TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Itali, mbytja e anijes, 38 të zhdukur

Shekulli - 15.01.2012

38 persona rezultojnë ende të zhdukur nga mbytja e kroçierës në afërsi të ishullit Giglio në Itali. Operacioni i shpëtimit që ka vijuar gjatë gjithë natës ka arritur të shpëtojë nga vdekja shefin e bordit të anijes, Marrico Giampetroni.

Itali, 40 persona ende të pagjetur nga mbytja e anijes

Gazeta Start - 15.01.2012

Romë - Rreth 40 persona të anijes “Costa Concordia”, që u mbyt gjatë orëve të para të mëngjesit të djeshëm në një ishull të Toskanës, nuk janë gjetur ende.

Durrës, zjarr në anijen çisternë, dy të vdekur dhe një i zhdukur

Shekulli - 15.01.2012

Një ngjarje e rëndë është shënuar mesditën e sotme në Porto-Romano ku një anije çisternë ka marrë flakë dhe vetëm 60 minuta më pas është mbytur. Lajmi konfirmohet nga kapiteneria e Portit Durrës.

Akuza ndaj kapitenit pas aksidentit të kryqëzorit luksoz

DW - 15.01.2012

Pas aksidentit të kryqëzorit "Costa Concordia" pranë brigjeve të Italisë, është arrestuar kapiteni. Ndaj tij ngrihen akuza për vrasje nga pakujdesia. Forcat e shpëtimit kanë nxjerrë nga anija dy të mbijetuar.

Itali, tragjedia në det, kërkohen të mbijetuar

Lajm - 15.01.2012

Dy pasagjerë koreanë u gjetën të gjallë në kryqëzorin e mbytur mëngjesin e së shtunës, ndërsa vazhdojnë kërkimet intensive për të gjetur të mbijetuar.

Itali, gjenden dy të mbijetuar në “Titanikun” e 2012

LajmiFundit - 15.01.2012

Zjarrfikësit arritën të gjenin dy persona të mbijetuar në një nga kabinat e anijes së mbytur italiane “Costa Concordia” në Detin Tiren. Zjarrfikësit vendosën lidhje me çiftin dhe e gjetën atë në një prej kabinave.

Itali, mbytja e anijes, gjenden dy të mbijetuar

Albeu.com - 15.01.2012

Vazhdojnë kërkimet intensive për gjetjen e të mbijetuarve të anijes së mbytur gjatë mëngjesit të ditës së shtunë në brigjet italiane. Mësohet se një çift koreanësh është gjetur i gjalle në brendësi të anijes së përmbysur.

Fundosja e anijes luksoze në Itali, arrestohet kapiteni

LajmiFundit - 15.01.2012

Pas aksidentit të kryqëzorit “Costa Concordia” pranë brigjeve të Italisë, është arrestuar kapiteni. Ndaj tij ngrihen akuza për vrasje nga pakujdesia. Forcat e shpëtimit kanë nxjerrë nga anija dy të mbijetuar.

Kapiteni i anijes italiane u largua para udhëtarëve

Evropaelire - 15.01.2012

Një prokuror italian i ka konfirmuar akzuat e udhëtarëve se kapiteni i anijes italiane të udhëtimit, Costa Concordia e ka brakstisur anijen para largimit të të gjithë udhëtarëve.

Zjarr në anijen cisternë, vdes anëtari ekuipazhit

Albeu.com - 15.01.2012

Një person raportohet të ketë humbur jetën pas zjarrit që ka përfshirë një anije cisternë gjatë mesditës së sotme gjashtë milje larg bregdetit nga pika e Porto Romanos.

Çisterna përfshihet nga flakët dhe fundoset në Porto Romano, 2 itë vdekur dhe 2 të zhdukur

LajmiFundit - 15.01.2012

“Edirne” me Sierra Leone, me 15 anëtarë në bord është mbytur 6 milje larg Portit të Durrësit ndërsa ekuipazhi i saj përbëhej nga shtetas turq dhe nga Azerbaxhani.

Durrës, fundoset çisterna pranë bregdetit

Top Channel - 15.01.2012

Dy antarë të ekuipazhit të një anije çisternë që u përfshi nga flakët mesditën e së dielës rezultojnë të zhdukur, njëri u konfirmua i vdekur, ndërsa ndërsa 11 të tjeret u shpëtuan nga roja bregdetare.

Durrës, anija merr flakë 2 të vdekur, 1 i zhdukur

24 orë - 15.01.2012

Një anije çisternë është përfshirë nga flakët në portin e Durrësit. Burime pranë kapitenerisë së portit, konfirmuan për Shqiptarja.com se anija "Edirne" ka shkarkuar naftën rreth tre ditë më parë dhe ndodhet 6 milje larg bregut.

Zjarr në anijen cisternë, mbyten 2 persona, humbet kapiteni

Albeu.com - 15.01.2012

Dy persona janë mbytur dhe një tjetër rezulton i humbur pas zjarrit të rënë gjatë mesditës së sotme në anijen cisternë ku ndodheshin 15 persona.

Itali: 40 të zhdukur nga katastrofa e anijes së udhëtimit

Evropaelire - 15.01.2012

Shpëtimtarët ende po vazhdojnë të kërkojnë rreth 40 persona që ende konsiderohen të zhdukur, pas incidentit të anijes italiane të udhëtimit, e cila filloi të fundosej para dy ditësh në brigjet e Italisë.

Itali: Vazhdojnë kërkimet për të zhdukur

Evropaelire - 15.01.2012

Zyrtarët thonë se numri i personave të zhdukur për gati dy ditë, pasi anija luksoze italiane filloi të fundosej në brigjet perëndimore të Italisë, tashmë ka zbritur në 17 persona, ndërkohë që shpëtimtarët po vazhdojnë ende kërkimet.

Ka rënë në 17 numri i të zhdukurve në Itali

Evropaelire - 15.01.2012

Zyrtarët thonë se numri i personave të zhdukur për gati dy ditë, pasi anija luksoze italiane filloi të fundosej në brigjet perëndimore të Italisë, tani më ka zbritur në 17 persona.

Palombarët shpëtojnë çiftin e ngujuar në ‘Costa Concordia’

Alsat - 15.01.2012

Dy pasagjerë koreanë u gjetën të gjallë në kryqëzorin e mbytur, ndërsa vazhdojnë kërkimet intensive për të gjetur të mbijetuar. Çifti, i cili ishte duke kaluar muajin e mjaltit, arriti të mbijetonte për më shumë se 24 orë në anijen e ...

Porto Romano, mbytja e anijes, një i zhdukur, dy të vdekur, 12 të mbijetuar

LajmiFundit - 15.01.2012

Porto Romano – UPDATE – Një person është zhdukur, dy kanë vdekur dhe 12 janë mbijetuar. Ky ëhstë me pak fjalë bilanci i tragjedisë së ndodhur sot në afërsi të Porto Romanos në ujërat detare të Shqipërisë.

Itali, 5 viktima nga mbytja e tragetit luksoz “Costa Concordias”

LajmiFundit - 15.01.2012

Numri i të vdekurve nga mbytja e anijes luksoze italiane u rrit në pesë, pasi punonjësit e shpëtimit zbuluan sot trupat e dy burrave të moshuar në pjesët e fundosura të “Costa Concordias”.

Itali, tragjedia në det, vazhdojnë kërkimet

Top Channel - 15.01.2012

Një luftë me kohën ajo e forcave të shpëtimit që po punojnë në anijen turistike Costa Concordia e cila u mbyt natën e të premtes në afërsi të brigjeve të Toskanës.

Itali: Zjarrfikësit gjejnë dy të mbijetuar në një kabinë të anijes “Costa Concordia”

VOA - 15.01.2012

Zjarrfikësit arritën të gjenin dy persona të mbijetuar në një nga kabinat e anijes së mbytur italiane “Costa Concordia” në Detin Tiren. Zjarrfikësit vendosën lidhje me çiftin dhe e gjetën atë në një prej kabinave.

Itali: Gjenden dy të mbijetuar në një kabinë të anijes

Botasot - 15.01.2012

Zjarrfikësit arritën të gjenin dy persona të mbijetuar në një nga kabinat e anijes së mbytur italiane “Costa Concordia” në Detin Tiren. Zjarrfikësit vendosën lidhje me çiftin dhe e gjetën atë në një prej kabinave.

Mbytja e anijes “Costa Concordia”, gjenden dy të mbijetuar

Ora news - 15.01.2012

Zjarrfikësit arritën të gjenin dy persona të mbijetuar në një nga kabinat e anijes së mbytur italiane “Costa Concordia” në Detin Tiren. Zjarrfikësit vendosën lidhje me çiftin dhe e gjetën atë në një prej kabinave.

Zbulohen tre të mbijetuar në anijen "Kosta Konkordia"

Yll Press - 15.01.2012

Ende po hetohen shkaqet për fatkeqësinë e anijes, por supozohet se bëhet fjalë për gabim të njeriut ose për defekt të sistemit elektronik, i cili i jep parametrat e kursit.

Mbytja e anijes “Costa Concordia”, ende 17 të zhdukur

Ora news - 15.01.2012

Të paktën 17 persona rezultojnë ende të zhdukur pas mbytjes së anijen “Costa Concordia” pranë brigjeve të Italisë. Zyrtarët thonë se numri i personave të zhdukur pas aksidentit të anijes së madhe luksoze tani më ka zbritur në 17 persona ...

Dy të mbijetuar në kabinën e “Costa Concordia”

Panorama - 15.01.2012

Zjarrfikësit arritën të gjenin dy persona të mbijetuar në një nga kabinat e anijes së mbytur italiane “Costa Concordia” në Detin Tiren. Zjarrfikësit vendosën lidhje me çiftin dhe e gjetën atë në një prej kabinave.

Kapiteni i anijes italiane u largua para udhëtarëve

Botasot - 15.01.2012

Një prokuror italian i ka konfirmuar akzuat e udhëtarëve se kapiteni i anijes italiane të udhëtimit, Costa Concordia e ka brakstisur anijen para largimit të të gjithë udhëtarëve.

Kapiteni i anijes italiane u largua para udhëtarëve

Telegrafi - 15.01.2012

Një prokuror italian i ka konfirmuar akuzat e udhëtarëve se kapiteni i anijes italiane të udhëtimit, “Costa Concordia” e ka braktisur anijen para largimit të të gjithë udhëtarëve, raporton Rel.

Itali: 40 të zhdukur nga katastrofa e anijes së udhëtimit

Botasot - 15.01.2012

Shpëtimtarët ende po vazhdojnë të kërkojnë rreth 40 persona që ende konsiderohen të zhdukur, pas incidentit të anijes italiane të udhëtimit, e cila filloi të fundosej para dy ditësh në brigjet e Italisë.

Mbytet anija çisternë në Porto Romano, 2 të vdekur

Ora news - 15.01.2012

Një ngjarje e rëndë është shënuar mesditën e sotme në Porto Romano ku një anije çisternë ka marrë flakë dhe vetëm 60 minutash më pas është mbytur.

Anija e mbytur, rinisin kërkimet për kapitenin

Panorama - 15.01.2012

DURRËS-Mengjesin e sotem kane rinisur kerkimet per gjetjen e trupit te kapitenit te anijes “Edirne”, e cila u fundos dje, pasi u perfshi nga flaket 3 milje larg Porto Romanos.

Durrës: Flakë në anije, 2 të vdekur dhe 1 i zhdukur

Botasot - 15.01.2012

Një anije cisternë me një ekuipazh prej 15 personash është përfshirë nga flakët dhe më pas është fundosur në Porto Romano. Nga ekuipazhi i anijes janë evakuuar vetëm 13 persona, dy marinarë të tjerë janë mbytur dhe një shtetas tjetër i ...

Anija çisternë Edirne me flamur panamez fundoset në Gjirin e Durrësit

VOA - 15.01.2012

Një anije çisternë u fundos sot në Gjirin e Durrësit, rreth 6 milje larg bregut, pasi u përfshi nga flakët. Dy anëtarë të ekuipazhit humbën jetën ndërsa një i tretë rezulton i zhdukur.

Ka rënë në 17 numri i të zhdukurve në Itali

Botasot - 15.01.2012

Zyrtarët thonë se numri i personave të zhdukur për gati dy ditë, pasi anija luksoze italiane filloi të fundosej në brigjet perëndimore të Italisë, tani më ka zbritur në 17 persona.

Ka rënë në 17 numri i të zhdukurve në Itali

Telegrafi - 15.01.2012

Zyrtarët thonë se numri i personave të zhdukur për gati dy ditë, pasi anija luksoze italiane filloi të fundosej në brigjet perëndimore të Italisë, tani më ka zbritur në 17 persona.

Mbytet anija në Porto Romano, 2 të vdekur dhe 1 i zhdukur

Ora news - 15.01.2012

Një ngjarje e rëndë është shënuar mesditën e sotme në Porto Romano ku një anije çisternë ka marrë flakë dhe vetëm 60 minuta më pas është mbytur.

Durrës, mbytet anija turke, 2 viktima, 1 i zhdukur. Zbardhet shkaku

BalkanWeb - 15.01.2012

DURRËS- Një anije cisternë me 15 persona ne bord është përfshirë mesditën e sotme nga flakët e zjarrit, gjashtë milje larg bregdetit në Porto Romano, ndërsa mësohet se 2 prej anëtarëve të ekuipazhit kane humbur jetën.

Itali: Konfirmohen të paktën 5 të mbytur në anijen “Costa Concordia”

VOA - 15.01.2012

Numri i të vdekurve nga mbytja e anijes luksoze italiane u rrit në pesë, pasi punonjësit e shpëtimit zbuluan sot trupat e dy burrave të moshuar në pjesët e fundosura të “Costa Concordias”.

Durrës, mbytet anija turke, 2 viktima, 1 i zhdukur. Zbardhet shkaku

Yll Press - 15.01.2012

Ngjarja ndodhi rreth ores 14:00, plot 6 milje larg bregut te detit, ne ujerat territoriale shqiptare. Vetem 20 minuta pas rënies së zjarrit, anija me emrin "Edirne" është fundosur.

Aksidenti i një kryqëzori në brigjet e Italisë shkakton tre viktima

DW - 14.01.2012

Kryqëzori "Costa Concordia" pësoi aksident para brigjeve perëndimore të Italisë. Të paktën 3 vetë humbën jetën dhe disa të tjerë u lënduan. Me një aksion të madh shpëtimi, u evakuuan rreth 4000 vetë nga bordi i anijes.

Itali, mbytet anija me udhëtarë, 70 të zhdukur

Top Channel - 14.01.2012

Tani per tani bilanci i aksidentit detar ne afersi te Ishullit te Giglios, nje prej perlave te bregdetit te Toskanes, flet per tre viktima dhe 14 te plagosur.

Ja se si fundoset Titaniku 2 (VIDEO)

Albeu.com - 14.01.2012

Në brigjet e Italisë është fundosur anija gjigante Costa Concordia. Fundosja e saj ngjan me atë të Titanikut por për fat të mirë bilanci është arritur shpëtimi i shumë pasagjerëve.

Itali, bota sheh anijen që fundoset, 3 të vdekur, 70 të zhdukur

LajmiFundit - 14.01.2012

Zyrtarët italianë thonë se rreth 70 vetë figurojnë të humbur dhe tre kanë humbur jetën, pasi një anije luksoze turistike ngeci në rërë pranë brigjeve të Toskanisë gjatë natës.

Tre të vdekur nga përmbytja e kryqëzorit italian

Telegrafi - 14.01.2012

Bilanci i aksidentit detar në afërsi të Ishullit të Giglios, një prej perlave të bregdetit të Toskanës, flet për tri viktima dhe 14 te plagosur.

Itali: Të paktën 3 të vdekur e 70 të humbur pas mbytjes së anijes “Costa Concordia”

VOA - 14.01.2012

Zyrtarët italianë thonë se rreth 70 vetë figurojnë të humbur dhe tre kanë humbur jetën, pasi një anije luksoze turistike ngeci në rërë pranë brigjeve të Toskanisë gjatë natës.