndalon tubimet për Srebrenicën para Kuvendit të Serbisë

Telegrafi - 10.07.2015

Policia serbe ndaloi mbajtjen e organizimit "Shtatë mijë", e cila me rastin e shënimit të 20 vjetorit të gjenocidit të Srebrenicës ishte parashikuar të mbahej nesër para Parlamentit serb.

AI: 20 vjet më pas, drejtësia ende mungon për Srebrenicën

VOA - 10.07.2015

Mijëra familjeve të viktimave të gjenocidit të Srebrenicës vazhdon t’u mohohet drejtësia, e verteta dhe kompensimet, tha Amnesty International të shtunën, në 20 vjetorin e fillimit të masakrës ku ...

Viktimat e Srebrenicës nderohen në Sarajevë para ceremonisë së varrimit

Yll Press - 10.07.2015

Ceremonia ditën e enjte para ndërtesës së presidencës boshnjake u mbajt për nder të 136 viktimave të masakrave të korrikut 1995, eshtrat e të cilëve do të varrosen gjatë përkujtimores në Srebrenicë.

Gratë në të zeza me 20 pasqyra para Presidencës

Botasot - 10.07.2015

Organizata Jo qeveritare “Gratë në të zeza” kanë mbajtur një performancë para ndërtesës së Presidencës në Beograd në përkujtim të masakrës së Srebrenicës.

“Gratë në të zeza” ia kujtojnë Presidencës masakrën e Srebrenicës

Koha.net - 10.07.2015

Organizata Joqeveritare “Gratë në të zeza” ka mbajtur një performancë para ndërtesës së Presidencës në Beograd, në përkujtim të masakrës së Srebrenicës.

Sek. Kerry përkujton Srebrenicën

VOA - 10.07.2015

Të shtunën në Bosnje do të përkujtohet 20 vjetori i masakrës së Srebrenicës, ku 8 djem dhe burra u vranë në këtë rajon të Bosnjes lindore nga forcat serbe të Bosnjes.

​Pauer: Vuçiq në Srebrenicë ta kuptojë të vërtetën për gjenocid

Botasot - 10.07.2015

Samantha Pauer ambasadore e SHBA-së në OKB shprehu shpresën se kryeministri Aleksandër Vuçiq vetëm në Srebrenicë do të përballet me të vërtetën rreth gjenocidit dhe do të pranojë si të tillë.

“Gratë në të zeza” ia kujtojnë Presidencës masakrën e Srebrenicës

Telegrafi - 10.07.2015

Organizata Joqeveritare “Gratë në të zeza” ka mbajtur një performancë para ndërtesës së Presidencës në Beograd, në përkujtim të masakrës së Srebrenicës.

Serbia s’duron tubimet për Srebrenicën

Koha.net - 10.07.2015

Autoritetet serbe vendosën të ndalojnë të gjitha veprimtaritë që lidheshin me 20 vjetorin e masakrës së Srebrenicës. Ministria serbe e punëve të brendshme vendosi të ndalojë të veprimtaritë e ...

​Ish-ushtarët holandezë të traumatizuar nga Srebrenica (Foto)

Botasot - 10.07.2015

Derisa po afrohet 20 vjetori i masakrimit në Srebrenicë, nga serbët të 8 mijë meshkujve boshnjakë ushtarët paqeruajtës holandezë me detyrë në atë zonë gjatë luftës së Bosnjës nuk janë çliruar dot ...

Ish-ushtarët holandezë vazhdojnë të jenë të traumatizuar nga krimi i Srebrenicës

Telegrafi - 10.07.2015

Derisa po afrohet 20-vjetori i masakrimit në Srebrenicë, të tetëmijë meshkujve boshnjakë nga serbët, ushtarët paqeruajtës holandezë me detyrë në atë zonë gjatë luftës së Bosnjës, nuk janë çliruar ...

Serbia ndalon tubimet për Srebrenicën

Telegrafi - 10.07.2015

Ministria e Punëve të Brendshme vendosi të ndalojë veprimtaritë e paralajmëruara për të shtunën në Beograd, me rastin e 20-vjetorit të masakrës së Srebrenicës Një grup organizatash joqeveritare ...

Sek. Kerry përkujton Srebrenicën

Botasot - 10.07.2015

Të shtunën në Bosnje do të përkujtohet 20 vjetori i masakrës së Srebrenicës, ku 8 djem dhe burra u vranë në këtë rajon të Bosnjes lindore nga forcat serbe të Bosnjes.

Thaçit i ndalohet shkuarja ne Srebrenicë: Jam person i padëshirueshëm nga Republika Srpska

Telegrafi - 10.07.2015

Zëvendëskryeministrit dhe ministrit të Jashtëm të Kosovës, Hashim Thaçit, nuk i është lejuar që të udhëtojë për në Srebrenicë. Ai këtë fakt e ka treguar vet në një postim në Facebook.

Thaçit i ndalohet shkuarja ne Srebrenicë, ja pse

Botasot - 10.07.2015

Zëvendëskryeministrit dhe ministrit të Jashtëm të Kosovës, Hashim Thaçit, nuk i është lejuar që të udhëtojë për në Srebrenicë. Ai këtë fakt e ka treguar vet në një postim në Facebook.

Srebrenica, Thaçi nuk lejohet të shkojë në Bosnje: Arsyeja, i padëshirueshëm nga republika Srpska

BalkanWeb - 10.07.2015

KOSOVE- Zëvendëskryeministrit dhe ministrit të Jashtëm të Kosovës, Hashim Thaçit, nuk i është lejuar që të udhëtojë për në Srebrenicë. Ai këtë fakt e ka treguar vet në një postim në Facebook, shkruan ...

Hashim Thaçi ndalohet në Srebrenicë: Jam i padëshirueshëm nga Republika Srpska (serbe)

Panorama - 10.07.2015

Zëvendëskryeministri i Kosovës Hashim Thaçi është ndaluar në momentet e fundit që të marrë pjesë në ceremoninë e përkujtimit të gjenocidit serb në Srebrenicë.

Thaçit i mohohet vizita në Srebrenicë

Koha.net - 10.07.2015

Zëvendëskryeministrit dhe ministrit të jashtëm të Kosovës, Hashim Thaçit, i është mohuar vizita në Srebrenicë për të marrë pjesë në përkujtimin e 20-vjetorit të gjenocidit në Bosnjë, raporton ...

Hashim Thaçit nuk i lejohet udhëtimi në Srebrenicë

VOA - 10.07.2015

Autoritetet e Republikës Serbe në Bosnjë, pengojnë pjesëmarrjen zv/kryeministrit të Kosovës, Hashim Thaçi, në ceremoninë përkujtimore të së shtunës në Srebrenicë.

Hoxhaj për ndalimin e Thaçit, Bosnja ende peng i Serbisë

Telegrafi - 10.07.2015

Ish ministri i Jashtëm i Kosovës, Enver Hoxhaj, ka reaguar ndaj shtetit të Bosnjës pas ndalimit të Zëvendëskryeministrit Thaçi për të marrë pjesë në përvjetorin e Srebrenicës.

Braçe: Turp që na ngriti në këmbë partneri i Millosheviçit

Java News - 10.07.2015

Deputeti socialist Erjon Braçe ka postuar para pak minutash një koment për propozimin e Sali Berishës për të mbajtur një minutë heshtje për 20 vjetorin e masakrës së Srebrenicës.

“E turpshme dhe e neveritshme të na ngrejë në këmbë bashkëpunëtori i Millosheviç”

Gazeta Tema - 10.07.2015

Deputeti socialist Erjon Braçe ka komentuar propozimin e Sali Berishës për të mbajtur një minutë heshtje për nder të viktimave të Srebrenicës. “Eshtë hera e fundit që çohem në këmbë në kuvend prej ...

Ish-ushtarët holandezë të traumatizuar nga Srebrenica (FOTO)

Tetova Sot - 10.07.2015

E ndërsa po afrohet 20-vjetori i masakrimit në Srebrenicë, nga serbët të 8 mijë meshkujve boshnjakëushtarët paqeruajtës holandezë me detyrë në atë zonë gjatë luftës së Bosnjës nuk janë çliruar dot ...

‘Demokrati’ Vuçiq, ndalon tubimet për Srebrenicën

Tetova Sot - 10.07.2015

Ministria serbe e punëve të brendshme vendosi të ndalojë të veprimtaritë e paralajmëruara për të shtunën në Beograd. Me 20-vjetorit të masakrës së Srebrenicës Një grup organizatash joqeveritare ...

Berisha kujton Srebrenicën, akuzon për kanabisin dhe paralajmëron rikthimin e vizave

Gazeta Dita - 10.07.2015

Tri ishin çështjet ku u ndal dje ish-kryeministri Berisha nga foltorja e Kuvendit: Maskra e Srebrencës e 20 viteve më parë, akuzat ndaj qeverisë për kultivimin e drogës dhe çështja e azilkërkuesve, ...

Izet Haxhia: Berisha është bashkëfajtor për Srebrenicën

Gazeta Dita - 10.07.2015

Lidhur me fjalimin që mbajti dje në parlament nga ish-Kryeministri Berisha për masakrën e Srebrenicës, ka reaguar me indinjatë nga Turqia edhe ish-truproja e tij, Izet Haxhia.

Serbia ndalon tubimet për Srebrenicën

Gazeta Dita - 10.07.2015

Ministria serbe e punëve të brendshme vendosi të ndalojë të veprimtaritë e paralajmëruara për të shtunën në Beograd. Me 20-vjetorit të masakrës së Srebrenicës.

Thaçit i mohohet vizita në Srebrenicë

Tetova Sot - 10.07.2015

Zv/kryeministri i Kosovës dhe shefi i diplomacisë, Hashim Thaçi ka njoftuar para pak çastesh se nuk është lejuar të udhëtojë në Bosnjë dhe Hercegovinë për të marrë pjesë nesër në komemoracionin ...

Srebrenica, Thaçi nuk lejohet të shkojë në Bosnje

Gazeta Dita - 10.07.2015

Hashim Thaçi nuk lejohet që të shkojë në Bosnje, ndonëse kishte një ftesë zyrtare për të marrë pjesë në homazhet që po zhvillohen për 20 vjetorin e masakrës së Srebrenicës.

John Kerry: Viktimat e Srebrenicës duhet ti kujtojmë çdo ditë

Shprehja - 10.07.2015

Sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry ka deklaruar se viktimat e Srebrenicës dhe të gjitha viktimat e luftës, “ne nuk duhet ti kujtojmë vetëm sot, por çdo ditë”, raporton Anadolu Agency (AA).

Debate të forta për Srebrenicën në Serbi

Kosova Live - 10.07.2015

Kryeministri serb, Aleksandar Vucic, ngjiste para dhjetë vjetësh, pllakata me emrin e Ratko Mlladiçit rrugëve të Beogradit. Përpara kamerave ai mbështeste kështu në mënyrë simbolike ish-gjeneralin e ...

Thaçit i mohohet vizita në Srebrenicë

Kosova Live - 10.07.2015

Zëvendëskryeministrit të Kosovës, Hashim Thaçit, i është mohuar vizita në Srebrenicë për të marrë pjesë në përkujtimin e 20-vjetorit të gjenocidit në Bosnjë.

Hashim Thaçi në Srebrenicë

Lajm - 09.07.2015

Shumë liderë nga vende të ndryshme të botës, kanë konfirmuar dhe po përgatiten që të marrin pjesë ne ceremoninë qendrore që do të mbahet në Srebrenicë, për të përkujtuar mbi 8000 mijë veta që u vranë ...

Debate të forta për Srebrenicën në Serbi

DW - 09.07.2015

Për vite të tëra, përfaqësuesit e politikës dhe të drejtësisë serbe e kishin të vështirë t'i nxirnin përpara drejtësisë personat përgjegjës për krimet në Srebrenicë.

20 vjet nga masakra serbe: Prizreni organizon sot marsh për Srebrenicën

Lajmi.net - 09.07.2015

Në Prizren do të organizohet një marsh për nder të 20 vjetorit të masakrës së Srebrenicës. Marshi organizohet nga dy organizata jo qeveritare të boshnjakëve në Prizren e përkrahur edhe nga Drejtoria ...

Pauer: Vetoja e Rusisë është njollë e re mbi KS të KB-së

Idividi - 09.07.2015

Nju-Jork, 8 korrik 2015 (MIA) - Ambasadorja e SHBA-së në KB, Samanta Pauer e cilëson veton e sotme të Rusisë mbi rezolutën britanike për Srebrenicën si "edhe një njollë në reputacionin e Këshillit të ...

KB:Nuk është miratuar rezolutë për Srebrenicën

Idividi - 09.07.2015

Nju-Jork, 8 korrik 2015 (MIA) - Propozim-rezoluta e Britanisë së Madhe për Srebrenicën nuk është miratuar për shkak të votimit negativ të Rusisë në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara.

Britanikët këshillohen të mos udhëtojnë në Tunizi

Evropaelire - 09.07.2015

20:07 Britanikët këshillohen të mos udhëtojnë në Tunizi 19:57 Jemen: Armëpushimi humanitar nis të premten 19:40 Publikohen fotot zyrtare të pagëzimit të Princeshës Charlotte 19:30 Rusia, “kërcënimi ...

Clinton udhëheq delegacionin e SHBA-së në Srebrenicë

Portalb - 09.07.2015

Lajme lidhur me temën Rusia vendos veto, nuk kalon Rezoluta për gjenocidin serb në Srebrenicë Mijëra persona në “Marshin e Paqes” nisen për në Srebrenicë, për 20-vjetorin e gjenocidit E dhimbshme: Të ...

Prizreni organizon marsh në kujtim të Srbrenicës

Albeu.com - 09.07.2015

Në Prizren do të organizohet një marsh në kujtim të 20-vjetorit të masakrës së Srebrenicës. Marshi organizohet nga dy organizata joqeveritare të boshnjakëve në Prizren, e përkrahur edhe nga Drejtoria ...

Prizreni organizon sot marsh për Srebrenicën

Lajm - 09.07.2015

Në Prizren do të organizohet një marsh për nder të 20 vjetorit të masakrës së Srebrenicës. Marshi organizohet nga dy organizata jo qeveritare të boshnjakëve në Prizren, e përkrahur edhe nga Drejtoria ...

Kuvendi i Kosovës përkujton masakrën e Srebrenicës

Lajm - 09.07.2015

Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli ka përkujtuar masakrën e Srebrenicës, që ka ndodhur njëzet vite më parë. Veseli ka thënë se gjenocidi dhe krimi kishin prekur ndërgjegjen e gjithë botës.

Kuvendi i Kosovës përkujton masakrën e Srebrenicës

Zhurnal - 09.07.2015

Prishtine, 9 korrik -Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli ka përkujtuar masakrën e Srebrenicës, që ka ndodhur njëzet vite më parë. Veseli ka thënë se gjenocidi dhe krimi kishin prekur ndërgjegjen e ...

Prizreni organizon marsh për Srebrenicën

LajmiFundit - 09.07.2015

Në Prizren do të organizohet një marsh për nder të 20 vjetorit të masakrës së Srebrenicës. Marshi organizohet nga dy organizata jo qeveritare të boshnjakëve në Prizren e përkrahur edhe nga Drejtoria ...

Hashim Thaçi në Srebrenicë

Albeu.com - 09.07.2015

Shumë liderë botërorë kanë konfirmuar pjesëmarrjen në ceremoninë qëndrore që do të mbahet në Srebrenicë, për të përkujtuar mbi 8000 mijë bura që u vranë në masakrën e vitit 1995, e cila llogaritet si ...

Kuvendi i Kosovës, një minutë heshtje për viktimat e Srebrenicës

Top Channel - 09.07.2015

Kuvendi i Kosovës ka hapur seancën plenare me një minutë heshtje, në nderim të viktimave në masakrën e Srebrenicës në Bosnje, ku forcat serbe vranë dhe masakruan mbi 8 mijë civilë ...

Hasani: Formimi i Gjykatës Speciale do të thotë vetëvrasje

Lajmi.net - 09.07.2015

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës Nait Hasani, ka kritikuar bashkësinë ndërkombëtare për mos vënien para drejtësisë të njerëzve që akne kryer masakrat në Srebenicë dhe Kosovë.

Me kë don të luftojë tani Serbia?

Lajm - 09.07.2015

Kryetari i Serbisë Tomislav Nikoliq ka shkruar letër Vladimir Putinit në të cilën ka theksuar se Ballkani do të jetë buzë lufte nëse miratohet rezoluta për Srebrenicën.

Nikoliç letër Putinit: Rezoluta për Srbrenicën e çon Ballkanin në luftë

Albeu.com - 09.07.2015

Presidenti i Serbisë, Tomislav Nikoliç, i ka shkruar letër presidentit rus Vladimir Putin në të cilën shprehet se Ballkani do të jetë në prag lufte nëse miratohet rezoluta për Srebrenicën.

Masakra e Srebrenicës, 1 minutë heshtje në Kuvendin e Kosovës

ikub - 09.07.2015

Kuvendi i Kosovës ka hapur seancën e sotme plenare me 1 minuë heshtje në nderim të viktimave të masakrës së Srebrenicës në Bosnjë, ku forcat serbe vranë dhe masakruan mbi 8,000 civilë boshnjakë.

Letra e presidentit serb drejtuar Putinit: Ballkani në prag të luftës

Lajm - 09.07.2015

Në një letër të Presidentit serb, Tomislav Nikoliq, drejtuar Presidentit rus, Vladimir Putin, shkruante se Ballkani do të gjendet në prag të luftës nëse rezoluta britanike për Srebrenicës do të kaloj ...

Kongresi Amerikan miratoi Rezolutën për gjenocidin e Srebrenicës

Lajm - 09.07.2015

Dhoma Përfaqësuese e Kongresit të SHBA e ka miratuar njëzëshëm Rezolutën për Srebrenicën, me të cilën krimet serbe të korrikut të vitit 1995 i definon gjenocid.

Dhoma përfaqësuese e SHBA-së miratoi rezolutë për Srebrenicën

Idividi - 09.07.2015

Uashington, 9 korrik 2015 (MIA) - Dhoma përfaqësuese e SHBA-së dje miratoi rezolutë simbolike me të cilën njihet masakra në Srebrencië për gjenocid. Para dhjetë viteve Dhoma e poshtme e Kongresit ...

Projekt-rezoluta britanike për Srebrenicën do të kishte mund ta ndezë Ballkanin, konsideron i dërguari rus

Idividi - 09.07.2015

Moskë, 9 korrik 2015 (MIA) - Projekt-rezoluta britanike për masakrën në Srebrenicë para 20 viteve ishte politikisht e motivuar dhe jo e balancuar, ceket në kumtesën e Minsitrisë ruse të Punëve të ...

Momenti i vetos ruse për Srebrenicën (VIDEO)

Lajm - 09.07.2015

Draft rezoluta për Srebrenicën nuk ka kaluar dje, në Këshillin e Sigurimit të OKB-së. Kjo pasi ishte përfaqësuesi i Rusisë, Vitalij Curkin, që vuri veton e tij në propozimin e Britanisë së Madhe.

Hasani: Po kërkojnë të bëjmë vetëvrasje me dorën tonë

Albeu.com - 09.07.2015

Deputeti i PDK-së, Nait Hasani , është shprehur në senacën e sotme parlamentare se, teksa kujtohet masakra e Srebrenicë dhe masakrat e tjera në Kosovë të kryera nga Serbia, Qeveria dhe ndërkombëtaret ...

Genocidi në Srebrenicë, Berisha: Të dënojmë qëndrimin e Putinit, këtij "Hitleri të ri"

Albeu.com - 09.07.2015

Gjatë fjalës së tij të sotme në Kuvend, ish kryeministri i Shqipërisë Sali Berisha ka kërkuar një minutë heshtje në kujtim të viktimave të masakrës së Srebrenicës.

Mijëra qytetarë të Sarajevës përcollën 136 viktimat e gjenocidit të Srebrenicës

Portalb - 09.07.2015

Lajme lidhur me temën Clinton udhëheq delegacionin e SHBA-së në Srebrenicë Rusia vendos veto, nuk kalon Rezoluta për gjenocidin serb në Srebrenicë Mijëra persona në “Marshin e Paqes” nisen për në ...

Gjenocidi i Srebrenicës, Berisha: Ngjarja më e turpshme në historinë e pas Luftës së Dytë Botërore, mbi 7 mijë persona ...

SOT - 09.07.2015

Ish-kryeministri Sali Berisha gjatë seancës së sotme plenare foli për gjenocidin e Srebrenicës. Berisha tha se kjo është një ngjarje tragjike , më e turpshmja në historinë e Kombeve të Bashkuara.

Parlamenti Evropian “godet” Serbinë, miraton Rezolutën për Srebrenicën

Lajmi.net - 09.07.2015

Parlamenti Evropian gjatë seancës së sotme plenare në Strasburg, miratoi një rezolutë që dënon fuqishëm gjenocidin e kryer nga forcat serbe në Srebrenicë nën komandën e gjeneralit, Ratko Mlladiq, dhe ...

Parlamenti Evropian me Rezolutë e quan gjenocid masakrën në Srebrenicë

Lajm - 09.07.2015

Deputetët e Parlamentit Evropian kanë miratuar Rezolutën e për Srebrenicën me të cilën dënohet ashpër krimi në Srebrenicë. Në Rezolutë krimi në Srebrenicë, në përputhje me aktgjykimet e Tribunalit ...

Kosova përkujton Srebrenicën

Evropaelire - 09.07.2015

Kosova u është bashkuar organizimeve në përkujtim të njërit prej krimeve me përmasa gjenocidi të Srebrenicës, në prag të 20 vjetorit. Kuvendi i Kosovës në seancën e së enjtes, ka mbajtur një minutë ...

PE miraton rezolutën për Srebrenicën, e quan genocid

Albeu.com - 09.07.2015

Deputetët e Parlamentit Evropian kanë miratuar Rezolutën e për Srebrenicën me të cilën dënohet ashpër masakra në këtë vend. Në Rezolutë, krimi në Srebrenicë, në përputhje me aktgjykimet e Tribunalit ...

Kuvendi, 1 minutë heshtje për “Srebrenicën”. Berisha: Ngjarja më e turpshme e OKB

ikub - 09.07.2015

Në seancën e sotme plenare, Kuvendi i Shqipërisë ka kërkuar mbajtjen e 1 minutë heshtje për të nderuar viktimat e Masakrës së Srebrenicës. Në fjalën e tij, deputeti i Partisë Demokratike, Sali ...

Kuvendi i Shqipërisë nderon viktimat e Srebrenicës

LajmiFundit - 09.07.2015

Kuvendi i Shqipërisë nderoi sot me një minutë heshtje viktimat e masakrës së Srebrenicës. Ish-kryeministri Sali Berisha ftoi deputetët që të përkujtojnë viktimat e këtij genocidi, duke e konsideruar ...

Parlamenti Evropian “godet” Serbinë, miraton Rezolutën për Srebrenicën

Portalb - 09.07.2015

Lajme lidhur me temën Fjalimi i Cipras që shkaktoi polemika në Parlamentin Europian Parlamenti Evropian i bën thirrje FIFA-së për zgjedhjen e president të ri Eurodeputetët i krahasojnë politikanët ...

Berisha ngre deputetët në këmbë: Të mbajmë një minutë heshtje për viktimat në Srebrenicë

SOT - 09.07.2015

Deputetët e Parlamentit shqiptar kanë mbajtur një minutë heshtje për viktimat e masakrës në Srebenicë të ndodhur 20 vite më parë. Kjo ka ndodhur pas kërkesës së ish-kryeministrit Berisha, i cili ka ...

Mijëra qytetarë të Sarajevës përcollën 136 viktimat e gjenocidit të Srebrenicës

Lajmi.net - 09.07.2015

Familjet e viktimave, qytetarë të Sarajevës dhe zyrtarë të shumtë kanë përcjellë kolonën me eshtrat e 136 viktimave të gjenocidit në Srebrenicë, e cila ka kaluar nëpër rrugët kryesore të kryeqytetit ...

Genocidi serb, ja çfarë ndodhi 20 vjet më parë në Srebrenicë (FOTO +18)

Albeu.com - 09.07.2015

Genocidi në Srebrenicë ka ndodhur më 11 korrik të vitit 1995, ku përfshiu vrasjen masive e planifikuar në një numër të madh burrash dhe te rinjsh boshnjakë nga mosha 12 deri në 77 vjeç.

PE miraton Rezolutën për Srebrenicën, masakrën e quajnë gjenocid

SOT - 09.07.2015

Deputetët e Parlamentit Evropian kanë miratuar Rezolutën e për Srebrenicën me të cilën dënohet ashpër masakra në këtë vend. Në Rezolutë, krimi në Srebrenicë, në përputhje me aktgjykimet e Tribunalit ...

Parlamenti Evropian miratoi rezolutë për Srebrenicën

Idividi - 09.07.2015

Strasburg, 9 korrik 2015 (MIA) - Deputetët e Parlamentit Evropian kanë miratuar sot Rezolutën për Srebrenicën, me të cilën dënojnë ashpër "gjenocidin në Srebrenicë".

Mbi 90 delegacione të huaja, 2.000 policë dhe 800 gazetarë të shtunën do të jenë në Srebrenicë

Idividi - 09.07.2015

Beograd, 9 korrik 2015 (MIA) - Më shumë se 90 delegacione të huaja, mes të cilëve edhe ish-presidenti amerikan Bill Klinton, ish-sekretarja amerikane e shtetit Medlin Olbrajt, përfaqësuesja e lartë e ...

20 vite nga masakra e Srebrenicës; Rusia, veto ndaj projektrezolutës së OKB-së

Top Channel - 09.07.2015

Në një lëvizje, që shkaktoi mjaft indinjatë, Rusia i vuri veton projektrezolutës së OKB-së, që e dënonte si akt gjenocidi masakrën e vitit 1995 në Srebrenicë, gjatë luftës së ...

Braçe ne Kuvend: Fjalimi i Berishës për Srebrenicën, hipokrizi

SOT - 09.07.2015

Deputeti socialiste Erjon Braçe ka komentuar fjalimin e Sali Berishës në seacën e sotme plenare. Sipas Braçes, fjalimi për Srebrenicën nga ana e Berishës ishte një ...

“E dinim se kishte recetë për vrasje masive në Srebrenicë”

Evropaelire - 09.07.2015

Ceremonitë përkujtimore për 20-vjetorin e masakrës së Srebrenicës do të mbahen më 11 korrik. Allan Little, ish-korrespondent i BBC-së, i cili ka raportuar për krizën dhe konfliktin në ish-Jugosllavi, ...

Gjenocidi serb, ja çfarë ndodhi 20 vjet më parë në Srebrenicë (FOTO-LAJM )

SOT - 09.07.2015

Më 11 korrik të vitit 1995, u bë një vrasje masive e palnifikuar, e cila në ditët e sotme cilësohet si gjenocidi serb në Srebrenicë. Masakra mban firmën e ushtrisë shtetërore serbe, nën komandën e ...

​Kuvendi i Shqipërisë, një minutë heshtje për Srebrenicën

Portalb - 09.07.2015

Lajme lidhur me temën Ja si dukej Shkëmbi i Kavajës para 20 viteve (Foto) Mijëra qytetarë të Sarajevës përcollën 136 viktimat e gjenocidit të Srebrenicës Shqipëri, bizneset turistike afat deri nesër ...

PE miraton rezolutën për Srebrenicën

LajmiFundit - 09.07.2015

Parlamenti Evropian ka miratuar rezolutën për Srebrenicën, me të cilën dënohet gjenocidi i kryer 20 vjet më parë. Në rezolutë thuhet se përgjegjëse për vrasjen masive të mbi 8,000 burrave dhe djemve ...

PE miraton rezolutën për Srebrenicën

ikub - 09.07.2015

Gjatë seancës së sotme parlamentare ne Strasburg u miratua rezoluta që dënon ashpër gjenocidin e kryer nga forcat serbe në Srebrenicë nën komandën e gjeneralit, Ratko Mlladiq, dhe njësitë ...

630 vjet burg për kriminelët që shkaktuan Srebrenicën

Lajm - 09.07.2015

Mbi 8 mijë burra u vranë para njëzetë viteve në qytetin e Srebrenicës. Deri më tash janë shqiptuar 630 vjet burg për kriminelët që shkaktuan gjenocid në këtë pjesë të Bosnjës apo nga 12 vjet për ...

“Vrasjet në Srebrenicë ishin të parashikuara”

Albeu.com - 09.07.2015

Allan Little, ish-korrespondent i BBC-së për luftërat në ish-Jugosllavi ka thënë se ka patur “recetë të gatshme ” për vrasjet masive në Srebrenicë. Në një intervistë dhënë REL-it, Little sqaron se ...

E miraton edhe Kongresi Amerikan, gjenocid ajo që ndodhi në Srebrenicë

Lajmi.net - 09.07.2015

Kongresi Amerikan ka miratuar sot rezolutën për Srebrencën, e cila e njeh si "gjenocid" masakrën e serbëve ndaj myslimanëve boshnjakë, ndodhur 20 vjet më parë.

Komuniteti boshnjak në Prizren përkujton masakrën e Srebrenicës |FOTO|

Lajmi.net - 09.07.2015

Të rinjtë e komunitetit boshnjak që jetojnë në komunën e Prizrenit sot kanë organizuar një aktivitet në qendër të qytetit, nën simbolikën e përkujtimit të viktimave që kanë mbetur të vrarë në ...

Përcillen viktimat e fundit të masakrës së Srebrenicës (Video)

Lajmi.net - 09.07.2015

Familjarë, qytetarë të Sarajevës dhe zyrtarë të shumtë përcollën sot kolonën me eshtrat e 136 viktimave të fundit të identifikuara të masakrës së Srebrenicës.

Srebrenica, gjaku ynë që nuk falet

Portalb - 09.07.2015

Ditar Kabashi “Të vdesësh nuk është asgjë. Të mos jetosh është e frikshme”, thoshte Viktor Hygo. Secili i gjallë do të përballet një ditë me të pashmangshmen vdekje.

Thaçi do të shkojë në Srebrenicë: për t’i kujtuar viktimat e gjenocidit serb

Zhurnal - 09.07.2015

Zëvendëskryeministri dhe ministri i Punëve të jashtme të Kosovës, Hashim Thaçi, ka deklaruar sot se më 11 korrik do të qëndrojë në Srebrenicë në komemoracionin për viktimat e gjenocidit serb 20 vjet ...

Thaçi më 11 korrik në Srebrenicë, në kujtim të viktimave të gjenocidit serb

Lajmi.net - 09.07.2015

Kryediplomati kosovar, Hashim Thaçi ka deklaruar sot se më 11 korrik do të qëndrojë në Srebrenicë në komemoracionin për viktimat e gjenocidit serb 20 vjet më parë.

"Srebrenica", Rusi-Serbi nisin lëvizjet, Nikoliç letër Putinit: Ballkani në prag lufte! Qëndro kundër atyre ...

SOT - 09.07.2015

Presidenti i Serbisë, Tomislav Nikoliç, i ka dërguar një letër homologut të tij rus, Vladimir Putin, ku i shkruan se Ballkani do të jetë në prag të luftës, nëse OKB miraton rezolutën britanike për ...

Mijëra qytetarë të Sarajevës përcollën viktimat e gjenocidit të Srebrenicës

Almakos - 09.07.2015

Familjet e viktimave, qytetarë të Sarajevës dhe zyrtarë të shumtë kanë përcjellë kolonën me eshtrat e 136 viktimave të gjenocidit në Srebrenicë, e cila ka kaluar nëpër rrugët kryesore të kryeqytetit ...

“Një minutë heshtje për viktimat e Srebrenicës”...

Albeu.com - 09.07.2015

Ish-kryeministri Sali Berisha, në fjalën e tij të mbajtur në Kuvend ka përkujtuar edhe masakrën e Srebrenicës. Pasi ka kujtuar këtë masakër, një nga më të rëndat që pas Luftës së Dytë Botërore, ...

Merkel: Bosnja të krijojë një të ardhme që nuk lejon gjenocide tjera

Lajmi.net - 09.07.2015

Gjermania i kërkoi sot Bosnjës të ndërtojë një të ardhme të paqes në të cilën një ”gjenocid” si ai i kryer 20 vjet më parë nga forcat serbo-boshnjake kundër myslimanëve të Bosnjës në Srebrenicë nuk ...

Publikohet biseda mes Chirac dhe Clinton për Srebrenicën

Yll Press - 09.07.2015

Dy ditë pas rënies së Srebrenicës, Chirac në bisedën telefonike ka paralajmëruar Clintonin se Franca nuk dëshiron të rrijë duarkryq dhe të jetë përgjegjëse për atë situatë, thuhet në dokumentet e ...

Rusia bllokon Rezolutën e Britanisë së Madhe për Srebrenicën

Yll Press - 09.07.2015

Kina, Nigeria, Angola dhe Venezuela kanë abstenuar dhe dhjetë anëtarët tjerë ishin për propozimin, raporton Reuters. Rusia ka përdorur veton në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara për të ...

CIA publikon bisedën mes Chirac dhe Clinton për Srebrenicën

BalkanWeb - 09.07.2015

SHBA -Dokumente nga CIA amerikane nga të cilat janë ndarë disa thekse zbulojnë bisedën mes ish presidentit francez Jacques Chirac dhe atij të SHBA-be Bill Clinton në lidhje me Srebrenicën.

Clinton udhëheq delegacionin e SHBA-së në Srebrenicë

Botasot - 09.07.2015

Presidenti i SHBA-së, Barack Obama ka zgjedhur ish-presidentin Bill Clinton që të udhëheqë delegacionin e Shteteve të Bashkuara në ceremoninë përkujtimore të 20 vjetorit të masakrës së Srebrenicës, ...

Clinton udhëheq delegacionin e SHBA-së në Srebrenicë

Telegrafi - 09.07.2015

Presidenti i SHBA-së, Barack Obama ka zgjedhur ish-presidentin Bill Clinton që të udhëheqë delegacionin e Shteteve të Bashkuara në ceremoninë përkujtimore të 20 vjetorit të masakrës së Srebrenicës, ...

Debate të forta për Srebrenicën në Serbi

Botasot - 09.07.2015

Për vite të tëra, përfaqësuesit e politikës dhe të drejtësisë serbe e kishin të vështirë t'i nxirnin përpara drejtësisë personat përgjegjës për krimet në Srebrenicë.

Boshnjakët në Prizren organizojnë sot marsh për Srebrenicën

Koha.net - 09.07.2015

Në Prizren do të organizohet një marsh për nder të 20 vjetorit të masakrës së Srebrenicës. Marshi organizohet nga dy organizata jo qeveritare të boshnjakëve në Prizren e përkrahur edhe nga Drejtoria ...

Clinton udhëheq delegacionin e SHBA-së në Srebrenicë

Koha.net - 09.07.2015

Presidenti i SHBA-së, Barack Obama ka zgjedhur ish-presidentin Bill Clinton që të udhëheqë delegacionin e Shteteve të Bashkuara në ceremoninë përkujtimore të 20 vjetorit të masakrës së Srebrenicës, ...

Përkujtohet 20 vjetori i masakrës së Srebrenicës

BalkanWeb - 09.07.2015

KOSOVE -Në Prizren do të organizohet një marsh për nder të 20 vjetorit të masakrës së Srebrenicës. Marshi organizohet nga dy organizata jo qeveritare të boshnjakëve në Prizren e përkrahur edhe nga ...

Nikoliq i shkroi Putinit: Rezoluta na dërgon te lufta

Koha.net - 09.07.2015

Kryetari i Serbisë Tomislav Nikoliq ka shkruar letër Vladimir Putinit në të cilën ka theksuar se Ballkani do të jetë buzë lufte nëse miratohet rezoluta për Srebrenicën.

Një minutë heshtje në Kuvend

Botasot - 09.07.2015

Kuvendi i Kosovës ka filluar seancën me një minutë heshtje duke iu bashkuar të gjithë atyre që po kujtojnë masakrën e Srebrenicës, të kryer nga forcat serbe.

Deputetët, 1 minutë heshtje për masakrën e Srebrenicës

Koha.net - 09.07.2015

Në fillim të seancës së sotme, Kuvendi i Kosovës mbajti një minutë heshtje në shenjë të nderimit për viktimat e Masakrës së Srebrenicës, e cila ndodhi njëzet vite më parë, gjatë Luftës së Bosnjës.

Kongresi amerikan do ta miratoi rezolutën për gjenocidin në Srebrenicë

Telegrafi - 09.07.2015

Dhoma e Përfaqësuesve e Kongresit amerikan ka rënë dakord që procedojë në mënyrë të përshpejtuar, pa ndryshuar ndonjë amendament, të miratoi një rezolutë për Srebrenicën.

Kongresi Amerikan miratoi Rezolutën për gjenocidin e Srebrenicës

Koha.net - 09.07.2015

Dhoma Përfaqësuese e Kongresit të SHBA e ka miratuar njëzëshëm Rezolutën për Srebrenicën, me të cilën krimet serbe të korrikut të vitit 1995 i definon gjenocid.

Veseli: 20 vite më parë bota u trondit nga regjimi i Millosheviqit

Botasot - 09.07.2015

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka shkruar në Facebook se sot Kuvendi mbajti një minutë heshtje në nderim të viktimave të masakrës së Srebrenicës.

Hasani: Kërkohet që ne ta dënojmë vetveten

Botasot - 09.07.2015

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Nait Hasani tha se derisa kujtohet masakra e Srebrenicë dhe masakrat tjera në Kosovë të bërë nga Serbia, Qeveria dhe ndërkombëtaret bëjnë kërkesa që të ...

Kuvendi i Kosovës, një minutë heshtje si përkujtim i viktimave të Srebrenicës

Panorama - 09.07.2015

Me një minutë heshtje, Kuvendi i Kosovës ka nderuar sot viktimat e masakrës së Srebrenicës. Numri i viktimave në masakrën e Srebrenicës Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli tha se masakra e Srebrenicës, ...

Hasani: Kërkohet që ne ta dënojmë vetveten

Telegrafi - 09.07.2015

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Nait Hasani tha se derisa kujtohet masakra e Srebrenicës dhe masakrat tjera në Kosovë të bërë nga Serbia, Qeveria dhe ndërkombëtaret bëjnë kërkesa që të ...

Letra e presidentit serb drejtuar Putinit: Ballkani në prag të luftës

Botasot - 09.07.2015

Në një letër të Presidentit serb, Tomislav Nikoliq, drejtuar Presidentit rus, Vladimir Putin, shkruante se Ballkani do të gjendet në prag të luftës nëse rezoluta britanike për Srebrenicës do të kaloj ...

Kuvendi i Kosovës përkujton me një minutë heshtje masakrën e Srebrenicës

ABC News - 09.07.2015

Kuvendi i Kosoves ka mbajtur nje minute heshtje ne nderim te 8 mije viktimave muslimane boshnjake te Srebrenices, te masakruara nga forat serbe 20 vite me pare.

Deri më tani 630 vjet burg për krimet në Srebrenicë

Mapo - 09.07.2015

Deri më tani 630 vjet burg për krimet në Srebrenicë Postuar më: 09 Korrik 2015 11:37 Gjykatat ndërkombëtare dhe ato boshnjake deri më tani kanë dënuar një total prej 37 personash me rreth 630 vjet ...

Deri më tani 630 vjet burg për krimet në Srebrenicë

Telegrafi - 09.07.2015

Gjykatat ndërkombëtare dhe ato boshnjake deri më tani kanë dënuar një total prej 37 personash me rreth 630 vjet burg për gjenocid dhe krime të tjera kundër boshnjakëve nga Srebrenica 20 vjet më parë.

Sarajeva nderon viktimat e fundit të identifikuara të Srebrenicës

Botasot - 09.07.2015

Mijëra njerëz kanë dalë në rrugën kryesore të Sarajevës për të nderuar 136 arkivole janë nisur për në Srebrenicë, të cilat bartnin viktimat e fundit të identifikuara të masakrës.

Parlamenti i Kosovës nderon viktimat e Srebrenicës

VOA - 09.07.2015

Deputetët e komunitetit boshnjak në Kosovë u shprehën të pakënaqur që nuk mund të marrin pjesë në përkujtimin e masakrës së Srebrenicës për shkaqe politike Parlamenti i Kosovës me një minutë heshtje, ...

Kuvendi, 1 minutë heshtje për Srebrenicën pas kërkesës së Berishës

Panorama - 09.07.2015

Kuvendi i Shqipërisë ka mbajtur sot 1 minutë heshtje në përkujtim të viktimave të Srebrenicës. Ka qenë kërkesë e ish kryeministrit Sali Berisha, i cili e ka bërë propozimin për heshtje gjatë fjalës ...

Parlamenti Evropian me Rezolutë e quan gjenocid masakrën në Srebrenicë

Koha.net - 09.07.2015

Deputetët e Parlamentit Evropian kanë miratuar Rezolutën e për Srebrenicën me të cilën dënohet ashpër krimi në Srebrenicë. Në Rezolutë krimi në Srebrenicë, në përputhje me aktgjykimet e Tribunalit ...

Parlamenti Evropian miratoi Rezolutën për Srebrenicën

Telegrafi - 09.07.2015

Parlamenti Evropian gjatë seancës së sotme plenare në Strasburg miratoi një rezolutë që dënon fuqishëm gjenocidin e kryer nga forcat serbe në Srebrenicë nën komandën e gjeneralit, Ratko Mlladiq, dhe ...

Parlamenti Evropian “godet” Serbinë, miraton Rezolutën për Srebrenicën

Botasot - 09.07.2015

Parlamenti Evropian gjatë seancës së sotme plenare në Strasburg, miratoi një rezolutë që dënon fuqishëm gjenocidin e kryer nga forcat serbe në Srebrenicë nën komandën e gjeneralit, Ratko Mlladiq, dhe ...

20 vjetori i masakrës në Srebrenicë

ABC News - 09.07.2015

Me propozim te ish Kryeministrit Sali Berisha Kuvendi mbajti nje minute heshtje per viktimat e Srebenices. Edhe deputetet e mazhorances dhe ministrat e qeverise Rama, respektuan propozimin e Berishes ...

Kosova përkujton Srebrenicën

Botasot - 09.07.2015

Kosova u është bashkuar organizimeve në përkujtim të njërit prej krimeve me përmasa gjenocidi të Srebrenicës, në prag të 20 vjetorit. Kuvendi i Kosovës në seancën e së enjtes, ka mbajtur një minutë ...

Marshim në përkujtim të Srebrenicës

Panorama - 09.07.2015

Mijëra vetë marshuan së bashku me të mbijetuar të masakrës së Srebrenicës të vitit 1995 në rrugën që përshkuan refugjatët për t’u shpëtuar forcave serbe përmes kodrave të Bosnjes lindore.

Parlamenti Evropian miratoi rezolutën për Srebrenicën

Yll Press - 09.07.2015

Parlamenti Evropian ka dënuar masakrimin e tetëmijë burrave dhe djemve myslimanë dhe theksoi se vetëm përmes njohjes së krimit mund të vij deri tek paqja e vërtetë në Ballkan.

Sarajeva nderon viktimat e fundit të identifikuara të Srebrenicës

Koha.net - 09.07.2015

Mijëra njerëz kanë dalë në rrugën kryesore të Sarajevës për të nderuar 136 arkivole janë nisur për në Srebrenicë, të cilat bartnin viktimat e fundit të identifikuara të masakrës.

PE miraton rezolutë për Srebrenicën

Botasot - 09.07.2015

Parlamenti Evropian ka miratuar rezolutën për Srebrenicën, me të cilën dënohet gjenocidi i kryer 20 vjet më parë. Në rezolutë thuhet se përgjegjëse për vrasjen masive të mbi 8,000 burrave dhe djemve ...

Berisha ngre në këmbë deputetët: Një minutë heshtje për Srebrenicën

Botasot - 09.07.2015

Kuvendi i Shqipërisë ka mbajtur sot një minutë heshtje për viktimat e masakrës në Srebenicë. Ftesa u bë nga ish-Kryeministri, Sali Berisha, pas fjalës së tij të gjatë për masakrat në Ballkan.

Sarajeva nderon viktimat e fundit të identifikuara të Srebrenicës

Telegrafi - 09.07.2015

Mijëra njerëz kanë dalë në rrugën kryesore të Sarajevës për të nderuar 136 arkivole janë nisur për në Srebrenicë, të cilat bartnin viktimat e fundit të identifikuara të masakrës.

Ish-korrespondent i BBC-së: “E dinim se kishte recetë për vrasje masive në Srebrenicë”

Botasot - 09.07.2015

Ceremonitë përkujtimore për 20-vjetorin e masakrës së Srebrenicës do të mbahen më 11 korrik. Allan Little, ish-korrespondent i BBC-së, i cili ka raportuar për krizën dhe konfliktin në ish-Jugosllavi, ...

Parlamenti Evropian dënon gjenocidin në Srebrenicë

VOA - 09.07.2015

Parlamenti Evropian dënoi edhe dështimin e Këshillit të Sigurimit të OKB-së për të miratuar rezolutën mbi gjenocidin në Srebrenicë për shkak të vetos ruse.

PE miraton rezolutën për Srebrenicën

BalkanWeb - 09.07.2015

STRASBURG- Parlamenti Evropian ka miratuar rezolutën për Srebrenicën, me të cilën dënohet gjenocidi i kryer 20 vjet më parë. Në rezolutë thuhet se përgjegjëse për vrasjen masive të mbi 8,000 burrave ...

20 vjet pas masakrës së Srebrenicës

VOA - 09.07.2015

Të shtunën, më 11 korrik, Bosnja shënon 20-vjetorin e vrasjeve më masive në Europë që nga Lufta e Dytë Botërore, masakrës së Srebrenicës. Në një periudhë 11- ditore në korrik të vitit 1995, u vranë ...

Gazetari i BBC-së: E dinim se ç’do ndodhte në Srebrenicë!

Telegrafi - 09.07.2015

Ndërsa ceremonitë përkujtimore për 20-vjetorin e masakrës së Srebrenicës zyrtarisht do të mbahen më 11 korrik dhe para tyre në Sarajevë ka nisur “Marshimi i Paqes” në kujtim të viktimave, Allan ...

PE injoron OKB-në, miraton rezolutën për Srebrenicën!

Ora news - 09.07.2015

Parlamenti Europian miratoi sot një rezolutë që konsideron si genocid masakrën e Srebrenicës, kryer nga forcat serbe nën drejtimin e gjeneralit Ratko Mlladiç në vitin 1995.

Genocidi serb, ja çfarë ndodhi 20 vjet më parë në Srebrenicë (Foto+18)

Botasot - 09.07.2015

Genocidi në Srebrenicë ka ndodhur më 11 korrik të vitit 1995, ku përfshiu vrasjen masive e planifikuar në një numër të madh burrash dhe te rinjsh boshnjakë nga mosha 12 deri në 77 vjeç.

Thaçi do të shkojë në Srebrenicë: Për t’i kujtuar viktimat e gjenocidit serb

Telegrafi - 09.07.2015

Zëvendëskryeministri dhe ministri i Punëve të jashtme të Kosovës, Hashim Thaçi, ka deklaruar sot se më 11 korrik do të qëndrojë në Srebrenicë në komemoracionin për viktimat e gjenocidit serb 20 vjet ...

Thaçi: Do të shkojë në Srebrenicë për t’i kujtuar viktimat e gjenocidit serb

Botasot - 09.07.2015

Zv/kryeministri dhe ministri i Punëve të jashtme të Kosovës, Hashim Thaçi ka deklaruar sot se më 11 korrik do të qëndrojë në Srebrenicë në komemoracionin për viktimat e gjenocidit serb 20 vjet më ...

Merkel: Bosnja të ndërtojë një të ardhme ku një gjenocid të mos jetë më i mundshëm

BalkanWeb - 09.07.2015

SARAJEVE- Gjermania i kërkoi sot Bosnjes të ndërtojë një të ardhme të paqes në të cilën një ”gjenocid” si ai i kryer 20 vjet më parë nga forcat serbo-boshnjake kundër myslimanëve të Bosnjës në ...

Kongresi Amerikan miraton rezolutën për genocidin në Srebrenicë

BalkanWeb - 09.07.2015

SHBA- Kongresi Amerikan ka miratuar sot rezolutën për Srebrencën, e cila e njeh si “genocid” masakrën e serbëve ndaj myslimanëve boshnjakë, ndodhur 20 vjet më parë.

Amnesty: Vetoja ruse për Srebrenicën, turp dhe fyerje

Koha.net - 09.07.2015

“Vetoja e Rusisë, në KS të OKB-së ndaj Rezolutës për gjenocid në Srebrenicë, është ofendim për kujdesën e të vdekurve”, thuhet në reagimin e Amnesty International.

Nikoliç i dërgon letër Putinit: Ballkani do jetë në prag lufte nëse miratohet rezoluta për Srebrenicën

BalkanWeb - 09.07.2015

SERBI – “Ballkani do të jetë në prag lufte nëse miratohet rezoluta për Srebrenicën”. Këtë ia ka shprehur presidenti i i Serbisë, Tomislav Nikoliç, homologut të tij rus Vladimir Putin.

Kongresi Amerikan: Gjenocid ajo që ndodhi në Srebrernicën

Telegrafi - 09.07.2015

Kongresi amerikan ka miratuar sot rezolutën për Srebrernicën , e cila e njeh si "gjenocid" masakrën e serbëve ndaj myslimanëve boshnjakë 20 vjet më parë.

Kongresi Amerikan miratoi Rezolutën për gjenocidin e Srebrenicës

Tetova Sot - 09.07.2015

Dhoma Përfaqësuese e Kongresit të SHBA e ka miratuar njëzëshëm Rezolutën për Srebrenicën, me të cilën krimet serbe të korrikut të vitit 1995 i definon gjenocid.

Kuvendi i Kosovës, një minutë heshtje për viktimat e Srebrenicës

Java News - 09.07.2015

Kuvendi i Kosovës ka hapur seancën plenare me një minutë heshtje, në nderim të viktimave në masakrën e Srebrenicës në Bosnje, ku forcat serbe vranë dhe masakruan mbi 8 mijë civilë boshnjakë.

Kuvendi i Kosovës mban një minut heshtje për viktimat e Srebrenicës

Shqiptarja - 09.07.2015

Seanca e sotme plenare e Kuvendit të Kosovës ka nisur me një minut heshtje në nderim të viktimave të rënë 20 vite më parë në Srebrenicë. Në seancën e sotme të Kuvendit të Kosovës ku do të shqyrtohet ...

Veseli: 20 vite më parë bota u trondit nga regjimi i Millosheviqit

Tetova Sot - 09.07.2015

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka shkruar në Facebook se sot Kuvendi mbajti një minutë heshtje në nderim të viktimave të masakrës së Srebrenicës.

Letra e presidentit serb drejtuar Putinit: Ballkani në prag të luftës

Tetova Sot - 09.07.2015

Në një letër të Presidentit serb, Tomislav Nikoliq, drejtuar Presidentit rus, Vladimir Putin, shkruante se Ballkani do të gjendet në prag të luftës nëse rezoluta britanike për Srebrenicës do të kaloj ...

Berisha ngre Parlamentin në këmbë: 1 min. heshtje për Srebrenicën

Java News - 09.07.2015

Ndryshe nga thuajse të gjitha rastet e tjera, këtë radhë ish-kryeministri Sali Berisha ka lënë mënjanë akuzat ndaj mazhorancës në nisjen e fjalës së tij në sallën e Parlamentit.

Berisha ngre në këmbë deputetët  mbajnë heshtje për Srebrenicën

Shqiptarja - 09.07.2015

TIRANË - Deputetët e Parlamentit shqiptar kanë mbajtur një minutë heshtje për viktimat e masakrës në Srebenicë të ndodhur 20 vite më parë. Ftesën për mbajtjen e heshtjes në shenjë nderimi për ...

Parlamenti Evropian miraton Rezolutën për Srebrenicën

Tetova Sot - 09.07.2015

Deputetët e Parlamentit Evropian kanë miratuar rezolutën për Srebrenicën me të cilën dënojnë ashpër krimin në Srebrenicë. Në Rezolutën për krime në Srebrenicë në përputhje me gjykimet në Tribunalin e ...

Deri më tani 630 vjet burg për krimet në Srebrenicë

Gazeta Tema - 09.07.2015

Në 20 vitet që kanë kaluar që nga krimi më i madh në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore, Gjykata Penale Ndërkombëtare për ish-Jugosllavinë e mbështetur nga OKB-ja ka dënuar 14 persona për krime ...

Genocidi serb, ja çfarë ndodhi 20 vjet më parë në Srebrenicë (FOTO+18)

Tetova Sot - 09.07.2015

Genocidi në Srebrenicë ka ndodhur më 11 korrik të vitit 1995, ku përfshiu vrasjen masive e planifikuar në një numër të madh burrash dhe te rinjsh boshnjakë nga mosha 12 deri në 77 vjeç.

Parlamenti shqiptar zbulon “Hitlerin e ri”. Më saktë Berisha cilëson kështu Vladimir Putinin e Rusisë. Deputetët i ...

Respublica - 09.07.2015

Sot Parlamenti shqiptar ka mbajtur një minutë heshtje për viktimat e masakrës së Srebrenicës. Propozimi ka ardhur nga ish-kryeministri Sali Berisha, i cili në fjalën e tij kujtoi këtë ngjarje.

Berisha flet në parlament, si në Facebook. E quan Vladimir Putin, Hitlerin e ri të Europës

Gazeta Tema - 09.07.2015

Sot Parlamenti shqiptar ka mbajtur një minutë heshtje për viktimat e masakrës së Srebrenicës. Propozimi ka ardhur nga ish-kryeministri Sali Berisha, i cili në fjalën e tij kujtoi këtë ngjarje.

Pjesëmarrja e Vuçiq në Srebrenicë mund të anulohet për shkak të pasigurisë

Tetova Sot - 09.07.2015

Mbetet e paqartë nëse kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq më 11 korrik do të merr pjesë në mbledhjen komemorative në 20 vjetorin e masakrës së Srebrenicës, raporton televizion serb, “Pink”.

Mbi 90 delegacione të huaja, 2.000 policë dhe 800 gazetarë të shtunën do të jenë në Srebrenicë

Tetova Sot - 09.07.2015

Më shumë se 90 delegacione të huaja, mes të cilëve edhe ish-presidenti amerikan Bill Klinton, ish-sekretarja amerikane e shtetit Medlin Olbrajt, përfaqësuesja e lartë e BE-së Federika Mogerini dhe ...

Presidenti serb është në fakt si Mbretëresha

Gazeta Dita - 09.07.2015

Lajmi se presidenti Tomislav Nikoliç i Serbisë dërgoi një letër në shkrim cirilik te mbretëresha Elizabeta II e Britanisë me rastin e Rezolutës së OKB për Srebrenicën, i ka bërë serbët të qeshin.

Nikoliç i dërgon letër Putinit: Ballkanit është në prag lufte

Shqiptarja - 09.07.2015

Në letrën dërguar presidentit të Rusisë Vladimir Putin, Tomislav Nikoliç thekson se Ballkanit do të jetë në prag të luftës nëse në OKB miratohet rezoluta britanike për Sebrenicën.

Parlamenti Evropian me Rezolutë e quan gjenocid masakrën në Srebrenicë

Gazeta Dita - 09.07.2015

Në Rezolutë krimi në Srebrenicë, në përputhje me aktgjykimet e Tribunalit Ndërkombëtar të Hagës cilësohet si gjenocid, njofton B92, transmeton Koha.net.

Presidenti serb është në fakt si Mbretëresha

Gazeta Tema - 09.07.2015

Lajmi se presidenti Tomislav Nikoliç i Serbisë dërgoi një letër në shkrim cirilik te mbretëresha Elizabeta II e Britanisë me rastin e Rezolutës së OKB për Srebrenicën, i ka bërë serbët të qeshin.

Mijëra qytetarë të Sarajevës përcollën 136 viktimat e gjenocidit të Srebrenicës

Tetova Sot - 09.07.2015

Familjet e viktimave, qytetarë të Sarajevës dhe zyrtarë të shumtë kanë përcjellë kolonën me eshtrat e 136 viktimave të gjenocidit në Srebrenicë, e cila ka kaluar nëpër rrugët kryesore të kryeqytetit ...

Braçe: Turp që na ngriti në këmbë bashkëpunëtori i Milosheviçit

Gazeta Dita - 09.07.2015

Deputeti socialist Erjon Braçe ka komentuar afër mesnatës propozimin e Sali Berishës për të mbajtur një minutë heshtje për nder të viktimave të Srebrenicës.

Marsh në Prizren për viktimat e Srebrenicës

Kosova Live - 09.07.2015

Dy organizatat qeveritare të boshnjakëve në Prizren, “Boshnjak KS” dhe “Marshi i Paqes për Srebrenicën” organizojnë një marsh për ndër të 20 vjetorit të masakrës së Srebrenicës pranë qendrës sportive ...

Edhe Kuvendi i Kosovës nderon viktimat e Srebrenicës

Kosova Live - 09.07.2015

Edhe Kuvendi i Kosovës i është bashkuar përkujtimit global që po i bëhet masakrës së Srebrenicës në 20 vjetorin e saj. Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli ka kërkuar nga deputetët që t’i nderojnë ...

Parlamenti evropian voton sot rezolutën për Srebrenicën

Kosova Live - 09.07.2015

Parlamenti evropian ka përfunduar në mëngjes debatin mbi projektrezolutën për Srebrenicën, të cilën deputetët do të votojnë sot në mesditë, transmeton Anadolu Agency (AA).

Kongresi Amerikan miratoi Rezolutën për gjenocidin e Srebrenicës

Republika - 09.07.2015

Dhoma Përfaqësuese e Kongresit të SHBA e ka miratuar njëzëshëm Rezolutën për Srebrenicën, me të cilën krimet serbe të korrikut të vitit 1995 i definon gjenocid.

Hasani thotë se ndërkombëtarët duan “t’i çlirojnë nga çlirimtarët”

Kosova Live - 09.07.2015

Deputeti Nait Hasani, nga Grupi parlamentar i Partisë Demokratike të Kosovës vazhdon të këmbëngulë në qëndrimin e tij kundër themelimit të gjykatës speciale, duke thënë se kjo gjykatë dhe përkrahësit ...

Sarajeva nderon viktimat e fundit të identifikuara të Srebrenicës

Kosova Live - 09.07.2015

Mijëra njerëz kanë dalë në rrugën kryesore të Sarajevës për të nderuar 136 arkivole janë nisur për në Srebrenicë, të cilat bartnin viktimat e fundit të identifikuara të masakrës.

Parlamenti Evropian miraton Rezolutë për Srebrenicën

Kosova Live - 09.07.2015

Deputetët e Parlamentit Evropian kanë miratuar Rezolutën për Srebrenicën me të cilën dënohet ashpër krimi në Srebrenicë. Sipas kësaj Rezolute, krimi në Srebrenicë, në përputhje me aktgjykimet e ...

Mijëra qytetarë të Sarajevës përcollën 136 viktimat e gjenocidit të Srebrenicës

Kosova Live - 09.07.2015

Familjet e viktimave, qytetarë të Sarajevës dhe zyrtarë të shumtë kanë përcjellë kolonën me eshtrat e 136 viktimave të gjenocidit në Srebrenicë, e cila ka kaluar nëpër rrugët kryesore të kryeqytetit ...

Vuçiq ka vendosur të shkojë në Srebrenicë

Lajmi.net - 08.07.2015

Qeveria e Serbisë në një mbledhje sonte vonë ka vendosur unanimisht që kryeministri i këtij vendit, Aleksandar Vuciq të marrë pjesë në shënimin e 20 vjetorit të masakrës në Srebrenicë.

Seanca për Srebrenicën nesër në orën 16:00

Lajmi.net - 08.07.2015

Për shkak të mospajtimeve të mëdha të anëtarëve të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara mbi propozimin britanik të rezolutës për Srebrenicën, seanca është shtyrë për nesër, e mërkurë, në ...

Vuçiq vendos të shkojë në Srebrenicë

Lajm - 08.07.2015

Qeveria e Serbisë në një mbledhje sonte vonë ka vendosur unanimisht që kryeministri i këtij vendit, Aleksandar Vuciq të marrë pjesë në shënimin e 20 vjetorit të masakrës në Srebrenicë.

Vuçiq do të shkojë në Srebrenicë

Evropaelire - 08.07.2015

07:19 Vuçiq do të shkojë në Srebrenicë 07:07 Merkel nis sot turneun ...

Rusia bllokon rezolutën për Srebrenicën

Evropaelire - 08.07.2015

Rusia ka mbajtur premetimin ndaj Serbisë dhe serbëve të Bosnjës për të bllokuar një rezolutë të Kombeve të Bashkuara, e cila e përshkruan masakrën e vitit 1995 në Srebrenicë si gjenocid.

Vuçiq do të merr pjesë në ceremoninë e përkujtimit të masakrës në srebrenicë

Zhurnal - 08.07.2015

Beograd, 8 korrik - Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë se do të ndjekë ceremoninë përkujtimore të masakrës së Srebrenicës më 11 korrik, pasi Këshilli i Sigurimit i Kombeve të ...

Vuçiq: Më 11 korrik do ta përfaqësojë Serbinë në Srebrenicë

Idividi - 08.07.2015

Beograd, 8 korrik 2015 (MIA) - Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë se do të ndjekë ceremoninë përkujtimore të masakrës së Srebrenicës më 11 korrik, pasi Këshilli i Sigurimit i Kombeve ...

Asambleja Parlamentare e OSBE-së miraton rezolutë kundër Rusisë

Evropaelire - 08.07.2015

20:01 Asambleja Parlamentare e OSBE-së miraton rezolutë kundër Rusisë 19:31 SHBA denoncon Azerbajxhanin për shkelje të të drejtave 18:47 Rusia dhe Britania përplasen për Srebrenicën 18:29 Nikoliq: ...

Kryeministri serb i gatshëm të shkojë në Srebrenicë

LajmiFundit - 08.07.2015

Kryeministri i Serbisë, Aleksandër Vuçiç do të shkojë në Srebrenicë më 11 korrik për të marrë pjesë në përkujtimin e masakrës në atë qytet në vitin 1995.

Rusia bllokon rezolutën e Kombeve të Bashkuara për Srebrenicën

Shqipmedia - 08.07.2015

Rusia ka mbajtur premetimin ndaj Serbisë dhe serbëve të Bosnjës për të bllokuar një rezolutë të Kombeve të Bashkuara, e cila e përshkruan masakrën e vitit 1995 në Srebrenicë si gjenocid.

Rusia mban premtimin ndaj Serbisë, bllokon rezolutën për Srebrenicën

LajmiFundit - 08.07.2015

Rusia ka mbajtur premtimin ndaj Serbisë dhe serbëve të Bosnjës për të bllokuar rezolutën e Kombeve të Bashkuara, e cila e përshkruan masakrën e vitit 1995 në Srebrenicë si genocid.

Davutoglu kërkon takim me Vuçiqin për Srebrenicën

Lajmi.net - 08.07.2015

Kryeministri i Turqisë, Ahmet Davutoglu, i cili më 11 korrik do të merr pjesë në tubimin komemorativ me rastin e 20 vjetorit të masakrës së Srebrenicës, ka kërkuar një takim me homologun e tij serb, ...

Mijëra persona në "Marshin e Paqes" nisen për në Srebrenicë

Almakos - 08.07.2015

Sot në Bosnje dhe Hercegovinë rreth tetë mijë pjesëmarrës nga fshati Nezuk, në lindje të vendit, në të cilin në vitin 1995 kanë mbërritur mijëra banorë të Srebrenicës, të cilët përmes pyjeve kaluan ...

Ks i kb-së sot voton rezolutën për Srebrenicën

Zhurnal - 08.07.2015

Uashington, 8 korrik- Këshilli i Sigurimit ka shtyrë për sot votimin e rezolutës për Srebrenicën të cilin e ka paraqitur Britania e Madhe, pasi Rusia ka kërcënuar se do t’i vë veto asaj, për shkak të ...

PE-ja e miratoi tekstin e rezolutës për Srebrenicën

Idividi - 08.07.2015

Strasburg, 8 korrik 2015 (MIA) - Përfaqësuesit e grupeve udhëheqëse politike në Parlamentin Evropian sot e miratuan projekt rezolutën për Srebrenicën, për të cilën nesër do të votohet në seancën ...

E dhimbshme: Të masakruarit e Srebrenicës në fotografi

Portalb - 08.07.2015

Lajme lidhur me temën Frikë në arrati: Historia e një të mbijetuare të Srebrenicës The Guardian, me akuza të rënda: SHBA-të dhe Britania “flijuan” Srebrenicën Bosnjë, marsh përkujtues për Srebrenicën ...

Fotografitë të masakruarve të Srebrenicës në një vend (Foto)

Lajm - 08.07.2015

20 vite pas mizorisë më të madhe në Evropë, pas Luftës së II-të Botërore, ku më shumë se 8000 boshnjakë myslimanë pësuan nga regjimi serb në vitin 1995 në gjenocidin në Srebrenicë, gazetarja ...

Mijëra persona në “Marshin e Paqes” nisen për në Srebrenicë, për 20-vjetorin e gjenocidit

Portalb - 08.07.2015

Lajme lidhur me temën E dhimbshme: Të masakruarit e Srebrenicës në fotografi Frikë në arrati: Historia e një të mbijetuare të Srebrenicës The Guardian, me akuza të rënda: SHBA-të dhe Britania ...

Prizreni organizon marsh për Srebrenicën prizreni organizon marsh për Srebrenicën

Zhurnal - 08.07.2015

Prishtine, 8 korrik- Në Prizren do të organizohet një marsh për nder të 20 vjetorit të masakrës së Srebrenicës. Marshi organizohet nga dy organizata jo qeveritare të boshnjakëve në Prizren e ...

Fillon marshi përkujtimor për viktimat e Srebrenicës

Zhurnal - 08.07.2015

Srebrenicë, 8 korrik- Disa mijëra njerëz kanë filluar marshin 100 kilometërsh për të përkujtuar viktimat e masakrës së Srebrenicës. Pjesëmarrësit në marshin tre ditorë, do të kalojnë nëpër rrugën që ...

Këtu janë të gjitha fytyrat e mijëra të vrarëve në Srebrenicë (Foto)

Lajm - 08.07.2015

Në qershor të vitit 1995 në Srebenicë të Bosnjës dhe Hercegovinës ushtria serbe ushtroi gjenocid ndaj popullit boshnjak, ku vrau mbi 8 mijë njerëz, transmeton zeri.info.

Prizreni organizon marsh për Srebrenicën

ikub - 08.07.2015

Sot në Prizren do të organizohet një marsh në nder të 20 vjetorit të masakrës së Srebrenicës. Marshi organizohet nga dy organizata jo qeveritare të boshnjakëve në Prizren e përkrahur edhe nga ...

“Njeti” rus, nuk miratohet rezoluta për Srebrenicën

Lajmi.net - 08.07.2015

Rezoluta për Srebrenicën nuk është miratuar nga Këshilli i Sigurimit të OKB-së, pasi Rusia me një “jo” ka vënë veto. Rusia më parë në seancën e KS të OKB-së, kishte kërkuar që rezoluta për ...

Rusia vendos veto, nuk kalon Rezoluta për gjenocidin serb në Srebrenicë

Portalb - 08.07.2015

Lajme lidhur me temën Mijëra persona në “Marshin e Paqes” nisen për në Srebrenicë, për 20-vjetorin e gjenocidit E dhimbshme: Të masakruarit e Srebrenicës në fotografi Frikë në arrati: Historia e një ...

Srebrenica, plaga e myslimanëve boshnjakë

Albeu.com - 08.07.2015

Gazeta e mirënjohur “ Reuters ” ka shkruar rreth tragjedisë së Srebrenicës dhe asaj ç’ka ndodhi në këtë qytet boshnjak, të banuar kryesisht nga myslimanët.

Limaj: Dështimi i Rezolutës për Srebrenicën, lajm i turpshëm nga Nju Jorku

Lajmi.net - 08.07.2015

Kryetari i Nismës për Kosovën, Fatmir Limaj ka reaguar pas dështimit të miratimit të Rezolutës në Këshillin e Sigurimit për gjenocidin serb në Srebrenicë.

Publikohet biseda mes Clinton dhe Chirac për Srebrenicën

Lajmi.net - 08.07.2015

Disa prej dokumenteve të CIA-s amerikane kanë zbuluar bisedën mes ish-presidentit francer Jacques Chirac dhe atij të SHBA-ve Bill Clinton, në lidhje me Srebrenicën.

Rusia dhe Britania përplasen për Srebrenicën

LajmiFundit - 08.07.2015

Duke folur në seancën e Këshillit të Sigurimit e cila filloi pas një minut heshtjeje për të kujtuar viktimat e Srebrenicës, ambasadori rus në OKB, Vitaly Chiurkin ka thënë se teksti i rezolutës “nuk ...

Vetoja ruse për Srebrenicën, Nikolic: Ditë e bukur për Serbinë

LajmiFundit - 08.07.2015

Pasi Rusia vendosi veto për draft-rezolutën e Kombeve të Bashkuara, për masakrën e Srebrenicës, presidenti serb Tomisllav Nikolic, përmes një deklarate për media, ka thënë se dita e sotme është “ditë ...

CIA publikon bisedën mes Clinton e Chirac për Srebrenicën

LajmiFundit - 08.07.2015

Dokumente nga CIA amerikane nga të cilat janë ndarë disa thekse zbulojnë bisedën mes ish presidentit francez Jacques Chirac dhe atij të SHBA-be Bill Clinton në lidhje me Srebrenicën.

Hashim Thaçi në Srebrenicë

Lajmi.net - 08.07.2015

Shumë liderë nga vende të ndryshme të botës, kanë konfirmuar dhe po përgatiten që të marrin pjesë ne ceremoninë qendrore që do të mbahet në Srebrenicë, për të përkujtuar mbi 8000 mijë bura që u vranë ...

Hoxhaj për veton ruse në OKB: Një tjetër sulm dhe fyerje për dinjitetin e viktimave

Lajmi.net - 08.07.2015

Ish-ministri i Jashtëm i Kosovës, Enver Hoxhaj ka reaguar ndaj përdorimit të vetos së Rusisë ndaj Rezolutës së sponsoruar të Britanisë së Madhe për Srebrenicën duke e quajtur të papranueshme dhe një ...

Serbi: Kryeministri serb i gatshëm të shkojë në Srebrenicë

VOA - 08.07.2015

Kryeministri i Serbisë, Aleksandër Vuçiç tha se qeveria e tij ka vendosur që ai të marrë pjesë në përvjetorin e masakrimit të 8 mijë myslimanëve boshnjak në Srebrenicë Kryeministri i Serbisë, ...

20-vjetori i masakrës së Srebrenicës, Vuçiç konfirmon pjesëmarrjen

BalkanWeb - 08.07.2015

SERBI -Qeveria e Serbisë në një mbledhje sonte vonë ka vendosur unanimisht që kryeministri i këtij vendit, Aleksandar Vuciç të marrë pjesë në shënimin e 20 vjetorit të masakrës në Srebrenicë.

Vuçiq do të shkojë në Srebrenicë

Botasot - 08.07.2015

Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë se do të ndjekë ceremoninë përkujtimore të masakrës së Srebrenicës më 11 korrik, pasi Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara ka shtyrë votimin ...

Rusia bllokon rezolutën për Srebrenicën

Botasot - 08.07.2015

Rusia ka mbajtur premetimin ndaj Serbisë dhe serbëve të Bosnjës për të bllokuar një rezolutë të Kombeve të Bashkuara, e cila e përshkruan masakrën e vitit 1995 në Srebrenicë si gjenocid.

Kryeministri serb i gatshëm të shkojë në Srebrenicë

Ora news - 08.07.2015

Kryeministri i Serbisë, Aleksandër Vuçiç tha se qeveria e tij ka vendosur që ai të marrë pjesë në përvjetorin e masakrimit të 8 mijë myslimanëve boshnjak në Srebrenicë.

Rusia bllokon rezolutën për Srebrenicën

Telegrafi - 08.07.2015

Rusia ka mbajtur premtimin ndaj Serbisë dhe serbëve të Bosnjës për të bllokuar një rezolutë të Kombeve të Bashkuara, e cila e përshkruan masakrën e vitit 1995 në Srebrenicë si gjenocid.

KS i KB-së sot voton Rezolutën për Srebrenicën

Botasot - 08.07.2015

Këshilli i Sigurimit ka shtyrë për sot votimin e rezolutës për Srebrenicën të cilin e ka paraqitur Britania e Madhe, pasi Rusia ka kërcënuar se do t’i vë veto asaj, për shkak të referencës për ...

KS i KB-së sot pritet ta votojë Rezolutën për Srebrenicën

Koha.net - 08.07.2015

Këshilli i Sigurimit ka shtyrë për sot votimin e rezolutës për Srebrenicën të cilin e ka paraqitur Britania e Madhe, pasi Rusia ka kërcënuar se do t’i vërë veto asaj, për shkak të referencës për ...

Srebrenicë: Të ëndërrosh në rrënoja

Mapo - 08.07.2015

Srebrenicë: Të ëndërrosh në rrënoja Postuar më: 08 Korrik 2015 11:12 Të rinjtë që janë rritur pas masakrave të 20 viteve më parë në Srebrenicë, dikur një qytet i begatë boshnjak, nuk presin shumë nga ...

Rusia mban premtimin ndaj Serbisë, bllokon rezolutën për Srebrenicën

Ora news - 08.07.2015

Rusia ka mbajtur premtimin ndaj Serbisë dhe serbëve të Bosnjës për të bllokuar rezolutën e Kombeve të Bashkuara, e cila e përshkruan masakrën e vitit 1995 në Srebrenicë si genocid.

Vuçiq i bindur se Rezoluta për Srebrenicën nuk do të kalojë

Koha.net - 08.07.2015

Kryeministri Serb, Aleksander Vuçiq ka garantuar serbët se rezoluta e propozuar nga Britania për Srebrenicën nuk do të miratohet të mërkurën në Këshillin e Sigurimit, transmeton TV ARTA.

Fillon marshi përkujtimor për viktimat e Srebrenicës

Botasot - 08.07.2015

Disa mijëra njerëz kanë filluar marshin 100 kilometërsh për të përkujtuar viktimat e masakrës së Srebrenicës. Pjesëmarrësit në marshin tre ditorë, do të kalojnë nëpër rrugën që djemtë dhe burrat ...

Vuçiq: Më 11 korrik do ta përfaqësojë Serbinë në Srebrenicë

Yll Press - 08.07.2015

"Është koha të tregojmë se jemi të gatshëm për pajtim dhe se jemi të gatshëm të përkulim kokën tonë para viktimave të popujve tjerë", ka thënë Vuçiq, mbrëmë vonë në Beograd.

Prizreni organizon sot marsh për Srebrenicën

Botasot - 08.07.2015

Në Prizren do të organizohet një marsh për nder të 20 vjetorit të masakrës së Srebrenicës. Marshi organizohet nga dy organizata jo qeveritare të boshnjakëve në Prizren e përkrahur edhe nga Drejtoria ...

Prizreni organizon sot marsh për Srebrenicën

Telegrafi - 08.07.2015

Në Prizren do të organizohet një marsh për nder të 20 vjetorit të masakrës së Srebrenicës. Marshi organizohet nga dy organizata jo qeveritare të boshnjakëve në Prizren, e përkrahur edhe nga Drejtoria ...

Rusia bllokon Rezolutën e Britanisë së Madhe për Srebrenicën

Koha.net - 08.07.2015

Rusia ka përdorur veton në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara për të bllokuar propozimin e Britanisë së Madhe, për të njohur masakrën e Srebrenicës si "gjenocid".

Rusia vendos veto në rezolutën për Srebrenicën

Botasot - 08.07.2015

Rusia ka vendosur veto për draf-rezolutën e Kombeve të Bashkuara e cila dënon masakrën e vitit 1995 në Srebrenicë dhe e quan “krim të gjenocidit”. Edhe katër shtete të tjera në Këshillin e Sigurimit ...

Marshim në përkujtim të Srebrenicës

VOA - 08.07.2015

Mijëra vetë marshuan së bashku me të mbijetuar të masakrës së Srebrenicës të vitit 1995 në rrugën që përshkuan refugjatët për t’u shpëtuar forcave serbe përmes kodrave të Bosnjes lindore.

Rusia bllokon Rezolutën e Britanisë së Madhe për Srebrenicën

Telegrafi - 08.07.2015

Rusia ka përdorur veton në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara për të bllokuar propozimin e Britanisë së Madhe, për të njohur masakrën e Srebrenicës si "gjenocid".

Masakra e Srebenicës, marshim në malet e Bosnjes në prag të 20 vjetorit

Ora news - 08.07.2015

Mijëra njerëz u bashkuan me të mbijetuarit e masakrës së Srebenicës në marshin përkujtues të arratisjes së tyre nëpër malet e Bosnjës lindore. Më 11 korrik Bosnja përkujton 20 vjetorin e vrasjes më ...

Publikohet biseda mes Chirac dhe Clinton për Srebrenicën

Botasot - 08.07.2015

Dokumente nga CIA amerikane nga të cilat janë ndarë disa thekse zbulojnë bisedën mes ish presidentit francez Jacques Chirac dhe atij të SHBA-be Bill Clinton në lidhje me Srebrenicën.

Publikohet biseda mes Chirac dhe Clinton për Srebrenicën

Telegrafi - 08.07.2015

Dokumente nga CIA amerikane nga të cilat janë ndarë disa thekse zbulojnë bisedën mes ish presidentit francez Jacques Chirac dhe atij të SHBA-be Bill Clinton në lidhje me Srebrenicën.

Rusia dhe Britania përplasen për Srebrenicën

Botasot - 08.07.2015

Duke folur në seancën e Këshillit të Sigurimit e cila filloi pas një minut heshtjeje për të kujtuar viktimat e Srebrenicës, ambasadori rus në OKB, Vitaly Chiurkin ka thënë se teksti i rezolutës “nuk ...

Rusia i vë veton projektrezolutës për Srebrenicën

VOA - 08.07.2015

Rusia i vuri veton një projekt-rezolute të OKB-së që e dënon si akt gjenocidi masakrën e vitit 1995 në Srebrenicë gjatë luftës së Bosnjes. Votimi në Këshillin e Sigurimit ishte 10 vota pro dhe 1 ...

Hoxhaj për veton ruse në OKB, fyese ndaj viktimave të Srebrenicës

Koha.net - 08.07.2015

Ish-ministri i Jashtëm i Kosovës, Enver Hoxhaj ka reaguar ndaj përdorimit të vetos së Rusisë ndaj Rezolutës së sponsoruar të Britanisë së Madhe për Srebrenicën duke e quajtur të papranueshme dhe një ...

Rusia vë veton ndaj rezolutës së OKB-së për Srebrenicën

Botasot - 08.07.2015

Rusia i vendosi veton sot rezolutës së Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, që e cilëson gjenocid masakrën kundër myslimanëve në Srebrenicë nga serbët etnikë.

Hoxhaj për veton ruse në OKB: Një tjetër sulm dhe fyerje për dinjitetin e viktimave

Telegrafi - 08.07.2015

Ish-ministri i Jashtëm i Kosovës, Enver Hoxhaj ka reaguar ndaj përdorimit të vetos së Rusisë ndaj Rezolutës së sponsoruar të Britanisë së Madhe për Srebrenicën duke e quajtur të papranueshme dhe një ...

Hashim Thaçi në Srebrenicë

Telegrafi - 08.07.2015

Shumë liderë nga vende të ndryshme të botës, kanë konfirmuar dhe po përgatiten që të marrin pjesë ne ceremoninë qendrore që do të mbahet në Srebrenicë, për të përkujtuar mbi 8000 mijë veta që u vranë ...

Hashim Thaçi në Srebrenicë

Botasot - 08.07.2015

Shumë liderë nga vende të ndryshme të botës, kanë konfirmuar dhe po përgatiten që të marrin pjesë ne ceremoninë qendrore që do të mbahet në Srebrenicë, për të përkujtuar mbi 8000 mijë veta që u vranë ...

Hoxhaj për veton ruse në OKB: Një tjetër sulm dhe fyerje për dinjitetin e viktimave

Botasot - 08.07.2015

Ish-ministri i Jashtëm i Kosovës, Enver Hoxhaj ka reaguar ndaj përdorimit të vetos së Rusisë ndaj Rezolutës së sponsoruar të Britanisë së Madhe për Srebrenicën duke e quajtur të papranueshme dhe një ...

Rusia vë veton ndaj rezolutës së OKB-së për Srebrenicën

BalkanWeb - 08.07.2015

SHBA- Rusia i vendosi veton sot rezolutës së Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, që e cilëson gjenocid masakrën kundër myslimanëve në Srebrenicë nga serbët etnikë.

Rusia vë veton ndaj rezolutës së OKB-së për Srebrenicën

Mapo - 08.07.2015

Rusia vë veton ndaj rezolutës së OKB-së për Srebrenicën Postuar më: 08 Korrik 2015 22:32 Rusia i vendosi veton sot rezolutës së Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, që e cilëson gjenocid ...

Rezoluta për Srebrenicën në KS

Vision Plus - 08.07.2015

Pas rezistencës së Rusisë të martën, Këshilli i Sigurimit të Kombeve të Bashkuara shqyrton rezolutën për Bosnje Hercegovinën, që e cilëson si gjenocid masakrën që ka ndodhur në Srebrenicë nga Serbia.

Seanca për Srebrenicën nesër në orën 16:00

Tetova Sot - 08.07.2015

Për shkak të mospajtimeve të mëdha të anëtarëve të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara mbi propozimin britanik të rezolutës për Srebrenicën, seanca është shtyrë për nesër, e mërkurë, në ...

Fillon marshi përkujtimor për viktimat e Srebrenicës

Shkupi24 - 08.07.2015

D isa mijëra njerëz kanë filluar marshin 100 kilometërsh për të përkujtuar viktimat e masakrës së Srebrenicës. Pjesëmarrësit në marshin tre ditorë, do të kalojnë nëpër rrugën që djemtë dhe burrat ...

Nuk votohet rezoluta për Srebrenicën, Rusia votoi kundër

Tetova Sot - 08.07.2015

Këshilli i Sigurimit i OKB-së nuk e ka miratuar rezolutën për Srebrenicën, sepse Rusia që është anëtare me të drejtë vetoje, votuan kundër rezolutës. Katër anëtarë të Këshillit të Sigurimit, duke ...

Rusia i vë veton projektrezolutës për Srebrenicën

Java News - 08.07.2015

Rusia i vuri veton një projekt-rezolute të OKB-së që e dënon si akt gjenocidi masakrën e vitit 1995 në Srebrenicë gjatë luftës së Bosnjes. Votimi në Këshillin e Sigurimit ishte 10 vota pro dhe 1 ...

Publikohet biseda e Clinton me Chirac për Srebrenicën

InfoGlobi - 08.07.2015

Dokumente nga CIA amerikane nga të cilat janë ndarë disa thekse zbulojnë bisedën mes ish presidentit francez Jacques Chirac dhe atij të SHBA-be Bill Clinton në lidhje me Srebrenicën.

Merkeli dhe Srebrenica

Java News - 08.07.2015

Nga Ben Andoni Ardhja e liderëve botërore në rajon të jep një moment të rremë ç’tensionimi, ashtu si ky i fundit, që përfundoi pak orë më parë në Tiranë me kancelaren gjermane Merkel.

Marshim në përkujtim të Srebrenicës

Java News - 08.07.2015

Mijëra vetë marshuan së bashku me të mbijetuar të masakrës së Srebrenicës të vitit 1995 në rrugën që përshkuan refugjatët për t’u shpëtuar forcave serbe përmes kodrave të Bosnjes lindore.

Hashim Thaçi në Srebrenicë

Tetova Sot - 08.07.2015

Shumë liderë nga vende të ndryshme të botës, kanë konfirmuar dhe po përgatiten që të marrin pjesë ne ceremoninë qendrore që do të mbahet në Srebrenicë, për të përkujtuar mbi 8000 mijë bura që u vranë ...

Hoxhaj për veton ruse në OKB: Një tjetër sulm dhe fyerje për dinjitetin e viktimave

Tetova Sot - 08.07.2015

Ish-ministri i Jashtëm i Kosovës, Enver Hoxhaj ka reaguar ndaj përdorimit të vetos së Rusisë ndaj Rezolutës së sponsoruar të Britanisë së Madhe për Srebrenicën duke e quajtur të papranueshme dhe një ...

Vucic do të shkojë në Srebrenicë

Kosova Live - 08.07.2015

Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vucic, ka thënë se do të ndjekë ceremoninë përkujtimore të masakrës së Srebrenicës më 11 korrik, pasi Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara ka shtyrë votimin ...

Rezoluta për Srebrenicën pritet të votohet në KS të OKB-së

Kosova Live - 08.07.2015

Këshilli i Sigurimit i Organizatës së Kombeve të bashkuar ka shtyrë për sot votimin e rezolutës për Srebrenicën, të paraqitur nga Britania e Madhe, pasi Rusia ka kërcënuar se do t’i vërë veto asaj, ...

Rusia i vë veton projektrezolutës për Srebrenicën

Republika - 08.07.2015

Rezoluta për Srebrenicën nuk është miratuar nga Këshilli i Sigurimit i OKB-së, pasi Rusia përdori veton. Rusia më herët në mbledhjen e Këshillit të Sigurimit të OKB-së ka kërkuar që rezoluta për ...

Rusia vendos veto në rezolutën për Srebrenicën

Kosova Live - 08.07.2015

Rusia ka vendosur veto për draf-rezolutën e Kombeve të Bashkuara e cila dënon masakrën e vitit 1995 në Srebrenicë dhe e quan “krim të gjenocidit”. Edhe katër shtete të tjera në Këshillin e Sigurimit ...

Cameron: Të mos harrohet Srebrenica

Lajm - 07.07.2015

Qeveria e Britanisë ka mbajtur një ceremoni, në kujtim të mijëra burrave dhe djemve myslimanë të vrarë nga forcat serbe në Srebrenicë, 20 vjet më parë.

OKB shqyrton sot Rezolutën për Srebrenicën

LajmiFundit - 07.07.2015

Këshilli i Sigurimit i KB-së sot në New – York duhet të shqyrtojë propozim rezolutën për Srebrenicën të cilin e ka paraqitur Britania e Madhe. Në këtë propozim rezolutë, Serbia akuzohet për gjenocid ...

Europarlamenti u dha nderime viktimave nga Srebrenica

Idividi - 07.07.2015

Strasburg, 7 korrik 2015 (MIA) - Në fillimin e sesionit plenar të Parlamentit Evropian, eurodeputetët u dhanë nderime viktimave nga masakra në Srebrenicë, njoftoi korrespondenti i MIA-s nga ...

Analizë: Rezoluta britanike dhe ajo ruse për Srebrenicën, hutojnë Serbinë

Lajmi.net - 07.07.2015

Pas konsultimeve të mbrëmshme në Këshillin e Sigurimit të OKB-së, nuk është arritur ndonjë marrëveshje rreth rezolutave të Britanisë dhe Rusisë. Është bërë thirrje liderëve politikë që të pranojnë ...

Frikë në arrati: historia e një të mbijetuare të Srebrenicës

Zhurnal - 07.07.2015

Srebrenicë, 7 korrk -Ulur në një zyrë në kryeqytetin boshnjak të Sarajevës, shumë kilometra larg Srebrenicës, 61-vjeçarja Fatima Ahmic mbledh veten për të folur për ditët më të këqija në jetën e saj ...

Daçiq akuzon britanikët: Ditë ters për Serbinë

Portalb - 07.07.2015

Lajme lidhur me temën Merkel: Integrimi i Serbisë në BE varet nga dialogu me Kosovën Vuçiq: Ndryshimet në Kushtetutën serbe duhet të kryhen në vitin 2017 Kthehen edhe 58 familje serbe në Kosovë ...

Ks diskuton sot projekt-rezolutën për srebrenicën

Zhurnal - 07.07.2015

Uashington, 7 korrik- Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara diskuton sot për një projekt-rezolutë të hartuar nga Britania, me rastin e 20-vjetorit të masakrës së Srebrenicës.

Historia e një të mbijetuare të Srebrenicës

Lajm - 07.07.2015

Fatima Ahmic kaloi 13 ditë duke u arratisur nëpër pyje, pothuajse pa ushqim dhe ujë, duke iu shmangur kurtheve dhe shkëmbimeve të zjarrit ndërsa i shpëtoi masakrave të Srebrenicës 20 vjet më parë ...

Frikë në arrati: Historia e një të mbijetuare të Srebrenicës

Portalb - 07.07.2015

Lajme lidhur me temën The Guardian, me akuza të rënda: SHBA-të dhe Britania “flijuan” Srebrenicën Bosnjë, marsh përkujtues për Srebrenicën Myftiu palestinez në Potoçari: Gurët e varreve dëshmojnë ...

Frikë në arrati: Historia e një të mbijetuare të Srebrenicës

Almakos - 07.07.2015

Ulur në një zyrë në kryeqytetin boshnjak të Sarajevës, shumë kilometra larg Srebrenicës, 61-vjeçarja Fatima Ahmic mbledh veten për të folur për ditët më të këqija në jetën e saj – largimin e ...

20 vjet nga masakra e Srebrenicës

ikub - 07.07.2015

Në korrik 1995, forcat serbe të Bosnjës vranë mbi 8 mijë burra dhe djem myslimanë në enklavën e Srebrenicës, që ishte caktuar si “vend i sigurt” nga Kombet e Bashkuara.

Shtyhet mbledhja e KS OKB-së, shkak veto e Rusisë

Lajmi.net - 07.07.2015

Mbledhja e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, në të cilën është dashur të diskutohet për një projekt-rezolutë të hartuar nga Britania me rastin e 20-vjetorit të Masakrës së Srebrenicës, ...

KS i KB-së sot shqyrton Rezolutën për Srebrenicën

Koha.net - 07.07.2015

Këshilli i Sigurimit i KB-së sot në New – York duhet të shqyrtojë propozim rezolutën për Srebrenicën të cilin e ka paraqitur Britania e Madhe. Në këtë propozim rezolutë, Serbia akuzohet për gjenocid ...

Cameron: Të mos harrohet Srebrenica

Yll Press - 07.07.2015

Kryeministri, David Cameron, ka udhëhequr shërbimin e djeshëm në Uestminister, duke thënë se “njerëzit nuk duhet të harrojnë kurrë atë që ka ndodhur”.

Frikë në arrati: Historia e një të mbijetuare të Srebrenicës

Mapo - 07.07.2015

Frikë në arrati: Historia e një të mbijetuare të Srebrenicës Postuar më: 07 Korrik 2015 12:23 Fatima Ahmic kaloi 13 ditë duke u arratisur nëpër pyje, pothuajse pa ushqim dhe ujë, duke iu shmangur ...

Frikë në arrati: Historia e një nëne të mbijetuar të Srebrenicës

Botasot - 07.07.2015

Fatima Ahmic kaloi 13 ditë duke u arratisur nëpër pyje, pothuajse pa ushqim dhe ujë, duke iu shmangur kurtheve dhe shkëmbimeve të zjarrit ndërsa i shpëtoi masakrave të Srebrenicës 20 vjet më parë.

Daçiq akuzon britanikët: Ditë ters për Serbinë

Botasot - 07.07.2015

Ministri serb për Punë të Jashtme, Ivica Daçiq, ka thënë se sot për Serbinë është një ditë e rëndësishme, por jo edhe me fat Kjo deklaratë e Ministrit serb për Punë të Jashtme, Ivica Daçiq, lidhet me ...

KS diskuton sot projekt-rezolutën për Srebrenicën

Botasot - 07.07.2015

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara diskuton sot për një projekt-rezolutë të hartuar nga Britania, me rastin e 20-vjetorit të masakrës së Srebrenicës.

Frikë në arrati: Historia e një nëne të mbijetuar të Srebrenicës

Telegrafi - 07.07.2015

Fatima Ahmic kaloi 13 ditë duke u arratisur nëpër pyje, pothuajse pa ushqim dhe ujë, duke iu shmangur kurtheve dhe shkëmbimeve të zjarrit ndërsa i shpëtoi masakrave të Srebrenicës 20 vjet më parë.

Rusia pa kundër rezolutë për Srebrenicën

Koha.net - 07.07.2015

Mediet serbe njoftojnë se Rusia nuk e ka dorëzuar në Këshillin e Sigurimit kundër rezolutën ndaj asaj të Britanisë së Madhe për masakrën në Srebrenicë.

Rusia pa kundër rezolutë për Srebrenicën

Telegrafi - 07.07.2015

Mediet serbe njoftojnë se Rusia nuk e ka dorëzuar në Këshillin e Sigurimit kundër rezolutën ndaj asaj të Britanisë së Madhe për masakrën në Srebrenicë.

20 vjet nga masakra e Srebrenicës

VOA - 07.07.2015

Bosnja po shënon 20 vjet që nga masakra e Srebrenicës, më e rënda në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore. Në korrik 1995, forcat serbe të Bosnjës vranë mbi 8 mijë burra dhe djem myslimanë në enklavën ...

Rusia shtyn për disa orë seancën e KS-së për Srebrenicën

Botasot - 07.07.2015

Mbledhja e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, në të cilën është dashur të diskutohet për një projekt-rezolutë të hartuar nga Britania me rastin e 20-vjetorit të Masakrës së Srebrenicës, ...

Rusia shtyn për disa orë seancën e KS-së për Srebrenicën

Koha.net - 07.07.2015

Mbledhja e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, në të cilën është dashur të diskutohet për një projekt-rezolutë të hartuar nga Britania me rastin e 20-vjetorit të Masakrës së Srebrenicës, ...

Shtyhet mbledhja e KS OKB-së, shkak veto e Rusisë

Yll Press - 07.07.2015

Mirëpo, pas kërkesës së Kinës që votimi të shtyhet derisa të mos arrihet konsensusi i të gjithë anëtarëve, është vendosur që seanca të mbahet në orën 21:00.

Vuçiq vendos të shkojë në Srebrenicë

Koha.net - 07.07.2015

Qeveria e Serbisë në një mbledhje sonte vonë ka vendosur unanimisht që kryeministri i këtij vendit, Aleksandar Vuciq të marrë pjesë në shënimin e 20 vjetorit të masakrës në Srebrenicë.

Vuçiq ka vendosur të shkojë në Srebrenicë

Telegrafi - 07.07.2015

Qeveria e Serbisë në një mbledhje sonte vonë ka vendosur unanimisht që kryeministri i këtij vendit, Aleksandar Vuciq të marrë pjesë në shënimin e 20 vjetorit të masakrës në Srebrenicë.

Frikë në arrati: Historia e një të mbijetuare të Srebrenicës

Gazeta Tema - 07.07.2015

Ulur në një zyrë në kryeqytetin boshnjak të Sarajevës, shumë kilometra larg Srebrenicës, 61-vjeçarja Fatima Ahmic mbledh veten për të folur për ditët më të këqija në jetën e saj – largimin e ...

Frikë në arrati: Historia e një të mbijetuare të Srebrenicës

Tetova Sot - 07.07.2015

Ulur në një zyrë në kryeqytetin boshnjak të Sarajevës, shumë kilometra larg Srebrenicës, 61-vjeçarja Fatima Ahmic mbledh veten për të folur për ditët më të këqija në jetën e saj – largimin e ...

KS diskuton sot projekt-rezolutën për Srebrenicën

Tetova Sot - 07.07.2015

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara diskuton sot për një projekt-rezolutë të hartuar nga Britania, me rastin e 20-vjetorit të masakrës së Srebrenicës.

Frikë në arratinë 13-vjeçare,historia e një të mbijetuare të Srebrenicës

Shqiptarja - 07.07.2015

Ulur në një zyrë në kryeqytetin boshnjak të Sarajevës, shumë kilometra larg Srebrenicës, 61-vjeçarja Fatima Ahmic mbledh veten për të folur për ditët më të këqija në jetën e saj – largimin e ...

Këshilli i Sigurimit i OKB-së do të shqyrtojë Rezolutën për Srebrenicën

Kosova Live - 07.07.2015

Këshilli i Sigurimit i Organizatës së Kombeve të Bashkuara në Nju Jork sot do të shqyrtojë propozim rezolutën për Srebrenicën, e paraqitur nga Britania e Madhe.

KS i OKB-së sot pritet të votojë për rezolutën Srebrenica

Kosova Live - 07.07.2015

Projektrezoluta e përgatitur nga Britania e Madhe me qëllim përkujtimin e boshnjakëve të masakruar në Srebrenicë nga serbët gjatë luftës në Bosnje pritet që të votohet gjatë seancës së sotme në ...

Frikë në arrati: Historia e një të mbijetuare të Srebrenicës

Republika - 07.07.2015

Ulur në një zyrë në kryeqytetin boshnjak të Sarajevës, shumë kilometra larg Srebrenicës, 61-vjeçarja Fatima Ahmic mbledh veten për të folur për ditët më të këqija në jetën e saj – largimin e ...

The Guardian, me akuza të rënda: shba-të dhe Britania “flijuan” Srebrenicën

Zhurnal - 06.07.2015

Sarajav ë, 6 korrik- Hulumtimi i ri tregon se Britania e Madhe dhe Shtetet e bashkuara të Amerikës e dinin gjashtë javë më herët për masakrën e Srebrenicës, por “e flijuan” atë, shkruan "The ...

The Guardian, me akuza të rënda: SHBA-të dhe Britania “flijuan” Srebrenicën

Portalb - 06.07.2015

Lajme lidhur me temën The Guardian, me akuza të rënda: SHBA-të dhe Britania “flijuan” Srebrenicën Bosnjë, marsh përkujtues për Srebrenicën Pakistan, arrin në 19 numri i të vdekurve nga aksidenti ...

The Guardian: SHBA-të dhe Britania “flijuan” Srebrenicën

Lajm - 06.07.2015

Hulumtimi i ri tregon se Britania e Madhe dhe Shtetet e bashkuara të Amerikës e dinin gjashtë javë më herët për masakrën e Srebrenicës, por “e flijuan” atë, shkruan "The Guardian".

Britani, meshë për Srebrenicën. Cameron: Nuk duhet të harrojmë atë çfarë ndodhi

Top Channel - 06.07.2015

Rreth 2 mijë veta kanë marrë pjesë në meshën përkujtimore për të vrarët në masakrën e Srebrenicës, që ndodhi rreth 20 vite më parë, në “Westminster Abbey” në ...

Britani, meshë për Srebrenicën. Cameron: Nuk duhet të harrojmë atë çfarë ndodhi

Lajm - 06.07.2015

Britani, meshë për Srebrenicën. Cameron: Nuk duhet të harrojmë atë çfarë ndodhi Rreth 2 mijë veta kanë marrë pjesë në meshën përkujtimore për të vrarët në masakrën e Srebrenicës, që ndodhi rreth 20 ...

2 mijë britanikë përkujtojnë masakrën e Srebrenicës, Cameron: Të mos harrojmë asnjëherë atë çfarë ndodhi

SOT - 06.07.2015

Rreth 2 mijë vetë kanë marrë pjesë në meshën përkujtimore për të vrarët në masakrën e Srebrenicës. Mesha u mbaj në “Westminster Abbey”, në Londër. Pas kësaj, kryeministri britanik, David Cameron, u ...

E hëna shënon hapjen e javës përkujtimore të viktimave të Srebenicës

Lajmi.net - 06.07.2015

Një shërbesë është mbajtur në Kishën Westminster në kujtim të mbi 8,000 burrave dhe djemve mysliman të vrarë në Srebrenicë nga forcat serbe në Bosnje 20 vjet më parë.

Cameron: të mos harrohet srebrenica

Zhurnal - 06.07.2015

Londër, 6 korrik- Qeveria e Britanisë ka mbajtur sot një ceremoni, në kujtim të mijëra burrave dhe djemve myslimanë, të vrarë nga forcat serbe në Srebrenicë, 20 vjet më parë.

Nikoliqi i shkruan letër Mbretëreshës Elizabet, shkak Srebrenica

Lajmi.net - 06.07.2015

Presidenti i Serbisë, Tomisllav Nikoliq ka kërkuar nga Mbretëresha britanike që ta tërheqë Rezolutën për Srebrenicën nga Këshilli i Sigurimit të OKB-së.

Srebrenica: Të vërtetosh një gjenocid

Mapo - 06.07.2015

Srebrenica: Të vërtetosh një gjenocid Postuar më: 06 Korrik 2015 13:12 Duke filluar thjesht me jo më shumë se thashetheme për një krim kolosal, hetuesit dhe prokurorët risjellin në mendje si ngritën ...

Cameron: Të mos harrohet Srebrenica

Botasot - 06.07.2015

Qeveria e Britanisë ka mbajtur sot një ceremoni, në kujtim të mijëra burrave dhe djemve myslimanë, të vrarë nga forcat serbe në Srebrenicë, 20 vjet më parë.

Britania organizon meshë për Srebrenicën

Koha.net - 06.07.2015

Rreth 2 mijë vetë kanë marrë pjesë në meshën përkujtimore për të vrarët në masakrën e Srebrenicës në “Westminster Abbey” në Londër. Pas kësaj, kryeministri britanik, David Cameron është shprehur se ...

E hëna shënon hapjen e javës përkujtimore të viktimave të Srebenicës

ABC News - 06.07.2015

Një shërbesë është mbajtur në Kishën Westminster në kujtim të mbi 8,000 burrave dhe djemve musliman të vrarë në Srebrenicë nga forcat serbe në Bosnje 20 vjet më parë.

The Guardian, hedh akuza të rënda: SHBA-të dhe Britania “flijuan” Srebrenicën

Java News - 06.07.2015

Hulumtimi i ri tregon se Britania e Madhe dhe Shtetet e bashkuara të Amerikës e dinin gjashtë javë më herët për masakrën e Srebrenicës, por “e flijuan” atë, shkruan “The Guardian”.

The Guardian, me akuza të rënda: SHBA-të dhe Britania “flijuan” Srebrenicën

Bota.al - 06.07.2015

Hulumtimi i ri tregon se Britania e Madhe dhe Shtetet e bashkuara të Amerikës e dinin gjashtë javë më herët për masakrën e Srebrenicës, por “e flijuan” atë, shkruan “The Guardian”.