TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Asambleja, Brace: Shteti përgjegjës për përmbytjet

Ina - 17.01.2010

Ka nisur punimet Asambleja Kombëtare e Partisë Socialiste në Shqipëri, ku fjalën i pari e ka marrë, kryetari i Asamblesë, Gramoz Ruçi, i cili u shpreh se përmbytjet në Shkodër e Lezhë nuk erdhën nga moti, por nga Qeveria shqiptare.

Fillon vlerësimi i dëmeve nga përmbytjet në Shqipëri

Alsat - 17.01.2010

Përmirësimi i situatës jo vetëm në zonat e përmbytura të qarkut të Shkodrës i lë vendin fazës tjetër, asaj të rehabilitimit. Një grup ekspertësh nga Banka Botërore do të nisen që javën e ardhme për të vlerësuar dëmet e shkaktuara nga uji.

Asambleja e PS-së, Qeveria përgjegjëse për përmbytjet

Telegrafi - 17.01.2010

Ka nisur punimet Asambleja Kombëtare e Partisë Socialiste në Shqipëri, ku fjalën i pari e ka marrë, kryetari i Asamblesë, Gramoz Ruçi, i cili u shpreh se përmbytjet në Shkodër e Lezhë nuk erdhën nga moti, por nga Qeveria shqiptare.

Ende asnjë shifër për dëmet nga përmbytjet në Shkodër

Koha.net - 17.01.2010

Shkodër, 17 janar - Pas përmbytjeve të mëdha të dy javëve të fundit në zonën e Shkodrës, situata po normalizohet, ndërsa autoritetet po përgatiten për llogaritjen e dëmeve të shkaktuara nga përmbytja.

Ngushtohet sipërfaqja e përmbytur

BBC - 16.01.2010

Pas përmbytjeve të mëdha të dy javëve të fundit në zonën e Shkodrës, situata po normalizohet, ndërsa autoritetet po përgatiten për llogaritjen e dëmeve të shkaktuara nga përmbytja.

Ambasada e SHBA 50 mijë dollarë si ndihmë për përmbytjet

VOA - 16.01.2010

Në përgjigje të situatës së emergjencës krijuar nga përmbytjet në veri të Shqipërisë, Ambasada e Shteteve të Bashkuara deklaroi sot se do të dhurojë 50 mijë dollarë si ndihmë emergjence për të mbështetur ata që janë prekur më shumë.

Shkodër: Përmirësohet gjendja në zonat e përmbytjes

VOA - 16.01.2010

Dita e sotme shënoi përmirësim të situatës ne zonat e përmbytura prej 2 javësh në Shkodër. Hidrocentralet e Kaskadës së Lumit Drin kanë ndërprerë shkarkimet, ndërkohë që moti është përmirësuar ndjeshëm.

Konferencë donatorësh për zonat e përmbytura

Telegrafi - 16.01.2010

Qeveria shqiptare pritet të organizojë së shpejti një konferencë donatorësh për të mbledhur ndihma dhe asistencë ekspertësh profesionistë, për të vlerësuar dhe rikuperuar dëmet e shkaktuara në zonat e përmbytura në veri të vendit.

Shqipëri: Ngushtohet sipërfaqja e përmbytur

Telegrafi - 16.01.2010

Pas përmbytjeve të mëdha të dy javëve të fundit në zonën e Shkodrës, situata po normalizohet, ndërsa autoritetet po përgatiten për llogaritjen e dëmeve të shkaktuara nga përmbytja.

Basha: Asnjë viktimë nga përmbytjet, situata drejt normalizimit

Koha.net - 16.01.2010

Shkodër, 16 janar - Ministri i Brendshëm i Shqipërisë, Lulzim Basha ka folur për bilancin e dëmeve nga përmbytjet në një konferencë të mbajtur sot në Shkodër.

Përmirësim gradual i situatës në Shkodër

BBC - 15.01.2010

Shkodra ka lënë pas dy javë shumë të vështira për mijëra banorë, të cilët u përmbytën nga vërshimi i ujrave në pronat dhe banesat e tyre. Edhe të premten në këtë rajon vijon të jetë një mot i kthjellët dhe me diell, gjë që ka ndikuar dhe ...

Përmbytjet në Shkodër, situata drejt përmirësimit

Alsat - 15.01.2010

Ndërpriten shkarkimet në liqenin e Fierzës Situata në zonat e përmbytura te Shkodrës po shkon drejt përmirësimit me ndërprerjen e reshjeve. Në lagjet periferike te qytetit është ulur ndjeshëm niveli i ujit.

Shqipëri: Ndalojnë rreshjet, përmirësohet gjendja

Evropaelire - 15.01.2010

Situata në zonat e përmbytura në Shqipëri ka vazhduar të përmirësohet. Ndërprerja e rreshjeve ka ndikuar drejtpërdrejt në uljen e sasisë së tokës nën ujë.

Shqipëri: Ndalojnë rreshjet, përmirësohet gjendja

Ina - 15.01.2010

Situata në zonat e përmbytura në Shqipëri ka vazhduar të përmirësohet. Ndërprerja e rreshjeve ka ndikuar drejtpërdrejt në uljen e sasisë së tokës nën ujë.

Prokuroria në Shkodër filloi hetim rreth përmbytjeve

Idividi - 15.01.2010

Tiranë, 15 janar (MIA) - Prokuroria nga qyteti verior shqiptar Shkodër, në kompetencën e së cilës bëjnë pjesë zonat e përmbytura, filloi hetimin për konfirmimin e përgjegjësisë së Korporatës elektroenergjetike shqiptare, KESH, njoftoi ...

Berisha takon ambasadoret Lohan dhe Montobio

Albeu.com - 15.01.2010

Kryeministri Berisha priti sot në një takim Ambasadorin e Spanjës në Tiranë zotin Emanuel Montobio dhe Kryetarin e Misionit të BE-së në Tiranë, Ambasadorin Lohan të cilët e informuan Kryeministrin për prioritetet e Presidencës spanjolle të ...

Topi i Shqipërisë viziton Shkodrën e rrënuar nga përmbytja

SETimes - 15.01.2010

15/01/2010 TIRANE, Shqipëri -- Presidenti Bamir Topi vizitoi të enjten (14 janar) Shkodrën duke thënë se më e keqja e rrezikut të përmbytjes kishte kaluar, ndërsa vlerësoi përpjekjet e vullnetarëve dhe punonjësve të tjerë të shpëtimit.

Përmirësohet gjendja në Shkodër

VOA - 15.01.2010

Situata e përmbytjeve në Shkodër ka njohur përmirësim gjatë 24 orëve të fundit. Uji është larguar nga rreth 2600 hektarë tokë dhe po ashtu edhe nga 480 banesa, kjo edhe për faktin se Hidrocentralet e Fierzës dhe Komanit, dje kanë mbyllur ...

Fillon përmirësimi i gjendjes në zonat e përmbytura në Shkodër

VOA - 15.01.2010

Dita e sotme ka shënuar rënie të nivelit të ujrave në zonat e përmbytura prej dy javesh ne Shkodër. Sot eshte mundesuar rihapja e korridorit rrugor drejt Komunes se permbytur te Dajcit dhe disa fshatrave te tjera, duke lejuar dergimin e ...

Shqipëri: Ndalojnë reshjet, përmirësohet gjendja

Telegrafi - 15.01.2010

Situata në zonat e përmbytura në Shqipëri ka vazhduar të përmirësohet. Ndërprerja e reshjeve ka ndikuar drejtpërdrejt në uljen e sasisë së tokës nën ujë.

Prokuroria në Shkodër filloi hetim rreth përmbytjeve

Yll Press - 15.01.2010

Prokuroria filloi me verifikimin e dokumentacionit, me të cilin disponon KESH, në lidhje me atë se sa është respektuar rregullorja për punën e elektranave, konkretisht kur janë hapur portat për lëshimin e ujit nga akumulimet e mbushura dhe ...

Ndalojnë reshjet, përmirësim gradual i situatës pas përmbytjeve

Botasot - 15.01.2010

Edhe të premten në këtë rajon vijon të jetë një mot i kthjellët dhe me diell, gjë që ka ndikuar dhe në rënien e nivelit të ujrave në rajonet e përmbytura.

BE-së dhe Presidenca spanjolle, mbështetje për Shqipërinë

Telegrafi - 15.01.2010

Kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha priti të premten në një takim ambasadorin e Spanjës në Tiranë Emanuel Montobio dhe kryetarin e misionit të BE-së në Tiranë, ambasadorin Helmut Lohan të cilët e informuan kryeministrin për prioritetet ...

Xhemati i Kosovës dhuron ndihma për të përmbyturit në Shqipëri

Koha.net - 15.01.2010

Prishtinë, 15 janar - Sot në të gjitha xhamitë e Kosovës, pas namazit të xhumasë, u grumbulluan mjete financiare për ndihmë zonave të përmbytura në Shqipërinë e Veriut.

Ambasada e SHBA-së, 50 000 USD emergjencë për të përmbyturit

Koha.net - 15.01.2010

Tiranë, 15 janar - Në përgjigje të situatës së krijuar nga përmbytjet në veriperëndim të Shqipërisë, Ambasada e SHBA-së deklaroi se do të dhurojë 50 000 USD si ndihmë emergjence për të mbështetur ata që janë prekur më shumë.

Abdylaqim Ademi në Shkodër, Tetova nis kontigjentin e ndihmave

Fakti - 14.01.2010

Zëvendëskryeministri shqiptar udhëtoi në Shqipëri Abdylaqim Ademi në Shkodër, Tetova nis kontigjentin e ndihmave “Ekipet nga Maqedonia për reagim të shpejtë kanë pjesëmarrje të madhe në aksion.

Situata në zonat e përmbytura

Fakti - 14.01.2010

Situata në zonat e përmbytura Berisha: E keqja mbaroi “Duhet të realizohet sa më parë një tender ndërkombëtar për thellimin e Bunës dhe shndërrimin e saj në të lundrueshem si një shekull me parë.

Ulen prurjet, por shtohen sipërfaqet e përmbytura

BBC - 14.01.2010

Autoritetet që menaxhojnë situatën e përmbytjeve në rrethin e Shkodrës thonë se ka një ulje të nivelit dhe prurjeve të ujrave nga Kaskada e Drinit.

"Fatura financiare e përmbytjeve mjaft e lartë"

BBC - 14.01.2010

Dy javë pas përmbytjeve në zonën veriperëndimore të Shqipërisë, gjithnjë e më shumë po flitet për faturën financiare të kësaj katastrofe. Autoritetet thonë se gjithshka do të jetë e qartë pas normalizimit të situatës dhe uji të jetë ...

Gjendja drejt përmirësimit gradual, thonë autoritetet

BBC - 14.01.2010

Presidenti i Shqipërisë, Bamir Topi, i shoqëruar nga disa ambasadorë të huaj, ka parë nga afër situatën në disa zona të përmbytura në Shkodër. Shteti do të bëjë ç’është e mundur për banorët e përmbytur, në mënyrë që gjithcka të ...

Ulen prurjet, por shtohen sipërfaqet e përmbytura

Ina - 14.01.2010

Autoritetet që menaxhojnë situatën e përmbytjeve në rrethin e Shkodrës thonë se ka një ulje të nivelit dhe prurjeve të ujrave nga Kaskada e Drinit.

Topi dhe ambasadoret po vizitojne Shkodren

Albeu.com - 14.01.2010

Presidenti i Republikës, Bamir Topi dhe tre ambasadorë në vendin tonë kanë mbërritur në komunën Ana e Malit. Presidenti Topi, ambasadori amerikan, John Withers, ambasadori i KE-së, Helmut Lohan dhe ... ...

Presidenti Topi dhe ambasadorët vizitojnë zonat e përmbytura

Ina - 14.01.2010

Presidenti i Republikës, Bamir Topi shoqëruar nga tre ambasadorë të akredituar në vendin po inspektojnë zonat e përmbytura në Shkodër. Presidenti Topi, shoqërohet në këtë vizitë nga ambasadori amerikan, John Withers, ambasadori i KE-së, ...

Përmirësohet gjendja në rrethinat e Shkodrës

Evropaelire - 14.01.2010

Presidenti i Shqipërisë, Bamir Topi, së bashku me ambasadorët e Shteteve të Bashkuara, të Komisionit Evropian dhe të Spanjës, vendit që ka kryesinë e BE-së, kanë vizituar zonat e përmbytura.

Qeveria shqiptare vlerëson reagimin e saj ndaj përmbytjes

SETimes - 14.01.2010

14/01/2010 TIRANE, Shqipëri -- Qeveria e përshkroi të mërkurën (13 janar) reagimin e saj ndaj dy javë përmbytjesh si një sukses dhe ofroi kompensim të garantuar ndaj të prekurve.

Shkodër, ulet numri i sipërfaqes së përmbytur

Ina - 14.01.2010

Qarku i Shkodrës hyri sot në ditën e 14 të përmbytjeve. Prej dy ditësh kanë ndaluar reshjet të shiut, pas një periudhe 2 javore me reshje të dendura, duke kthyer tek banoret e zonave të përmbytura shpresën për normalizimin e situatës.

Meta falënderon Maqedoninë

Telegrafi - 14.01.2010

Zv. Kryeministri dhe ministri i Punëve të Jashtme, Ilir Meta priti të mërkurën në Shkodër zv/kryeministrin e Republikës së Maqedonisë Abdylaqim Ademi i cili po zhvillon një vizitë në zonën e Shkodrës për të parë nga afër situatën e ...

Dita e 13-të e përmbytjeve në rrethinat e Shkodrës

VOA - 14.01.2010

Në Shkodër, vazhdon të jetë e rënduar situata në zonat e përmbytura. Megjithë përmirësimin e motit dhe pakësimin e shkarkimeve nga hidrocentralet e kaskadës së Drinit, sot është rritur edhe me 1000 hektarë të tjera sipërfaqja e tokës së ...

Përmbytjet, Topi: Kompensim real banorëve. Ambasadoret: Do ju ndihmojme

Botasot - 14.01.2010

Qarku i Shkodrës hyri sot në ditën e 14 të përmbytjeve. Prej dy ditësh kanë ndaluar reshjet të shiut, pas një periudhe 2 javore me reshje të dendura, duke kthyer tek banoret e zonave të përmbytura shpresën për normalizimin e situatës.

Topi me ambasadorët në Shkodër

Telegrafi - 14.01.2010

Presidenti i Shqipërisë, Bamir Topi ka deklaruar nga Shkodra se për të kapërcyer situatën e vështirë në zonat e përmbytura është i rëndësishëm solidariteti.

Berisha e cilësoi si shumë të suksesshëm operacionin ndaj përmbytjeve

Botasot - 14.01.2010

Shkodër, 14 janar 2010 - Kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha e cilësoi si shumë të suksesshëm operacionin e deritanishëm të ndërmarrë nga qeveria shqiptare në zonën veriperëndimore të vendit e cila që prej dy javësh gjendet e përmbytur.

Topi kërkon kompensim real për shkodranët

Koha.net - 14.01.2010

Shkodër, 14 janar-Presidenti i Shqipërisë, Bamir Topi kërkon kompensim real për të gjithë banorët e qarkut të Shkodrës të prekur nga përmbytja. Pas inspektimit të fshatit Obot, së bashku me ambasadorët e akredituar në Tiranë, në një ...

Përmirësohet gjendja pas përmbytjeve në rrethinat e Shkodrës

Botasot - 14.01.2010

Presidenti i Shqipërisë, Bamir Topi, së bashku me ambasadorët e Shteteve të Bashkuara, të Komisionit Evropian dhe të Spanjës, vendit që ka kryesinë e BE-së, kanë vizituar zonat e përmbytura.

Presidenti dhe ambasadorët në zonat e përmbytura

Botasot - 14.01.2010

Presidenti i Republikës, Prof. Dr. Bamir Topi vizitoi sot zonat e përmbytura në zonën e Shkodrës, së bashku me Ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës Shqipëri, Xhon Uithers, Kreun e Delegacionit të Komisionit Evropian në Tiranë, ...

Opozita përsëri me kritika ndaj qeverisë Berisha

BBC - 13.01.2010

Opozita në Shqipëri i ka cilësuar deklaratat e kryeministrit Sali Berisha në Shkodër si të turpshme. Kryeministri Berisha e cilësoi si shumë të suksesshëm operacionin e deritanishëm të ndërmarrë nga qeveria shqiptare në zonën ...

Operacion shumë i suksesshëm, thotë Berisha

BBC - 13.01.2010

Kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha e cilësoi si shumë të suksesshëm operacionin e deritanishëm të ndërmarrë nga qeveria shqiptare në zonën veriperëndimore të vendit e cila që prej dy javësh gjendet e përmbytur.

Mot më i mirë, por evakiumet vazhdojnë

Ina - 13.01.2010

Përmirësimi i lehtë i motit duket se i ka dhënë një moment frymëmarrje banorëve të përmbytur në rajonin e Shkodrës. Megjithatë autoritetet këmbëngulin që të vazhdojë evakuimi i njerëzve që vazhdojnë të jetojnë në shtëpitë në zonat e ...

Përmbytjet në Shqipëri shkaktuan dëme mbi 66 milionë euro

Idividi - 13.01.2010

Tiranë, 13 janar (MIA) - Vlerësimet e ekspertëve tregojnë se përmbytjet në pjesën veriore të Shqipërisë, përfundimsht me 9 janarin, kanë shkatuar dëme materiale me lartësi prej 66 milionë euro, njofton korrespodenti i MIA-s nga Tirana.

Qeveria shqiptare mblidhet ne Shkoder, ja konkluzionet

Albeu.com - 13.01.2010

Pas dëmeve të mëdha të shkaktuar në veri të vendit si pasojë e përmbytjeve, kryeministri Berisha ka renditur një sërë vendimesh që sipas tij do evitojnë situata të tilla.

Berisha: Përmbytjet në Shkodër të shkallës së dytë

Ina - 13.01.2010

Kryeministri Sali Berisha ka zhvilluar sot mbledhjen e qeverisë në Shkodër, nga ku ka cilësuar se përmbytjet në veriperendim te vendit kanë qënë të shkallës së dytë dhe si shkak reshjet e mëdha të shiut.

BFI, aksion për ndihmë zonave të përmbytura në Shqipëri

Ina - 13.01.2010

Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës ka njoftuar se me vëmendje dhe e shqetësuar po përcjell gjendjen në veriun e Shqipërisë, ku përmbytjet kanë shkaktuar dëme të konsiderueshme materiale, por fatbardhësisht jo edhe viktima në njerëz.

Prokuroria shqiptare nis hetimet rreth permbytjeve

Albeu.com - 13.01.2010

Prokuroria ka nisur hetimet për të parë nëse KESH ka përgjegjësi për përmbytjet në qarkun e Shkodrës. Mësohet se prokuroria do të hetojë nëse ky institucion ka zbatuar rregulloren e digave.

Përmbytjet në Shqiperi, sfidat e të evakuuarve

VOA - 13.01.2010

Në Shkodër vazhdon të jetë e rënduar situata e shkaktuar nga përmbytjet masive të ditëve të fundit. Rreth 10400 hektarë tokë vazhdojnë të qëndrojnë nën ujë e bashkë me to edhe gati 3000 shtëpi.

Maqedonia ndihmon Shqipërinë, sot edhe zëvendëskryeministri në Shkodër

Yll Press - 13.01.2010

Ekipet nga Maqedonia për reagim të shpejtë kanë pjesëmarrje të madhe në aksion. Pompat e fuqishme për thithjen e ujit (3.000 litra në minutë), të cilat janë dërguar së bashku me pajisjet tjeta dhe mjetet materiale-teknike janë të një ...

Mot më i mirë, por evakuimet vazhdojnë

Botasot - 13.01.2010

Megjithatë autoritetet këmbëngulin që të vazhdojë evakuimi i njerëzve që vazhdojnë të jetojnë në shtëpitë në zonat e përmbytura. Përparësi e qeverisë dhe autoriteteve vendore është dërgimi i ndihmave humanitare për banorët e izoluar.

PS: Familjeve të përmbytura, menjëherë asistencë financiare

Telegrafi - 13.01.2010

Partia Socialiste ka bërë thirrje për t’i dhënë asistencë financiare familjeve të përmbytura të cilat sot “gjenden nën vullnetin e ndonjë helikopteri nëse iu hedh ndonjë pako ushqime a jo”.

Përmbytjet, Prokuroria nis hetimet

Telegrafi - 13.01.2010

Prokuroria nis kalimin në sitë të KESH-it për të parë nëse ky institucion ka përgjegjësi në çështjen e përmbytjeve masive të dhjetëra fshatrave në Shkodër.

Zëvendëskryeministri Ademi vizitoi zonat e përmbytura në Shkodër

Yll Press - 13.01.2010

"Vendimi i Qeverisë është që të ndihmojnë në çdo moment. Dua të theksoj se niveli i ujit në Liqenin e Ohrit është në kuotën maksimale, por derdhja është në sasinë minimale.

Meta falënderoi qeverinë dhe shqiptarët e Maqedonisë

Koha.net - 13.01.2010

Shkodër, 13 janar - Zv/kryeministri dhe ministri i Punëve të Jashtme të Shqipërisë, Ilir Meta priti sot në Shkodër Zv/kryeministrin e Republikës së Maqedonisë, Abdylaqim Ademi, i cili po zhvillon një vizitë në zonën e Shkodrës për të parë ...

Vështirësi për banorët në zonat e përmbytjes

Fakti - 12.01.2010

Reportazh i BB pwr përmbytjet në Veri Vështirësi për banorët në zonat e përmbytjes Dhjetë ditë pas përmbytjeve në veriperëndim të Shqipërisë situata vazhdon të mbetet mjaft e vështirë.

Bie niveli në H/C, por përmbytjet shtohen

BBC - 12.01.2010

Edhe pse niveli i ujit në hidroçentrale, sipas të dhënave më të fundit të Ministrisë së Energjikës ka filluar të bjerë, harta e zonave të përmbytura në Shkodër është zgjeruar edhe me 400 ha, sipas të dhënave më të fundit të shtabit lokal ...

Mot më i mirë, por evakuimet vazhdojnë

BBC - 12.01.2010

Përmirësimi i lehtë i motit duket se i ka dhënë një moment frymëmarrje banorëve të përmbytur në rajonin e Shkodrës. Megjithatë autoritetet këmbëngulin që të vazhdojë evakuimi i njerëzve që vazhdojnë të jetojnë në shtëpitë në zonat e ...

Përmbytjet në veri, Shkodra bëhet e lundrueshme

Alsat - 12.01.2010

Shiu dhe si pasoje fryrja e Bunës dhe e liqenit, janë problemi për tu zgjidhur nga Komiteti i Emergjencave Civile me qëllim shmangien e përmbytjes se mëtejshme te periferisë së Shkodrës.

OKB ndihmon veriun e përmbytur të Shqipërisë

SETimes - 12.01.2010

12/01/2010 TIRANE, Shqipëri -- OKB ka caktuar 186,000 euro për rajonet e përmbytura të veriut dhe ka dërguar ekipe për të mbikqyrur gjendjen. Zyra e OKB në Gjenevë tha të hënën (11 janar) se më shumë ushqime dhe rroba do të dërgohen tek ...

Ushtria transporton ndihmat për të përmbyturit

Telegrafi - 12.01.2010

Komiteti Ndërministror i Emergjencës Civile bën me dijeni se ndihmat e parashikuara për të përmbyturit në veri të vendit, do të dërgohen nga Forcat e Armatosura duke përdorur helikopterët italianë CH-37.

Edhe Bashkësia Islame e Kosovës hap llogari bankare për të ndihmmuar zonat e përmbytura në Shqipëri

Botasot - 12.01.2010

Prishtinë, 12 janar 2010 - Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës me vëmendje dhe e shqetësuar po përcjell gjendjen në veriun e Shqipërisë, ku përmbytjet kanë shkaktuar dëme të konsiderueshme materiale, por fatbardhësisht jo edhe viktima ...

Aksion i Bashkësisë Islame për ndihmë zonave të përmbytura në Shqipëri

Koha.net - 12.01.2010

Prishtinë, 12 janar 2010 - Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës me vëmendje dhe e shqetësuar po përcjell gjendjen në veriun e Shqipërisë, ku përmbytjet kanë shkaktuar dëme të konsiderueshme materiale, por fatbardhësisht jo edhe viktima ...

Ndihmë për rajonet e rrezikuara në Shqipëri

Fakti - 11.01.2010

Zëvendëskryeministri Ademi Ndihmë për rajonet e rrezikuara në Shqipëri Siç informoi zëvendëskryeministri Abdylaqim Ademi, Qeveria është në kontakt të vazhdueshëm me Qeverinë e Shqipërisë dhe është e gatshme të ofrojë edhe ndihma tjera në ...

Vështirësi për banorët në zonat e përmbytjes

BBC - 11.01.2010

Dhjetë ditë pas përmbytjeve në veriperëndim të Shqipërisë situata vazhdon të mbetet mjaft e vështirë. Bilanci deri të hënën në mëngjes është 10 mijë ha tokë e përmbytur dhe afro 5 mijë banorë të evakuuar nga rreth 2500 shtëpi të përmbytura.

OKB ofron 270 mijë dollarë për familjet e përmbytura

Alsat - 11.01.2010

Organizata e Kombeve të Bashkuara ka dhënë ndihma të hënën për banorët e përmbytur në Qarkun e Shkodrës. Zyra e OKB-së e akredituar në Shqipëri, ka dhënë 270 mijë dollarë për këta banorë, të cilët prej ditësh qëndrojnë jashtë banesave të ...

Vendet e NATO-s dërgojnë ndihmë në veriun e përmbytur të Shqipërisë

SETimes - 11.01.2010

11/01/2010 TIRANE, Shqipëri -- Greqia, Sllovenia, Franca, Austria dhe Italia dërguan ndihmë në Shqipëri në fundjavë për trajtimin e përmbytjeve shkatërruese në pjesën veriore të vendit.

Shkodër: OKB ofron 270 mijë $ për familjet e përmbytura

Telegrafi - 11.01.2010

Organizata e Kombeve të Bashkuara ka dhënë ndihma të hënën për banorët e përmbytur në Qarkun e Shkodrës. Zyra e OKB-së e akredituar në Shqipëri, ka dhënë 270 mijë dollarë për këta banorë, të cilët prej ditësh qëndrojnë jashtë banesave të ...

OKB ndihmon Shqipërinë me 270 mijë dollarë

Koha.net - 11.01.2010

Tiranë, 11 janar - Organizata e Kombeve të Bashkuara ka dhënë një ndihmë 270 mijë dollarësh për banorët e përmbytur në Qarkun e Shkodrës, bëri të ditur Zyra e OKB-së e akredituar në Shqipëri.

Berisha: Shmangëm një katastrofë njerëzore

Telegrafi - 11.01.2010

Kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha ka vizituar sërish të hënën zonat e përmbytura në Shkodër, nga ku ka theksuar se ishte shmangur një katastrofë, që sipas kryeministrit, deri më tani është katastrofë vetëm ekologjike.

Berisha: Reagimi i menjëhershëm shmangu një katastrofë njerëzore

Botasot - 11.01.2010

Kryeministri Berisha mori pjesë sot në takimin e zgjeruar, të zhvilluar në prefekturën e Shkodrës, me përfaqësues të qeverisë qendrore dhe asaj vendore, Komitetit Ndërministror të Emergjencave, përfaqësues të shoqatave të prefekturave, ...

Berisha: Shmanget katastrofa

Koha.net - 11.01.2010

Pas përmirësimit disi të situatës se përmbytjeve në zonen e Shkodres, kryeministri Sali Berisha deklaron se u arrit te shmangej katastrofa njerezore.

Shkodër: Prioritet mbetet evakuimi dhe ndihma për të dëmtuarit

Yll Press - 11.01.2010

Berisha u takua me Komisionin e Emergjencës Civile në Prefekturën e Shkodrës, ministrat dhe zëvendësministrat e vendosur prej ditësh në zonën e përmbytjeve, ku siç informoi si u "diskutua gjërësisht, edhe një herë, për të gjitha ...

Shkodër, uji “marshon” në brendësi të qytetit

Telegrafi - 11.01.2010

Uji e ka zgjeruar perandorinë e tij në qarkun e Shkodrës, nga ultësira deri në Malesinë e Madhe, ku uji i liqenit vazhdon përparimin sistematik.

Vazhdojnë shqetësimet për përmbytjet

Botasot - 11.01.2010

Niveli i lumit Buna është rritur. Sipas të dhënave të Ministrisë së Brendshme, Buna ka arritur kuotën prej 9.22 metra nga niveli kritik 9,25 metra.

Rajoni i Ballkanit goditet nga përmbytjet

Yll Press - 11.01.2010

Niveli i ujit të lumenjve të ardhur po zvogëlohet, por masat e jashtëzakonshme për mbrojtje nga përmbytjet edhe mëtej janë në fuqi, ndërsa dëmet në rajonet më të rrezikuara janë më shumë milionëshe.

Tri agjenci të OKB-së do të ndihmonë Shqipërinë dhe viktimat e përmbytjeve

Botasot - 12.01.2010

Kombet e Bashkuara po ndihmojnë Shqipërinë të përballojë përmbytjet në veri të vendit që kanë detyruar mijëra njerëz të lënë shtepitë e tyre.Tre agjenci të Kombeve të Bashkuara po përgatiten për të ndihmuar me para familjet që u janë ...

Agjenci të OKB do të ndihmojnë Shqipërinë të përballojë gjendjen e vështirë

VOA - 11.01.2010

Kombet e Bashkuara po ndihmojnë Shqipërinë të përballojë përmbytjet në veri të vendit që kanë detyruar mijëra njerëz të lënë shtepitë e tyre.Tre agjenci të Kombeve të Bashkuara po përgatiten për të ndihmuar me para familjet që u janë ...

Rama: Veriu u përmbyt nga shkelja e ligjit

Telegrafi - 11.01.2010

Kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama, akuzoi sërish të hënë Qeverinë se veriu u përmbyt nga shkelja e ligjit, rënia e shtetit dhe marrëzia e pushtetit.