TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Charlie Hebdo shkak i mbylljes së një gazete në Iran

Zhurnal - 18.01.2015

Sipas informacioneve thuhet se gazeta Merdom-i İmruz në Iran është mbyllur për shkak se ka publikuar një artikull në mbështetje të revistës Satirike Charlie Hebdo.

Protesta të dhunshme anti-“Charlie” në Nigeri (FOTO LAJM)

Albeu.com - 18.01.2015

Protesta të dhunshme kundër revistës franceze “ Charlie Hebdo ” janë zhvilluar në kryeqytetit nigerian Niger, pas ripublikimit të karikaturave tallëse.

Myftiu i Madh i Bosnjes kritikon karikaturat e Charlie Hebdo

Albtime - 18.01.2015

Udhëheqësi i komunitetit mysliman të Bosnjes, e ka kritikuar botimin e fundit të revistës satirike Charlie Hebdo, e cila përsëri ka shfaqur karikaturat e Profetit Muhammad, karikatura të cilat nga ...

Protesta në botë: “Ju jeni Charlie, unë e dua Muhamedin”

Albtime - 18.01.2015

Nga Turqia në Filipine, myslimanët kanë organizuar protesta në shenjë zemërimi kundër revistës satirike “Charlie Hebdo”, e cila në kopertinën e numrit të saj të fundit publikoi një karikaturë të ...

Sondazh: 42 përqind e francezëve kundër publikimit të karikaturave të Profetit Muhammed

Albtime - 18.01.2015

Sipas rezultateve të një sondazhi të Institutit Francez të Opinionit Publik, pothuajse gjysma e shtetasve francezë mendojnë se karikaturat që përshkruanin Profetin Muhammed nuk duhet të publikohen, ...

Sondazh: 42 përqind e francezëve kundër publikimit të karikaturave të Profetit Muhammed

Portalb - 18.01.2015

Lajme lidhur me temën Krizë e re e pengjeve në Francë: Sulmuesi i armatosur, në një postë të Parisit Hollande: Do të mbrojme myslimanët BBC, CNN…distancohen, nuk e publikojnë ballinën e re të ...

Turqi, në disa qytete mbahen protesta kundër publikimit të karikaturave të Profetit Muhammed

Portalb - 18.01.2015

Lajme lidhur me temën Stambolli në panik pas një shpërthimi, gjenden dhe dy bomba Familjarët e të akuzuarve në ‘Detonator’ do ta bllokojnë rrugën Nxehet Erdogani: Në horizont po duket përplasja e ...

Sondazhi: 42 % e francezëve kundër publikimit të karikaturave të profetit Muhamed

Albeu.com - 18.01.2015

Sipas një sondazhi të realizuar nga Instituti Francez për Opinionin Publik, thuajse gjysma e shtetasve francezë mendojnë se nuk duhet të publikohen karikaturat e profetit Muhamed .

Nigeri, të paktën 10 të vdekur

ABC News - 18.01.2015

Të paktën 10 persona kanë vdekur në Nigeri gjatë protestave të dhunshme kundër karikaturës së Muhamedit, e cila u publikua në numrin e parë të revistës Charli Hebdo.

Media, si karikaturë e fjalës së lirë!

Panorama - 18.01.2015

Lutfi Dervishi LUTFI DERVISHI Media britanike nuk e shfaqi faqen e parë të “Charli Hebdo” në numrin e parë pas tragjedisë ku paraqitej profeti Muhamed! Gazetarët e raportuan gjerësisht këtë lajm, me ...

Protestuesit myslimanë i dogjën disa kisha në Nigeri

Telegrafi - 18.01.2015

Intelektualët myslimanë në Nigeri kanë bërë thirrje për qetësi, pasi protestuesit myslimanë, të zemëruar nga karikaturat e Profetit Muhamed në revistën franceze, Charlie Hebdo, dje i kanë djegur së ...

Irani mbyll gazetën që botoi fotografinë e George Clooneyt me “Charlie Hebdo”

Koha.net - 18.01.2015

Irani ka urdhëruar mbylljen e një ditoreje e cila publikoi në faqen e parë një fotografi të George Clooneyt ku ai mbante të ngjitur në xhaketën e tij një pullë në mbështetje të “Charlie Hebdo”.

Mbyllet gazeta iraniane që publikoi fotografinë e Clooneyt me Charlie Hebdo

Telegrafi - 18.01.2015

Irani ka urdhëruar mbylljen e një gazete ditore, e cila publikoi në faqen e parë një fotografi të George Clooneyt ku ai mbante të ngjitur në xhaketën e tij një pullë në mbështetje të “Charlie Hebdo”.

Nigeri, protesta të dhunshme anti  "Charlie",3 të vrarë,digjen 6 kisha

Shqiptarja - 18.01.2015

NIGERI - Të paktën tre persona janë vrarë dhe 6 kishave u është vënë zjarri në Niger, kryeqytetin Nigerian në protestat e egra të myslimanëve kundër revistës franceze “Charlie Hebdo”, që publikoi ...

"Je suiss Charlie?” “Më shumë se hipokrizi”, shkruan L. Dervishi. “Ka 1000 tema tabu... Një gazetar thotë se i di ...

Respublica - 18.01.2015

“Media si karikaturë e fjalës së lirë”, kështu e titullon opinionin e vet të sotshëm, publikuar në gazetën “Panorama” Lutfi Dervishi që merret sidomos me reagimin pas ngjarjes së Parisit.

Sondazh: 42% e francezëve kundër publikimit të karikaturave të Profetit

Shqiptarja - 18.01.2015

PARIS - Sipas rezultateve të një sondazhi të Institutit Francez të Opinionit Publik, pothuajse gjysma e shtetasve francezë mendojnë se karikaturat që përshkruanin Profetin Muhammed nuk duhet të ...

Charlie dhe Theo

Gazeta Tema - 18.01.2015

Nga Ian Buruma* Regjisori holandez, Theo van Gogh i cili u vra prej një ekstremisti mysliman në Amsterdam pak më shumë se dhjetë vjet më parë, kishte shumë të përbashkëta me satiristët e Charlie ...

DW : Liria e mospublikimit

InfoGlobi - 18.01.2015

Disa media kryesore amerikane u kritikuan ashpër, sepse vendosën të mos botonin karikaturat e Charlie Hebdo. Pa të drejtë, mendon Michael Knigge. Ishte një impuls unik dhe gobal.

10 të vdekur nga protestat e dhunshme kundër Charlie Hebdo

AlbanianScreen - 18.01.2015

Niger - Protestat e dhunshme në Niger kundër publikimit të kariakturave të profetit Muhamed në revistën satirike franceze Charlie Hebdo kanë një bilanc edhe më të rëndë.

Media, si karikaturë e fjalës së lirë!

Shprehja - 18.01.2015

Shkruan: Lutfi DERVISHI, Tiranë Media britanike nuk e shfaqi faqen e parë të “Charli Hebdo” në numrin e parë pas tragjedisë ku paraqitej profeti Muhamed! Gazetarët e raportuan gjerësisht këtë lajm, ...

Sondazhi: 42 % e francezëve kundër publikimit të karikaturave të profetit Muhamed

Shprehja - 18.01.2015

Sipas një sondazhi të realizuar nga Instituti Francez për Opinionin Publik, thuajse gjysma e shtetasve francezë mendojnë se nuk duhet të publikohen karikaturat e profetit Muhamed.

Bashkëthemeluesi i “Charlie Hebdo”: Kryeredaktori e çoi stafin e vet drejt vdekjes!

Lajm - 17.01.2015

Një anëtar themelues i revistës satirike franceze ka artikuluar kritika të forta kundër ish-kryeredaktorit të ndjerë të saj, Stéphane Charbonnier. Henri Rouessel është njeriu që kontribuoi qysh në ...

Vijnë për kundërpërgjigjet për "Charlie Hebdo" (FOTO LAJM)

Albeu.com - 17.01.2015

Karikaturistët arabë i janë përgjigjur me të njëjtën satirë karikaturave në numrin e fundit të revistës “ Charlie Hebdo ”. Karikaturat e botuara vënë në pikëpyetje lirinë e fjalës në Perëndim, duke ...

"Charlie Hebdo", ja si i kundërpërgjigjen karikaturistët arabë (FOTO-LAJM)

SOT - 17.01.2015

Karikaturat e botuara në revistën satirike franceze "Charlie Hebdo" kanë marrë kundër përgjigje nga disa karikaturistë arabë. Karikaturat e këtyre të fundit vënë në pikëpyetje lirinë e fjalës në ...

Protesta nga Algjeria deri në Pakistan kundër "Charlie Hebdo"

Alsat - 17.01.2015

Protesta në disa vende myslimane kundër numrit të fundit të “Charlie Hebdo”. Në rrugët e Algjerisë, rreth 2 mijë persona kanë përvetësuar moton “Unë jam Charlie” duke e shndërruar në “Unë jam ...

Karikatura e profetit, Hollande mbron lirinë e "Charlie hebdo"-s

Zhurnal - 17.01.2015

François Hollande mbrojti sot lirinë e shprehues, një ndër vlerat e Francës, një ditë pas manifestimeve të dhunshme në disa vende për të dënuar karikaturat e profetit Muhamed të publikuara në numrin ...

Protesta anti-Charlie, reagon Protesta anti-Charlie, reagon

Lajm - 17.01.2015

Presidenti francez Francois Hollande dënon protestat e dhunshme anti-Charlie Hebdo që kanë shpërthyer në shumë vende të botës myslimane. Ai tha se këto vende janë të privuara dhe nuk arrijnë ta ...

Protesta në Gaza kundër karikaturave të Profetit: “Gazetarët francezë do të shkojnë në ferr” (FOTO)

Almakos - 17.01.2015

Sot në orët e para të mëngjesit në Gaza, persona të panjohur kanë shkruar mbishkrime në muret e Qendrës kulturore franceze, në shenjë proteste kundër gazetës satirike franceze “Charlie Hebdo” për ...

Protestat kundër "Charlie Hebdo", Hollande: Franca respekton të gjitha besimet, vende të privuara, nuk ...

SOT - 17.01.2015

Presidenti i Francës, François Hollande, ka dënuar ashpër protestat e botës myslimane kundër revistës satirike "Charlie Hebdo". Sipas tij, ata janë vende të privuara, që nuk e kuptojnë lidhjen e ...

Protesta kundër “Charlie”, digjen kishat në Niger

Portalb - 17.01.2015

Lajme lidhur me temën Krizë e re e pengjeve në Francë: Sulmuesi i armatosur, në një postë të Parisit Regjisorja franceze pranon islamin: Ja çfarë thotë Sulmi mbi Sharli Ebdo nuk është akt terrorist ...

Mes Charlie Hebdo-së dhe Jabllanoviqit

Portalb - 17.01.2015

Ditar Kabashi 1. Rasti i “Charlie Hebdo”-së aktualizoi ca tema interesante, të fjetura mbase, por të akumuluara gjithsesi. Charlie Hebdo, revistë kontroverse që satirizon në bazë të konceptit të vet ...

Karikaturistët arabë i përgjigjen “Je sui Charlie”

Ora news - 17.01.2015

Numri i ri i revistës satirike francëze “Charlie Hebdo” që arriti të shesë miliona kopje vazhdon të ngjallë reagime në botën arabe. Karikaturistët arabë kanë reaguar duke vënë në pikëpyetje kuptimin ...

Protesta të shumta nga Algjeria deri në Pakistan

ABC News - 17.01.2015

Protesta në disa vende myslimane kundër numrit të fundit të “Charlie Hebdo”. Në rrugët e Algjerisë, rreth 2 mijë persona kanë përvetësuar moton “Unë jam Charlie” duke e shndërruar në “Unë jam ...

Kritika Perëndimit, Erdogan paralajmëron ”përplasje të qytetërimeve”

Ora news - 17.01.2015

Tepër kritik me mënyrën se si po zhvillohen ngjarjet në Europë pas sulmeve tragjike të javës së kaluar në Paris, Presidenti turk kritikon sërish Europën dhe pranon se është i shqetësuar për ...

“Charlie Hebdo” në Francë e Shqipëri

ABC News - 17.01.2015

Akti terrorist ndaj satirikes franceze “Charlie Hebdo” e solidarizoi edhe Shqipërinë me vlerat e lirisë e tolerancës. Deri ku shkon simbolika dhe ndërgjegjësimi tek shqiptarët, për ngjarjen që ...

Karikaturistët arabë i kundërpërgjigjen “Charlie Hebdo”! (Foto)

Gazeta Dita - 17.01.2015

Karikaturistët arabë po reagojnë ndaj revistës franceze “Charlie Hebdo”. Ata vënë në pikëpyetje kuptimin e lirisë së fjalës në Perëndim duke sulmuar liderët e tyre hipokritë si dhe Izraelin për ...

Fotolajm/ Karikaturistët arabë i kundërpërgjigjen "Charlie Hebdo"

Shqiptarja - 17.01.2015

Karikaturistët arabë i janë përgjigjur me të njëjtën satirë karikaturave në numrin e fundit të revistës “Charlie Hebdo”. Karikaturat e botuara vënë në pikëpyetje lirinë e fjalës në Perëndim, duke ...

Protesta kundër karikaturave

Vision Plus - 17.01.2015

Një vale protestash te dhunshme, te nxitura nga publikimi i karikaturave te profetit Muhamed nga revista satirike “Charlie Hebdo”, shkaktuan disa te vdekur dhe dhjetëra te plagosur ne Nigeri, ...

Labinota e PD-së, flet për revistën “Charlie Hebdo”

InfoGlobi - 17.01.2015

Deputetja e Partisë së Drejtësisë, Labonotë Demi, ka theksuar se asnjë lloj fyerje nuk e dëmton figurën e Profetiti Muhamed, sikurse nuk e dëmton shtetësinë e Kosovës asnjë deklaratë e serbëve.

Protesta anti-Charlie, reagon Francois  Holande: Nuk na kuptoni

Shqiptarja - 17.01.2015

Presidenti francez Francois Hollande dënon protestat e dhunshme anti-Charlie Hebdo që kanë shpërthyer në shumë vende të botës myslimane. Ai tha se këto vende janë të privuara dhe nuk arrijnë ta ...

Protesta në Gaza kundër karikaturave të Profetit: “Gazetarët francezë do të shkojnë në ferr” (FOTO)

Tetova Sot - 17.01.2015

Sot në orët e para të mëngjesit në Gaza, persona të panjohur kanë shkruar mbishkrime në muret e Qendrës kulturore franceze, në shenjë proteste kundër gazetës satirike franceze “Charlie Hebdo” për ...

Karikaturistët arabë i kundërpërgjigjen revistës franceze Charlie Hebdo

Shkupi24 - 17.01.2015

Karikaturistët arabë i janë kundërpërgjigjur kolegëve të tyre francezë të “Charlie Hebdo”. Karikaturistët arabë, me punimet e tyre të fundit satirike, janë munduar të vënë në pikëpyetje kuptimin e ...

Turqi: Kërcënim me vdekje gazetës “Cumhuriyet”. E përditshmja kishte publikuar karikatura të “Charlie Hebdo”

Respublica - 17.01.2015

Agjencia “Ansa” njofton se një media e rëndësishme turke është bërë prè e kërcënimeve me vdekje pas mbështetjes që ajo ka treguar ndaj gazetës satirike franceze “Charlie Hebdo”.

Magazina Turke satirike CafCaf me arrogancë i kundërpërgjigjet Charlie Hebdo’s me një karikaturë (FOTO)

Ilirida - 17.01.2015

Magazina satirike turke CafCaf, i vetmi publikim Turk , ju ka kundërpërgjugjur me arrogancë publikimeve të fundit të Charlie Hebdo’s, raporton portali turk ‘WorldBulletin.net’ , transmeton Ilirida.

Erdogan e Franca me pikëpamje të kundërta

InfoGlobi - 17.01.2015

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, ka paralajmëruar të premten për një “përplasje të re mes qytetërimeve” pas valës së sulmeve të militantëve islamikë në Paris, ndërkohë që ka kritikuar edhe ...

Muslimani që “vret” me dashuri

Shprehja - 17.01.2015

Në konstruktin e fizionomisë nuk mund ta dallosh shumë nga ata që bënë sulm mbi gazetarët francezë të revistës satirike Charlie Hebdo. Por, ky nuk vret me plumba.

Protesta në Gaza kundër karikaturave të Profetit: “Gazetarët francezë do të shkojnë në ferr” (FOTO)

Shprehja - 17.01.2015

Sot në orët e para të mëngjesit në Gaza, persona të panjohur kanë shkruar mbishkrime në muret e Qendrës kulturore franceze, në shenjë proteste kundër gazetës satirike franceze “Charlie Hebdo” për ...

Franca arreston 12 bashkëpunëtorë të terroristëve

Gazeta Start - 16.01.2015

12 persona janë arrestuar nga policia franceze, pasi dyshohen që të kenë ndihmuar terroristët në atentatin ndaj revistës “Charlie Hebdo”. Prangosjet janë kryer gjatë orëve të natës së djeshme në ...

Klerikët shqiptarë, në numrin e fundit të Charlie Hebdo

Zhurnal - 16.01.2015

Shkup,16janar-Në numrin e revistës satirike Charlie Hebdo, është edhe një karikaturë që ndërlidhet me shqiptarët. Gazeta satirike me tirazh të rregullt prej 60 mijë kopjeve, kësaj herë ajo ka shtypur ...

"Charlie Hebdo" me karikaturën e profetit Muhamed fitoi 10 mln euro në një ditë

SOT - 16.01.2015

Gazeta satirike franceze “Charlie Hebdo” me karikaturën e profetit Muhamed ka arritur një rekord shitjesh me vlerë prej 8 milionë eurove, e cila e kombinuar me abonimet, donacionet dhe asistenca nga ...

Myslimanët në botë protestojnë në mbrojtje të Profetit

Evropaelire - 16.01.2015

20:22 Myslimanët në botë protestojnë në mbrojtje të Profetit 19:52 Obama, Cameron: Do të mposhtim terrorizmin 19:27 Malavi: 170 të vdekur nga përmbytjet 18:46 2014 – viti më i nxehtë që mbahet mend ...

Koment: Liria e mospublikimit

DW - 16.01.2015

Disa media kryesore amerikane u kritikuan ashpër, sepse vendosën të mos botonin karikaturat e Charlie Hebdo. Pa të drejtë, mendon Michael Knigge. Ishte një impuls unik dhe gobal.

Gazetari i vrarë i "Charlie Hebdo" varroset në arkivol të dekoruar me karikatura (FOTO)

SOT - 16.01.2015

Një nga karikaturistët e vrarë në sulmin e Parisit, pjesë e revistës satirike "Charlie Hebdo", Bernard Velhac, është varrosur ditën e enjte, shoqëruar nga mijëra persona, të cilët kishin ardhur në ...

Kur Charlie “vret”!

Lajm - 16.01.2015

IDAVER SHERIFI* I dashur Charlie, Nuk do t’a filloj këtë letër timen duke të shprehur ngushëllime dhe keqardhje për atë që të ndodhi disa ditë më parë, pasi besoj se tashmë e di që edhe unë si ...

Koment: Liria e mospublikimit

Albtime - 16.01.2015

Disa media kryesore amerikane u kritikuan ashpër, sepse vendosën të mos botonin karikaturat e Charlie Hebdo. Pa të drejtë, mendon Michael Knigge. Ishte një impuls unik dhe gobal.

Obama-Cameron: Front i përbashkët kundër ekstremistëve

Shqipmedia - 16.01.2015

Shtetet e Bashkuara dhe Britania premtojnë mbajtjen e frontit të përbashkët kundër ekstremistëve islamistë, pasi militantët i vranë 17 vetë gjatë tri ditëve të sulmeve në Paris.

Regjisorja franceze shqipton shehadetin dhe pranon islamin

Almakos - 16.01.2015

"Sot e pasova shtyllën e parë të Islamit. Nuk ka Zot tjetër përveç Allahut dhe Muhamedi është i Dërguari i Tij", tha Matic në një mesazh të postuar në faqen e saj në Facebook më 11 janar Regjisorja ...

Regjisorja franceze shqipton shehadetin dhe pranon islamin

Lajm - 16.01.2015

"Sot e pasova shtyllën e parë të Islamit. Nuk ka Zot tjetër përveç Allahut dhe Muhamedi është i Dërguari i Tij", tha Matic në një mesazh të postuar në faqen e saj në Facebook më 11 janar Regjisorja ...

Një nga themeluesit e “Charlie Hebdo”: Charb, jam i zemëruar me ty

Lajm - 16.01.2015

“Pse duhej patjetër të çoje gazetarët drejt vdekjes” 80 vjecari Delefeil dë Ton, një nga themeluesit e të përjavshmes satirike “Charlie Hebdo” akuzoi drejtorin e vrarë të gazetës se kishte çuar drejt ...

Regjisorja franceze pranon islamin: Ja çfarë thotë

Portalb - 16.01.2015

Lajme lidhur me temën Sulmi mbi Sharli Ebdo nuk është akt terrorist thotë profesori Muhiq Kërcënim me bombë në Paris, policia arreston dhjetë persona “Charlie Hebdo”, karikaturë për katër klerikët ...

Liria e mospublikimit

Lajmi.net - 16.01.2015

Disa media kryesore amerikane u kritikuan ashpër, sepse vendosën të mos botonin karikaturat e Charlie Hebdo. Pa të drejtë! Sepse kjo që quhet liri e shtypit përfshin edhe këtë të drejtë, pra të ...

Një nga themeluesit e “Charlie Hebdo”: Charb, jam i zemëruar me ty

Almakos - 16.01.2015

“Pse duhej patjetër të çoje gazetarët drejt vdekjes” 80 vjecari Delefeil dë Ton, një nga themeluesit e të përjavshmes satirike “Charlie Hebdo” akuzoi drejtorin e vrarë të gazetës se kishte çuar drejt ...

Protesta në Pakistan kundër “Charlie Hebdo”, konfrontime me policinë

ikub - 16.01.2015

Protestuesit kanë mbushur rrugët kryesore të Islamabadit por edhe të qyteteve të tjera. Shumica e protestave të mbajtura gjatë ditës së premte ishin paqësore, përveç njërës në qytetin-port të ...

Regjisorja franceze pranon islamin: Ja çfarë shpjegimi të matur jep për karikaturat e Profetit ...

Albtime - 16.01.2015

Regjisorja franceze Isabelle Matic ka shkruar në llogarinë e saj në Facebook se është konvertuar në myslimane, duke e bërë këtë vetëm disa ditë pas sulmeve në Charlie Hebdo, raporton onislam.net, ...

Salman Rushdie: Liria e shprehjes nuk mund të diskutohet

Portalb - 16.01.2015

Lajme lidhur me temën Papa Françesku për rastin e “Charlie Hebdo”: Edhe liria e shprehjes ka kufij Davutoglu: Liria e shtypit s’është liri e ofendimit Më 14 janar mediumet do t’ua servojnë “Ditën e ...

Fotografi qëllohet në gjoks në protestën kundër Charlie Hebdo në Pakistan (Foto)

Lajmi.net - 16.01.2015

Qindra njerëz kanë protestuar jashtë ambasadës franceze në Pakistan, kundër publikimit të karikaturave të Profetit Muhamed, që ka bërë revista franceze Charlie Hebdo.

Protestat në Nigeri kundër “Charlie Hebdo”, zjarr qendrës kulturore franceze

ikub - 16.01.2015

Ditën e sotme janë zhvilluar protesta nëpër qytete të ndryshme të botës ku ka besimtarë myslimanë, kundër karikaturave të Profetit Muhamed të publikuara në gazetën satirike franceze “Charlie Hebdo”.

Qytetarët e Nigerit protestojnë kundër "Charlie Hebdo", i vënë zjarrin qendrës kulturore franceze

SOT - 16.01.2015

Qytetarët e Nigerit janë ngritur në protesta pas publikimit të karikaturës së Profetit Muhamed në revistën satirike franceze "Charlie Hebdo'. Të inatosur nga veprimi i revistës, protestuesit i kanë ...

4 të vrarë në protestat anti Charlie Hebdo në Nigeri (Foto)

Lajmi.net - 16.01.2015

Të paktën tre civilë dhe një polic thuhet se janë vrarë në Nigeri, gjatë një proteste kundër karikaturave të botuara në revistën satirike franceze Charlie HEBDO, e cila vjen si një marsh nga ...

Myslimani që “vret” me dashuri (Video)

Lajmi.net - 16.01.2015

Në konstruktin e fizionomisë nuk mund ta dallosh shumë nga ata që bënë sulm mbi gazetarët francezë të revistës satirike Charlie Hebdo. Por, ky nuk vret me plumba.

Karikaturistët arabë i kundërpërgjigjen 'Charlie Hebdo' (Foto)

Lajm - 16.01.2015

Karikaturistët arabë po reagojnë ndaj revistës franceze “Charlie Hebdo”, duke vënë në pikëpyetje kuptimin e lirisë së fjalës në Perëndim dhe duke sulmuar liderët e tyre hipokritë si dhe Izraelin për ...

Revista satirike turke i kundërpërgjigjet revistës franceze

Albtime - 16.01.2015

Revista satirike turke CafCaf, e vetmja e tillë në Turqi, e cila thekson vlerat islame, i është kundërpërgjigjur karikaturës së revistës franceze ‘Charlie Hebdo’, në ballinën e saj: “Non, rien n’est ...

Myslimani që “vret” me dashuri (VIDEO)

Lajm - 16.01.2015

Në konstruktin e fizionomisë nuk mund ta dallosh shumë nga ata që bënë sulm mbi gazetarët francezë të revistës satirike Charlie Hebdo. Por, ky nuk vret me plumba.

Si do të reagonte Muhamedi ndaj karikaturave të Charlie Hebdo?

Lajmi.net - 16.01.2015

Udhëheqësit myslimanë në të gjithë botën po lusin pasuesit e tyre që të veprojnë me durim, mirësi dhe mirëkuptim, pas sulmeve në zyrtar e revistës satirike franceze Charlie Hebdo, dhe botimit të ri ...

Revista satirike turke i kundërpërgjigjet revistës franceze

Almakos - 16.01.2015

Revista satirike turke CafCaf, e vetmja e tillë në Turqi, e cila thekson vlerat islame, i është kundërpërgjigjur karikaturës së revistës franceze ‘Charlie Hebdo’, në ballinën e saj: “Non, rien n’est ...

Karikaturistët arabë i kundërpërgjigjen revistës franceze Charlie Hebdo (GALERI)

Albtime - 16.01.2015

Karikaturistët arabë i janë kundërpërgjigjur kolegëve të tyre francezë të “Charlie Hebdo” me punimet e fundit satirike, duke vënë në pikëpyetje kuptimin e fjalës së lirë në Perëndim si dhe duke ...

Karikaturistët arabë i kundërpërgjigjen revistës franceze Charlie Hebdo (Foto)

Lajmi.net - 16.01.2015

Karikaturistët arabë i janë kundërpërgjigjur kolegëve të tyre francezë të “Charlie Hebdo”. Karikaturistët arabë, me punimet e tyre të fundit satirike, janë munduar të vënë në pikëpyetje kuptimin e ...

Regjisorja franceze pranon islamin: Ja çfarë shpjegimi të matur jep për karikaturat e Profetit Muhamed

Telegrafi - 16.01.2015

Regjisorja franceze Isabelle Matic ka shkruar në llogarinë e saj në Facebook se është konvertuar në myslimane, duke e bërë këtë vetëm disa ditë pas sulmeve në Charlie Hebdo, raporton onislam.net, ...

Themeluesi i "Charlie Hebdos" e bën përgjegjës kryeredaktorin për botimin e karrikaturave fyese

Koha.net - 16.01.2015

Paris, 16 janar - Një nga themeluesit e revistës satirike “Charlie Hebdo” e ka cilësuar si të papërgjegjshëm Drejtorin e Publikimeve Patrick Charbonnier i cili humbi jetën në sulmet terroriste ndaj ...

Hollande i drejtohet botës arabe

Yll Press - 16.01.2015

Presidenti francez Francois Hollande tha se muslimanët e moderuar janë viktimat kryesore të islamizmit radikal ndërsa vendi shqyrton pasojat e sulmeve terroriste të javës së kaluar nga ekstremistët ...

Akuzohen dy kolumnistët e gazetës turke

ABC News - 16.01.2015

Prokuroria turke ka hapur raste ndaj dy kolumnistëve të cilët i ilustruan shkrimet e tyre me karikaturat e Profetit Muhamed të publikuara në Charlie Hebdo.Kolumnistët e gazetës turke “Cumhuriyet” që ...

Një nga themeluesit e “Charlie Hebdo”: Charb, jam i zemëruar me ty

ABC News - 16.01.2015

80 vjecari Delefeil dë Ton, një nga themeluesit e të përjavshmes satirike “Charlie Hebdo” akuzoi drejtorin e vrarë të gazetës se kishte çuar drejt vdekjes redaksinë e tij.

Koment: Liria e mospublikimit

Ora news - 16.01.2015

Disa media kryesore amerikane u kritikuan ashpër, sepse vendosën të mos botonin karikaturat e Charlie Hebdo. Pa të drejtë, mendon Michael Knigge. Ishte një impuls unik dhe gobal.

Erdogan paralajmëron: Po ringjallet teza e përplasjes së qytetërimeve

Telegrafi - 16.01.2015

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan të premten paralajmëroi për një "përplasje të mundshme qytetërimeve", pas sulmeve islamike në Paris, duke kritikuar dhe Francën që ka lejuar që gruaja e një ...

Karikaturistët arabë i kundërpërgjigjen “Charlie Hebdo”! (Foto)

Telegrafi - 16.01.2015

Karikaturistët arabë po reagojnë ndaj revistës franceze “Charlie Hebdo”, duke vënë në pikëpyetje kuptimin e lirisë së fjalës në Perëndim dhe duke sulmuar liderët e tyre hipokritë si dhe Izraelin për ...

Regjisorja franceze shqipton shehadetin dhe pranon islamin

Tetova Sot - 16.01.2015

“Sot e pasova shtyllën e parë të Islamit. Nuk ka Zot tjetër përveç Allahut dhe Muhamedi është i Dërguari i Tij”, tha Matic në një mesazh të postuar në faqen e saj në Facebook më 11 janar Regjisorja ...

Protestë kundër ‘Charlie Hebdo’

InfoGlobi - 16.01.2015

Për të kundërshtuar publikimin e karikaturës së Profetit Muhammad, të publikuar këtë javë në të përjavshmen satirike franceze Charlie Hebdo, po mbahen protesta në Pakistan, Në Karachi, policia ka ...

Producentja franceze Isabelle Matic pranon Islamin

Shkupi24 - 16.01.2015

Producentja franceze me prejardhje serbe, Isabelle Matic, ka njoftuar në profilin e saj në Facebook se ka pranuar Islamin.Ajo tha shehadetin me 11 janar, disa ditë pas sulmit ndaj revistës satirike ...

Regjisorja franceze Isabelle Matic pranon islamin: Ja reagimi i saj në facebook

Ilirida - 16.01.2015

Regjisorja franceze Isabelle Matic ka shkruar në llogarinë e saj në Facebook se është konvertuar në myslimane, duke e bërë këtë vetëm disa ditë pas sulmeve në Charlie Hebdo, raporton onislam.net, ...

Mijëra Pakistanezëprotestojnë kundër karikaturave të ‘Charlie Hebdo’

Ilirida - 16.01.2015

Në Pakistan po mbahen protesta për të kundërshtuar publikimin e karikaturës së Profetit Muhammad, të publikuar këtë javë në të përjavshmen satirike franceze Charlie Hebdo.

Themeluesi i Ch. Hebdo “fajëson” redaktorin

InfoGlobi - 16.01.2015

Anëtari themelues i javores satirike franceze, Charlie Hebdo, ka akuzuar redaktorin e vrarë të revistës, Stephane Charbonnier, se ka “çuar” anëtarët e stafit në vdekje, duke publikuar karikatura ...

Erdogan paralajmëron: Po ringjallet teza e përplasjes së qytetërimeve

Gazeta Dita - 16.01.2015

Presidenti turk Rexhep Taip Erdogan paralajmëron për një “përplasje të mundshme qytetërimeve”, pas sulmeve islamike në Paris, duke kritikuar dhe Francën që ka lejuar që gruaja e një sulmuesi të ikë ...

Protesta në Jordani, Katari dhe Irani kundër publikimit të karikaturës së Profetit Muhamed (FOTO)

Tetova Sot - 16.01.2015

Qindra protestues sot dolën në rrugët e kryeqytetit jordanez Aman në shenjë proteste kundër publikimit të karikaturës së re të Profetit Muhamed në edicionin e fundit të gazetës satirike “Charlie ...

“Karikatura e Profetit”: Qindra protestues përleshen me policinë në Pakistan, qëllohet fotoreporteri (FOTO/VIDEO)

Tetova Sot - 16.01.2015

Një fotoreporter u qëllua dhe të tjerë u plagosën gjatë protestave në Pakistan të premten, pas vendimit nga “Charlie HEBDO” për botimin e karikaturës së re të Profetit Muhamed, këtë javë nxiti ...

Atentati në “Charlie Hebdo”; problem i Islamit me Europën, apo problem i vetë Europës? Dy mendime nga Pirro Misha dhe ...

Respublica - 16.01.2015

Atentati i Parisit ka lënë pas idenë e një problemi të madh mes Islamit, disa interpretimeve të tij, me Europën që pretendon se përfaqëson emancipimin dhe zhvillimin.

Qindra-mijëra muslimanë në botë protestojnë në mbrojtje të Profetit Muhammed

Ilirida - 16.01.2015

Mijëra myslimanë gjithandej në botë kanë dalë në rrugë të premten, për të protestuar kundër përqeshjes së Profetit Muhammad nga revista satirike franceze, Charlie Hebdo.

Karikaturistët arabë i kundërpërgjigjen “Charlie Hebdo”! (Foto)

Tetova Sot - 16.01.2015

Karikaturistët arabë po reagojnë ndaj revistës franceze “Charlie Hebdo”, duke vënë në pikëpyetje kuptimin e lirisë së fjalës në Perëndim dhe duke sulmuar liderët e tyre hipokritë si dhe Izraelin për ...

Revista satirike turke i kundërpërgjigjet revistës franceze

Shkupi24 - 16.01.2015

Revista satirike turke CafCaf, e vetmja e tillë në Turqi, e cila thekson vlerat islame, i është kundërpërgjigjur karikaturës së revistës franceze ‘Charlie Hebdo’, në ballinën e saj: “Non, rien n’est ...

Regjisorja franceze pranon islamin, ja çfarë shpjegimi të matur jep për karikaturat e Profetit Muhamed

Republika - 16.01.2015

Regjisorja franceze Isabelle Matic ka shkruar në llogarinë e saj në Facebook se është konvertuar në myslimane, duke e bërë këtë vetëm disa ditë pas sulmeve në Charlie Hebdo, raporton onislam.net, ...

Regjisorja franceze pranon islamin: Ja çfarë shpjegimi të matur jep për karikaturat e Profetit Muhamed

Shprehja - 16.01.2015

Regjisorja franceze Isabelle Matic ka shkruar në llogarinë e saj në Facebook se është konvertuar në myslimane, duke e bërë këtë vetëm disa ditë pas sulmeve në Charlie Hebdo, raporton onislam.net, ...

Protesta në Pakistan kundër “Charlie Hebdo”, konfrontime me policinë

Shprehja - 16.01.2015

Pas publikimit të fundit të karikaturës së Profetit Muhamed, në Pakistan është zhvilluar një protestë kundër gazetës satirike franceze “Charlie Hebdo”.

Erdogan paralajmëron: Po ringjallet teza e përplasjes së qytetërimeve

Republika - 16.01.2015

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan të premten paralajmëroi për një “përplasje të mundshme qytetërimeve”, pas sulmeve islamike në Paris, duke kritikuar dhe Francën që ka lejuar që gruaja e një ...

Holond: “Charlie Hebdo” ka rilindur

Gazeta Start - 15.01.2015

Presidenti francez Fransua Holond është shprehur i bindur se “Charlie Hebdo” dhe vlerat e tij do të mbijetojnë, pas shitjeve masive të numrit të fundit të revistës.

Parandalohet sulmi në Kongresin e SHBA-së

Evropaelire - 15.01.2015

07:19 Parandalohet sulmi në Kongresin e SHBA-së 07:08 Hollande: Charlie Hebdo do të ...

Dy alpinistë ngjiten në njërën nga majat më të vështira

Evropaelire - 15.01.2015

07:27 Kerry në Bullgari, diskutime për energjinë 07:19 Parandalohet sulmi në Kongresin e SHBA-së 07:08 Hollande: Charlie Hebdo do të ...

Producentja franceze pranon islamin pas sulmeve të Charlie Hebdo

Albtime - 15.01.2015

Producentja franceze deklaron pranimin e Islamit nga ana e saj, pikerisht pas ngjarjeve te fundit ne France (ne gazeten Charlie Hebdo)... Ajo u dergoi mesazhe falenderimi disa te njohurve te saj qe i ...

Numri i ri i “Charlie Hebdo”, i solli mbi 10 milion euro

Shqipmedia - 15.01.2015

Shitja e numrit të ri të gazetës së përjavshme satirike Charlie Hebdo, i pari pas masakrës së javës së kaluar në redaksinë e tyre për shkak të karikaturave të Profetit Muhammed, i solli mbi 10 milion ...

Çka ndodh nëse provoni të shfaqni ballinën e Charlie Hebdo në Sky News (video)

Zhurnal - 15.01.2015

Kontribuuesja e Charlie Hebdo, Caroline Fourest ishte në Sky News mbrëmjen e kaluar për të diskutuar çështjen e revistës satirike për herë të parë që nga sulmi terrorist në zyrat e revistës, duke ...

Hollande: Do të mbrojme myslimanët

Portalb - 15.01.2015

Lajme lidhur me temën BBC, CNN…distancohen, nuk e publikojnë ballinën e re të ‘Charlie Hebdo’ “Charlie Hebdo” pushton Parisin, shitje rekorde Ja si vëllezërit Kouachi i ikin policisë franceze (Video) ...

Klerikët shqiptarë, në numrin e fundit të Charlie Hebdo (Foto)

Almakos - 15.01.2015

Në numrin e revistës satirike Charlie Hebdo, është edhe një karikaturë që ndërlidhet me shqiptarët. Gazeta satirike me tirazh të rregullt prej 60 mijë kopjeve, kësaj herë ajo ka shtypur tre milionë ...

Obama, Cameron: Front i përbashkët kundër ekstremistëve islamistë

Evropaelire - 15.01.2015

Shtetet e Bashkuara dhe Britania premtojnë mbajtjen e fronit të përbashkët kundër ekstremistëve islamistë, pasi militantët i vranë 17 vetë gjatë tri ditëve të sulmeve në Paris.

"Charlie Hebdo", karikaturë për 4 klerikët shqiptarë (FOTO LAJM)

Albeu.com - 15.01.2015

Numri i fundit i revistës satirike franceze " Charlie Hebdo ", e sulmuar më datë 7 janar ku mbetën të vrarë 12 persona, i ka dedikuar një karikaturë edhe delegacionit të klerikëve shqiptarë që morën ...

“Charlie Hebdo” i dedikon një karikaturë delegacionit klerik shqiptar me moton: “Miq të rinj”

SOT - 15.01.2015

Revista satirike franceze “Charlie Hebdo” ka publikuar numrin e saj të ri, në faqet e së cilës vihet re një karikaturë dedikuar klerikëve shqiptarë. Kështu, në numrin e tyre të fundit ata kanë ...

Kur Charlie "vret"!

Albeu.com - 15.01.2015

I dashur Charlie , Nuk do t’a filloj këtë letër timen duke të shprehur ngushëllime dhe keqardhje për atë që të ndodhi disa ditë më parë, pasi besoj se tashmë e di që edhe unë si miliona të tjerë, jam ...

Klerikët shqiptarë, në numrin e fundit të Charlie Hebdo (Foto)

Ina - 15.01.2015

Gazeta satirike me tirazh të rregullt prej 60 mijë kopjeve, kësaj herë ajo ka shtypur tre milionë kopje. Raportohet se në Francë - numri special i përgatitur pas sulmeve terroriste në Paris, kundër ...

“Charlie Hebdo” karikaturë për 4 klerikët shqiptarë: Ja miqtë e rinj – FOTO

Shqipmedia - 15.01.2015

Numri i fundit i revistës satirike “Charlie Hebdo” i ka dedikuar një karikaturë edhe delegacionit të katër klerikëve shqiptarë që morën pjesë në marshimin e Parisit.

“Charlie Hebdo”, karikaturë për 4 klerikët shqiptarë

ikub - 15.01.2015

Katër përfaqësuesit e katër besimeve fetare në Shqipëri morën pjesë ditën e diel në marshin e solidaritetit për viktimat e sulmeve terroriste të datës 7 janar, në zyrat e gazetës satirike franceze ...

Homazhi i Edi Ramës ndaj “Charlie Hedbo” kritikohet si hipokrit

Almakos - 15.01.2015

Ndërkohë që kryeministri shqiptar nxitoi ti bënte homazh revistës satirike “Charlie Hedbo,” kritikët e tij thonë që ai po bën shumë pak për të mbrojtur lirinë e medias në vend.

Obama, Cameron: Front i përbashkët kundër ekstremistëve

Lajm - 15.01.2015

Shtetet e Bashkuara dhe Britania premtojnë mbajtjen e frontit të përbashkët kundër ekstremistëve islamistë, pasi militantët i vranë 17 vetë gjatë tri ditëve të sulmeve në Paris.

Kur Charlie “vret”!

Almakos - 15.01.2015

Idaver SHERIFI I dashur Charlie, Nuk do t’a filloj këtë letër timen duke të shprehur ngushëllime dhe keqardhje për atë që të ndodhi disa ditë më parë, pasi besoj se tashmë e di që edhe unë si miliona ...

Kur Charlie “vret”!

Portalb - 15.01.2015

Shkruan: Idaver Sherifi I dashur Charlie, Nuk do t’a filloj këtë letër timen duke të shprehur ngushëllime dhe keqardhje për atë që të ndodhi disa ditë më parë, pasi besoj se tashmë e di që edhe unë ...

Protesta në botë: Ju jeni Charlie, unë dua Muhamedin (FOTO LAJM)

Albeu.com - 15.01.2015

Në vende të ndryshme të botës, kryesisht në ato të banuara me myslimanë është protestuar kundër revistës satirike “ Charlie Hebdo”, duke kritikuar ashpër karikaturën e fundit të saj me profetin ...

"Charlie Hebdo", protestuesit pakistanez: Vizatimi i Profetit Muhamed akti me i keq i terrorizmit

SOT - 15.01.2015

Ditën e stome myslimanët në Pakistan kanë dalë në protestë ku kërkojnë dënimin me vdekje të stafit të redaksisë së gazetës satirike "Charlie Hebdo". Ato e konsiderojnë aktin më të tmerrshëm të ...

“Charlie Hebdo”, karikaturë për katër klerikët shqiptarë

Portalb - 15.01.2015

Lajme lidhur me temën Papa Françesku për rastin e “Charlie Hebdo”: Edhe liria e shprehjes ka kufij Një gazetë turke publikon karikaturat e “Charlie Hebdo” BBC, CNN…distancohen, nuk e publikojnë ...

Charlie Hebdo me karikatura të reja, për një ditë fitoi 10 milionë euro!

Lajmi.net - 15.01.2015

Gazeta satirike javore franceze “Charlie Hebdo”, me karikaturën e Profetit Muhamed ka arritur të fitojë një rekord shitjesh me vlerë prej 8 milionë eurove, që e kombinuar me abonimet, donacionet dhe ...

Ja si e varrosin gazetarin e “Charlie Hebdo” (FOTO LAJM)

Albeu.com - 15.01.2015

Bernard Verlhac , një nga karikaturistët e vrarë në sulmin e Parisit është varrorur sot. Ai është varrorur në një arkivol të pikturuar me karikatura. Verlhac ishte një nga viktimat e sulmit të 7 ...

Paralagjet shqiptare të Parisit

Koha.net - 15.01.2015

Reperkusionet e “Charlie Hebdo-s” ndër ne Një javë më pas, dhe kontekst më të esëllt reflektimi, çfarë mund të jetë rikapitulimi i ngjarjes së madhe, emocionale dhe politike, të Charlie Hebdo-s? Një, ...

Hollande: Charlie Hebdo do të mbijetojë

Telegrafi - 15.01.2015

Presidenti i Francës, Franocis Hollande, ka thënë se Charlie Hebdo do të mbijetojë, pasi numri i ri i së përjavshmes satirike është shitur brenda orësh.

Klerikët shqiptarë, në numrin e fundit të Charlie Hebdo (Foto)

Telegrafi - 15.01.2015

Në numrin e revistës satirike Charlie Hebdo, është edhe një karikaturë që ndërlidhet me shqiptarët. Gazeta satirike me tirazh të rregullt prej 60 mijë kopjeve, kësaj herë ajo ka shtypur tre milionë ...

Universiteti Al Azhar në Egjipt kritikon kopertinën e “Charlie Hebdo”

ABC News - 15.01.2015

Një dënim për publikimin e karikaturës së profetit Muhamed në faqen e parë të Charlie Hebdo, vjen edhe nga universiteti al-Azhar në Kajro, një nga institucionet më të rëndësishme për arsimimin fetar ...

Hollande i drejtohet botës arabe

VOA - 15.01.2015

Presidenti francez Francois Hollande pritet të flasë përpara një organizate kulturore arabe sot, pasi deklaroi se gazeta satirike Charlie Hebdo do të vazhdojë publikimin pavarësisht ngjarjes tragjike ...

Obama dhe Cameron: Front i përbashkët kundër ekstremistëve islamistë

Koha.net - 15.01.2015

Shtetet e Bashkuara dhe Britania premtojnë mbajtjen e fronit të përbashkët kundër ekstremistëve islamistë, pasi militantët i vranë 17 vetë gjatë tri ditëve të sulmeve në Paris.

Hollande: Myslimanët, si të gjithë francezët e tjerë, Kerry nesër në Francë

Ora news - 15.01.2015

Pas kritikave të shumta Sekretari amerikan i Shtetit, Xhon Kerry do të vizitojë nesër Francën. Ndërkaq presidenti Hollande premtoi mbrojtjen e të drejtave të të gjithë komuniteteve fetare, duke ...

Ruzhdi: Mund të mos pëlqesh “Charlie Hebdo”, por nuk e ndal dot për të folur

Ora news - 15.01.2015

Shkrimtari, Selman Ruzhdi, është shprehur i mërzitur me faktin se gazetarët dhe karikaturistët e vrarë në redaksinë e “Charlie Hebdo” janë akuzuar si provokatorë dhe në emër të tyre është shpifur së ...

Francezët në rend për të blerë Charlie Hebdo

Yll Press - 15.01.2015

Kjo ka bërë që drejtuesit e revistës të shtojnë numrin e kopjeve në 5 milionë. Tre milionë kopje janë shitur në Francë, brenda pak minutash, të revistës Charlie Hebdo, e cila doli në shitje të ...

Turqit djegin gazetën që botoi karikaturat e “Charlie Hebdo”

Ora news - 15.01.2015

Në thirrjen “Zoti është i madh”, dhjetra protestues në Turqi kanë dalë në rrugët e Stambollit, për të kundërshtuar publikimin e versionit turk të revistës “Charlie Hebdo” në faqet e gazetës ...

Themeluesi i “Charlie Hebdo”: Redaktori çoi drejt vdekjes stafin e tij

Telegrafi - 15.01.2015

Një nga themeluesit e revistës satirike “Charlie Hebdo”, Henri Roussel, ka akuzuar redaktorin e tij, se çoi “drejt vdekjes” ekipin e tij duke publikuar karikatura provokuese të Profetit Muhamed.

Klerikët shqiptarë, në numrin e fundit të Charlie Hebdo FOTO

Ora news - 15.01.2015

Karikaturistëve të gazetës satirike “Charlie Hebdo”nuk u ka shpëtuar marshimi krah për krah i katër përfaqësuesve të komuniteteve fetare shqiptare në Paris.

Gazetari i "Charlie" varroset në arkivol të dekoruar me karikatura (Foto)

Telegrafi - 15.01.2015

Bernard Verlhac, një nga karikaturistët e vrarë në sulmin terrorist në Paris, të mërkurën e javës së kaluar, është varrosur sot. Miqtë, familjarët dhe fansat e të njohurit si "Tignouns", nderuan ...

Hollande: Charlie Hebdo do mbijetojë

InfoGlobi - 15.01.2015

Sipas presidentit të Francës, Franocis Hollande, Charlie Hebdo do të mbijetojë, pasi numri i ri i së përjavshmes satirike është shitur brenda orësh. “Charlie Hebdo është gjallë dhe do të jetojë”, ka ...

“Charlie Hebdo”, Hollande: Revista ka rilindur. Mediat amerikane: Frikë e re lind

Gazeta Idea - 15.01.2015

Paris- Presidenti francez Francois Hollande ka insistuar se revista “Charlie Hebdo” dhe vlerat e saj do të mbijetojnë, pasi edicionin e ri i të përjavshmes satirike u shit brenda pak orëve.

Klerikët shqiptarë, në numrin e fundit të Charlie Hebdo (Foto)

Tetova Sot - 15.01.2015

Në numrin e revistës satirike Charlie Hebdo, është edhe një karikaturë që ndërlidhet me shqiptarët. Gazeta satirike me tirazh të rregullt prej 60 mijë kopjeve, kësaj herë ajo ka shtypur tre milionë ...

"Charlie Hebdo" karikaturë për 4 klerikët shqiptarë: Ja miqtë e rinj

Shqiptarja - 15.01.2015

Numri i fundit i revistës satirike “Charlie Hebdo” i ka dedikuar një karikaturë edhe delegacionit të katër klerikëve shqiptarë që morën pjesë në marshimin e Parisit.

Obama, Cameron: Bashkë kundër ekstremistëve islamistë

InfoGlobi - 15.01.2015

Shtetet e Bashkuara dhe Britania premtojnë mbajtjen e frontit të përbashkët kundër ekstremistëve islamistë, pasi militantët i vranë 17 vetë gjatë tri ditëve të sulmeve në Paris.

Salman Rushdie: "Liria e shprehjes nuk mund të diskutohet"

Respublica - 15.01.2015

Shkrimtari Salman Rushdie ka qenë i ftuar në Universitetin e Vermontit në Burlington, dhe aty ka patur rast të flasë për masakrën e kryer në 'Charlie Hebdo'.

Çka ndodh nëse provoni të shfaqni ballinën e Charlie Hebdo në Sky News (VIDEO)

Ilirida - 15.01.2015

Kontribuuesja e Charlie Hebdo, Caroline Fourest ishte në Sky News mbrëmjen e kaluar për të diskutuar çështjen e revistës satirike për herë të parë që nga sulmi terrorist në zyrat e revistës, duke ...

Myftiu i Madh i Bosnjes kritikon karikaturat e Profetit Muhamed

Tetova Sot - 15.01.2015

Udhëheqësi i komunitetit mysliman të Bosnjes, e ka kritikuar botimin e fundit të revistës satirike Charlie Hebdo, e cila përsëri ka shfaqur karikaturat e Profetit Muhammad, karikatura të cilat nga ...

Me fyerjen e Profetit Muhamed, gazeta satirike për një ditë fiton 10 milionë euro!

Tetova Sot - 15.01.2015

Gazeta satirike javore franceze “Charlie Ebdo” me fyerjen dhe karikaturën e Profetit Muhamed ka arritur të fitojë një rekord shitjesh me vlerë prej 8 milionë eurove, e cila e kombinuar me abonimet, ...

Myftiu i Bosnjes kritikon karikaturat e Charlie Hebdo

InfoGlobi - 15.01.2015

Udhëheqësi i komunitetit mysliman të Bosnjes, e ka kritikuar botimin e fundit të revistës satirike Charlie Hebdo, e cila përsëri ka shfaqur karikaturat e Profetit Muhammad, karikatura të cilat nga ...

Turqit djegin gazetën që botoi karikaturat e “Charlie”-t

Gazeta Dita - 15.01.2015

Në thirrjen “Zoti është i madh”, dhjetra protestues në Turqi kanë dalë në rrugët e Stambollit, për të kundërshtuar publikimin e versionit turk të revistës “Charlie Hebdo” në faqet e gazetës ...

Charlie boton një karikaturë për katër klerikët shqiptarë me dedikimin “Miqtë e rinj”

Gazeta Tema - 15.01.2015

Në numrin fundit të Charlie Hebdo janë shfaqur këta klerikë, me moton: “Je suis Charlie” (Unë jam Charlie). Numri i ri i Charlie është shtypur në gjuhën angleze, spanjolle, italiane, arabe dhe atë ...

Varrosen karikaturistët e vrarë të revistës Charlie Hebdo

InfoGlobi - 15.01.2015

Në Paris janë mbajtur funeralet për tre punonjësit e revistës satirike ‘Charlie Hebdo’ dhe policin , persona këta të cilët u vranë gjatë sulmit terrorist nga ekstremistët fetarë më 7 janar.

Muftiu i Bosnës kritikon botimin e karikaturave

Ilirida - 15.01.2015

Udhëheqësi i komunitetit mysliman të Bosnjes, e ka kritikuar botimin e fundit të revistës satirike Charlie Hebdo, e cila përsëri ka shfaqur karikaturat e Profetit Muhammad, karikatura të cilat nga ...

Pakistani dënon publikimin e karikaturave

Ilirida - 15.01.2015

Dhoma e ulët e parlamentit të Pakistanit e ka dënuar publikimin e karikaturës së Profetit Muhammad në ballinën e revistës satirike Charlie Hebdo. Përmes një rezolute të miratuar njëzëri, ligjvënësit ...

"Charlie Hebdo" boton edhe një karikaturë për klerikët shqiptarë në Paris

Durres Lajm - 15.01.2015

Në numrin e djeshëm të revistës Charlie Hebdo është ndër të tjera edhe një karikaturë që lidhet me klerikët shqiptarë që ishin në Paris në marshimin e Paqes.

Protesta në shumë qytete të Turqisë: Kundër publikimit të karikaturave të Profetit Muhamed (FOTO)

Tetova Sot - 15.01.2015

Policia turke arrestoi pesë persona të cilët protestuan në Stamboll dhe kanë djegur kopjet e gazetës turke “Cumhuriyet”. Protestuesit u mblodhën jashtë zyrave të gazetës, duke brohoritur parulla ...

Protesta në Pakistan: Varje për karikaturistët që fyen Profetin Muhamed (FOTO/VIDEO)

Tetova Sot - 15.01.2015

Muslimanët pakistanezë sot bënë thirrje për karikaturistët “Charlie HEBDO” me varje për vizatimin e Profetit Muhamedin në kopertinën e gazetës. Protesta janë mbajtur në mbarë botën të cilat kanë ...

Parakalimi i katër klerikëve frymëzon "Charlie Hebdo" për një karikaturë të re

Respublica - 15.01.2015

Parakalimi krah për krah i 4 klerikëve shqiptarë në marshin e paqes në Paris ka zënë vend në brendësi të numrit të kësaj jave të revistës satirike franceze Charlie Hebdo.

Hollande: Charlie Hebdo do të mbijetojë

Republika - 15.01.2015

Presidenti i Francës, Franocis Hollande, ka thënë se Charlie Hebdo do të mbijetojë, pasi numri i ri i së përjavshmes satirike është shitur brenda orësh.

“Charlie Hebdo” në lot, ja kuptimi i karikaturës së Profetit Muhamed (VIDEO)

Republika - 15.01.2015

Asnjë pendesë për karikaturën e Profetit Muhamed në kopertinën e revistës satirike “Charlie Hebdo”. Stafi i cili i mbijetoi masakrës së 7 janarit, shpjegoi me lot në sy kuptimin e karikaturës.

Chelsea frikësohet nga sulmet terroriste

Republika - 15.01.2015

Chelsea do të udhëtoi pas një muaji në Francë pak kilometra ku ndodhi akti terrorist në sulmin e Charlie Hebdo. Jose Mourinho do të ndeshen me PSG-në në ndeshjen e parë të Champions League.

Klerikët shqiptarë, në numrin e fundit të Charlie Hebdo (Foto)

Republika - 15.01.2015

Gazeta satirike me tirazh të rregullt prej 60 mijë kopjeve, kësaj herë ajo ka shtypur tre milionë kopje. Raportohet se në Francë – numri special i përgatitur pas sulmeve terroriste në Paris, kundër ...

Myftiu i Madh i Bosnjës kritikon karikaturat e “Charlie Hebdo”

Kosova Live - 15.01.2015

Udhëheqësi i komunitetit mysliman të Bosnjës,Myftiu i Madh Husein Kavazovic, e ka kritikuar botimin e fundit të revistës satirike “Charlie Hebdo”, e cila përsëri ka shfaqur karikaturat e Profetit ...

Hakerët rrëzuan 19.000 uebfaqe që prej sulmit në Charlie Hebdo

itSHQIP - 15.01.2015

Hakerët kanë sulmuar 19.000 uebfaqe franceze si pasojë e sulmit në Charlie Hebdo, bazuar në drejtorin për mbrojtje kibernetike në Francë. Sulmet janë kryer “ pak a shumë të strukturuar” në grupe, ...

Gazetari i ‘Charlie’ varroset në arkivol të dekoruar me karikatura (Foto)

Republika - 15.01.2015

Bernard Verlhac, një nga karikaturistët e vrarë në sulmin terrorist në Paris të mërkurën e javës së kaluar, është varrosur sot. Miqtë, familjarët dhe fansat e të njohurit si ‘Tignouns’ nderuan ...

Rikthehet “Charlie Hebdo”, francezët boshatisin stendat

Gazeta Start - 14.01.2015

Një javë pas sulmit terrorist ku mbetën të vrarë 12 persona, “Charlie Hebdo” doli sërish në treg. Revista satirike franceze mbërriti nëpër stendat kryesore të shitjes së gazetave mëngjesin e së ...

“Al Kaeda” merr përgjegjësinë për aktin terrorist të Parisit (video)

Gazeta Start - 14.01.2015

Dega e “Al Kaedës” në Jemen ka marrë sot përgjegjësinë për masakrën ndaj revistës satirike “Charlie Hebdo”. Lajmi është bërë me dije nga një komandant i lëvizjes, i cili tha se akti ishte urdhëruar ...

“Anonymous”: Në 5 ditë, i bëjmë të heshtin ekstremistët

Gazeta Start - 14.01.2015

5 ditë, dhjetëra sulme. “Tango down, tango down, ansar-alhaqq ka rënë”. Janë pesë ditë që hacktivist-ët (hakerat) e “Anonymous” punojnë pa pushim. Emri i koduar i operacionit: “Op Charlie Hebdo”.

CNN, BBC dhe Al Jazeera i thonë JO publikimit të karikaturës së profetit Muhamed

Almakos - 14.01.2015

Redaktori kryesor i revistës “Charlie Hebdo” ka zbuluar se revista do të dalë të mërkurën në një milionë kopje dhe se edhe këtë herë në kopertinë do të jetë profeti Muhamed.

Charlie Hebdo del në shitje në 3 milionë kopje

Evropaelire - 14.01.2015

06:59 Obama kërkon legjislacion më të ashpër kibernetik. 06:42 Aleksandar Vuçiq sot viziton ...

Ish-mbreti i Spanjës përballet me padi për atësi

Evropaelire - 14.01.2015

20:08 Ish-mbreti i Spanjës përballet me padi për atësi 19:41 Franca forcon kontributin kundër IS-it 19:27 Shtypen miliona kopje të tjera të Charlie Hebdo 18:59 Evakuohet seksioni amerikan i Stacionit ...

Revista "Charlie Hebdo" sot në treg me karikaturën e Muhamedit duke qarë "Gjithçka e falur", e ...

SOT - 14.01.2015

Revista satirike franceze "Vharlile Hebdo" ka dalë sot në treg me karikaturën e Profetit Muhamed duke qarë "Gjithçka është e falur". Mësohet se revista është përkthyer në 16 gjuhë, ndërsa ndodhet në ...

Charlie Hebdo del në shitje në 3 milionë kopje

Alsat - 14.01.2015

Tre milionë kopje të revistës satirike franceze Charlie Hebdo, pritet që të dalin në shitje sot në mbarë botën, një javë pas sulmit në zyrat e revistës.

SHBA mbështet publikimet e Charlie Hebdo

Albtime - 14.01.2015

Shtetet e Bashkuara e kanë përsëritur mbështetjen e tyre ndaj lirisë së shprehjes, duke e potencuar rastin e fundit të sulmit në revistën franceze Charlie Hebdo.

Numri i parë i "Charlie Hebdo" shitet me më shumë se 5 milionë kopje

Zhurnal - 14.01.2015

Numri i parë i të përjavshmes ”Charlie Hebdo”, që prej atentatit që përgjaku redaksinë e saj një javë më parë, në orën 07:00 GMT ishte e pamundur të gjendej në një numër të madh kioskash dhe stendash ...

“Charlie Hebdo” pushton Parisin, shitje rekorde

Portalb - 14.01.2015

Lajme lidhur me temën Ja si vëllezërit Kouachi i ikin policisë franceze (Video) Më 14 janar mediumet do t’ua servojnë “Ditën e heshtjes” “Gjithçka u është falur” do të shkruajë në faqen e parë të ...

“Charlie Hebdo” pushton Parisin, shitje rekorde

Albtime - 14.01.2015

Charlie Hebdo” jeton sërish. Revista satirike franceze mbërriti nëpër stendat kryesore të shitjes së gazetave mëngjesin e së mërkurës, pikërisht 1 javë pas agresionit të terroristëve në zyrat e saj, ...

Charlie Hebdo del në shitje në 3 milionë kopje

Shqipmedia - 14.01.2015

Tre milionë kopje të revistës satirike franceze Charlie Hebdo, pritet që të dalin në shitje sot në mbarë botën, një javë pas sulmit në zyrat e revistës.

BBC, CNN…distancohen, nuk e publikojnë ballinën e re të ‘Charlie Hebdo’

Portalb - 14.01.2015

Lajme lidhur me temën “Charlie Hebdo” pushton Parisin, shitje rekorde Ja si vëllezërit Kouachi i ikin policisë franceze (Video) Më 14 janar mediumet do t’ua servojnë “Ditën e heshtjes” “Gjithçka u ...

Kreu i Al Kaedës merr përsipër sulmet në Paris, tregohen nëpërmjet një video-mesazhi

SOT - 14.01.2015

Kreu i Al-Kaedës në Jemen, ka marrë përsipër sulmet e ndodhura në Paris. Këto akte janë treguar nëpërmjet një video-mesazhi, në të cilin është marrë përgjegjësia për terrorizmin në Paris.

Turqi, një gazetë publikon karikaturat e "Charlie Hebdo"

Alsat - 14.01.2015

Gazeta Cumhuriyet në Turqi sot ka publikuar disa karikatura të "Charlie Hebdo", ndërkohë policia ka rritur masat e sigurisë në godinën e kësaj gazete në Shishli, raporton Anadolu Agency (AA).

Rekord shitjesh "Charlie Hebdo", boshatisen stendat dhe kioskat tregtare

SOT - 14.01.2015

Pavarësisht masakrës të ndodhur një javë më parë në Paris, ku humbën jetën 12 persona, revista satirike "Charlie Hebdo", vazhdon të jetojë, madje me më shumë sukses.

BBC, CNN…distancohen, nuk e publikojnë ballinën e re të ‘Charlie Hebdo’

Albtime - 14.01.2015

Disa prej mediave prestigjioze kanë vendosur të distancohen nga publikimi i ballinën e revistës franceze, ‘Cherlie Hebdo’, që zgjodhi të ri-dilte në treg me karikaturën e profetit në lot, “Gjithçka ...

Kulla për Albeu.com: Islamofobia nuk sjell më shumë liri dhe demokraci

Albeu.com - 14.01.2015

Sot revista satirike franceze " Charlie Hebdo", objektiv i një sulmi terrorist më 7 janar, doli sot në treg me numrin e saj të ri, i cili i ka thyer rekordet e shitjes dhe ku në kopertinë është ...

Video e re nga sulmi terrorist në Paris (Video)

Albtime - 14.01.2015

Video e re e cila tregon vrasësit e maskuar që vranë 12 vetë në revistën satirike të Parisit javën e kaluar. Është shfaqur video e re e vrasësve të gazetarëve në rrugët e Parisit duke e kryer sulmin ...

Al Kaeda në Jemen mori përgjegjësinë për sulmin ndaj "Sharli Edbo"

Idividi - 14.01.2015

Londër, 14 janar 2015 (MIA) - Lideri i Al Kaedës në Jemen përmes video porosisë mori përgjegjësinë për sulmin ndaj javores satirike franceze "Sharli Edbo" dhe dy sulmeve të tjera, të lidhur me këtë.

Al Kaeda në Jemen e ndërmori përgjegjësinë për sulmin ndaj revistës "Sharli Edbo" (PLT)

Idividi - 14.01.2015

Londër, 14 janar 2015 (MIA) - Lideri i Al Kaedës në Jemen përmes video porosisë e ndërmori përgjegjësinë për sulmin ndaj revistës satirike franceze "Sharli Edbo" dhe dy sulmeve të tjera, të lidhur me ...

Jemen, kreu i Al-Kaedës, vidomesazh: Ne i organizuam sulmet në Francë

ikub - 14.01.2015

Udhëheqësi i lartë i Al-Kaedës në Jemen ka pranuar se ka dhënë urdhrin për tu sulmuar redaksia e gazetës satirike franceze “Charlie Hebdo”. Drejtuesi i lartë ka deklaruar në videomesazh se gjithçka ...

Selmani e quan hipokrit reagimin e Qeverisë për "Charlie hebdon"

Zhurnal - 14.01.2015

Kryetari i Shoqatës së Gazetarëve të Maqedonisë (SHGM) Naser Selmani e ka cilësuar si hipokrit reagimin e Qeverisë së Shkupit në lidhje me ngjarjet në Paris.

Al-Qaeda merr përsipër sulmin në Charlie Hebdo

Lajm - 14.01.2015

Përmes një videoje të publikuar, Al-Qaeda në Gadishullin Arabik me bazë në Jemen, e ka marrë përgjegjësinë për sulmin e javës së kaluar në revistën satirike franceze Charlie Hebdo.

Një gazetë turke publikon karikaturat e “Charlie Hebdo”

Portalb - 14.01.2015

Lajme lidhur me temën BBC, CNN…distancohen, nuk e publikojnë ballinën e re të ‘Charlie Hebdo’ “Charlie Hebdo” pushton Parisin, shitje rekorde Ja si vëllezërit Kouachi i ikin policisë franceze (Video) ...

Një gazetë turke publikon karikaturat e “Charlie Hebdo”

Albtime - 14.01.2015

Gazeta Cumhuriyet në Turqi sot ka publikuar disa karikatura të “Charlie Hebdo”, ndërkohë policia ka rritur masat e sigurisë në godinën e kësaj gazete në Shishli, raporton Anadolu Agency (AA).

Paris, radhë të gjata për të blerë revistën “Charlie Hebdo”

Lajmi.net - 14.01.2015

Kolona të gjata njerëzish kanë pritur hapjen e pikave të shitjes së gazetave në Paris, për të blerë edicionin e fundit të revistës satirike “Charlie Hebdo”, ndaj së cilës javën e kaluar u krye sulm ...

Al Qaeda merr përgjegjësinë për sulmin në Paris

Lajmi.net - 14.01.2015

Përmes një videoje të publikuar, Al-Qaeda në Gadishullin Arabik me bazë në Jemen, e ka marrë përgjegjësinë për sulmin e javës së kaluar në revistën satirike franceze “Charlie Hebdo”.

Naser Selmani: Reagim hipokrit i Qeverisë për “Charlie Hebdo”

Almakos - 14.01.2015

Kryetari i Shoqatës së Gazetarëve të Maqedonisë, (SHGM), Naser Selmani e ka cilësuar si hipokrit reagimin e Qeverisë së Shkupit në lidhje me ngjarjet në Paris.

Selmani: Hipokrizia e Qeverisë, dënon sulmin ndaj “Charlie Hebdo”, vet robëron mediat tona

Portalb - 14.01.2015

Lajme lidhur me temën Selmani: Krim qyqar kundër lirisë, paqes dhe vëllazërisë mes njerëzve Pushteti dëshiron të shtijë në dorë edhe portalet Naser Selmani rizgjedhet kryetar i SHGM-­së Naser Selmani ...

Reagojnë SHBA-të dhe Irani, pro dhe kundër revistës “Charlie Hebdo”

Lajmi.net - 14.01.2015

Shtetet e Bashkuara e kanë përsëritur mbështetjen e tyre ndaj lirisë së shprehjes, duke e potencuar rastin e fundit të sulmit në revistën satirike franceze, Charlie Hebdo.

Çollaku: Publikimi i karikaturës së profetit Muhamed, fondamentalizëm ateist

Albeu.com - 14.01.2015

Ribotimi i karikaturës së profetit Muhamed nga revista franceze "Charlie Hebdo" ka sjellë shumë reagime në Francë dhe jo vetëm. Edhe në Shqipëri po diskutohet shumë me persona që janë pro dhe kundër ...

Al-kaeda merr përsipër atentatin kundër ”Charlie Hebdo”

Zhurnal - 14.01.2015

Al-Kaeda në Jemen mori përsipër atentatin e përgjakshëm të 7 janarit ndaj redaksisë të të përjavshmes satirike franceze ”Charlie Hebdo”, në një video të publikuar sot.

Al-Qaeda në Jemen merr përsipër sulmin në Charlie Hebdo

Alsat - 14.01.2015

Përmes një videoje të publikuar, Al-Qaeda në Gadishullin Arabik me bazë në Jemen, e ka marrë përgjegjësinë për sulmin e javës së kaluar në revistën satirike franceze Charlie Hebdo.

”Cumhuriyet” publikon katër faqe të ”Charlie Hebdo”-s

Zhurnal - 14.01.2015

E përditshmja turke e opozitës ”Cumhuriyet” publikoi sot pas një kontrolli policor gjatë natës, katër faqe të numrit të parë të të përjavshmes satirike franceze ”Charlie Hebdo” pas atentateve që ...

Charlie Hebdo shet miliona kopje, bota myslimane reagon

Evropaelire - 14.01.2015

Miliona njerëz marshuan në rrugët e Parisit më 11 janar në nderim të viktimave, ndërsa pjesa tjetër e mbetur e stafit të revistës Charlie Hebdo shumë shpejtë iu kthyen punës për të punuar në numrin e ...

Turqia bllokon uebfaqet që publikojnë kopertinat e revistës Charlie Hebdo

Portalb - 14.01.2015

Lajme lidhur me temën Francë, lokalizohen terroristët, shkëmbim zjarri, një person mbahet peng (LIVE) Sulmi në Paris, dënohet fuqishëm nga autoritetet shqiptare Sulmohet me bombë policia në Stamboll ...

Protesta e myslimanëve në Filipine: Kundër karikaturës së re të Profetit Muhamed (FOTO)

Lajm - 14.01.2015

Publikimi i karikaturës së re të Profetit Muhamed në gazetën satirike franceze “Charlie EBDO” që është botuar sot, ka zemëruar myslimanët në mbarë botën.

Charlie Hebdo del në shitje në 3 milionë kopje

Telegrafi - 14.01.2015

Tre milionë kopje të revistës satirike franceze Charlie Hebdo, pritet që të dalin në shitje sot në mbarë botën, një javë pas sulmit në zyrat e revistës.

ShBA mbështet Charlie Hebdo-në

Koha.net - 14.01.2015

Shtetet e Bashkuara e kanë përsëritur mbështetjen e tyre ndaj lirisë së shprehjes, duke e potencuar rastin e fundit të sulmit në revistën franceze Charlie Hebdo.

“Muhamedi ynë është më simpatik se ai që na qëlloi”, del në treg numri i ri i gazetës satirike “Charlie Hebdo”

ABC News - 14.01.2015

Ka dalë në treg dhe jo vetëm në Francë, numri i ri i gazetës satirike Charlie Hebdo”. Në Kopertinë është profeti Muhamed ashtu dhe si ishte paralajmëruar, ndërsa në Gjermani 100 mijë persona dolën ...

BBC, CNN...distancohen, nuk e publikojnë ballinën e re të ‘Charlie Hebdo’

Telegrafi - 14.01.2015

Disa prej mediave prestigjioze kanë vendosur të distancohen nga publikimi i ballinën e revistës franceze, ‘Cherlie Hebdo’, që zgjodhi të ri-dilte në treg me karikaturën e profetit në lot, “Gjithçka ...

Radhë të gjata për të blerë numrin e ri të revistës “Charlie Hebdo”

Ora news - 14.01.2015

Qytetarët e Parisit u vunë në radhë mëngjesin e së mërkurës për të pasur në duar një kopje të numrit të ri të revistës “Charlie Hebdo”, me një karikaturë të profetit Muhamed në kopertinë.

Doli në treg numri i ri i revistës “Charlie Hebdo” në 5 milionë kopje

ABC News - 14.01.2015

Numri i ri i Charlie Hebdo është nxjerrë në shitje dhe kërkesat për blerjen e revistës satirike janë tepër të mëdha në Paris, duke formuar radhë të gjata që në orët e para të mëngjesit dhe duke ...

Gazeta turke “Cumhuriyet” anulon publikimin e karikaturave të Profetit Muhamed

ABC News - 14.01.2015

E perditshmja turke Cumhuriyet, nje nga gazetat me te medha ne vend, ka vendosur te publikoje sot disa karikatura të Profetit Muhamed, te botuara me pare nga revista pariziene"Charlie Hebdo".

E jashtëzakonshme! Shiten tre milionë kopje të “Charlie Hebdo” për gjysmë ore

Telegrafi - 14.01.2015

Gazeta satirike, e cila rregullisht shet rreth 60 mijë kopje, kësaj herë ajo ka shtypur tre milionë kopje, ndërsa raportohet se në Francë është shitur në kohë rekord prej gjysmë ore.

Edhe gazeta turke boton karikatura të Profetit Muhamed

Telegrafi - 14.01.2015

Revista satirike, "Charlie Hebdo" ka nxjerrë në shitje numrin e parë pas sulmit në redaksi ku u vranë 12 persona, ndërsa në ballinë gjendet edhe njëherë karikatura e Profetit Muhamed.

Al-Kaeda në Jemen merr përsipër masakrën e Parisit me anë të një videoje në internet

ABC News - 14.01.2015

U deshën shtatë ditë për një konfirmim zyrtar edhe pse që në fillim vëllezërit Kuashi deklaruam se ishin anëtarë të Al-Kaedës. Sot, masakra e Parisit në selinë e “Charlie Hebdo” u mor përsipër nga al ...

Po sot, a duhet të jemi sërish "Charlie Hebdo"

Yll Press - 14.01.2015

Rritja e lëvizjeve ksenofobe si Pegida në Gjermani, ose tonet e ashpërsuara të Frontit Kombëtar në Francë apo partive të tjera të djathta, janë vetëm njëra anë e problemit.

Al Kaeda në Jemen merr zyrtarisht përgjegjësinë e terrorit në Paris

Yll Press - 14.01.2015

Një pretendim i tillë qarkullonte prej pak ditësh, por tashmë është publikuar edhe një video në Youtube, për ta konfirmuar zyrtarisht këtë përgjegjësi.

Al-Kaida në Jemen merr përgjegjësinë për sulmin tek Charlie Hebdo

VOA - 14.01.2015

Dega e al-Kaidës në Jemen mori zyrtarisht përgjegjësinë për sulmin e javës së kaluar në zyrat e revistës satirike Charlie Hebdo në Paris , duke thënë se ishtë një “akt hakmarrjeje” në emër të ...

“Charlie” që “vrasim” në Tiranë dhe e qajmë në Paris

Panorama - 14.01.2015

ASTRIT PATOZI Po të isha gazetar i “The Indipendent”, edhe mua mund të me bënte përshtypje pozitive gjetja me tre lapsat në ngjyrat e flamurit francez te xhepi i xhaketës së Kryeministrit shqiptar ...

Al Qaeda pranon përgjegjësinë e masakrës së “Charlie Hebdo”

ABC News - 14.01.2015

Lideri i Al Kaedës në Jemen ka marrë përsipër atentatin në redaksinë e “Charlie Hebdo”, në një video të publikuar në internet ku bëhen kërcënime të reja ndaj Francës.

Interesim i madh për "Charlie Hebdo", printohen dy milionë kopje të tjera shtesë

Telegrafi - 14.01.2015

Pasi numri rekord i kopjeve të revistës satirike "Charlie Hebdo", tre milionë, është distribuuar dhe shitur në 24 vende, stafi menaxhues i revistës ka vendosur të printojë edhe dy milionë kopje të ...

“Charlie Hebdo”, shiten 3 milionë kopjet, porositen dhe 2 milionë të tjera

Ora news - 14.01.2015

Nëse dëshironi të blini një kopje të revistës më të famshme në botë, mund të mos jeni me aq fat! Qofshi në Paris, Londër, Nju Jork, por edhe online. 3 milionë kopjet e “Charlie Hebdo” të botuara këtë ...

Më 2009, ”Charlie Hebdo” përjashtoi nga puna “karikaturistin anti-hebre”

Koha.net - 14.01.2015

Maurice Sinet, 86 vjeçar, është një karikaturist, i cili dikur ka punuar për Charlie Hebdo. Në vitin 2008, ai ka shkruar artikuj dhe karikatura për martesën e djalit të presidentit të atëhershëm ...

Al Kaeda merr përsipër vrasjen e stafit të revistës

Ora news - 14.01.2015

Militantët e Shtetit Islamik e kanë quajtur “një budallallëk të madh” vendosjen e karikaturës së profetit Muhamed në faqen e parë të numrit të ri të “Charlie Hebdo”.

“Charlie” qe “vrasim” në Tirane dhe e qajmë në Paris

Ora news - 14.01.2015

Po të isha gazetar i “The Indipendent”, edhe mua mund të me bënte përshtypje pozitive gjetja me tre lapsat në ngjyrat e flamurit francez te xhepi i xhaketës së Kryeministrit shqiptar gjatë ...

“Charlie Hebdo”, me karikaturë të kancelares Merkel (Foto)

Telegrafi - 14.01.2015

Mund të jenë politikanë, radikalë fetarë, apo njerëz të rangut të lartë, por revista satirike “Charlie Hebo” nuk ka ndonjë rezervë ndaj tyre. Edhe pas sulmit të fundit, ata vazhdojnë të mos kursejnë ...

Ja krejt çfarë është publikuar në numrin e sotëm të "Charlie Hedbo” (Foto)

Telegrafi - 14.01.2015

Në Francë, u shfaq të mërkurën në mëngjes, botimi i parë i “Charlie Hedbo”, pas sulmeve në redaksinë e kësaj reviste, javën e kaluar. Në disa vende, ekzemplarët janë shitur shumë shpejt.

Anonymous: Për pesë ditë ekstremistët do të heshtin!

Telegrafi - 14.01.2015

Janë pesë ditë që hacktivistët e grupit Anonymous po punojnë pa pushim. Emri i koduar i operacionit: “Op Charlie Hebdo”. Objektivi: Frenimi i përparimit të KiberKalifatit që dje ka ‘prekur’ profilin ...

Atentati mbi "Charlie Hebdo", krim politik

Shqiptarja - 14.01.2015

Atentati ndaj Charlie Hebdo është një krim politik. Nuk është një krim në emër të hakmarrjes për Profetin dhe në emër të tij. Porositësit e krimit kanë qëllime të qarta politike.

Charlie Hebdo – 3 milionë kopje

InfoGlobi - 14.01.2015

Pritët që të dalin në shitje tre milionë kopje të revistës satirike franceze Charlie Hebdo, në mbarë botën, një javë pas sulmit në zyrat e revistës. Faqja e parë e revistës tregon Muhammadin me ...

“Charlie Hebdo”, 3 milion kopje shiten për 1 orë në Paris. Në pritje të 2 milion të tjerave (FOTO)

Gazeta Idea - 14.01.2015

Francë- Revista satirike franceze “Charlie Hebdo” arriti të mbijetojë. Numri i saj i rradhës mbërriti nëpër stendat kryesore të shitjes së gazetave mëngjesin e së mërkurës, 1 javë pas agresionit të ...

'Charlie Hebdo' del në treg me Profetin, shiten 3 milionë kopje

Shqiptarja - 14.01.2015

PARIS - Numri i ri i Charlie Hebdo është nxjerrë në shitje dhe kërkesat për blerjen e revistës satirike janë tepër të mëdha në Paris, duke formuar radhë të gjata që në orët e para të mëngjesit dhe ...

‘Charlie Hebdo’ rekord shitjesh, boshatisen stendat në Paris. U botuan 5 milion kopje.

Respublica - 14.01.2015

Numri 1178 i “Charlie Hebdo” doli mëngjesin e sotëm në shitje i shtypur në 5 milionë kopje. Revista satirike franceze mbërriti nëpër stendat kryesore të shitjes së gazetave mëngjesin e së mërkurës, ...

“Charlie Hebdo” – arrinë rekord në shitje

InfoGlobi - 14.01.2015

Mëngjesin e së mërkurës, pikërisht 1 javë pas agresionit të terroristëve në zyrat e saj, duke lënë të vdekur 12 persona, mes të cilëve edhe karikaturistët më të shquar të saj revista satirike ...

Rikthehet “Charlie Hebdo”

Vision Plus - 14.01.2015

Revista satirike “Charlie Hebdo” u rikthye ne treg nje jave pas sulmit terrorist qe shkaktoi 12 viktima, 8 prej te cileve gazetare. Ishin 5 milionë kopje te printuara, nje numër shume here me i larte ...

FOTOT/ Në radhë për të blerë “Charlie Hebdo”

Gazeta Tema - 14.01.2015

“Charlie Hebdo” ka ridalë sërish në skenë sot, pas sulmit tronditës që pësoi redaksia e revistës franceze, ku mbetën të vrarë 12 persona. Revista, e cila zakonisht nxjerr 30 deri në 60 mijë kopje në ...

Myftiu i Tiranës: Askush nuk është licencuar të vrasë në emër të Profetit

Gazeta Dita - 14.01.2015

Në ambientet e Komunitetit Mysliman është qetësi, ndërsa Myftiut të Tiranës, Ylli Gurra nuk i pushon telefoni. Vazhdojnë t’i vijnë mesazhe pozitive për prezencën së tij në Paris ditën e diel.

Anonymous: “Në 5 ditë, i bëjmë të heshtin ekstremistët”

Gazeta Tema - 14.01.2015

Kanë pesë ditë që hacktivist-ët (hakerat) e Anonymous punojnë pa pushim. Emri i koduar i operacionit: “Op Charlie Hebdo”. Objektivi: frenimi i përparimit të KiberKalifatit që dje ka ‘prekur’ profilin ...

SHËNIM: Më kot indinjohen: Nuk ekziston asnjë karikaturë e Profetit!

Gazeta Dita - 14.01.2015

Ridalja në treg e bujëmadhes franceze “Charlie Hebdo’ sërish me një aperturë provokuese, tregon një rithellim të hendekut mes dy domeneve: Atij që e quan të shenjtë lirinë e shprehjes (pra, paska ...

Videoja 11 minutëshe e Al Kaedas paralajmëron “tragjedi të reja dhe terror”

Gazeta Dita - 14.01.2015

Një video tjetër është lëshuar në internet dhe mendohet se vjen nga Al Kaeda në Jemen. Në video pranohet se sulmi në revistën franceze u bë nga ky grup terrorist, teksa folësi në video, i cili ...

Policia turke ndalon kamionin me gazeta

Tetova Sot - 14.01.2015

Policia turke ka ndaluar sot në mëngjes kamionët në momentin kur po dilnin nga shtypshkronja e gazetës “Cumhurijet” të vërtetojnë përmbajtjen e saj. Nga kjo gazetë thuhet se policia turke ka lejuar ...

Nga Skënder Minxhozi- Po sot, a duhet të jemi sërish “Charlie Hebdo”?

Gazeta Idea - 14.01.2015

Sot ka dalë në treg numri i radhës i “Charlie Hebdo”. Kush priste që “gazeta e papërgjegjshme”, siç e emërton ajo veten në krye të faqes së parë, të ndërronte kurs, do të mbetet i zhgënjyer.

Al Kaeda paralajmëron më shumë ‘tragjedi e terror’: Franca i takon “partisë së djallit”

Gazeta Idea - 14.01.2015

Një udhëheqës i lartë i degës në Jemen të Al Kaedës ka marrë zyrtarisht përgjegjësinë për sulmin e javës së kaluar në gazetën “Charlie Hebdo” të Parisit kur dy persona të armatosur të maskuar vrau 12 ...

Hipokrizia e tre lapsave në xhepin e Ramës

Gazeta Tema - 14.01.2015

Nga Astrit Patozi Po të isha gazetar i “The Indipendent”, edhe mua mund të me bënte përshtypje pozitive gjetja me tre lapsat në ngjyrat e flamurit francez te xhepi i xhaketës së Kryeministrit ...

Policia turke ndalon kamionin me gazeta

Shkupi24 - 14.01.2015

Policia turke ka ndaluar sot në mëngjes kamionët në momentin kur po dilnin nga shtypshkronja e gazetës “Cumhurijet” të vërtetojnë përmbajtjen e saj.Nga kjo gazetë thuhet se policia turke ka lejuar të ...

”Cumhuriyet” publikon katër faqe të ”Charlie Hebdo”-s

Ilirida - 14.01.2015

Ankara, 14 janar - E përditshmja turke e opozitës ”Cumhuriyet” publikoi sot pas një kontrolli policor gjatë natës, katër faqe të numrit të parë të të përjavshmes satirike franceze ”Charlie Hebdo” pas ...

Al Kaeda merr përgjegjësinë e sulmit ndaj “Charlie Ebdo: Franca i takon “partisë së djallit”

Tetova Sot - 14.01.2015

Një udhëheqës i lartë i degës në Jemen të Al Kaedës ka marrë zyrtarisht përgjegjësinë për sulmin e javës së kaluar në gazetën “Charlie Hebdo” të Parisit kur dy persona të armatosur të maskuar vrau 12 ...

Turqia urdhëron mbylljen e portaleve që publikuan karikaturat

Ilirida - 14.01.2015

Agjencia shtetërore e lajmeve në Turqi, ka bërë me dije se një gjykatë turke e ka urdhëruar autoritetin e telekomunikacionit në vend, që ta ndaloj qasjen në faqet e internetit të cilat e kanë ...

Interesim enorm për revistën ‘Charlie Hebdo’ në Francë

Ilirida - 14.01.2015

Radhë të gjata njerëzish janë formuar sot nëpër qytetet e Francës, për të blerë numrin e ri të revistës Charlie Hebdo. Ky është numri i parë prejse selia e revistës është sulmuar javën e kaluar nga ...

Në Francë hetohen 54 raste rreth terrorizmit

Ilirida - 14.01.2015

Ministria e Drejtësisë e Francës ka njoftuar sot se 54 raste të reja janë hapur nën dyshimin për veprën penale të përhapjes së terrorizmit. Këto raste, sipas ministrisë franceze, janë hapur që nga ...

SHBA mbështet ‘Charlie Hebdon’

Ilirida - 14.01.2015

Shtetet e Bashkuara e kanë përsëritur mbështetjen e tyre ndaj lirisë së shprehjes, duke e potencuar rastin e fundit të sulmit në revistën franceze Charlie Hebdo.

Protesta e myslimanëve në Filipine: Kundër karikaturës së re të Profetit Muhamed (FOTO)

Tetova Sot - 14.01.2015

Publikimi i karikaturës së Profetit Muhamed në gazetën satirike franceze ” Charlie EBDO” që është botuar sot, ka zemëruar myslimanët në mbarë botën. Në protestat e sotme në Filipine, ku kanë marrë ...

CNN, BBC dhe Al Jazeera i thonë JO publikimit të karikaturës së profetit Muhamed

Shprehja - 14.01.2015

Redaktori kryesor i revistës “Charlie Hebdo” ka zbuluar se revista do të dalë të mërkurën në një milionë kopje dhe se edhe këtë herë në kopertinë do të jetë profeti Muhamed.

Charlie Hebdo del në shitje në 3 milionë kopje

Republika - 14.01.2015

Tre milionë kopje të revistës satirike franceze Charlie Hebdo, pritet që të dalin në shitje sot në mbarë botën, një javë pas sulmit në zyrat e revistës.

Charlie Hebdo, rekord shitjesh numri i ri i revistës

AlbanianScreen - 14.01.2015

Paris - Numri i ri i revistës Charlie Hebdo ishte i pamundur të gjendej në një numër të madh tezgash gazetash në Francë. "Nuk ka më", përsërisnin njëri pas tjetrit shitësit parisian duke ngjallur një ...

SHBA mbështet botimin e ri të revistës Charlie Hebdo

AlbanianScreen - 14.01.2015

Washington - SHBA mbështet publikimin e numrit të ri të revistës Charlie Hebdo ku është paraqitura karrikatura e profetit Muhamed që mban në dorë një pankartë "Je suis Charlie" dhe sipër shkruhet "Të ...

Al-Kaeda në Jemen merr përsipër masakrën e Parisit

Republika - 14.01.2015

U deshën shtatë ditë për një konfirmim zyrtar edhe pse që në fillim vëllezërit Kuashi deklaruam se ishin anëtarë të Al-Kaedës. Sot, masakra e Parisit në selinë e “Charlie Hebdo” u mor përsipër nga al ...

Kopjet e “Charlie Hebdo” shiten brenda pak minutash

Kosova Live - 14.01.2015

Pesë milionë kopje të revistës satirike “Charlie Hebdo” po printohen një javë pasi terroristët sulmuan selinë e kësaj reviste, duke lënë të vrarë 12 persona.

Jemen, kreu i Al-Kaedës, vidomesazh: Ne i organizuam sulmet në Francë

Shprehja - 14.01.2015

Dega e Al-Kaedës në Jemen ka marrë përsipër sulmin në zyrat e gazetës satirike franceze “Charlie Hebdo”, nëpërmjet një ...

Po sot, a duhet të jemi sërish “Charlie Hebdo”

Shprehja - 14.01.2015

Rritja e lëvizjeve ksenofobe si Pegida në Gjermani, ose tonet e ashpërsuara të Frontit Kombëtar në Francë apo partive të tjera të djathta, janë vetëm njëra anë e problemit.

“Al-Qaeda” merr përgjegjësinë për sulmin në Paris

Kosova Live - 14.01.2015

Grupi terrorist “Al-Qaeda”, ka marr përsipër përgjegjësinë për sulmin që ndodhi javën e kaluar në redaksinë e gazetës saterike Charlie Hebdo” në Paris, ku mbetën tw vdekur 10 gazetarë dhe 2 policë.

Franca heton 54 raste të reja të përhapjes së terrorizmit

Kosova Live - 14.01.2015

Ministria e Drejtësisë e Francës ka bërë të diture se janë hapur 54 raste të reja nën dyshimin për veprën penale të përhapjes së terrorizmit. Sipas ministrisë franceze, këto hetime janë hapur që nga ...

Turqia urdhëron mbylljen e ueb-faqeve që publikuan karikaturat e Charlie Hebdo

Republika - 14.01.2015

Agjencia shtetërore e lajmeve në Turqi, ka bërë me dije se një gjykatë turke e ka urdhëruar autoritetin e telekomunikacionit në vend, që ta ndaloj qasjen në faqet e internetit të cilat e kanë ...

Turqia bllokon uebfaqet që publikojnë kopertinat e revistës Charlie Hebdo

itSHQIP - 14.01.2015

Një gjykatë në Turqi të mërkurën ka urdhëruar autoritetet e telekomunikacionit të bllokojnë qasjen në uebfaqet që shfaqin kopertinat e revistës Charlie Hebdo me imazh të Profetit Muhamed.

Anonymous: Në 5 ditë, i bëjmë të heshtin ekstremistët

Republika - 14.01.2015

anë pesë ditë që hacktivist-ët (hakerat) e Anonymous punojnë pa pushim. Emri i koduar i operacionit: “Op Charlie Hebdo”. Objektivi: frenimi i përparimit të KiberKalifatit që dje ka ‘prekur’ profilin ...

“Charlie Hebdo” provokon sërish, rikthehet me një karikaturë të Profetit

Gazeta Start - 13.01.2015

Revista “Charlie Hebdo” duket se nuk ka ndërmend të ndalë karikaturat e saj provokuese në drejtim të Islamit dhe besimtarëve myslimanë. Kopertina e radhës së saj do të hapet me një karikaturë të ...

Mediat ndërkombëtare veprojnë ndryshe, s’publikojnë karikaturën e Profetit

Gazeta Start - 13.01.2015

“Charlie Hebdo” ka publikuar karikaturën e re ku shfaqet Profeti Muhamed duke qarë dhe mbajtur në duar parullën “Unë jam Charlie”, me titullin “Ua kemi falur të gjitha”.

Ja pse qeshi stafi i “Charlie Hebdo” kur takoi presidentin francez

Lajm - 13.01.2015

Teksa takonin Presidentin francez, Fransua Hollande, nuk kaloi pa u vënë re e qeshura e të stafit të mbijetuar nga sulmi në revistën satirike “Charlie Hebdo”.

Si dhe kur e kishte ofenduar revista "Charlie Hebdo" Kuranin ? (FOTO)

Albtime - 13.01.2015

A e dini se revista ‘Charlie Hebdo’ kishte bërë titullin më të poshtër e më të flliqur që është bër kundër Kuranit Madhështor ndonjëherë?! Në kohën kur general Sisi bënte kërdi kundër ‘Vëllezërve ...

Ja pse qeshi stafi i “Charlie Hebdo” kur takoi presidentin francez

Albtime - 13.01.2015

Teksa takonin Presidentin francez, Fransua Hollande, nuk kaloi pa u vënë re e qeshura e të stafit të mbijetuar nga sulmi në revistën satirike “Charlie Hebdo”.

Merkel i bashkohet tubimit të myslimanëve në Berlin

Evropaelire - 13.01.2015

20:01 Merkel i bashkohet tubimit të myslimanëve në Berlin 19:44 Në Çeçeni rregullohet me ligj dënimi për familjarët e terroristëve 19:08 SHBA-ja e shpall terrorist global Maulana Fazlullah 18:48 ...

"The Independent", vë në pah shpirtin prej artisti të Edi Ramës

Idividi - 13.01.2015

Tiranë, 12 janar 2015 (MIA) - Vendosja e tre lapsave me ngjyrat e flamurit francez, në xhepin e kostumit të Edi Ramës, nuk ka mbetë pa u vërejtur edhe nga "The Independent", të cilët, kanë vlerësuar ...

Franca nën kërcënimet e Al Kaedës, "Charlie Hebdo" vazhdon me karikaturat e Muhamedit

SOT - 13.01.2015

Franca është kërcënuar sërish nga grupi terrorist Al Kaeda, pas lajmit se në revistën satirike "Charlie Hebdo" do të vazhdojnë të botohen karikaturat e profetit Muhamed.

Jo në emrin tim!

Lajm - 13.01.2015

ALBATROS REXHAJ Pas asaj që ndodhi në Paris, në mos për asgjë tjetër, së paku për kulturën tonë shekullore të tolerancës fetare, shqiptarët kanë shumë të drejtë të solidarizohen me thirrjet e atyre ...

Zbulohet ballina e numrit të ri të Charlie Hebdo me karikaturën e profetit (Video)

Lajmi.net - 13.01.2015

E përditshmja franceze Liberation ka njoftuar se numri i ri i revistës satirike Charlie Hebdo që e ka bërë këtë numër në zyrat e saj, është mbyllur rreth orës 22 të së hënës dhe është çuar drejt ...

Sulmet në Francë: Çka tani?!

Evropaelire - 13.01.2015

Franca është ende duke u rimëkëmbur nga sulmi vdekjeprurës kundër revistës satirike, Charlie Hebdo, dhe pasojat e tij. Derisa tronditja qetësohet ngadalë, shumë në Francë pyesin veten se si do ta ...

“Gjithçka u është falur” do të shkruajë në faqen e parë të revistës Charlie Hebdo

Portalb - 13.01.2015

Lajme lidhur me temën Pse Maqedonia nuk mori pjesë në marshin e Parisit? Hollande ka kërkuar nga Netanyahu të mos marrë pjesë në Marshin solidarizues SHBA: S’ka informacione të besueshme për ...

"Charlie Hebdo", sërish karikaturë me profetin Muhamed

Albeu.com - 13.01.2015

Kopertina e revistës " Charlie Hebdo ", e para e publikuar pas sulmit terrorist të disa ditëve më parë kundër saj, përban sërish karikaturën e profetit Muhamed .

“Charlie Hebdo” riboton karikaturën e Profetit: “Gjithçka është falur”

ikub - 13.01.2015

Mediat bëjnë me dije se numri i sotëm i kësaj gazete satirike është botuar në 16 gjuhë të ndryshme, përfshirë edhe gjuhën arabe. Në kopertinën e gazetës satirike “Charlie Hebdo” shkruhet “Gjithçka ...

"Charlie Hebdo" sfidon sërish, rikthen karikaturën e Profetit

Zhurnal - 13.01.2015

Ballina e parë e revistës Charlie Hebdo, që nga sulmi i militantëve islamikë kundër saj, përmban karikaturën e Profetit Muhammad. Edicioni i 14 janarit, i cili ka dalë në shtyp të hënën vonë, tregon ...

“Charlie Hebdo” nesër me karikaturën e Profetit Muhamed, Egjipti: Provokim ndaj 1.5 mld myslimanëve

SOT - 13.01.2015

Ashtu siç është bërë me dije nga mediat e huaja, revista satirike franceze “Charlie Hebdo” do të dalë nesër në treg me karikaturat e Profetit Muhamed.

Franca e Izraeli homazhe për disa nga të vrarët në sulmet në Paris

Albeu.com - 13.01.2015

Në Francë dhe Izrael janë zhvilluar paralelisht ditën e sotme homazhet për disa prej të vrarëve gjatë sulmeve terroriste në Paris javën e kaluar. Presidenti francez Francois Hollande , i cili u është ...

Pamje të reja nga sulmi me armë në Charlie Hebdo

Lajmi.net - 13.01.2015

Video e re e cila tregon vrasësit e maskuar që vranë 12 vetë në revistën satirike të Parisit javën e kaluar. Është shfaqur video e re e vrasësve të gazetarëve në rrugët e Parisit duke e kryer sulmin ...

Pamje të reja nga sulmi me armë në Charlie Hebdo (VIDEO)

Almakos - 13.01.2015

Video e re e cila tregon vrasësit e maskuar që vranë 12 vetë në revistën satirike të Parisit javën e kaluar. Është shfaqur video e re e vrasësve të gazetarëve në rrugët e Parisit duke e kryer sulmin ...

CNN, BBC dhe Al Jazeera i thonë JO publikimit të karikaturës së “Charlie Hebdo”

Albeu.com - 13.01.2015

Tashmë është bërë me dije se të mërkurën në treg me një milionë kopje do të dalë revista “Charlie Hebdo” me një karikaturë provokuese të profetit Muhamed .

CNN, BBC dhe Al Jazeera i thonë JO publikimit të karikaturës së profetit Muhamed

Albeu.com - 13.01.2015

Redaktori kryesor i revistës “ Charlie Hebdo ” ka zbuluar se revista do të dalë të mërkurën në një milionë kopje dhe se edhe këtë herë në kopertinë do të jetë profeti Muhamed .

Ja si vëllezërit Kouachi i ikin policisë franceze (Video)

Portalb - 13.01.2015

Lajme lidhur me temën Më 14 janar mediumet do t’ua servojnë “Ditën e heshtjes” “Gjithçka u është falur” do të shkruajë në faqen e parë të revistës Charlie Hebdo Pse Maqedonia nuk mori pjesë në ...

Nesër numri i ri i "Charlie Hebdo", Luz: Profeti Muhamed qan si unë! (FOTO-LAJM)

SOT - 13.01.2015

Karikaturisti Luz, një ditë para daljes në treg të numrit të ri "Cherlie Hebdo", ka shpjeguar nëpërmjet një konference për shtyp përse ka zgjedhur të hapë revistën pikërisht me karikaturën e profetit ...

“Charlie Hebdo” nesër me karikaturën e Profetit Muhamed, Egjipti: Provokim ndaj 1.5 mld myslimanëve

Almakos - 13.01.2015

Ashtu siç është bërë me dije nga mediat e huaja, revista satirike franceze “Charlie Hebdo” do të dalë nesër në treg me karikaturat e Profetit Muhamed.

CNN, BBC dhe Al Jazeera i thonë JO publikimit të karikaturës së profetit Muhamed

SOT - 13.01.2015

Redaktori kryesor i revistës “Charlie Hebdo” ka zbuluar se revista do të dalë të mërkurën në një milionë kopje dhe se edhe këtë herë në kopertinë do të jetë profeti Muhamed.

Video e re nga sulmi terrorist në Paris (Video)

Ina - 13.01.2015

Video e re e cila tregon vrasësit e maskuar që vranë 12 vetë në revistën satirike të Parisit javën e kaluar. Është shfaqur video e re e vrasësve të gazetarëve në rrugët e Parisit duke e kryer sulmin ...

Gazetari i “Charlie Hebdo” shpërthen në lot (VIDEO)

Albeu.com - 13.01.2015

Gazetarët dhe karikaturistët e “ Charlie Hebdo ” janë shprehur se do ta vazhdojnë punën pavarësisht asaj se çfarë ndodhi. Madje, është paralajmëruar se nesër revista do të hapet me karikaturën e ...

Si një mysliman, jam i ngopur nga hipokrizia e fondamentalistëve të fjalës së lirë

Albeu.com - 13.01.2015

nga Mehdi Hasan, Drejtor Politik i "The Huffington Post" Angli I dashur autoritet liberal, Ju dhe unë nuk e kemi pëlqyer Xhorxh W. Bush-in. Mos harroni deklaratën e tij foshnjore pas 11 shtatorit: ...

ISIS, "Charlie Hebdo", EVN, Roy ... në Vevçan

Ina - 13.01.2015

Ngjarja e masakrës “Charlie Hebdo” të Parisit ka qenë një skenë dominuese e këtij karnevali që ka nxitur kurreshtjen edhe të shumë mediave të huaja, ku në mesin e tyre ishte edhe një ekip i BBC.

Kopertina e parë e Charlie Hebdo pas masakrës

Mapo - 13.01.2015

Kopertina e parë e Charlie Hebdo pas masakrës 12 Janar 2015 22:27 Kjo është kopertina e parë e Charlie Hebdo pas masakrës së kryer në redaksinë e saj të mërkurën e kaluar kur shkruhet “E gjitha është ...

Muhamedi duke qarë: Gjithçka është e falur, “Je suis Charlie”

Ora news - 13.01.2015

Karikatura e profetit Muhamed që qan ndërsa mban në duar një tabelë ku shkruan me mbishkrimin “Je suis Charlie”, do të jetë në faqen e parë post tragjedisë së revistës “Charlie Hedbo” e cila do të ...

BBC, CNN, Al Jazeera distancohen, s’publikojnë coverin e ri të ‘Charlie Hebdo’

Panorama - 13.01.2015

Disa prej mediave prestigjoze kane vendosur te distancohen nga publikimi i coverit te revistes franceze, ‘Cherlie Hebdo’, qe zgjodhi te ridilte ne treg me karikaturen e profetit ne lot, “Gjithçka ...

Muhamedi duke qarë: Gjithçka është e falur, “Je suis Charlie”

Koha.net - 13.01.2015

Karikatura e profetit Muhamed që qan ndërsa mban në duar një tabelë ku shkruan “Je suis Charlie”, do të jetë në faqen e parë, të revistës “Charlie Hedbo”, e cila do të dalë të mërkurën.

Profeti Muhamed duke qarë: Gjithçka e falur, “Je suis Charlie”

Telegrafi - 13.01.2015

Karikatura e profetit Muhamed që qan ndërsa mban në duar një tabelë ku shkruan “Je suis Charlie”, do të jetë në faqen e parë, të revistës “Charlie Hedbo”, e cila do të dalë të mërkurën.

“Charlie Hebdo” të mërkurën në 3 milionë kopje

ABC News - 13.01.2015

Kopertina e re e Charlie hebdo që pritet të dalë në treg të mërkurën do të ketë profetin Muhamed, i cili me një tabelë në dorë thotë: Unë jam Charlie.

Google shënon 11 vjetorin e regjistrimit në shkollë fillore të personit me të vjetër

ABC News - 13.01.2015

Grupimi terrorist Al- Kaida në Magreb, të Afrikës të Veriut ka dhënë një paralajmërim për Francën pas sulmeve terroriste gjatë javës së kaluar dhe njoftimeve per daljen e numrit te ri te Charlie ...

BBC, CNN, Al Jazeera distancohen, s’publikojnë karikaturën e profetit Muhamed

Ora news - 13.01.2015

Jo të gjithë mediat ndërkombëtare kanë mbështetur vendimin e “Charli Hebdo| për të publikuar në numrin e saj të parë të revistës, pas tragjedisë së 7 janarit, karikaturën e Profetit Muhamed duke qarë ...

BBC, CNN, Al Jazeera distancohen, s’publikojnë karikaturën e profetit Muhamed

Yll Press - 13.01.2015

Shumë organizata të mëdha mediatike, përfshi dhe CNN janë përmbajtur duke u distancuar për të mos publikuar imazhin e profetit. Jo të gjithë mediat ndërkombëtare kanë mbështetur vendimin e “Charli ...

Franca, Izraeli nderojnë viktimat e sulmeve

VOA - 13.01.2015

Presidenti francez Francois Hollande vlerësoi tre policët francez që u vranë në sulmet terroriste të javës së kaluar në Paris, duke thënë se ata sakrifikuan jetën e tyre “në mënyrë që ne të jetojmë ...

Franca, Izraeli nderojnë viktimat e sulmeve

Yll Press - 13.01.2015

Katër viktima hebraike vdiqën të premten e kaluar në sulmin e një supermarket në lindje të Parisit. Ata u varrosën në një varrezë në Jeruzalem të martën.

Karikaturë e re me profetin Muhamed

VOA - 13.01.2015

Profeti Muhamed do të jetë në faqen e parë të gazetës satirike franceze Charlie Hebdo në numrin e saj të ardhshëm. Kjo është një karikaturë që portretizon Profetin duke mbajtur një tabelë ku shkruhet ...

Shiheni si i ikin policisë franceze vëllezërit Kouachi (Video)

Telegrafi - 13.01.2015

Video e re e cila tregon vrasësit e maskuar vëllezërit Said dhe Cherif Kouachi, që vranë 12 vetë në revistën satirike të Parisit javën e kaluar. Është shfaqur video e re e vrasësve të gazetarëve në ...

Ish-presidenti Carter: Sulmi ndaj “Charlie Hedbo” mund të ndihmojë mposhtjen e islamofobisë!

Telegrafi - 13.01.2015

Ka pasur mjaft pasoja nga sulmi ndaj “Charlie Hedbo”, javën e kaluar nga ekstremistët islamikë: një kërkim për të dyshuarit, tubime në Paris dhe në të gjithë Evropën, si dhe rritje të islamofobisë.

Sulmi pranë “Charlie Hebdo”, policët u hapën rrugë dy terroristëve /VIDEO

Panorama - 13.01.2015

Pamje marre nga video gjate perplasjes se terroristeve me policine Pa u mbushur ende një javë nga sulmet terroriste pranë gazetës satirike franceze “Charlie Hebdo”, mediat e huaja kanë publikuar një ...

Karikaturisti i numrit të nesërm të Charlie Hebdo, shpërthen në lot (Foto/Video)

Telegrafi - 13.01.2015

Stafi i gazetës Charlie Hebdo, kanë thënë se ata do të vazhdojnë punën. Në një konferencë për media, disa anëtarë të stafit të gazetës, kanë paralajmëruar numrin e ri që publikohet nesër.

Charlie Hedo shtyp 1 milion kopje

InfoGlobi - 13.01.2015

Numri i sotëm i gazetës Charlie Hebdo, ka ne ballinë karikaturën e profetit Muhamed, e cila shfaqet me sloganin `Je suis Charlie`. Sipas raportimeve të mediave të huaja numri do të dalë edhe në ...

Revista Charlie Hebdo, në kopertinë me Profetin Muhamed: Je suis Charlie

Gazeta Tema - 13.01.2015

Numri i sotëm i gazetës Charlie Hebdo, ka në kopertinë karikaturën e profetit Muhamed, e cila shfaqet me sloganin “Je suis Charlie”. Sipas raportimeve të mediave të huaja numri do të dalë edhe në ...

"Charlie Hebdo" vjen me Profetin  e përlotur: "Gjithçka është falur!"

Shqiptarja - 13.01.2015

Pjesëtarët e mbijetuar të stafit të revistës franceze satirike “Charlie Hebdo” nuk heqin dorë nga “e drejta për që të qenë blasfemues”. Të mërkurën publikohet sërish revista tashmë me tre milionë ...

“Charlie Hebdo”, dështim i përgjakur i Perëndimit

Tetova Sot - 13.01.2015

Nga AKRI ÇIPA Marshimi i Bardhë në Paris është fundi i bukur i një historie të trishtë. Eventi, pavarësisht patetikës politike, shërbeu si një rikujtim për humanizmin tonë, që në këtë epokë ...

Kopertina e parë e "Charlie Hebdo" pas masakrës, Muhamedi a.s me “Je Suis Charlie”

Respublica - 13.01.2015

Agjencia e lajmeve “Ansa” boton kopertinën e parë pas masakrës së të mërkurës në redaksinë e satirikes franceze, “Charlie Hebdo”. Mbi kopertinë thuhet: “Tout est pardonné” (E gjitha është falur) ...

“Charlie Hebdo” vjen me Profetin e përlotur: “Gjithçka është falur!”

Tetova Sot - 13.01.2015

Pjesëtarët e mbijetuar të stafit të revistës franceze satirike “Charlie Hebdo” nuk heqin dorë nga “e drejta për që të qenë blasfemues”. Të mërkurën publikohet sërish revista tashmë me tre milionë ...

11 shtatori francez

Gazeta Tema - 13.01.2015

Dominique Moisi “9/11 francez.” Menjëherë pas masakrës në revistën satirike Charlie Hebdo, krahasimi me sulmin e Al Kaedës në vitin 2001 në Shtetet e Bashkuara pushtoi të gjithë Francën.

“Charlie hebdo” nesër në treg

Vision Plus - 13.01.2015

Pavarësisht sulmeve terroriste qe goditen revistën satirike, ajo është e vendosur te dale serish ne treg. Numri i se mërkurës i “Charlie Hebdo” pritet te jete me tirazh disa here me te madh.

Homazhe për viktimat e "Charlie Hebdo" Hollande: Nuk gjunjëzohemi

Shqiptarja - 13.01.2015

PARIS - Franca dhe Izraeli kanë zhvilluar paralelisht homazhe për disa prej viktimave terroriste të javës së kaluar në Paris. Presidenti François Hollande premtoi se vendi i tij kurrë nuk do të ...

3 milion kopje të “Charlie Hebdo”, sërish me karikaturën e Muhamedit

Gazeta Idea - 13.01.2015

Paris- Numri i ri i revistws satirike “Charlie Hebdo” i cili pritet të dalë të mërkurën në treg, në kopertinën e saj do të ketë sërish një karikaturë tw Profetit Muhamed.

Funeral për 7 viktimat e terrorit në Francë

InfoGlobi - 13.01.2015

Ceremonitë e funeralit të shtatë viktimave të terrorit të javës së shkuar në Francë, janë mbajtur sot në Paris dhe Jerusalem. Katër pengjet e vrara gjatë sulmit në supërmarket në Paris më 11 ja nar ...

A është provokuese kjo kopertinë? Shpërthejnë polemikat rreth numrit të sotëm të Charlie Hebdo

Gazeta Dita - 13.01.2015

Shpërthejnë polemikat për kopertinën e Charlie Hedbo në numrin e saj të parë pas masakrës në Paris. Këshilli Francez i Kultit Mysliman është i ndarë. Presidenti Dalil Boubakeur ka apeluar ...

Karikaturisti i Charlie Hebdo shpërthen në lot pasi zbulon kopertinën (VIDEO)

Gazeta Idea - 13.01.2015

Paris- Karikaturisti i revistës satirike Charlie Hebdo i cili i shpëtoi sulmit terrorist pasi ishte zgjuar me vonesë dhe nuk kishte mbërritur në kohë në zyrë, ka shpërthyer në lot sot teksa po ...

Charlie përsëri boton në kopertinën e tij karikaturën e Muhamedit

Republika - 13.01.2015

Karikatura e profetit Muhamed që qan ndërsa mban në duar një tabelë ku shkruan “Je suis Charlie”, do të jetë në faqen e parë, të revistës “Charlie Hedbo”, e cila do të dalë të mërkurën.

Botohet Charlie Hebdo, karrikatura e profetit Muhammed

AlbanianScreen - 13.01.2015

Paris - Nën titullin "Gjithçka është falur" është botuar në faqen kryesore të revistës Charlie Hebdo karrikatura e profetit Muhammed. Numri i 14 janarit ka dalë në shtyp të hënën vonë, dhe tregon ...

Profeti qan në numrin e nesërm të “Charlie Hebdo”

Kosova Live - 13.01.2015

Sulmi terrorist që la të vrarë 12 persona në zyrat e revistës satirike franceze “Charlie Hebdo”, nuk ka arritur ta ndalë hovin e kësaj reviste, e cila të mërkurën do të figurojë në raftet e 25 ...

Amerika frikësohet nga një tjetër “11 shtator”

Shqip1 - 13.01.2015

Atentatet e ditëve të fundit në Francë, tashmë të pagëzuara nga disa si “11 shtatori francez”, kanë tronditur të gjithë perëndimin. Midis gazetarëve fiton dëshira të mos heshtin nga armët e ...

“Charlie Hebdo” nesër edhe në arabisht dhe me karikaturën e Muhamedit (Foto)

Shqip1 - 13.01.2015

Numri i nesërm i gazetës “Charlie Hebdo”, do të ketë në ballinë karikaturën e profetit Muhamed, i cili do të shfaqet me sloganin “Je suis Charlie”. Medit e huaja raportojnë se numri i nesërm do të ...

Viktimat e sulmeve, homazhe në Paris dhe Jeruzalem

AlbanianScreen - 13.01.2015

Paris - Homazhe u mbajtën në Paris për shtatë nga të vrarët e sulmeve terroriste të javës së kaluar, ndërsa katër të vrarët në supermarketin hebraik u varrosën në Jeruzalem.

Sulmi i Parisit është sulm ndaj rrënjëve të demokracisë

DW - 12.01.2015

Sulmi ndaj revistës satirike franceze "Charlie Hebdo" zbuloi edhe një herë se Perëndimi dhe pjesë të botës islame mendojnë ndryshe për lirinë e shprehjes. Por ka shpresë, mendon Grahame Lucas.

Marshimi në Paris, Rama vë në xhepin e xhaketës tre lapsa me ngjyrat e flamurit francez

SOT - 12.01.2015

Gjatë marshimi të djeshëm në Paris, në nder të viktimave të sulmeve terroriste, Kryeministrit shqiptar, Edi Rama, i janë vë re në xhepin e xhaketës, tre lapsa me ngjyrë të bardhë, blu dhe të kuqe.

Dega jemenase e Al Kaedës ndërmorri përgjegjësi për sulmet në Paris

Idividi - 12.01.2015

Sanë, 10 janar 2015 (MIA) - Një anëtar anonim i Al Kaedës në Jemen kumtoi se ai grup terrorist e ka udhëhequr sulmin ndaj gazetës satirike franceze Sharli ebdo në Paris i cili ashtu siç pohojnë është ...

Armiku nuk është feja

Lajm - 12.01.2015

Christian Caryl Kishte kuptim që njëri prej të parëve që folën pas masakrës në revistën Charlie Hebdo të ishte Salman Rushdie, njeriu që kaloi vite të jetës duke sfiduar një kërcënim me vdekje, ...

Ja ç'pamje mori Parisi kur në shesh dolën 1 milionë persona (FOTO LAJM)

Albeu.com - 12.01.2015

Në Marshin e Bardhë në Paris morën pjesë afërisht një milionë persona. Organizimi u bë në nder të viktimave të revistës satirike "Charlie Hebdo", por edhe pengjeve që mbetën të vrarë nga terroristët.

Kryeministri Rama poston "foton e ditës", krerët e besimeve fetare bashkë në Paris

SOT - 12.01.2015

Kryeministri Edi Rama, e ka nisur ditën e sotme me një foto të hedhur në rrjetin social "Facebook", në të cilën shfaqen krerët e besimeve fetare, të pranishëm në marshimin e Parisit në nderim të ...

Masakra, Franca shton masat e sigurisë

Albeu.com - 12.01.2015

Pas masakrës së ndodhur pranë revistës satirike të " Charlie Hebdo " Franca ka marrë masa të rrepta sigurie që mos të ndodhin më të tilla akte terroriste.

Mediat botërore shkruajnë për kreativitetin e Ramës

Lajm - 12.01.2015

Gazeta prestigjioze britanike “The Independent” ka vlerësuar lartë kreativitetin e Edi Ramës, me rastin e marshit të organizuar në Paris, për nder të 14 viktimave të sulmeve terroriste të cilat kanë ...

Kreativiteti i Ramës dje në Paris, tërheq vëmendjen e mediave ndërkombëtare

Lajmi.net - 12.01.2015

Edhe pse në mesin e liderëve më të fuqishëm të botës, dhe në një ngjarje ku kanë marrë pjesë rreth 1 milion njerëz, kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, nuk ka ngelur i pavërejtur.

Mediet serbe: Unë nuk jam "Charlie Hebdo" (Foto)

Ina - 12.01.2015

Karikaturat e gazetës franceze "Charlie Hebdo" që kishin pasqyruar krimet serbe gjatë luftës në Kosovë në vitin 1999, në Serbi kishin ngjallur zemërim të madh dhe serbët ishin ndjerë të ofenduar.

3 lapsat e Edi Ramës, bujë edhe në mediet ndërkombëtare

Ina - 12.01.2015

"Atëherë kur kishim menduar se lapsat ishin përdorur në çdo mënyrë të mundshme si simbol i fjalës së lirë dhe unitetit, në prag të sulmit të revistës satirike “Charlie Hebdo”, kryeministri shqiptar ...

Karikaturat nga mediat serbe: Unë nuk jam “Charlie Hebdo”

Albeu.com - 12.01.2015

Ngjarja tragjike e ndodhur në Paris , ku humbën jetën 12 pjesëtarë të revistës “ Charlie Hebdo ”, nuk ka mbetur pa u komentuar edhe nga media serbe, edhe pse parë në një tjetër prizëm.

Mediet serbe: Unë nuk jam "Charlie Hebdo" (Foto)

Albtime - 12.01.2015

Mediat në Serbi duket se e kanë përjetuar me kënaqësi të madhe ngjarjen tragjike që ndodhi në Paris, ku mbetën të vrarë 12 pjesëtarë të revistës "Charlie Hebdo".

Mediet serbe: Unë nuk jam "Charlie Hebdo" (Foto)

Almakos - 12.01.2015

Mediat në Serbi duket se e kanë përjetuar me kënaqësi të madhe ngjarjen tragjike që ndodhi në Paris, ku mbetën të vrarë 12 pjesëtarë të revistës "Charlie Hebdo".

Kreativiteti i Edi Ramës në fokusin e medieve ndërkombëtare

Almakos - 12.01.2015

Gazeta prestigjioze britanike “The Independent” ka vlerësuar lartë kreativitetin e Edi Ramës, me rastin e marshit të organizuar në Paris, për nder të 14 viktimave të sulmeve terroriste të cilat kanë ...

SHBA: Roli i satirës është që të nxisë mendime

Zhurnal - 12.01.2015

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës ka publikuar sot një karikaturë të Kevin ‘Kal’ Kallaugher botuar në “The Economist”, ku tregohet Presidenti i SHBA-së, Barack Obama për të drejtuar ...

Mediet serbe: Unë s'jam "Charlie Hebdo"

Lajm - 12.01.2015

Mediat në Serbi duket se e kanë përjetuar me kënaqësi të madhe ngjarjen tragjike që ndodhi në Paris, ku mbetën të vrarë 12 pjesëtarë të revistës "Charlie Hebdo".

“Charlie Hebdo”, Malka: Në numrin e ri do ketë sërish karikatura të profetit Muhamed

SOT - 12.01.2015

Ashtu sikurse kishte paralajmëruar, “Charlie Hebdo” pritet të dalë me numrin e saj të ri në treg. Sipas mediave të huaja, këtë herë revista satirike do të rrisë tirazhin duke e çuar në 1 milionë ...

Ambasada amerikane në Tiranë boton një karikaturë të Obamës

Lajmi.net - 12.01.2015

Një karikaturë e Kevin "Kal" e botuar sot në prestigjiozen "The Economist", ku tregohet Presidenti i SHBA-së, Barack Obama, është postuar edhe në faqen në Facebook të Ambasadës Amerikane në Tiranë.

Numri i ri i ‘Charlie Hebdo’, të mërkurën: Sërish karikatura të profetit Muhamed

Lajmi.net - 12.01.2015

Revista satirike franceze ‘Charlie Hebdo’ do të ketë sërish karikatura të Profetit Muhamed. Kështu bëri të ditur zyrtari i kësaj reviste, Richard Malka, i cilin shprehet se pavarësisht masakrës që ...

“Je suis Charlie”, edhe në tapetin e kuq (FOTO-LAJM)

SOT - 12.01.2015

Sulmi ndaj revistës satirike “Charlie Hebdo” mori përmasa të mëdha, madje edhe në vente të ndryshme kulturore dhe artistike, personazhe të njohur mbartnin shprehjen “Je souis Charlie”.

Charlie Hebdo do ta ribotojë kariktaurën e profetit Muhamed

Lajm - 12.01.2015

Sipas Daily Beast, revista satirike Charlie Hebdo do të botojë sërish karikaturën e profetit Muhamed në numrin e ri që pritet të shtyp në 1 milion kopje.

24 orë në Parisin e Charlie

Shqipmedia - 12.01.2015

Nga Blendi Fevziu Harku i Triumfit ngjan i shkretë edhe pse ndryshe nga zakonisht në Paris nuk është ftohtë. Ka pak turistë dhe shumica e tyre ndalojnë në mes të bulevardit Champs Elysses për të ...

Ambasada e SHBA solidarizohet me Parisin. Ja karikatura e Obamës

ikub - 12.01.2015

Ambasada amerikane në Tiranë është solidarizuar me Charlie Hebdo duke publikuar në rrjetin Social facebook një karikaturë të Presidentit Barack Obama.

The Independent: Rama, homazh për ‘Charlie Hebdo’ me një stil të veçantë

Zhurnal - 12.01.2015

Gazeta prestigjoze angleze “The Independent” i ka rezervuar një artikull paraqitjes së kryeministrit shqiptar Edi Rama gjatë marshimit të paqes në Paris.

Ja ku u vranë gazetarët në "Charlie Hebdo" (FOTO LAJM)

Albeu.com - 12.01.2015

Disa fotografi të reja nga vendi i krimit në redaksinë e " Charlie Hebdo " janë publikuar në media. Viktimat janë qëlluar pa e patur mundësinë që të mund të lëvizin.

Foto të reja nga brenda Charlie Hebdo ku u vranë gazetarët

Lajmi.net - 12.01.2015

Fotografi të reja janë publikuar ku tregohet pjesa e brendshme e zyrave të revistës satirike franceze Charlie Hedbo ku u vranë gazetarët dhe karikaturistët francezë.

Publikohen foto të reja nga vendi i krimit në Charlie Hebdo (Foto+18)

Almakos - 12.01.2015

Të vrarë në tavolinën ku ata sypatrembur kishin refuzuar që të binin pre e kërcënimeve të terroristëve shumë herë. Fotografi të reja nga maskara në revistën Charlie Hebdo janë publikuar.

Liria e shprehjes vlen më shumë se të gjithë librat e shenjtë

ikub - 12.01.2015

Kush ka mundur, apo dashur, të ndjekë reagimet në botën islame e arabe ndaj masakrës së kryer në redaksinë e së përjavshmes satirike franceze ‘Charlie Hebdo’, me siguri që ka mundur të dallojë se të ...

Atentatet e terroristëve, në Amerikë të ardhurit nga Siria mund të përsërisin një tjetër “11 Shtator”

SOT - 12.01.2015

Atentatet ose të quajtura ndryshe sulme, të ndodhura ditët e fundit në Francë, nuk kanë tronditur vetëm “kryeqytetin e kulturës”, por gjithë perëndimin.

“Charlie Hebdo” provokon përsëri myslimanët

Ina - 12.01.2015

Numri i ri i të përjavshme satirike franceze “Charlie Ebdo” në të cilin punojnë të mbijetuarit anëtarët e bordit editorial, do të përmbajë përsëri karikatura të Profetit Muhamed, tha sot avokati i ...

Amerika frikësohet nga një tjetër “11 shtator”

Lajm - 12.01.2015

Atentatet e ditëve të fundit në Francë, tashmë të pagëzuara nga disa si “11 shtatori francez”, kanë tronditur të gjithë perëndimin. Midis gazetarëve fiton dëshira të mos heshtin nga armët e ...

3.7 milionë njerëz protestuan sot

Mapo - 12.01.2015

3.7 milionë njerëz protestuan sot 11 Janar 2015 19:47 Jo 1 milion, as 2 por 3 milionë e 700 mijë persona janë bërë pjesë e Marshimin e Bardhë sot në rrugët e Parisit e jo vetëm, kundër terrorizmit ...

Siguria e Kosovës aktualisht nuk është e rrezikuar

Telegrafi - 12.01.2015

Sulmi i përgjakshëm mbi redaksinë e revistës franceze satirike Charlie Hebdo dhe sulmi në tregun hebre në Paris, sipas informacioneve të ekspertëve të shërbimeve sekrete amerikane janë vetëm fillimi ...

Reportazh nga Blendi Fevziu: 24 orë në Parisin e Charlie

Panorama - 12.01.2015

Blendi Fevziu dje me krerët e komuniteteve fetare në Paris Çfarë ndodhi dje në rrugët e Parisit. Reagimet gjatë parakalimit unik të 4 krerëve të komuniteteve fetare shqiptare.

“Je suis Charlie” edhe në tapetin e kuq të Golden Globe

Ora news - 12.01.2015

Amal Clooney e ka përdorur për herë të parë tapetin e kuq të Golden Globe për të bërë një deklaratë politike. Ajo kishte vendosur në kuletën e saj një kopsë ku shkruhej “Je suis Charlie” në ...

Familja e drejtorit të vrarë të gazetës “Charlie Hebdo” reagon ndaj të dashurës së tij

ABC News - 12.01.2015

Familjarët e drejtorit të varrë të gazetës satirike ‘Charlie Hebdo” I njohur me pseudonimin Sharb, kanë reaguar ashpër ndaj të dashurës së tij duke I thënë të mos flasë më për të.

Tre lapsat në xhepin e Ramës, ‘The Indipedent’: Zgjedhje me klas

Panorama - 12.01.2015

Foto nga gazeta ‘The Indipendent’ Nuk ka kaluar pa u vënë re detaji i zgjedhur nga kryeministri Rama në marshimin e paqes dje në Paris. The Indipendent, duke komentuar tre lapsat me ngjyrë vendosur ...

Masakra e “Charlie Hebdo” në Paris

ABC News - 12.01.2015

Anuar Al Aulak mendohet të jetë imami që ka frymëzuar vëllezërit me origjinë algjeriane, Kuashi për masakrën në redaksinë e gazetës satirike “Charlie Hebdo” në Paris.

“The Indipendent” komplimentoi Kryeministrin Rama

ABC News - 12.01.2015

The Indipendenti i ka kushtuar një vëmendje të madhe zgjedhjes së kryeminsitrit shqiptar Edi Rama për të vendosur në xhepin e xhaketës tre lapsat me ngjyrat e flamurit francez në marshimin e paqes në ...

“Je suis Charlie” edhe në tapetin e kuq të Golden Globe

Yll Press - 12.01.2015

“Je suis Charlie”, tha Kluni gjatë fjalës së tij. Pas kuintave, ylli nuk ngurroi të theksonte se vënia e drejtësisë nuk duhej shndërruar në hakmarrje.

Yjet në ‘Golden Globe’, homazh: ‘Je suis Charlie’

Panorama - 12.01.2015

Homazh ne nderim te viktimave te Parisit edhe ne tapetin e kuq, ne ceremoninë e ndarjes së çmimeve televizive “Golden Globe”. Yjet e Hollivudit me simbole te vecanta qe kane mbajtur kane shprehur ...

“The Independent”, vë në pah shpirtin prej artisti të Edi Ramës

Yll Press - 12.01.2015

Prestigjiozja “The Independent”, ka shkruar mbi paraqitjen e kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama në marshin e së dielës në Paris, pas ngjarjes tragjike në revistën satirike Charlie Hebdo.

Unë nuk jam Charlie Hebdo

Yll Press - 12.01.2015

Grupet e studenteve dhe fakulteteve do t'i kishin akuzuar për nxitjen e urrejtjes. Administrata do të kishte ndërprerë financimin e tyre dhe do t'i kishte mbyllur.

Charlie Hebdo përsëri provokim me Muhamed-in

Yll Press - 12.01.2015

Numri i ri i Charlie Hebdo, me 1 milione kopje do të dalë në shitje të mërkurën. Një provokim dhe një përkujtim në të njëjtën kohë. Charlie Hebdo revista satirike që ndërkohë është vendosur në zyrat ...

Ambasada amerikane në Tiranë publikon një karikaturë të Obamës

Yll Press - 12.01.2015

Postimi i kësaj karikature përmes faqes së ambasadës është në kontekstin e sulmit terrorist që ndodhi në revistën satirike "Charlie Hebdo" ku humbën jetën 12 persona.

Provokon “Charlie Hebdo”

ABC News - 12.01.2015

Avokati i Charlie Hebdo, Richard Malka ka konfirmuar ribotimin e karikaturës së Muhamedit në numrin e ri te kesaj reviste.“Karikaturat e profetit islam Muhamed do të publikohen në numrin e ardhshëm.

Analiza e Euronews për masakrat e Parisit

ABC News - 12.01.2015

Masakra ne redaksine e revistes pariziene “Charlie Hebdo”, perveç tronditjes ka ngritur edhe shume pikepyetyje, qe mbeten pezull. Robert Hackwill, analist i rregullt i rrjetit nderkombetar informativ ...

Parlamenti Europian 1 minutë heshtje në nder të viktimave të “Charlie Hebdo”dhe Boko Haram

ABC News - 12.01.2015

Ne séancen e sotme plenare, Parlamenti Europian mbajti nje minutë heshtje ne nder te viktimave te Charli Hebdo ne Paris. Pas ketij momenti fjalen e morri Presidenti i Parlamentit Europian, Martin ...

Kryeministri në takim me klerikët dhe drejtuesit e medias

ABC News - 12.01.2015

Kryeministri foli gjate per bashkejetesen fetare ne takimin qe kishte me kreret e 4 komuniteteve fetare ne Shqiperi dhe me drejtues te medias. Edi Rama tha se Shqiperia eshte e cenueshme nga rreziku ...

Amerika frikësohet nga një tjetër “11 shtator”

Telegrafi - 12.01.2015

Atentatet e ditëve të fundit në Francë, tashmë të pagëzuara nga disa si “11 shtatori francez”, kanë tronditur të gjithë perëndimin. Midis gazetarëve fiton dëshira të mos heshtin nga armët e ...

“Charlie Hebdo” nesër edhe në arabisht dhe me karikaturën e Muhamedit (Foto)

Telegrafi - 12.01.2015

Numri i nesërm i gazetës “Charlie Hebdo”, do të ketë në ballinë karikaturën e profetit Muhamed, i cili do të shfaqet me sloganin “Je suis Charlie”. Medit e huaja raportojnë se numri i nesërm do të ...

VOA thotë se karikaturistët shqiptarë kanë pasur kërcënime nga politikanët. Bujar Kapexhiu: Karikatura një art i ...

Respublica - 12.01.2015

Krahas gazetarëve, edhe artistë të njohur shqiptarë shprehën indinjatën e tyre për sulmin ndaj revistës Charlie Hebdo dhe vrasjen e kolegëve të tyre. Për “Zërin e Amerikës” regjisori dhe piktori i ...

Kosova e parrezikuar nga sulmet terroriste

InfoGlobi - 12.01.2015

Sipas ekspertëve të shërbime secrete amerikane sulmi i përgjakshëm mbi redaksinë e revistës franceze satirike Charlie Hebdo dhe sulmi në tregun hebre në Paris, janë vetëm fillimi i një vale ...

Fotolajm/ Ja shqiptari i vetëm në karikaturat e "Charlie Hebdo"

Shqiptarja - 12.01.2015

Publicisti Genc Burimi, që prej vitesh jeton në Francë, publikoi një karikaturë të veçantë dhe të rrallë. Është i vetmi shqiptar që pati një karikaturë në revistën satirike “Charlie Hebdo” nga dora e ...

Ja shqiptari i vetëm në karikaturat e “Charlie Hebdo” (FOTO)

Tetova Sot - 12.01.2015

Publicisti Genc Burimi, që prej vitesh jeton në Francë, publikoi një karikaturë të veçantë dhe të rrallë. Është i vetmi shqiptar që pati një karikaturë në revistën satirike “Charlie Hebdo” nga dora e ...

Gjithçka që (nuk) dimë për sulmin në revistën satirike "Charlie Hebdo"

Shqiptarja - 12.01.2015

PARIS - Ndërsa kanë kaluar 5 ditë nga sulmi në revistën satirike “Charlie Hebdo” në Paris, janë të shumta pikëpyetjet e ngritura rreth organizimit të atentatit dhe të pengmarrjes një ditë më pas.

“Unë, i vetmi shqiptar në “Charlie Hebdo”

Gazeta Tema - 12.01.2015

Publicisti Genc Burimi, që prej vitesh jeton në Francë, publikoi mbrëmë një karikaturë të veçantë dhe të rrallë. Është i vetmi shqiptar që pati një karikaturë në revistën satirike “Charlie Hebdo” nga ...

Shqiptari në karikaturat e “Charlie Hebdo”

Gazeta Dita - 12.01.2015

Gazetari Genc Burimi, që prej vitesh jeton në Francë, publikoi një karikaturë të veçantë dhe të rrallë. Është i vetmi shqiptar që pati një karikaturë në revistën satirike “Charlie Hebdo” nga dora e ...

Kritikohet Madonna, “shfrytëzoi ngjarjet në Francë për albumin e saj”

Gazeta Dita - 12.01.2015

Sloganit “Je Suis Charlie” (Unë jam Charlie), në rrjetet sociale online iu bashkuan shumë emra të njohur të artit, politikës e fushave të tjera. Ndër to ishte edhe Madonna.

Une jam Charlie ben bashke shqiptaret e kosovaret por jo serbet dhe maqedonasit

Shqiperia - 12.01.2015

Globi u solidarizua sot me viktimat e sulmeve terrorite ndaj gazetës "Charlie Hebdo" në Paris, ku mbetën të vrarë 17 persona. Qindra protesta solidarizuese janë zhvilluar në Evropë me moton "Unë jam ...

Sulm ndaj rrënjëve të demokracisë

InfoGlobi - 12.01.2015

Shkruan: Grahame Lucas Sulmi ndaj revistës satirike franceze “Charlie Hebdo” zbuloi edhe një herë se Perëndimi dhe pjesë të botës islame mendojnë ndryshe për lirinë e shprehjes.

Mediet serbe Une nuk jam Charlie Hebdo

Shqiperia - 12.01.2015

Mediat në Serbi e kanë transmetuar në një formë tjetër masakrën e përjetuar në Paris, ku mbetën të vdekur 12 pjesëtarë të revistës satirike "Charlie Hebdo".

Ribotoi karikaturat e Charlie Hebdo digjet gazeta Morgenpost

Shqiperia - 12.01.2015

Gazeta gjermane “Morgenpost” në qytetin verior të Hamburgut u bë pre e një zjarrvënie pasi kishte ribotuar karikaturat e Muhamedit nga gazeta franceze satirike Charlie HEBDO.

Goditje ndaj Europes enderrimtare

Shqiperia - 12.01.2015

Vladimir Myrtezai/ Arti dhe liria. Sa e rrezikuar është liria e të shprehurit pas ngjarjeve në “Charlie and Hebdo”… Çfarë e ndan e bashkon artin me politikën Një dorë e ngritur lart që shtrëngon fort ...

Tri lapsat në xhepin e Ramës tërheqin edhe vëmendjen e The Independent

Gazeta Dita - 12.01.2015

Vendosja e tre lapsave me ngjyrën e flamurit të Francës nga ana e kryeministrit Edi Rama në homazhet e djeshme në Francë, i ka bërë përshtypje britanikes The Indipendent.

Independent Homazhin me me klas e beri Edi Rama

Shqiperia - 12.01.2015

Ka bërë shumë përshtypje vendosja e tre lapsave me ngjyrat e flamurit francez në xhepin e kostumit të Edi Ramës. Gazeta e njohur britanike, Independent thotë se ky ishte homazhi më me klas në Paris.

Indipedent komplimenton klasin e Ramës, për simbolin e 3 lapsave në përkujtim të Charlie

Gazeta Tema - 12.01.2015

Tre lapsat me ngjyra blu, të kuqe dhe të bardhë të vendosur në xhepin e xhaketës së Kryeministrit shqiptar gjatë marshimit të së dielës në Paris, në përkujtim të viktimave të Charlie Hebdo kanë ...

"Je Suis Charlie" edhe në Golden Globe, vipat me pankarta në tapetin e kuq

Shqiptarja - 12.01.2015

Yjet në tapetin e kuq të edicionit të 72-të Golden Globe nuk kanë lënë në harresë edhe ngjarjet e ndodhura në Paris. Shumë prej tyre kanë parakaluar në tapetin e kuq me pankartën “Je Suis Charlie” në ...

Ambasada amerikane në Tiranë publikon karikaturën e Obamës

Gazeta Dita - 12.01.2015

Ambasada Amerikane në vendin tonë në faqen e saj në Facebook ka publikuar një karikaturë të presidentit Barack Obama. “ Roli i satirës është që të nxisë mendime – edhe mospajtim idesh.

Videolajm/ Nishani akoma nuk e ka mësuar si shqiptohet 'Charlie Hebdo'

Shqiptarja - 12.01.2015

Edhe pse kanë kaluar 5 ditë nga ngjarja tragjike në revistën franceze satirike “Charlie Hebdo”, presidenti i Shqipërisë Bujar Nishani, ende nuk e ka mësuar emrin e saj.

FOTO LAJM/ Ambasada e SHBA publikon një karikaturë të Obamas

Gazeta Tema - 12.01.2015

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës ka publikuar sot një karikaturë të Kevin ‘Kal’ kallaugher botuar në “The Economis”, ku tregohet presidenti i SHBA-së, Barack Obama për të drejtuar ...

The indipendent: 3 lapsat për nder të “Charlie”, zgjedhje klas nga Rama

Tetova Sot - 12.01.2015

ri lapsat me ngjyrat e flamurit francez të vendosur në xhepin e xhaketës së kryeministrit Rama, kanë tërhequr vëmendjen e mediave botërore duke e cilësuar si një detaj me tepër klas.

The indipendent: 3 lapsat për nder të "Charlie", zgjedhje klas nga Rama

Shqiptarja - 12.01.2015

Tri lapsat me ngjyrat e flamurit francez të vendosur në xhepin e xhaketës së kryeministrit Rama, kanë tërhequr vëmendjen e mediave botërore duke e cilësuar si një detaj me tepër klas.

Krikatura e Obamës, ambasada "Roli i satirës të nxisë mendime"

Shqiptarja - 12.01.2015

Pas masakrës në revistën satirike në Francë, Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë ka publikuar një karikaturë të presidentit Barack Obama, në shenjë solidariteti me Charlie Hebdo.

“Roli i satirës, të nxisë mendimet”

Vision Plus - 12.01.2015

Ambasada e Shteteve te Bashkuara ne Tirane, publikoi sot nje karikature ne faqen e saj ne rrjetin social Facebook, duke percjelle mesazhin per rendesine qe ka satira, ne kontekstin e ngjarjeve ...

“The Indipendent” vlerëson Ramën

Vision Plus - 12.01.2015

Një gjest i thjeshte, por shume domethënës. Shfaqja e kryeministrit shqiptar Edi Rama, ne marshimin solidarizues ne Paris, me nje element te përzgjedhur me kujdes, siç ishin tre lapsat ne xhepin e ...

'Charlie Hebdo' në treg me 1 mln  kopje dhe... profetin Muhamed

Shqiptarja - 12.01.2015

Revista satirike “Charlie Hebdo” do të dali në treg të mërkurën, pavarëisht sulmit terrorist që shkaktoi 12 viktima. Sipas drejtesëve ky numër nderon ish-drejtorin e kësaj reviste Charb së bashku me ...

Kritikohet Madonna, “shfrytëzoi ngjarjet në Francë për albumin e saj”

Durres Lajm - 12.01.2015

- Sloganit “Je Suis Charlie” (Unë jam Charlie), në rrjetet sociale online iu bashkuan shumë emra të njohur të artit, politikës e fushave të tjera. Ndër to ishte edhe Madonna.

‘The Independent’: Kryeministri shqiptar, homazhe plot klas për “Charlie Hebdo”

Gazeta Idea - 12.01.2015

Mediat botërore vijojnë të kenë në fokus prezantimin e delegacionit shqiptar në marshimin e së dielës në Paris, si solidaritet për ngjarjet në ‘Charlie Hebdo’.

Charlie Hebdo : Karikaturat botohen sërish

InfoGlobi - 12.01.2015

Stafi i revistës satirike franceze ‘Charlie Hebdo’ nuk do të heq dorë nga liria e shprehjes dhe vlerat e tjera njerëzore mbi të cilat është ndërtuar sistemi demokratik.

“Charlie Ebdo” provokon përsëri myslimanët: “Në numrin e ri do të jetë karikatura e Profetit Muhamed”

Tetova Sot - 12.01.2015

Numri i ri i të përjavshme satirike franceze “Charlie Ebdo” në të cilin punojnë të mbijetuarit anëtarët e bordit editorial, do të përmbajë përsëri karikatura të Profetit Muhamed, tha sot avokati i ...

Imazhe të reja brenda Charlie Hebdo, gazetarët u vranë në tryezat e punës

Gazeta Idea - 12.01.2015

Francë- Imazhe të reja që janë publikuar sot hedhin dritë për mënyrën se si u vranë në zyrën ku punonin gazetarët e revistës satirike franceze Charlie Hebdo.

VIDEO/ Gafa e Nishanit me emrin e revistës Charlie, e quan Hobde

Gazeta Tema - 12.01.2015

Pavarësisht se prej një jave gjithë bota flet për revistën Charlie Hebdo, për Presidentin e Republikës së Shqipërisë ajo mund të quhet edhe “Çarli Hobde”.

“Charlie Hebdo” riboton karikaturat me profetin Muhamed

Vision Plus - 12.01.2015

Sulmet terroriste me pasojë vdekjen e 12 punonjësve të revistës satirike “Charli Hebdo”, mes të cilëve gazetare e karikaturistë duket se kanë patur efekt të kundërt të pjesa e mbetur e stafit të ...

Charlie Hebdo apo Charlie Hobde?!

Gazeta Dita - 12.01.2015

Pavarësisht se prej një jave gjithë bota flet për revistën Charlie Hebdo, për Presidentin e Republikës së Shqipërisë ajo mund të quhet edhe “Çarli Hobde”.

Kreativiteti i Edi Ramës në fokusin e medieve ndërkombëtare

Republika - 12.01.2015

Gazeta prestigjioze britanike “The Independent” ka vlerësuar lartë kreativitetin e Edi Ramës, me rastin e marshit të organizuar në Paris, për nder të 14 viktimave të sulmeve terroriste të cilat kanë ...

Ja shqiptari i vetëm në karikaturat e “Charlie Hebdo” (Foto)

Republika - 12.01.2015

Publicisti Genc Burimi, që prej vitesh jeton në Francë, publikoi një karikaturë të veçantë dhe të rrallë. Është i vetmi shqiptar që pati një karikaturë në revistën satirike “Charlie Hebdo” nga dora e ...