TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Shkodër, sekuestrohen 10 kg drogë, pranga të riut

Gazeta Start - 12.02.2012

Shkodër – Një sasi prej 10 kg drogë u sekuestrua nga policia e Shkodrës së shtunën. Burime zyrtare thanë se është arrestuar në flagrancë shtetasi Besmir Halim Bozha 22 vjeç, lindur dhe banues ne fshatin Rrajc qyteti Librazhd.

Has, vdes në spital 47-vjeçari, u gjet i ngrirë në bunker

Gazeta Start - 12.02.2012

Has – Ka arritur në tetë numri i të vdekurve si pasojë e motit të keq në vendin tonë. Një 47-vjeçari nga Hasi i rrethit të Kukësit, ka humbur jetën në spital për shkak të ngricës.

Zjarr pranë Ambasadës së Egjiptit në Tiranë

Gazeta Start - 12.02.2012

Tiranë – Një zjarr i fuqishëm përfshiu sot paradite një banesë në afërsi të Ambasadës së Egjiptit në Tiranë. Zjarri ka përfshirë katin e tretë të një pallati, duke shkrumbuar të gjithë sendet që gjendeshin në banesë, ndërkohë që ...

Tropojë, ortekët rrezikojnë banorët

Gazeta Start - 12.02.2012

Tropojë – Krahas reshjeve të mëdha të dëborës, në zonat verilindore të vendit po regjistrohet edhe ortekë të shumtë, çka mund të rrezikojnë jetën e banorëve.

Berisha në Kukës, shpallet gjendja e emergjencës

Gazeta Start - 12.02.2012

Tiranë – Kryeministri Sali Berisha, shpalli gjendjen e emergjencës në Qarkun e Kukësit, po zhvillohet mbledhja atje. Gjatë fjalës së tij, Berisha theksoi se pavarësisht situatës së rënduar, deri më tani nuk ka dëme të mëdha.

Moti i keq ndërpret mësimin në Kosovë

Gazeta Start - 12.02.2012

Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, ka vendosur që në të gjitha shkollat fillore dhe të mesme të Republikës së Kosovës, të ndërpritet mësimi deri në 20 shkurt për shkak të motit të keq.

Ortek në Vermosh, shembet një banesë

Gazeta Start - 12.02.2012

Shkodër – Një banesë u shemb gjatë mesditës së sotme në fshatin Verposh të rrethit të Shkodrës, pas një orteku dëbore. Fatmirësisht, nga ngjarja nuk ka pasur të lënduar në njerëz, pasi banorët kanë dalë në kohë nga shtëpia.

Shkon për të gjuajtur shpend, plagoset rëndë

Gazeta Start - 12.02.2012

Shkodër – Shkon për të gjuajtur shpend, por “gjuan” veten me çifte, duke mbetur i plagosur rëndë. Ngjarja ndodhi në fshatin Trusht të Shkodrës, kur shtetasi Xhevdet Alijahej, 30-vjeç, ka shkuar për të gjuajtur shpend.

Kuvendi përgënjeshtron Prokurorinë

Gazeta Start - 12.02.2012

Tiranë – Kuvendi i Shqipërisë, reagoi sot mbi lajmin e publikuar në media sipas të cilit, në Prokurorinë e Përgjithshme nuk kishte mbërritur ende shkresa e Kuvendit, ku autorizohej nisja e hetimeve për tre deputetët e Partisë Socialiste.

Reshjet e dëborës, vështirësi në të gjithë Kosovën

Gazeta Start - 12.02.2012

Prishtinë - Bora që ka rënë në ditët të fundit ka krijuar shumë vështirësi nëpër shumë rajone të vendit. Të reshurat e pandërprera të borës në komunën e Pejës, jo vetëm që e kanë vështirësuar qarkullimin, por i ka lënë shumë fshatra ...

Operacione antidrogë, 3 të arrestuar për 100 kg hashash

Gazeta Start - 12.02.2012

Tiranë – Policia e Tiranës ka zhvilluar sot aksione të gjera për arrestimin e personave që posedojnë armë. Nga operacioni, është zbuluar dhe sekuestruar edhe një sasi prej 100 kg drogë e llojit kanabis sativa, në hyrje të kryeqytetit.

Gjendje e trishtë mbi Kukës dhe rrethina...

Gazeta Start - 12.02.2012

Kukës – Situata në verilindje të vendit sa vjen e përkeqësohet, ndërsa reshjet e dëborës vazhdojnë të bien. Moti i keq pritet ta shoqërojë vendin tonë edhe gjatë javës së ardhshme, ku bora dhe shiu nuk do të mungojnë.

Interi zhgënjen me Novarën  

Gazeta Start - 12.02.2012

Ekipi që renditet i fundit në Serinë A, Novara, ka arritur të marrë një fitore të vlefshme ndaj Interit, të cilët pësuan humbjen e radhës në shtëpinë e tyre me rezultat 0-1.

Plagosi me thikë dhe grabiti 200 mijë lekë, pranga 17-vjeçarit

Gazeta Start - 11.02.2012

Elabasan Nj 17-vjear nga Elbasani sht arrestuar sot nn akuzn e grabitjes me dhun. Lajmi bhet i ditur nga burime pran policis s Elbasanit, e cila sqaroi se Daniel Pllumbi ka plagosur rnd dhe m pas ka grabitur 27-vjecarin S. Kikia.

Lushnjë, 69-vjeçari vret vjedhësin 17-vjeçar

Gazeta Start - 11.02.2012

Lushnjë – Një 69-vjeçar nga Lushnja ka vrarë me armë zjarri një 17 –vjeçar. Ngjarja e rëndë ndodhi mbrëmjen e djeshme në fshatin Kolonjë, 8 km larg Lushnjës.

Dëbora ribllokon të gjitha zonat rurale në Kukës

Gazeta Start - 11.02.2012

Reshjet e dendura të dëborës, që vazhdojnë me intensitet të lartë, kanë ribllokuar të gjitha zonat rurale në rrethin e Kukësit. Drejtori i Ndërmarrjes së Mirëmbajtjes së rrugëve, Arben Basha, thotë se "pavarësisht punës pa ndërprerje pjesa ...

Shkodër, reshjet e dendura shkaktojnë probleme në qarkullim

Gazeta Start - 11.02.2012

Shkodër – Vala e tretë e reshjeve të dendura të dëborës brenda pak ditëve ka shkaktuar probleme të mëdha në qytetin e Shkodrës. Mbrëmjen e së premtes e gjithë zona është përfshirë nga reshje të dendura dëbore, të cilat kanë zgjatur deri në ...

Pogradec, gjendet i vetëvarur në banesë 27-vjeçari

Gazeta Start - 11.02.2012

Pogradec Nj 27-vjear sht gjetur i varur n banesn e tij n fshatin Golik t Pogradecit. Lajmi bhet i ditur nga burime policore t cilat sqarojn se sipas t gjitha gjasave viktima sht vetvarur.

Identifikohet trupi i pajetë i gjetur në Cërrik

Gazeta Start - 11.02.2012

Elbasan Trupi i pajet i gjetur sot n nj kanal n Crrik, Elbasan, sht identifikuar nga familjart e tij. Lajmi bhet i ditur nga Policia e Elbasanit, e cila sqaron se viktima sht Xheladin Hasa, rreth moshs 60-vjeare.

Dëbora, Vasili në Kukës, Imami në Librazhd

Gazeta Start - 11.02.2012

Tiranë – Përkeqësimi i situatës si pasojë e reshjeve të dendura të dëborës në mbarë vendin ka detyruar ministrat të dalin në terren. Kështu, ministri i Shëndetësisë, Petrit Vasili ka shkuar në Kukës, teksa ministri i Mbrojtjes, Arben ...

Runi ngjit Junajtid në krye  

Gazeta Start - 11.02.2012

Dy gola të Uejn Runit i kanë dhënë Mançester Junajtid fitoren 2-1 përballë Liverpulit, njëkohësisht edhe kreun e përkohshëm në Premier Ligë. Supersfida e javës së 25-të e kampionatit anglez u vendos në pjesën e dytë.

3 pikë me fat për Flamurtarin, Bylisi ndal Shkumbinin

Gazeta Start - 11.02.2012

U zhvilluan sot dy ndeshjet e radhës për javën e 14-të, e para e fazës së dytë në Kategorinë Superiore. Flamurtari siguroi tri pikë mjaft të rëndësishme në një fushë të vështirë si ajo e Kamzës.

Bundesliga, Dortmundi e Bajerni me të njëjtin hap  

Gazeta Start - 11.02.2012

Borusia e Dortmundit dhe Bajerni i Mynihut kanë siguruar fitore në ndeshjet e vlefshme për javën e 21-të të kampionatit gjerman, duke ruajtur distancën prej 2 pikësh nga njëri-tjetri.

Seria A, Milani merr kreun  

Gazeta Start - 11.02.2012

Milani ka marrë kryesimin e Serisë A falë fitores 2-1 në fushën e Udinezes, me dy pikë më tepër se Juventusi që ka luajtur dy ndeshje më pak. Në sfidën e vlefshme për javën e 23-të të kampionatit italian, kampionët në fuqi siguruan tri ...

Osasuna bën surprizën, Barça lamtumirë titullit?  

Gazeta Start - 11.02.2012

Barcelona ka shënuar një humbje të befasishme në fushën e Osasunës (3-2), duke zbehur gjithnjë e më tepër shanset për titullin kampion. Sfidë spektakolare në “Pamplona”, ku katalanasit e panë veten në disavantazh të dyfishtë pas golave të ...

Efektet e master-planit të Brezovicës

Evropaelire - 11.02.2012

Master-plani i kompleksit turistik Brezovica, i prezantuar ditë më parë nga zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë, nga njohës të fushës së turizmit dhe organizatave ekonomike në vend shihet ...

Gjendet i vdekur një shtetas

Gazeta Start - 10.02.2012

Tiranë – Një shtetas i pajetë u gjet sot më mëngjes në afërsi të gjimnazit “Ismail Qemali” në Tiranë. Policia bëri me dije se viktima është shtetasi Arjan Muça, 42-vjeç.

Vjedhësit nuk kursejnë as ministrin e Punës, Ksera

Gazeta Start - 10.02.2012

Tiranë – Grabitësit nuk kursejnë askënd, as edhe ministrat. Kësaj here, pre ka rënë banesa e ministrit të Punës dhe Çështjeve Sociale, Spiro Ksera, si për t’i treguar se kështu të gjen, kur nuk ofron shumë mundësi punësimi.

Korçë, parandalohet një krim

Gazeta Start - 10.02.2012

Korçë – Policia e Korçës, ka parandaluar një krim, ku shënjestra ishte vëllait i autorit. Burime zyrtare thanë se në pranga ra shtetasi Ilo Vnejgli, 49-vjeç, banues në lagjen 10 të qytetit juglindor.

Kukës, rinisin reshjet e dëborës

Gazeta Start - 10.02.2012

Kukës – Mëngjesin e sotëm kanë rinisur reshjet e dëborës në Qarkun e Kukësit si dhe në Shkodër. Brenda qytetit të Kukësit, trashësia e dëborës aktualisht është 40 centimetra, ndërsa në zonat me mbi 700 metra mbi nivelin e detit, trashësia ...

Parlamenti rumun votëbeson qeverinë e re

Gazeta Start - 10.02.2012

Qeveria e sapo emëruar rumune ka kaluar dje votëbesimin në Parlament me 237 vota pro dhe dy kundër. Deputetët opozitarë refuzuan të votojnë. Qeveria e emëruar kishte nevojë për të paktën 232 vota që të kalonte votëbesimin.

Trazirat në Siri, shpërthime në qytetin e dytë më të madh të vendit

Gazeta Start - 10.02.2012

Damask - Një sërë shpërthimesh kanë ndodhur në qytetin e dytë më të madh të Sirisë, Aleppo. Televizioni shtetëror raportoi se si pasojë e tyre kanë humbur jetën shumë persona, mes të cilëve edhe ushtarë.

FBI vë në pikëpyetje ndershmërinë dhe moralin e Xhobsit

Gazeta Start - 10.02.2012

Publikimi i dosjeve të FBI-së për Stiv Xhobsin shfaqin një njeri që fitoi respekt si novator por që ndershmëria dhe morali i tij vihen në pikëpyetje.

“Facebook” bën përsëri ndryshime!

Gazeta Start - 10.02.2012

A e keni vënë re këtë ndryshim në lidhje me fotografitë në “Facebook”? Ja detajet për ata që nuk e kanë parë... Pa dyshim që “Facebook” është një nga shërbimet më të përdorura në internet për të parë fotografitë.

Ministrat e Eurozonës i vënë kushte të vështira Greqisë

Gazeta Start - 10.02.2012

Ministrat e Financave të Eurozonës kanë kërkuar përmbushjen e një seri kërkesash në mënyrë që t’i japin dorëzaninë e dytë prej 130 miliardë eurosh Athinës.

83 të vdekur nga moti i ftohtë në Japoni

Gazeta Start - 10.02.2012

Moti i ftohtë, dëbora dhe ngricat u kanë marrë jetën të paktën 83 personave në Japoni. Teksa paralajmërojnë për reshje të tjera dëbore, autoritetet bëjne me dije se ky është një nga dimrat më të ftohtë në historinë e vendit.

Samsunspori i shpëton aksidentit të rëndë  

Gazeta Start - 10.02.2012

Ekipi turk i Ligës 1, Samsunspori, bashkë me pjesëtarë të tjerë të klubit i kanë shpëtuar një aksidenti të rëndë teksa ktheheshin nga një ndeshje e luajtur.

KMSH angazhohet t’iu vijë në ndihmë zonave të izoluara

Gazeta Start - 10.02.2012

Komuniteti Mysliman i Shqipërisë ka shprehur gatishmërinë institucionale në shenjë solidariteti me banorët e izoluar për shkak të reshjeve të dëborës që kanë përfshirë pjesën më të madhe të vendit.

Përplasja zinxhir e 100 makinave  

Gazeta Start - 10.02.2012

Në një autostradë të Finlandës ka ndodhur një aksident zinxhir për shkak të reshjeve të dendura të dëborës dhe akullit. Fatmirësisht në aksidentin ku 100 makina u ngjeshën njëra pas tjetrës nuk pati të vdekur.

Bytyçi shënon golin e parë në Norvegji

Gazeta Start - 10.02.2012

Talenti kosovar, Zymer Bytyçi, i cili luan për ekipin norvegjez të Sandnesit, ka shënuar golin e tij të parë në karrierë si futbollist profesionit. Është vetëm 15-vjeç dhe luan në Ligën 1 të Norvegjisë.

Projekti i BE-së, Sekui: Mundësi të barabarta në punësim

Gazeta Start - 10.02.2012

Tiranë – Sot është prezantuar në Tiranë projekti me vlerë 3 milionë euro i Bashkimit Evropian për nxitjen punësimit dhe krijimit të një tregu pune të balancuar dhe të pa diskriminuar në vendin tonë.

Tiranë, zjarr në zonën e Kodrës së Diellit

Gazeta Start - 10.02.2012

Tiranë - Disa vatra zjarri kanë shpërthyer pasditen e sotme në zonën e Kodrës së Diellit në Tiranë, larg qendrave të banuara. Zjarri është i përmasave të mëdha dhe me ndihmën e erës po vazhdon në drejtim të Kopshtit Botanik.

AI kërkon drejtësi për vrasjen e aktivistëve të “Vetëvendosjes”

Gazeta Start - 10.02.2012

Londër - Organizata ndërkombëtarë për të drejtat e njeriut “Amnesty International” i bëri thirrje sot komunitetit ndërkombëtar në Kosovë që të ofrojë drejtësi për familjet e Mon Balajt dhe Arben Xheladinit, të vrarë në protestat e 10 ...

“Shqipëria, pjesë aktive në politikën e sigurisë së BE-së”

Gazeta Start - 10.02.2012

“Shqipëria është pjesëtare aktive dhe kontribuese e drejtpërdrejtë në politikën e sigurisë së Bashkimit Evropian”, tha sot, zv/kryeministri dhe ministri i Punëve të Jashtme, Edmond Haxhinasto.

Vlorë, asfiksimi i merr jetën 57-vjeçarit

Gazeta Start - 10.02.2012

Vlor Nj 57-vjear nga fshati Delisuf i komuns Novosel n Vlor sht gjetur i asfiksuar nga monoksidi i karbonit n banesn e tij. Lajmi bhet i ditur nga policia e Vlors e cila sqaron se edhe pse u drgua n spital, shtetasi Theodhori Koli Mbyeti, ...

Greqi, protestuesit përleshen me policinë

Gazeta Start - 10.02.2012

Protestuesit janë përleshur me policinë sot në kryeqytetin grek, Athinë, ndërkohë që është rritur tensioni pas miratimit të masave të reja të kursimit, kusht për marrjen e dorëzanisë së dytë nga BE-ja dhe FMN-ja.

Drift me traktorë në akull, pushohen nga puna shoferët  

Gazeta Start - 10.02.2012

Dy shoferë të ngarkuar me pastrimin e dëborës në një qytet të Siberisë duket se janë kënaqur duke bërë drift me traktorë në akull, porse tani duhet të mendjnë për një vend të ri pune.

25 futbollistët më të paguar të sezonit 2011-2012

Gazeta Start - 10.02.2012

Sulmues i Anzhit, Samuel Eto kryeson listën e futbollistëve më të paguar në kampionatet evropiane. Ai merr plot 20 milionë euro për sezon. I dyti renditet sulmuesi i Realit të Madridit, Kristiano Rronaldo, me 12 milionë, ndërsa i treti ...

5 emra kandidatë për drejtimin e Anglisë?

Gazeta Start - 10.02.2012

Federata Angleze e Futbollit ka përgatitur listën me emrat kandidatë për drejtimin e Anglisë, por më të përfolurit midis tyre janë pesë, ndërsa më i mundshmi është trajneri i Totenhemit, Herri Redknap.

Fier, arrestohet një i shumëkërkuar

Gazeta Start - 10.02.2012

Një person i shumëkërkuar ka rënë nën prangat e policisë së Fierit gjatë pasdites së të premtes. 30-vjeçari Klodian Ruko, banues në Fier, është ndaluar pasi ishte shpallur person në kërkim për veprën penale të vrasjes me dashje, të mbetur ...

Task-forcë për regjistrimin e romëve si banorë të Tiranës

Gazeta Start - 10.02.2012

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Lulzim Basha shprehu sot angazhimin e tij për krijimin e një task-force për identifikimin e më pas për regjistrimin e romëve si banorë të Tiranës.

Problemet nga dëbora, përkeqësohet situata

Gazeta Start - 10.02.2012

Vazhdon të përkeqësohet situata si pasojë e reshjeve të dëborës të rëna gjatë 10 ditëve të fundit në zonat malore të vendit. Pasditen e së premtes është mbledhur shtabi i emergjencave, për të vendosur mbi shpërnguljen ose jo të banorëve të ...

Kupa e Afrikës, në finale Zambia-Bregu i Fildishtë  

Gazeta Start - 09.02.2012

Bregu i Fildishtë ka siguruar finalen e Kupës së Afrikës, pasi mundi Malin 1-0 falë golit të Gervinjos në minutën e 45-të të pjesës së parë. Ashtu siç pritej ndodhi, edhe pse me vështirësi “elefantët” e Bregut i Fildishtë e kaluan me ...

Bajerni dhe Gladbahu, me të njëjtin hap  

Gazeta Start - 09.02.2012

Frenk Riberi dhe Mario Gomez i sigurojnë Bajernit të Mynihut gjysmëfinalen e Kupës së Gjermanisë, pas fitores 0-2 kundër Shtutgardit. Sulmuesi francez, Frenk Riberi, zhbllokoi rezultatin në minutën e 36-të, duke i dhënë qetësi skuadrës.

Nishani: Shteti në këmbë për të përballuar emergjencën

Gazeta Start - 09.02.2012

Pukë – Ministri i Brendshëm, Bujar Nishani udhëtoi dje drejt Pukës, ku zhvilloi një takim me autoritetet vendore dhe ato të qarkut Shkodër si dhe verifikoi masat që po zbatohen për përballimin e situatës së krijuar nga reshjet e dëborës.

Tiranë, vetëvritet 42-vjeçari

Gazeta Start - 09.02.2012

Tiranë – Një shtetas është vetëvrarë me armë gjatë ditës së djeshme në fshatin Shtish Tufinë në rrethit të Tiranës. Policia bëri me dije se viktima është shtetasi Fatbardh Allushi, 42-vjeç.

Greqi, koalicioni dështon në arritjen e një marrëveshjeje

Gazeta Start - 09.02.2012

Kryeministri grek, Lukas Papadhimas, pas më shumë se shtatë orësh bisedime, nuk ka arritur të marrë mbështetjen e koalicionit të tij për një seri të re masash kursimi.

Të dhënat përfundimtare të censusit më 1 tetor

Gazeta Start - 09.02.2012

Tiranë – Të dhënat e plota të censusit, pra të regjistrimit të popullsisë dhe banesave do të publikohet më datë 1 tetor të këtij viti, thuajse një vit që kurse u zhvillua regjistrimi.

SHBA-të vrasin zyrtarin e lartë të Al-Kaedas për Pakistanin

Gazeta Start - 09.02.2012

Një nga zyrtarët më të lartë të Al-Kaedas në Pakistan, Badar Mansoori, është vrarë nga një sulm i avionëve amerikanë pa pilot. Sulmi u krye në Miranshah në provincën e Vazirstanit Verior, afër me kufirin me Afganistanin.

Debate në Kuvend për By-pass-in e Fierit dhe të Vlorës

Gazeta Start - 09.02.2012

Tiranë – Seanca e sotme parlamentare u shoqërua me debate midis mazhorancës dhe opozitës në lidhje me By-pass-in e Fierit dhe të Vlorës, ku deputeti i Partisë Socialiste, Arben Malaj, kërkoi shpjegime nga ministrat se çfarë po bëhet me ...

Aksione blic të policisë së Vlorës, dhjetëra të shoqëruar

Gazeta Start - 09.02.2012

Vlorë – Policia e Vlorës po zhvillon operacione të shumta për goditjen e elementëve kriminalë, ku vetëm gjatë orëve të fundit janë arrestuar shtatë persona, dhe rreth 35 të tjerë janë shoqëruar si të dyshuar.

Pa marrëveshje me Prishtinën, s´ka kandidaturë për Beogradin

Gazeta Start - 09.02.2012

Beograd - Për vazhdimin e dialogut Beograd-Prishtinë ende nuk ka paralajmërime, ndërsa presioni mbi Beogradin po rritet pothuajse çdo ditë me deklarata të zyrtarëve të paemëruar evropianë nga Brukseli, shkruan e përditshmja "Politika" e ...

Bien nga ndërtesat, dy të vdekur në Vlorë dhe Fier

Gazeta Start - 09.02.2012

Vlorë – Një shtetas gjeti vdekjen, pas shembjes së çatisë së një stalle. Ngjarja ndodhi mbrëmjen e shkuar në fshatin Akërni të Vlorës, në vendin e quajtur “Stallat e Kamberit”, ku ka humbur jetën kujdestari i këtyre stallave.

Shtatë të arrestuar në Elbasan

Gazeta Start - 09.02.2012

Elbasan – Shtatë shtetas u arrestuan nga policia e Elbasanit, në kuadër të operacionit të koduar “Bardhësia”, të cilët ishin shpallur në kërkim për vepra të ndryshme penale.

20 klubet më ta pasura në Evropë

Gazeta Start - 09.02.2012

Raporti vjetor i hartuar nga “Deloitte” mbi të ardhurat e futbollit evropian, e njohur si "Liga e Parave të Futbollit”, ka nxjerrë 20 klubet më të pasura evropiane për 2010-2011.

Kukës, pesë komuna dalin nga izolimi

Gazeta Start - 09.02.2012

Kukës – Situata në Qrakun e Kukësit vijon të jetë e rënduar si pasojë e erërave dhe stuhive por falë punës së bërë, mesditën e sotme pesë prej komunave të qarkut të Kukësit kanë dalë nga izolimi i dëborës.

Defekt në linjën elektrike, digjet garazhi i një pallati në Tiranë

Gazeta Start - 09.02.2012

Tiranë – Defekti në linjën elektrike ka shkaktuar djegien e garazhit të një pallati 5 katësh në afërsi të Liceut Artistik në Tiranë. Zjarri përfshiu tubat e ajrimit në katin e nëndheshëm.

Shtatzëna nga Dibra sillet me helikopter në Tiranë

Gazeta Start - 09.02.2012

Tiranë - Një grua shtatzënë 22-vjeçare nga Zalldardha e Dibrës është sjellë sot me helikopter në Tiranë, pasi rrezikoi të dështonte për herë të tretë.

Olladashi: Në tunelin e Kërrabës avancojmë 40 m çdo ditë

Gazeta Start - 09.02.2012

Ministri Transportit dhe i Punëve Publike, Sokol Olldashi sqaroi sot deputetët e opozitës se ecuria e punimeve në tunelin e Kërrabës, pjesë e autostradës Tiranë-Elbasan është shumë e mirë. "Ecuria e punimeve është mjaft e mirë.

Nishani: Moti do përkeqësohet, do ta kalojmë situatën e vështirë

Gazeta Start - 09.02.2012

Ministri i Punëve të Brendshme, Bujar Nishani paralajmëroi sot se pritet një përkeqësim i motit në ditët e ardhshme, ndërsa kërkoi edhe bashkëpunimin nga qeverisja lokale për të kapërcyer situatën e vështirë.

Korçë, temperatura e lartë i merr jetën foshnjës

Gazeta Start - 09.02.2012

Kor Temperatura e lart i ka marr jetn nj foshnje pasditen e sotme n lagjen numr 8 t qytetit t Kors. Prindrit e kishin uar dje vajzn 5-muajshe n gjendje t rnd n spitalin e Kors, por mjekt thon se nuk kishin pranuar ta shtronin.

Krerët e Greqisë bien dakord për paketën e kursimeve

Gazeta Start - 09.02.2012

Politikanët grekë kanë arritur një marrëveshje për masat e reja të kursimeve të nevojshme për të marrë dorëzaninë e dytë prej 130 milionë eurosh nga Bashkimi Evropian dhe Fondi Monetar Ndërkombëtar.

Tahiri: Kemi plotësuar të gjitha detyrimet për dialogun teknik

Gazeta Start - 09.02.2012

Prishtinë - Kosova ka plotësuar të gjitha detyrimet e procesit të dialogut teknik dhe mbetet e angazhuar për rezultate të reja, tha sot zv/kryeministrja Edita Tahiri, në takim me një delegacion suedez.

Shkarkohet nga diplomacia vajza e kryetares së GJ. së Lartë

Gazeta Start - 08.02.2012

Tiranë – Ishte përfolur se e kishte emëruar politikisht si diplomate në Austri, por tani është shkarkuar nga detyra. Bëhet fjalë për vajzën e kryetares së Gjykatës së Lartë, Shpresa Beçaj, emri i të cilës ishte përfolur në videon e ...

Veriu nën dëborë, helikopterë për shpërndarjen e ushqimeve

Gazeta Start - 08.02.2012

Kukës – Dhjetëra fshatra vazhdojnë të jenë të izoluar në zonat malore të vendit, ku trashësia e dëborës ka shkuar deri në 2 metra. Zonat më problematike janë ato të Kukësit dhe Tropojës, ku shumë fshatra tashmë nuk komunikojnë në rrugë ...

Mund të marrësh shtetësinë shqiptare për 100 mijë euro

Gazeta Start - 08.02.2012

Tiranë – Qeveria vendosi dje që t’u jepej shtetësia shqiptare të gjithë biznesmenëve të huaj që investojnë në vendin tonë 100 mijë euro. Në këtë vendim përfshihen edhe të gjithë qytetarët me origjinë shqiptare, në përputhje kjo me ...

Tiranë, gjendet i vdekur një shtetas, dyshohet nga i ftohti

Gazeta Start - 08.02.2012

Tiranë – Një shtetas u gjet i vdekur sot në mëngjes në afërsi të Ministrisë së Jashtme. Policia bëri me dije se viktima është shtetasi Alfred Talka, 35-vjeç, i cili dyshohet se ka vdekur nga të ftohtit, teksa ka qëndruar jashtë për shkak ...

Siri, dhjetëra të vdekur nga bombardimet në Homs

Gazeta Start - 08.02.2012

Qyteti sirian i Homsit vazhdon të bombardohet për të pestën ditë radhazi ndërkohë që trupat e Asadit u afrohen gjithnjë e më shumë zonave të kontrolluara nga kryengritësit.

Ambasadorët: Mund të përfaqësoheni edhe pa “Republikë”

Gazeta Start - 08.02.2012

Prishtinë - Ambasadorët e Francës, të Gjermanisë dhe të Britanisë së Madhe në Kosovë kanë mbështetur marrëveshjen për denominimin dhe kanë përmendur vendet e tyre si shembuj që prezantohen në forume ndërkombëtare pa parashtesa.

Lushnjë, goditet për vdekje 48-vjeçarja

Gazeta Start - 08.02.2012

Lushnj Nj shtetase gjeti vdekjen paraditen e sotme n Lushnj, pasi u prplas nga nj automjet. Viktima sht Vera Braka, 48-vjee, e cila ka gjetur vdekjen menjher pas asistentit.

Goditet grupi i vjedhësve të floririt, në pranga italianë e shqiptarë

Gazeta Start - 08.02.2012

Fier – Një grup italianë i vjedhjes së floririt, u godit nga policia shqiptare. Në pranga përfunduan dy italianët, drejtues të grupit, si dhe tetë shqiptarë, bashkëpunëtorë të tyre.

Avionët amerikanë vrasin 10 persona në Pakistan

Gazeta Start - 08.02.2012

Aviont e telekomanduar amerikane kan bombarduar caqe n Pakistanin Veri-perndimor duke vrar dhjet militant t dyshuar. Lajmi bhet i ditur nga BBC-ja, e cila citon zyrtart vendas.

Greqi, pritet finalizimi i marrëveshjes për masat e kursimit

Gazeta Start - 08.02.2012

Kryeministri grek, Lukas Papadhimas, pritet të takojë partitë e koalicionit në një përpjekje për të nënshkruar një marrëveshje për masat e reja të kursimit, kusht për marrjen e dorëzanisë së dytë nga BE-ja dhe FMN-ja.

Përgatitjet për referendumin në veri, në përfundim e sipër

Gazeta Start - 08.02.2012

Përgatitjet për mbajtjen e referendumit të serbëve në katër komunat veriore në Kosovë po i afrohen fundit, ka thënë sot anëtari i të ashtuquajturit komision për zbatim të referendumit i ngarkuar për marrëdhënie me opinionin në Zveçan, ...

Edhe smartfonët ngrijnë, ja modelet më rezistente

Gazeta Start - 08.02.2012

Gjatë këtyre ditëve kur në Evropë kanë vdekur me qindra persona nga i ftohti i acartë, janë zhvilluar disa teste interesante në lidhje me rezistencën e smartfonëve.

Këshilli i Sigurimit diskuton për Kosovën

Gazeta Start - 08.02.2012

Nju Jork - Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara do të diskutojë sot për raportin e rregullt tremujor të sekretarit të përgjithshëm, Ban Ki mun, për situatën në Kosovë.

Ekspozitë për Kosovën në Galerinë Kombëtare të Arteve

Gazeta Start - 08.02.2012

Galeria Kombëtare e Arteve do të çelë në datën 10 shkurt ekspozitën e saj të radhës. “Histori pamore” është një rrëfim përmes artit i një vrasjeje brutale në mars të vitit 1999, në Kosovës.

Ivanoviç: Serbia do mbajë zgjedhje në Kosovë

Gazeta Start - 08.02.2012

I ashtuquajturi sekretar për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Oliver Ivanoviç, është shprehur i bindur se zgjedhjet parlamentare dhe ato presidenciale serbe do të mbahen jo vetëm në veri, por edhe në pjesën tjetër të Kosovës.

Tre ministra indianë dorëhiqen pas skandalit pornografik

Gazeta Start - 08.02.2012

Tre ministra në shtetin jugor të Karnatakas kanë dhënë dorëheqjen pasi u akuzuan se kanë shikuar video pornografike gjatë një mbledhjeje të Asamblesë së Përgjithshme.

Nxirret i ngordhur nga deti peshkaqeni balenë shtatë tonësh  

Gazeta Start - 08.02.2012

Një peshkaqen balenë shtatë tonësh, 12 metra i gjatë, i gjetur i ngordhur në afërsi të qytetit pakistanez të Karaçit, u arrit të nxirrej në breg vetëm me anë të pesë vinçave.

Junajtid me fanellë të re?

Gazeta Start - 08.02.2012

Mançester Junajtid mund ta ndërrojë fanellën aktuale me një model të ri të prodhuar nga “Nike” dhe që do të përdoret për sezonin e ri 2012-2013. Ngjyra e fanellës së re do të jetë kuqezi.

“Akademia politike e PS-së, vizion për të ndryshuar realitetin”

Gazeta Start - 08.02.2012

Kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama, vlerësoi Akademinë Politike të PS-së si alternativen ku do të prodhohen programe të reja për transformimin e realitetit të vendit, për një Shqipëri të lirë dhe të drejtë.

Kupa e Afrikës, Zambia në finale  

Gazeta Start - 08.02.2012

Kombëtarja e Zambias është finalistja e parë e Kupës së Kombeve Afrikane. Ajo ka arritur të mposhtë Ganën me rezultat 1-0, me golin e shënuar në të 78’-ën nga Majuka.

Juventusi ndal Milanin në shtëpinë e tij  

Gazeta Start - 08.02.2012

Juventusi ka fituar sfidën e parë gjysmëfinale të Kupës së Italisë kundër Milanit me rezultat 2-1, falë dy golave të shënuar nga Martin Kaseres, në të 58’-ën dhe në të 83’-ën. Thyhen kuqezinjtë e Alegrit në derbin italian.

Barcelona, dopjetë Valencias  

Gazeta Start - 08.02.2012

Barcelona ka arritur të sigurojë fitoren e radhës 2-0 në gjysmëfinale ndaj Valencias, një fitore kjo e vlefshme për Kupën e Mbretit. Kampionët e Spanjës dhe të Ligës së Kampionëve e kanë gjetur portën dy herë falë golave të shënuar nga ...

Korçë, vdes një shtetas nga i ftohti

Gazeta Start - 07.02.2012

Korçë – Një shtetas gjeti vdekjen dje në Qarkun e Korçës, ku dyshohet se shkak ka qenë i ftohti. Bëhet fjalë për punëtorin e mirëmbajtjes së rrugëve, shtetasi Ahmet Matallari, 64-vjeç.

Edhe në Korçë ndërpritet mësimi për një javë

Gazeta Start - 07.02.2012

Korçë – Edhe në Qarkun e Korçës, pas atyre të Kukësit, Dibrës dhe Pukës, është ndërprerë mësimi për gjatë gjithë kësaj jave. Temperaturat e ulëta si dhe rënia e vazhdueshme e dëborës, kanë bërë që të ndërpritet mësimi edhe në shkollat e ...

Tiranë, plagoset me armë një shtetas

Gazeta Start - 07.02.2012

Tiranë – Një shtetas mbeti i plagosur me armë gjatë natës së shkuar në Tiranë, në afërsi të Pallateve Agimi, fare pranë Drejtorisë së Policisë. Tre plumba janë shkrepur në drejtim të një shtetasi, teksa ishte brenda një automjeti tip Benz.

Vlorë, digjen qëllimisht dy automjete

Gazeta Start - 07.02.2012

Vlor Dy automjete u shkrumbuan natn e shkuar n qytetin e Vlors. Forcat e rendit shkuan n vendin e ngjarjes, ku konstatuan se automjetet t llojit Benz, jan djegur qllimisht.

Ja si fluturoi në lumë automjeti i garës rally  

Gazeta Start - 07.02.2012

Një pilot pjesëmarrës në garën e makinave rally të organizuar në Australi ka fluturuar bashkë me makinën e tij në lumë nga një lartësi prej 10 metrash.

Barcelona ofron 30 milionë euro për Silvën

Gazeta Start - 07.02.2012

Kampionia e Spanjës, Barcelona, është e gatshme t’i paguaj Milanit 30 milionë euro për mbrojtësin brazilian, Tiago Silvën. Kështu raporton gazeta spanjolle “Marca”.

Siri, ministri i Jashtëm rus pritet në mënyrë madhështore

Gazeta Start - 07.02.2012

Ministri rus i Punëve të Jashtme, Sergei Lavrov, është pritur në mënyrë madhështore nga turma pro qeveritare në Siri, teksa pritet të takojë Presidentin Bashar Al-Asad.

Macja, lojtari i 23-të në fushë  

Gazeta Start - 07.02.2012

Në ndeshjen Liverpul-Totenhem (0-0), e cila u luajt të hënën në mbrëmje, krejt papritur në fushë hynë një mace, e cila bëhet shkak për ndërprerjen e lojës për 1 minutë.

Kukës, ndalohet 26-vjeçari për falsifikim dokumentesh

Gazeta Start - 07.02.2012

Një 26-vjeçar i shpallur në kërkim nga policia u ndalua në orët e para të mëngjesit të sotëm me akuzën e “falsifikimit të dokumenteve”. Burime nga policia e qarkut të Kukësit bëjnë të ditur se “Elton Zyberaj, 26 vjeç, nga fshati Brekije i ...

Tropojë, banorët e zonave të thella kërkojnë ndihmë

Gazeta Start - 07.02.2012

Reshjet e vazhdueshme të dëborës dhe erërat e forta që përfshinë rajonin verilindor orët e fundit kanë sjellë izolimin e plotë të 12 fshatrave të komunës së Lekbibajt në rrethin e Tropojës.

Kriza e Sirisë, Rusia kërkon përfshirjen e Ligës Arabe

Gazeta Start - 07.02.2012

Ministri rus i Punëve të Jashtme, Sergei Lavrov, bëri sot thirrje nga Damasku për një zgjidhje të krizës së Sirisë bazuar në iniciativat e Ligës Arabe.

Maqedonia refuzon 28 Nëntorin si festë shtetërore

Gazeta Start - 07.02.2012

Shkup - Festa kombëtare shqiptare e 28 Nëntorit - Ditës së Flamurit dhe Pavarësisë, u rrëzua në nivel komisioni parlamentar si propozim për t’u bërë festë shtetërore në Maqedoni.

Librazhd, rrëshqitjet e tokës dëmtojnë 8 banesa në fshatin Polis

Gazeta Start - 07.02.2012

Tetë banesa janë shkatërruar thuajse plotësisht si pasojë e rrëshqitjes së tokës nga shirat e rënë ditët e fundit në fshatin malor Polis të rrethit të Librazhdit.

“Kosova dhe BE-ja kanë shumë gjëra që duan t’i bëjnë bashkë”

Gazeta Start - 07.02.2012

Prishtinë - Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Jakup Krasniqi, priti sot përfaqësuesin e posaçëm të BE-së Samuel Zhbogar, njëherësh kryesues i Zyrës Evropiane në Kosovë.

Aksident në Durrës, një i vdekur katër të plagosur

Gazeta Start - 07.02.2012

Durrës – Një aksident i rëndë me pasojë vdekjen e një personi dhe plagosjen e katër të tjerëve ka ndodhur mbrëmjen e sotme në afërsi të Shkëmbit të Kavajës, në Durrës.

Rifreskoni trurin duke gogësirë

Gazeta Start - 07.02.2012

Gogësima, që është shenjë e përgjumjes apo ndjesisë së mpirjes tek njeriu, freskon trurin dhe mundëson një funksionim më të mire të tij. Ky është rezultati i një studimi të realizuar në universitetin Princeton në Shtetet e Bashkuara të ...

Rama: 21 Janari, përgjegjësi vetëm e qeverisë

Gazeta Start - 07.02.2012

Kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama, edhe një herë bëri përgjegjëse qeverinë llidhur me vrasjen e 4 personave gjatë demonstratës së 21 janarit 2011.

Moti i keq, ortekë dhe temperatura të ulëta në veri

Gazeta Start - 06.02.2012

Kukës – Pavarësisht rritjes së lehtë të temperaturave, situata në zonat verilindore të vendit vazhdon të jetë e vështirë, ku krahas mbylljes së shkollave, në disa zona po përballen edhe me fenomenin e ortekëve.

"Deklarimi i të ardhurave personale të shtyhet për 2013-n"

Gazeta Start - 06.02.2012

Tiranë – Biznesi kërkon shtyrjen e afatit të ligjit për të deklarimin e të ardhurave personale për qytetarët shqiptar për vitin 2013. Sipas Konfindustrisë, viti 2012 duhet të shoqërohet me lehtësi fiskale dhe njëkohësisht vazhdimin e ...

Automjeti përplaset me shtyllën, vdes 31-vjeçari

Gazeta Start - 06.02.2012

Korçë – Një 31-vjeçar gjeti vdekjen në një aksident rrugor në gjatë fundjavës në Korçë. Policia lokale bëri me dije se ngjarja ndodhi në lagjen Nr 17 të qytetit, ku ka humbur jetën shtetasi Aldian.

Protestat kundër kursimeve, dorëhiqet kryeministri rumun

Gazeta Start - 06.02.2012

Kryeministri i Rumanis, Emil Bok, ka dhn dorheqjen pr t qetsuar tensionet politike dhe shoqrore n vend pasi nj seri protestash kundr masave t kursimit.

I ftohti siberian në Kosovë, ndërpritet mësimi për një javë

Gazeta Start - 06.02.2012

I ftohti siberian ka përfshirë Kosovën. Si rrjedhojë e reshjeve të shumta të dëborës, Peja dhe Juniku kanë shpallur gjendjen e jashtëzakonshme, ndërsa në situatë thuajse të njëjtë ndodhet edhe Kaçaniku.

Abas do të udhëheqë qeverinë e përkohshme palestineze

Gazeta Start - 06.02.2012

Fraksionet rivale palestineze kanë rënë dakord të emërojnë Presidentin Mahmud Abas në krye të një qeverie të përkohshme e cila do të përgatisë zgjedhjet.

Ndërhynë për të liruar një të burgosur për vrasje, tre nën akuzë

Gazeta Start - 06.02.2012

Fier – Tre persona po ndiqen penalisht nga Prokuroria e Fierit, pasi akuzohen për shtrim të ndikimit të paligjshëm ndaj personave që ushtrojnë funksione publike. Dosja në gjykatë për gjykim është dërguar për Agron Lumeshi, lindur ne B.

Greqi, liderët pritet të rinisin bisedimet për dorëzaninë e dytë

Gazeta Start - 06.02.2012

Liderët e partive të koalicionit qeverisës të Greqisë pritet të rinisin bisedimet për masa të reja kursimesh. Masat e reja të kursimit janë kusht për dorëzaninë e re prej 130 miliardë eurosh nga BE-ja dhe FMN-ja dhe për fshirjen e 100 ...

Sannino: Ky është vit vendimtar për Shqipërinë

Gazeta Start - 06.02.2012

Tiranë – Në Tiranë ndodhet sot për një vizitë zyrtare Drejtori për Zgjerimin në Komisonin Europian, Stefano Sannino, i cili sëparin e takimeve e ka nisur me ministrin e Jashtëm, Edmond Haxhinasto.

Dështoi pesë herë në martesë, vetëvaret 32-vjeçari

Gazeta Start - 06.02.2012

Korçë – Zgjodhi t’i jepte fund jetës, pasi dështoi pesë herë në martesën e tij. Bëhet fjalë për një 32-vjeçar nga fshati Mborje i Korçës, i cili u vetëvar në një pemë gjatë së dielës në afërsi të kishës së fshatit.

Në Qarkun e Kukësit mbyllen shkollat për një javë

Gazeta Start - 06.02.2012

Kukës – Gjatë gjithë kësaj jave nuk do të zhvillohet mësim në Qarkun e Kukësit për shkak të reshjeve të dendura të dëborës dhe temperaturave të ulëta. Shkollat janë mbyllur që prej ditës së sotme.

Mbretëresha britanike shënon 60-vjetorin e marrjes së fronit

Gazeta Start - 06.02.2012

Mbretëresha e Britanisë së Madhe, Elizabeta II, ka mbërritur në King's Lynn teksa shënon përvjetorin e 60-të të marrjes së fronit. Më herët ajo tha se po ia dedikonte veten “përsëri shërbimit ndaj jush”.

Opozita shqiptare në Maqedoni, e përçarë

Gazeta Start - 06.02.2012

Vendimi i Partisë Demokratike Shqiptare për të ndërprerë bashkëpunimin me partinë tjetër opozitare, Rilindjen Demokratike Kombëtare, dëmton jo vetëm dy subjektet politike, por edhe demokracinë në përgjithësi, pikërisht në kohën kur ka ...

Aksidenton rëndë këmbësorin, ndalohet drejtuesi i mjetit

Gazeta Start - 06.02.2012

Një 25-vjeçar u aksidentua rëndë sot në aksin rrugor Elbasan – Librazhd, në vendin e quajtur Xibrrakë. Burime nga policia bënë të ditur se B.Osmani, 25 vjeç, ishte duke ecur në këmbë kur u përplas nga një mjet tip “Wolsvagen”, furgon ...

Edhe në Shkup “Vdekje për shqiptarët”

Gazeta Start - 06.02.2012

Grafite “Vdekje për shqiptarët” janë parë të dielën në disa pjesë të Shkupit. Sipas dëshmitarëve, mbishkrimet “Vdekje për shqiptarët”, “Maqedonia është vetëm e maqedonasve” janë shkruar nëpër disa dyqane dhe mure në lagjen “Hasanbeg” të ...

Veriu përgatitet për referendumin

Gazeta Start - 06.02.2012

Përfaqësuesit e serbëve të komunave në veri të Kosovës thonë se janë duke bërë përgatitjet e fundit për referendumin, nga i cili kërkohet të dihet nëse serbët mbështesin institucionet e Kosovës.

BE ka parasysh Kosovën si një e tërë

Gazeta Start - 06.02.2012

Deklarata e ish-koordinatorit të Paktit të Stabilitetit për Evropën Juglindore, Erhard Busek, që Prishtina dhe Beogradi duhet të nisin diskutimet për ndarje, ka zgjuar reagime edhe në BE.

Naço: 61 të vdekur në miniera që prej vitit 2000

Gazeta Start - 06.02.2012

Tiranë - Ministri i Ekonomisë, Tregtisë dhe Energjetikës, Nasip Naço, konfirmoi sot se nga viti 2000 deri në vitin 2012 në minierat e Shqipërisë kanë humbur jetën 61 persona.

Tri ndeshje pezullim për Ibrën

Gazeta Start - 06.02.2012

Sulmuesi suedez i Milanit, Zlatan Ibrahimoviç, është dënuar nga Kolegji Disiplinor i Federatës Italiane të Futbollit me tri ndeshje pezullim, për shkak të sjelljes së dhunshme në ndeshjen e të dielës kundër Napolit.